ouw van .overdekt zwembad iffaat door Besturen werken samen Strenge eisen aan autoraces Groenoordhal Pelikaanstraat Voorlopig nog geen besluit over tunnel voetgangers in "Als je gas geeft gaat-ie gewoon In tweede al school zwemmen Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare- en ontwerpen van Uw sie raden. Subsidie voor restauratie Pieterskerk LEIDEN - De Leidse raad is gister avond akkoord gegaan met het ver lenen van een gemeentelijke subsi die van 750.000 voor de eerste fase van de restauratie van de Pieters kerk. De eerste fase betreft conso liderende werkzaamheden tot een bedrag van 2,5 miljoen gulden.,Van dit bedrag neemt het rijk de helft voor zijn rekening en de provincie betaalt een kwart miljoen. Dat zelfde bedrag zal ook de Stichting Pieterskerk Leiden moeten bijdra gen. PPR/D'66-raadslid Van Oos ten deed gisteravond het verzoek hoge prioriteit te geven aan het her stel van de ruiten, omdat er steeds meer worden vernield. "Er zijn er nu al meer dan honderd kapot, en het worden er met de week meer", aldus Van Oosten. JENGEL SPORT LEIDEN - Wethouder Van Aken heeft in zijn functie van loco burgemeester een aantal strenge voorwaarden gesteld aan de orga nisatoren van de autoraces op het terrein van de Groenoordhallen Tijdens de eerstvolgende races die op 3 juli worden gehouden, moeten alle auto's voorzien zijn van een knalpot en een uitlaat, die in goede staat verkeren. Verder mag de ge luidsinstallatie alleen gebruikt worden voor het doorgeven van mededelingen, en mogen de weds trijden niet eerder dan een uur 's middags beginnen en moeten ze uit erlijk half zes afgelopen zijn. Het besluit daartoe is door de ge- burgemeester Van Aken is tijdens veel te hoog was. "Het geluid was meente genomen naar aanleiding ,de laatste races - die vorige week toen zeker één a twee kilometer in de van klachten van omwonenden, dat zondag werden gehouden - pers- omtrek hoorbaar", aldus Van Aken. de autoraces een enorme geluids- oonlijk poolshoogte gaan nemen en hinder veroorzaakten. Loco- constateerde dat het geluidsniveau Up voorschrift van de loco burgemeester werd het slotonder- deel van de races afgelast. In een brief aan het bestuur van de Nederlandse Ovalracing Vereni ging schrijft loco-burgemeester Van Aken dat men zich aan de voor waarden dient te houden, omdat de races anders verboden zullen wo- ren.Om te beoordelen of er ondanks de voorschriften toch sprake is van geluidsoverlast zullen er tijdens de races op 3 juli van gemeentewege geluidsmetingen worden verricht. Ten slotte zegt loco-burgemeester Van Aken met genoegen te hebben geconstateerd, dat de organisator ren opnieuw pogingen hebben ge daan om met de KNAC in contact te treden. Zoals bekend waarschuwde de KNAC tegen de races in Leiden, 'omdat er onvoldoende beveiliging zou zijn voor het publiek. LEIDEN - De Leidse raad heeft gisteravond nog geen uitspraak gedaan of in de oversteek van de Haarlemmerstraat bij de Pe likaanstraat een voetganger stunnel moet komen. Een motie van die strekking, die was inge diend door CDA-er Bleijie werd ingetrokken, nadat wethouder Waal de toezegging had gedaan dat de situatie bekeken zal wor den in het kader van een totale reconstructie van Pelikaan straat en Hooigracht. In eerste instantie had de wet houder erop gewezen dat een tunnel op die plaats moeilijk heden kan geven voor de be voorrading van de winkels. Verder vond hij dat de kwestie eerst besproken zou moeten worden met de wijkvereniging en de winkeliers. Ook WD-er Kuijers toonde zich geen voor stander van een tunnel: „Daar mee doe je Haarlemmerstraat als winkelstraat tekort. Tunnels zijn in winkelcentra alleen noodzakelijk wanneer grote.af- standen overbrugd moeten worden. Dat is hier niet het ge val", aldus Kuijers. CDA-er Bleijie, daarentegen, vond dat een sterkere binding De huidige oversteekplaats op de Pelikaanstraat, van Haarlemmerstraat naar Haarlemmerstraat. tussen de beide delen van de Haarlemmerstraat tot stand zou worden gebracht. Hij wees overigens op de wat onduide lijke positie van het laatste deel van de Haarlemmerstraat. „Ma- redorp zegt dat er niet meer winkels moeten komen, de Stichting Leidse Binnenstad spreekt over een sub-centrum en de Projectgroep Binnenstad doet er erg vaag over", aldus Bleijie, die verzocht om een on derzoek van het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf (CIMK) om duidelijk de toekomstige positie van dit deel van de Haarlemmerstraat vast te stellen. Bleijie wilde ook weten welke plannen het bouwbedrijf Noor- lander met de Overdekte heeft en hoe de gemeente daar over denkt. Wethouder Waal ant woordde, dat het in eerste in stantie de bedoeling is dat op die plaats woningen zullen worden gebouwd. Mocht later blijken dat er toch behoefte is aan winkels, dan is een derge lijke verschuiving gemakkelij ker dan van winkels naar wo ningen. Opnieuw kwam gisteravond de bouw van negen woningen door de firma De Bolster aan de Lege Werfsteeg en Van de Werfstraat aan de orde. Volgens Waal is nog niet duidelijk waarom de woningen uiteindelijk niet in de premiesector zijn gebouwd. „We hebben inmiddels al gege vens over die zaak gekregen van De Bolster en van de architect, maar we wachten nog op de opmerkingen van de dienst Gemeentewerken. Het pro bleem bij dit project is dat de opdrachtgever en de bouwer een en dezelfde persoon was. We geven er de voorkeur aan dat de gemeente eigenaar is van de grond. Bovendien had de gemeente meer mogelijkheden gehad wanneer er voor het ge bied eert bestemmingsplan had bestaan". llNSDAG 21 JUNI 1977 Bah; -g 8 uiV—S IOut,EIDEN - De bouw van een nieuw overdekt zwembad 'zonaast de Vijf Meisporthal aan de Boshuizerlaan kan begin- ,eef<nen. De Leidse raad gaf gisteravond „groen licht" voor de jevotbouw, die 4,6 miljoen gulden zal kosten en wordt betaald uit al:de reserves van de Leidsche Duinwater Maatschappij. LEIDEN - V.V. Zaalberg hield zijn tweede wedstrijd in de Kager- plassen, met redelijke resultaten. Uitslag: 1. G. van Iterson 3880 gr. 25 st., 2. J. J. van Went 2975-24,3. G. P. v. d. Voort 2070-15, 4. J. Zandvliet 1150-14, 5. J. Philippo 975-9, 6. G. Holswilder 970-11, 7. P. Hemerik 800-9. tie ©Tegen dat laatste punt werden ernstige bezwaren gemaakt door het CDA- eraai raadslid Bleijie. „De zaak rammelt financieel, en ik maak me daarover grote zorgen", zo zei hij. „Je kunt maar niet zo 4.6 miljoen uit de LDM ™SS1 pulken". Bleyie was begonnen met de constatering, dat tal van financiële stukken bij het voorstel ontbreken. „Ik mis bijvoorbeeld een nota van de raad van >rms commissarissen, waarin staat dat zij akkoord gaan met de onttrekking". Verder vond hij ook de accountantsdienst haar licht over de zaak had jvinj moeten laten schijnen en dat de jaarrekening van de LDM over '76 beschikbaar had moeten zijn om de zaak goed te kunnen beoordelen, lizer Volgens Bleijie zou het verre de voorkeur verdienen wanneer de LDM een 3 uu open vennootschap zou worden en dat uit de opbrengst van de aande- lenverkoop het zwembad bekostigd zou worden. „Maar van die opens- !5 telling horen we niets meer. De hele zaak riekt naar een haastklus", aldus ïievj Bleijie. kuu] Sauna en bowling 9-11 Aanmerkelijk positiever waren Van Oosten (PPR/D'66) en Duivesteijn (PvdA). Z(j toonden hun tevredenheid over het feit, dat nu met de bouw van het bad kan worden begonnen. Wel vroeg Duivesteijn om de toezeg- n ging, dat vroegtijdig in de gemeentelijke commissie overleg zal worden *fd- gepleegd over de definitieve bestemming van een tweetal ruimtes in het stro bad. Voorlopig denkt men daarvoor aan een sauna en een bowling, chil Duivesteijn merkte verder op dat er bij het plan van uitgegaan is, dat de aanleg van een trainingsveld aan de Boshuizzerlaan door de Sportstich- ouw ting zelf bekostigd zal worden. uu[ In een reactie op de kritiek van Bleijie, zei wethouder Van Dam, dat de ur raad al een jaar geleden het principe-besluit had genomen, dat gelden aan de LDM onttrokken zouden worden voor de bouw van het zwem bad. Toen al is aan de Sportstichting de opdracht gegeven om een concreet plan uit te werken. Hij vond het een wat merkwaardige zaak dat ond het CDA-raadslid nu op die beslissing terugkwam. Overigens erkende uur Van Dam, dat op het punt van de openstelling van de LDM weinig vorderingen zijn gemaakt. »ra- eei, Zweilandbadkuip >ep^ De CDA-kritiek, dat het college wat al te lichtvaardig denkt over een im. sluiting Van het Zweilandbad, ontlokte wethouder Tesselaar de opmer- >to- king: „Het Zweilandbad is een incourant bad, het is meer een badkuip. Als er geen belangstelling voor het bad bestaat van de kant van de 'ie, zwemverenigingen of andere groepen zou het me niet verdrieten als dat bad wordt gesloten. We krijgen er in ieder een veel groter en mooier bad voor in de plaats". m Dat het bad ruim een miljoen duurder uitgevallen is dan vorig jaar werd geraamd betreurde hij: „Het is uiteindelijk duurde geworden dan ik zelf jk- gehoopt had". Wat betreft de sauna en de bowling wordt er gedacht aan na- een commerciële opzet, zodat er mogelijk voor de gemeente nog wat m- inkomsten aan verbonden zijn. te- Welzijnsbron Ten slotte kwam tijdens de discussie nog even de „Welzijnsbron" aan de er- orde. Dat betreft in het geheim voorbereide plannen om - ook uit LDM- gelden - een zwembad te bouwen. Dat plan is nooit doorgegaan maar aan voorbereidingskosten is er wel 115.000 gulden uitgegeven. Het voorstel was nu om deze kosten ten laste te laten komen van de LDM. CDA-er Driessen waarschuwde de raad voor een dergelijk besluit omdat de doelstellingen van de LDM dat niet toelaten. Hij wees op eventuele juridische consequenties. Wethouder Van Dam repliceerde dat naar de wijze waarop de uitgaven destijds werden gedaan een onderzoek wordt ingesteld door de com missie voor de rekeningen. Zij bekijkt de rol, die het vorig college en de commissarissen van de LDM hebben gespeeld in de zaak van de Wel- in zijnsbron. „De zaak hoe de kosten nu gedekt worden staat daar los van", 'ej aldus de Leidse wethouder. 8 Bij de uiteindelijke stemming over het zwembadplan stemden drie CDA- ers tegen het financiële dekkingsplan. Tegen de bouw van het bad had niemand in de Leidse raad bezwaar. Huisvesting werkende jongeren en studenten LEIDEN - De besturen van de langs een commissie ingesteld die De stichtingen werken op het oge- Leidse Stichting Huisvesting Wer- voorstellen moet gaan doen over #nblik samen aan een huisvestings- kende Jongeren en van de Stich- mogelijkheden om het onderhoud projekt aan de Dr. Lelylaan. Daar ting Leidse Studenten Huisvesting van de panden van de Stichting zullen 93 appartementen komen, gaan nauwer samenwerken. Van Huisvesting Werkende Jongeren waarvan er 31 bestemd zijn voor laatstgenoemde stichting zullen onder te brengen bij de Stichting werkende jongeren, 31 voor pers drie bestuursleden zitting nemen in Leidse Studenten Huisvesting. In oneelsleden van de universiteit en het bestuur van eerstgenoemde een later stadium zullen ook de 31 voor studenten. Verdere geza- stichting, terwijl dat waarschijnlijk mogelijkheden voor administra- menlijke activiteiten betreffen o.m. ook omgekeerd zal gebeuren. tieve samenwerking worden on- restauratie en nieuwbouw bij de derzocht. panden Oude Singel 220,222,224 en £e twee stichtingen hebben on- 226. "Het ouwe ijzer is ook geen vetpot". De jongeman die te rechtstond voor het rijden zonder verzekering trachtte daarmee aan te geven dat hij geen hoge boete zou kunnen betalen. Al die rare banen die je af moet lopen als je bijstand ontvangt wilde hij niet, dus moet hij zichzelf maar zien te redden. Dat doet hij door de handel in oud ijzer. Met zijn "pick-uppie" gaat hij langs de straat en dan verkoopt hij het ijzer gelijk weer door aan an dere handelaren. Voor deze kleine zelfstandige werd het een boete van honderd gulden en twee weken voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Duurder maar naar verhou ding zeer goedkoop kwam mo torrijder K. er van af. Onder het 1Q00 cc-motto "als je gas geeft gaat-ie gewoon" reed hij bij vlagen honderdzeventig op de rijksweg, ging met een gan getje van tachtig tot honderd op twee meter afstand achter auto's aan, haalde zeven keer rechts in en tripleerde her haalde malen (vraag me niet wat tripleren is, ik weet het niet; het is in ieder geval iets dat officier van justitie en kan tonrechter je kwalijk nemen). "Ik reed wel een beetje ruig" had de man bij aanhouding toeeegeven. Het leek wel een wedstrijd met een vliegtuig, taxeerde de kantonrechter, doelend op het politievlieg- tuigje dat de motorrijder een tijdlang gevolgd had. De mo torrijder kwam op de zitting ruiterlijk voor zijn fouten uit, beloofde herhaalde malen en van harte beterschap, kortom: hij straalde een en al goede be doeling uit. Het heeft hem blijkbaar geholpen want de rechter ("Ik hoop dat u ervan geleerd hebt") bepaalde de straf op totaal 300 gulden boete en drie maanden voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Hondenbezitter Z. toonde zich helemaal niet welwillend, be ter gezegd: hij kondigde tij dens de zitting al aan dat hij zijn hond nooit aan zou lijnen. Dat wekte toch wel de toorn van de officier die ineens los barstte „dat het hartstikke vervelend is voor die mensen dat ze in hun benen gebeten worden". Meneer Z. had de burgemeester nog gebeld en die had hem verzekerd dat honden op de Wilhelmlnabou- levard (in Noordwijk) los mo gen lopen als de baas er maar bij is. Maar ja, hoe was het ge gaan. Meneer Z. had met zijn herder in de duinen gewan deld. De hond was ver uit het zicht de boulevard al opge- Besluiten van gemeenteraad LEIDEN - De Leidse gemeente raad nam gisteravond o.a. de vol gende besluiten: het beschikbaar stellen van een krediet voor de vernieuwing van de riolering, de bestrating en de straatverlichting van de Celebes- straat, de Decimastraat, de Bloems- traat en gedeelten van de Kooilaan, Javastraat en Sieboldstraat; het oprichten van een school voor zieke kinderen in Leiden; het beginnen met een experi ment om speciale opvangklassen te maken voor Turkse en Marok kaanse leerlingen aan een openbare lagere school; het aanschaffen van nieuwe stoe- S - len en kaptafels voor de Groe- x noordhallen. - iteig „jf De behandeling van de voorstellen JHK3H|PP'v.. venhofjespolder en het volkshuis- werd door de Leidse raad uitge- De raad komt morgen opnieuw bij- een voor een vordere afhandeling van de punten. Begonnen wordt al LEIDEN - Vijftien ouders werken op het ogenblik in de avonduren aan de verbetering van de speelplaats van om half zes, wanneer als eerste punt kleuterschool "De Zonnebloem" aan de Asserstraat. Op initiatief van het oudercomité wordt de zandbak verbe- de reconstructie van de Sumatra- terd en een aardig kleurtje gegeven, worden klimrekken aangeschaft en wordt de bestrating verbeterd. Dat straat aan de orde zal komen. De gebeurt met geld dat door de ouders op vrijwillige basis beschikbaar is gesteld. Bij de aanleg van speelwerktuigen voor vanavond geplande raadsver- wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van houten materialen. gadering gaat niet door. LEIDEN - Het schoolzwemmen in Leiden zal het volgende schooljaar al in de tweede klas beginnen. De Leidse raad nam daartoe gister avond het besluit. Tot dusver kre gen de leerlingen van de lagere scholen pas in de derde klas de eerste zwemlessen. De bedoeling van de nieuwe opzet is, dat er één maal per week gezwommen wordt in het Zweilandbad of in zwembad De Zijl. De zwemlessen waarmee in de tweede klas wordt begonnen zullen in de derde klas alleen worden voortgezet voor die leerlingen die nog niet in het bezit zijn van de zwemdiploma's A en B. CDA-er Bosch diende gisteravond een voorstel in om na het behalen van de diploma's niet direct te stoppen, maar om ook in de derde klas het gehele jaar een zwemles per week te geven. Hij vond het belangrijk omdat daardoor ook het recreatieve zwemmen meer aan bod zou kun nen komen. Wethouder Tesselaar zei het idee op zich niet onsympathiek te vinden, maar op dit moment niet over de financiële middelen te beschikken om dat te kunnen uitvoeren. Wel zei hij te willen onderzoeken of er mo gelijkheden zijn om dat te realise ren bij een begeleiding van de eigen leerkracht. Op dat laatste was door CDA-er Bosch aangedrongen. De toezegging van de wethouder vond hij echter onvoldoende en hand haafde daarom zijn voorstel. Dat werd met 7 tegen 25 stemmen ver worpen. Alleen zijn partijgenoten stemden voor. Caravans uit plantsoen in Groenoord LEIDEN - "De oplossing is nabij" Dat zei gisteravond wethouder Oosterman toen in de Leidse raad de aanwezigheid van een caravan met bewoners in een plantsoen in de wijk Groenoord aan de orde kwam. De caravan (inmiddels staan er twee) was een doorn in het oog van het buurtcomité. Wethouder Oosterman maakte gis teravond duidelijk dat het hier gaat om een moeilijk op te lossen pro bleem. "Als we zouden toestaan dat de caravan een andere plaats krijgt, legaliseren we daarmee de stand plaats van een woonwagen; laten we de caravan wegslepen door de politie dan krijgen we een haal- en brengspelletje. Om er toch voor te zorgen dat de caravan verdwijnt uit het plantsoen zijn drie mogelijkheden onder zocht 1. verhuizing naar een an dere regio, 2. een huis in een andere gemeente voor de bewoners 3. te rug naar het woonwagencentrum, waar de caravan heeft gestaan. Vol gens Oosterman bleken ze geen van drie uitvoerbaar. "We hebben toen gezocht naar een oplossing in de wijk zelf. Maar zoiets los je niet in één dag op. Daar is een groeiproces voor nodig. Zowel van de kant van de caravanbewoners (een gezin met vier kinderen) als van de wijkbe woners. De buurt is er nu akkoord mee gegaan dat aan het gezin huis vesting kan worden geboden in de wijk Groenoord. We hopen dat over een paar weken in orde te hebben" aldus de wethouder. VOS-CURSUS LEIDEN - Een gewijzigd voorstel, waarin staat dat het college uiterlijk 1 november zal komen met voor stellen voor een eventuèle honore ring van de medewerkers aan de VOS-cursus, werd gisteravond door de Leidse raad met ruime meerderheid aanvaard. Drie WD- ers en SGP/GPV-raadslid Van der Meij waren tegen. De laatste vond dat dit vormingswerk zo eenzijdig politiek gericht is, dat hij daaraan zijn steun niet kon geven. De kri tiek van de WD gold het feit, dat in het voorstel nu toch halve beloften worden gedaan voor een betaling van het VOS-vrijwilligerswerk. gaan, en was daar tegen een agent opgesprongen. Onze hondenliefhebber: "Ja, de meeste honden zijn geneigd even naar mensen die unifor men dragen toe te gaan". De agent was in die situatie aangeklampt door een bouw vakker die verklaarde enkele dagen tevoren ook al door die hond besprongen te zijn. De of ficier wilde daar nu maar eens paal en perk aan stellen. Hij vond dat meneer Z. toch wel erg lichtvaardig iel dat hij de hond nooit aan sou lijnen in verband met het feit dat hij wat moeilijk ter been is. Eis: 150 gulden waarvan 100 gulden voorwaardelijk. "Het is toch helemaal het top punt! Wie gaat nou honder dvijftig gulden eisen voor Met een machteloos gebaar stond de hondenliefhebber sprakeloos. En in de vaste overtuiging dat het inderdaad erg slecht gaat met Nederland verliet hij de rechtzaal nadat de rechter hem hetzelfde lesje met dezelfde boete had voor gehouden. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3