kritiek op LCC in gemeenteraad PvdA uit felle Geen tunnel onder Sumatrastraat Groen licht voor bouw 90 bejaardenwoningen Toren Oosterkerk valtbouw flats kan nu beginnen ONDANKS WENSEN KOOI-BEWONERS EN AMENDEMENT IN RAAD Over Breestraat-kwestie |j DONDERDAG 23 JUNI 1977 LEIDEN LEIDEN - "Wie dient in Leiden het beleid te bepalen? Zijn dat de gekozen vertegenwoordigers of het grootwinkelbe- H drijf met zijn bontmantelorganisatie? Het Leids City Cen- H trum heeft zichzelf gediskwalificeerd als serieuze ge- sprekspartner door ambtenaren van de gemeente voor leu- Kif genaars uit te maken. De laatste ledenvergadering van het H LCC verliep in een hitserige sfeer, die gelukkig niet repre- sentatief is voor de meerderheid van de Leidse middens- BBÊ&i» mg sf vviflT tand". PP /ij In deze uiterst felle bewoordingen bekritiseerde gisteravond in de Leidse raad fractieleider van de PvdA, Leo Meijer, het optreden van het LCC (overkoepelend orgaan van de middenstand in het centrum - red.) rond de reconstructieplan nen voor de Breestraat. Die uitlatingen schoten verschil lende raadsleden in het verkeerde keelgat. CDA-raadslid Van Zijp noemde de "kreten van Meijer" een "stoot onder de gordel van hard werkende winkeliers" en zijn par tijgenoot Driessen vond dat men sen onnodig door het slijk werden gehaald en dat de voorzitter Meijer had moeten afhameren. WD'er Van Duijn sprak over een "extremistische toon" in het be toog van de fractievoorzitter van de PvdA. Leo Meijer was begonnen met kri tiek op de uitspraak van de Raad van State, waardoor de plannen voor een semi-voetgangersgebied in het laatste deel van de Breestraat voorlopig van de baan zijn. Hij vond dat de gronden waarop de uit spraak gebaseerd was onvoldoende beargumenteerd waren. De "vrees voor schade" omschreef hij als een wijdverbreide fobie. Volgens de PvdA-voorman zijn door de uit spraak van de Raad van State de verkeersmaatregelen op proef, zoals die tot cfusverre genomen werden, onmogelijk geworden. "Toch zijn ze noodzakelijk, anders is er geen verkeersbeleid te voe- Schade De beslissing van het LCC om te gen het raadsbesluit in beroep te gaan zei Meijer te betreuren. "Daarmee is ernstige zo niet onher stelbare schade aangericht aan de toekomst van de Breestraat. Het ruimtegebruik door de auto in de Leidse binnenstad moet worden te ruggedrongen en het voetganger sareaal moet worden uitgebreid. Nu een wandelgebied in de Brees traat door het LCC voorlopig on mogelijk is gemaakt, moeten we onderzoeken of daarvoor geen mo gelijkheden zijn op de markten- route Botermarkt- Vismarkt- Aal markt- Boommarkt - red.). ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Dat laatste werd door wethouder Waal een goede suggestie ge noemd. "Door een aantal winke liers aan de Botermarkt is al het verzoek gedaan om de trottoirs te verbreden en de markt terug te brengen langs de waterkant". Hij achtte het niet uitgesloten dat een reconstructie van het deel van de Breestraat tussen Koornbrug- steeg en Gangetje nu pas in de jaren 80 aan bod zal komen. De eerstko mende twee jaar zullen volgens Waal nodig zijn voor de reconstruc tie van de marktenroute en het her stel van de walmuren. Daarna volgt de overkluizing van het Kort Ra penburg. Dat zal zeker ook een half jaar gaan duren. Verder zal er ook iets aan de riole ring in het eerste deel van de Brees traat moeten gebeuren. Verkeerschaos CDA-raadslid Van Zijp noemde het een juist besluit om ieder geval de rioleringswerkzaamheden in het laatste deel wel te laten uitvoeren. Al vond hij dat de uitvoering niet zo gegaan was, als afgesproken was. "Wat 's ochtends open zou gaan, zou 's avonds weer dicht zijn. Ook de opslag van materialen deugde vaak niet, terwijl bewegwijzering en verwijzing naar parkeerplaatsen te laat werd aangebracht. Daardoor was het de eerste dagen een grote verkeerschaos in de binnenstad", aldus Van Zijp, die zich afvroeg of na voltooiing van het werk niet di rect een laag asfalt aangebracht zou kunnen worden, zodat er een einde komt aan de overlast door de tril lingen. Wethouder Waal vond dat een moeilijk punt, omdat het af wijkt van het raadsbesluit dat in ja nuari werd genomen. "Wat een succes-story "Waal ver overt de binnenstad" had moeten worden, is nu een zandwoestijn" constateerde CDA-er Bleijie, die vond dat de wethouder zich in de Breestraat-kwestie een slecht ver liezer heeft getoond. "Als er over de binnenstad wordt gepraat, hamert men wat al teveel op de overbewin- keling. We moeten ons niet afvra gen waarom er zoveel winkels zijn, maar waarom de klanten zijn weg gebleven." Bleijie kwam tot de conclusie dat het college alles in het werk moet stellen om weer tot een goede ver standhouding met het LCC te ko men. "Vooral nu blijkt dat de mid denstanders al bij één maand af sluiting gevoelige klappen te ver werken krijgen, is belangrijk dat in gezamenlijk overleg de schade tot een minium beperkt blijft. Want ik huiver al bij de gedachte dat de re- PEPERZAK bêheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN :en I PvdA-fractieleidcr Leo Meijer heeft gisteravond in de Leidse raad de zelfde fout gemaakt als de voor zitter van het Leids City Centrum Van Egmond enkele weken gele den Hij legde niet de argumenten op tafel om de andere partij - in dit geval de Leidse middenstand in de binnenstad-van haar onge lijk te overtuigen, maar hij speelde op de man,zoals dat heet. Van Egmond verweet de gemee nteambtenaren, dat ze notulen van vergaderingen vervalsen en Meijer constateerde dat niet al leen de leidingen van Van Eg- monds auto waren doorgesneden maar ook diens stoppen waren doorgeslagen. Pessimisten zullen daaruit concluderen, dat beide partijen zich daarmee nog eens dieper in hun stellingen hebben genesteld om elkaar van daaruit te bestoken. Een optimist zou kunnen zeggen dat de stand gemeente - LCC nu 1-1 is en dat zoiets een goede uitgang spositie kan zijn om het overleg over de toekomst van de Leidse binnenstad te hervatten. Op een basis van: jongenswe hebben el kaar nu allebei flink de waarheid gezegd, nu moeten er spijkers met koppen geslagen worden. Een realist zal - als het zover komt - zoveel kijk op de zaak hebben dat hij weet dat beide partijen niet snel dikke vrienden zullen wor den. Maar dat, als men de moeite neemt om naar elkanders argu menten te luisteren, er al een flinke stap in de goede richting is gezet. LEIDEN - Loco-burgemeester Van Aken heeft er sinds gister avond een cowboyhoed bij. Die is hem aangeboden door de di rectie van de Amerikaanse ro deo, die vrijdag, zaterdag en zondag in de Ton Menken-ijshal wordt gehouden. Bij de ijshal vertrok gisteravond een para de, richting stadhuis. Op paar den trokken de organisatoren door de stad, vergezeld van het majorettekorps Fourty Four Degrees. Om zeven uur werd Van Aken met een hoed getooid. In de Verenigde Staten is het een traditie, dat de burgemeester twee dagen vóór de aanvang van de rodeo een cowboyhoed krijgt. LEIDEN - De Leidse raad is gis teravond akkoord gegaan met de bouw van negentig bejaardenwo ningen op een viertal nog braak liggende terreintjes in Zuid-West door de Humanistische Bouw- stichting Bejaardenhuisvesting. Wel werd op voorstel van PvdA-er Duivesteijn een amendement aangenomen, waarin staat, dat de toewijzing van de woningen zal moeten gebeuren op voordracht van de gemeente. De raad ging gisteravond ook ak koord met de voor-financiering van de bouw van 195 woningen door de Stichting Nieuw Groen hoven in het kaalslaggebied tus sen Herengracht en Zijlsingel. Ook deze stichting zal merendeels bejaardenwoningen gaan bou- Fractieleider Leo Meijer constructie van de marktenroute straks twee jaar gaat duren". Ook SGP/GPV-raadslid Van der Meij vond dat er nu eens opgehouden moet worden met lelijke dingen over elkaar te zeggen. "We moeten niet steeds weer die ouwe koeien uit de sloot halen, maar naar nieuwe wegen zoeken." "Voort gaan op deze weg is een heilloze zaak", vulde WD-er Van Duijn Geen manoeuvres Wethouder Waal merkte op dat er afspraak is gemaakt dat de Stich ting Leidse Binnenstad de eerste gesprekspartner zou zijn van de gemeente. "Die taak kan ze be kwaam vervullen. We zijn niet be reid manoeuvres te ondernemen waardoor dat overleg wordt uitge hold. Het overleg met het LCC gaat op het ogenblik over de negatieve uitlatingen, die door de voorzitter zijn gedaan over gemeenteambena- ren. Wij komen daarbij voor onze ambtenaren op." "overigens: wij willen met elke ac tiegroep praten, dus ook met het LCC. In de praktijk blijkt echter dat het overleg met het LCC structu reel anders is dan met de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel. Ik geloof niet dat het huidige college daarvan de oor zaak is. Ook met de vorige colleges waren de verhoudingen tot het LCC niet ideaal." Tenslotte ging wethouder Van Aken in op de vraag wat de gemee nte heeft gedaan om er achter te komen welke de gevolgen zijn ge weest van de afsluiting van de Breestraat. "Bij de besprekingen hebben we destijds het aanbod ge daan om de omzetontwikkeling van de winkeliers na te gaan. De reacties waren tweeërlei. De eerste was: we hebben geen belangstel ling, de tweede: we zoeken het wel langs andere wegen. Samenvat tend: Ik heb niet de indruk dat men bij het LCC staat te popelen voor een onderzoek naar de omzetont wikkeling." LEIDEN - Slopers van de Gebr. Bottelier uit Haarlem hebben gistermor gen de toren van de Oosterkerk omlaag getrokken (zie foto rechts). Daarmee werd ook aan de buitenkant zichtbaar wat binnen al een aantal weken aan de gang was: de afbraak van het kerkgebouw van de Her vormde Gemeente. Verwacht wordt, dat nog vóór de bouwvakantie de sloopwerkzaamheden voltooid zijn, zodat direct na de vakantie begon nen kan worden met de bouw van 32 appartementen. Het leidse aannemerbedrijf Du Prie, dat het plan heeft ontwikkeld en zal uitvoeren (zie tekening boven) hoopt dat de woningen over ongeveer een jaar kunnen worden opgeleverd. De bouw zal zich uitstrekken over het hele gebied waar de kerk heeft gestaan. Aan de Herengracht betekent dat bouwen over een breedte van 20 meter, en aan de Langestraat 28 meter. De appartementen kijken uit op een gemeenschappelijke bin nenplaats, waar een gebouwtje komt te staan waarin de lift en het trap penhuis zijn ondergebracht. Via galerijen kan men vanuit dit trappen huis de woningen bereiken. Om zowel aan de Herengracht als aan de Langegracht de bouw toch een beetje te laten lijken op een groot grachtenhuis, hebben alleen de wo ningen die op de begane grond gelegen zijn, een entree aan de voorkant. De hoger gelegen appartementen komt men aan de achterzijde binnen. De hoogte van de bouw varieert van drie tot vier bouwlagen, afhankelijk van de aangrenzende - al bestaande - bebouwing. De bouw gebeurt op traditionele wijze: er komen stenen muren. Op een enkele uitzondering na hebben de appartementen dezelfde grootte. Ze krijgen een woonka mervan 5.30 bij 5.50 meter, een slaapkamer van 3.50 bij 3.35 meter en een douche-ruimte en een open keuken van 5 m2. Verder is in de kelder voor elk appartement een bergruimte aanwezig. Het binnenplein is zowel aan de kant van de Herengracht als van de kant van de Langestraat via een onderdoorgang bereikbaar. De appartemen ten krijgen geen balcons. De welstandscommissie heeft zich daartegen verzet, omdat dan buiten de rooilijn gebouwd zou worden. Alleen op de bovenste verdieping gelegen appartementen hebben een zeer klein in gebouwd balconnetje. Voor het bouwen van de appartementen zal opnieuw geheid moeten wor den; volgens de nu bekende gegevens was de Oosterkerk niet onder heid. Volgens het aannemersbedrijf Du Prie vallen de huizen in de sector goedkope premiewoningen. De juiste prijs is nog niet bekend. Die is afhankelijk van de beslissing over de premieaanvraag en de eventuele subsidies. LEIDEN - "Als wij het zonder tunnel moeten rooien... dan vallen er binnenkort dooien". Dit in vlammend rood uitgevoerde span doek hing gisteravond aan de publieke tri bune in de Leidse raad. Het is voor de Kooi-bewoners te hopen dat de inhoud geen realiteit wordt, want de Sumatrastraat zal het inderdaad zonder tunnel moeten rooien. Een amendement van CDA-raadslid Van Zijp om onder het kruispunt van Su matrastraat en Surinamestraat een voet gangerstunnel te bouwen werd met 10 te gen 23 stemmen verworpen. Van Zijp kreeg behalve zijn eigen CDA alleen de eenmans fracties van SGP/GPV en PSP mee. De Leidse raad ging gisteravond met alge mene stemmen akkoord met de overige re constructiemaatregelen voor de Sumatra straat, zoals de asfaltering van het wegdek, het maken van vrije fietspaden waar dat mogelijk is, versmalling van de rijweg en oversteekplaatsen met Sonverlichting. Van Zijp begon zijn pleidooi voor de tunnel met te wijzen op de grote ongerustheid die onder de Kooi-bewoners heerst over de te verwachten toename van het verkeer in de Sumatrastraat wanneer de brug Waard zal worden geopend. Hij ook naar de mening van een deskundige van de Vereniging van Voetgangers, die vindt dat de nu gekozen oplossing (een be schermde voetgangersoversteekplaats met een vluchtheuvel) te gering is en dat er op z'n minst een voetgangerslicht zou moeten komen. "Wij moeten dit tunneltje het voordeel van de twijfel gunnen", opperde SGP/GPV- raadslid Van der Meij. Het gaat hier om een plaats waar 1700 schoolkinderen overste ken. "Tellingcijfers" zo vond hij, "moeten niet als absoluut uitgangspunt gelden". Overigens erkende hij dat met de bouw van de tunnel een willekeurig beleid wordt ge voerd. "Ik heb al eerder aangedrongen om alle knelpunten op dit gebied te inventari seren en een prioriteit te bepalen". Twijfel of het tunneltje intensief gebruikt wordt kan er zijn, zei mevrouw Passchier (PSP), maar de moeders in de Kooi hebben zo hard actie gevoerd voor de tunnel dat ze hun kinderen ook wel zullen instrueren om er gebruik van te maken. Beijen (PPR/D'66) daarentegen was van oordeel dat de tunnel niet meer dan "lapwerk" zou zijn. Hij vroeg zich af waarom juist hier een tunnel ge bouwd zou moeten worden, terwijl er an dere straten zijn als Hooigracht, Willem de Zwijgerlaan en Churchilllaan waar het rela tief veel drukker is. In het verlengde daar van lag de opmerking van WD-er Kuijers: "Een tunnel op die plek zou betekenen dat we de hele stad moeten gaan ondertunne len". Had de PSP de bouw van de Sumatrabrug als de grote boosdoener aangewezen, wethou der Waal ging nog verder terug: het ogenb lik dat beslist werd dat De Waard industrie terrein zou worden. Waal: "Maar ook zonder Sumatrabrug zou een reconstructie van de Sumatrastraat nodig zijn geweest". Hij wees er verder op dat vol gens de richtlijnen van de ANWB, gezien de te verwachten verkeersdrukte, de nu te tref fen voorzieningen meer dan voldoende zijn. Van Zijp bleef echter bij zijn standpunt. Hij erkende dat het op vele andere plaatsen in de stad ook druk is, maar dat het bijzondere van dit kruispunt is dat er in de nabijheid veel scholen liggen en ook een zwembad. "En dat heeft tot gevolg dat het hier op be- paalde.uren van de dag erg druk is, en ie dereen haast heeft". De Werkgroep Sumatrastraat overhandigde de raadsleden gisteravond de resultaten van een verkeerstelling die afgelopen maandag van 08.30 tot 19.30 uur op het kruispunt werd gehouden. Volgens die tel lingen reden er van Surinamestraat naar Sumatrastraat en in omgekeerde richting in die periode 682 bromfietsen, 2682 fietsen en liepen er 1520 voetgangers. Daarbij werd aangetekend dat een paar scholen in ver band met vakantie al gesloten waren en het weer ongunstig was, zodat het zwembadbe- zoek gering was. Universiteit overheerst' LEIDEN - "De overheersende rol van de universiteit in dit gebied gaat ons te ver. We zullen ons dan ook verzetten tegen het structuur plan voor het Witte Singel- en het Doelenterrein. Dit terrein beschou wen wij als zeer belangrijk om be staande tekorten in de binnenstad te kunnen opvullen". Zo beargumenteerde CDA- fractieleider Driessen gisteravond in de Leidse raad de bezwaren van zijn partij tegen de toekomstige be bouwingsplannen op het terrein van de Doelen en aan de Witte Sin gel. Ook PSP-raadslid Hilda Pas schier vond dat hier een unieke kans was gemist om de positie van de binnenstad te versterken. "De gemeente moet proberen de grond die de universiteit op het Doe lenterrein nodig heeft te ruilen te gen de panden die elders in de stad vrijkomen" vond ze. Positiever over het structuurplan was WD-er Kuijers. "Ik heb waarv dering voor het plan, dat een schril contrast vertoont met de oorspron kelijke torenhoge monumenten. Wel betwijfelde hij of de 320 parkeer plaatsen in de kelders van de uni versitaire gebouwen voldoende zul len zijn. Zijn partijgenoot Wessels wees op het feit dat er op het Doelen terrein een kant-en-klare manege staat. "In Leiden is een enorme vraag naar een manege" aldus Wessels, die vond dat er alles aan gedaan zou moeten worden om die manege te behouden. De Leidse raad aanvaardde het structuurplan tenslotte met 23 tegen 9 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3