D'66 een wat vreemde eend in de bijt Europese verkiezingen: Tweede Kamer juicht, maar vreest uitstel DONDERDAG 23 JUNI 1977 Guerrillastrijders in Landro vers, die voor de camouflage zijn besmeurd met een mengsel van olie en zand, trekken snel door de uitge strekte Sahara-woestijn. Ze jagen op Marokkaanse troe pen, slaan de imperialisti sche ambities van koning Hassan de bodem in en roe pen daarmee oorlogswolken op tussen Marokko en Alge rije. Pezige kerels achter het stuur, die zich tegen het stuivende zand be schermen met sjaals en stofbril len, racen door zonder kaart of kompas. Instinctief vermijden ze die verborgen rots, die de as van hun wagen kan versplinteren; op hun gevoel gaan ze langs dat on zichtbare pad dat veilig naar de gapende diepte of de steile hoogte leidt. Guerrillastrijders behoren tot het Polisario, de door Algerije ge steunde onafhankelijkheidsbe weging van de stammen in de voormalige Spaanse Sahara. Zij vechten voor onafhankelijkheid omdat ze niet willen worden ver deeld tussen Marokko en Maure- tanié. Door Joseph Fitchett Ze kennen dit stuk'van de woestijn zoals niemand anders. De woes tijn die van hen is en niet van ko ning Hassan, zoals zij plegen te zeggen. Dat is de belangrijkste troefkaart van deze stammen die traditioneel als plunderaars nog meer faam maakten dan de Ma rokkanen. ,Toen de Marokkaanse troepen vo rig jaar de Sahara binnentrokken, hebben ze met opzet alle water bronnen vergiftigd die ze kenden en nu zijn wij de enigen die in deze woestijn water kunnen vin den", zegt een Polisario-officier met die glimlachende zelfverze kerdheid die zo kenmerkend- voor hen is. Als ze even later bij een plaats stop pen, waarboven alleen wat vogels rondcirkelen, scheppen de be baarde krijgers wat zand weg om een ondiep gat te maken dat zich langzaam vult met brak mod derwater, helemaal bruin maar in een woestijn wel drinkbaar. Succesvol Polisario-strijders zijn even ge traind in het rustig afwachten in een hinderlaag als in het doen van een flitsende aanval. Ze voeren wellicht de meest succesvolle woestijn-guerrilla sinds La wrence of Arabia de Hasjemiti- sche bedoeïnen tegen de Turken. Inplaats van op kamelen, ver plaatst het Polisario zich in Land rovers en trucks die ten behoeve van de snelheid van alle overbo dige onderdelen zijn ontdaan. In acties van toeslaan en terugtrek ken, die zo typerend zijn voor het. Polisario, kunnen de guerrillero's dagenlang een Marokkaans gar nizoen treiteren. Overdag blijven ze juist buiten hun vuurbereik om 's nachts, banden verbran dend, uitdagend dicht onder de neus van de Marokkanen te ko men. Als de verdedigers een uit val doen, vallen ze vaak in een serie hinderlagen. Polisario zegt dat het recht op zelf beschikking voor de Sahara is vertrapt in een smerig handeltje tussen koning Hassan en de Spaanse heersers gedurende de langdurige doodsstrijd van Fran co. Zij hebben het overgrote deel van de bevolking, die op 100.000 man wordt geschat, opnieuw ge groepeerd in kampen, evèh over de grens met Algerije. Marokko beweert dat zijn troepen in de Sahara een warm welkom hebben gekregen maar deze vluchtelingen vertellen gruwel verhalen over bombardementen en wegversperringen om de Sa- harabewoners te intimiderer): de meesten zijn naar het Polisario gevlucht. Met hulp van Algerije heeft Polisa rio nu meer dan vijfduizend krij gers in het veld onder leiding van een harde kern van Sahara- officieren die hun training heb ben gehad in de woestijnpatrouil les van koloniaal Spanje. Luchtmacht Gevangenen vertellen hoe elk aan vankelijk enthousiasme is ver dwenen bij de Marokkanen, die nu opgesloten zitten in hun ves tingen terwijl het militaire bereik van Polisario zich met de dag uit breidt. Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Koning Hassan Polisario lijkt de luchtmacht van de Marokkanen te hebben geneutra liseerd die juist in dit woestijnge bied effektief had moeten zijn. Kleine verkenningsvliegtuigen en zelfs Amerikaanse F-5 straal jagers zijn neergehaald met SAM-7-schouderraketten. „De Marokkaanse piloten vliegen hoog en missen ons of ze vliegen laag en dan nemen wij hen te pakken", zeggen de guerrilla strijders. Hun eenheden brengen de oorlog over de grenzen van de Sahara zelf naar Marokko en Mauretanië. vorige maand is tijdens de groot ste operatie tot nu toe het uiterst belangrijke ijzermijncomplex van Mauretanië Zuerate zwaar beschadigd. Vorige week moes ten de Marokkanen de fosfaat winning in Bou Craa stopzetten, het rijkste fosfaatveld ter wereld. Dë huidige opstelling is een hard nekkige kleine oorlog: de vlag van Hassan wappert over de stad jes die weggelopen lijken uit de illustraties van Beau Geste; Poli sario tracht Marokko elk gebruik van de Sahara te beletten. Het kan niemand iets schelen dat in tussen de kostbare fosfaten in de grond blijven zitten. Het Polisario ten Algerije) heeft een oogje op Mauretanië, een arm landje tussen zwart en Arabisch Afrika in dat tot een verbond met Marokko werd verleid toen alles er nog rooskleurig uitzag. Het 'wankele regime daar kan alleen worden opgekrikt als de Marok kanen zich er meer mee gaan be- moeien, vooral ook vanwege de nauwe yerwantschap tussen de stammen van Mauretanië en die van de Sahara. Als Mauretanië plaats zou maken voor een Sahara Staat zouden heel wat verlangens bevredigd worden, vooral van Algerije dat uitbreiding van Marokko naar het zuiden en de vorming van een „groter Marokko" probeert tegen te gaan, omdat Algerije dan zou worden afgesneden van de Atlan tische Oceaan. Het gebied is bo vendien niet alleen rijk aan fosfa ten maar ook aan ijzer en mis schien nog andere delfstoffen. Het toenemende verzet van de Sa- harabevolking brengt Hassans geloofwaardigheid in diskrediet wat betreft de kwestie van de Westelijke Sahara die de Marok kaanse vorst zo briljant heeft uit gebuit om de rijen van de Marok kanen te sluiten en president Boumedienne van Algerije te iso leren. Wantrouwen Het nieuwe regime in Spanje toont al neiging om zich opnieuw te be zinnen op Franco's politiek van berusting in het Marokkaanse machtsspel. Westerse diploma ten wantrouwen steeds meer Hassans beschuldiging dat het Polisario Cubaanse militaire ad viseurs heeft en dat het guerril lafront als Trojaans Paard dient om de Russische invloed in noordwest Afrika binnen te ha len. Koning Hassan, die geconfronteerd werd met de huiver van de rege ring van president Carter om het Marokkaanse militaire arsenaal uit te breiden heeft - net als Mo- boetoe van Zaïre de hulp inge roepen van Frankrijk. President Giscard d'Estaing heeft toe stemming gegeven voor de ver koop van de nieuwste Mirage- jachtbommenwerpers, ter ver sterking van de zwakke Marok kaanse luchtmacht. De komende maanden zal zich het bekende patroon van escalatie af tekenen met alle voorspelbare ri sico's van een Algerije dat op nieuw militair afhankelijk wordt van de Sowjet-Unie en van het toenemende opdringen van Rus land in een invloedrijk Arabisch land dat meer en meer erop was voorbereid om met het Weste- n in zee te gaan. En tenslotte is er het gevaar van een Marokkaans-Algerijnse oorlog die de infrastructuur van Algerije gebaseerd op olie en aardgas - in gevaar kan brengen, een infra structuur die zich sinds de revo lutie heeft ontwikkeld als de grondslag voor een meer pragma tisch beleid en die van groot be lang is om tegemoet te komen aan de energiebehoeften van het- Westen. Observer-dienst Dezer dagen kreeg ik de merkwaardige aan kondiging van Je geboorte. "Op die gedenk waardige nacht van vrijdag op zaterdag werd geboren ons dochtertje en zusje Marije". Daar moet ik even bij stil staan. Diezelfde nacht lag ik in het ziekenhuis, 's Avonds laat had ik een verpleegster gevraagd de radio onder mijn handbereik te laten staan want ik verwachtte, dat er ernstige dingen zouden gebeuren rond de gijzelingen. Rond zes uur was 't zo ver. Een ontdane stem van een radioverslaggever meldde, dat de gijze lingen voorbij waren. Er vielen acht doden te betreuren. Twee gegijzelden en zes kapers. Door ï^iet Wesseling En in die nacht werd jij, Marije, voorzichtig de wereld bin nengedragen. In die nacht van gierende straaljagers en venijnig geratel van machi negeweren. Elke nacht ge beuren er wel ergens ter we reld ontzettende dingen, maar toen was 't allemaal zo vlakbij. Dan ben je er toch meer bij betrokken. En ter wijl de familieleden van de acht doden haastig werden ingelicht en de overlevende gegijzelden de vrijheid in stapten, keken Jouw vader en moeder verbaasd en gelukkig naar Jou, hun eigen dochter. Natuurlijk feliciteert iedereen die Jouw ouders kent hen met Jou. Ik heb het ook gedaan, al stuurde ik m'n bloemen aan Jou, want de eigenlijke pres tatie was aan Jou. Zij deden slechts het voorbereidende werk. Op een kaartje bij die bloemen schreef ik zoals Je weet: "Brief volgt". Hier is dan die brief. Je kunt nog wel niet lezen, maar goede kran ten hebben een uitstekend archief en als Je straks 't alfa bet onder de knie hebt dan toveren ze op de Witte Singel deze brief zo tevoorschijn. Weetje, Marije, 't is een rare we reld waar Je in terecht geko men bent. Toen Jij eindelijk naar buiten kwam was er juist van alles aan de hand. Een ei genlijke regering hadden we niet. Het kabinet was en is nog steeds demissionair. De minister-president zat met enkele ministers in Den Haag in een crisiscentrum in grote spanning uit te zien naar de gevolgen van de door hen ge nomen beslissing. Ze hadden gekozen voor de oplossing door geweld en dat beteken de, dat er doden zouden val len. Een ontzettende beslissing waar 't je eigen medemensen betreft, 't Ging om terroristi sche daden van een betrekke lijk kleine groep mensen. De Zuid-Molukkers voelen zich al jaren bedrogen door onze regering en hebben in hun wanhoop om toch iets van hun ijdele dromen waar te kunnen maken, naar afschu welijke middelen gegrepen. Ze hadden zelfs 105 kinderen gegijzeld. En van kinderen, zo vinden wij allemaal, moet je afblijven. Op die gedenk waardige nacht viel de beslis sing. Ik schrijf deze woorden nu we alweer een paar dagen verdei zijn. Ik ben weer thuis en zi1 aan mijn tafel te schrijven. Ir mijn achtertuin begint de jasmijn aarzelend uit te ko men. 't Is zomer, al is 't nog wat koud. Maar om m\j heer liggen vele kranten met ang staanjagende koppen. Ik zei 't al: Je bent in een vreemde, bizarre wereld te rechtgekomen. Wij zitten hiei nu erg omhoog om wat we aar moeten met die Zuid- Molukkers. Maar elders, ir Belgrado, vergaderen afge vaardigden van zeer veel lan den over o.a. de mensenrech ten. Jij vindt dat onzin. Jij zegt: iedereen is natuurlijk vrij en alle mensen hebben gelijke rechten. Maar zo dui delijk is dat nog steeds niet Talloze mensen worden om hun ideeën opgesloten en ge folterd. En er is nog meer. Stel je voor alléén al omdat ze niet de zelfde blanke kleur hebben als jij worden mensen dood geschoten. Dat gebeurt allang en tot op de dag van vandaag in Zuid-Afrika en Rhodesië. Gek, hè meid? Om sterk tegen over elkaar te staan bewape nen grote volkeren zich als dwazen. Ze hebben nu al wa pens genoeg om deze hele aarde waar Jij net op neerge legd bent 100 keer totaal te vernietigen. De directeur van het Interna tionale Instituut voor Vre desonderzoek in Zweden heeft meegedeeld, dat de kans op een kernoorlog als maar groter wordt. In Ame rika is al een bom uitgevon den, de z.g. neutronenbom, die "alléén maar" mensen en dieren vernietigt. Alle ge bouwen en huizen blijven dan netjes gespaard. In deze mooie wereld ga Jij op groeien. Maar ook dat is nog niet zo makkelijk. Over een paar jaar brengt Je moeder Je naar de peuter- en dan naar de kleuterschool en die loopt over in de basisschool en dan ga Je naar een middelbare school of hoe die dan ook he ten zal. Ja, kind, er staat Je heel wat te wachten! En daarna? Op 't ogenblik hangen overal vlag gen uit met schooltassen eronder bengelend. Dat bete kent dat in zo'n huis iemand geslaagd is. Maar ik hoor van Geesje uit Nijmegen dat ze al bij vijf universitaire opleidin gen geweigerd is en Arthur uit Spijkenisse moet zeer te gen zijn zin naar de HTS. Dui zenden jongens en meisjes beginnen al na hun lange schooltijd met werkloos te worden. Dat is niet goed. Daar komt nog bij dat Jij een meisje bent. Nu is 't gelukkig niet meer zo dat we nog steeds denken zoals mensen vele eeuwen gedacht hebben, dat meisjes en vrouwen geen ziel hebben. Maar nog altijd wor den meisjes en vrouwen niet evenwaardig behandeld aan jongens en mannen, 't Wordt wel iets beter maar 't lijkt toch nog een lange weg. Is het dan allemaal kommer en kwel op deze wereld? Nee hoor, dat is overdreven. Op de eerste plaats heb Je een paar fijne ouders. Ik ben er zeker van dat Je Je bij hen veilig voelt zolang je dat wilt. Maar Je zult van hen ook wel gauw leren, dat Je iets te doen heb wil deze wereld weer wat meer leefbaar en bewoonbaar worden voor alle mensen. Wat Je dan wel te doen hebt? Ik vat 't samen in een paar rege ls. Voor boven Je bed. Toen ik in deze wereld kwam was in de wereld veel verdriet. Ik was een kind en wist het niet. Maar in mij brandend als een vlam, maar in mij zingend als een lied, maar in mij schrijnend als een Pijn rijst het verlangen: goed te zijn. Den Haag - De rechtstreekse ver kiezing van de leden van het Eu ropese Parlement stuit in de Ne derlandse volksvertegenwoordi ging niet op noemenswaardig verzet. De Tweede Kamer stemt deze week juichend in met deze Europese verkiezingen. De enige echt kritische noot zal zijn, dat ook nu nog niet voor honderd procent vaststaat dat deze ver kiezingen in 1978 worden gehou den. Twintig jaar geleden al heeft het Nederlandse parlement in begin sel ingestemd met algemene di recte verkiezingen. Een jaar later stuitte een ontwerpregeling vooral op zoveel verzet van Frankrijk, dat deze verkiezingen op de lange baan werden gescho ven. Tot in de jaren zeventig heeft dit verzet voortgeduurd. In wezen was de achtergrond dat vooral Frankrijk geen inbreuk toeliet op zijn eigen nationale bevoegdhe den en als het ware beschadiging vreesde van zijn „grandeur" als grote mogendheid als „Europa" al teveel te vertellen zou krijgen. Rechtstreekse verkiezing van le den van het Europese Parlement zou gepaard moeten gaan met het toekennen van meer zegge nschap aan dat parlement. Voor sommige landen was dat een re- don om tegen rechtstreekse ver- kiezingen te ageren. Andere von den zulke verkiezingen mi splaatst juist omdat het parle ment nauwelijks bevoegdheden heeft. Jarenlang slaagde men er niet in deze vicieuze cirkel te- doorbreken. Door Peter Riemersma De Nederlandse volksvertegen woordiger dr. Schelto Patijn, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en lid van het Europese Parlement, heeft gezorgd voor een belangrijke duw in de goede richting. In 1974 rapporteerde hij over de mogelijkheden voor in voering van rechtstreekse alge mene verkiezingen. Aan het einde van dat jaar bleek het kli maat gunstig. De regeringslei ders spraken op hun topconfe rentie in Parijs af, dat algemene verkiezingen zo snel mogelijk gehouden moesten worden. Het duurde nog tot de zomer van vo rig jaar, doordat men het eens werd over de zetelverdeling. Het Europese Parlement had op advies van Patijn een verdeling voorgesteld op basis van een zo groot mogelijke evenredigheid tussen het aantal inwoners van een lid-staat en het aantal afge vaardigden. Maar de Raad van ministers van de Europese Ge meenschap heeft deze zaak om gebogen ten gunste van de „grote vier": West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië. Deze vier landen krijgen elk 81 af gevaardigden en een „klein land" als Nederland 25. In totaal krijgt het nieuwe Europese Parlement, dat voor vijfjaar wordt gekozen, 410 afgevaardigden. Dr. Schelto Patijn. Op basis van de laatste verkiezin gen zouden de 25 Nederlandse ze tels als volgt worden verdeeld: tien voor de PvdA, negen voor het CDA, vijf voor de WD en een voor D'66. Op Europees niveau tellen dus nog maar vier Neder landse politieke groeperingen meer. Ter vergelijking: in'het Ne derlandse parlement zijn nog ai- tijd elf partijen vertegenwoor digd. D'66 is in Europa een wat vreemde eend in de bijt. Het CDA is ge makkelijk in te passen in het Eu ropese patroon. De christen democraten zijn het verste wat betreft Europese partijvorming. Zij hebben zich geschaard onder de vlag van de Europese Volk spartij. De WD heeft aansluiting bij het Europese liberalisme. De partij maakt deel uit van de Federatie van Liberale en Democratische Partijen in de Europese Gemee nschap. De liberalen zijn het ver ste op het gebied van een Euro pees politiek programma. Het ontwerp-programma is gereed. Op een congres in Rome in no vember wordt het definitief vast gesteld. De PvdA doet mee aan de samen werking in Europa tussen socia listische partijen. Al in 1971 sprak het PvdA-congres zich uit voor initiatieven voor partijvorming op Europees niveau. De huidige EG-commissaris ir. H. Vredeling poogde in het begin van de jaren zeventig via de vorming van een Progressieve Europese Partij, de PEP, de Europese verkiezingen van de grond te krijgen. Maar dit initiatief stuitte af op verzet van de Britse Arbeiderspartij. Enge land was toen ook nog geen lid van de Europese Gemeenschap. Nog'steeds staat de vorming van een Europese socialistische partij op een laag pitje. Wel wordt ge werkt aan een Europees politiek programma. D'66 hangt wat in tussen de grote stromingen van christen democraten, liberalen en socia listen. In deze partij lijkt geen eenstemmigheid te bestaan over de vraag bij welke van deze stro mingen men zich het beste kan aansluiten. Wel staat buiten kijf, dat aansluiting bij de christen democraten niet in aanmerking komt. Maar een invloedrijk man als de huidige staatssecretaris mr. L. J. Brinkhorst ziet D'66 als „links-liberale partij" het liefst plaatsnemen in de Federatie van Liberale en Democratische Parti jen - al stuit dat op verzet van de WD, die vindt dat zij de enige Nederlandse liberale partij is. Een van de oprichters van D'66, mr. Hans van Mierlo, daarentegen voelt voor aansluiting bij de so cialisten in het Europese parle ment. D'66 zou dan op Europees niveau als het ware de lijn in Ne derland doortrekken. Hier zoekt D'66 regeringssamenwerking met de PvdA. Samenwerking met de WD wijst D'66 af. Inte ressant is, dat Van Mierlo zich al heeft opgeworpen als kandidaat voor de enige zetel die D'66 in het Europese Parlement zou kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15