Apotheken in handen van overheid „Oudere vrouw die werkt moet eerder met pensioen" Brief aan formateur: 'Rem ultracentrifuge' Schiphol voorlopig nog in rode cijfers UIUU)Ü| VumXoóc. Maandag start gesprek memorandium en grondpolitiek BMW-automobielen Wij bieden u de veiligheidsnormen von de toekomst Rob Gorris BMW V. "Nieuwe Kamer eerder aan 't werk" DEN HAAG - Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken meent dat de nieuw benoemde Tweede Kamer eerder moet kun nen optreden dan nu 't geval is. Op grond van de kieswet gaat er bijna vier maanden voorbij voor de Ka mer aan 't werk kan gaan. Wanneer een kabinetsformatie vlot verloopt kan dit onder andere de vreemde situatie opleveren dat het nieuwe kabinet zijn plannen pre senteert aan de "oude" Kamer. DEN HAAG - De Indonesi sche ambassadeur in ons land, de heer Sutopo Juwono rechts), heeft gisteren in de Haagse Hou- trusthallen de 19e Pasar Malam Besar geopendOp de foto speelt hij met organisatrice Ellen Boon een partijtje "Dakon",een oud Indonesisch spelletje. DEN HAAG (ANP) - Drs. J. Reeh orst is per 16 augustus benoemd tot burgemeester van Haarlem. Sinds 1973 is hij burgemeester van Vel- sen. Drs. Reehorst is 54 jaar, katho liek en lid van de PvdA. Drs. Reehorst volgt mr. dr. L. de Gou (60) op als burgemeester van Haarlem, die eind 1976 om gezond heidsredenen afscheid nam. DEN HAAG (ANP)-Zeven organi- constructief energiebeleid, dat saties hebben in een brief aan ka bi- aangepast is aan de behoeften van netsformateur Den Uyl gevraagd in de derde wereld, aldus de brief. De het regeringsprogramma op te ne- zeven organisaties die de brief heb- men dat het ultracentrifuge-project ben opgesteld zijn het Brazilië Co- in Almelo niet zal worden uitge- mité, Clat Nederland, Kerk en Vre- breid. de, Milieudefensie, Stroomgroep De organisaties vinden dat het ver- Stop Kernenergie, Vereniging We- rijkingsproces van uranium, zoals reldwinkels en X-Y. dat ook in Almelo plaats vindt, de verspreiding van kernwapens tot gevolg heeft. Een reden voor de uitbreiding van Almelo is het con tract van West-Duitsland met Bra zilië, waardoor Brazilië gemakke lijk een eigen kernbewapening kan opbouwen. Het militaire bewind in dat land zal eigen kernbommen wil len als teken van macht. Bovendien is Brazilië in een bewapeningswed loop met het buurland Argentinië verwikkeld. Dat maakt het aanne melijk dat Brazilië inderdaad kern bommen wil, aldus de brief. De briefschrijvers vinden dat uit voering van verdere plannen op het gebied van kernenergie onverant woord is. De gevaren zijn te groot. De brief noemt o.a. de ernstige ge volgen van ongelukken, het afval probleem en de noodzakelijke eeuwenlange bewaking van ra dioactief materiaal. Verdere ont wikkeling van kernenergie blok keert de weg naar een andere ener gievoorziening. Afzien van kerne nergie maakt de weg wij voor een Van der. Stoel spreekt Vance over kernwapens DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft tegenover de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance het Nederlandse standpunt uiteengezet over de niet-verderverspreiding van kern wapens in de wereld, de zoge noemde non-proliferatiekwestie. De Nederlandse minister, die spe ciaal voor dit gesprek een kort be zoek aan Parijs heeft gebracht, con stateerde na afloop een grote over eenstemming tussen het Ameri kaanse en het Nederlandse stand punt. Onderwerp van de besprekingen waren behalve de non- proliferatiekwestie en Belgrado, de conferentie tussen de NAVO en Warschaupactlanden over de ver mindering van troepen en bewape ning in Centraal- Europa in Wenen (de MBFR), welke in een impasse verkeren en de zorgelijke situatie in het midden-oosten. SCHIPHOL (ANP) - Bij de huidige verwachtingen van de groei in het luchtverkeer zal voor de NV Lucht haven Schiphol naar alle waar schijnlijkheid de eerste jaren geen winst zijn weggelegd. De NV ver wacht tot 1980 of 1981 niet uit de rode cijfers te zullen komen. Deze toekomstverwachting is gis termiddag op de luchthaven uitge sproken door de algemeen- directeur dr. D. Riemens bij de pre sentatie van het jaarverslag. De luchthaven heeft ook in 1976 verlies geleden, nog iets meer dan het ver lies waarmee 1975 moest worden afgesloten. In 1976 werd een verlies U vergeet de tijd als u rondkijkt in de showroom van CIEBA! Begrijpelijk, want op 750 m2 vindt u zóveel interes sant njeuws op 't gebied van kantoorinrichting, meubilair voor directiekamers, enz Daarom krijgt iedere bezoeker onze kleurige Cl EB A-cata logus mee. .Om alles nóg eens op z'n gemak te bekijken en dan een weloverwogen keus te doen. Ook U bent van maandag tot en met vrijdag tijdens de' kantooruren welkom Willem Barentszstraat 35 Industrieterrein "de Waard" Leiden. (071) 149044- geleden van 18.761.900 Gulden, te gen 18.189.400 Gulden in 1975. Een belangrijke factor hierbij is volgens de directeur Riemens de weigering geweest van het Ministe rie van Economische Zaken om de landingsgelden te mogen verhogen tot het door de luchthaven ge vraagde percentage. Per 1 april 1976 was gevraagd om een verho ging met 15 procent. Het ministerie stond slechts een verhoging van tien procent toe. Voor dit jaar is door de directie een verhoging van 12 procent gevraagd, terwijl door Economische Zaken nu een verhoging van 5 procent is toegestaan. Directeur Riemens be streed de stelling van het Ministerie van Economische Zaken, dat deze, naar het oordeel van de luchtha vendirectie te geringe verhogingen niet hoger mogen zijn, gezien het anti-inflatiebeleid dat de regering voor ogen staat. De Schipholdirec- tie is van mening dat de landings gelden slechts een zeer kleine rol spelen bij het prijspeil in Neder land. Wanneer de Luchthavendirectie ook dit jaar geen aanpassing van de landingsgelden mag doorvoeren verwacht men dat het verlies in 1977 nog groter zal zijn dan in het afgelopen jaar. Wanneer het Minis terie van Economische Zaken ech ter wel een sterke verhoging van de landingsgelden zal toekennen, dan zijn we, aldus de heer Riemens "door ons dieptepunt heen, al zul len we dan ook in 1977 nog met een verlies van rond de 18 miljoen gul den zitten". In het verslagjaar is het aantal pas sagiers dat van, naar of via Schiphol reisde voor het eerst de grens van acht miljoen gepasseerd. Dit aantal steeg in 1976 met 5 procent tot 8.254.699, waarvan 352.988 reizigers op Schiphol overstapten. Voor dit jaar verwacht de directie in deze sector een groei van acht a negen procent. ZATERDAG 25 JUNI 1977 J Filmkeuring geinstalleerd DEN HAAG (SP) - In de Schepel- verse deskundigheden en de ver zaal op het Binnenhof is gisteren de schillende geestelijke stromingen Nederlandse Filmkeuring geinstal- ons volk vertegenwoordigend, leerd door staatssecretaris W. zal zich dan uitsluitend richten op Meijer. Dit college van veertig de toelaatbaarheid van films voor personen onder voorzitterschap jeugdige personen. Daarbij gelden vandr.C.P.J.Ie Noble,inhetdage- leeftijdsgrenzen van 12 en 16 jaar. lijks leven hoofd van de afdeling De verwachting is dat aan de keu jeugdzorg van de Amsterdamse GG nn£ de helft van het huidige bio- en GD, zal gaan functioneren als op scoopaanbod zal worden voorge- 5 juli de nieuwe wet op de filmver- legd. toningen van kracht wordt in plaats De Nederlandse Filmkeuring zal van de bestaande wet op de film- gebruik maken van het huidige Ikeuring. keuringsapparaat in Den Haag. De Voor volwassenen wordt dan de huidige voorzitter van de centrale keuring afgeschaft, het nieuwe col- commissie voor de filmkeuring, de ilege, dat uit twintig vrouwen en beer J. C. Schuller zal zijn taak mannen^bestaaLj?el^ Beekman stichting bepleit: DEN HAAG - Maandagavond start formateur Den Uyl de besprekingen met de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 over zijn sociaal-economisch memorandum en de grondpolitiek. Hierover werd gistermiddag overeenstemming bereikt tijdens een bijeenkomst van de formateur met de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Den Uyl beloofde de deelnemers aan de formatie- besprekingen tegen woensdag een tweede memo randum te zullen aanbieden met beleidsvoorne-. mens op sociaal-economisch en financieel terrein. Dit atuk zal niet alleen een algemeen beschouwend karakter dragen, zoals zijn eerste memorandum, maar feiten, cijfers en conclusies bevatten. Maandagmiddag raadpleegt van Agt zijn fractie over het eerste memorandum van de formateur. De bijeenkomst van vrijdag stond niet uitsluitend in het teken van de kabinetsformatie. De gebeur tenissen van de afgelopen weken werden nog eens aan een beschouwing onderworpen, ook al omdat we nog niet helemaal los waren van het kamerde bat vap donderdag jl. over de gijzelingsacties, al dus Van Agt, die een zeer ontspannen indruk maakte. Ik heb in het gesprek geen ultimatieve dingen gezegd. Dat zou de geschetste ambiance alleen maar geschaad hebben. DEN HAAG (ANP) - De Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, heeft gisteren een rapport over de geneesmiddelenvoorziening in Nederland gepubliceerd, waarin ze nationalisatie van de groothandel in geneesmiddelen bepleit en „sociale" apotheken waarin de apothekers in loondienst werken. De ongeveer 900 art senbezoekers van de farmaceutische industrie zouden moeten worden omgeschoold tot onafhankelijke en objec tieve voorlichters in overheidsdienst. „Zonder overdrijving durf ik rustig te stellen dat het overgrote deel van 32.000 oudere ouder werkende on gehuwde vrouwen die Nederland telt, zich in een „noodsituatie" be vindt. Ze zijn overbelast, overver moeid of overspannen. Een paar cijfers als bewijs. Uit mijn onder zoek is gebleken dat een kwart van alle vrouwen van 60 tot en met 64 jaar ziek is of verminderd arbeid sgeschikt, dat 61 procent van de nog wel full-time werkende vrou wen zich overbelast 41 4X procent onder geneeskundige behandeling staat en 66 procent naar een ver vroegde pensionering verlangt." Mevrouw M. Kloosterhuis-Duinker (56), sedert 15 jaar werkzaam als bedrijfsarts bij de Rijks Genees kundige Dienst in Den Haag, is verontrust over de uitkomsten van haar onderzoek, dat zij heeft ge houden onder alle oudere ambte naren en ambtenaressen van t/m tijm 64 jaar, werkzaam bij drie Haagse departementen: de minis teries van Justitie, Onderwijs en Wetenschappen en Sociale Zaken. De onthutsende conclusies kwa men overeen met wat ze, op basis van haar medische beroepsbevin dingen, zelf al had ervaren. Dr. Kloosterhuis: „Ik heb ze vaak genoeg op m'n spreekuur gehad. Vrouwen die zich chronisch over vermoeid voelden, last van snelle sterke vermoeidheid, slaapstoor nissen, duizeligheid, hartkloppin gen, hoofdpijn en congesties. Men kan zich niet goed concentreren, is prikkelbaar, onredelijk en het ge heugen laat te wensen over. Soms is men gedeprimeerd (neiging tot hui len), soms angstig, en er zijn wisse lende pijnen in de rug, en in de nek, die weer eindigen met de eerste klacht: ernstige moeheid." Niet alleen uit het onderzoek van dr. Kloosterhuis kwamen deze klachten, op grote schaal, naar vo ren. Ook de arts dr. Schrama, die voor haar overlijden in 1972 hoofd was van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de PTT, verzamelde dergelijke gegevens. Over haar zegt dr. Kloosterhuis: „Zij was een vrouw die midden tus sen de werkende vrouwen heeft ge leefd. Gehuwden, ongehuwden. Ouder wordend, verzuimend, wan hopig soms. Ze becijferde dat van de vrouwelijke ambtenaren van het niveau van hoofdemploye le klasse of hoger, die van het 50ste jaar nog in dienst waren, 40 R0 procent in functie de 65-jarige leeftijd bereik te. Van de vrouwen, werkzaam in lagere functies (exclusief de telefo nistes), was dit 18 procent." Hoe komt die zorgwekkende ont wikkeling tot stand? Dr. Kloosterhuis: „De voornaamste reden van de „bedrijfsonzeker- heid" van de oudere werkende vrouw komt voort uit het verrich ten van beroepsarbeid en huishou delijke arbeid. Die dubbele taak leidt tot oververmoeidheid, en tot psychische spanningen. De groep ongehuwde werkende vrouwen heeft dan wel geen gezin, maar vrij vaak toch een huisgenoot te ver zorgen, en naarmate zij ouder wordt, krijgt zij dezelfde proble men als de oudere gehuwde vrouw. Uit de cijfers blijkt dat van de wer kende ongehuwde vrouwen 75 pro cent blijft werken na het zestigste jaar, van de gehuwde vrouwen is dat maar 5 procent: zij stoppen, omdat de werken en huishouden werkenijhuishouden te bezwaar lijk wordt. Het gevolg hiervan is dat de groep full-time werkende vrou wen van 60-65 jaar hoofdzakelijk uit ongehuwden bestaat, gehuwden vormen nog geen een procent van deze groep." Uit de onderzoekingen komt naar voren dat oudere mannen na hun werk het veelal rustig aan kunnen doen: ze kijken 's avonds t.v. of le zen de krant, of doen wat aan hun hobby. Voor de oudere werkende vrouw is dat er niet bij. Ze moet onvermijdelijk 's avonds en in het weekend vele uren allernoodzake lijkste huishoudelijke werkzaam heden verrichten, wil zij op den duur niet ondervoed en onverzorgd op haar werk komen. Een onder zoek van het Instituut voor Toege paste Sociologie te Nijmegen heeft uitgewezen dat ruim de helft van alle werkende ongehuwde vrou wen meer dan twee uur per dag aan huishoudelijk werk besteedt, soms met daarbij nog verzorging van een zieke of hulpbehoevende huisge noot. Dat kan alleen maar door bij dat thuiswerk uitsluitend het hoogno dige te doen, het tempo te verho gen, en de zaterdag als vrije dag la ten vallen. Er is dan pog maar weinig tijd voor gezelligheid, fami liebezoek en sociale relaties kwijnen. Het resultaat: verschra ling van het leven van veel ouder- Ogenschijnlijk houden deze vrou wen zich op deze wijze in stand, ze doen hun werk, zien er redelijk ver zorgd uit, en zijn niet opvallend veel of lang ziek. Maar er is slechts weinig nodig om dit wankel even wicht te verstoren, hetgeen dik wijls leidt tot langdurige arbeid songeschiktheid of blijvende inva liditeit. Globaal genomen moet een vrouw zich, voor dezelfde arbeid, toch al meer inspannen dan een man, omdat haar maximaal licha- -k Mevrouw Kloosterhuis-Duinker: "Dubbele belasting" melijk prestatievermogen nu een maal lager ligt. Als 'n vrouw vijftig jaar is of ouder, moet ze zich meer inspannen, dan een man ooit- heeft gedaan. Dr. Kloosterhuis:. „Niet voor niets is bijvoorbeeld h'et afkeuringsper centage van vrouwen bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds in de leeftijdscategorie 60-64 jaar acht procent, en bij de mannen „slechts" iets meer dan de helft, namelijk vijf procent. En van die acht procent afgekeurde vrouwen valt de helft in de diagnosegroep „zenuw- en ziels ziekten." Daarom heb ik het wel eens in deze vorm berekend: als de oudere vrouw, die acht uur per dag in haar baan werkt, dagelijks ook nog twee uur huishoudelijk werk moet verrichten, heeft ze een extra-belasting van 25 procent. Na 40 dienstjaren heeft ze er dus in feite 50 volgemaakt, en dat moet wel tot problemen leiden." Zijn kortere werktijden op hogere leeftijd een oplossing? Dr. Kloosterhuis: „Dat zou het wel licht kunnen zijn, als dat een alge mene maatregel werd, op een be paalde leeftijd. Maar niet, als het afhankelijk van de persoonlijke si tuatie is. Als je zegt tegen een ou dere werkende vrouw, begin jij de laatste vijfjaar maar 's morgens een half uurtje later, en ga maar 'n uur eerder naar huis, voelt ze zich vijf jaar lang 'n kneusje dat niet voor vol wordt aangezien. Al te gemakkelijk meent men dat afkeuren, met een WAO- of ABP- uitkering een uitweg biedt. Verge ten wordt dat een werkende vrouw dan wel totaal moet afknappen, wil haar deze „oplossing" deelachtig worden. In de huidige gezond heidszorg wordt er gestreefd naar preventie. Waarom schijnt de ou dere werkende vrouw daar buiten te vallen? Ik zou met klem willen bepleiten oudere werkende vrou wen al op het zestigste levensjaar AOW uit te keren, en dan vind ik op basis van allerlei uitkomsten zestig jaar nog niet uitzonderlijk vroeg. Ongehuwde vrouwen hebben hun leven lang premie betaald voor de volksverzekeringen, voor hun ei gen ouderdomspensioen en op ba sis van solidariteit dus ook premie voor de weduwen en wezen van hun mannelijke collega's, betalin gen, waarvan ze zelf nooit zullen profiteren. Zo gezien hebben ze zelfs recht op AOW met 60 jaar. Daarnaast: tien jaar geleden is op de 51ste Internationale Arbeidsorganisatie-conferentie al een resolutie aangenomen, inhou dend dat de pensioengerechtigde leeftijd voor mannen ten hoogste 65 jaar is, en voor vrouwen ten hoogste 60 jaar. Het wordt tijd dat Neder land die resolutie ratificeert. En waar praten we in feite nog over? Over een groep van 32.000 vrou wen, die tussen hun 60ste en£5ste op een oneigenlijke manier door werklozenwet, bijstand of invalid- iteitsuitkering financieel drijvend worden gehouden. Vrouwen, die er een eer in hebben gelegd door ar beid in hun levensbehoeften te voorzien, en die als alle oudere werkenden uitzien naar hun wel verdiende rust, aan het eind van hun werkzaamleven. Dit eind valt bij vrouwen op hun 60-ste jaar, en dat dient te worden gehonoreerd. Het is krenkend voor deze vrouwen dat zij in veel geval len de hand moeten ophouden voor uitkeringen, die daar niet voor be doeld zijn, ja zelfs ziek moeten worden voor een „geeigende oplos sing". Het rapport - „winst op recept" - spreekt zich niet uit voor nationali satie van de geneesmiddelenindus trie. De farmaceutische industrie in internationaal, en nationalisatie in Nederland zou waarschijnlijk al leen maar tot een vlucht over de grens en daarmee tot het verlies van vele arbeidsplaatsen leiden. Wel neemt de WBS, dat er een staatsbe drijf moet komen naast de be staande farmaceutische industrie. Het gaat de opstellers van het rap port vooral om het tegengaan van het overmatige geneesmiddelen- gebruik en om het goedkoper ma ken van de geneesmiddelenvoor ziening. Daarom bepleiten ze zowel voorlichting van het publiek en het verbeteren van maatschappelijke situatie die tot problemen en span ningen leiden, die het pillen slikken stimuleren, als het verminderen van de invloed die de huidige ma nier van produceren, aanprijzen en distribueren heeft op het voor- schrijfpatroon van de artsen. Er moeten zo min mogelijk medi cijnen worden gebruikt, want - zo zegt het rapport - „baat het niet, schaden doet het bijna altijd want elk geneesmiddel is een vergift". Een zelfstandige apotheker komt er volgens de werkgroep „Farmacie" van de WBS niet zo gemakkelijk toe, aan de rem te trekken als hij de indruk heeft, dat een arts teveel voorschrijft. Hij zou zichzelf daar door ook financieel nadeel berok kenen. Als hij in loondienst werkt en dus geen koopman meer hoeft te zijn, gaat dat misschien gemakke lijker, zeker als hij samenwerkt met artsen in gezondheidscentra. Zich nieuwvestigende apothekers zouden in loondienst moeten ko men van niet winstbeogende instel lingen als ziekenfondsen of stich tingen die van de consumenten uit gaan. Ze kunnen zich dan - meent de WBS - volledig richten op hun volksgezondheidstaak, meewer ken aan het terugdringen van het geneesmiddelenverbruik en be vorderen dat waar mogelijk geen specialite's maar gelijkwaardige, goedkopere preparaten worden voorgeschreven. Niet ieder ge zondheidscentrum Zou een eigen apotheker hoeven te hebben. Het rapport suggereert wel samenwer king van enkele gezondheidscentra met een vrij grote apotheek. Een ryksinkoopbureau voor ge neesmiddelen zou volgens de WBS grote financiële voordelen kunnen hebben. De overheid heeft de controle op de toelating van nieuwe geneesmidde len tot de markt. Daarbij zal ze vol gens de WBS tot een juiste kosten- baten afweging moeten komen tus sen invoeren nu of op een later oge nblik. Er moet ook scherp worden geselecteerd op bijwerkingen. Bo vendien moet steeds het totale ge- neesmiddelcnpakket in het oog worden gehouden: een nieuw mid del mag niet alleen worden beoor deeld op de eigen kwaliteiten, het moet ook een vergelijking kunnen doorstaan met andere, al in het pakket opgenomen middelen. Dit zowel wat betreft de prijs als de doeltreffendheid en veiligheid. De WBS wil de artsen bij het voor schrijven van geneesmiddelen een zekere mate van vrijheid laten. „Maar de artsen zullen zich meer dan tot nu toe rekenschap dienen te geven van de overbodigheid van veel geneesmiddelen en de verspil ling waartoe het voorschrijven van onnodig dure en grote hoeveelhe den medicijnen leidt". De „regeling en klapper" van de ziekenfondsen, nu een advieslijst, zal verplicht moeten worden gesteld. De WBS meent, dat het aantal soorten ge neesmiddelen in de „regeling en klapper" niet veel groter hoeft te zijn dan tweehonderd. Voor het voorschrijven van andere genees middelen zal de arts argumenten moeten waarmaken bij een bemid delende adviseur. In een reactie op het rapport heeft Nefarma. de Nederlandse Associa tie van de Farmaceutische Indus trie, bestreden dat geneesmiddelen onnodig duur zijn. Zij herinnert eraan, dat de prijzen een jaar bevro ren zijn geweest, hetgeen een be sparing van 42 miljoen heeft opge leverd, en dat de winst van fabri kanten en importeurs volgens een officieel rapport in 1975 gemiddeld zeven procent bedroeg. Verder stelt Nefarma, dat de geneesmiddelen- prijzen volgens CBS-gegevens sinds 1969 maar met 39 procent zijn gestegen, terwijl de medische ver zorging in diezelfde periode 148 procent duurder werd. ADVERTENTIE Met een BMW voorkomt u ongelukken. En uw BMW voorkomt in onvermijdelijke situaties het ergste, door het unieke bots-ebsorptiesysteem. Bekijk deze auto mobielen maar eens bij ons - u zult er zeker wijzer van worden. Hoge Rijndijk 278, Leiden Telefoon 071-140697

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7