„Opzet was niet zoveel mogelijk kapers te doden Reuu Kamer eens metbeheerst geweldregering De Kort gaat weg bij Ziekenfondsraad Wie wint het Gouden Hoofd en vijfduizend ballen? Nog veel leeg staande panden in Nederland Minder bossen door stijgend Minister Yan Agt: Overvaller steekt VRIJDAG 24 JUNI 1977 BINNENLAND Een vrijgekomen foto van Han- Uktolseja, de vrouwelijke Zuidmolukse kaper die betrok ken was bij de gijzelingsactie bij De Punt. De twee jaar geleden genomen foto toont haar met haar neefje Dennis. Hansina Uk- tolseja werd bij de bestorming i de trein door de militairen gedood. DEN HAAG (SP) - De regering heeft achteraf in de Tweede Ka mer grote steun gekregen voor het besluit aan de gijzelingen in De Punt en Boven-Smilde een einde te maken "met beheerst geweld". Alleen de fractie van de PSP betreurde de gekozen oplos sing. Het PSP-lid Van der Lek zei dat zoveel geweld de verbittering doet toenemen. Eenstemmig was de Kamer van opvatting, dat ook de Zuid- Molukkers in Nederland zich aan de hier geldende rechtsregels hebben te houden. De regering kreeg dan ook steun voor haar maatregelen die moeten leiden tot opheffing van de Molukse or dediensten. voorzover zij politie taken verrichten. De Tweede Kamer deed verschei dene suggesties om de verstand houding tussen de Nederlanders en Zuid-Molukkers te verbete ren. Een eigen bijdrage van de Kamer zal zijn een wellicht nog dit jaar te houden debat over dit probleem alleen. Bij wijze van voorschot op dit debat liet de WD-fractie weten, dat zij het geboden acht dat de Kamer op korte termijn uitspreekt hoe zij denkt over het ideaal van de vrije republiek der Zuid- Molukken. Namens de WD zei mevrouw Kappeyne van de Coppello dat er maar twee mogelijkheden zijn: - men verenigt zich met het Zuid molukse ideaal of; - men wijst de verantwoordelijk heid voor de verwezenlijking van dit ideaal af. In het laatste geval staan regering en Kamer voor de taak de Zuid- molukkers ervan te overtuigen, dat het "tijdelijke verblijf' in Ne derland geen oplossing is. Er zal dan gekozen moeten worden tus sen opgaan in de Nederlandse samenleving of terugkeer naar Indonesië. De woordvoerder van de CDA- fractie, M. W. Schakel, had min der problemen met de gewelda- dige oplossing dan de PSP en ook de PPR. De overheid dient de zwakken te beschermen en heeft soms de plicht "het zwaard uit de schede" te halen, betoogde Schakel. De CDA-woordvoerder leverde on gezouten kritiek op degenen die stelden dat de regering te snel heeft ingegrepen. Men rnoet be seffen, dat zo'n bewering inhoudt dat onnodig bloed is vergoten, zei Schakel. In de acties van Zuid-Molukse jón geren zag de CDA-woordvoerder een uiting van een generatiecon flict. Hij veronderstelde, dat er iets zichtbaar werd van een op stand van de jongeren tegen hun eigen leiders. Namens de fractie van D'66 vroeg mevrouw Wessel-Tuinstra een nota van de regering over de poli tieke aspecten van het Zuidmo lukse probleem. Zij vond, dat het ideaal van de Zuidmolukkers niet kan worden genegeerd. Maar D'66 deelt dit ideaal niet, scholing zij eraan toe. Woordvoerder Verbrugh van het Gereformeerd Politiek Verbond vroeg de regering geld beschik baar te stellen voor politieke scheiding van de Zuid- Molukkers. CPN-woordvoerder Hoekstra con stateerde, dat de regering na de Zuidmolukse acties in Wijster en Amsterdam in 1975 niets wezen lijks heeft gedaan om nieuwe ter reurdaden te verijdelen. Hij be pleitte een krachtig optreden te gen de illegale wapenhandel in plaats van "lukrake razzia's". DEN HAAG (SP) - „Het was er niet om begonnen zoveel mogelijk kapers te doden. De opzet was niet om de kapers hoe dan ook onschadelijk te maken". Minister Van Agt van Justitie zei dit gisteren in het debat met de Tweede Kamer over de Vijf ministers achter de regeringstafel tijdens het gijzelingsdelat in de Tweede Kamer. V.l.n r Van der Stoel, treinkaping bij De Punt en de bezetting van de school in Bovensmilde. Van Agt, Den Uyl, De Gaay Fortman en Van Doom. De minister vertelde, dat vier ka pers zijn gedood bij de eerste be schieting van de trein. Deze be schieting was bedoeld om te voor komen, dat de kapers zich met hun „heel zware wapentuig" zouden begeven onder de gegijzelden. Een vijfde kaper is later gedood door kogels van buiten de trein. Hij schoot vanuit de trein op de mari niers. Van een zesde kaper is niet bekend of hij door kogels van bui ten of van binnen de trein is ge raakt. Minister Van Agt ontkende het verhaal uit Zuidmolukse kring, dat de gedode kapers deerlijk zouden Politieauto botst op trein: twee doden GRUBBEN VORST (ANP) - De 30- jarige wachtmeester der rijkspoli tie J.G.G. Schürkens is om het le ven gekomen. Zijn 20-jarige collega Hinssen van de groep Bergen in Limburg is kort daarna in het zie kenhuis in Venlo overleden. Hun patrouillewagen botste gisteren op een intercity. Het ongeluk ge beurde op een onbeveiligde over weg in Grubbenvorst in Limburg. De politiemannen waren op pa trouille. De oorzaak van het onge luk is nog niet achterhaald. Door de botsing kwam een deel van de bovenleiding naar beneden. Hierdoor moest het treinverkeer tussen Eindhoven en Venlo enige tijd over één spoor worden geleid. Bij een verkeersongeluk gister avond in het Brabantse Veghel kwamen twee jonge mensen om het leven. Het zijn de 22-jarige Rene Holdijk en de 15-jarige Sandra Soesman, beiden uit die plaats. Ze zaten op een motor, die op onver klaarbare wijze op een kruispunt uit de bocht vloog, tegen een boom reed en in een sloot terecht kwarn. De twee overleden ter plaatse aan hun verwondingen. Europese verkiezing DEN HAAG (ANP) - Op de laatste vergaderdag voor het zomerreces is de Tweede Kamer akkoord gegaan met goedkeuring van de Brusselse overeenkomst tot rechtstreekse verkiezing van leden van het Euro pese parlement. De fracties van CPN, SGP en GPV kregen de aan tekening zich tegen dit voorstel te hebben uitgesproken. zijn verminkt door een regen van kogels. Dat niet de bedoeling voorop heeft gestaan om kapers te doden kon volgens Van Agt worden afgeleid uit de actie bij de school. De vier kapers daar konden zelfs zonder verwondingen te hebben opgelo pen worden gearresteerd. De minister van Justitie, verant woordelijke bewindsman voor de gewelddadige beëindiging van de gijzelingsacties begon zijn betoog gisteravond met een herdenking van de beide passagiers die zijn omgekomen en hun nabestaanden. Ook herdacht hij de nabestaanden van de kapers „wier levens niet konden worden gespaard". De minister betuigde dank aan ie dereen die de regering heeft bijge staan. Speciaal noemde hij dr. Mul der, de psychiater die vanuit het crisiscentrum in Assen het contact met de kapers heeft onderhouden. Ook dankte hij de 200 leden van het korps mariniers, die hun leven in de waagschaal hebben gesteld. Van Agt noteerde de instemming van de Kamer met de uitgangspun ten van de regering: Geen gegijzel den het land uit; geen gesprek met kapers die zich aan het leven van anderen vergrijpen; geen vrijlating van gevangenen, zeker niet als zij vastzitten wegens het doden van anderen; geen bedrog en ijdele be loften, die later niet waargemaakt kunnen worden. Geïrriteerd reageerde minister Van Agt op kritiek uit de Kamer over het afbreken van de zoekactie naar wapens in de Zuidmolukse woon wijk te Bovensmilde meteen na het beëindigen van de gijzelingen. Deze zoekactie is afgelast om te voorkomen dat het tot uitbarsting zou komen. De minister ontkende dat de aan de bewoners beloofde zoekactie ook daadwerkelijk was begonnen en la ter is afgebroken. De actie was nog niet ingezet, zei de minister. Van Agt erkende, dat het na de vo rige gijzelingen te lang heeft ge duurd voordat de regering maatre gelen trof tegen de Zuidmolukse ordediensten in de woonwijken. „De tolerantie die voortdurend is betracht heeft daartoe geleid", zei Van Agt. Over de aanpak van het verboden wapenbezit zei minister Van Agt, dat massale huiszoekingen hem voor een dilemma plaatsen. Geble ken is dat zulke acties tot grote op winding leiden in de Zuidmolukse woonwijken. Hij herinnerde eraan dat zulke acties ook nooit bijster veel bijval hebben gekregen in de Tweede Kamer. SOESTDIJK - Prinses Christina en haar man Jorge Guillermo houden hun zoon Bernardo tegen zich aan nadat hij gistermiddag op Paleis Soestdijk in besloten kring was gedoopt. Peter en meter waren prinses Irene, prins Claus, Marilyn Ann McTague en James Chapin. DEN HAAG (ANP) - Op 1 april dit jaar stonden er in Nederland 94.900 woningen leeg, 1.700 minderdan op de vorige peildatum: 1 oktober 1976, aldus gisteren bekendge maakte cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek. Van de 94.900 leegstaande wonin gen waren er 9.300 niet geschikt voor bewoning wegens bouwval ligheid, afgelegen ligging e.d. De overige 85.600 leegstaande wonin gen (of 1.9 procent van het totale aantal in Nederland) waren wel ge schikt voor bewoning. Dit betekent echter niet dat ze op 1 april 1977 zonder uitzondering te koop of te huur waren of zelfs in feite leeg stonden. De administratie van de gemeenten loop namelijk enigzins bij de werkelijkheid ach ter. Zo kan een "lege" woning in feite al bewoond zijn, doordat de bewoners hun verhuizing nog niet hebben doorgegeven. Daartegenover staan echter wo ningen. die leeg zijn, maar in de administratie als bewoond voor komen, omdat de bewoners zich nog niet hebben afgemeld. Aange zien deze effecten tegengesteld zijn, zal voor het land als geheel de werkelijkheid dicht worden bena derd. De onbewoonde, voor bewo ning geschikte woningen, kunnen worden verdeeld in "oude" wonin gen (reeds eerder bewoond ge weest) en "nieuwe" wonigen (nog nimmer bewoond geweest). Het aantal onbewoonde oude wonin gen bleef t.o.v. 1 oktober 1976 on geveer gelijk op 80.000, het aantal onbewoonde nieuwe woningen echter nam t.o.v. 1 oktober 1976 af met 1.100 woningen tot 5.600. AMSTERDAM (ANP SP) - Door een zeer groot ziektever zuim zijn de lokale busmaat schappijen in Amsterdam, Den Haag en Arnhem genoodzaakt op diverse lijnen minder bussen te laten rijden of een beroep te doen op bussen en chauffeurs van particuliere maatschappi jen. Het Amsterdams Gemeente lijke Vervoerbedrijf (GVB) houdt er ernstig rekening mee dat het met name de laatste maanden sterk gestegen ver zuim van blijvende aard zal zijn. De gemeente zal daarom het rijk vragen om 180 man extra personeel. Dat zou 10 miljoen gulden gaan kosten. De noodsituatie bij het Amster dams openbaar vervoer wordt overigens versterkt doordat ook nog een derde van de chauf feurs met vakantie is en het pas sagiersaanbod door het slechte weer hoog is voor de tijd van het jaar. Het vervoerbedrijf in de hoofdstad heeft deze week een reeks maatregelen genomen om het reizigerspubliek zo weinig mogelijk ongemak te bezorgen. Zo is de opleiding van jonge chauffeurs maximaal opge voerd. In plaats van dertig zijn nu zeventig bestuurders in op leiding. Opvallend is dat het verzuim onder het trampersoneel lang zo groot niet is als bij de bu schauffeurs. De reden moet volgens deskundigen in de eerste plaats gezocht worden in het feit dat het doorgaans de ouderen zijn die de bussen be sturen. Die oudere chauffeurs weten nog hoe het vroeger was, zijn genoodzaakt zich aan te passen aan een functie die zo veel zwaarder en harder is ge worden. Psychische klachten zijn daarom vaak de oorzaak van hun ziekte. De buschauffeur is volgens de Haagse HTM-bedrijfsarts J.M.H. Paulussen geen mens meer maar een 'robot'. Vroeger was in zijn werk menselijk con tact ingebouwd. Dat is er nu niet meer bij. Zwijgend steken de passagiers tegenwoordig hun kaartje in de stempelauto maat. Of lopen zelfs zonder par don door als ze een overstapje hebben. Wie niet in de voorver koop. maar bij de chauffeur een kaartje haalt, beperkt zich tot de allernoodzakelijkste woorden. Oplossing van vrouw neer wurgmoord nog niet in zicht AMSTELVEEN (ANP) - Dr. W.L.P.M. de Kort heeft besloten om zijn functie als voorzitter van de Ziekenfondsraad uiterlijk op 1 ja nuari 1978 ter beschikking te stel len. Dit is gisteren meegedeeld in een besloten vergadering in Am stelveen na afloop van de openbare vergadering van de Ziekenfonds raad. De Kort (68) heeft in een brief aan staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne gezegd „dat de ervaringen de laat ste weken bij hem het verlangen hebben opgeroepen naar i persoonlijke vrijheid dan het be kleden van een hoge publieke func tie toestaat". Zijn gevorderde leef tijd en „de zich wijzigende maat schappelijke gedragsregels" heb ben dit verlangen van De Kort sterkt. Dr. de Kort (in maart voor de derde maal herbenoemd als voorzitter) is de afgelopen weken in het nieuws gekomen door kritiek van een commissie van onderzoek (de commissie Belinfante) en van de verzekeringskamer op de rol die hij heeft gespeeld in het pensioen fonds gezondheid en geestelijke en maatschappelijke belangen (PGGM). De commissie-Belinfante heeft dr. de Kort in haar rapport onder meer verweten, dat hij verschillende in feite onverenigbare functies heeft vervuld. Morgen in deze krant hier over een uitgebreid artikel. ENSCHEDE (ANP) - Het onder zoek naar de moord op de 70-jarige mevrouw J.C. Schippers in Ens chede had gisteren, zo vertelde de plaatselijke politie nog niet tot een oplossing geleid. De vrouw is dins dagmiddag dood aangetroffen in haar woning, met een nylonkous om de hals. De huisgenoot van het slachtoffer, de 71-jarige W. Horstman, heeft het stoffelijk overschot dinsdagmid dag om ongeveer 14.00 uur gevon den. Hij vertelde dat hij een uurtje buitenshuis was geweest en de po litie neemt aan dat in die tijd de moord moet zijn gepleegd. Bij sec tie bleek dat de vrouw door wur ging is omgekomen. Ee buurton derzoek heeft de politie nog niet op het spoor van de dader gezet. HOOGEZAND (ANP) - Een jon geman heeft gistermiddag in Hoogezand de 45-jarige vrouw van sigarenwinkelier G.J. Berg neerge stoken. Ook deed hij een poging haar te wurgen toen zij de winkel uit vluchtte naar de woonkamer er achter. Het is de politie van Hoog ezand niet duidelijk waarom de man een en ander deed. De vrouw werd door messteken gewond in borst, armen eh benen. Zij moest worden opgenomen in het academisch ziekenhuis in Gro ningen. Haar toestand werd gister avond bevredigend genoemd. Na zijn daad vluchtte de jongeman met achterlating van de damesfiets waarop hij was gekomen, en van een tas met een grote hamer erin en het mes waarmee hij had gestoken. Hij was geen onbekende in de win kel. Bij zijn binnenkomst had hij om een plak chocola gevraagd. De vrouw legde de plak op de toon bank. Daarop ging hij tot de aanval over. ADVERTENTIE Help de jury, oftewel Jan Hoppenbrouwer, Theo Reitsma, Hans Kraay en Jan Blaaser, de voetballer te vinden die écht goud waard is. Lees deze week Nieuwe Revu. Nieuwe Revu heeft 'n nieuwe sportprijs: het Gouden Hoofd 5000 gulden. Voor de voetballer die met kop (en schouder) boven zijn collega's uitsteekt. Die zijn hoofd durft te gebruiken - en niet alleen om een fraaie kopbal te maken. Doe mee aan de verkiezing van het Gouden Hoofd. nieuwe Uw wekelijkse kopstoot.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7