Giscard had zeer "open" gesprek met Brezjnjew rVLOOIEN PLAAG? POLITIEK IK HET NIEUWS onbezorgd op vakantie Belgrado in het slop Dat was schrikken in Biarritz. ROXASECT Cadeautje valt niet in smaak verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK LARVENDODER BOTHA: VERHOUDING MET VS SLECHTER Turkije heeft een kabinet EG ZET AMIN OP ZWART ZAAD De Amro Bank. Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 22 JUNI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 ISTANBOEL (Reuter) - Directeu ren van 35 Europese en Arabi sche persbureaus zijn in Istan- boel in Turkije bijeen voor een driedaagse gedachtenwisseling over samenwerking, politiek en de maatstaven die zouden moe ten gelden bij het selecteren van het internationale nieuws. Op de tweede dag van het congres, gisteren, kwam op voorstel van de algemeen-directeur van het Italiaanse persbureau Ansa, dr. Sergio Lepri, de politiek ter spra ke. Gedelegeerden van Syrië, Libië en Soedan verklaarden zich voor stander van het dienen van de po litiek door persbureaus, door be vordering van de maatschappe lijke ontwikkeling. Maar de algemeen-directeur van het ANP, mr. J. Jolles, zei: „Ik kan u verzekeren dat ik namens andere Europese persbureaus spreek, wanneer ik zeg dat wij niet-politiek zijn". Het ook door Sowjetrussische en Oosteuropese mediavertegen- Directeuren persbureaus bijeen: woord igers bijgewoonde con gres, volgt op de eerste soortge lijke bijeenkomst van november vorig jaar in Tunis. Dr. Lepri stelde de vraag of de pers een medium van voorlichting of een van overtuiging of propa ganda is. Hij bestreed de opvat ting die haar beschouwt als een arm van de politiek en een andere die haar ziet als een industrie die nieuws voor verbruikers produ ceert zoals schoenen of tandpasta worden gefabriceerd. Hij stelde vast dat er persage ntschappen zijn die toebehoren aan de staat, persbureaus die een zaak zijn waarvan winst wordt verwacht en persbureaus zoals Ansa, die particuliere, niet op winst beluste coöperaties zijn. Dr. Lepri stelde een uitwisseling van redacteuren-buitenland voor. Zij zouden twee of drie we ken aan eikaars bureaus moeten gaan zitten en maandelijkse ver slagen maken over de kwaliteit van het nieuws dat zij onder ogen krijgen. Als men dat wil, zei de algemeen directeur van Ansa, kan nieuwe techniek op het stuk van de in formatie leiden tot het overbrug gen van afstand, het slechten van grenzen en het op gang brengen van een proces waarbij elke man of vrouw, ongeacht ideologie, ras of godsdienst, het gevoel heeft deel uit te maken van één enkele, wereld-omspannende maat schappij. "Dan zegeviert niet de sterkste in formatie, maar de beste", aldus dr. Lepri. Dr. Wolfgang Weynen, president van het Westduitse persage ntschap DPA, had het over het plan van zijn organisatie, om een trainingscentrum voor computer-deskundigen op te richten in Tunesie. De nieu wsruil die DPA na de vorige conferentie aanging met het Tu nesische persbureau TAP, aldus Weynen, is een succes gebleken en blijkt van steeds groter waarde te zijn. Hij zei dat een aantal persbureaus zoals DPA, onafhankelijk en strikt neutraal zijn, terwijl ande re, zoals die van de Sowjet-Unie en de DDR, officiële regeringsin stellingen zijn die het officiële standpunt vertolken. "Het verschil tussen beide syste men kleurt uiteraard de selectie en de bewerking van het nieuws", aldus dr, Weynen. Hij verklaarde dat DPA zijn cliën ten veel meer ziet als partners dan - als afnemers. "Geen van beiden zou zijn politieke systeem of maatschappelijke orde aan de ander moeten willen opdringen", zei hij. Zafer Zihni, vertegenwoordiger van het Turks-Cyprische persbu reau TAK, verklaarde dat er een "betreurenswaardige gewoonte onder sommige persbureaus" was, nieuws (over Cyprus) aan te nemen en te verspreiden alleen uit Griekse koker, "hetwelk in de meeste gevallen propaganda on der het mom van nieuws is". Het Grieks-Cyprische persbureau was ook naar Istanboel uitgeno digd, maar de Turkse organisato ren zeiden dat het vanwege an dere verplichtingen verstek had moeten laten gaan. Zihni heeft de afgevaardigden in Is tanboel een uitnodiging van Rauf Denktasj, leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus, ver strekt, het eiland vrijdag per chartervliegtuig te bezoeken. Stok voor miljonair MONTREAL (AFP) - Een grote stok: dat is de verrassende eerste aankoop die John Stanley Brown, die zondag een miljoen dollar (bijna 2,5 miljoen gul den) won in de Canadese lotto, wil doen. Brown, een arbeider van 43 jaar die vier keer getrouwd was, verklaart zijn aankoop al dus: "het zal mij deugd doen de vrouwen op een afstand te hou den. De nieuwe miljonair wil zich verder een huis verschaffen en wat bedienden in dienst nemen, voorts wil hij de grootste Cadil lac kopen die er te krijgen is en een caravan waarmee hij door heel Noord-Amerika wil trek ken. Tenslotte wil de in Ingersoll,On tario, wonende Brown een be drag van 25.000 dollar schenken aan het Leger des Heils dat hem heeft geholpentoen hij driejaar geleden werkloos was. PARIJS (UPI) - Een splinter nieuwe safariwagen, een ge schenk van de Franse regering aan de Russische president Leonid Brezjnjew, moest giste ren in alle haast nog eens over gespoten worden. Bre^jryew, een auto-gek die een garage vol dure Westerse auto's heeft verzameld, kreeg bij aan komst in Rambouillet twee in Frankrijk vervaardigde auto's, een sportwagen en een safari wagen, beide uitgevoerd in metaal-groen. Eén metaal-groene teveel, vond de president. Dus werd er een met bekwame spoed overge spoten in satellietblauw, een kleuraanduiding die overigens al was bedacht voor hij Breyn- jews auto ging sieren. PARIJS (AFP/DPA/Reuter) - De tweede ge spreksronde tussen Leonid Brezjnjew, partijlei der en president van de Sowjet-Unie, en zijn gastheer de Franse president Giscard D'Estaing, is in een "zeer openhartige sfeer" verlopen". Een term, die in het diplomatieke spraakgebruik betekent dat er enkele harde noten zijn gekraakt en dat er menings verschillen aan de dag zijn optreden. De verschillen van mening betreffen de visie op het ontspanningsproces, de Franse verhouding met de NAVO en de ontwapening. President Giscard heeft gisteren, zonder zijn gast te ontzien erop ge hamerd dat "matiging in de ideolo gische strijd" voor Frankrijk een essentiële voorwaarde voor de in ternationale ontspanning is. Dat standpunt heeft nog geen twee jaar geleden, tijdens Giscards bezoek aan Moskou, een duidelijk misnoe gen opgewekt bij de Russische lei ders. Voorwaarden Nadat Brezjnjew maandag zijn 'ontsspanningsmonoloog" had ge houden gaf Giscard gisteren zijn vi sie. Volgens regeringswoordvoer der Lecat verbond de Franse presi dent vier voorwaarden aan het ont spanningsproces: matiging van de ideologische strijd, respecteren van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, ADVERTENTIE niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van an dere staten, erkenning van het feit, dat de ontspanning voor alle delen van de wereld moet gelden. Dat laatste wordt gezien als een verwijzing naar de groeiende in vloed van de Sowjet-Unie in Afrika. Ook de vermelding van de mensen rechten in deze opsomming zal bij Brezjnjew wel niet in goede aarde zijn gevallen. Rol Bre^jnew drong aan op een actie vere rol van Frankrijk in het stre ven naar internationale ontwape ning. Frankrijk heeft zich tot dus ver afzijdig gehouden van bespre kingen over het afremmen van de wapenwedloop, als de VN- ontwapeningsconferentie in Genè- Giscard antwoordde dat Frankrijk dat alleen kan doen "in het kader van een algemeen en zeer doelma tig gecontroleerd ontwapenings proces. De Franse defensie zal nooit beneden een minimum niveau van veiligheid mogen da len". In zijn tafelrede legde Brezjnjew gisteravond opnieuw het accent op de ontwapening. Een vonk in een spanningsgebied kan leiden tot een wereldbrand, als er geen stappen worden ondernomen om de wa penwedloop af te remmen, aldus de Russische president en partijleider. Hij deed een beroep op Frankrijk een "energieke rol" te spelen in de ontwapeningsbesprekingen. Tevoren had Giscard in zijn tafel rede gezegd dat Frankrijk mee wil doen aan ontwapeningsbesprekin gen "zolang het uiteindelijke doel werkelijke en algemen ontwape ning is", onder doeltreffend inter nationaal toezicht. Hij herhaalde ook de vier voorwaarden voor ont spanning, die hij eerder in de mid dagbesprekingen met Brezjnjew al te berde had gebracht. ADVERTENTIE Als u net thuis van vakantie niet meteen besprongen wilt wor den door hongerige honde- of kattevlooien, moet u vlak vóór de vakantie even spuiten met Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bij uw drogist (Wh PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V AMSTERDAM De Russische president Brezjnjew strijkt zijn haren recht nadat hij een krans heeft gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. Rechts de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko, die de linten nog wat bijschikt. BELGRADO (DPA/UPI) - Het overleg in Belgrado, voorafgaand aan de conferentie waarop moet worden nagegaan wat er terecht is gekomen van de akkoorden die in 1975 op de Europese veilig heidsconferentie in Helsinki zyn gesloten, is gisteren in een im passe geraakt omdat men.er niet in slaagde de agendavoorstellen van het Sowjetblok en die van de westelijke landen op elkaar af te stemmen. Het overleg is ver daagd, maar zou vandaag worden WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Roelof Botha, heeft gisteren in Washington ver klaard dat de Amerikaans- Zuidafrikaanse betrekkingen snel zullen verslechteren wanneer het Witte huis blijft vasthouden aan de stelling dat het principe van ge lijkwaardige verkiezingen (één man-één stem) ook voor Zuid- Afrika moet gelden. Volgens Botha, die sprak op een persconferentie na afloop van een onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance, zijn de betrekkingen al enigszins verslech terd doordat de Amerikaanse rege ring "druk op ons heeft uitgeoefend over bepaalde zaken waarover wij in het geheel niet kunnen onder handelen". Wat betreft de sfeer van zijn gesp rek met Vance zei Botha dat het "al- tijd goed is om volkomen eerlijk te genover elkaar te zijn, zelfs als men het Volgens de minister kan Zuid- Afrika onmogelijk het principe van .gelijkwaardige verkiezingen aan vaarden omdat "wij dan wegge stemd zouden worden. Als daarop wordt aangedrongen dan ben ik bang dat de betrekkingen snel zul len verslechteren". Botha verklaarde dat de druk van de Amerikaanse regering op Zuid-Afrika een probleem heeft doen ontstaan. dat er op de grote conferentie die vermoedelijk begin oktober zal beginnen, alleen maar sprake kan zijn van een "meningsuitwisse ling" en nog niet van het opma ken van een "balans" over de uit voering van de akkoorden van Helsinki. Hij kantte zich hiermee tegen het voorstel van de weste lijke landen voor een agenda die als eerste punt het opmaken van een balans vermeldt. Volgens westelijke afgevaardigden willen de Russen en hun bond genoten een grondige controle op de uitoefening van de mensen rechten en de naleving van de bepalingen over het vrije verkeer van mensen en de vrije informa tiestroom voorkomen. Ook een Fins voorstel om de kwestie van de agenda voorlopig te laten lig gen en over te gaan op de behan deling van andere onderwerpen vond geen genade bij de Russen. Een Amerikaanse afgevaardigde zei dat de Russen star op hun standpunt blijven staan en de zaak volledig tot stilstand hebben gebracht. De neutrale en tot geen wereldblok behorende landen willen nu gaan bemiddelen. ADVERTENTIE ANKARA (UPI/AFP) - De Turkse formateur Bulent Egevit, voorzitter van de Republikeinse Volkspartij die bij de jongste algemene verkie zingen twaalf zetels tekort kwam om een meerderheid te behalen (214 zetels van de 450) in het parle ment, heeft een minderheidsrege ring gevormd. President Fahri Ko- roturk van de Turkse republiek heeft de kabinetslijst die Ecevit hem gisteren voorlegde aanvaard. Ecevit moet voor volgende week dinsdag zijn regeringsprogram aan het parlement voorleggen. Hij hoopt dan het vertrouwen van de nationale vergadering te tussen Koruturk en Egevit is in An kara de kabinetslijst openbaar ge maakt. Deze bevat geen grote ver rassingen of het zou de aanwezig heid moeten zijn van prof. Gunduz Okcun, oud-rector van de faculteit voor politieke wetenschappen van Ankara, die als nieuwe minister van Buitenlandse Zaken vermeld staat. We lagen nog even te lezen met warme chocola. En op het moment dat ik zei: met dat beetje wind krijgen ze ons hier niet zeeg, zie ik de hele handel opbollen en de lucht ingaan. Kun je je voorstellen dat ik dacht: daar gaat onze vakantie?" Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buiten lands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reis- cheques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. LUXEMBURG (SP) - De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben besloten om het Oe- gandese staatshoofd Idi Amin op zwart zaad te zetten. Oeganda krijgt in het kader van de Con ventie van Lomé financiële hulp van de EG en toegang voor zijn produkten op de Europese mark ten. Die kraan wordt zo ver moge lijk dichtgedraaid. In een gezamenlijke verklaring van de negen ministers kondigen zij aan alle hulp voortaan te toetsen aan de vraag of die het op ont kenning van mensenrechten ge baseerde regime-Amin steunt. Dergelijke hulp wordt afgebro ken. Minister Van der Stoel ver gelijkt deze maatregel met het bevriezen van de relaties tussen Griekenland en de EG, toen daar enkele jaren geleden de kolonels heersten. Amin is trouwens niet dood, hij leeft en heeft maandag een on derhoud gehad met zijn minister van financiën, zo is gisteren van diplomatieke zijde in Cairo ver- Het Keniase persbureau berichtte gisteren dat "honderden Oegan- dezen" naar Kenia zijn gevlucht "na de poging tot moord op Amin vorige week". Diplomatieke kringen in Kampala aanhalende, verklaarde het pers bureau dat daar "een massa moord plaatsheeft". Onder de nieuwe vluchtelingen zijn mili tairen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9