CARTER OF ISRAEL? Economische werkloosheid groei moet tegengaan Eurocommunisten wijzen Russische aanval af Wreedheden in India onder zoon Gandhi Walvisvangst beperkt Industrielanden na OESO-beraad: ■burg ers Wenken voor EG- op vakantie Agrarische hulp aan ontwikkelingslanden ZATERDAG 25 JUNI 1977 BUITENLAND PARIJS (ANP) - De 24 industrielanden die aaneengesloten zijn bij de Organisatie voor ganiseren om maatregelen te be- Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zijn overeengekomen dat voor het spreken ter vermindering van de komend jaar zal worden gestreefd naar een gemiddelde economische groei van vijf pro- Jeugdwerkloosheid. Wellicht kan er cent. Dat is meer dan de groei van het lopende jaar, die voorlopig op vier procent geschat worde^darf tot nutoe"8" gedaan wordt. Bevordering van de groei maakt het volgens de ministers van Finaciën van de 24 landen mogelijk om werkelijke vorderingen te maken met het bestrijden van de werkloos- Protectionisme heid. Door de groei moeten de investeringen gestimuleerd worden zonder dat de inflatie van zegslieden in Parijs is verno- wordt aangewakkerd. Dit staat in een communiqué dat gisteren in Paris is uitgegeven na men dat de ministers van Financiën afloop van het tweedaags beraad over het economische beleid van OESO in de minister- overeengekomen zijn dat net ais raad van deze organisatie. von,® J.?ar .gf.envan de. 21',a"daI] j protectionistische maatregelen zal Volgens het communique zullen de specifieke doelstellingen en maatregelen voor expan- J,emen protectionisme is be- sieen stabilisatie in de afzonderlijkelanden van elkaar verschillen. Maar als geheel moeten scherming van de eigen industrie ze de basis opleveren voor een aanhoudende, de inflatie niet bevorderende groei van de wereldeconomie. Groei van de economie zien de duktiviteit te boven is gegaan. Wel- ministers dus als middel tegen de licht bestaat er in sommige landen, werkloosheid. Daarbij wijzen zij aldus het communiqué, behoefte erop dat achterblijvende investe- aan meer onderling begrip tussen ringen later tot een stijging van de regering, werkgevers en werkne- werkloosheid kunnen leiden. Het mers voor de beperkte mogelijkhe- rendement van de investeringen den om particuliere en over- moet verhoogd worden in die lan- heidsuitgaven te vèïhogen. de reële stijging van de De ministers heben de OESO op- ro- gedragen om op korte termijn een De economische groei wordt uitge drukt als de reële toename van het bruto nationaal produkt, dat is de marktwaarde van alle goederen en diensten. De ministers waren het er over eens dat de groei dit jaar de vier procent niet zou halen als het beleid ongewijzigd zou worden voortgezet. Nieuw-Zeeland, Turkije, Portugal Spanje toonden hierover ^nige Tekorten MADRID/ROME/PARIJS - De ongezouten kritiek die het Russi sche weekblad "Nieuwe Tijden" heeft geuit op de Spaanse commu nistenleider Santiago Carrillo en op het Eurocommunisme in het alge meen, heeft duidelijk afwijzende maar kalme reacties ontlokt in de drie landen waarvan de communis tische partijen in het geding zijn gebracht: Spanje, Italië en Frank rijk. De leiding van de Spaanse communistische partij betoonde zich weinig verrast en enigszins onverschillig ten aanzien van het Russische requisitoir. Een com munistische woordvoerder in Mad rid gaf te kennen dat een officiële reactie, zo die al wordt gegeven, niet eerder komt dan nadat zijn par tij het artikel in Nieuwe Tijden grondig heeft geanalyseerd. Offi cieus zijn de Spaanse communisten van mening dat bepaalde punten uit het Russische artikel "een totaal onbegrip van hun standpunt" weerspiegelen. Nieuwe Tijden had zijn felle kritiek met name gericht op het geschrift van Santiago Carrillo "Het Euro communisme en de staat". Het blad concludeerde dat het con- zoals Carrillo het wezen kan worden beschouwd als een manoeuvre van de "imperialis- Het orgaan van de Italiaanse c niet van hem afkomstig is, maar dat zij alle communistische arbeiders partijen aangaat. "Ze is dan ook geen uitvinding van het imperia lisme, maar een uitvinding munistische partij "l'Unita" meent betrokken communistische i een eerste reactie dat het "o beiderspartijen". De Franse dat de Italiaanse communisten tot enkele wijze doel hebben de vorming Europa dat onafhankelijk is Sowjet-Unie en van de Verenigde naai orgaan, wij handelen Staten. l'Unita voegt eraan toe dat dige onafhankelijkheid de Italiaanse communisten een Eu- Marchais. ropese conceptie voorstaan die niet Westerse waarnemers anti-Russisch "noch anti- Amerikaans is, maar die daarente- vormt. "Wij hebben definitief af- de stand genomen van elk internatio- volle- aldus gen Moskou blijven zich toch verbaasd tonen vinnige en polemische ri lijn tot uitdrukking brengt toon van het artikel de ontwikkeling neigend verdieping van een ontspanning, communisme, een week die als essentiële doelstelling gemene verkiezingen Tijden. De kritiek op het Euro- de al- Spanje, Gevraagd naar de aangesneden kwestie zei de secretaris-generaal van de Franse communistische BRUSSEL (ANP) - Burgers van de negen EG-lidstaten, die tijdens een vakantie in het buitenland ziek worden of een ongeval krijgen, kunnen zich beschermen tegen de hoge kosten die vaak uit zulke plot selinge ziektegevallen of ongeval len voortvloeien. Bij het begin van het vakantieseizoen heeft de Euro pese Commissie, "dagelijks be stuur" van de EG opnieuw gewezen j op de mogelijkheden die er voor het f voorkomen van kosten bestaan. Voordat men met vakantie gaat moet men bij het ziekenfonds waarbij men is aangesloten het zo geheten E-l 11-formulier aanvra gen. Dat formulier dient in het bui tenland als bewijs dat men recht heeftop de bijstand van een ziekte kostenverzekering. Slechts voor Groot Brittannië is zo'n formulier niet vereist. Bij ziekte of ongeval tijdens een verblijf in een ander EG-land dan het eigen, moet men zich wenden tot het ziekenfonds dat op het E-l 11-formulier is vermeld. De kos ten van medische behandeling, ge neesmiddelen, ziekenhuisopname e.d. worden dan vergoed volgens de regelingen die in het betreffende land gelden. In het algemeen wordt men in Duitsland, Denemarken, Ierland, Italië, het Verenigd Koninkrijk en Nederland gratis behandeld door artsen die bij een ziekenfonds zijn 1 aangesloten. In Nederland en Ier- land krijgt men inde regel ook de geneesmiddelen gratis. In andere landen wordt een bijdrage van de verzekerde gevraagd. In Frankrijk, Luxemburg en Bel gië, moet een toerist in beginsel, net als de inwoners van die landen, de verschuldigde kosten eerst zelf be talen. Maar later krijgt men de ge maakte kosten terug van het zie kenfonds in die landen, volgens ta rieven die in die landen zijn vastge- "steld. BERLIJN - Nog voor het eind van dit jaar zullen in de Duitse De mocratische Republiek geen steenkolen meer worden gewon nen: de voorraden zijn uitgeput. Ongeveer 15.000 arbeiders die bij de mijnbouw zijn betrokken zullen dan een andere baan moeten zien te vinden. Volgens het partijblad "Neues Deutschland" hebben deze menserr echter al in andere econo misch belangrijke bedrijven voor- uitzicht gevonden op nieuw werk. NEW DELHI (AP) - Huiverin gwekkende verhalen over mar telingen van en zelfs moord op politieke gevangenen komen naar boven nu een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de beweerde wreedheden onder het 21 maanden durende nood- bewind van India's voormalige premier, mevrouw Indira Gandhi. De regering van premier Moraji Desai zal naar verwacht wordt de resultaten van het onderzoek tegen het eind van het jaar openbaar maken. Ondertussen verschaffen twee Indiase tijdschriften en een machtig burgercomité een beeld van wat volgens hen, offi cieel goedgekeurde, politieke martelingen waren. De berich ten bevatten veel verslagen uit de eerste hand van slachtoffers. In het juni-nummer somt het maandblad "Seminar" onge veer 100 gevallen op waarbij po litieke dissidenten door de poli tie of gevangenbewaarders werden gemarteld. Dit had ge staan in een rapport van plaat selijke "Strijdcomités van het Volk" die tijdens de noodtoe stand waren opgericht. De vormen van martelingen die werden daarin vermeld. De redakteur van "Seminar", Romesj Thapar, die zijn maandblad tijdens de noodtoe stand niet uitgaf omdat hij zich niet aan censuur door de rege ring wilde onderwerpen, zegt dat de wreedheden van de poli tie in ieder geval de stilzwijge nde goedkeuring hadden van de zoon van mevrouw Gandhi, Sanjay. Thapar en vele anderen geloven dat Sanjay de voorna amste "ontwerper" was van de noodtoestand. De noodtoestand duurde van juni 1975 tot de nederlaag van mevrouw Gandhi na de recente verkiezingen, in maart jongst leden. "Sanja regelde alles, al dus Thapar tijdens een recent interview. "Als men zijn orders niet opvolgde, werd men ver wijderd." Het tijdschrift interviewde het slachtoffer van het bekendste geval van marteling, Lawrence Fernandes, die werd gearres teerd toen de autoriteiten zoch ten naar George Fernandes, lei der van een vakbeweging en voormalig leider van de onder grondse. George Fernandes is nu minister van PIT in de nieuwe regering. Het slachtoffer van de marte lingen zegt: "Zij sloegen me met lathis (stokken) en de wortels van een banian-boom, die ruw zijn en de meest afschuwelijke pijn kunnen veroorzaken. De politiemannen die me sloegen braken tijdens dat proces vijf lathis." Lawrence loopt nu mank, gebruikt een wandelstok en lijdt aan emotionele storin gen aldus "India Today". De nieuwe regering heeft ge zegd dat tijdens de regering van mevrouw Gandhi tenminste 35.000 politieke dissidenten werden vastgehouden onder een binnenlandse veiligheids wet die het de regering toestaat gevangenen tot twee jaar vast te houden, zonder ze te hebben verhoord of aangeklaagd. Tienduizenden andere poli tieke dissidenten werden onder Indiase wetten vastgehouden, maar tot nu toe is het totale cij fer nog niet openbaar gemaakt. Op enkelen na zijn allen vrijge laten. "India Today" heeft ook inter views en foto's gepubliceerd van acht andere leden van poli tieke partijen die tegen me vrouw Gandhi gericht waren. Alle acht beweren zij te zijn ge marteld toen ze in hechtenis werden gehouden. Een burgercomité dat geleid wordt door V. M. Tarkunde, de voormalige burgerrechter van het hooggerechtshof van Bom bay, heeft in de afgelopen twee maanden verslagen uitgegeven volgens welke 19 marxistische communisten zonder meer werden vermoord. Tijdens de noodtoestand had de politie ge zegd dat de slachtoffers tijdens een "treffen met de politie" om gekomen waren. De Amerikaanse minister van Fi nanciën Blumenthal heeft tijdens de vergadering van de OESO ge steld dat de sterke landen "rood" moeten gaan staan. Economische krachtige landen zijn bijvoorbeeld Japan West-Duitsland, Zwitser land en Nederland. De betalingsba lans van deze landen moet geen overschotten te zien geven, aldus Blumenthal, maar tekorten. Dat is van wezenlijk belang om de landen met een zwakke economie te hel pen: hun schuldenlast nadert de uiterste grens 'die uit veiligheids overwegingen moet worden ge trokken. Het is niet voldoende dat landen met grote overschotten geld te leen geven. Zwakke landen moe ten niet teveel lenen en hun concur rentiepositie verbeteren door deva luatie van hun munten De Ame rikaanse betalingsbalans zal dit jaar waarschijnlijk een tekort te zien geven van tien tot twaalf miljard dollar. De Verenigde Staten kun nen dat tekort' dragen gezien de kracht van de dollar, aldus Blu menthal. CLEVELAND - Minstens een persoon werd gedood nadat een privé-vliegtuig op een huis was neergestort. Het huis vloog in brand. Het ongeluk gebeurde bij het Lakefront Airport bij de Amerikaanse stad Cleveland toen de piloot bij het landen plotseling in moeilijkheden kwam. Toch is met grote meerderheid van stemmen besloten het vangstcon- tigent fors in te krimpen. De wetenschappelijke commissie van de IWC had krachtig aange drongen op verkleining van de vangstcontigenten om vooral de potvissen voor uitsterven te be hoeden. De wetenschappelijke CANBERRA - De Internationale Commissie voor de Walvisvangst (IWC heeft bepaald dat er in het sei zoen 1977-78 niet meer dan 17.839 walvissen mogen worden gevan gen tegen 27.850 in 1976-77. Dat is gisteren bekendgemaakt na afloop van de vijfdaagse conferentie van de IWC in Canberra. Japan en de Sowjet-Unie - de commissie houdt in november grootste walvisvaarders die teza- buitengewone vergadering over de men driekwart van de totale vangst stand van de potvissen in het voor hun rekening nemen - zijn tij- noordelijk deel van de Stille dens de conferentie de andere ver- Oceaan, waar de Sowjet-Unie en tegenwoordigde landen in de haren Japan het grootste deel van hun gevlogen maar aanleiding van vangst halen. Het potvissencontin- voorstellen om de commerciële gent zou aan de hand van de resul- wasvisvangst gedurende tien jaar geheel te staken en om de van gstcontigenten sterk te verkleinen. ADVERTENTIE de verde- kan wellicht worden verklaard, e wereld in meent men in Moskou, uit de be- tegenover elkaar staande militaire trekkelijk teleurstellende resulta ten die de Spaanse communisti sche partij heeft geboekt. De twist tussen Carrillo en de Russische lei ders dateert echter van veel vroeger datum. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» adree: S.v.p. In bloklette{a Invullen! In leder vakje e.v.p. een letter NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Opzending is gratis in Nederland Wijknummer i België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd c zorgen de bezorging ir overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arnveren van kranten op uw va- kantieadres. resultaat dat onder de huidige om standigheden kon worden ver wacht. Veel vertrouwen in de bij eenkomst van de wetenschappe lijke IWC-commissie in november hebben zij niet, omdat er alleen maar door regeringen benoemde wetenschapsmensen aan zullen deelnemen en de stem van onaf hankelijke deskundigen niet zal worden gehoord. Teleurgesteld waren zij over het feit dat het voor stel om de walvisvangst gedurende tien jaar te staken - waar president Carter groot voorstander van was - het niet heeft gehaald. Van de zestien bij de Internationale Commissie voor de Walvisvangst aangesloten landen exploiteren er slechts zeven daadwerkelijke vlo- Japan en de Sowjet-Unie vinden ten voor de walvisvangst. Dat zijn dat de potviscontingenten te klein Japan, de Sowjet-Unie, Australië, zijn om hun vloten het komende Denemarken, Brazilië, IJsland, en seizoen economisch te kunnen la- Noorwegen. De overige negen le- ten werken. den zijn Argentinië Groot- Waarnemers van internationale Bnttanië, Canada, Frankrijk, milieu-actiegroepen, die bij de con- Mexico, Nieuw-Zeeland, Panama, ferentie aanwezig waren, noemden Zuid-Afrika en de Verenigde Sta- contingenten het beste ten. taten van die vergadering kunnen worden aangepast. MANILLA - De Wereldvoedsel- middellijke agrarische hulp raad van de Verenigde Naties heeft ontwikkelingslanden in Manilla zijn goedkeuring ge hecht aan een actieprogramma dat een einde moet maken aan de hon ger in de wereld door middel van omvangrijke voedselvoorraden en uitbreiding van de hulpverlening aan de arme landen. Dit stat in een communiqué dat gisteren in de Fi lippijnse hoofdstad is uitgegeven na een week van intensief overleg. De uit 36 leden bestaande raad spreekt er zijn bezorgdheid over uit zitter dat er een eind dreigt te komen aan de toeneming van de voedselvoor ziening van de afgelopen jaren. Hij dringt er bij regeringen en interna tionale instellingen op aan de uit voering van het actieprogramma met de hoogste voorrang ter hand de te r Het programma wordt voorgelegd aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die de We- reldvoedselraad in het leven heeft geroepen om na te gaan hoe de ontwikkelingslanden kunnen wor den beschermd tegen rampzalige voedseltekorten. Uit het commu niqué blijkt een zeldzame eensge zindheid onder de afgevaardigden van de industrielanden, de ontwik kelingslanden en de socialistische landen over de wijze waarop de problemen moeten worden aange pakt. Volgens een woordvoerder van de raad is wellicht het belangrijkste punt waarover overeenstemming werd bereikt het pleidooi voor on- staat te stellen hun voedselproduktie te vergroten. De produktie moet met tenminste vier procent per jaar toe nemen - tweemaal zoveel als tot dusver - en daarvoor moet meer dan acht miljard dollar beschikbaar worden gesteld op gemakkelijke voorwaarden. „De ontwikkelingslanden aan vaarden dat ze de vooruitgang zelf in de hand hebben", aldus de voor de raad, de Filippijnse minister van Landbouw Arturo Tanco, na afloop van de besprekin gen. „Alles wat ze vragen, en de rijke landen beginnen daar begrip voor te tonen, is hulp bij de pogin gen die ze in het werk stellen om zichzelf uit het moeras te trekken", zo verklaarde hij. Volgens Tanco zou de wereld ern aar moeten streven voedselvoorra den aan te leggen die overeenko men met een verbruik van 45 da gen. De producenten en de ver bruikers zouden de kosten daarvan gezamenlijk moeten dragen. In het programma van de raad wordt aan bevolen jaarlijks acht a tien miljoen ton voedsel op te slaan. De Amerikaanse minister van landbouw, Bob Bergland, heeft - als vertegenwoordiger van het land met de grootste graanproduktie - beloofd te zullen streven naar de totstandkoming van een interna tionaal gecoördineerd systeem van nationale graanvoorraden. Joden in VS voor dilemma: WASHINGTON - De overwinning van Menachem Begin en zijn rechtse Likoedpartij in Israël heeft de joodse gemeenschap in de Ver enigde Staten en Israëls vrienden in het Congres tot nadenken ge stemd. De invloed van de joodse gemeenschap is zonder twijfel gro ter dan haar omvang (drie procent van de bevolking) zou doen ver moeden. Jarenlang en met groot succes hebben Amerikaanse joden bij het Congres voor Israël gepleit. Ze droegen er niet alleen toe bij dat de Amerikaanse hulp aan Israël op record-hoogte bleef (het komt neer op 700 dollar per joodse inwoner van Israël per jaar), maar zij schon ken zelf ook enorme bedragen. Vo rig jaar bereikten de prive-giften het verbijsterende bedrag van 500 miljoen dollar. Die giften zijn ge heel aftrekbaar voor de belasting: een van de gunsten van het Congres aan Israël. Elke verzwakking van de steun van de joodse gemeenschap is niet al leen verontrustend voor Israël, maar moet ook gevolgen hebben voor de houding van het Congres. Door Mark Frankland Na Begins overwinning ontston den er tekenen van zo'n verzwak king. De meeste Amerikaanse jo den zijn "liberals", progressieven naar Amerikaanse maatstaven die weinig gemeen hebben met het conservatisme van de nieuwe pre mier. Daar komt nog bij dat de Amerikaanse joden en hun leiders, Begin helemaal niet goed kennen en zich zorgen maken over zijn ort hodoxie. De contacten van de Amerikaanse joden met Israël zijn altijd gelopen via de Arbeidrespartij. Begin en zijn medewerkers hebben dan ook nauwelijks contacten met de Israël-lobby. Daarom begon snel een campagne om de Amerikaanse joden achter Begin te krijgen en te vens de bezorgdheid weg te nemen over het onverzettelijke imago van de nieuwe Israëlische leiders. Be gin wordt op een subtiele manier aangeprezen. "De Likoed zegt ron duit nee tegen veranderingen op de westelijke Jordaanoever, maar ei genlijk is zijn standpunt hetzelfde als dat van vorige regeringen, al leen wat negatiever", aldus een lid van de joodse lobby. Regeling De grootste zorg van de Ameri kaanse joden en andere vrienden van Israël is Jimmy Carter. Norman Podhoretz, hoofdredacteur van het invloedrijke joodse blad "Com mentary": "Je krijgt de indruk dat het Witte Huis vastbesloten is een regeling op te leggen.Ik meen dat de Israëliërs een pistool tegen het hoofd gedrukt krijgen met erg weinig kans om zelf te handelen zonder grote risico's". Een optimis tischer kijk van een vooraan staande Amerikaanse jood is dat het Witte Huis besloten heeft de zaak te laten "afkoelen". Dat is het advies dat men daar van alle kan ten, inclusief het Congres heeft ge kregen". Anderen putten gerust stelling uit de steun van het Con gres. Een man die jaren op Capitol Hill heeft gewerkt, zegt dat het Congres ook zonder de joodse "lobby" Israel zou steunen "want de Amerikanen zien in Israël wat wij waren en we zouden behoren te zijn". Hij zegt dat ook onder Johnson, Nixon en Ford nieuwe regeringen begonnen waren met nieuwe plannen voor het Midden-Oosten die echter in rook opgingen "toen ze doorkregen hoe ingewikkeld de problemen wa- Maar hoewel er tekenen zijn dat Carter probeert de zaak met Israël een beetje te lijmen (zijn ontmoe ting met opperrabbijn Ashkenazi is door Israëlische functionarissen hier positief beoordeeld), is er nog geen teken dat hij zijn vredesplan voor het Midden-Oosten zal laten vallen. Waar alle joden in de Ver enigde Staten het over eens zijn, is dat als Carter volhardt in zijn plan, de Amerikaanse joden voor een "uiterst pijnlijke keus tussen hun loyaliteit als jood en hun loyaliteit als Amerikaan. De hoop van Amerikaans-joodse activisten is dat terwijl een min derheid Carter steunt, de meerder heid zal doen wat ze ook nu doet en zich achter Israël zal scharen. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9