"Zuidmolukkers in toom houden met politie en praten" CDA niet eens met plannen VAD Tweede Kamer aanvaardt periodieke autokeuringen mam VERMOORDE AGENT SLACHTOFFER VAN SMOKKELAFFAIRE? Uit in de Randstad Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. DONDERDAG 23 JUNI 1977 t DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer is gisteren akkoord gegaan met de initiatiefwet van PvdA en VVD, waarbij auto's verplicht jaarlijks moeten worden ge- Het wetsvoorstel werd met 73 tegen 42 stemmen aangenomen. Tegen stemden CDA, PPR, Boerenpar tij, PSP, GPV en SGP. Voor wa ren PvdA, WD, D'66 en CPN. Het CDA was tegen omdat men be zwaar heeft tegen het op grote schaal inschakelen van garages. PPR en PSP geloven niet dat verplichte autokeuringen een wezenlijke bijdrage vormen voor het bevorderen van de verkeers veiligheid. De Tweede Kamer bracht gisteren op een aantal details nog wijzi gingen aan in de initiatiefwet van de kamerleden De Beer (WD) en Van der Doef (PvdA). Zo werd een amendement van het PvdA- kamerlid Hartmeijer aangeno men, waarbij werd bepaald dat tenminste vijf van elke honderd auto's moet worden herkeurd. Via deze steekproeven moet de kwaliteit van de keuringen wor den gecontroleerd. Als een ga rage herhaaldelijk onjuist blijkt te keuren, kan de bevoegdheid tot keuren worden ontnomen. Het CDA zag niets in deze wijzi ging, omdat men voorspelde dat deze herkeuring zeer veel geld zou gaan kosten. CDA- r woordvoerder Pam Cornelissen becijferde dat per jaar 200.000 au to's zouden worden herkeurd, waarvoor enkele honderden con troleurs nodig zijn. Uitgebreide zwendel met meubelen ontdekt DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft in verschillende Brabantse gemeenten een uitgebreide meu- belzwendel ontdekt. Leveranciers uit binnen- en buitenland zijn voor zover nu bekend opgelicht voor bijna twee miljoen gulden. Inmid dels zijn elf verdachten aangehou den van wie er nog acht in voorar rest zijn. Een van de betrokkenen is onlangs in Den Bosch door een nog onbekende doodgeschoten. De zwendel vond in alle gevallen op dezelfde manier plaats. Er werd een meubelzaak opgericht en bij de Kamer van Koophandel ingeschre ven. Dan werden grote hoeveelhe den meubels besteld die na afleve ring niet of slechts voor een gering deel werden betaald. De meubels werden wel doorverkocht. Derge lijke meubelzaken zijn er geweest in Eindhoven, Breda en Hedel. Na korte tijd lieten de zaken zich fail liet verklaren. Een kleine hoeveelheid meubels is teruggevonden. Bij de politie zijn bijna 200 crediteuren bekend. Vol gens een woordvoerder van de Bossche politie zijn er in Brabant nog meer soortgelijke meubelza ken actief of actief geweest. Het onderzoek in deze zaak dat geza menlijk gevoerd wordt door de ver schillende betrokken politiekorp sen is dan ook nog niet afgesloten. Verdachte van schietpartij aangehouden AMSTERDAM (ANP) - Een man, die ervan wordt verdacht in de nacht van dinsdag op woensdag in de Reguliersdwarsstraat in Am sterdam na een ruzie een 28-jarige Chinees te hebben doodgeschoten, is in Brussel aangehouden. De ver dachte is de 27-jarige J. T. uit de hoofdstad. De justitie zal zo spoe dig mogelijk om zijn uitlevering vragen. De recherche is er nog niet in ge slaagd de nationaliteit van de Chi nees vast te stellen. Men heeft wel een naam (met als initialen A. S. T.), maar nog geen zekerheid of dit het slachtoffer is. De 19-jarige Amsterdammer J. van B., die bij de schietpartij ernstig werd gewond, is volgens de politie buiten levensgevaar. Verkeer eist weer meer slachtoffers DEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal doden en gewonden als gevolg van verkeersongelukken toegenomen. Er vielen 600 doden tegen 555 in de eerste drie maanden van het vorige jaar. In totaal werden 13.800 mensen gewond, ongeveer duizend meer dan verleden jaar. Vooral maart was in vergelijking met het vorige jaar een zwarte maand in het verkeer: er werden 210 mensen gedood en 4.790 ge wond, wat 45 doden en 655 gewon den meer was dan in het eerste kwartaal van 1976. Kapseizen van schip net voorkomen ROTTERDAM - Met twee drij vende bokken is gistermiddag ter nauwernood voorkomen, dat de bijna achtduizend ton metende vrachtvaarder Karonga uit Singa pore in de Waalhaven in Rotterdam zou kapseizen. Het schip, waarop rond negen uur 's morgens een bij zonder lastig te bestrijden brand was uitgebroken, werd in de strop pen gehesen, waarna het gevaar voor omslaan was geweken. De brand, die moet zijn ontstaan in de machinekamer richtte zware schade aan op de Karonga. De ge hele accommodatie ging in vlam men op, terwijl ook delen van de; lading cacao-boter werden aange tast. Pas tegen de avond was de brand bedwongen. De 35-koppige Joegoslavische bemanning bleef ongedeerd. Van de bezittingen kon echter vrijwel niets gered worden. De opvarenden zijn in een hotel in Rotterdam ondergebracht en zul len vermoedelijk morgen huis waarts keren. De meesten haaden na de brand alleen nog maar hun werkkleding. Ze zijn gisteren op kosten van de verzekering in het nieuw gestoken. DEN HAAG (SP) - De regering wil de Zuidmolukse ge meenschap in Nederland in toom houden door meer politie-personeel in te zetten. De verhouding tussen Zuid-Molukkers en Nederlanders wil de regering verbeteren door op grote schaal gesprek ken te organiseren. Aan de verwezenlijking van het ideaal van de vrije repu bliek der Zuid- .olukken in de Indonesische archipel kan de Nederlandse overheid geen bijdrage leveren. Dit zijn de kernpunten uit enkele Tweede Kamer antwoordt de rege- schriftelijke stukken die de rege ring gistermiddag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Vandaag heeft de Kamer erover gedebat teerd met de regering. Aanleiding voor de schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling zijn de jongste gijzelingen van een trein bij De Punt en een school in Boven- Smilde in de provincie Drente, die zaterdag 11 juni met militair geweld werden beëindigd. Van de gegij zelde treinpassagiers stierven twee bij deze actie. Zes van de negen treinkapers werden gedood. De regering heeft enkele dagen na het beëindigen van de gijzelingen aan de zogeheten president van de Zuidmolukse republiek, ir. J. Ma- nusama, aangezegd dat er een eind moet komen aan het verrichten van politietaken door Zuidmolukse ordediensten binnen Zuidmolukse gemeenschappen; buiten de Zuidmolukse gemee nschappen ordediensten zich niet meer mogen manifesteren als weerkorpsen; het afgelopen moet zijn met ge üniformeerd vertoon in groepsver band en ook met het optreden in burger ter. beveiliging van perso nen (lijfwacht) en goederen; het houden van (para)-militaire oefeningen niet langer wordt ge duld duld en evenmin het in groeps^ band oefenen in het gebruilc 1 geweld. Suppoosten De regering heeft geen bezwaar te gen het optreden van ordecommis sarissen en suppoosten om een goed verloop van vergaderingen en andere manifestaties van Zuid- Molukkers te verzekeren. Maar deze ordebewakers mogen dan niet uitdrukking geven aan het ideaal van de vrije republiek der Zuid- Molukken door het dragen van kle dingstukken of opzichtige onder- scheidstekenen. De regering vindt, dat de overne ming van de politietaken in de Zuidmolukse gemeenschappen ge leidelijk moet geschieden. Om dit mogelijk te maken zal de organieke sterkte van de politiekorpsen in de betrokken gemeenten worden ver groot. Zolang deze maatregel nog niet is uitgevoerd, zal politieassis- tentie van elders worden verleend. Verder verwacht de regering heil van een nieuwe wapenwet en een mogelijke aanpassing van de straf wet. Deze aanpassing moet het mo gelijk maken arrestaties te verrich ten indien verdenking bestaat te gen personen die misdaden als gij zelingen in de zin hebben. Intensief De regering hoopt, dat de na de vo rige gijzelingen ingestelde ge mengde commissie van Zuid- Molukkers en Nederlanders door intensief beraad een bijdrage aan een oplossing kan leveren. Kennelijk met instemming haalt de regering een recent rapport van deze commissie aan. "De commis sie wil bevorderen dat er een reeks van discussies ontstaat tussen personen en groepen uit de Mo lukse samenleving en personen en groepen uit de Nederlandse samen leving, waaronder die uit de over heid csfeer". In eveneens gisteren gepubliceerde antwoorden op in december 1976 gestelde vragen van leden van de Vrijgelaten treinpassagier verloor eisen DEN HAAG (SP)- Dat de regering lange tijd niet op de hoogte was van de eisen, die de Zuidmolukse kapers en beletters stelden, werd blijkens de rapporten over de belde gtjselingen veroorzaakt door het feit dat een vrijgelaten treinpassagier een papier met de eisen onderweg verloor. Eerst na twee dagen kwam er een gesprek op gang tussen de schoolbeletters en ambtenaar Kuhuwael, die de eisen aan het beleidscentrum overbracht. De Badan Persatuan de een heidsbeweging onder voorzit terschap van dominee Metlary heeft In een telegram aan de Tweede Kamer gezegd, geschokt te zijn door de wijze waarop ge weld Is toegepast ten aanzien van de zes treinkapers. Dit gezien de staat, waarin de zes doden zich bevonden bij de overdracht aan de ouders en overige familiele den. Volgens Zuidmolukse zegslieden in Assen Is er een sterke behoefte het sectierapport te zien. Zij vra gen zich af hoe het komt dat aan de lijken bepaalde lichaamsdelen ontbraken en snij- en andere wonden waren te zien, die niet van kogels afkomstig zouden kunnen zijn. AMSTERDAM Prins Benxhard was gisteravond in Amsterdam aan wezig bij de galapremière van de film "Een brug te ver". Onder de getio- digden bevonden zich de acteurs Anthony Hopkins en Elliot Gould. De film is voor een groot deel in Deventer opgenomen. Prins Bernhard is hier in gesprek met mevr. Ryan, weduwe van de schrijver van het gelijknamige boek. Op de achtergrond mr. Luns, secr. gen. van de NAVO en links me vrouw Levine, echtgenote van de filmproducer GESCHORSTE CHIRURG LEGT PRAKTIJK NEER AMSTERDAM (ANP) - Een ortho pedisch chirurg uit Amsterdam, die onlangs door het gerechtshof in Den Haag voor twee weken is ge schorst, zal zijn praktijk in de Am sterdamse Lutherse Diakoness- eninrichting zo spoedig mogelijk volledig neerleggen. Dit is gisteren door de directie van dit Amster damse ziekenhuis meegedeeld. De Amsterdamse orthopedisch chirurg is door het Haagse hof in hoger beroep schuldig verklaard aan nalatigheid, waardoor voor een patiënt ernstige schade is ontstaan. Het hof achtte de zaak zo ernstig dat de chirurg voor veertien dagen werd geschorst. TEGELEN (ANP) - Na bijna vier weken intensief speur werk van zowel het speciale Nederlandse als het Duitse opsporingsteam beschikt de politie nog niet over hèt spoor dat leidt tot de oplossing van de moord op de brigadier van de Tegelse politie, H. Hovens. Op eerste pinksterdag werd hij even voor 17.00 uur in het bosgebied nabij de Duitse grens neergeschoten. Wel is de politie ervan overtuigd dat de daders gezocht moeten worden in kringen van hande laren in drugs en wapens. Dit is gisteren door de korpschef van de Tegelse politie, dr. J. Knibbeler, meegedeeld. Verder is de politie er achter dat bij de moordzaak meer da ders betrokken moeten zijn geweest. Hoogstwaarschijn lijk de inzittenden (twee of drie) van een in de buurt ge signaleerde oude Volkswa gen (Kevermodel) en de man met de twee tassen, signalement. De gezochte man is 30 a 35 jaar oud, spreekt vermoedelijk Duits, heeft goed verzorgd zwart haar, bezit een slank postuur en is ongeveer 1,75 meter lang. Na Venlo is de politie het spoor au deze man bijster. Volgens sommige getuigen is hij in Eindhoven gezien, volgens andere in de trein van Venlo naar Duitsland. De Duitse politie heeft inmid dels honderd tips nagetrok ken en de Nederlandse tot gisteren 330 van in totaal 530. De resterende 200 worden nog nagetrokken. Tot nu toe zijn al 300 personen gehoord, onder wie 37 wandelaars die op het moment van de moord in het bosgebied waren. Tweeëntwintig van hen heb ben de schoten gehoord, nie mand hééft de daders zien vluchten. Zij moeten binnen acht minuten zijn verdwenen, omdat in die tijd het slachtof fer werd ontdekt door schoudertas en een zware douanier van een nabije handtas. De auto vermoedelijk met een Duits kenteken is snel wegge reden in de richting Bèlveld en de man met de twee tassen is kort voor de moord bij de plaats van het misdrijf gezien en korte tijd later in Tegelen. In het eerste geval werd hij door getuigen als rustig be schreven, in het tweede als erg gehaast en zeer zenu wachtig. In Tegelen heeft hij in een café iets gedronken en heeft daar een taxi besteld die hem naar Venlo heeft gebracht. Aan de hand van verklaring van ge tuigen die hem gezien hebben heeft de politie een montage foto samengesteld plus het grenspost. Uit het onderzoek is ook geble ken dat brigadier Hovens ge troffen werd door vier kogels uit een zwaar kaliber pistool en dat hij achterover is geval len tegen het portier van zijn auto. Die auto is door de da ders verplaatst. Kennelijk om doorgang te maken voor hun eigen wagen. Het onderzoek gaat voort in, zo zei korpschef Knibbeler, unieke samenwerking met de Duitse politie. Volgens hem is vastgesteld dat een onver moed levendige smokkel in drugs en wapens wordt be dreven langs de Nederlands-Duitse grens met name in heel Limburg. AMSTEEDAM Stadsschouwburg: 23 t/m 30 juni. 20.15 u De Brakke Grond: 24 t/m 28 juni, 20.30 uur. met ,,De knop" van Harry Mulisch. Frascati: 24 t/m 30 juni (beh. 27), 20.15 uur, Nieuwe de la Mar: 24 t/m 30 juni (beh. 26 Clerq Dance Explosion. ROTTERDAM De Doelen: 24 juni, 20.15 i servatorium. jr, het Nationaal Ballet, de Stichting Theaterunie ir, tweede eindconcert Rotterdams Con- DEN HAAG Circustheater: 24, 25, 28, 29 en 30 juni, 20.15 uur, One-Man-Show Toon Hermans, m.m.v. orkest o.l.v. Hugh den Ouden. Congresgebouw: 25 juni, 20.15 uur, slotconcert Internationaal Koor festival; 29 en 30 juni, 20.15 uur, Theater Oberhausen o.l.v. Jürgen Oszwald met „lm weissen Rössl" van Ralph Benatzky. openluchttheater Zuiderpark: 25 juni, 20.30 uur, Toneelgroep Toet steen met „De mitzomernachtsdroom" van Shakespeare; 29 juni, 14.00 uur, Ned. Marionetten-theater met „Aladin en de wonder lamp"; 30 juni, 14.00 uur, „Dik Trom en zijn aap". Theater aan de Haven: 24, 25 en 30 juni, 20.30 uur, mime-uitvoering door groep Theatraction. ADVERTENTIE Tegen de bewuste chirurg is in middels door de Naardense jurist dr. Schuurmans Stekhoven na mens de ouders van een Amster dams meisje een strafklacht inge diend bij de Amsterdamse hoofdof ficier van justitie. Deze klacht be helst het verrichten van overbodige operaties in de zin van mishande ling volgens het wetboek van straf recht. Het gaat om "operaties zon der medische indicatie en zender enig redelijk doel". De aangeklaagde chirurg J. E. wilde gisteren nog geen reactie ge ven op het indienen van de aan klacht. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig).'t Scheelt aanzienlijk (1 in tijd en geld. 2D De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071-122007 Voorstellen kabinetsformateur Den Uyl DEN HAAG (SP) - Het CDA gaat niet akkoord met de plannen van formateur Den Uyl over de vermo- gensaanwasdeling (VAD). Werk nemers van bedrijven die over winst maken moeten daar meer van krijgen dan hij voorstelt. Dat blijkt uit de eerste reacties vanuit CDA-kring op de lijst met sociaal-economische voorstellen van Den Uyl. PvdA, CDA en D'66 moeten het daarover in de forma tieonderhandelingen eens worden. Een "halsstarrige" houding van het CDA op het punt van de VAD kan een breekpunt zijn bij de totstand koming van een tweede kabinet- Den Uyl. De formateur gaat ten aanzien van de VAD in hoofdzaak uit van de voorstellen zoals het huidige, de missionaire kabinet die al bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Globaal komen ie hier op neer. Werknemers krijgen 15 procent van de overwinst in bedrijven. Vijftig procent daarvan gaat naar de indi viduele werknemers. Vijftig pro cent gaat naar een collectief fonds waaruit een pensioenverbetering voor alle werknemers betaald kan worden. Deze 50-50 verhouding loopt uit op een verdeling van 25 procent individueel tegen 75 pro cent collectief als de overwinst per bedrijf belangrijk meer is. Het CDA neemt hier geen genoe gen mee. De christen-democraten willen deze globale verhouding nog verder ten gunste van de individele werknemers van bedrijven die overwinst maken ombuigen. Maar zij vinden daarbij de socialisten op hun weg. De formateur zal geen verzet van het CDA ondervinden met zijn voorstel om meer bedrijven onder de VAD-regeling te brengen. An ders brngt het te weinig op. De 500 miljoen aan VAD-opbrengst waar het kabinet in 1975 vanuit ging blijkt bij lange na niet gehaald te kunnen worden. Uitbreiding van de VAD-regeling moet volgens Den Uyl geschieden door ook bedrijven die minder dan 250.000 gulden winst maken te verplichten een deel daarvan aan de werknemers af te staan. In de bestaande plannen geldt de VAD alleen voor bedrijven die 250.000 gulden of meer winst maken. Bovendien kan de regeling volgens Den Uyl woren uitgebreid door be sloten vennootschappen, zoals fa miliebedrijven VAD-plichtig te maken. Daardoor zouden C. en A. en andere grote familie-concerns ook een stuk van hun overwinst aan de werknemers moeten geven. De vermogensaanwasdeling is één van de belangrijkste hoekstenen van het in d komende jaren te voe ren sociaal-economisch beleid. Den Uyl heeft dat zeer duidelijk aange geven. Aan het loonfront valt weinig te ha len. De kosten voor de bedrijven moeten immers lager. Alleen zo kan de werkgelegenheid worden ver groot. Den Uyl vindt het daarom logisch dat de loonmatiging voor een deel gecompenseerd wordt in de vorm van vermogensaanwasde ling die alle werknemers ten goede komt. Maar dat is niet voldoende. Tegen over het loonoffer van de vakbewe ging moet meer staan. De werkne mers moeten in de ondernemingen ook meer te zeggen krijgen. Wat dat betreft is de formateur vooral te gemoet gekomen aan de eisen van de PvdA. De rechten van de werk nemers in het bedrijf moeten ver der worden uitgebreid. De plannen van Den Uyl kunnen overigens niet slagen zonder be hoorlijk overleg van werkgevers, werknemers en overheid. Daarvoor moet echter eerst een vertrou wensbasis worden gecreeërd. "De bij de formatie overeen te komen punten van het financiële- en sociaal-economische beleid zullen de voorwaarden moeten scheppen voor een vertrouwensbasis met de sociale partners", aldus Den Uyl. Eén van de manieren om dat ver trouwen te bestendigen is volgens hem gelegen in afspraken van werkgevers, werknemers en over heid over de vraag hoe de nationale koek de komende jaren het beste verdeeld kan worden. Van jaar tot jaar moet dan worden bekeken of deze afspraken moeten worden bij gesteld. De VAD werd als één van de be langrijkste hoekstenen voor het sociaal-economisch beleid ge noemd. De plannen om meer winst om te zetten in meer werk via aan trekkelijke investeringspremiés vormen samen een andere belang rijke hoeksteen. Het dagelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschappen - de Euro pese Commissie - heeft daar echter nogal bezwaren tegen. Nederland valt niet onder de in EG-verband genoemde zwakke regionen. Over- heidspremies om de bedrijvigheid aan te wakkeren leiden derhalve gemakkelijk tot concurrentiever valsing. Den Uyl doet daar schamper over. Hij wijst er op dat de premies niet uitsluitend zijn bedoeld om de con currentiepositie van de bedrijven te verbeteren. Men kan daarmee ook de economie in selectieve zin laten groeien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7