Luxe hapjes bij de borrel 'k heb niets om aan te trekken gaat alleen maar op voor mannen Met woning in beschutte sfeer financieel nog niet onderdak Bananen kweken moeilijke zaak Krabben maar Meubels huren Gazon-kuur Cactussen in veel variaties En dan heb je een feestHet eerste wat je door het hoofd schiet is "Wat moet ik nu aan Je eerste impuls vol gend ren jeeen winkel binnen je schaft iets aan watje totaal niet nodig hebt en komt op het feest tot de ontdekking dat je hope loos „overdressed" bent. Het resultaat: de gewraakte uitdos sing wordt na het mislukte feest met een nijdig gebaar in de kast gehangen om er nooit meer uit te komen. Weg honderdvijftig piek Een voorbeeld waar iedere vrouw kennelijk weieens te maken krijgt want anders had het boek "Ik heb niks om aan te trekken" nooit het levenslicht gezien. Het boek is opgezet naar een Amerikaans idee Cheap Chic - met weinig geld er toch goed uitzien - van Catherine Mi- linaire en Carol Troy. Het boek werd een bestseller in de Ver enigde Staten. De Nederlande versie werd samengesteld door Eva Hoornik en Anna Beeke. Het beste advies uit het hele boek: pas je kleren aan aan je persoonlijkheid. Er zijn tegen woordig zoveel modestijlen dat dit helemaal niet moeilijk is. Maar ga vooral met overleg te werk. Begin met een basis garderobe. Breidt die verstan dig uit en je zult zien dat je na een tijdje niet voor ieder wisse wasje de modezaak hoeft bin nen te stappen om je compleet in het nieuw te steken om je overal plezierig en goed gekleed te voelen. Vaak is een nieuwe combinatie of corsage, ceintuur op sjaaltje voldoende. Aan het boek "Ik heb niks om aan te trekken" is o.a. meegewerkt door Erna van der Berg (moder edactrice Volkskrant) "Een. spijkerbroek kan altijd" Yves St. Laurent: "Trouw aan de klassieken". Klassieke kleren een mooie blazer, plooirok, fijne trui kunnen door een kleine toevoeging een heel persoonlijk karakter krijgen - Fred la Bre- toniere (accessoires) "Kwaliteit voorop". De Nederlandse ont werper Frank Govers en zijn collega's Puck en Hans, Ma- rielle Bolier en Pieke Stuvel die beweren dat eigen creativiteit het belangrijkste is en tekena- res Marte Rolling die niet van een total-look houdt. Naast die meningen ook advie zen over winkelen hoe en waar. Een bij dat waar duikt Noord- wijk opeens op. Met vier zaken Choufour, Madame Rene Mode Treff en Tutu Mode. Naast een greep uit de Nederlandse mo dezaken met grote aandacht voor Amsterdam ook adressen in Londen, Parijs, Milaan, Bar celona (Loewe beste winkel voor leer) en New York. En tot slot een belofte van Eva Hoornik: "Uit "Ik heb niks om aan te trekken" blijkt duidelijk hoe in de mode de man wordt gediscrimineerd. Voor hem is er bijna niets origineels in Neder land te vinden of zo extreem - een jasje met zeemeeuwen of van goudlamé - dat hij er voor geen goud in wil lopen. Het vol gende boek is alleen voor man- t^ ngn: "want zij hebben echt niks om aan te trekken". ,,'k Heb niks om aan te trekken kost f 17,50 en is uitgegeven bij Andreas Landshoff Produc tions BV. HENRIETTE v. d. HOEVEN We gaan ons wat meer luxe veroorloven waar het borrelhapjes b( treft, zo valt uit het blad Foodpress op te maken. Onze chipsconsumptie van 700 gram per persoon gemiddeld in ee jaar ligt ver boven dat van onze buurlanden, maar dat verbruik staat nu stil. Er is een verzadigingspunt opgetreden. Ook de zoetjes en nootjes zijn wat uit de groei. Nu wordt de markt voor vleessnacks geschat op rond 300 miljoen gulden, die voor aardappelsnacks op rond 150 miljoen per jaar. Aan zoute biscuitjes eten we elk jaar voor 65 miljoen gulden op en er rollen voor 100 miljoen nootjes bij ons naar binnenm Maar, zoals gezegd, de trend is meer luxe-hapjes en naar verwachting gaan dat de pizza's worden. Dr. Dralle verloor zeven jaar ge leden een derde van z'n sham- pooomzet aan andere bedrij- venm Nu wil dit Westduitse be drijf met antiroosshampoo het marktaandeel weer terugver- overen. In Duitse tijdschriften wordt een pagina zwart gedrukt en Dralle nodigt de lezers uit zich daarboven het hoofd te krabben om te zien hoeveel roosschilfers er op vallen. Deze toch wat on smakelijke actie begint succes te hebben Al drie maanden na de start van de reclame-actie steeg de omzet van Sulfrin, zo heet Dralle's anti-roosshampoo, fors. Deze hoed kost het lieve sommetje van negentig duizend gulden. Geen kleinigheid voor een ding dat bij de eerste de beste rukwind van je hoofd dreigt te waaien. Boven dien wat is er nu zo bij zonder aan, dat zijn de kwistig met diamanten besprenkelende rozen van zijde en de band maar er moet toch een veilige manier zijn om met een kleine ton te pronken Een trendoloog is een man die zegt te weten wat wij met z'n allen in de toekomst ineens leuk gaan vinden. Een nogal be kende is E. B. Weiss. Jaren ge leden riep hij al: die toekomst is aan huren in plaats van bezit ten. Een van de industrieën waar hij aldus het blad Business Week, het oog op had is in Amerika uitgegroeid tot een bedrijf met tenminste 500 miljoen gulden omzet meubelverhuur. De beste klanten zijn pasge huwden, de sgroeiende groep gescheiden mensen en de als maar verhuizende mensen. „Bemeubel 3 kamers voor een rijksdaalder per dag" is de Ne derlandse versie van de Ameri kaanse slagzin. VRIJDAG 24 JUNI 1977 Een eigen woning in de be schutte sfeer. Is dat een woning op een mooi, beschut plekje? Of een woning met een extra groot dak? Een vouwblad van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening geeft het antwoord: een woning in de be schutte sfeer is een koopwo ning voor mensen met een niet al te hoog inkomen. Liever ge zegd: een koopwoning voor mensen met een bescheiden in komen. Door het bieden van ex tra financiële steun boven het normale subsidie moeten men sen die tot nu toe uitsluitend op huurwoningen zijn aangewezen de kans krijgen zich ook een ei gen woning te verwerven. Een nobel streven van het mi nisterie. Maar in de praktijk zien vooral de woningbouwver enigingen (die voor de bouw van koopwoningen in de be schutte sfeer moeten zorgen) er nogal wat haken en ogen aan zitten. En omdat de gemeente Den Haag de Haagse federatie van woningbouwverenigingen heeft verzocht vijfhonderd koopwoningen in de beschutte sfeer te bouwen in Waldeck, heeft die federatie eens een diepgaand onderzoek ingesteld naar de financiële consequen ties voor de kopers van een der gelijke woning. Op nauwgezette wijze is verge leken hoeveel een koper van een woning in de beschutte sfeer maandelijks aan woonlas ten op tafel moet leggen en hoe veel zijn buurman kwijt is, die een soortgelijke woning niet kCopt, maar huurt. Het resul taat van dit onderzoek (dat aan de overheid is toegezonden) stemt de besturen van de v/o- ningbouwverenigingen aller minst optimistisch. Het onderzoek heeft zich uitge strekt over drie inkomensgroe pen, namelijk de belastbare in komens in 1975 van respectie velijk 16.000, van 18.750 envan 24.000. Op de beschei den inkomens wordt immers met de regeling „koopwonin gen in de beschutte sfeer" ge mikt. De rekenmeesters van de wo ningbouwverenigingen gingen er bij hun onderzoek van uit dat de woning gebouwd wordt voor een bedrag van 100.000 gulden aan stichtingskosten. Gezien de huidige ontwikkelingen is da- t een reeel uitgangspunt. Voor de inkomensgroep met het belastbare inkomen van 16.000 komt de berekening dan op het volgende neer. de koper van de woning is aan vaste lasten per jaar 12.162 kwijt. De vaste lasten bestaan uit rente en aflossing van de dertig jaar lopende geldlening tegen negen procent 8351 per jaar), een erfpachtscanon van 1278 per jaar, een bedrag van 900 voor onderhoud, 430 onroerend-goedbelasting, 50 polderlasten, 100 verzekerin gen, 75 glasverzekering, 120 voor onderhoud aan de cv- installatie en 858 risicoverze kering. Van die 12.162 aan vaste lasten per jaar kunnen twee bedragen worden afgetrokken: ƒ6.160 rijkspremie en 717 aan fiscaal en premievoordeel. Blijven dus over de vaste lasten van 5.285 per jaar, dat is 440 per maand. Van dat bedrag kan dan nog eens 52 per maand worden af getrokken voor het spaarele- ment van de aflossing van de koopsom. Zodat de woonlasten in het eerste jaar van de bewo ning 388 bedragen. Wanneer men de woning (met hetzelfde inkomen) niet zou hebben gekocht, maar gehuurd zou de jaarhuur 5800 zijn en zou men een bedrag van 2700 per jaar aan huursubsidie ont vangen. Dat brengt de woonlas ten op ƒ3100 per jaar, da- t is 258 per maand. In het eerste jaar is de koper in deze inkomensgroep dus 130 per maand meer aan woonlas ten kwijt dan de huurder. Vijfde jaar In het vijfde jaar van de bewo ning blijken de verhoudingen nogal wat verder uit elkaar ge groeid te zijn. In de berekenin gen is men ervan uitgegaan, dat het belastbaar inkomen van de huurder gegroeid is tot 24.000 en voor de koper (onder meer vanwege de aftrek voor hypot heekrente etc.) tot 20.000. De berekening van hun woon lasten komt nu tot de volgende opstelling: de huurder betaalt een jaarhuur van 7.603, hij krijgt een huursubsidie van 3300 en is aan woonlasten 4303 kwijt, hetgeen een maandhuur is van 359. Voor de koper zijn de jaarlijkse vaste lasten gestegen tot 13.495, daar gaat 5324 van af wegens premie- en fiscaal voor deel, zodat zijn woonlasten nu per jaar 8171 bedragen, dat is per maand 681. Van dat be drag kan hij dan nog 74 af trekken wegens het spaarele- ment door middel van de aflos sing. Zijn werkelijke woonlas ten zijn dan 607 per maand. Dat is 248 meer dan de huur der betaalt. Op dezelfde wijze werd in het rapport tenslotte berekend hoe voor diezelfde inkomensgroep de situatie komt te liggen in het elfde jaar van de bewoning. Het resultaat: de koper betaalt dan per maand ƒ1011 aan werke lijke woonlasten, de huurder 567. Het nadelige verschil voor de koper is dan 444 per maand. Het belastbare inko men van de huurder is in dat elfde jaar inmiddels gestegen tot 37.000 en dat van de ko per tot 29.000. Gunstiger Heel wat gunstiger komt de verhouding tussen huurder en koper te liggen wanneer wordt uitgegaan van een hoger inko- De tweede onderzochte catego rie (belastbaar inkomen in het eerste jaar van 18.750) geeft in het elfde jaar nog wel een ver schil aan woonlasten te zien van 306 in het voordeel van de huurder, bij de inkomensgroep van 24.000 in het eerste jaar zijn de verschillen aanzienlijk kleiner. Voor deze groep komt men in het eerste jaar van bewoning uit op woonlasten voor de koper van 427 per maand en van 408 voor de huurder. In het vijfde jaar van bewoning betaalt de koper 609 per maand en de huurder 548 en in het elfde jaar zijn die bedragen respec tievelijk 972 en 823. De Haagse federatie van wo ningbouwverenigingen, die dit belangwekkende onderzoek heeft verricht (en op grond daarvan allerminst optimis tisch is over de belangstelling voor het kopen van woningen in de beschutte sfeer), heeft zich loyaal bereid verklaard het ex periment te beproeven. Maar wel onder een duidelijke voorwaarde: dat de overheden heel duidelijk voorlichting gaan geven over de financiële aspec ten. Adspirant-kopers van „be schutte woningen" moeten goed weten waar ze aan begin- PAGINA 19 Het zou onzin zijn enorme bedragen neer te tellen voor een piep-klein bikini-tje, als je met simpele middelen er zelf een kunt maken. Letterlijk met een handomdraai en 2 sjaals. Knip voor het broekje de ene sjaal op de op de tekening aangegeven lijnen en vouw op de gearceerde lijnen. Je krijgt zo de driehoeken voor en achter. Vouw het reste rende stuk tweemaal om tot een rechthoekig kruisje en stik het op de driehoeken. Knoop het broekje op de heupen vast met een klein strikje. Neem de andere sjaal voor het bovenstukje, draai het midden-voor een slag om en knoop van achteren vast. President Carter is ook klein begonnen en waarom zouden we ook zelf niet eens pinda's gaan kweken? Of zelf koffie verbouwen, of thee of bananen? Zakjes en doosjes met kleur rijke plaatjes gooien er nog een schep aantrekkelijkheid bove nop. Het is een rage aan het worden om deze exotische gewassen te gaan kweken. Maar is het nu wel wat? Krijgt men werkelijk een goed resultaat? Vragen die niet direct met ja of nee beant woord kunnen worden want het is maar wat men er van ver wacht en natuurlijk is ook de verzorging van invloed. Maar bedenk altijd dat de huiskamer- geen tropenklimaat heeft. Dat koffie en pinda's altijd nog ge brand moeten worden. Het werkelijke gebruiksresultaat is dus zeer beperkt. Moet men het dan alleen voor de sier doen? Ook hier is weer de vraag wat men daar onder verstaat. De koffieplant en de theestruik zijn wel aardige planten. Het pinda plantje blijft wat iel en miezerig. De banaan is wel de sierlijkste, met de grote bladeren. De plant die het meeste directe waarde voor gebruik heeft is de thees truik, maar men moet er beslist geen Ceylonmelange van ver wachten. De banaan niet? zult u dan vra gen. Alle mooie plaatjes ten spijt, het antwoord moet nee zijn. Als men tenminste inder daad de zaden van de oorspron kelijke musa ensete bij de po tjes of in de zakjes heeft gestopt. Deze soort van de banaan is namelijk een sierbanaan, af komstig uit Ethopië, waarvan de vruchten leerachtig droog zijn. De banaan die we gewend zijn te eten is de musa paradis- iaea, een veel lekkerder vrucht. Nu is het natuurlijk mogelijk dat de kwekers dezelfde naam hebben aangehouden voor een banaan die wel huiselijke eige nschappen heeft. Een feit is wel dat de aangeboden banaan niet zo groot wordt als de tropische soortgenoot en misschien dat wel de eigenschappen aanwezig zijn van de musa cavendishii of de musa nana. Dwergbananen die wel in een kas of zelfs in de huiskamer met een beetje goede verzorging vruchten kunnen geven die nog lekker zijn ook. In dat geval is het dub bel nuttig zich te houden aan de zaai-aanwijzingen en de verzor- gingstips die bij de bakjes zijn gevoegd. Veel gazons hebben na enkele jaren gebruik weieens een op knapbeurt nodig. Veel gemaak te fouten zijn te weinig kunst mest gebruiken, te kort en/of onregelmatig maaien, de bo dem wordt verdicht door te veel belopen, droogte, beschadi ging. Mommersteeg introdu ceert daarom een Gazon-kuur. Gazon-kuur bevat 4 belangrijke elementen: A. Een snelwerkend kunstmes, ureum, dat geen verbranding geeft en na te zijn opgelost, me teen werkt. B. IJzersulfaat, te gebruiken als bestrijdingsmiddel tegen mos en verder ook bevorderlijk voor de grasgroei. C. Graszaad, bestaande uit een mengsel van Majestic Engels raaigras, veldbeemdgras en roodzwenkgras. Vooral het ras Majestic is belangrijk. Een nieuw ras, dat snel kiemt, snel een mooie grasmat maakt en niet meer de nadelen heeft van de bekende rassen Engels raai gras. D. Een duidelijke handleiding om de werkzaamheden goed uit te voeren. Er staan in die hand leiding ook waardevolle tips om het gazon goed te houden na de behandeling. De 3 produkten zijn verpakt in 3 plastic zakjes, die tezamen in een doos in de winkel wordt aangeboden. In de vele jaren van vermin derde belangstelling voor cac tussen en andere succulenten, de tijd dus dat hooguit een Euphorbia milii, Hoya of Ka- lanchoe tot de veel voorko mende vensterbankbewoners gerekend mochten worden, bleef er nog wel eens wat be langstelling hangen voor de wat kleinere cactussoorten. In een schaaltje of bakje bij voorbeeld, met wat gekleurde steentjes en een miniatuur bruggetje of iets dergelijks er in. De grote cactussen, de snelle groeiers ook, waren helemaal uit de gratie. Hooguit waren er wat harde soorten in een tuin te vinden. Misschien wel door het toene mende reizen naar streken waar de cactussen in het wild groeien en ook daar tot grote hoogte komen, gaan de bewonderende blikken ook hier in de winkels en tuincentra steeds meer naar de grote exemplaren. De Opuntia, een van de snellere groeiers onder de cactussen, ontbreekt dan ook in vrijwel geen enkele platenverzame ling van liefhebbers van deze stekelige schoonheden. En in de wat ruimere vensterbanken deert een grote omvang ook niet meer. De meeste Opuntia soorten kunnen wel wat koude verdra gen en vandaar ook dat er ook soorten voor de tuin zijn, die de winter goed doorkomen. In de vensterbank of in de bakken in huis wil de Opuntia ook wel vasthouden aan een periode van koelte en rust. Daar moet nu naartoe gewerkt worden. Het watergeven wordt geleide lijk minder en in de winter maanden blijft deze cactus vrijwel droog in een koel vert rek, waar de temperatuur zo tussen de 8 en 10 graden Celsius blijft. Zo'n rust heeft de Opuntia no dig om de bezitter in de vol gende zomer het genot van de fraaie bloemen te schenken. Er zijn soorten bij, zoals de Opun tia bergeriana en de O. rufida, die erg gewillig zijn wat dat be treft. In het vroege voorjaar kan eventueel in cactusgrond wor den verpot. Dan ook krijgt de Opuntia tweemaal per week speciale mest voor cactussen. Daarmee is de Opuntia wel een van de weinige cactussen, die zoveel mest krijgt. De meeste hebben aan een geringe gift, zo eenmaal in de maand voldoen de.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19