Rodeo in Leiden: „spektakelstuk" van man en paard Biljartende dames in een rijtuigje SKM stelt voorwaarden aan werkgroep habel-tv v.d. Water v.d. Water Vissterfte inNoord' We moeten de moed hebben om grond vrij te houden voor later LEIDEN LEIDEN - De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) zal toch weer zit ting nemen in de werkgroep kabel televisie, waarin overlegd wordt over de aanleg van een kabelnet voor heel Leiden, mits aan twee voorwaarden wordt voldaan: er mag geen verdere discussie plaats vinden over de tarieven voor kabel televisie in de Merenwijk, en over de machtiging die de SKM heeft van de PTT om het kabelnet in de Merenwijk te beheren, it schrijft de SKM in een brief aan wethouder Van Aken die voorzitter is van de werkgroep kabeltelevisie. De werkgroep kabeltelevisie be reidt de komst voor van een kabel net voor heel Leiden. In de Meren wijk ligt een dergelijk kabelnet er al dat de SKM met een machtiging van de PTT beheert. Enige maanden geleden ontstond in de werkgroep kabeltelevisie on enigheid over het beheer van het toekomstige kabelnet voor heel Leiden. Hoewel de SKM toen al be sloot uit het overleg te stappen werd e breuk gelijmd doordat een driemanschap, waarin een verte genwoordiger van de SKM, een aanvaardbaar compromis wist op te stellen. Men ging ervan uit dat er één ka belnet in Leiden moest komen, be heerd door één instantie. Gestreefd zou moeten worden naar een een heidstarief voor heel Leiden. Ondanks dit compromis schreef de SKM begin juni aan wethouder Van Aken dat de voordelen van één beheer en één tarief op zich wel werden onderschreven, maar dat de haalbaarheid betwijfeld werd. De SKM vreesde dat de tarieven in de Merenwijk omhoog zouden •moeten om aan te sluiten bij het toekomstige tarief in heel Leiden. Dit „niet te overbruggen verschil" was aanleiding om alsnog uit het overleg te stappen. Kort daarop is in een besloten ver gadering van de werkgroep kabel televisie overeengekomen dat het LEIDEN - Opnamen voor televisie-programma's hebben voor de leek altijd iets buitenge woon fascinerends. Er lijkt con stant iets mis te gaan. Allerlei tech nisch volk dat met een gezicht alsof het iets verschrikkelijks belang rijks te doen heeft, beent driftig van de ene zijde van het toneel naar het andere, om dat nog geen minuut la ter dat weef in omgekeerde richting te herhalen. Zo'n generale repetitie heeft voor de buitenstaander igts van een georganiseerde chaos. Dat moet ook haast wel, want krap drie uur later verloopt tijdens de uit zending alles onder strakke disci pline en vrijwel feilloos. Zo ook bij het gisteravond vanuit een niet ge heel gevulde Leidse schouwburg uitgezonden VARA-programma "Uitblazen in Leiden". Donderde tijdens de repetitie de van hoog uit de coulissen komende koptelefoon nog met akelige precisie op het hoofd van presentator Henk van Montfoort, bij de eigenlijke uitzen ding schampte het ding slechts het achterhoofd van de weer overmatig enthousiaste Van Montfoort. U kunt hier uit concluderen dat, Henk van Montfoort echt bestaat. Geruchten als zou het een pop be treffen die vlak voor de tv- uitzending wordt opgewonden en na een twee uur van dolle pret weer bestuur van de SKM zich nog eens over de opstelling zou beraden. Het intern beraad van het Stich tingsbestuur heeft ertoe geleid dat men nu toch wel weer „genegen is zitting te blijven nemen in de werk groep kabeltelevisie", onder bo vengenoemde voorwaarden. En dat de SKM "tevens bereid is plaats te nemen in het bestuur van de be heerscommissie van de gemeente Leiden". ADVERTENTIE voor. korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona •bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere tehnïjn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren. vraag inlichtingen aan: J Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195) in elkaar stort berusten beslist op onwaarheid. Aangenomen mag nu wel worden dat Barend Barendse ook een vader en moeder heeft. Na ast Henk van Montfoort was zan ger/gitarist Eddy Christiani voor het publiek in de zaal de grote smaakmaker. Je kunt die-twee na tuurlijk van alles verwijten, maar ze weten wel een zaal mee te krijgen. Al zingt Christiani over dertig jaar nog dezelfde potpourri (hij is er toe in staat), we zullen altijd meeklap pen en waar het even kan meedei nen. Ze waren bij de VARA trou wens toch best tevreden over het publiek in de schouwburg. Stil als het stil moest zijn, enthousiast als dat gevraagd werd. Dat laatste leidde vooral bij het spelletje naar het raden van bekende melodietjes, tot schitterende tonelen. Biljar tende dames die vol overtuiging een denkbeeldig rijtuigje bestuur den. Je kunt je daarbij wel afvragen of zo'n programma voor zowel tv- kijkers als publiek in de zaal nu wel zo zinvol is. Terwijl wij ons koste lijk amuseerden met dat spelletje en bijvoorbeeld dat interview met Imkamp lijdzaam ondergingen, lag dat voor de "kijker thuis" waar schijnlijk precies andersom. Maar ja, in Hilversum lijken ze te denken dat deze dingen bij de zomer horen. BART JUNGMAN Dr. J. Rohmer lector LEIDEN - Dr. J. Rohmer, wetens chappelijk hoofdmedewerker bij de afdeling kindergeneeskunde van het academisch ziekenhuis in Leiden, is aan de Leidse universi teit benoemd tot gewoon lector in de kindercardiologie. Dr. Rohmer (46) studeerde in Groningen en Rot terdam en promoveerde in Leiden. Hij heeft o.a. gewerkt in het kinder ziekenhuis van de Wayne State University van de staat Michigan in Detroit en in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Éigen ateliers ZATERDAG 25 JUNI 1977 LEIDEN - "Wie de stad heel goed kent zou de vijf ontwikke- lingsschetsen misschien wel zo hebben kunnen maken. Ik kan me voorstellen dat mensen zich afvragen waar de projectgroep voor de binnenstad nu ander half jaar aan gewerkt heeft. Maar van de ene kant zijn de schetsen voortgekomen uit alle verzamelde gegevens, van de andere kant is nu een gefun deerde keuze tussen de schet sen mogelijk door de gegevens te gebruiken". Deze verklaring over de vijf ontwikkelings- schetsen gaf wethouder Waal gistermiddag bij de presentatie in de binnenstadswinkel van deze nieuwste publicatie van de Projectgroep voor de binnens tad. De schetsen geven aan in welke richting Leiden zich zou kun nen ontwikkelen wat betreft het winkelen, het wonen, de plaats van de universiteit in de bin nenstad en het zakencemtrum. De projectgroep hoopt dat er de komende tijd discussies op gang komen over de keuzemo gelijkheden. In september zal de projectgroep de binnenge komen reacties bestuderen en haar standpunt bepalen. De gemeenteraad zal zich vervol- LEIDEN - De rijke visstand in een aantal vijvers in Leiden-Noord dreigt langzamerhand uit te ster ven. De afgelopen weken worden er in de Bernhardkade en Juliana- kade steeds opnieuw dode vissen aangetroffen, terwijl tientallen an deren naar lucht happend aan de oppervlakte zwemmen. Het gaat daarbij vooral om karper en ruisvoorn. Omdat het vermoe den bestaat dat de vissterfte te wijten is aan een laag zuurstofge halte van het water, is de Leidse brandweer de afgelopen weken al enkele malen in actie gekomen om met behulp van motorspuiten het water uit de vijvers te pompen en weer terug te spuiten om op die manier de kwaliteit te verbeteren. Het resultaat dat daarmee geboekt wordt blijkt echter van korte duur te zijn. Steeds opnieuw komen de vissen naar de oppervlakte. Om de precieze oorzaak vast te stellen zijn onlangs watermonsters genomen door personeel van het hoogheem raadschap van Rijnland. Uit een analyse is gebleken dat het waarschijnlijk gaat om een "prop" zuurstofarm water dat zich in de vijvers bevindt. De gemeente is daarom het advies gegeven de vij vers steeds door te spoelen zodat het zuurstofarme water verdwijnt. Volgens een woordvoerder van Rijnland zijn in het monsterwater geen giftige stoffen aangetroffen. De gemeente is er inmiddels toe overgegaan om gedeelten van de vijvers waar zich verbindingsdui kers bevinden uit te baggeren. Veel resultaat heeft dat echter niet ge had. LEIDEN - In de tot een mini-woestijn omgetoverde ijshal vond gisteravond het eerste optreden plaats van de leden van de European Rodeo Associa tion. Een niet alledaagse gebeurtenis waarbij mens en paard soms een merkwaardig verbond sloten. Aft Dijckmeester tijdens de generale repetitie in de Leidse Schouwburg voor het programma "Uitbl Leiden". Op de achtergrond links Leidenaar Joop Riethoven. Bij het betreden van de hal werd al gauw duidelijk waar het om ging. Mannen verkleed als cowboy's re den wat vrijblijvend rond door de piste op muziek van weer andere cowboy's die ver van huis waren en als gevolg daarvan heel erg een zaam waren. Dat gold niet voor "ons" paardevolk want zij zijn in Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen en eenzaam waren ze nog minder, daar de hal volledig uitver kocht was. De heuse amateurs, die bijna allemaal uit Texas afkomstig zijn en allemaal kampioen zijn in een of ander rodeo onderdeel, dit althans volgens de vaak onver staanbare Amerikaanse speaker Daniel, maakten zich op de be kende Amerikaanse nonchalante wijze op voor de "strijd". Nadat de heren zich niet bescheiden hadden teruggetrokken achter hun stallen kwam dan het werkelijke begin. Als echte cheer-girls (In V.S. stemmingmakende dames bij al lerhande gebeurtenissen) mar cheerden de "Fourty Four De grees" de zandbak binnen en ploegden deze na enige tijd weer uit. Gehuld in kleding van een be kende spijkerbroeken fabrikant en een sigaretten merk die blijkbaar ook iets uitstaande hadden met de rodeo. Na een vlaggen parade van cowboy's en girls en het spelen van volksliederen werd Daniel nog een keer verstaanbaar met haar start sein: "Let's Rodeo!" Als eerste stond op het programma het Bare Back Riding, wat inhoudt dat de ruiter zonder zadel op het paard moet trachten te blijven zitten. Hier krijgen zowel het paard als de ruiter punten voor. Dat het moeilijk is be hoeft geen toelichting. Enkele se conden waren de meesten maar ge gund. Alleen een cowboy uit Okla homa, ene Jack, temde het paard met grote souplesse. Een daverend applaus viel hem ten deel. Een steeds terugkerend element was het vangen van een kalf met een lasso en het dan bij vier poten vast binden. Hiermee konden de cow boy's 25 dollar verdienen. De spea ker deelde ons welwillend mee dat dit in de V.S. een heel gebruikelijke competitie is. Voor Nederlandse begrippen was het vaak op de rand van het etisch verantwoorde. Na in termezzo's van de permanent in de arena zijnde clowns, die bij de vele aanwezige kinderen goed in de smaak vielen, diende eveneens voor een kompetitie een stier op dezelfde wijze geveld te worden. Bij Rescue Race dienden de vrou welijke cowboy's de mannelijke te redden, hetgeen lukte. Na schoon- rijden op Ponderoses, een "vrije tijdspaard", verbaasde Jack Rogers het publiek met een virtuoos lasso nummer. De toejuichingen waren nog maar nauwelijks weggestorven of het enthousiasme laaide weer op tijdens de wilde paarden race, die spannend, angstaanjagend en soms koddig aandeed. En toen was het pauze. Eindelijk gelegenheid om te vragen waar de buikriemen voor dienden bij de wilde paarden en hoe het kwam dat als deze af waren de paarden aanmerkelijk rustiger waren. "Security", veiligheid deelde een van de stable boy's, stalknechten mij mee, maar waar tegen is mij nog steeds niet duide lijk. Na de pauze mochten uitver korenen hoefijzers gooien om een paaltje met direkt daaropvolgend de "Fourty Four Degrees" als schattige krullebollen met een hele gens over de definitieve keuze uit moeten spreken. Vervolgens wil de projectgroep trachten nog voor januari 1978 een ste- debouwkundige regeling te ontwerpen op grond van die keuze. Deze stedebouwkundige regeling zal dan zodanig verder uitgewerkt moeten worden dat die rechtskracht krijgt, dat er bepaalde ontwikkelingen mee afgedwongen kunnen worden. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van éen globaal bestem mingsplan, of meerdere gede tailleerde bestemmingsplan nen. Dat zal afhangen van de beschikbare mankracht bij de gemeente. De projectgroep wijst erop dat zo'n plan maar één instrument is om de ontwikkelingen te stu ren. Daarnaast moeten er ook instrumenten komen om het woonklimaat en het economi sche en sociale klimaat te kun nen beïnvloeden. Een van de leden van de projectgroep, ir. Post: "Het zal bovenmenselijk veel energie en overredings kracht vergen om de ontwikke lingen te sturen". De project groep ziet, als het winkelcen trum tot een compactere vorm teruggebracht moet worden, in de Stichting Leidse Binnenstad een goede gesprekspartner. Deze Stichting, waarin voor namelijk de economische krachten gebundeld zijn, zou bij "een eventuele "herverkave ling" een krachtige rol kunnen spelen als bemiddelaar of coör dinator waar de winkeliers ver trouwen in kunnen stellen. Bij het opstellen van de schet sen is de projectgroep uitge gaan van veelal globale gege vens over bijvoorbeeld de hoe veelheid gewenste kantoor ruimte, het aantal winkels, en de mogelijkheden voor het wo nen. Het gaat in de schetsen niet om de hoeveelheden, wordt ge steld, het gaat erom in welke richting men wil koersen. Waal: "Het is een continu proces, on derweg zullen we regelmatig moeten bijsturen". Ir. Post ziet grote problemen als het erop aankomt dat men ter rein wil reserveren voor later. "In de schetsen gaat het erom: waar moeten we ruimte reser veren. Het kan dan nog jaren duren voor er iets komt. We moeten dan echt moed hebben om daarvoor grond vrij te hou den. Reserveren is niet in". Een spectaculair staaltje van een in Duitslaiid gelegerde Amerikaan. Inzet: Directeur van Rodeo USA Allan Jacob met zijn vrouw Eva. sprankelende show. Daarna werd het gevaarlijke Horse Riding be dreven evenals de al eerder ge noemde kompetitie onderdelen. Ook Jack Jones, de lasso held draafde weer op. Dit keer om zijn kunsten op het paard te laten zien. Een erg leuk spel, het zogenaamde cutting, dit is het afzonderen van een kalf van de kudde, een Barrel Race, het salom rijden om olie va ten die in Texas ook rijkelijk aan wezig zijn, leidden naar het spekta kel van de avond Bull Riding. Een cowboy neemt plaats op een stier en deze bijt na verloop van tijd, na een overigens barre rit, in het stof. Was het in vroeger tijden in het Wilde Westen een noodzaak om paarden te temmen, nu, anno 1977 is het zaak om ze weer wild te krijgen. LOUIS CORNELISSE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3