PAGINA 15 Douglass Cater en Kenneth Harris besluiten vandaag hun vraaggesprek met Henry Kis singer, die in januari zijn baan als Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken kwijtraakte door de komst van een nieuwe president. Het eerste deel van dit vraaggesp rek publiceerden wij in onze zaterdagbijlage van vorige week. Vraag: Bent u van mening dat het in de toekomst tot een mer kelijke ontspanning tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie kan komen? Is volgens u werkelijke coëxis tentie, werkelijk elkaar-bestaanmet de Sowjet-Unie mogelijk of zul len zij altijd, zo niet openlijk dan toch heimelijk, proberen om West-Europa te ondergra- Kissingen Op beide vragen is mijn antwoord ja. Ik denk dat de Sowjet-Unie West-Europa zal proberen te ondergraven en ik denk dat werkelijke coëxistentie mogelijk is. Het gaat er maar om dat wij ervoor zorgen dat zij met die onder mijning van West-Europa geen kans maken. Wij moeten ons geen illusies maken over de fundamentele doelstellin gen van het Sowjet-beleid. Evenmin moeten wij ooit uit het oog verliezen dat coëxis tentie ons wordt opgelegd door de kernwapens en dat dat in de komende tientallen jaren nog sterker zal gaan gelden door de opkomst van andere machtscentra in de wereld. Je moet ontspanning niet be schouwen als afhankelijk van de welwillendheid van het Kremlin of van een plotse linge verandering van Sowjet-inzichten. Je moet het bekijken als de coëxistentie van twee stelsels met tegen gestelde ideologie, want als je dat niet bereikt, kunnen er rampen van komen. Het pro bleem is naast elkaar bestaan zonder je grondbeginselen te laten schieten. Vraag: Als je de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en China in aanmerking neemt, denkt u dan dat het Westen naar ontspanning met allebei kan blijven streven? Kissinger Moeilijk, maar mo gelijk. We hebben met elk van die twee landen verschillende belangen gemeen. Met de Sowjet-Unie hebben wij het •belang van voorkoming van kernoorlog gemeen. Met de Volksrepubliek China delen wij het belang van voorko ming van wat zij noemen de "overheersing" van de wereld door één mogendheid. Wij kunnen die belangen allebei tegelijk nastreven. Wij moe ten er voor zorgen dat wij die twee landen met elkaar in evenwicht houden en geen van beide moet de indruk krijgen dat wij met de ander tegen hem samenspannen. Wij moeten ons, in ons eigen belang, verzetten tegen over heersende Sowjet-macht over alle gebieden die aan de Sowjet-Unie grenzen. En wij moeten in ons eigen belang proberen om conflicten mét de Sowjet-Unie te verlichten als wij dat kunnen doen zon der de belangen van andere landen op te offeren. Dat is het diplomatiek- strategische probleem en we moeten ons daar niet vanaf la ten brengen door de klachten die beide grote communistische landen, die natuurlijk allebei willen dat wij de relaties beperken tot hun land en het andere uit sluiten. Maar dat zou de hele internationale structuur uit z'n evenwicht brengen. Vraag: Zullen wij ons binnen kort opnieuw moeten bezin nen op de mate waarin stre ven naar ontspanning botst met opkomen voor de mensen rechten achter het IJzeren Gordijn? Kissinger Dat is een gebied waarover ik mij niet wil uitla ten. Het is een zaak van de nieuwe regering en zij moeten de kans krijgen om hun be leidslijnen in de praktijk te brengen. Vraag: Amerikanen hebben het vaker dan anderen over "ze delijke waardenbij de be- haimeling van betrekkingen tussen landen en stellen dat dan dikwijls gelijk met de ze delijke waarden in het ver keer. Maakt u er onderscheid tussen? Kissinger: In de allereerste plaats geloof ik dat een bui tenlands beleid dat geen zede lijke inhoud heeft, naar on vruchtbaarheid neigt. Vooral in een democratische samen leving dient het buitenlandse beleid verankerd te zijn in de overtuigingen van de bevol king. Anderzijds is er verschil tussen persoonlijke en inter nationale moraliteit. Het be leid in internationale zaken moet uitgevoerd worden in een wereld v staten, waarvan er vele hun eigen opvattingen van zede lijke waarden hebben. Daarom kan een land zijn doelstellingen in het gunstig ste geval toch maar stap voor stap bereiken en elke stap maakt per definitie grote kans om onvolmaakt te zijn, bezien van het standpunt van de mo ralist. Dat veroorzaakt vanzelf een spanning tussen de binnen landse- en de buitenlandse opvatting. Zonder zedelijke waarden heb je de kracht niet om in een onvolmaakte we reld te leven; met overdreven moralisme ondermijn je wel licht de internationale orde. Het evenwicht ertussen is moeilijk te vinden. Vraag: Wat bepaalt de grenzen van immoreel gedrag onder landen? Een beeld uit vroeger dagen: Kissinger en zijn Russische ambtgenoot Gromyko. Kissinger: Dan moet je eerst een definitie hebben van im moreel gedrag onder landen, een omschrijving van wat je daaronde"r verstaat.. Je leeft in een wereld waarin andere landen daden begaan die je veiligheid bedreigen en de stabiliteit belagen. Het pro bleem is, welke methoden zijn geschikt ter bestrijding hiervan? Er is heel moeilijk een theoreti sche regel voor te geven. Je moet geen dingen doen die voor de openbare moraal zo kwetsend zijn dat de mensen beginnen te betwijfelen of een buitenlands beleid eigen lijk wel zin heeft. Anderzijds kan een veiligheidselement noodzakelijkheden opleggen die zorgvuldig geanalyseerd moeten worden en die je niet zo maar eenvoudig naast je neer kunt leggen. Vraag: Zou moord te beschou wen zijn als binnen die gren zen vallend? Kissinger Ik kan mij geen om standigheid indenken waarin een democratisch bewind moord dient te aanvaarden als doeltreffende methode. Vraag: Hoe taxeert u de toe stand en de doeltreffendheid van het Atlantisch Bondge nootschap? Kissinger; Ik geloof dat de NAVO en de betrekking tus sen de Verenigde Staten en de andere democratische indus trielanden, vooral Japan, het middelpunt zijn van al het andere dat wij in de wereld doen. Het probleem wordt in gewikkelder doordat wat be gonnen is als veiligheidsrege lingen tussen ons en Europa en tussen ons en Japan, nu uitgegroeid is in het economi sche leven en de coördinatie van wat vroeger beschouwd werd als binnenlands beleid. In april 1973 heb ik in een open bare redevoering voorgesteld om dingen zoals economisch beleid en energiebeleid te coördineren, de algemene reactie was dat nietsrin welk bestaand verdrag dan ook verplichtte tot zo'n uitbrei ding van de geallieerde ban den. Als wij op het ogenblik zo'n houding aannamen, zou den wij algemeen beschouwd worden als een bedreiging voor de samenhang van de democratische industrielan den - volgens mij is dat een vooruitgang. Natuurlijk hebben vele demo cratische industrielanden op het ogenblik geweldige bin nenlandse problemen en de grootste moeilijkheid is altijd het binnenlandse probleem- niet de gebruikelijke"buiten landse dreiging. Maar dat ver loochent de lijst van werk zaamheden die wij onszelf moeten maken voor de toe komst. In dat opzicht ben ik ook verheugd over de toon en de sfeer van de onlangs ge houden Londense topconfe rentie. Vraag: Toen u voor het Witte Huis ging werken, kende u president Nixon bijna niet: Hoe hebt u uw rol kunnen ves tigen en behouden, zelfs ter wijl de ene president ontslag uit het ambt nam en de volge nde, Gerald Ford, bij de ver kiezingen verslagen werd? Kissinger In wezen door mijn werk te doen. En door niet zo sterk als anderen verwikkeld te raken in de persoonlijke re laties. Vraag: Hoe ziet u uzelf op dit punt van de geschiedenis. Wat is het bijzondere geweest van het ministerschap-Kissinger? Kissinger: Ik heb geprobeerd een begin te maken met een aanpak van buitenlands be Kissinger en zijn echtgenote Nancy leid die minder gebonden was aan crises, minder geneigd tot schommeling tussen uiters ten van hoop en uitersten van confrontatie, en naar ik hoop sterker gebonden aan een ver» lichte opvatting van het na tionale belang - en daarom duurzamer. Maar het kon al leen maar het begin van het proces zijn, een proces dat niet te voltooien is in de ambtsperiode van één mens. Kissinger. Nee. Het lijkt me het wezen van het politieke leven dat je altijd te vroeg weg moet. En hoe meer je tracht te doen, hoe groter de kans dat dat zo is. De taak is eindeloos en als de doelen belangrijk genoeg zijn, moeten zij de persoon te boven gaan. Ik heb in vrede geleefd sinds ik uit het ambt gestapt ben. Vraag: Wat voor plaats wilt u uzelf toedenken in de onmid dellijke toekomst? Kissinger: Ik zit niet te wachten op een' kans om terug te ke ren, daar streef ik niet naar. Voor zover het aan mij ligt, wil ik het mijn opvolgers niet moeilijk maken. Ik zal mijn best doen om een opbou wende achtergrond voor hen te scheppen. Het publiek moet inzien hoe ingewikkeld en blijvend onze opgaven zijn en ik hoop dat ik kan bijdra gen tot dat openbare bedrijf. Als ik Het heel erg oneens ben met een besluit over de tac tiek, zal ik het misschien wel eens hardop zeggen, maar ik ben niet op zoek naar de kans. Ik zal mij proberen te ont houden van wijsheden achte raf over de dagelijkse beslui ten van mijn opvolgers. Ik ga wat lesgeven en meedoen aan activiteiten die mij liggen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15