Meer zelfvertrouwen onder christenen in Oost-Europa Rans geld P uit Holland Rechter laat geweld bij acties toe Problemen in N.-Italië NS-Kriskraskaart ;ratis2dagen anger geldig. CBSZ9B3S3I9 Bisschop Krusch: "Wij zijn kerken in het socialisme Samengaan pers Arabië en Europa J tm) postgiro en -l rijkspostspaarbank VRIJDAG 24 JUNI 1977 Tijdig voor de vervolgconferentie van Helsinki in Belgrado heeft het centrum voor onder zoek en informatie "Geloof in de tweede wereld" in Zurich een uitvoerige documentatie gepubliceerd over schendingen van de godsdienstvrijheid in Oost-Europa Het 84 pagina's tellende document beschrijft de situatie in de Sovjet-Unie, Bulgarije, Oost-Duitsland, Joe goslavië, Polen, Roemenië, Tsjechoslowakije en Hongarije. Opvallend noemt het rapport het, dat sedert de ondertekening van de slotverklaring van Helsinki de christenen in veel Oosteuropese landen met groeiend zelfvertrou wen zijn opgetreden en dat zij daarbij rekenen op de solidariteit van mede-gelovigen in de andere landen die de verklaring van Hels inki hebben ondertekend. Het instituut "Geloof in de tweede wereld" werd in 1972 door de rooms-katholieke en protestantse bisschoppen van Zwitserland op gericht om objectieve informatie te verschaffen over de toestand van kerken en gelovigen in Oost- Europa. Het werkt nauw samen met het Keston College in Enge land, dat zich op hetzelfde terrein beweegt. De Zwitserse documentatie consta teert, dat christenen in deze landen van ideologisch-politieke zijde worden geïntimideerd. Zij leven vaak in angst, maken zich innerlijk los van hun omgeving en raken ge frustreerd. Aan de andere kant vindt men onder de christenen aanpassing aan de situatie, maar ook opportunisme en carrière zucht. "Vertalen" In hun voorwoord merken de sa menstellers, die bij hun onderzoe ken vooral de rk kerk op het oog hadden, op, dat zij bij een aantal gegevens wel commentaar moéten geven. Wanneer bijvoorbeeld in het Oosteuropese recht over "gewe tensvrijheid" wordt gesproken, wordt daaronder alleen verstaan dat men vrij moet zijn om zonder enige godsdienstige beïnvloeding a-theïstisch te kunnen leven. Dat is ook het geval met het begrip "rech ten van ae mens". In de communis tische opvatting van dit begrip heeft het maatschappelijk aspect voorrang, terwijl het woord "maat schappelijk,' verstaan moet wor den in de betekenis die de commu nistische partij eraan geeft. Deze verschillende accenten in de terminologie maken, aldus het rap port, een gesprek tussen Oost en West over deze vragen bijzonder moeilijk. Het kan eigenlijk alleen gevoerd worden door specialisten, die de verschillende terminolo gieën beheersen en kunnen "verta len". Handreiking In een samenvatting van het onder zoek wijst prof. dr. Iaszlo Revesz van het Zwitserse Oost-Europa instituut te Bern erop, dat de Oos teuropese landen de verschillende internationale overeenkomsten op het gebied van de mensenrechten wel aanvaarden, zoals de VN- verklaring van 1948 over de mens enrechten en de slotverklaring van Helsinki van 1975, maar dat, naar mate de communistische partij vas ter in het zadel zit, de rechten van de gelovigen in de socialistische landen meer worden beperkt. Punt voor punt geeft hij aan, dat chris tengemeenschappen in dat deel van Europa niet vrij zijn en hier meer, daar minder discriminerend worden behandeld. Als in het Wes ten daarover wordt gediscussieerd, wordt dat gezien als inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Het document van "Geloof in de tweede wereld" geeft ook een op somming van wat die discrimine rende maatregelen jegens de kerk dan wel zijn. Onder meer; het ver bod van "godsdienstige propagan da" en beperking van godsdiens tvrijheid voor minderjarigen en van het ouderlijk recht om kinderen godsdienstig op te voeden. Tot de ondertekenaars van de slot verklaring van Helsinki behoort ook het Vatikaan. Het document van "Geloof in de tweede wereld" wordt beschouwd als een belang rijke handreiking aan de afgevaar digden van het Vatikaan die straks aan de vervolgconferentie in Bel grado zullen deelnemen. Harde dobber Een man die waarschuwt voor een negatieve beschrijving van het le ven van christenen en kerken in de Sovjet-Unie, is de voorzitter van de (Westduitse) Evangelische Kerk van Rheinland, Karl Immer. Hij keerde onlangs terug uit Moskou, waar hij een "wereldconferentie voor religieuze vredeskrachten" bijwoonde. "Het mag dan zijn dat menig gelo vige aan zijn situatie een harde dobber heeft, maar ik heb christe nen ontmoet die zich toch niet van de wijs laten brengen", zei Immer, die erop wees dat Rusland in 1917, het jaar van de revolutie, 20.000 baptisten telde en dat er nu meer dan 600.000 geregistreerde baptis ten zijn. Dominee Immer werkte op dat congres in Moskou vooral mee in een werkgroep die zich bezighield met rechtvaardige betrekkingen tussen de volken. Hij meent, dat de kerken van de overheid pas dan be scherming van de minderheden kunnen verlangen als zij zich zelf inzetten voor zwakkeren, armen en minderheden. Solidariteit De verhouding van de kerk tot de socialistische maatschappij ty peerde bisschop Werner Krusch met de woorden "kritische solid ariteit" en "mondige mede verantwoordelijkheid". Hij deed dat op de onlangs in Berlijn ge houden (Westduitse) Kirchentag, waar hij een van de vele sprekers was. Krusch is bisschop van de Evangelische Kerk van de kerk provincie Saksen (Maagdenburg), een van de acht kerken die samen de Bond van Evangelische Kerken in de (socialistische) Duitse De- mocratishe Republiek vormen. Hij sprak op de Kirchentag, waar ook een Oostduitse delegatie was, over de rol van de kerk voor de toekomst van Europa. Werner Krusch constateerde, dat de kerken in de DDR zich bewuster op hun specifieke situatie binnen het bestaande maatschappelijke bestel richten dan vroeger het geval "Wij aanvaarden dit bestel als de plaats die ons door God gewezen is om daar onze opdracht te vervullen en onze geloofsgehoorzaamheid te bewijzen", zei hij. "Wij zijn geen so cialistische kerken - niemand ver wacht dat van ons - maar kerken in het socialisme. Wij hebben geleerd, dat een kerk die aan de mensen het evangelie wil meedelen met die mensen de situatie moet delen, dus met hen solidair moet zijn". Of de kerken een positieve rol voor de toekomst van een vredig, men selijk en samenwerkend Europa kunnen spelen, hangt volgens deze bisschop in sterke mate af van hun bereidheid zich niet te laten maken tot spreekbuis of trekpaard van na tionale belangen. "De kerken staan allemaal in een maatschappelijk- politieke afhankelijkheid en ver- vlochtenheid, al is dat niet bij elke kerk even sterk. Dat moeten zij zich in alle eerlijkheid wel realiseren. In het Europese verleden hebben de grote belijdeniskerken vaak de fa tale rol van "versterker" van de be langen der politieke machten ge speeld. Ze hebben conflicten emo tioneel opgeladen en zodoende bij gedragen tot groeiend fanatisme". tot ontspanning leveren, zonder te beunhazen op het werkterrein van de politici, zonder schade te doen aan de solidariteit met de maat schappij waarin zij leven, en ook zonder zelf een politieke kracht te willen worden. Zij kunnen, wat de bisschop noemde, "vóór-denken" (van tevoren nadenken) over "taboe-thema's". Hij verstond daaronder thema's waarover politi ci, om zekere redenen, niet kunnen of niet willen praten. De kerken zouden een klimaat kunnen voor bereiden waarin een zakelijke dis cussie daarover wél mogelijk wordt. Ontspanning Voor die toekomst zijn dig die in hoge mate gevoelig zijn voor het leed van de zwakken. "Mensen met krachten van liefde, die niet meedoet met de ver- duiveling van de tegenstander", al dus Krusch! De uiteindelijke be slissingen over de toekomst van Europa vindt hij niet in parlemen ten, regeringsgebouwen, laborato ria en industriecomplexen, maar in de harten en hoofden Op zaterdag 2 juli zal onder meer vanuit Leiden en Noordwijk een eendagspelgrimstocht worden ge houden naar "Maria's genade oord" Banneux-Notre Dame in de Belgische Ardennen. Het thema van de bedevaart is: "De mens leeft niet van brood alleen, maar van ie der woord dat komt uit Gods mond". Geestelijk leider is pastoor J. van Winkel uit Den Haag. Iedere deel nemer krijgt een herinneringstegel met de tekst van het thema erop. Het programma vermeldt een eu charistieviering, een "bidweg naar de bron" en een zegening van zie ken. Men kan zich aanmelden bij het Banneux-secretariaat, postbus 16 Nootdorp, of bij een van deze ad ressen: zuster Theodora, Haagweg 49 Leiden, telefoon 125164, me vrouw van Houten, Voorstraat 145 Noordwijk, en mevrouw Lubbers, Ooievaarstraat 48 Lisse, telefoon 14328. Opnieuw bereidt een groep Zoe- terwouders zich voor op een werk kamp in het protestants kinder dorp "Casa Materna" bij Napels. Volgende week vrijdag komen ze in "Ons Huis" (bij de Dorpskerk) voor het laatst bijeen om het programma van werkzaamheden en andere ac tiviteiten door te nemen. Het kamp duurt ditmaal van 9 tot 21 juli. Het Zoeterwoude comité is er weer in geslaagd de financiën rond te krijgen. Elke zomer gaat een groep uit dit dorp naar het door een methodisti sche predikant gestichte kinder dorp om er, geheel belangeloos, karweitjes te verrichten. Enkele weken geleden was een delegatie van "Casa Materna" in ons land om een gift van 200.000 in ontvangst te nemen. Dat was de halve op brengst van de jubileumactie van de vijftigjarige gereformeerde Ru- dolphstichting, die een kinderdorp bij Barneveld onderhoudt. Rassenprobleem Naar aanleiding van publikaties die uit Zuid-Afrika aan de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland zijn toegezonden, zal een speciale commissie uit deze sy node zich gaan bezinnen op de et hiek van het rassenprobleem. De commissie bestaat uit: mr. G. C. van Dam te Den Haag, prof. dr. A. M. Donner (Luxemburg), dr. A. Kruyswijk te Enschede, de heer J. d. B. van der Meulen te Rijswijk, prof. dr. H. N. Ridderbos te Kam pen en dr. B. Rietveld te Den Haag. Van de commissieleden wordt verwacht, dat zij een oordeel geven over de synodeverslagen van de ge reformeerde "Dopper-kerk" in Zuid-Afrika, die van deze kwestie veel werk heeft gemaakt, en over het boekje "Ras, volk en natie" van de (blanke) nederduitse Gerefor meerde Kerk in dat land. De com missie zal zich ook bezighouden met de vragen van de eigen synode naar de criteria van het fonds van de Wereldraad van Kerken ter be strijding van het racisme. De gere formeerde synode zal te zijner tijd moeten besluiten, of de synodale beslissing om de aanbeveling voor het anti-racismefonds op te schor ten al dan niet ongedaan moet wor den gemaakt. Werklozen Op een gemeenschappelijke brief van hervormde, gerefor meerde en rooms-katholieke dia- konale instellingen in de Zuidhol landse plaats Arkel aan de werklo zen in eigen omgeving is maar 1 reactie binnengekomen. De brief, die bedoeld was als een uiting van meeleven en waarin het aanbod werd gedaan om desgewenst over het werkloos-zijn met elkaar te pra ten, was via het gewestelijke ar beidsbureau verzonden, zodat de kerken niet weten naar wie hij is Dominee K. B. du Pon van de her vormde gemeente vindt het povere resultaat niet zo erg. "Belangrijker was dat deze mensen iets van óns zouden horen", schreef hij in zijn kerkblad. Van een beraad kan ech ter nu niets komen omdat de ker ken niet weten wie de brief hebben gekregen. Deze zomer zullen de Jehovah's Getuigen in ons land in drie steden een congres houden, te weten in Leiden 14 tot 17 juli. Utrecht en Rotterdam. Er worden naar schat ting 40.000 bezoekers verwacht. Deze congressen vormen een on derdeel van een internationale reeks. Vorig jaar werden soortge lijke ontmoetingen gehouden in 56 landen met een bezoekerstotaal van ruim twee miljoen. Verwacht wordt, dat dit aantal dit jaar nog hoger zal zijn. Het thema van de congressen is: "Vreugdevolle werkers". De heer J. H. Pepplinkhuizen, "zegsman" van de gemeente in Alphen aan den Rijn, deelde ons mee, dat de con gressen worden belegd met het doel een discussie op gang te bren gen over de druk die de moderne maatschappij uitoefent op het le ven van vandaag. Beroepingswerk: Hervormde Kerk-aangenomen naarBilthoven G. H. Cassuto Dieren, de benoe ming tot geestelijk verzorger bij de stichting Hervormde Diakonale Gezondheidszorg te Sommelsdijk W. van Herpen Hagestein;.bedankt voor Den Haag E. M. Bakker Nieu- werkerk aan de IJssel. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Amsterdam G. Mulders Den Haag, voor Nijverdal J. Bos Nijmegen. ADVERTENTIE TOKIO - In sommige gevallen staat Japan het gebruik van geweld te gen milieuvervuilers toe. Dat al thans is de conclusie van geschokte Japanse industriëlen na een vonnis van het hooggerechtshof van To kio. Het hof verwierp de aanklacht te gen een slachtoffer van kwikvergif tiging, Teroeo Kawamoto, die ge weld had gebruikt tegen vier werk nemers van het bedrijf dat hij ver antwoordelijk acht voor zijn ziekte. De zaak zal nog voor het opperste gerechtshof worden uitgevochten, maar nu al spreekt men van een his torisch vonnis dat zeer grote gevol gen kan hebben. De 45-jarige Kawamoto is een van de duizenden lijders aan de "Minamata-ziekte", genoemd naar het vissersplaatsje in het zuiden van Japan waar in het begin van de jaren zestig bij honderden inwo ners acute kwikvergiftiging werd geconstateerd. De ziekte tast onder meer het centrale zenuwstelsel aan en heeft tot dusver aan 126 mensen het leven gekost. Zevenhonderd mensen zijn erkend als Minamata- slachtoffer, enkele duizenden heb ben om die verzocht. Onderzoek toonde aan dat het chemisch bedrijf Chisso met zijn kwiklozingen verantwoordelijk was voor het hoge kwikgehalte in vis en schaaldieren, die de ziekte verspreidden onder de visetende Ij^volking van Minamata. Daarop volgde een lange strijd binnen en buiten de rechtszalen tussen de slachtoffers en Chisso over schade vergoeding. De "erkende" patiën ten krijgen die inmiddels. Om Chisso te dwingen zijn verant woordelijkheden te aanvaarden, hebben slachtoffers herhaaldelijk het hoofdkantoor van dit bedrijf in Tokio belegerd. Bij een van die ge legenheden raakte Kawamoto slaags met vier werknemers van Chisso. De districtsrechter veroor deelde hem daarop mishandeling mishandelging tot een boete van zo'n vijfhonderd gulden. Maar tot verbijstering van juristen en chro nische milieuvervuilers heeft het hooggerechtshof dit vonnis omge zet in een scherpe terechtwijzing aan het adres van de openbare aan klager wegens machtsmisbruik. Observerdienst 7 8 9 Met het 8-daagse Kriskras- abonnemept kunt u evenzoveel dagen door Nederland treinen waar heen u wilt. Voor f 63,-- (le klas f 94,50). En bovendien rijdt u voor half geld op alle interlokale buslijnen. Dat is dat. Maar niet in de maand juli. Want dan mag u er van de NS nog 2 dagen aan vast plakken. Gratis voor niks. lODagen dus. Met 2 weekends. En precies in de vakantiereizentijd. Moeten we nog meer zeggenPSnel naar't loket. ROME (DPA) - Ongeveer hon derdduizend mensen in Noord- Italië zullen voor onbepaalde tijd geen water uit de kraan kunnen ge bruiken, omdat er het giftige kool- stoftetrachloride in kan zitten dat gevaarlijk is voor lever, nieren en longe^. Dit kan er in gekomen zijn als ge- bruikt in de chemische industrie, volg van een ongeluk met een de rivier de Scrivia inliep, die naar tankwagen die dinsdag in een dorp de Po loopt. ongeveer 40 kilometer ten noorden Zwemmen, vissen en verder ge- van Genua als gevolg van een te bruik van het water in de water grote snelheid in een bocht om- winmngsgebieden van steden als sloeg waardoor de tank opens- Tortona, Novi Ligure en Serravalle cheurde en ht gif dat wordt ge- moesten worden verboden. ISTANBOEL (AFP) - De tweede conferentie van Europese en Ara bische persbureaus, die 20 juni in Istanboel begon, is gisteren beslo- In een algemeen rapport bekrach tigt de conferentie de beginselen, die tijdens de bijeenkomst in Tunis van november 1976 zijn aanvaard, in het bijzonder de noodzaak, op het gebied van informatie en pers een Europees-Arabische dialoog te beginnen. De conferentie beveelt aan, dat de pogingen, deze beginse len toe te passen voortgezet worden in het kader van de nieuwe werel dorde voor de informatie, berus tend op samenwerking en weder zijdse steun. De vertegenwoordigers van 46 Eu ropese en Arabische nieuwsage ntschappen, die aan de bijeen komst hebben deelgenomen, heb ben voorts aanbevolen, dat de nieuwsagentschappen de beginse len van objectiviteit en onpartij digheid in acht r Om een beter wederzijds begrip te verzekeren, wenst de conferentie eveneens versterking van de be trekkingen tussen de Arabische en Europese agentschappen door het sluiten van bilaterale akkoorden, niet slechts gericht op de uitwisse ling van nieuws, maar tevens op de vorming van journalistieke en technische kaders. De Arabisch-Europese conferentie heeft haar technische commissie opdracht gegeven, voor het eind van het jaar 1978 een nieuw rapport uit te brengen met een uitvoerige uiteenzetting van de mogelijkheid tot het opbouwen van een Arabisch-Europees nieuws- en fo- tonet. ADVERTENTIE postgiro chèquespostauxnéerlandais carte de paiement V llGjRs© betaalkaart 9234567 TH GLUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 FF 3 GO, £D| 1 handtekening signature in nederland garantie tot 100 gulden ategil.majfd'mvgrop.s tSVD Vakantie in Frankrijk of zomaar een paar dagen Parijs? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de post giro mee. Elk postkantoor in Frankrijk, Andorra en Monaco geeft u er maximaal 300 francs per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig paspoort. Bon voyage! Contant vreemd ggld in meer dan 30 landen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17