MEN KAN GEEN TWEE HEREN Wat keren ze je uit voor een oude gouden ring Klopveqers: voor en tegen Goedkoper op de vloer 5) HOE DUUR DONDERDAG 23 JUNI 1977 PAGINA 17 "De nieuwe regels van de Neder landse Bond van Makelaars ten aanzien van het zogeheten tweezijdige tarief zijn wel een klein stapje vooruit, maar naar mijn mening had men nu een ri- goureuse stap moeten doen en die tweezijdigheid er volledig uit moeten halen". vecht tegen de (behalve in Am sterdam en Zaandam) be staande regel,dat een koper van een woning courtage moet beta len aan een makelaar, die ook al courtage ontvangt van degene voor wie hij dat huis verkoopt. Men kan geen twee heren die nen", was de leuze van Hopman toen hij - omdat hij zich niet bij de regels wilde neerleggen - uit de bond stapte. Sinds vorig jaar zijn die bonds- regels wat aangepast. De wijzi ging houdt in, dat de makelaars de koper van een woning niet meer kunnen verplichten cour tage te betalen. Zij mogen die courtage alleen -vorderen als be taling van geleverde diensten of adviezen, wanneer de koper daarmee van tevoren uitdruk kelijk akkoord is gegaan en als die adviezen of diensten ook iii- derdaad geleverd zijn. "Het is een stapje", zegt Hop man. "Maar het wordt hoog tijd dat men nu nog de laatste stap doet en overgaat op het systeem van de Amsterdamse bond, dat ik ook volg: de makelaar werkt slechts voor één partij. Voor de verkoper of voor de koper. Dat maakt het vak zuiverder". In Duitsland al een duidelijke stabilisatie van de prijzen. Er lijkt een einde te komen aan de ongeremde groei van koopwoningen in Nederland. Make laars constateren een zekere stabilisatie van de prijzen, al is er geen vermindering van de vraag merkbaar. Het ziet er naar uit dat in Nederland dezelfde tendens bestaat als in Duitsland. 9 Makelaar T. Hopman: ,,We zijn nu toch wel ov het hoogtepunt heen". Volgens een aantal Nederlandse makelaars zou bij onze oosterburen de markt voor de koopwoningen volledig ingestort zijn. Een woord voerder van de Duitse bond van makelaars spreekt dat echter tegen, maar zegt wel dat er een duidelijke stabilisatie in de prijzen optreedt. Er komen in Duitsland nog wel prijsstijgingen voor, maar die zijn dan niet meer het gevolg van de grote vraag, die het aanbod sterk overtreft, maar van loon- en mate riaalkosten die omhoog zijn ge gaan. Het publiek is in Duitsland kritischer geworden, stelt hogere eisen en toont zich terughoudend tegenover de prijsontwikkeling van woonhuizen, aldus de woord voerder van de Duitse makelaars- bond. Windhandel Het ziet er naar uit, dat het in Neder land dezelfde kant op gaat. Make laar T. Hopman in Zoetermeer, die zijn werkterrein heeft in Zuid Hol land Zeeland en Lelystad zegt: „Dat wordt ook wel tijd want het begon de laatste jaren te lijken op» een soort windhandel, zoals dat met de bloembollen ooit het geval is geweest. Het was natuurlijk bela chelijk en tegen alle régels van de onroerend-goed markt in, dat ie mand zo maar 140 procent hypot heek kon krijgen". Makelaar Hopman constateert dat ondanks het feit, dat het aanbod van koopwoningen nog steeds krap is, de prijzen nu toch de neiging hebben niet verder te stijgen. Een belangrijke oorzaak daarvan is naar zijn mening het feit, dat de krediet verstrekking duidelijk matiger wordt. „Het is nu nog niet zo dat de prijzen beginnen te zakken, maar we zijn nu toch wel duidelijk over het hoogtepunt heen", aldus Hop- Krap aanbod Een krappe aanbodmarkt. Dat be tekent, dat het nog^eel gemakke lijk is een woonhuis te verkopen. „Hier in het westen van het land is elk pand binnen gemiddeld drie weken verkocht. In het zuiden duurt het gemiddeld een of twee weken langer, maar in Lelystad gaat het binnen tien dagen", zegt makelaar Hopman. „Een krap aan bod en nog altijd een enorme vraag". Een andere constatering van Hop man: „Er is het laatste halfjaar ook een sterke opleving te constateren in de verkoop van kantoorruimte en bedrijfshallen. Dat kan beteke nen, dat de economie begint aan te trekken. Het kan ook zo zijn, dat men een achterstand aan het inlo pen is". „Lezer W. uit Deventer gaat op reis, samen met drie anderen. Hij zal voor een reisverzekering zorgen. Dan zijn tenminste alle verve lende eventualiteiten gedekt. Ziekte onderweg, gestolen of verlo ren spullen, enzovoort. Hij sluit voor 4 personen een zogenaamde Combinatie-A af bij de Bonds spaarbank voor Midden- en Oost Nederland bijkantoor Deventer. Dat kost aan premie een gul den per persoon. Het is een verzekering van de Eu- ropeesche Goederen- en Reisba gage Verzekering Maatschap- pijm Totaal te betalen premie: 26 dagen maal 4 maal een gulden 104 gulden, plus 3,50 afsluitkos- ten. Op de zestiende vakantiedag blijkt 's avonds dat een van de vier, een zekere N„ zijn gouden ring met steen is kwijtgeraakt. Hij was er aan gehecht, want hij had hem al vijftien jaar. Het enige wat. erop zit, is het verlies bij de ver zekering melden. De ring krijg je er niet mee terug, maar in elk geval de geldswaarde, zeggen ze tegen elkaar. Er wordt dus netjes een ingevuld schadeformulier ingestuurd aan de Bondsspaarbank in Deventer. Alles erop: plaats van verlies, soort ring, soort steen, koopda tum: maart 1961. koopprijs: 95 gulden. por Jaar dat u hot al hebt gaat or at 3 tot 250 a 250 - 600 3 boven 600 elektrische flitser regenjas boven 100 25% koffer SamsonitÉ luchtbed pruik van echt t damesparaplu scheorapparaat leren handtas voor dagelijks gebruik 16% 20% 66%% 33V5% KLOPVEEGZUIGERS zuigprestaties gebruiksgemak O vezelig vloerbedekking c merk en type oS w c Cl 8-c 5 O 5 S S io '5 O c .c i "5 S I1 03 O) V> w O -o O CO XI N 0) cn 2 o x E f kg AEG Vampyr TK 4000 i 395 5,3 HOLLAND ELECTRO TKZ 3 303 7,0 HOOVER U 1012 200 3) 5,4 □/- PROGRESS Minor GS motorhulpstuk ESB 20 369 5,0 ROWENTA RK 10 329 4) 7,1 y) hulpstuk heeft qeen kloppende, enkel vegende werking - alleen geschikt voor 5) groter dan 30 cm poolhoogte tot 1,5 cm tussen 30 en 27 cm tussen 27 en 24 cm 3) door ons genoteerde prijs; Hoover geeft geen adviesprijzen op tussen 24 en 21 cm 4) wordt niet meer geïmporteerd, mogelijk nog wel hier en daar verkrijgbaar kleiner dan 21 cm zeer goed goed redelijk matig slecht Voor kwalitatief goed tapijt hoef je heus het duurste niet te r Natuurlijk, het kan zijn datje duurder tapijt mooier vindt om te zien. Maar op het punt van slijtvastheid, weerstand tegen pletten en meu- belindrukken, vlekverwijdering en verdere schoonmaakmogelijk- heid, is goedkoop tapijt vaak ook heel goed. Dat is een van de conclusies van de tapijt-test van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. VWO onderzocht een tijdje geleden bouclé-tapijtin de prijsklasse van 30 a 45 gulden per vierkante meter. Vervolgens bekeek pooltapijt en speciaal wollen pooltapijt van tus sen de 40 en 60 gulden per vierkante meter. Deze keer testte men voordeliger "getuft" tapijt in de prijsklasse van 20 tot 35 gulden per vierkante meter, en men merkte op alle punten dat zulk tapijt niet onder hoeft te doen voor duurdere. Men onderzocht twintig merken tapijt. Allemaal nylon, op één na. Die ene had een wollen pool. Het bleek wel, dat dit wollen produkt in deze prijsklasse duidelijk niet op kon tegen de nylontapijten. Het kwam als "matig" uit het onderzoek. Bijna alle nylontapijt was ver der "goed" of zelfs "zeer goed". PAPIEREN STOFZAKKEN Klopveegzuigers AEG Vampyr TK 4000 i HOLLAND ELECTRO TKZ 3 HOOVER U 1012 ROWENTA RK 10 PROGRESS Minor GS prijs bijbehorende papieren stofzakken of filters I vrij groot vrij klein De klopveegzuiger bestaat allang. Toch waren er lange tijd maar weinig mensen die er eentje koch ten. Men hield het liever bij een ge wone stofzuiger. De laatste jaren lijkt de klopveegzuiger er toch wat meer in te komen. Jezieterook veel aanbiedingen van. Zeker wegens al die dikke vaste vloerbedekking. Daarom is het aardig, dat de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek bij een test van steelstofzuigers ook die klopveegzuigers heeft betrok ken. Klopvegers hebben, vergeleken bij normale slangstofzuigers, vóór- en nadelen. Het feit dat ze niet alleen zuigen, maar ook kloppen, is een pluspunt bij het schoonmaken van tapijt. Ze kloppen met metalen of rubber strippen het vuil los, vegen het met borstels bij elkaar en zui gen het op. Ze laten het tapijt er weer "als nieuw" uitzien. Daar staat tegenover dat ze op gladde vloeren niet veel klaarma ken, dat hun effect ook minder is op tapijt dat zit vastgeplakt, en dat er bijna niet mee t^ werken is op trap pen. 't Is dus maar watje nodig hebt. Want u ziet het wel in de tabel: bij de ene is de stofzak groter dan bij de andere. Zo kan het gebeuren dat een zak van per stuk f 1,30 in het gebruik maar net zo duur uitkomt als eentje van 62 cent. Het aantal rondjes in de laatste kolom van de 'tabel geeft nu de onderlinge kos- tenverhouding aan. "Kritiek op reclame" 9 Van de zijde van de Consumen tenbond wordt bij het warenonder zoek kritiek geuit op een klopveeg- hulpstuk van het merk Olimpic Turbo dat volgens de reclame "van elke stofzuiger een klopveegzuiger maakt". Volgens de Consumen tenbond haalt een normaal stofzui germondstuk meer stof uit het ta pijt dan dit apparaat. Stofzuigen kost minder stroom dan men wel eens denkt. Bij het onderzoek bleek dat steelstofzui gers aan stroom 7 tot 12 cent per uur kosten, en klopveegzuigers ook maar 5 tot 12 cent per uur. „Ondanks ouderdom..." Daar komt vlot antwoord op van de bank. Een brief, die luidt: „Met betrekking tot bovengenoemde schade doen wij u bijgaand een uitkeringskwitantie ad 25,- toekomen. Wij verzoeken u deze kwitantie getekend aan ons te re tourneren en ons tevens te be richten op welke wijze u over ge noemd bedrag wenst te beschik ken. ,De uitkering kunnen wij doen. ondanks de ouderdom van het verloren gegane". Een mooie boel, „ondanks de ou derdom" een uitkering van 25 hele guldens. Daar is meneer N. niet mee geholpen, vinden hij en zijn verontwaardigde reisgezel len. De goudprijs is in vijftien jaar tijd angstwekkend gestegen. Dan kan die ring toch niet zoveel min der waard zijn geworden? Ze vragen dat ook nog eens aan een juwelier en die geeft hen groot ge lijk. En dus protesteren ze in een brief bij de Bondsspaarbank. Polisvoorwaarden Die spaarbank is geweldig rap met zijn brieven. Twee dagen later is er alweer antwoord: „Conform de polisvoorwaarden vindt schade-uitkering plaats naar de waarde van nieuw te ko pen soortgelijke voorwerpen ten tijde van de schade, echter onder aftrek van nieuw voor oud. Voor gouden ringen boven een bedrag van 200,- bedraagt de aftrek 6 2/3 procent per jaar. Gezien de ouderdom van de verloren ring van vijftien jaar, behoeft de maat schappij niet tot vergoeding over te gaan. Ondanks het bovens taande hebben wij een coulante uitkering kunnen doen vari f 25,-". En inderdaad, in de polis van „de Europeesche" blijkt dat ook te staan, van dat „nieuw voor oud". Dat wil dus zeggen een aftrek wegens de vervanging van oud door nieuw, oftewel aftrek we gens waardevermindering door slijtage of ouderdom. Er staat overigens met geen woord in hoeveel die aftrek kan zijn. Na de klacht van de lezer, die het een onrechtvaardige zaak blijft vinden, schrijft Koopkracht naar de Bondsspaarbank, maar c die antwoordt hetzelfde: polis is polis. Dan wendt Koopkracht zich tot de organisatie van schadeverzeke raars. En zien enige tijd later wordt meneer W. door de Bonds spaarbank opgebeld. Of hij maar wilde zeggen welke bedrag de gedupeerde reisgezel als schade vergoeding zou willen hebben De heren W. en N. geloven hun oren niet, maar ze gaan toch aan het rekenen: tegenwoordig zou zo'n ring al gauw 190 gulden kosten, maar je moest toch ook rekening houden met een zekere afschrij ving van, zeg, veertig jaar, dus graag 115 gulden vergoeding. De bank gaat met dat bedrag, zonder een woord terug te zeggen, ak koord. Rare zaak Alles bij alles een rare zaak. De spaarbank wimpelt verzoeken om schadevergoeding eerst met grote beslistheid af, zonder ken nelijk de moeite te nemen de ver zekeraar te raadplegen na het protest van de gedupeerden (weet u nog wel hoe vlug de bank zijn antwoordbrief klaar had....?) Onder enige druk ziet de verzeke raar zonder verder morren 'de re delijkheid van de protesten in. Hij geeft de bank blijkbaar geheel en al carte blanche om de zaak naar tevredenheid te regelen. Maar wiens werk had dat nou ei genlijk moeten zijn? Toch immers van de Bondsspaar bank voor Midden- en Oost Ne derland Die was toch zeker tus senpersoon bij de reisverzeke ring én die had dan toch moeten opkomen voor de belangen van de verzekerden? Bij diverse gele genheden heeft de directie van de Europeesche Schade- en Reisba gage Verzekering Maatschappij in de afgelopen jaren in de pers laten weten dat zij graag afgaat op het oordeel en de aanbevelingen van tussenpersonen, als het om vraagtekens bii schadeclaims j*aat. Maar ja, als zo'n tussenpersoon dan zelf nog roomser is dan de Paus (Uit Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt) Als het straks vakantie is, is er voor mensen die naar eenzelfde land gaan waar zij een van de vorige ke ren zijn geweest, weer alle aanlei ding om met hun ogen te knipperen als zij de prijzen van sommige din gen daar in de winkels zien. De laat ste gegevens betreffen de twaalf maanden tot februari van dit jaar: Bij ons 7,3% prijsstijging in het ver loop van die periode februari 1976"- februari 1977. Frankrijk 9,1%, West-Duitsland 4%, Italic 22%., Engeland 16,2%, Oosten rijk 6,9%, Belgie 8,1%, Denemarken 11,7%, Griekenland 11%, Noorwe gen 8,9%, Portugal 19,5%, Spanje 19,8%, Zweden 9,5%, Zwitserland 1% (één!). Vier plus één Er zijn vier originele klopveegzui gers onderzocht, namelijk eentje van AEG, van Holland Electro, een Hoover, en een Rowenta. Voorts heeft men ook een Progress beke ken. Dat is eigenlijk een steelstof- zuiger, maar er kan een hulpstuk op waarmee hij kan vegen. In de tabel kunt u bekijken wat ze tijdens de tests o.m. presteerden. We geven voorts ook nog een tabel aan de hand waarvan u de kosten van de papieren stofzakken kunt vergelijken, die altijd in klopveeg zuigers moeten. Op het oog zelf vergelijken is niet zo makkelijk. Nederlander koos goedkopere borrel Nederlanders blijken prijsgevoelig als het om hun borreltje gaat. Sinds de invoering van de minimum prijzen voor jonge jenever en vieux zijn ze veel meer niet- prijsbeschermde dranken gaan ko pen. Dat zijn bijvoorbeeld Beerenbur- ger en brandewijnen. De binnenlandse afzet van jenever en vieux daalde volgens het vak blad Foodpress in 1976 met 22 pro cent ten opzichte van het hamster jaar 1975 en met 10 procent in ver gelijking met 1974.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17