Droom'"-triomf van Johan Heins Zege verjaarscadeau voor Stöve Mamma hou je dochter in huis, Derks fluit PEC Zwolle thuis' /r7 Goud en brons voor Nederlandse springruiters op EK Litjens weer 'beul' van hockeyteam ZATERDAG 25 JUNI 1977 SPORT PAGINA i Die Frans Derks is nu toch ook nooit tevreden. Jarenlang is hij, openlijk of in bedekte termen, voor homo uitgekreten, en nu wordt hij op dit gebied, zij het via een indirecte omweg, gere habiliteerd via het Volendamse gerucht dat hij betrekkingen zou onderhouden met de doch ter van de voorzitter van PEC- Zwolle, en nu is hy weer niet tevreden. De vrijspraak van die eerdere beschuldiging, die Aad Mansveld naar het schijnt wel eens in het vuur van zijn spel tijdens een wedstrijd heeft ge spuid, waarna hij kampioen- gele-kaarten-recipient van Frans Derks werd, kreeg des te meer gewicht omdat zij afkom stig was van dokter Van Duin van Volendam, een man dus die er voor gestudeerd heeft en heus wel weet van welke kunne de mens is. Als Volendamse arts moet hij zelfs in staat zijn het geslacht te onderscheiden van palingen en alen, dus als hij rondvertelt dat Frans Derks het houdt met een dochter van een voorzitter (en wie kent een virie- ler soort vrouw dan dochters van voorzitters?), dan mag je rustig aannemen dat Frans Derks zelfs bij Anita Bryant, de godsdienswaanzinnige ver volgster van de homofielen in Miami, rustig op schoot zou mogen zitten. Rehabilitatie van de bovenste plank dus, in zeker opzicht zelfs een dubbele rehabilitatie, want het schijnt nu niet om de doch ter van de huidige PEC- Zwolle-voorzitter Van der Wal te gaan, maar om de dochter van de voormalige voorzitter Ten Doeschate. Een losbol, die Frans Derks. Voorzittersdoch ters zijn hun eerbaarheid niet zeker als hij in de buurt is. Het enige bedenkelijke is nog, dat PEC-Zwolle-voorzitter Van der Wal zich zo furieus boos maakt over de beschuldiging. Hij wil eerherstel voor zijn dochter: "Dat kind is een bekende hoe- keyster in Zwolle en heeft een uitstekende betrekking als se cretaresse", zei hij in Voetbal International. So What? Dank zij haar vermeende betrekkin gen met Frans Derks is zij nu een nog veel bekendere hoc- keyster in heel Nederland en wat haar functie als secreta resse betreft, verwijs ik naar de cartoons dienaangaande in Playboy. Ik bedoel: een baan als secreta resse zegt mij op zichzelfs niets, dat is geen automatisch bewijs van goed gedrag, zoals een baan als abdes in een klooster of als ziekenverpleegster in een ou- devrouwentehuis. Welke vader zou er in zijn hart niet trots op zijn als bleek, dat zijn dochter in de smaak viel van de "handsome boy" onder de Nederlandse topscheids- rechters, een man gelijkelijk ge liefd door paters en eredivisie voetballers, een graag geziene figuur op de televisie, een veel gelezen columnist in een keurig dagblad, en bovendien een uit stekend geldverdiener, direc teur van een bloeiend bedrijf? Weet u wat ik denk? Ik denk dat Van der Wal een beetje de pest in had toen hij ontdekte dat het niet om zijn dochter ging, maar om de dochter van zijn voor ganger dat zal de deur voor hem dicht hebben gedaan want ik 'mag toch niet aannemen dat hij pisnijdig is over de smet die op zijn dochter is geworpen, omdat de roddel zou impliceren dat zij met iemand omgang had die door Aad Mansveld voor homo was uitgescholden zo zijn we toch zeker niet getrouwd?. Er zou nog een reden voor Derks moeten zijn om zich de roddel met enig welgevallen te laten aanleunen, dat men hem, zij het draadloos vanuit Volen dam, nog wil koppelen aan een Zwolse jongedochter? U weet toch, dat de leeftijd van Frans Derks een van de best bewaarde topsecrets van de NAVO- landen is? Hij oogt wat oud voor de dertig jaar die hij speelt, maar oudheidkundigen schat ten hem tussen de 55 en 60 jaar die schatting kan foutief zijn (denk aan de vele vergissingen die met de vuistbijlen van Tjerk Vermaning zijn gemaakt), maar een feit blijft dat hij ouder is dan we denken, zij het vermoedelijk ook weer jonger dan we hopen. Hoe dan ook, als ik op mijn leef tijd zo'n bewijs van bekwaam- hei kreeg opgespeld dat ik, la ten we zeggen, met Vera Beths of met Monique Bolleboom schoot ging, dan zou ik me wel drie keer bedenken voordat ik, zoals Frans Derks nu, naar de ontuchtcommissie holde om mijn beklag te doen. Wat is er dat gebied niet alle maal voor schandelijke roddel over de ministers en ex- ministers Pronk, Veldkamp, Vredeling en anderen in de Te legraaf en Privé geschreven, zonder dat die ogenblikkelijk naar de tuchtcommissie hol den? Goed, zal Frans Derks nu misschien zeggen, maar wat moet mijn eigen vrouw wel niet denken van al dat gepraat? En waar het me eigenlijk om gaat is, dat de Volendammers Jan Keizer en dokter Van Duin met hun roddel wilden aantonen, dat ik partijdig voor PEC- Zwolle floot vanwege die voor zittersdochter. Afgezien van het feit dat Volendam nu naar de eredivisie is gepromoveerd en niet PEC-Zwolle, zou deze be schuldiging impliceren dat ik geen intieme betrekkingen zou onderhouden met een of meer Volendamse palingdochters, en dat vind ik een buitengewoon infame aantijging, die ik niet over mijn kant hoef te laten gaan. U merkt het wel, het is een ge compliceerd probleem. Ik zelf heb helaas geen afgeronde me ning over deze kwestie. Wel wil ik zwart op wit toegeven dat noch ikzelf, noch mijn dochter ooit door Frans Derks met on eerbare voorstellen is bena derd. Omgekeerd geldt trouwens hetzelfde. Maar die penalty te gen PEC-Zwolle in de wedstrijd MW-PEC-Zwolle bij een stand van 1-0 had hij natuurlijk wel moeten geven, zelfs al had hij intieme betrekkingen met deze of de vorige PEC-Zwolle- voorzitter zelf onderhouden. "Strafbal" Nederland heeft met 3-1 van Engeland gewonnen. Het Enge lse doelpunt kwam tot stand uit een strafbal, de Nederlandse doelpunten uit twee strafcor- ners en een lange hoekslag. Hoe heet deze sport: 1. voetbal, 2. hockey, 3. strafbal? Het juiste antwoord is niet, zoals de mee ste inzenders meenden, "straf bal", maar hockey. Toch gaan er niet ten onrecht stemmen op om hockey voortaan gewoon strafbal te noemen, bijvoor beeld veldstrafbal en zaalstraf- bal, want een normaal doelpunt wordt tegenwoordig niet meer gescoord. Als mijn boekhou ding goed is bijgehouden, werd het laatste normale, uit een vloeiende combinatie ge scoorde doélpunt aangetekend door Dick Esser in 1949. Wat een sport, tweemaal 35 mi nuten strafcorners schieten, met daartussendoor wat bezig heden die in twee delen uiteen vallen: voelen en transporteren van de bal in de richting van een der beide doelen (dat is het eerste deel), om aldaar te trach ten een strafcorner te forceren (tweede deel). Die twee bezig heden samen worden nog steeds "hockey" genoemd, maar ik persoonlijk vergelijk het liever met de veegpauzes tijdens het hardrijden op de schaats of het speedway. De hockeyers zouden zichzelf en de toeschouwers veel tijd en er- genis besparen, als zij zich be perkten tot het nemen van tien strafcorners door beide parti jen. Zo'n wedstrijd kan dan in de rust van een voetbalweds trijd verspeeld worden, zodat het publiek zich niet bekocht hoeft te voelenen de hockeyers (strafballers) toch nog van wat publiek verzekerd kunnen zijn. NICO SCHEEPMAKER LAXENBURG - Johan Heins Europees kampioen van de springruiters, de derde plaats op het erepodium voor Toon Ebben, de senior van de Neder landse afvaardiging, die voor het grootste na-oorlogse succes zorgde in de geschiedenis van de vaderlandse hippische sport. En op de achtergrond stonden daar Seven Valleys, de tienjarige bruine ruin van stal Sangersheide van Leon Melchior en de achtjarige Jumbo Design, de paarden die mede tot het grote succes bijdroe gen. Op de tribune, terwijl het Wil helmus voor de nieuwe kampioen klonk, stond daar enigszins verla ten Henk Nooren. met zyn 22 jaren de jongste van de équipe, die met Pluco niettemin ook een eervolle gedeelde zevende klassering be reikte onder Europa's springelite. Drie combinaties onder de eerste tien, waarvan twee op het erepo dium. Niemand, die zelfs dat in zijn schoonste dromen had kunnen voorstellen. In het zonnige stadion Sued, ver van het Weense stadsgewoel, werd de triomf verwezenlijkt met Johan Heins als de primus inter paris. Want tot zijn gelijke mag men toch wel rekenen de Ier Eddie Macken, de man die erin slaagde zich giste ren uit het tweede gelid - na de eerste kwalificatiewedstrijd had hij met Kerry Gold vier strafpunten - bij de top te voegen om tenslotte Johan Heins een barrage af te dwingen met de titel als inzet. Hoe Macken en Heins aan elkaar ge waagd waren mogen blijken uit het feit dat de beslissing viel op éen tiende van een seconde. Beiden maakten één fout op de fel becriti- seerde, zeer zware dubbelsprong en toen onze landgenoot door de finish ging, bleef de tijd staan op 51,4 se conden. Voor Macken was het 51.5 geweest. De spanning in de kleine Nederlandse gemeenschap was gebroken. De vreugde kende geen grenzen. Johan Heins, meer ingetogen dan uitbundig, stapte met een brede lach van het paard om zich te laten feteren. Hij had zijn favorietenrol, waarvan hij overigens zelf niet wilde weten, waargemaakt. Maar wat hij het moeilijk gehad in de fi nale, waarin nog slechts de 20 hooggeplaatste combinaties uit kwamen. Vier daarvan stonden op vier strafpunten: David Broome met Philco, Dave Ricketts met Hydrophane Goldstream, Paul Schockemöhle met Talisman en Johan Heins met Seven Valleys, die in de tweede kwalificatiewedstrijd een springfout had gemaakt op de verraderlijke, voor het oog lichte hindernis met berkenbomen. Zo wel Henk Nooren als Toon Ebben kregen in ditzelfde parcours acht strafpunten, waarbij beiden een fout maakten op hindernis twee, een oxer van 1.50 meter hoog, zowel voor als achter 1.80 meter breed, die door zijn schuine opstelling velen deed struikelen. Zwaarder nog was het uitgezette parcours voor de fi- pales, waarin vooral de tweesprong als scherprechter zou gaan gelden. De jury bleek gevoelig voor de kri tiek van de ruiters op de eerste van de twee hindernissen en verlaagde de voorkant iets - tot 1.55 meter - maar handhaafde de hoogte van 1.60 meter achter en de breedte van 2 meter. De een na de andere combinatie ging hierop niettemin in de fout, tot als eerste Toon Ebben met Jumbo Design niet alleen de tweesprong overwon, maar ook met succes alle overige hindernissen. Tijdsover schrijding kostte hem echter een strafpunt, waardoor zijn totaal op negen kwam. En toen maar afwach ten. Tot als tweede Eddie Macken zijn tweede foutloze parcours van de middag reed en... binnen de tijd, waarmee Ebben op dat mo ment naar de tweede plaats was ge drongen. Alleen Johan Heins, on danks het feit dat de kinketting van de hackemore dadelijk na de start brak - „ik kon hem nog wel enigs zins sturen, maar remmen helemaal niet" - slaagde erin de schade te be perken. En toen waren er nog twee En van hen werd Johan Heins de nieuwe Europese kampioen als op volger van de teruggetreden Alwin Schockemöhle. De 29-jarige Johan Heins over Seven Valleys in de fina le: „Ik heb hem maar laten lopen en Uitslag: 1 na barrage: Johan Heins (Ned) met Seven Valleys 4 straf- punten/51.4 seconden, 2. Eddie Macken (Ier) met Kerry Gold 4 strafpunten/51,5, zonder barrage: 3. Anton Ebben (Ned) met Jumbo Design 9 strafpunten, 4. ex aequo David Broome (GBr) met Philco en Marcel Rouget (Fra) met Belle de Mars 12, 6. Daniel Constant (Fra) met Danoso 12 1/4, 7. ex aequo Henk Nooren (Ned) met Pluco, Da vid Ricketts (GBr) Hydrophone Coldstream en Gerd Wiltfang (Wdld) met Davos 16. Johan Heins met Seven Valleys op weg naar zijn "droom"-triomf. AMSTELVEEN - In een recht streekse confrontatie met West- Duitsland moet het Nederlands hockey-team morgen trachten de titel van het vijflandentoernooi voor zich op te eisen. De formatie van bondscoach Wim van Heumen kan deze finale met vertrouwen te gemoet zien, tegen Europees kam pioen Spanje (6—1werd in een aan trekkelijke wedstrijd aangetoond dat Oranje tijdig de vorm te pakken lijkt te hebben. Al blijft het natuurlijk bedenkelijk dat topscorer Paul Litjens, hij scoorde al dertienmaal op het vij flandentoernooi, ook tegen Spanje weer bijna de gehele doelpunten- produktie voor zijn rekening nam. Oranje slaagde er echter wel in een velddoelpunt te maken, een treffer die met luid gejuich door het in gro ten getale aanwezige publiek werd begroet. Met een straks diagonaal schot scoorde Ron Steens de vijfde treffer voor Nederland. In de zesde minuut was het al raak. Een goede scoop van Ties Kruize bereikte de op snelheid liggende Jorritsma, die zich in de cirkel ge makkelijk liet vallen en op deze manier een strafbal "versierde" bij de zwak leidende Engelse scheids rechter Nash. Paul Litjens had geen enkel probleem met dit presentje en scoorde met een lage push 1-0. Uit een lange corner vergrootte Lit jens de voorsprong, waarna de beste speler van Spanje, aanvoer der Fabregas, er uit een lange hoekslag 2-1 van maakte. Maar toen was het weer de beurt aan de "beul van Amstelveen". Strafcorner voor Nederland. Leef- ers slaat aan, Tim Steens stopt met de hand en Litjens kogelt de bal AMSTELVEEN - Huib Timmer mans is de nieuwe trainer-coach van het nationale dames hockey- elftal. De voormalige trainer-coach van Amsterdam wordt de opvolger van Anton Brouwer en Riet Kue- per, die respectievelijk als trainer en coach fungeerden. tweemaal succes. Tussen de be drijven door had Ron Steens nog het eerste velddoelpunt voor Ne derland gescoord op dit vijflanden toernooi. De score had veel hoger uit kunnen vallen dan 6-1, als de vele kansen die ontstonden uit vloeiende combinaties zorgvuldi ger waren afgewerkt. Jong Oranje heeft zich tegén Enge land knap hersteld van de forse ne derlagen die eerder in het toernooi tegen West-Duitsland (3-8) en het Nederlandse elftal (1-5) werden ge leden. De formatie van Cees Tania was de gehele wedstrijd gelijk waardig aan de Engelsen, die uit de vijfde strafcorner via Stephen Long een 1-0 voorsprong namen. Roder ick Bouwman (korte hoekslag) en Jan-Karei Jenniskens (strafbal) zet ten Jong Oranje op een 2-1 voor sprong. Enkele minuten voor het eindsignaal zorgde Stephen Long, opnieuw uit een strafcorner, ervoor dat de Engelse eer nog enigszins werd gered. Japan staat na de ontmoeting met West-Duitsland weer met beide be nen op de grond. Zonder ook maar één moment tot het uiterste te hoe ven gaan behaalden de Duitsers, onder aanvoering van de laconiek spelende Michael Peter, een ge makkelijke 7-0 zege. Stand: West-Duitsland 3-6, Neder land 3-6, Japan 3-3, Engeland 3-2, Jong Oranje 3-1, Spanje 3-0. Nederlandse (32) vlot naar achtste finales op Wimbledon LONDEN - Betty Stöve werd gis terochtend gewekt door haar ou ders met een boeket bloemen en een krant met het baanschema voor deze dag. Zij vierde, zoals gebruike lijk tijdens Wimbledon, haar ver jaardag. Betty werd 32 en vierde verder deze dag door zich vlot in de achtste finale enkelspel te plaatsen tegen de tien jaar jongere Tsjechi sche Renata Tomanova, die slechts tot drie games kon reiken (6-1,6-2). Voordien had Betty ook nog kracht geput uit een echte nieuwe Hol landse haring, die een fotograaf, in het ijs verpakt, voor haar uit Neder land had meegbracht. De pittige Renata Tomanova is een kan zij vooralsnog niet best uit de voeten. Bettv: „Bovendien weet ze dat-ze moeilijk van mij kan winnen, want ik heb al drie keer tegen haar dag de bel gespeeld en altijd in twee sets de zaak afgerond". woord ig net als Evonne Goolagong met ene Cawley is getrouwd. Voor twee dames luidde op deze de laatste ronde. de Frangaise Frangoise Dürr en voor de Joegoslavische Mima Jausovec (winnares van Parijs dit Renata speelde dan ook kennelijk jaar), respectievelijk elfde zonder veel zelfvertrouwen tiende geplaatst. Beiden vielen ten zocht bovendien op de meest onge- offer aan Zuidafrikaanse speels- legen ogenblikken het voorveld zodat onze landgenote het rustig kon a< kreeg te plaatsen ters. Dürr tegen Linda Boshof met Mima Jausovec met doen en steeds veel ruimte tweemaal 6-4 tegen Marise Kruger. de bal in flinke openingen Iedereen liep voorts uit naar het centrecourt, voor zover dat althans ben r rdoorgegaan" had zij de partij toch geklaard, 2 dat zij nu kan uitzien naar haar vol- schattig meisje met blauwe ogen, gende tegenstandster, de Australi- maar op het onberekenbare gras sche Helen Qourlay, die tegen- Ook Betty speelde verre van feil- mogelijk was, naar de ontmoeting loos, maar binnen vijftig minuten Chris Evert tegen de 14-jarige Tracy Austin, die Ellie Vessies eerder uit het toernooi had gezet. Tracy, met haar twee paardestaartjes als Pippi Langkous en nu een wit jurkje met blauwe ceintuur. De Amerikaanse titelverdigster Chris Evert was in het begin toch wel duidelijk ner veus, vooral toen de kleine Tracy er meteen met volle vaart bovenop mepte, geen spoortje van planken koorts vertonend. Zij joeg haar be roemde tegenstandster naar alle hoeken en won onder ovationeel gejuich meteen haar service-game. Daarbij bleef het echter in de eerste set, want toen Chris eenmaal een keer door de opslag van haar prille landgenote was heengebroken, kwam zij weer spoedig in haar ge bruikelijke ritme en had zij ook ditmaal steeds het laatste woord, 6-1, 6-1. Vermeldenswaard is ongetwijfeld nog de eliminatie al in de eerste ronde herendubbelspel van de ti- c^.als sfeer- ved<oixooioo6 UJEET l< CW VIT6AV EEK1 M£TEe.-"T££HTl<S OféSP I-S MEBT ££}j ME' \7ER-V&3£KTr/<5... LONDEN - Betty Stove heeft met haar partner Martina Navratilova de derde roronde van het dames dubbelspel bereikt. Het Neder lands-Amerikaans duo versloeg in de tweede ronde Kahn/Weigel (VS) met 6-0, 6-1Samen met de Zuidaf rikaan Frew McMillan won Stöve ook in de eerste ronde van het ge mengd dubbelspel: van de Britten Andrew Jarrett en Deborah" Eveans: 6-2, 1-6. 6-2. telhouders Gottfried en Ramirez, die met 3-6, 7-5, 6-8, 6-2, 6-3 het veld moesten ruimen voor de on bekende combinatie Delaney-Me- non (Verenigde Staten/India)!. Tom Okker krijgt inderdaad van daag de Roemeen Ili Nastase te be streden, die weinig moeite had met de Amerikaanse jeugdspeler Telt- scher 6-4, 6-3, 6-1. PIET KIENHUIS Uitslagen Andere uitslagen da. mesenkelspel derde ronde: Virginia Wade (GbrKYvonne Vermaak (Zafr) 6-1, 6-2, Rosie Casals (VS)-Jo Anne Russell (VS) 6-1, 6-1, Kathy May (VS)-Cynthia Dörner (Aus) 6-0, 6-1, Ma riana Sirmonescu (Roe>-Rene Fox (VS) 7-5, 6-2, Kerry Reid (VS)-Julia Anthony (VS;) 6-3, 9-7, Helen Cawley (AusKIane Stratton (VS) 9-7, 6-3, Greer Stevens (Zafr)-Katja Ebbinghaus (Wdl) 6-1- 6-3 Herenenkelspel derde ronde: Byron Bertram (Zafr)-Paul Kronk (Aus) 6-4, 6-0, 6-2, Tim Gullikon (Vst)-Brian Bair- lie (Nzl) 9-8.6-3,89,6-3, Dick Stockton (Vs)-Fred McNair (VS) 6-4, 6-3, 6-2, Vi tas Gerulaitis (Vst)-John Smith (Gbrt) 6-3, 8-6, 6-4, Stan Smith (VS)-Onny Pa- run (Nzl) 6-3, 5-7, 9-8, 7-5, Sandy Mayer (VSWorge Andrew (Ven) 6-4, 9-7, 6-4.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11