Gemeenten doen dringend beroep op de regering "Duivelse" Rietje was het brein achter moord op haar man Cor ceve Geen oplossing visserij geschil Grotere kans op nonflirt werkgevers- werknemers Officier van justitie eist 15 jaar tegen Vlissingse Grote tekorten op onderwijs 'Geweld bij gijzelings acties van regering niet goed' f CENTRALE) VERWARMING DINSDAG 21 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 MIDDELBURG (SP) - "Iedereen werd in haar handen een willoos werktuig. Onder de dwingende leiding van deze krachtige pers oonlijkheid is deze moord op een "dronken waterman" uitgebroed en uiteindelijk uitgevoerd". Re soluut wijst de Middelburgse of ficier van justitie mr. A. P. Besier de 38-jarige Rietje J. aan als de onbetwiste hoofdfiguur in de macabere moord op haar man Cor (44). Als hij vervolgens een eis van vijf tien jaar cel neerlegt, wordt het de vrouw, die er in de herfst van het vorig jaar alles voor over had, om haar man uit de weg te laten rui men, teveel. De Vlissingse café eigenaresse barst in tranen uit en lijkt in niets meer op het duivelse heerschap, dat er na een onwaar schijnlijke reeks van lugubere moordplannen- en pogingen, in slaagde om de 49-jarige kelner Frans van der K. zo ver te krijgen Cor te doden. Op 6 november voltrok Frans met drie schoten op zorgvuldig uitge kiende plaatsen het vonnis. De gewillige schutter ("omdat ze me op haar knieën smeekte het te doen, heb ik het maar gedaan") kreeg gisteren een eis van twaalf jaar voorgezet. Tegen Rietjes oudste zoon Jan (18) en tegen de man met wie zij een verhouding had gekregen, Rikus S (28), vor derde mr. Besier 4.5 jaar cel. Bei den waren ook bij diverse plan nen betrokken geweest en had den voor het latere moordwapen gezorgd. Door Willem v.d. Kooij Voor de moord op de dronken wa terman, zoals de zaak door de po litie en justitie wordt genoemd, moet men terug na de nazomer van 1976. In café De Sport groeien spannin gen als schipper Cor J. op de hoogte komt van de relatie, die zijn vrouw heeft met Rikus, die altijd in het café te vinden is als J. van huis is. Rietje, volgens de psychiaters in enigszins vermin derde mate toerekeningsvatbaar, ziet maar één uitweg: Cor moet dood. De vrouw, die volgens dezelfde specialisten is "begiftigd" met de gave om mannen geheel binnen haar sfeer te brengen, piekert zich suf over de manier waarop haar man moet worden "omge legd". Eerst neemt ze Denny C. in vertrouwen, een 23-jarige jongen die haar als zijn moeder be schouwt. Denny moet aan een gaspistool zien te komen, waar mee hij Cor moet verdoven. Daarna moet hij dan snel te water gelaten worden. De jongen gaat voor de "lieve som" van 1500 gulden akkoord ("ik durfde beslist geen nee te zeg gen"), maar slaagt er toch in on der de kennelijke macht van Rie tje uit te komen. Hij wendt een blindedarmontsteking voor en wordt daarvoor zelfs ten onrechte geopereerd. Proefschieten Rietje gaat onverdroten voort. Sa men met de inmiddels ingescha kelde Rikus en zoon Jan speurt ze in boeken naar geschikte verdovings- en slaapmiddelen. De vrouw, die tegen de politie verklaarde dat ze van Rikus een kind verwachtte (in de cel zou zij een miskraam hebben gehad), ziet ook daar van af en stuurt haar twee trouwe volgelingen er op uit om aan een vuurwapen te komen. Nadat een eerste geweer wordt af gekeurd (het proefschieten op zolder verloopt niet tot Rietje's tevredenheid), besluit het trio om zoon Arie (17) voor het karretje4e spannen. Arie, die later nog een valse verklaring over de moord aflegt, bedankt voor de „eer" als hij met het wapen voor zijn sla pende vader staat. Ook Jan ziet op de valreep van de opdracht af. "Toen dacht ik: ik doe het zelf. Het was geen leven zo", vertelt Rietje met een van tranen verstikte stem. Een tweede geweer wordt geschikt bevonden en Rietje schakelt op 3 november een vol gend "werktuig" in. Frans van de K., kelner in het café en boezem vriend van Cor. "Ik moest hem dronken voeren. Je hoeft het niet voor mij te doen, maar voor de kinderen, zei ze steeds", herin nert Frans, voorzien van een lange straflijst, zich. Pilsjes Twee dagen achtereen schenkt Frans zijn vriend vele pilsjes. Telkens valt Cor daarna in slaap op de bank in de kamer, waarop Rietje al een zeiltje voor het bloed heeft gelegd. Op vrijdagavond verschijnt Rietje voor haar man. Met Frans heeft ze aan de hand van een tekening in een boek be sproken waar ze moet schieten. In het hart, op het voorhoofd en in de slaap. Cor ligt echter op zijn linkerzij, waardoor ook Rietje niet tot het moordenaarswerk komt: in het boek stond alleen een pijltje bij de linkerslaap, ze wist niet dat er ook een rechterslaap was, vertelt ze de rechtbank. Sinister "Jij moet het doen Frans. Alsje blieft, help me", smeekt ze de volgende ochtend. Weer gaat Van de K. 's middags op stap met Cor en weer valt deze rond zes uur in diepe slaap op de bank. "Nu kan het. Hij slaapt. Vlug", dringt Rie tje nog eens aan. Enkele oge nblikken later vuurt Frans drie keer op zijn beste vriend. In de slaap, het hart en het voorhoofd "Maar, ik heb hem niet doodge schoten. Dat was hij al", verklaart Frans in deze zaak vol sinistere wendingen. Zijn vinger wijst be schuldigend naar Rikus, die pal voor hem nog een schot zou heb ben gelost. "Ik heb nergens van geweten", houdt Rikus echter stug vol. Het enige, dat hij vol mondig toegeeft, is het wegvoe ren van het lijk in een gehuurde auto. Rikus, die op 5 november al met Rietje trouwringen had ge kocht, werpt het lichaam samen met Frans in de Dordtse Kil. Tot grote woede van Rietje, die op perfectie uit is. De mannen had den moeten doorrijden naar Rot terdam, waar Cor werkte. De boosheid van Rietje, die aanvan kelijk zó overtuigd was van haar veiligheid, dat ze een aangrij pende grafkrans liet bezorgen bij Cor's begrafenis, was terecht: veertien dagen later werd het li chaam van J. gevonden en nog geen drie dagen later was de moord op de dronken waterman opgelost. Teamwork "Een afschuwelijke zaak", meent mr. Besier, die van zijn requisi toireen compleet boekwerk heeft gemaakt. Alle vier verdachten beschouwt hij als medeplegers van de moord. "Er is duidelijk sprake van intens teamwork. Elk aandeel was van wezenlijk be lang voor het uitvoeren van de moord". Dat ook zoon Jan zich tot de lugu bere bezigheden had laten ver leiden, voerde hij terug tot het feit dat de jongen voor zijn moeder had gekozen en daardoor een gemakkelijke prooi voor haar was geworden. "Liefde scheen voor haar te betekenen: macht uitoefenen. Ten koste van alles". Vandaag is de zitting in Middelburg voortgezet met de pleidooien. "Plaatsvervangers gegijzelden": ADVERTENTIE vakkundige montage óok bouwpakketten ombouw van ojie- naar gas c.v. warmwatervoorziening uitbreiding of wijziging van bestaande installatie 40°o subsidie voor 65-plussers en invalidfen op c.v. installatie s Vraag GRATIS informatie en prijs opgaaf per brief zonder postzegel bij Cévé Lefden, Antw. nummer 713, Leiden of bel (071) 765500. ÊT LEIDEN mr Gerrit van der Veenstraat 59-65, Leiden Zuid Showroom geopend: maandag t/m vrijdag 8.30-16 30 uur k donderdagavond 19 00-21.00 uur. y Zweedse wens: 'gedragscode' voor militaire waarnemers DEN HAAG (SP) - Zweden streeft naar een "gedragscode" voor de behandeling van buitenlandse mi litaire waarnemers die op grond van de akkoorden van Helsinki worden uitgenodigd om grote mili taire oefeningen bij te wonen. De ervaring heeft namelijk geleerd dat alle waarnemers weliswaar uiterst gastvrij worden onthaald, maar dat de ene terugkeert met zinvolle en nuttige informatie, omdat hij zich vrij kon rondbewegen en met ie dereen praten, terwijl een ander volstrekt met lege handen terug komt in Stockholm. Dat vertelde Leif Leifland, topamb tenaar van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken, gisteren in Den Haag na een informeel be zoek aan Nederlandse collega's. Het voorstel inzake deze gedrags code hoopt Zweden samen met an dere neutrale landen in te brengen bij de "vervolg-conferentie" over de Helsinki-akkoorden in Belgra do. Ook streeft de Zweedse rege ring nnar uitbreiding van het aantal militaire oefeningen, waarvoor waarnemers dienen te worden uit genodigd. Nu geldt dat voor oefe ningen met meer dan 25.000 man en Zweden wil dit uitgebreid zien tot oefeningen van bijvoorbeeld meer dan 15.000 man. ZWOLLE (ANP) - De regering heeft er geen goed aan gedaan de gijzelingsacties in Noord-Drente met geweld te beëindigen. Dat schrijft de "groep plaatsvervan ging gegijzelden" in een open brief aan de Tweede Kamer. Eén van de ondertekenaars van de brief is dr. J. P. Feddema uit Noord wijk. De groep - ook actief tijdens de Zuidmolukse acties - verwijt de regering dat deze niet gezocht heeft naar een oplossing op langere termijn. "Een verlossend woord is niet ge sproken, en een gebaar is niet gemaakt. Er is daarentegen hard teruggeslagen, hetgeen de gevoe lens van vernedering bij de Zuidmolukkers in hoge mate heeft versterkt", aldus de brief. De groep uit Zwolle vindt dat de regering de drie gijzelingsweken had kunnen gebruiken om het Nederlandse volk intensief voor te lichten over de problemen van de Zuidmolukkers. Daarmee zou een klimaat geschapen zijn waardoor de publieke opinie rijp zou zijn geworden voor een com promis. "Is met de gewelddadige oplossing niet een precedent geschapen voor een nog ernstiger ondergra ving van de rechtsorde"? zo vra gen de schrijvers zich af. Inmiddels is men verzeild geraakt in de nasleep van de gijzelingen: Tientallen kinderen op verschil lende lagere scholen in Den Bosch zijn gistermiddag door hun ouders van school gehaald, toen geruchten de ronde deden dat Zuidmolukkers een school hadden bezet. Er was echter niets aan de hand. Vandaag zou het le sprogramma normaal worden af gewerkt. In Bovensmilde is het extra deta chement politie uit de christe lijke lagere school teruggetrok ken. Dit is gebeurd in overleg met de Nederlanders in Bovensmilde en de wijkraad van de Zuidmo lukkers. Het detachement dat daar vanaf het begin van de gijze lingen gelegerd is geweest, is nu verhuisd naar een leegstaande lagere school in Smilde en blijft daar totdat de plaatselijke politie (10 man) is versterkt. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) LUXEMBURG (ANP) - Het Euro- pese hof van Justitie in Luxemburg zal morgen hoogstwaarschijnlijk niet met een uitspraak komen in zake het Nederlands-Ierse visserij geschil. De Europese commissie, het "dagelijks bestuur" van de EG in Brussel, heeft gisteren, na over leg met de nieuwe Ierse regering, het hof verzocht de verdere behan deling van het Nederlands-Ierse visserijgeschil "een paar weken" uit te stellen. Het verzoek hangt samen met het optreden van de nieuwe Ierse regering die, onder leiding van premier Jack Lynch, aan het bewind gekomen is na de Ierse verkiezingen van vorige week. Bij die verkiezingen be haalde de Ierse "fianna fail '-partij ("strijders voor de vrijheid") een grote overwinning. Het opbrengen van een aantal Ne derlandse vissersschepen door de Ierse autoriteiten, een aantal weken geleden, leidde tot de procedure bij het Europese hof van Justitie. De procedure was aanhangig gemaakt door de Europese commissie, die van mening was dat de Ieren, die een voor andere landen "verboden visserijzóne" hadden ingesteld, ge handeld hadden in strijd met de Europese verdragen. De Ieren wil len niet dat schepen van meer dan 33 meter lengte en met een vermo gen van meer dan 1100 pk, vissen in een zóne rond Ierland die loopt tot 50 en hier en daar zelfs tot 100 mijl. DEN HAAG (sp) - de onderwijstekorten vormen een van de voornaamste oorzaken van niet-sluitende gemeente begrotingen. Voor dit jaar heeft de raad voor de gemeente-financiën een totaal-tekort van 300 miljoen voor kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs geraamd. Door deze ontwikkeling komt het voorzieningenpeil in vele gemeen ten in de knel. Vandaar dat de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten de noodklok heeft geluid. Zij heeft een dringend beroep gedaan op de regering - en in het bijzonder op minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen - de rijksvergoedingen voor het onder wijs, die zijn vastgesteld op een uit- gavenpakket uit het verleden, dras tisch te verhogen. De vereniging heeft haar wensen neergelegd in een boekje, met als titel "Onderwij- suitkeringen, de regering aanhou dend een zorg". Ook kabinetsfor mateur Den Uyl en minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman kregen een exemplaar aangeboden. Vanaf begin 1974 werkt een door de regerininge- stelde commissie (de zogenaamde commissie-Londo) aan voorstellen tot verbetering van de onderwij- suitkeringen. Haar voorstellen voor een doorzichtiger systeem hebben echter nog geen resultaat gehad. Het bestuur van de VNG spreekt in dit verband van een onbetamelijk gedrag van de rijksoverheid. Afspraken Er moeten nu bij de kabinetsforma tie harde afspraken worden ge maakt over het opheffen van de on derwijstekorten die de gemeente besturen als een molensteen om de hals hangen, aldus de VNG. Het VNG heeft tevens een brief ge stuurd aan formateur Den Uyl met daarin het klemmende verzoek in de komende regeringsperiode haasl te maken met de reorganisa tie van het binnenlands bestuur. In de afgelopen kabinetsperiode is de verouderde bestuursinrichting van ons land niet aangepast aan de eisen van deze tijd. Er zal nu, aldus de VNG, een belangrijke impuls moeten worden gegeven aan het door het voormalige kabinet bele den beginsel van decentralisatie. De onzekerheid over de bestuur lijke toekomst begint verlammend te werken. De VNG vindt het voorts gewenst dat het kabinet bij zijn eerste optreden verklaart dat wijzi gingen in de organisatie en het be heer van de politie, de organissties organisaties hulpverlening en de verantwoordelijkheid voor de ge zondheidszorg in tijd gelijk op zul len lopen met de bijstelling van het binnenlands bestuur. Mini-provincie In de brief wordt een aantal van 24 zogenaamde "mini-provincies", voorgesteld door minister De Gaay Fortman, verworpen. De VNG komt uit op ongeveer eenzelfde aantal provincies in de toekomst als nu het geval is. Een kleine provin cie kan een aan haar plannen coör dinerende taak geen gestalte geven. Verder wordt in de brief gevraagd de nu vaak al vruchtbaar werkende intergemeentelijke overlegorganen een breder draagvlak te geven en deze zeker niet voortijdig op te hef fen. Ook wordt gevraagd bij het herindelen van gemeenten de norm van 10.000 inwoners niet klakke loos te hanteren. Voor elke gemee nte gelden immers andere situaties. Zaken die de VNG door het toe komstige kabinet ook behartigd wil zien zijn:# finandiële mogelijkhe den voor de stadsvernieuwing (slechts een aantal gemeenten krijgt voldoende financiële midde len);# meer armslag voor de politie op het lokale niveau (bij de thans heersende aandacht voor criminali teit en terreur wordt het "huis- tuin-en-keukenwerk" - bijna nege ntig procent van de dagelijkse rou tine - over het hoofd gezien;# ge meenten moeten in staat worden gesteld een eigen welzijnsbeleid te ARNHEMIDOETINCHEM (SP) - De elfjarige Daud Go Seng Guat (op de rechterstoelen zijn achtjarige broertje Jonathan waren gistermiddag op hun school het middelpunt van feestvreugde. Aanleiding was de toezegging van staatssecretaris Zeevalking van Justitie aan de Chinese mevrouw Go Sen Guat en haar drie kinderen Helen, Daud en Jonathan te mogen blijven in Nederland. De leerlingen van de Van Dijkschool in Doetinchemdie de koningin bestookt hadden met verzoeken hun vriendjes en vriendinnetje niet uit ons land te zetten, vierdengetuige de foto, uitbundig feest toen het schoolhoofd R.van Laar kon vertellen dat de zaak goed zat. DEN HAAG ANP) - De kans op conflicten tussen werkgevers en werknemers in de toekomst is groter geworden. Inde confron tatie tiLSsen de sociale partners komen steeds meer controver siële punten aan de orde. Voorzitter Wim Kok van het FNV, zegt dit in een interview, opgenomen in het boek "Staken is geen werk", dat de journalist N. M. Beemsterboerredacteur van het blad "Onderneming", in opdracht van het VNO over het stakingsconflict van fe bruari heeft geschreven. Voorzitter mr. C. van Veen van het VNO zegt eveneens in dit boek, het daarmee eens te zijn. Hij zegt: "Ik geloofdat wij, de werkgeversorganisatieste lang te netjes over de vakbeweging hebben gedacht en dat wij ons meer open moeten gaan stellen voor de realiteit". Van Veen ge looft dat deze realiteit ook bij heel veel ondernemers is door gebroken. "Ze zijn in ieder geval mentaal harder uit deze strijd te voorschijn gekomen". Van Wim Kok haalt de auteur de uitspraak aan, dat niet is ge staakt uit loyaliteit, maar dat de werknemers echt wilden sta ken en van voorzitter Van Veen van het VNO de opmerking: "Laten we elkaar niks wijsma ken, we zijn bezig om de zoge naamde verkregen rechten van de een veilig te stellen ten koste van de baan van de ander". In "staken is geen werk" gaat FNV-voorzitter Wim Kok uitge breid in op de kans dat er in de toekomst meer sociale conflicten komen. Hij verklaart dat uit de economische situatie. Daar valt weinig meer "af te kopen", zegt Kok. Het beetje economische groei dat er nog is, zal zo eerlijk moge lijk moeten worden verdeeld en het accent zal, juist ook door de vakbeweging, meer en meer ge legd worden op immateriële za ken, zoals de zeggenschap over de produktiemiddelen en de spreiding van macht en ver antwoordelijkheid. De gesprekken over de arbeid svoorwaarden zullen zich meer en meer verleggen van mate riële punten naar zaken, die in het verlengde daarvan liggen, zoals investeringen, arbeid splaatsenovereenkomsten en de verdeling van de arbeid. En dat zijn allemaal zaken, die in feite veel controversiëler zijn dan loonsverhogingen. Aldus Wim Kok.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7