VLOOIEN PLAAG?! Drie doden bij rellen in Soweto PLO Sowjet-ag WEER NEDERLAAG VOOR CARTER Sowjet-Unie stelt zich keihard op in Belgrado NAAST HET NIEUWS RQXASECT LARVENDODER STAAT DER NEDERLANDEN Scheiden mag in Brazilië Aanval van Kremlin deert Spaanse communisten niet LEENHMG 197*7 PER1378/19S7 5>? Er wacht u een Volvo 244 voor een proefrit VRIJDAG 24 JUNI 1977 BUITENLAND ADVERTENTIE WASHINGTON (UPI/AFP/DPA) - Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren presi dent Carter een nieuwe slag toe gebracht door beperkende voor waarden te stellen aan de deel- neming'van de Verenigde Staten aan internationale organisaties voor ontwikkelingshulp. In de loop van het debat over het wetsvoorstel voor hulp aan het buitenland aanvaardde het huis met 295 stemmen tegen 115 stemmen een amendement, dat een verbod inhoudt op het ge bruik van Amerikaanse gelden via zes internationale instellin gen voor leningen aan Vietnam Laos, Cambodja, Oeganda, Et hiopië, Mozambique en Cuba. Het huis nam dit besluit ondanks een brief van Carter aan voorzit ter O'Neill, waarin de president er op wees dat het amendement het gevaar inhoudt dat de betrokken internationale instellingen de bijdragen van de Verenigde Sta ten niet kunnen accepteren. Het wetsontwerp inzake hulp aan het buitenland voorziet in kredie ten van in totaal 7 miljard dollar. Daarvan is 2.2. miljard dollar be stemd voor zes internationale in stellingen, zoals de wereldbank, de Aziatische ontwikkelings bank, de interamerikaanse ont wikkelingsbank en het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF). Eerder had het Huis van Afgevaar digden al bepaald, dat de ge noemde zeven landen niet recht streeks hulp van de VS mochten ontvangen. Ook weigerde het huis een krediet van 700.000 dol lar voor militaire bijstand aan Ar gentinië toe te staan, omdat in dat lamd de rechten van de mens worden geschonden. Het Witte Huis had gevraagd het krediet wel te reserveren. De president had het dan kunnen gebruiken om druk uit te oefenen op de mili taire machthebbers in Buenos Aires. Wel gaf het huis gehoor aan een dringend verzoek van het Witte Huis om een voorstel tot halve ring van de Amerikaanse steun aan de "international develop ment association" (IDA) af te wijzen. Met 233 tegen 175 stem men verwierpen de afgevaardig den een amendement van de Re publikein Bill Young om de hulp aan het fonds voor de allerarmste landen te verminderen van 950 tot 473 miljoen dollar. Tevoren had de toewijzingscom missie uit het huis al 225 miljoen dollar geschrapt van de 1.2 mil jard dollar die president Carter aanvankelijk had gevraagd. Young had betoogd dat de IDA leningen verstrekt op te gemak kelijke voorwaarden. De ontvan gende regeringen zouden zijns inziens gewoonlijk het geld weer tegen hoge rente uitlenen en de winst zelf opstrijken. Het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken spraken hun ongerustheid uit over het be sluit om de hulp aan internatio nale organisaties zoals de We reldbank aan beperkende 1 waarden te onderwerpen. De We reldbank wilde geen com taar geven. In de afgelopen twee jaar is her haaldelijk in de bestuursraad de kwestie van de rechten van de mens aan de orde gesteld, zonder dat dit echter ooit geleid heeft tot een weigering om geld te lenen aan een land. Vorig jaar ontving Chili tweemaal steun, ondanks het verzet of de stemonthouding van verscheidene landen in Eu ropa en de "derde wereld". Dit jaar onthield Amerika zich van stemmen toen het ging om lenin gen aan Ethiopië en Argentinië. Als u net thuis van vakantie niet meteen besprongen wilt wor den door hongerige honde- of kattevlooien. moet u vlak vóór de vakantie even spuiten met Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bij uw drogist (Wh PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND BV AMSTERDAM SOWETO (Reuter/DPA) - In het zwarte woonoord Soweto bij Johannesburg zijn gisteren drie mensen gedood bij botsingen tussen betogers en politie. Een zwarte jongen werd doodgeschoten en een tweede zwaar gewond door de politie. Twee kinderen kwamen in hun woning om het leven, door dat een vrachtwagen, die met stenen bekogeld werd, van de weg afreed en het huis vari de kinderen ramde. n een van de grootste massade monstraties sinds het begin van de rassenonrust in Zuid-Afrika vorig jaar hebben tienduizenden zwarte scholieren en studenten gisteren in Soweto en Johannes burg geprotesteerd tegen de ar restaties van hun leiders. Op een aantal plaatsen werd ook traan gas gebruikt Phefeni werd de "niesmachine ingezet die een mengsel van traangas en talkpoeder uitspuit. De demonstranten verspreidden zich maar hergroepeerden zich in andere delen van de zwarte woonstad. Aan de mars in Soweto werd deel genomen door alle 280 scholen van de voorstad die in totaal on geveer 185.000 leerlingen heb ben. In de stad wonen ruim een miljoen Afrikanen. Strijd het district "Al geruime tijd worden voorbe- reidingen getroffen voor een ge- wapende strijd" tegen het blanke bewind in Pretoria, zo heeft de zwarte Zuidafrikaanse oppositie leider Oliver Tambo die voorzit ter is van het verboden Afri kaanse nationale congres op een persconferentie in Rome ver- Betoging klaard. "Weliswaar is er nog geen sprake van een begin van gewapende strijd op een schaal waarop van gewapende strijd kan worden ge sproken, maar de omstandighe den zijn in ons voordeel en we zijn thans dichter bij een zicht bare confrontatie met het regime dan we ooit zijn geweest", zo zei Tambo die in Italië is op uitnodi ging van de communistische burgemeester Ugo Benassi van Reggio Emilia. Politie, gewapend met machinepistolenFN-geweren en traangasmaskerskwam gisteren in Soweto in actie tegen demonstranten. Bij de acties vielen drie doden, onder wie twee kinderen. AGATHA CHRISTIE REDT KIND Een anderhalf jaar oud meisje uit de oliestaat Qatar aan de Perzische Golf heeft haar leven te danken aan wijlen Agatha Christie, de be kende Engelse schrijfster van detectiveromans. Het kind was vrijwel bewusteloos het ziekenhuis van Hammersmith in Londen binnengebracht. Doordat de artsen niet konden ontdek ken waaraan het kind leed, verslechterde de toestand van het patiën tje snel. De verpleegster die het kind verzorgde, meende de ver schijnselen echter te herkennen aan de hand van een uitvoerige beschrijving van een thalliumvergiftiging in "The Pale Horse", één van de tientallen verhalen van Agatha Christie, wat zij juist aan het lezen was. Scotland Yard werd te hulp geroepen. Daar beschikte men over een "deskundige" in de persoon van Graham Young, een man die we gens moord in de gevangenis zit en die nauwkeurig aantekeningen had bijgehouden over de werking van thallium waarvan hij veelvul dig gebruik had gemaakt. Laboratoriumproeven bevestigden de juistheid van de diagnose. Het kind kon vervolgens worden gered. DRIEMAAL MIS De politie in New York heeft een 25-jarige man, Robert Kegley, gearresteerd die een half uur driemaal had gepoogd in Brooklyn drie banken te beroven. Alles was mislukt. De eerste maal liep de vrouwelijke kassier weg om alarm te slaan waarop de rover vluchtte. De tweede keer gebeurde precies het zelfde en de derde maal liet de vrouwelijk kassier zich op de grond vallen, schreeuwend, waarop Kegley ook maakte dat hij wegkwam. Hij is beschuldigd van het "trachten overvallen te plegen" en van het in bezit hebben van een vuurwapen. ANALFABETEN BH MARINE Het groeiend aantal analfabeten bij de Amerikaanse marine wordt volgens vice-admiraal James Watkins een probleem. De personeelschef van de Amerikaanse vloot heeft gisteren gezegd, dat het steeds moeilijker wordt voldoende nieuwe recruten te vin den, die in staat zijn de instructie voor het bedienen van gecompli ceerde technische apparaten te lezen. Kort geleden was gebleken dat van een groep van 23.000 recruten 37 pet niet voldoende kon lezen. De Amerikaanse marine is begonnen met het geven van leescursussen voor aankomende matrozen. ADVERTENTIE Zwarte jeugdigen waren ook vanuit Soweto naar Johannesburg ge komen. De politie kwam daar in actie met de wapenstok, honden en gummiknuppels toen onge veer 500 deelnemers aan een vreedzame betoging voor het hoofdbureau van politie op het John Vorsterplein en voor het ge rechtsgebouw zich na afloop ver spreidden. De studenten vlucht ten nagezeten door de politie de verschillende straten in. Een student dook door de spiege lruit van een café en' rende naar achteren in een poging om te ontkomen. Vele volgden volgens de eigenaar van het café zijn voorbeeld, maar de politie om singelde het gebouw waarin het zich bevindt en arresteerde aan de achterkant ongeveer honderd studenten BELGRADO (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft gisteren de westelijke en neutrale landen gewaarschuwd, dat de Belgra- dose Europese veiligheidsconfe rentie zou kunnen mislukken in dien zij niet gevoerd zou worden volgens de door Moskou voorge stelde richtlijnen, aldus is door Westelijke diplomaten zeiden schuwing m een rede tot de ple naire vergadering van de voorbe reidende bijeenkomst in de Joe goslavische hoofdstad, die de hoofdconferentie voorbereidt, die naar verwachting in de herst wordt gehouden. BRASILIA (Reuter/AFP/DPA) - Brazilië, het grootste rooms- katholieke land ter wereld, heeft gisteren het recht van echtscheiding in zijn grondwet opgenomen. Met 226 tegen 159 stemmen aanvaardde het con gres een amendement dat het "wat god verbindt zal de mens niet scheiden" uit de constitutie schrapt. Tegen het amendement was fel geageerd door de conservatieve vleugel van het r.k. episcopaat. Het amendement moet nog worden bekrachtigd door pre sident Ernesto Geisel, die zich als lutheraan niet over de kwes- kening zeker. Toch zal het nog tot oktober du ren voor er in Brazilië de eerste formele echtscheiding wordt uitgesproken, aangezien het amendement slechts het prin cipe van huwelijksontbinding erkent. Aanvullende wetten over de termen voor echtschei ding moeten nog door het con gres worden behandeld. Tot gisteren was Brazilië één van de weinige landen waar men niet kon scheiden. MADRID (AP) - De aanval van het f^che weekblad zou een interpre-" Kremlin op de Spaanse communis- van ^arl'° s boek inde prak- tenleider Santiago Carillo, waarin tijk leiden tot een schisma inde in- CariUo wordt beschouwd als een ternationale communistische be- gevaar voor het wereldcommums- weging. Carillo werd beschuldigd heeft op de Spaansw rast te zijn door de Russische houding. Deze duidde erop, dat de Sowjet-Unie niet bereid was iets af te doen aan haar agenda- voorstellen voor de hoofdconfe rentie, waarbij de westelijke aan dacht waarschijnlijk vooral ge richt zal zijn op de gevoelige zaak van de mensenrechten. Vorontsow zei, dat de voorstellen van de EG en de VS en andere van negen neutrale landen zou den kunnen leiden tot "grote on plezierigheden en de mislukking van onze missie". Volgens de Sowjet- Afgevaardigden wijken de voor stellen die vorige week door de EG zijn gedaan en door de VS ge steund worden, af van de slot verklaring van de topconferentie in Helsinki van 1975 over ont spanning tussen Oost en West. Vorotnsow zei, dat die landen die een "lichtvaardige houding" aannemen tegenover de formule ring van de tekst van 1975 een grote verantwoordelijkheid op bedrag 300 mil|oen koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen waartegen is ingeschreven (tendersysteem op de koers) rente jaarlijks op 1 augustus aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 aug. 1978 af vervroegde aflossing is niet toegestaan bewust anti-sowjetisme".Een nisten weinig indruk gemaakt. De woordvoerder van de Spaanse Cnmmunist.ische Partii beschouwt communistische partij zei dat het boek van Carillo onafhankelijkheid Westelijke diplomaten zijn beoogt voor alle communistische mening, dat zijn verklaring partijen. "Het boek geeft kritiek op het systeem in de Sowjet-Unie maar is niet tegen de Sowjet-Unie." In het artikel in "Nieuwe tijden" werd de mening geuit dat Carillo met zijn houding de "klassevijand" goede diensten bewees en het be staande socialisme en vooral de Sowjet-Unie in discrediet wilde brengen. Communistische Partij beschouwt de aanval eerder als voordelig voor het Eurocommunisme, waar Mos kou zo op is gebeten. "De Russen hebben Lwimee van hun kant officieel bevestigd dat wij verschillend zijn," aldus een lid van het centrale comité in Spanje. Het nationale communistische hoofd kwartier deelde mee dat Carillo zich niet ongerust had gemaakt over de aantijgingen van Moskou en dat hij er waarschijnlijk ook geen reactie op zal geven. In de beschuldiging in het Russi sche weekblad "Nieuwe Tijden" schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 28 juni 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten storting 1 aug. 1977 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs zich duidelijke waarschuwing i de voorbereidende conferentie zou kunnen mislukken en dat de voorgenomen conferentie in het najaar zelfs niet zou kunnen doorgaan. Eurocommunisme is verkeerd c op grond daarvan stond weinig nieuws, behalve dan kunnen geloven dat een "bijzonder dat Moskou voor het eerst het soort" communisme mogelijk is. Er woord Eurocommunisme heeft ge- is echter slechts één communisme, bruikt,,' aldus een woordvoerder namelijk dat waarvan de grondsla- van het hoofdkwartier. gen door Marx, Engels en Lenin ge- De aanval die voornamelijk gericht legd zijn. Het communisme kan was op het door Carillo geschreven zijn grote oogmerken slechts dan boek "Eurocommunisme en de bereiken wanneer het zoals partij- JERUZALEM (Reuter) - Israël zal het de heftigste aanval op leider Brezjnjew het formuleerde geen vredesregeling een buitenlandse communistische als eensgezinde internationale be- leidersindsjaren. Volgens het Rus- weging optreedt, aldus het blad. ADVERTENTIE Veiligheidsraad gesproken wordt Een Palestijnse staat in West van een Israëlische terugtrekking Jordanië zou zijns inziens een basis „de bezette gebieden". In Israel was, naar zijn zeggen, vrijwel ieder- dat het bezette is niets meer dan een organisatie van Sowjet-agenten, met hulp de Sowjet-Unie de i moet worden ontruimd. „Dit wil zeggen dat Israël onder geen voorwaarde naar de grenzen van 1967 zal terugkeren. Israël zal ook onder geen voorwaarde in stemmen met de vestiging van een Palestijnse staat in Judea, Samaria en de strook van Gaza, omdat dit ons bestaan in gevaar zou brengen. Jordanië niet Vole wil krijgen over het Midden- Midden-Oosten aanvaarden, als die uit „bezette gebieden" en niet uit voor de Russen worden. „De PLO de terugtrekking tot de grenzen van vóór de juni-.oorlog in 1967 inhoudt of de vorming van een Palestijnse staat in het bezette westelijke deel westelijke deel van Jordanië en de strook van Ga za. Dit heeft premier Menachem Begin gisteren verklaard op een bijeenkomst van de zionistische al gemene raad in Jeuzalem, waaraan joodse leiders uit de gehele wereld stemmen met de vestiging deelnemen. Volgens hem staan alle onderwerpen open voor discussie bij het zoeken van een oplossing voor het conflict in het Midden- Oosten. Hij voegde hier echter aan toe, dat in de resolutie 242 van de Oosten", zo waarschuwde nieuwe Israëlische regeringsleider. De aanhangers van de PLO noemde hij moordenaars die zich beroemen op het doden van vrou wen en kinderen en die Israels erg ste vijanden zijn. „Onze generatie heeft echter gezworen elk joods kind en elke joodse vrouw te ver- digen", aldus premier Begin. gedood", zo besloot Begin. In februari heeft Israël de Ver enigde Staten laten weten, dat het bereid was de aanwezigheid van leiders van de PLO - en zelfs van Jasser Arafat - bij een hervatting van de Geneefse vredesonferentie te aanvaarden, mits zij door koning Hoessein zouden worden benoemd als leden van de Jordaanse delega tie of van een gemengd Jordaans- Palestijnse afvaardiging onder Jordaanse soevereiniteit, it is gis teren van hooggeplaatste zijde in Jeruzalem vernomen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, dat nu onder leiding staat van Mosje Da- jan, noemde het bericht echter „be lachelijk en volkomen ongegrond".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9