missen Leidse buurten en wijken komen met „verlanglij stjes" Organisatoren Taptade II rekenen op 6000 bezoekers 'QSCHOOLHOOFD BARTELSMAN VERLAAT SLUITENDE HAMMARSKJOLDSCHOOL Voor derde maal sinds 1973 LEIDEN LEIDEN - Jan Chr. Bartelsman verruilt straks op 62-jarige leef tijd zijn functie van hoofdon derwijzer van de openbare la gere Hammarskjöldschool (Joh. Wagenaarlaan, Zuid-West) voor een stuk vrije tijd. De school wordt per 1 augustus opgeheven en als dependance ondergebracht bij de Telders- school. Gevolg van een teruglo pend aantal leerlingen. Een niet onbekend verschijnsel in deze na-oorlogse wijk, waarvan veel bewoners naar de Merenwijk verhuizen. Voor Bartelsman betekent het een vroegtijdige beëindiging van zijn 42-jarige onderwijs loopbaan. Hij komt in een wachtgeldregeling terecht en heeft dan nog drie jaar voor de boeg alvorens hij van z'n pens ioen kan gaan genieten. Aan de ene kant vindt hij het wel een beetje jammer ("Ik heb het al tijd verschrikkelijk leuk werk gevonden"), maar aan de an dere kant ziet hij er niet tegen op. Hij is namelijk van plan in Utrecht het doctoraal examen (sociaal-)culturele pedagogiek te gaan doen. Uitvloeisel van de studies die hij achter zich heeft liggen, en van z'n grote betrok kenheid bij alles wat met dra matische expressie, toneel en kunst te maken heeft. Bartels man vormt wat dat betreft een verkwikkende uitzondering in de reeks van onderwijsmensen die na zo'n langdurige onder wijservaring op het punt staan hun loopbaan af te sluiten. Vglo-school De onderwijscarrière van Bar telsman begon in '1935 in Den Haag, waar hij als kwekeling met-akte de arena binnenstap te. Daarna gaf hij vier jaar les aan een ulo-school in Voorburg, kwam op de openbare lagere school aan de Rijhsburgersin- gel terecht en belandde vervol gens op de toenmalige vglo- school aan de Oude Vest, waar hij het zo'n twaalf jaar zou uit houden. Het was toen 1943. Bar telsman kon kiezen: of als Grebbelinie-soldaat een krijgs gevangenschap of Duits geven aan de vglo-school. Hij koos voor het laatste. Bartelsman bewaart aan zijn vglo-periode overigens de beste herinneringen. "Het was heel duidelijk een proef, het bege leiden van het zevende en acht ste leeijaar. Dat gebeurde onder leiding van het Algemeen Pe dagogisch Centrum van de Ne derlandse Onderwijzers Ver-1 eniging. Het hele onderwijs werd op z'n kop gezet. We zaten met de vraag van: wat doen we nou eigenlijk met dit onderwijs. En laten we eerlijk zijn: de ar gumenten die je nu hoort voor de middenschool zijn in feite toen bedacht. De vglo-school was al een soort middenschool. Je had het all-round pakket en het was een opleiding waarin de keuze werd uitgesteld. Het was een maatschappij-school, zoals de middenschool dat moet worden. Maar wat in die tijd het meest bevredigend heeft ge werkt is het informeel contact geweest, dat je onderling had. We kwamen één keer per Hoofdonderwijzer Bartelsman i maand zo'n drie-en-een-halve dag bij elkaar om over dat on derwijs te praten". Dat het vglo In 1955 ging hij terug naar het lager onderwijs met de bedoe ling dat als springplank te ge bruiken naar een directoraat in het vglo. Maar „de lol was er af' toen de centrale idee van de middenschool uit het vglo ver dween. En hij bleef voorlopig zitten waar hij zat. Bartelsman was toen hoofd van de school aan de Javastraat, werd daarna hoofd van de school aan de Mèdusastraat e vervolgens hoofd van de Karei Doormanschool aan de Suma- trastraat in de Kooi. Hij reageert fel op een provocatieve opmer king over schoolkinderen jn achterstandssituaties. "Dat 'is een stempel dat nou altijd op die wijk wordt gedrukt. En het is helemaal niet waar. Als je nou nagaat ik had een oudercom missie, waarin een psycholoog zat, een econoom, een chauf feur. Zo'n vijftien procent had daar een universitaire opleiding en dertig procent kwam dan uit een achterstandssituatie. En dan had je nog die hele grote middengroep. Nee, het is de he terogeniteit. waardoor in die wijk problemen zijn ontstaan". In 1972 had Bartelsman het wel gezien en werd hoofd van de Hammarskjöldschool. Leerstof Inmiddels heeft hij zich wel een mening gevormd over de vele veranderingen die zich in het onderwijs hebben voltrokken. Een van die veranderingen be treft bijvoorbeeld de leerstof op de pedagogische academies, die vroeger gewoon kweekscholen heetten. "Dit jaar was ik gecommit teerde bij de examens van een pedagogische academie. En als ik dan de stof zie, dan zijn er duidelijke verschillen met vroeger. Het is nu zo dat men veel meer de totale mens be kijkt waar de onderwijzer mee bezig is. Vroeger was het veel meer vaktechnisch. Ik vind dat een welkome verandering. Maar ik merk ook dat het ken nispakket van de huidige exa menkandidaat achter ligt bij het pakket dat wij vroeger hadden. Maar je kunt je natuurlijk de vraag stellen of dat pakket van vroeger wel nodig was". En dan is er nog de andere Bar telsman. De leraar dramatische expressie, die als zodanig van 1955 tot 1970 functioneerde op de kweekschool, bij de middel bare meisjesschool en bij de Leidse Jeugd Actie. Het had al lemaal te maken met zijn be langstelling voor toneel, waar hij al sinds 1934 mee bezig is. Hij was mede-oprichter van het Leids Onderwijzers Toneelge zelschap (1945), sloot zich in 1947 aan bij "Litteris Sacrum", waar hij in 1968 vandaan ging, en regisseert nog steeds inci denteel o.a. voor Imperium. In 1973 behaalde hij z'n mo-a akte onderwijskunde met als specia lisatie culturele pedagogiek. De mo-b akte volgde drie jaar later. Bartelsman kan er uitvoerig over vertellen. Hij heeft er nu alle tijd voor om zijn studie voort te zetten. "Maar ik zal het werk in de school wel missen", zegt hij. WIM WIRTZ ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging VA J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 LEIDEN - De sloop van het schoolgebouw Vrouwenkerkhof 1 wordt voor maximaal een jaar uit gesteld. In die periode worden er in het gebouw klassen van de m.b.o. cultureel werk De Lok gevestigd. B en W hebben besloten om de school met dit doel per 1 augustus te ver huren. In dit gebouw was vroeger de school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen gevestigd. Het gebouw is afgekeurd; B en W zeg gen in hun besluit tot verhuur dat de gemeente risico's ten aanzien van de centrale verwarming, het dak en de riolering uitsluit. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Oesiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 ■RIJDAG 24 JUNI 1977 LEIDEN - Voor de derde maal in successie is onder auspi ciën van het Overleg Wijkorganen een investarisatie ver schenen van de wensen en vragen die bij de Leidse wijk- comités, -verenigingen en -stichtingen leven. Een boek werkje met deze verlangens werd vanochtend in het ge bouw van de Welzijnsraad aangeboden aan loco- burgemeester Van Aken. lichting nodig over subsidiemo gelijkheden bij renovatie in de particuliere sector. Verder wordt gevraagd om modernisering van de kleuter- en lagere scholen in de wijk, en een snelle uitvoering van de bouwplannen op het voormalige Herensingel emplacement ('t Spoortje). Buurtkomitée Groenoord: Er moeten verkeerslichten komen op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Floris Versterlaan. Verder moeten de straten geher- profileerd worden, waarbij in sommige gevallen wordt gedacht complex moet door de gemeente worden aangekocht en een so ciale bestemming krijgen. Stichting Wijkcomité De Kooi: De verkeerssituatie op de Lage Rijndijk moet zo spoedig moge lijk worden opgelost. Op het kruispunt van Sumatrastraat en Surinamestraat moet een voet gangerstunnel komen (inmiddels afgewezen door de Leidse raad - red) en de groenvoorzieningen kunnen nog worden uitgebreid. Komitee Zeeheldenbuurt: Ook deze wijk bepleit verbetering van De eerste maal dat de Leidse buurt en wijkcomits hun wensen op papier zetten was in juni 1973. In oktober 1975 werd de procedure - herhaald. Aan de investarisatie is ditmaal meegewerkt door niet minder dan 19 organisaties, ver deeld over de hele stad Leiden. Hieronder volgt een beperkte greep uit het verlanglijstje van de ver schillende wijken en buurten: Buurtverèniging Slaaghwijk (Me renwijk): Er is in de wijk grote behoefte aan speelvoorzienin- gen, pleintjes waar gevoetbald kan worden en verkeersvoorzie- ningen op de gevaarlijke rond weg. Een onderzoek naar de oor zaken van baldadigheid is nodig. Stichting Zijlwijk (Merenwijk): Graag een subsidieregeling voor peuterspeelzalen en voor wijk- comités. Wijkkomitee Plan Noord (Noord erkwartier): Er zijn rehabilita tieplannen nodig voor de gebie den rondom de Van Hogendorp- straat, rondom de Willemstraat- Koningstraat en rondom de Anna van Saksenstraat. In het bijzon der is een aanpak van Groenoord nodig. Er is een gerichtere voor de groenvoorzieningen, het ma ken van een speelweide op de hoek Heemskerkstraat/Olgafa- briek. Het in 1977 opgerichte co mité wil een ontmoetingscen trum voor de wijk, ook in de avonduren. Stichting Meerburg: Knelpunten zijn: geen scholen in geïsoleerde buurt, gevaarlijke verkeerssitua tie rondom Hoge Rijndijk, voet gangers/fietsbrug wenselijk ter hoogte van de torenflat Kanaal- weg, beter onderhoud speel- plaatsjes en oplossing gevaarlijke situatie Kettingstraat-Utrechts Jaagpad. Wijkcomité Vreewijk: het comité wil samen met de gemeente een plan opstellen om snelheidsbe perking te verwezenlijken, par keeroverlast te verminderen en doorgaand verkeer te beperken (met name bepaald vrachtver keer en sluipverkeer). Burgemeester-, Professoren- en Rijndijnwijk: De groep wil graag een buurtkrant uitbrengen en op langere termijn een club buurthuis verwezenlijken. De si tuatie voor kinderen in de wijk wordt gevaarlijk genoemd in verband met het ontbreken van speelgelegenheid Wijkvereniging Aktief (Zuid- West): Niet alle winkeliers zijn tevreden over opstelling van kramen op de wijkmarkt. Zijn er mogelijkheden voor een buurt- bioscoop? Het Bevrijdings- en het Vijf Meiplein moeten een ge Knelpunt voor de Stichting Meerburg: de verkeerssituatie op de Hoge Rijndijk zelliger (intiemer) karakter krijgen. Wijkvereniging De Juwelen (Morskwartier): In de wijk moe ten snel winkelcentrum, apot heek, zwembad, bibliotheek en gymzaal komen. Dr. Lelylaan moet tweebaansweg worden met ongelijkvloerse kruisingen, stop lichten en geen asfalt. Verder moet iets aan de overbelasting van de Morsstraat gedaan wor den. Wijkvereniging Muiderslot (Morskwartier): Lage Mors heeft uitbreiding winkelareaal nodig ook in verband met bebouwing Boekhorst. Snelle realisering van eigen zwembad en bibliotheek. Geef de boerderij Kweeklust een functie in het wijkverenigingsle- ven (peuterspeelzaal, vergader en opslagruimte). Stichting Wijkcomité Vogelwijk: De wijk wil graag aansluiting op het kabel-tv-net van Oegstgeest in verband met slechte ontvangst door gebouw Nieuweroord. Men wil geen parkeerplaats zijn voor het AZL en er moeten meer wij kagenten in de stad komen. Burtcomité Noordvest: Wensen: herstel van de woonfunctie in de wijk door sociale woningbouw (geen hoogbouw), De Lange- gracht moet worden versmald tot 2x2 stroken, bredere stoepen en aparte fietspaden. Buurtvereniging Maredorp: De vereniging wil graag een goede opbouwwerkers, het voortzetten van het werk van de buurtarchi- tect, snelle realisering van wijk- verbeteringsplannen en meer groen in de wijk. Buurtvereniging Pancras-West: De vereniging wil subsidie voor het clubhuis, verbetering in sa menwerking met winkeliers, meer groen in de buurt en beter onderhoud van particuliere wo ningen. Aktiekomitee Ververstraat: Pak huizen moeten tot woningen om gebouwd worden, geen bedrijfsvestigingen. Haven moet niet langer verkeersader zijn en graag een eigen buurthuis. Pieters en Academiewijk: Een scherpere parkeercontrole, plaatsen van palen om parkeer- excessen te voorkomen en creeë- ren van woonerven, autovrije zo nes en speelstraten. Leegstaande panden moeten geschikt ge maakt worden voor bewoning, kale plekken moeten opnieuw bebouwd worden, opknappen en uitbreiden speelplaats Pieters kerkgracht, telefooncel in cen trum van de wijk en betrekken van wijkbewoners bij beleid t.a.v. horeaca in de binnenstad. Buurtvereniging D'Oude Morsch: Snelle uitvoering herbestra ting/herinrichting wijk inclusief Steenstraat'en St. Aagtenstraat. Chemisch bedrijf van Bleijs moet uit wijk verdwijnen en terugd ringen van de expansiedrift van de Koetsotheek. Wanneer wor den de riolen vernieuwd? - The Band of the 2nd Batallion, The Light Infantry de Engelse band die zal optreden tijdens de Taptade LEIDEN - Het succes van de Tap tade, die vorig jaar voor de eerste maal in de Leidse Groenoordhal- len werd gehouden, is voor de or ganisatoren aanleiding geweest om te proberen er dit jaar een nog groter muziek- en showfestijn van te maken. De afgelopen maanden is er achter de scher men van de Fourty Four Degrees had gewerkt aan de voorberei ding van de tweede Taptade die op zaterdag 5 november in Lei den van start gaat. Voor die Taptade hebben de orga nisatoren inmiddels een aantal vooraanstaande muziekgezels chappen weten te contracteren. Een van de grote attracties moet worden het optreden van The Band of The 2nd Batallion, The Light Infantry. Een uit 47 leden bestaande Engelse legerband uit Duitsland, die een zeer uitzonder lijke show geven en tot dusver slechts eenmaal in Nederland te zien waren, namelijk op 30 april jn Hilversum. Fantastisch "Wat die mensen presteren is wer kelijk fantastisch. We hebben onze ogen uitgekeken", zegt één van de organisatoren. "Het is een heel aparte show". Aan het hoofdprogramma van die avond wordt verder meegewerkt door het 50 man tellende "Ahoy" uit Rotterdam, "Jubal" uit Dord recht, het Pasveerkorps uit Leeuwarden, de drumbandfan fare "Die Tambourijnen van die Stadt Eijnhoven, Adest Musica uit Sassenheim, de Rijnmond band uit Schiedam, die ook op de eerste Taptade aanwezig was en de Beatrixband uit Hilversum. De laatste band telt 110 leden en is volledig gebaseerd op het idee van een Amerikaanse High School Band. De band beschikt ook over een speciale vlagge- groep. Ter completering zal in het programma worden opgetreden door het majorette-peloton "Fourty Four Degrees" uit Lei den, dat die avond voor de eerste maal het nieuwe galauniform zal presenteren. Voorafgaand aan het hoofdpro gramma, dat om acht uur zal be ginnen, is er een voorprogramma waaraan medewerking wordt verleend door Adest Musica uit Sassenheim, en het junioren- korps van K. en G., terwijl zes Leidse majorette-pelotons geza menlijk een show zullen verzor gen,"(in totaal 150 meisjes van de groenen Aktief, Ons Buiten, De Toekomst, Pauline de Kooi Girls en de Golden Green Stars.) Van Willigenburg De Taptade zal dit jaar worden ge presenteerd door Hans van Willi genburg. Als opzet voor het pro gramma is de succes-formule van het vorig jaar gehanteerd. "Zowel de liefhebbers van goede muziek als de liefhebbers van het showe lement komen aan hun trekken" zegt één van de organisatoren. Bij het maken van een planning is men ervan uitgegaan, dat de Tap tade zal worden bezocht door on geveer zesduizend muzieklief hebbers. Dat zijn er duizend meer dan het aantal, dat de eerste Tap tade bijwoonde. Om deze bezoe kers te kunnen bergen zullen er grote tribunes worden gebouwd. De verlichting, die vorig jaar nog wat te wensen overliet, is aan merkelijk verbeterd. Er komen in de Groenoordhal vier bakken van twaalf meter lengte te hangen, elk gevuld met 24 grote schijnwer pers. Daarnaast zijn er nog een vier "volgkanonnen". Vorig jaar leverde het nieuwe eve nement voor de organisatoren, die alles in hun vrije tijd uit lief hebberij doen, een tekort op van 2500 gulden. "We hadden alle kosten wel becijferd, maar omdat we geen ervaring hadden met zo'n groot evenement, kwamen er kosten bij waar we nooit op hadden gerekend", zegt één van hen. Dit jaar is de begroting gebaseerd op zo'n 54.000 gulden aan kosten. Twee Leidse middenstanders be talen de komst van de Engelse militaire band. De band zal op de middag voorafgaand aan de Tap tade ook nog een streetparade in de Haarlemmerstraat verzorgen. Kuipstoeltjes De toegangsprijs is ten opzichte van vorig jaar met twee kwartjes verhoogd tot 8 gulden (in de voorverkoop). Verder is er dit maal een hoofdtribune met 1200 kuipstoeltjes. Zo'n plaats kost in de voorverkoop een tientje. Be jaarden krijgen op vertoon van de 65-pluskaart een korting van 1.50. Elke bezoeker krijgt bo vendien een enquête-formulier waarop hij zijn favoriete band kan invullen. "Het ligt in de bedoeling om elk jaar de band die het meeste succes heeft geoogst terug te halen". Overigens lopen de organisato ren voor de komende jaren met nog grootsere plannen rond. Zo wordt er gedacht aan een Taptade-weekend. Voor volgend jaar zijn er inmiddels contacten gelegd met de Luchtmachtkapel. "Voor dit jaar dürfden we een heel weekend nog niet aan. We zijn tenslotte pas begonnen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3