PEETERS VERRAST Kaastosti ,Dit worden spannendste TT-races sinds jaren Dij schenkt even iets tediinKen in Dan maak ik intussen een paar lekkere kaastosti's. 'KONINKLIJKE' GENERALE REPETITIE WK-ROEIEN l| 1 ennissurpnse Ton Creijghton Danguillaume wint Aude van Pa's goed eten. Van der Zeeuw zwemt NK-limiet POLOTEAM LAATSTE VRIJDAG 24 JUNI 1977 PAGINA 15 LEIDEN - "Spannender dan ooit", zo kwalificeert Jaap Timmer, be stuurslid van de FIM (Internatio nale Motor Federatie) vooraf de TT van Assen, die morgen op het Drentse circuit nu al weer voor de 52ste maal gehouden wordt. Ne derlands' gezaghebbende afge vaardigde in het internationale motorwereldje baseert die uit spraak op het huidige verloop van de strijd om het wereldkam pioenschap, die, tot nu toe, in de meeste klassen inderdaad onge meen spannend is en al talrijke verrassingen heeft opgeleverd. Geen loze kreten of "lokkertjes" dus ditmaal, Neerlands grootste evenement op sportgebied kan wel eens heel aantrekkelijk wor den. Al moeten regen en onge lukken dan natuurlijk wel ach terwege blijven. ASSEN - De wijkraden van de Zuidmolukkers in Bovensmilde en Assen hebben hun mensen verzocht tijdens de feestnacht van de TT met naar het centrum van Assen te gaan. De wijkraden willen voorkomen dat het in de nacht van Assen tot onaange name confrontaties komt. De nacht van Assen gold vele jaren als het grootste feest in Drente en kenmerkte zich lange tijd door overmatig biergebruik en poli- tiecharges. Sedert de bierver-, koop enkele jaren geleden aan banden werd gelegd bleef het feestgedruis binnen de perken. Op de dag van de gijzelingsafloop kwam het voorstel het jaarlijkse feest als aanloop voor de TT-races van de agenda te schrappen, maar enkele dagen later besloot men toch het licht op groente zet ten voor de vele tienduizenden feestvierders. Zoals bij alle snelheidssporten het geval is, speelt ook bij het motor racen de techniek een grote rol. In veel gevallen is die factor van doorslaggevende aard, want je kunt nog zo goed sturen, als het materiaal onvoldoende of "ou derwets" is, kom je als renner doodgewoon nergens. Vandaar dat door fabrieken en privé- rijders de hoogste prioriteit aan de ontwikkeling van de machines gegeven wordt. Want winnen (is reclame en dus een betere ver koop) kan alleen door voorop te lopen en verliezen doe je door bijvoorbeeld een jaar stil te staan. Neem nou bijvoorbeeld Walter Villa. Nergens Deze kalme en sympathieke Ita liaan, vorig jaar onbetwist 's we relds sterkste in de kwartliter - én 350 cc klasse, is dé grote verliezer van het seizoen tot nu toe. Zijn Harley Davidsons' zijn exact het zelfde, maar Villa is nergens meer. Staat in de 250 cc klasse op een voor hem zeer matige achtste plaats en komt in de zwaardere klasse zelfs helemaal niet in het klassement voor. AMF, de Ita liaanse equivalent van Harley, deed een jaar niets en kan nu ge voeglijk naar de wereldtitel flui ten. Zo gaat dat. Trouwens, over de hele linie vallen de prestaties van de heersende ti telhouders tegen. Eigenlijk al leen Pier Paolo Bianchi (125 cc) en Barry Sheene (500 cc) steken opnieuw met kop en schouders boven de rest uit. De anderen hebben het bijzonder moeilijk tegen de nieuwe lichting favorie ten, die met nog meer pk's komen aanstormen. Onder hen een merkwaardig groepje nomaden. Door Ad van Kaam Zuidafrikanen, die Nederland als thuisbasis hebben gekozen en nu de "toer" langs het Continentale Circus, zoals de Grand Prix wel genoemd worden, maken. Profiteren Twee van hen, Alan North en Jon Ekerold, hebben, samen met de in Nederland ook zeer populaire Japanner Takazumi Katayama én de vrij onbekende Italiaan Le- ga, geprofiteerd van het wegval len van Walter Villa en, in min dere mate, Johnny Cecotto, die herstellende is van een blessure. Die vier, aangevuld met talent volle Fransen als Rougerie, Fer nandez en Pons plus de Enge lsman Tom Herron zullen mor gen in de middelzware klassen ongetwijfeld voor de boeiendste gevechten van de dag gaan zor gen. Mede, omdat vlak achter hen een grote groep "gelijkwaardi- gen" zich op 's werelds veiligste circuit uit de naad zal rijden om bij te blijven. In de lichtste klasse (50 cc) begint de Spanjaard Angel Nieto steeds beter in vorm te komen, getuige zijn recente zege in Joegoslavië, waar een "oude bekende" van het Asser publiek, Ulrich Graf, het leven liet. De meeste tegenstand heeft de Bultaco-rijder (zijn ma chines worden geprepareerd door de voormalige Jamathi- constructeurs Thiel en Mijwaart) te duchten van Eugenio Lazzari- ni, die ook in de 125 cc klasse op de tweede plaats staat. In die jn rennerskwartier van Assen is men druk doende de machines klasse is zijn landgenoot Bianchi optimaal te prepareren. Hier Theo Timmer en een mecanicien aan het oppermachtig. Met de Morbidelli werk. Het dagelijks leven gaat natuurlijk ook verder: de was mag niet lijkt niet te concurreren. vergeten worden. i Super In de zwaarste klasse mag, ondanks het feit, dat Barry "Super" Sheene tot nu tot het maximale aantal punten vergaard heeft, toch wel strijd verwacht worden. Oude rot Giacomo Agostini, veelvoudig wereldkampioen, schijnt namelijk een antwoord te hebben gevonden op het geweld, dat Sheene's Suzuki produceert. Vorige week won Ago in het Bel gische Chimay van de onver slaanbaar geachte Britse play-, boy, die liet weten de donkere Ita liaan nu als een serieuze bedrei ging te zien. Veel tegenstand heeft Sheene ook te vrezen van de vermaarde Amerikaan Steve Ba ker. De winnaar van Daytona is het Ne derlandse publiek nog wel het een en ander verschuldigd nu hij in Raalte geen kans zag zijn faam waar te maken. Al had hij een ex cuus. Verliezen van een Wil Har- tog in vorm kun je bijna niemand kwalijk Snel rijzend is de ster van Jack Middelburg, bijgenaamd "de woesteling uit Naaldwijk" alias "De Briet". In vroeger dagen placht de Westlander veelvuldig van zijn motor af te vallen, maar sinds hij de zaken wat beter on der controle heeft gekregen is hij steeds vooraan in de klassemen ten te vinden. Risico nemen durft hij en dat kan hem best eens een goede klassering opleveren. Veteraan Omdat een andere kanshebber als Van Duimen door een ernstige valpartij langdurig uitgeschakeld is, is de Nederlandse hoop verder nog slechts gevestigd op Henk van Kessel en Cees van Dongen, de veteraan die niet van ophou den weet. Dat hij het nog steeds niet verleerd heeft bewees Cees afgelopen zondag in Joegoslavië waar hij in de 50 cc klasse een knappe vierde plaats bewerkstel ligde. Daarmee komt aan de orde de Ne derlandse inbreng op Assen, die als vanouds, kwantitatief weer erg groot is. Of de kwalitatieve inbreng evenredig zal zijn is niet aannemelijk, al zullen er toch wel een paar "oranje-rijders" voorin te vinden zijn. De al genoemde Wil Hartog zeer zeker, hij heeft bewezen met de besten mee te kunnen. Vorig jaar bijvoorbeeld, toen hij op Assen een fraaie derde plaats in de wacht sleepte. Een prestatie die hij, gezien zijn vorm van de laatste tijd, moet kunnen evenaren en misschien zelfs kan verbeteren. Enig probleem is zijn Suzuki, die af en toe neigingen vertoont op drie cilinders te gaan lopen. Een mysterieuze waas hangt er rond de Condor van Henk van Verbeteren Kessel, vorig seizoen nog derde in de 125 cc klasse. De oud- wereldkampioen heeft dit jaar nog weinig gepresteerd al geeft hij zelf hoog op van het vermogen van zijn, overigens zeer fraaie, machine. Een incidenteel succesje in het slotstuk van de Dutch TT, de zijspannen, behoort ook nog tot de mogelijkheden. In de door de hitte zwaar geteisterde race van vorig jaar behaalde Martin Kooy samen met Rob Vader een magi strale tweede plaats. Vooralsnog heeft geen enkel Nederlands duo voor een GP-succes gezorgd. Maar wie weet. Tenslotte zou dit weieens dé TT der verrassingen kunnen worden. PARIJS - De achterstand van één seconde die de Frans man Jean-Pierre Danguillaume had op de Belg Ludo Peet- ers in de Ronde van de Aude werd in de derde en laatste etappe van deze driedaagse omgezet in een voorsprong van drie seconden. Dankzij voortreffelijk teamwork, ook het kenmerk overigens van de ploeg van Peeters, want in de laatste rit controleerde Peeters met zijn makkers de rit. ADVERTENTIE Niemand kreeg een kans om weg te lopen, althans van de concurrenten van Peeters, zoals Danguillaume, onze landgenoot Schuiten en Hi- nault. Zes man kregen wel die gele genheid, maar zij vormden dan ook geen gevaar voor de leiders. Het zestal, Paolini, Mathis, De Carval- ho, Délepine, Braun en Teirlinck werkten eendrachtig samen en namen een flinke voorsprong. Tot dat het peloton ontwaakte en toen smolt de voorsprong snel tot 40 se conden, die bewaard bleef tot de fi nish. Deze werd door Teirlinck als eerste gepasseerd waarmee hij winnaar werd. Maar de grote strijd speelde zich af achter dit zestal. Peeters c.s. bleef attent, maar op 1000 meter voor de eindstreep zag Danguillaume toch zijn kans schoon. Hij sprong weg, de ploeg stopte de geschrokken Peeters- ploeg goed af en met slechts vier seconden voorsprong op de Belg ging Danguillaume als zesde over de finish en greep daarmee verras send de eindoverwining. Eindklassement: 1. Danguillaume 13.26.43, 2. Ludo Peeters (Bel) 13.26.46,3. Roy Schui ten (Ned) 13.26.47, 4. Bernard Hina- ult (Fra) 13.26.48, 5. Jean-Luc van den Broecke (Bel) 13.26.53,20. Joop Zoetemelk (Ned) 13.33.44. Zwitserland Lucien van Impe is in de Ronde van Zwitserland aan een indrukwek kende opmars bezig. De Belgische klimgeit is na zijn tweede overwin ning in successie zijn landgenoot Michel Pollentier in het algemeen klassement tot op 24 seconden ge naderd. Ook in de negende etappe kon niemand Van Impe volgen op zijn favoriete terrein, de bergen. In de laatste klim naar de top van de Flumserberg reed hij de gehele concurrentie los, inclusief de leider in het algemeen klassement, Mi chel Pollentier, en Bert Pronk, die met een derde plaats op slechts 23 seconden van Van Impe de beste Nederlander was. Pronk knab belde zelf zes seconden van zijn achterstand op Pollentier, die vijfde werd, af. Het algemeen klassement: 1. Mi chel Pollentier (Bel) 37.23.57, 23. Jean-Pierre Danguilla Van Impe (Bel) op 24 sec., 3. Bert Pronk (Ned) op 27 sec., 4. Uli Sutter (Zwi) op 51 sec., 5. Juan Pujol (Spa) op 1.21, 6. Albert Zwiefel (Zwi) op 1.39, 7. Joseph de Muynck (Bel) op 2.47.8. Amsterdam In de strijd van de sprinters om de Grote Prijs van Amsterdam hebben de Nederlandse amateurs het niet kunnen redden tegen ervaren profs als Pedersen, Nicholson en Fran- krijks enige liefhebber, Daniël Mo- relon. Nicholson, de huidige we reldkampioen, toonde zich uitein delijk de allersterkste. Ten Tije, Veldt en de jonge Sjaak Pieters kwamen wel als winnaar uit hun se ries tevoorschijn, maar werden vervolgens door Pedersen, More- Ion en Nicholson de pas naar de halve finales afgesneden. Moreion werd tweede, Pederson derde. Zowel- bij de amateur- als bij de profstayers vielen er wél Neder landse overwinningen te vieren. Wereldkampioen Gaby Minneboo won bij de amateurs. Martin Venix toonde zich bij de profs de sterkste. LEIDEN - Ton Creijghton heeft gisteren op de districtskampioens chappen tennis op Unicum voor een lichte verrassing gezorgd door zijn clubgenoot Arnold v.d. Capel- len de weg naar de kwart-finale te versperren. Na de eerste set, die hij met 6-4 won, zag Van de Capellen geen kans meer om het solide slice-spel van Creijghton te door breken. Tot 6-6 ging de strijd in de tweede set gelijk op, maar in de tie-break gaf de constant gevaar lijke service van Creijghton de doorslag. In de derde set was het verzet bij Van de Capellen volledig gebroken; 6-2. Bram Madera werd in de eerste set verrassend over troefd door de sterk aanvallend spelende Alfred Gelevert: 6-4. ADVERTENTIE Weet je wat7 Wie 't eerst klaar is. Hierna moest Madera alle zeilen bijzetten om zijn hachje te redden: 6-2, 6-4. Madera bereikte via deze winst als eerste de halve eindstrijd. Jan Theunissen kwam opvallend sterk voor de dag tegen Peter Pau wels: 6-2, 6-1. Ook Emmes wist te imponeren: 6-2, 6-0 tegen Unicu uuuuspeler Steensma. Bob v. Overbeeke liet zich niet van zijn stuk brengen tegen Ad v.d. Berg: 6-2,7-5. Bij de dames rekende Tine Langeveld zonder al teveel moeite af met Maya de Boen 6-4,6-1; John Asselbergs moest tot twee maal toe met een drie sets nederlaag genoe gen nemen. Samen met Har Meyer kon hij het niet bolwerken tegen het Voorschotense duo Visbeen/De Wit (3-6, 6-3, 6-2) en met Els Kales in het gemengddubbel moest hij ook na winst van de eerste set (7-6) afhaken. Via 6-3,6-4 speelden Joke v. Sas en Jan Theunissen zich in de halve finale. Bij de heren in C leek de als vierde geplaatste Paul Theu nissen vlot met Wouter Kuyck te gaan afrekenen, doch bij de stand 6-4, 5-1 verloor Theunissen plotse ling 12 games op rij. nu kijken omdat 't goedk##pen is WOERDEN - Gisteravond vonden de zwemkampioenschappen van de kring Gouwe/Rijnstreek hun vervolg in het Batensteinbad in Woerden, met prestaties van een behoorlijk niveau. Lex Ratering (BZ&PC) bijvoor beeld zwom een goede tijd op de 200 m schoolslag voor jongens on der zestien en was daarmee in die categorie de eerste die Edward Maasdijk (Zijl/LGB) een titel wist af te snoepen. Maasdijk ging overi gens niet zonder een "gouden" plak naar huis, want hij won de 200 m wissel. Ellen Hoogeboom LZ '86 was bij de meisjes onder veertien veruit de snelste op de 200 m schoolslag, en zegevierde boven dien op de 200 m wisselslag. De 100 meter rug en vrij (jongens onder twaalf) leverden beide malen een overwinning op voor Wilco van der Zeeuw (LZ'86). Op de vrije slag dook hij daarbij vrij ruim onder de limiet voor de Nederlandse kam pioenschappen, die op 1.10.0 staat. Het was de enige NK-limiet die hij nog niet had. LEIDEN - Roeiers uit de hele we reld zijn naar Amsterdam gereisd om daar het aanstaande weekeinde deel te nemen aan de befaamde wedstrijden om de Koninklij ke/Holland Beker. Argentijnen, Nieuw-Zeelanders, Scandinaviérs, kortom een rijk scala aan nationali teiten, zullen zich aan de boorden van de Bosbaan vertonen. Toch valt de inschrijving wat tegen. Het lijkt er op dat de wereldtop de goedbe taalde races in Nottingham verkiest boven een repetitie voor het WK in Amsterdam. Ooit mocht de Konin klijke de volledige Russische en Oostduitse equipes begroeten, die dan voor een gave show zorgden. (Zo lieten zij in 1973 vrijwel alle baanrecords sneuvelen). Nu laten zij het afweten, zijn de wedstrijden dit jaar zeker interessant. In de lichte achten zal er b.v. felle strijd gevoerd worden tussen de beide zgn. "TAC-achten". Vorige week heeft de lichte TAC na uitgebreid testen twee ploegen samengesteld, die nu onderling gaan uitmaken, wie het ticket naar Luzem en daarmee het opstapje naar de WK verdient. De vier van Njord, vorig jaar WK-deelnemer, is met een Skadi- en een Phocas-twee in de tweede acht terecht gekomen. In de eerste acht zitten o.a. veteraan Cor Bos en Orca (vorig jaar Njord's partner in de acht). In de lichte skiff zal Harald Punt zijn in Ratzeburg wat gedeukte prestige trachten op te poetsen. Tot zijn tegenstanders behoort de Spaanse winnaar van Ratzeburg. Ed Maan en Punt zor gen voor de Leidse deelname in het hoofdnummer, elite skiff om de Hollandbeker. Beiden moeten kansloos geacht worden tegen de Argentijn Ibarra en de Noor Han sen. Favoriet voor het tweede hoofdnummer Senior a-acht, vorig jaar grandioos door Njord gewon nen, is een Franse militaire ploeg. Dit Bataillon de Joinville ging en kele weken geleden in Gent al ra zendsnel. Nederlandse tegenstand moet van Nereus en Njord komen. In de zware elite-nummers zal weinig belangwekkends te zien zijn, of het moest de hernieuwde confrontatie in de ongestuurde twee zijn tussen de door blessures geplaagde gebroeders Vervoort en de naar een glanzende vorm groeiende Van der Pas en Kroes (Dudok/Laga). De Bulgaarse equipe zorgt voor de enige Oosteu- ropese bijdrage bij de zware jon gens. In de dubbeltwee verschijnt de rijk-gelauwerde Engelse combi natie Hart/Baillieu aan de start; Robbers/Florijn (Die Leythe) zul len veel moeite met deze zeer erva ren Britten hebben. Bij de dames armoe troef: de elite- acht zal morgen niet eens verroeid worden bij gebrek aan inschrijvin gen. Op zondag zal een nieuw ge vormde dubbelvier optreden. Deze in Leiden trainende combinatie be staat uit: Liesbeth Vosmaer, Bar bara de Jong, Marleen Wientjes en Margreet Kusters, resp. van Ne reus, Njord, Argo en Phocas. De concurrentie wordt gevormd door een drietal Nederlandse ploe gen, waarvan De Hunze/Okeanos (winnaar in Ratzeburg) de beste papieren heeft. Het roeispektakel op de Bosbaan is vanmiddag al begonnen met laagste-senior b-klasse. Vanavond vanaf zes uur vindt de Argo-sprint plaats: wedstrijden over 500 meter, uiterst aantrekkelijk voor de toe schouwers. Morgen en zondag wordt tussen acht en half zeven een groot aantal wedstrijden afge werkt. De finales van de elite nummers beginnen morgen om kwart voor vier en zondag om drie SAN REMO - Nederland is in het internationale waterpolo-toernooi in San Remo als laatste geéindigd. Op de laatste dag verloor de natio nale ploeg met 8-5 van Rusland en met7-5van Roemenië. Het toernooi werd gewonnen door Hongarije, notabene de enige ploeg' i Nederland won. ADVERTENTIE HE* A OM ER U/T JE Moer E£Rr>r/lOG J£ AO/OOl/30EA£y BEÓTELLM 3.J i/JNDtR LEE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15