Groeiende belangstelling voor Biometrisch Centrum Pollentier heerst in Zwitserland Periodieke gezondheidstoets Ineke van der Meer laat zich verrassen Lotto quick#boys- Unieke zeilprestatie Vollebregt-tweeling PAGINA 10 VARIA ZATERDAG 25 JUNI 1977 In districtsstrijd tennis EINDHOVEN (ANP) - De belang stelling van particulieren voor een preventieve (voorkomende) ge zondheidskeuring neemt toe. Dat blijkt uit het aantal aanvragen dat jaarlijks binnenkomt bij het Biom etrisch Centrum in Eindhoven. Hoewel dit centrum zich nu nog grotendeels bezig houdt met het keuren van oudere Philips- werknemers, stijgt de particuliere belangstelling jaarlijks zo'n 20 pro cent. Het Biometrisch Centrum is in 1971 van start gegaan op initiatief van de Philips Medische Dienst. Inmid dels zijn in het centrum ruim 11.000 personen gekeurd, waarvan velen twee of drie keer. Zo'n keuring duurt ongeveer een uur en kost om en nabij de tweehonderd gulden. "Het woord "biometrie" geeft onze werkwijze aan, namelijk het ver richten van metingen aan de LDWS-koelkast voor Roodenburg LEIDEN - LDWS riep de sfeer van het jubileumtoernooi nog even te rug. Gisteravond werden in de kan tine van de Leidse voetbalclub de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de wedstrijdenreeks die eind mei, begin juni werd verspeeld. Het als eerste geëindigde Roodenburg werd door LDWS-voorzitter Wil Sanders voorzien van een koelkast, het als tweede en derde gefinishte Sleutels en LFC werden bedacht met een fiets terwijl LDWS zich zelf als vierde verrijkte met twee "broodnodige" ballen. Daarna barstte het feest los in het clubhuis aan de Vliet waar alle mensen die aan het toernooi hadden gewerkt, waren uitgenodigd. Als officieuze afsluiting van het jubileum-feest, dat officieel nog één hoogtepunt telt. In augustus zal een team van mens", zegt het hoofd van het Biometrisch Centrum, de sociaal- geneeskundige mevr. A. Voorwin den. Diagnose stellen en behande lingen voorschrijven wordt overge laten aan de huisarts van de ge keurde persoon. Aan het eind van de jaren zestig werd voor het eerst gedacht aan wat later het Biometrisch Centrum werd. Uitgangspunt was de perio dieke keuring van oudere Philips-werknemers. In de oor spronkelijke situatie waren de ver schillende onderdelen van die keu ring ondergebracht op verschil lende plaatsen. Dat betekende voor de te keuren personen dat zij zich vaker moesten uit- en aankleden. Het bij elkaar brengen van die ver schillende afdelingen in één cen trum leidde tot het Biometrisch Centrum. Men ging er daarbij van uit dat ook metingen zouden kun nen worden verricht in de sfeer van de curatieve (helende) gezond heidszorg, zoals een regelmatige cotrole van patiënten die lijden aan hoge bloeddruk of suikerziekte. Ook patiënten die zich bij de huis dokter melden met klachten, die niet direct in een bepaalde richting wijzen, kunnen in het Biometrisch Centrum worden onderzocht. De meetgegevens worden per computer verwerkt en daarna doorgestuurd naar de huisarts. Niet naar de gekeurde zelf, tenzij hij daar per sé op staat - om ongerust heid in welke vorm dan ook te voorkomen. De gegevens worden voor zover het de keuring van ou dere werknemers betreft, ook ter informatie doorgestuurd naar de bedrijfsarts op voorwaarde dat de gekeurde daar geen bezwaar tegen heeft. De bedrijfsarts kan dan be kijken of een eventueel geconsta teerde afwijking een gevolg is van, Geslaagd aan de Scholengemeenschap Bonaventura Kijckenborg in Leiden: GYMNASIUM A: Martin Boon, Ada Heemskerk, Els Ja cobs, Frans van Leeuwen, Jos Meijer, Peter Nederpel, Eugène van de Poel, Mirjam Schieveld, Siem Smeding,Ineke Streng, Bart Twaalfhoven, Charles van der Voort, John van der Wiel, Martin van Wouw. GYMNASIUM B: B: Gé de Boer, Sally Bubbers, René Dries- sen, Hans van der Geest, Michel ten Hacken, Inger van der Heijden, Joseph Hoeberichts, Michiel de Mooij, Paul Olierook, Wilfriede Ouwerkerk, Ingrid Rost, Michel van Santvoord, Roberto Veldhoven. ATHENEUM A: Jos van den Berg, Fréd Berk, Elly de Boer, Jolanda Bogaards, Arnick Boons, Annemieke van den Bos, José van den Bosch, Tineke Breukel, André van den Broek, Anneke van Egmond, Frank ten Have, Jolanda Hillebrand, Ria Hooger- vorst, Thea Hoogervorst, Rino Kalker, Gerrit van Kampen, Paula Koek, Ton Krijger, Annet Kuiper, Mies Kuipers, Lily Lek, Adri OLijerhoek, Rolf Pagano Mirani, Frank Ponsioen, Rosemarie van Rossum, Carla de Ruiter, Jan van Schie, Elfriede Spendel, Loes van Tol, Thea Turk, Ron Uljee, Marja van de Ven, Hans Verdel, Ada Vergeer, Ans Verkley, Erik de Vette, Irene de Vrind, Dammy van der Weijden, Rob van der Weijden, Erk Willemsen, Luuk van der Zon. Geslaagde kandidaten van de 3-jarige MAVO: Ruud van Britsum, Gösta van den Burg, Helma Devilee, Lidy de Jong, Karin Keereweer, Steven van der Linden, Tiek van Maarle, José Meyer, Harry Monta- nus, Ellen Steensma, Tineke Straver, Marcel van Velzen, Rob Vlieland, Peter Wijsman. EFFRETIKON - De Belg Michel Pollentier is gisteren winnaar ge worden van de Ronde van Zwitser land. Pollentier won de laatste etappe, een tijdrit in Effretikon over 19.4 kilometer, voor Bruyère (Bel) en zijn belangrijkste concur rent, Lucien van Impe (Bel), die zich op de tweede plaats hand haafde in de algemene rangschik king. Bert Pronk, die zesde werd in de tijdrit, werd in het eindklasse ment derde. De voorlaatste etappe was gewonnen door de Zwitser Wolfer. Karstens, Kentemann en Bal gaven in die rit op. Michel Pollentier heeft met zijn of een gevolg kan hebben voor, het werk. Daarmee onderscheidt de benade ring van het Biometrisch Centrum zich van andere gezondheidskeu ringen voor oudere werknemers bij de meeste Nederlandse bedrijven. Daar vinden die keuringen veelal plaats binnen de sector van de be drijfsgeneeskunde. Wat de huisart sen uiteindelijk met de gegevens van het Biometrisch Centrum doen, onttrekt zich voor een aan zienlijk deel aan het zicht van mevr. Voorwinden en de tweede man van het Centrum, ir. J. Durinck. Vol gens beide stellen steeds weer art sen het op prijs, gegevens van het Centrum te krijgen. Uit de contacten met de huisartsen, blijkt volgens mevr. Voorwinden, dat zij vinden, dat aan inschakeling van het Biometrisch Centrum ver schillende voordelen zijn verbon den. Zo worden bijvoorbeeld men- KIEL - Door gisteren ook de vierde en vijfde race te winnen hebben Sjoerd en Erik Vollebregt zich ver zekerd van de eerste plaats in de Flying Dutchmanklasse van de Kielse week. De Warmondse twee ling zorgde voor een bijna unieke prestatie in de Noordduitse plaats. Vijf overwinningen in vijf races. Daar was geen kruid tegen gewas- De niet-Olympische Laser-klasse won de Nederlander Cor van Aan holt de eerste race. Hij is ook leider in de algemene rangschikking. Geslaagde kandidaten van de 4-jarige MAVO: Sylvia van Barneveld, Mark Bauwens, Jacqueline Belt, Wim Bergers, Will Devi lee, Peter Dickhoff, Carolien Duiven voorden, Harry Elderhorst, Paul van der Geest, Ellen van der Geest, Ron van Gie- zen, Ronald Gordijn, Bernard Heetvelt, Hans Hendriks, Tineke van der Horst, Bert de Jong, Ynze de Jong, Connie Kalmeyer, Peter van Klaveren, Carel van Laere, Jac van Leijden, Harry vaa der Meer, Jacqueline van der Meer, Fred Neuteboom, Marga van Nierop, Bert- hine Perk, Jerry Ras, Rene van Rossen berg, Ghyan Sardjoepersad, Lucette Tros, Joost Tulkens, Lia Turk, Wim van Veen, Theo Vesseur, Maya van der Voort, Johan Vreeburg, Bettine Vriese- koop, Arnold Warmerdam, Martin van Well. Ger van der Werff, Nicholas Werk hoven, Karin Zayac. ATHENEUM B: Margriet Bavelaar, Alex van Bel- kum, Mieke de Boer, Kees Borst, Lilian van Diemen, Frits Giers- tberg, Ko van Graas, René Kallen berg, Dirk van Kampen, Rob Kart- huis, Rita van der Klein, Janneke de Klerk, Patrick van Klink, Peter Körnmann Rudi, Marian van Leeuwen, Annemieke van Nierop, Maarten van Nijnanten, Emile van Paridon, Marijke van der Poel, Wim van der Poel, Nico van Ruiten, Paul Schaminée, Gerard Schrama, Paul Stephan, Annie van Veen, Manette Veldhoven, Johan Versteegen, Pe ter Vink, José Vogelezang, Ton van de Wakker, Carinke van der Zon. HAVO: Bob van Aken, Kees '1 Ami, Anne- marie 1' Ami, Jacqueline van Am sterdam, Ton Bakker, Brigitte Bauer, John van Benten, Jan van den Berg. Rob Bergers, Frits van Berkel, Maijolein Bik, Rolf Blom- overwinning in de Ronde van Zwit serland bewezen dat zijn victorie in de Italiaanse Giro, enkele weken terug, geen toevalstreffer was. De luitenant van Freddy Maertens, die inmiddels zijn ondergeschikte po sitie is ontgroeid, droeg in deze ronde van Zwitserland vanaf de proloog tot en met de slottijdrit de leiderstrui. Een prestatie die zijn il lustere landgenoten Eddy Merckx en Roger de Vlaeminck in resp. 1974 en 1975 verrichtten. Op soe vereine wijze heerste Pollentier van de eerste tot de laatste dag. Hij on derstreepte zijn suprematie in de slotetappe, een tijrit van 19.4 kilo meter op heuvelachtig terrein. Zijn sen met hoge bloeddruk, minder snel vewezen naar een specialist. Ook de periodieke controle van pa- tienten zou effectiever zijn bij in schakeling van het Biometrisch Centrum. Sinds een jaar draait het Biom etrisch Centrum ook mee in de Openbare Gezondheidszorg. In samenwerking met de Eindho- vense GG en GD wordt het zogehe ten "cervic-uitstrijkje" bij vrouwen gemaakt. Deze samenwerking hoopt de leiding van het Biom etrisch Centrum in de toekomst uit te breiden tot andere gebieden van de Openbare Gezondheidszorg. Bij de preventieve keuringen ko men nogal wat afwijkingen aan het licht, aldus ir. Durinck. Volgens hem dient wel bedacht te worden dat een deel van die afwijkingen (ongeveer 30 procent) al bij de huis arts bekend is. Op de vraag of mensen, die zich pe riodiek laten keuren er nu ook wer kelijk beter van worden, kan noch mevr. Voorwinden noch ir. Du rinck een antwoord geven. "Van keuren op zich wordt men natuur lijk niet beter. Het hangt er van af. wat arts en gekeurde met de resul taten doen, en of eventuele advie zen worden opgevolgd door de ge keurde. Om de uiteindelijke gevol gen voor de gezondheidszorg te kunnen nagaan is wetenschappe lijk onderzoek nodig dat zich over een langere periode uitstrekt". Volgens hen kan niemand op dit moment met zekerheid een ant woord op die vraag geven. "Het is ook voor ons meer een kwestie van geloven dan weten", zegt ir. Du rinck. Voetbal - De organisatoren van het voetbaltoernooi Amsterdam 702 hebbeb gisteren de scheidsrechters aangewezen. Gerrit Berrevoets fluit AZ-Barcelona, Siem Wellinga Ajax-Liverpool. De wedstrijd om de derde plaats wordt geleid door Jan Beek en de finale door Corver. Voetbal - Nederland zal zich kan didaat stellen voor de organisatie van het tweede FIFA- wereldjeugdvoetbaltoernooi in 1979. Het toernooi staat open voor nationale teams van spelers van 16 tot 19 jaar. berg, John Bontje, Pauline Bontje, Chris Bos, Marieke van den Bos, Jeanneke Bouwmeester, Marleen van den Bulk, Bram Castelein, Reinoudt van den Clooster, Gabri van Dam, Jolanda Devilee, Paul van den Doel, Jack Duivenvdor- den, Gijs van Dijk, John van Em merik, Peter van Emmerik, Joost Geijer, Karin de Goede Stephan Goossens, Frans de Graaf, Cor de Groot, Patricia de Groot, Marja Grotenhuis, Diana de Grijs, Hans Heemskerk, Anjo Hermans, Henny Hidding, John Hogenboom, Jan- Willem Hogervorst, Ellen Homan, Leon Hoogeveen, Paul van Houten, grootste concurrent in de algemene rangschikking, Lucien van Impe, liet hij daar weten wie de sterkste was. Ook Bert Pronk, die een uit stekende prestatie leverde met zijn derde plaats in het algemeen klas sement, werd in de tijdrit door Pol lentier op afstand gereden. Voor Pronk kan de Ronde van Zwitser land een goede generale repetitie voor de Ronde van Frankrijk ge noemd worden. Voor Hennie Kui per, vorig jaar nog winnaar van deze Ronde, in mindere mate, of schoon zijn veertiende plaats in de eindrangschikking (op ruim 10 mi nuten) toch perspectieven biedt. Grote afwezige in de slottijdrit was LEIDEN - Tijdens de districts kampioenschappen tennis viel gis teren in B alleen bij de dames een verrassing te noteren. De dit jaar voor het eerst in Leiden tennisende Monique v. d. Storm, die van het Amsterdamse DASH naarTEAN is overgestapt, klopte in drie sets de als nummer twee geplaatste Ineke v. d. Meer: 6-4,2-6,6-4. Joke v. Sas, derde geplaatst, handhaafde zich wel, al zag dat er na de erste set tegen Maureen Meyer heel anders uit: 2-6,6-1,6-3. Bij de heren deden zich geen verrassingen voor. Inte gendeel Emnes, Koemans en Van Overbeeke bereikten met opval lend gemak de halve finale. Emnes versloeg Theunissen (7-5, 6-2), Koemans klopte Hasenoot (6-2, 6-3) en Van Overbeeke elimineerde Creijghton met dezelfde cijfers. Het herendubbel maakte dit gebrek aan spanning dubbel en dwars goed. Ook hier werden de kwartfinales afgewerkt. Emnes en Madera moesten de eerste set inleveren te gen het Voorschotense duo Vis been/De Wit (4-6), maar waren hiermee geenszins verslagen: 6-2, 6-1. De als favorieten genoteerde Noordwijkers Blommendaal en Pasma ontsnapten op het nippertje aan de nederlaag tegen Herman v. d. Capellen en Thijs Steensma. Deze vier spelers gaven elkaar bij het volleren niets toe, hetgeen borg stond voor een aantrekkelijk kijk spel. De routiniers "Blom en Pas" pakten de zege ten slotte via 1-6, 6-4, 9-7. Arnold v. d. Capellen en Henny Koemans kregen de over winning ook verre van cadeau te gen Gelevert en Pauwels: 2-6, 6-1, 7-5. Jan Theunissen en Adri v. Leeuwen wonnen de eerste set met 6-4 van Peters en Van de Zee, waarna de duisternis verder spelen belette. In het gemengddubbel C moest het als eerste geplaatste duo C. de Beer/C. Koemans zijn meer- Golf - In de strijd om het Europees kampioenschap golf in Wassenaar heeft Nederland opnieuw teleurge steld. Oranje verloor met 4-3 van Spanje. Zweden zorgde gisteren voor de verrassing door de grote fa voriet Engeland te verslaan: 5-2. Vijfkamp - Bert Bergsma is giste ren in Apeldoorn Nederlands kam pioen vijfkamp geworden. De na tionale vijfkamp. waarbij het paardrijden is vervangen door handgranaatgooien werd gewon nen door Van der Weg. Lucas Jansen, Yvonne Jansen, René Janssen. Marjan Janssen, Frans de Jeu, Mark de Jong, Robert de Jong, Oda Kerkvliet, Felix van Klink, Leo Kolman, Marja van der Laan, Dave Marjo Markx, Lith, René Lommers, Peter-Paul Maas- sen, MarjoxMarkx, Harrie van der Meer. Henri van der Meer, Wils van der Meer, Willy van Mil, Jaap Moes, Toos Mooijman, Koos Nederstigt, Peter Nievaart, Frank Odijk, Leon Olijerhoek, Peter Owel, Jacqueline Paddenburg, Ton Paulides, Theo Perk, Rosalien van der Poel, Wil Reeuwijk, Alex Rietbroek, Cobi van Rijn, Peter van Rijn, Gerard van Schalk. Joep Schakenbos, Sjaak van Schie, Hein Schrandt, Lydia Sevat, Annemieke Smit, Hans Spruit, Sandra Sprünken, Monique Starrenburg, Hans Stol- ker, Frank Temmink, Sjaak Ters- teeg, Rob Tiesma, Mary Vernet van Veen, Sjaak van Velzen, Karin Ver hoog, Mary,Vernet, Adri Vink, Ria Vink, Marion Van Vliet, Rosemarie Vonk, Wilko Voordouw, Els de Freddy Maertens, die op advies van een arts niet meer aan de start ver scheen. Met gemengde gevoelens zal Maertens de greep naar de zege van zijn ploeggenoot Pollentier ge volg hebben. Eindklassement: 1. Pollentier 41 uur 39 min. en 25 sec., 2. Van Impe (Bel) op 1 min. 8 sec., 3. Pronk (Ned) op 1.36, 4. Sutter (Zwi) op 2.00, 5. Pqjol (Spa) op 2.35, 6. Zweifel (Zwi) op 3.34, 7. Thurau (Wdl) op 4.26, 8. De Muynck (Bel) op 4.36, 9. Ber gamo (Ita) op 6.27, 10. Bellini (Ita) op 6.38,11. Bruyere (Bel) op 6.56,12. Merckx (Bel) op 8.34, 13. Galdos (Spa) op 9.07, 14. Kuiper (Ned) op 10.06. dere erkennen in C. Troost en E. Rooderkerk: 7-6, 3-6, 4-6. Jan de Groot is finalist bij de vete ranen. Met een ruime 6-3, 6-2 zege bleef hfj Piet v. Paridon voor. Mevr. Heeze speelde zich via een 6-0, 6-0 overwinning op mevr. Tönjann in de eindstrijd. Successen voor Leidse roeiers AMSTERDAM - Als inleiding op de Koninklijke Hollandbeker roeiwedstrijden - voor de organisa toren een generale repetitie voor de wereldkampioenschappen van eind augustus - zijn gisteren op de Bosbaan de traditionele ARGO- sprintwedstnjden over 500 meter gehouden. Het Leidse Njord won de élite acht in 1.24.11, Die Leythe-roeier Rob bers werd achter Van Drooge (Ne- reus) tweede in de élite-skiff. Ed Maan (Asopos De Vliet) eindigde op de derde plaats. Bij de élite- achten werd de ploeg van Njord derde achter Zweden en Orca Vi king. DEN HAAG - Lotto 25 van het afge lopen weekeinde heeft geen win naar van de eerste prijs opgeleverd. Vijf personen voorspelden vijf c\j- fers plus het reservegetal goed en ontvangen elk bruto ruim 57.000 gulden. In totaal vielen er 18.201 De cijfers waren: Inleg: 3.271.864, prijzenbedrag: 1.666.021,40. Eerste prijs: Geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat een vijfdedeel naar de jackpot van lotto 26, het overige viervijfde deel is in gelijke stukken verdeeld over de tweede tot en met vijfde prijs. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto 57.316,- ontvangen, derde prijs: 192 winnaars, die elk bruto 1897,30 ontvangen, vierde prijs: 8829 winnaars, die elk 50,- ont vangen, vijfde prijs: 9175 winnaars, die elk 48,10 ontvangen. De jack pot voor lotto 26 van zondag 26 juni is: 131.166,67,-. Vroomen, Maria Wansink, Frank Weber, Ton van Wetten, Annelèn van Wetten. Jos van Wetten,Marcel van der Willik, Joost van Winsen, John Zwetsloot, Peter van Zijp. Geslaafde kandidaten hoofdakte van de Haanstra Kweekschool In Leiden: Greetje Carli-Breeuwer, Ria de Bruyn, Nicolette Christiaanse, Geertje van Duijn,. Polien Duivenvoorde, Marijke Duyvendak, Nel de Graaf, Christine Gunning, Lia Hoek, Gerda van Houten, Ingrid Jonkers, Yvonne Kieft, Tur Schröder-Kolk, Lidy v. d. Laan, Ans Me ter, Marina Richter Uitdenbogaardt, Monique Smit, Margaret van Tol, Adri v. d. Tuyn, Trudy Voortman, Wilma van Weeren, Carolina Wieringa. Geslaagd aan Regionaal Opieidlngs- en Vormingscentrum -voor het Bedrijfsle ven venorgde kursussen Hydrauliek en Pneumatiek, Elektrisch Schakelen, Voortgeset Hydrauliek, Schakel- en Besturingstechniek en Meet- en Rege ltechniek In Utrecht. Hydrauliek en Pneumatiek: J. van Dam. Schakel- en Besturingstechniek: A. J. J. M. Bontje, H. W. Kort. Meet- en Regeltechniek: J. C. J. Paardekoper, J. C. Sevenier. Voetbal - Kort voor het afsluiten van de transferperiode in België heeft een spectaculaire ruil in Brussel plaatsgevonden. Jan Rui ter, de doelman van Anderlecht zal in het nieuwe seizoen uitkomen voor de tweede Brusselse club RWD Molenbeek. Nico de Bree, die daar het doel verdedigde, gaat voor Anderlecht spelen. Jan Ruiter wilde weg bij Anderlecht omdat hij het niet kon vinden met trainer Goethals. Nagekomen familieberichten Enige kennisgeving Heden is geheel onver wacht van ons heengegaan mijn man, onze vader, broer, zwager en oom PIETER CORBA op de leeftijd van bijna 54 jaar. M. CORBA- HARTEVELT JAN en BEP PIETER TON ROB HANS en verdere familie Leiden, 24 juni 1977 Van der Waalsstraat 64 De crematie zal plaats vin den dinsdag 28 juni a s. te 11.00 uur, in het cremato rium "Eikelenburg" te Rijs wijk. Na de crematie gele genheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. LDWS-voorzitter Wil Sanders feliciteert Roodenburg-aanvoerder Aad de Groot met de eerste prijs: een koelkast. spelers die aan het toernooi hebben spelen tegen een profclub (AZ, FC deelgenomen nog een wedstrijd Amsterdam of FC Den Haag). de eenzame adverteerder weet niet half hoe de krant z'n leven kan veranderen. toegangsprijzen: overdekte zitplaats 7,50 onoverdekte zitplaats 6,- staanplaats 4,- jongenskaart t/m 12 jaar 1, geheel compleet, vllly lippens, aanvang19.30uur terrein quick boys jt> _i w9 i laan van nieuw zuid dOH€Ï6rc[2.CJ>7Jllll katwijk aan zee voorverkoop o.a.: kantoor leidsch dagblad, witte singel 1, leiden kantoor leidsch dagblad, badstraat 9, katwijk aan zee v.v.v. katwijk, boulevard 58, katwijk aan zee verder: bijkantoren leidsch dagblad te sassenheim (sigarenmagazijn vink, hoofdstraat 208) en te lisse (sigarenmagazijn de bruin, heereweg 240) en het v.v.v. te noordwijk aan zee. de grent 8 TOKIO - Miss PhilippijnenPinky Alberto, bij haar aankomst op het vliegveld van Tokio. Op 1 juli zal zij meedoen aan de verkiezing van Miss International in de Japanse hoofdstad

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10