LEIDSCH DAGBLAD ^Begin krijgt het vertrouwen van arlement Israël huisarts mm mm i anda cardiogram beschikken" moet over "Ook -jllet 63 tegen 53 stemmen Znidmolukkers in Krimpen gaan praten met politie Op en gemeente OOK BALLENMEISJES OP WIMBLEDON Patiënt met bavianehart overleden nieuw juwelier beroofd "MOLUKSE KWESTIE NÜ OPLOSSEN" Christina's zoon heet "Bernardo" 'INSDAG 21 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35272 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het leidsch s dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS II Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld ei dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren H Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 wel Naam Woonplaats Gironr. Hokje ai :onder postzegel opsturen naa Dagblad Antwoordnummer 21 KAAPSTAD (Reuter/UPI) - Een patiënt die gisteravond in het zie kenhuis Groote Schuur in Kaap stad het hart van een baviaan had gekregen, is vanmorgen vroeg overleden. Het hart van de baviaan was door dr. Christian Barnard ingeplant na- ast het hart van de patiënt dat niet j juist functioneerde. De bedoeling was met behulp van het apehart een operatie uit te voeren aan de klep pen van het eigen hart van de pa- tiënt. Droog Droog weer met in het noorden en mid den van het land kans op opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima morgen van 15 tot 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) UTRECHT - De echtgenoot van prinses Christina, Jorge Guillermoheeft vanmorgen ten overstaan van burgemee ster Vonhoff van Utrecht aangifte gedadn van de geboorte van zijn zoon. De jongste oranje-telg krijgt de namen Bernardo, Federico, Tomas mee. Zijn roepnaam is Bernardo. Hij krijgt de Ame rikaanse nationaliteit. door hen gestolen Mercedes het hekwerk voor de etalage weg waarna zij enkele emmers met juwelen vulden. De politie, in al lerijl gewaarschuwd door de omwonenden die door het ge- 'raas van de auto waren gewekt maar die verder niets durfden te ondernemen, was snel ter plekke doch toen waren de vo gels al gevlogen. De Mercedes bleek enkele honderden meters verderop geparkeerd. Het on derzoek is in volle gang. Op soortgelijke wijze werd vorige week juwelier Jacques van Dijk in Sassenheim beroofd. Ook daar werden omwonenden door het geraas gewekt en werd een aantal mannen met een Merce des gesignaleerd. De serie in braken begon enkele weken ge leden bij een juwelier in Oegs- tgeest. NIEUW VENNEP - Verscheidene omwonenden hebben vannacht gezien hoe opnieuw een juwe lenroof - ditmaal in Nieuw Ven nep bij juwelier Warmerdam aan de Venneperweg - werd ge pleegd. Volgens de eerste be richten wordt voor ongeveer 80.000 gulden aan horloges en sieraden gemist. Een tweetal mannen trok met een HUISMAN b.v. Levendaal 80 - Leiden 071-144345 Agent gaf zichzelf parkeerbon ROTTERDAM (SP) - De officier van justitie in Rotterdam heeft vanmorgen een brief van de heer W.J.P. Hoogstraten uit Lekker- kerk op zijn bureau gevonden waarin deze omstandig uit de doe ken doet hoe onlangs een agent zichzelf een parkeerbon gaf. De heer Hoogstraten wil weten of de administratieve afhandeling van de bekeuring volgens het boekje is gegaan. Blijkens de inhoud van de brief twijfelt hij daar sterk aan. De Lekkerkerker was er getuige van dat een geüniformeerde agent kwam aanrijden in een particu liere auto, parkeerde waar dat niet mocht en vervolgens zichzelf op de bon slingerde. "Hij bleef rustig in zijn auto zitten schrijven, stapte uit en keek zorgvuldig om zich heen. Toen stak hij de prent achter zijn eigen ruitewisser en stapte in bij een collega van hem die, eveneens in een particuliere auto, zat te wachten", vertelt de heer Hoog straten, die de agent verdenkt van een gemakkelijke manier om straf feloos fout te parkeren. IERUZALEM (SP) - De Israëlische premier Begin heeft vanmorgen vroeg met een meerderheid van 63 tegen 53 itemmen het vertrouwen van de negende Knesseth voor tijn regering gekregen. Voor het eerst in de 29-jarige ge schiedenis van de staat Israël is een rechtse Likoed- regering gevormd en moet de Verenigde Arbeiderspartij in de oppositiebanken plaatsnemen. Vele vergrijsde Britten zul len het hoofd hebben ge schud. Wimbledon is ook al niet meer wat het altijd geweest is. Want voor de eerste keer in de nu hon derdjarige geschiedenis zijn er op deze "heilige" tennisgronden ook bal- lenmeisjes aan het werk. Nog wel niet op het Centre Court, maar dat kan bij het hedendaagse "verval" nog slechts een kwestie van tijd zijn. PAGINA 9 18 PAGINA'S Wandelen met de VARA en bekende Nederlanders PAGINA 5 Onderwijs is voor de ge meenten een zwaar blok aan het been PAGINA 7 In Leiden ligt nog twee mil joen te wachten op houders van rentekaarten PAGINA 11 Giscard d'Estaing en Brezjnjew waren het zeer eens PAGINA 13 UTRECHT (ANP) - Als een huis arts op elk moment van de dag kan beschikken over een deskundig beoordeeld electro-cardiogram (ecg) dan leidt dat aantoonbaar tot een kwaliteitsverbetering van zijn werk. Omdat de meeste huisartsen zelf niet in staat zijn tot het goed lezen van een ecg verdient het voorkeur een landelijk geautomati seerd ecg-systeem op te zetten. Dit kan door een ecg-apparaat (een terminal - kosten: f50.000,-) bij huisartsen of in een diagnostisch centrum te plaatsen. De terminal kan dan via het openbare telefoon net worden aangesloten op een Indonesische computer in een cardiologisch cen trum van een ziekenhuis, die de ecg beoordeelt. De beoordelingen kunnen vervolgens per telefoon of telex binnen een dag worden te ruggeseind. En zonodig zelfs al na een kwartier. Dit schrijft de huisarts, J. Schilpe- roort in zijn proefschrift: "de toe pasbaarheid van electrocardiogra- fische diagnostiek in de huisart senpraktijk" waarop hij vandaag in Utrecht promoveerde tot doktor in de geneeskunde. Schilperoort (38) werkt sinds 1971 in het medisch centrum in Veenendaal. Een electro-cardiogram registreert de electrische eigenschappen van het hart. Uit een ecg valt te lezen of iemand een infarct of stoornissen in de hartregelmaat heeft en of er een begin is van een kransslagader- afwijking. Uit proefnemingen is gebleken dat tijdens telefonisch transport van de hartgegevens geen vervormingen optreden en dat de ecg-diagnostiek leidt tot een duidelijke kwaliteits verbetering van het werk van de huisarts, met name waar het het bij tijds vaststellen van hart- en vaat- aandoeningen betreft. Bij ongeveer tien procent van de patiënten be merkte men een duidelijk afwij kend ecg, zonder dat de klachten waarmee de patiënt bij de huisarts kwam op een ernstige hartaandoe- ning wezen. Doordat de huisarts via de deskundig beoordeelde ecg be ter in staat is de klachten te bezien, gaat hij de patiënten doelgerichter naar specialisten verwijzen. Daar mee wordt onnodig gebruik van dure, gespecialiseerde voorzienin gen tot een minimum beperkt, het geen sterk kostenbesparend kan werken. ambassadeur: DEN HAAG (ANP) - De Indonesi sche ambassadeur in Den Haag, Sutopo Yuwono, meent dat de Ne derlandse regering geen andere mogelijkheid heeft dan van de hui dige omstandigheden gebruik te maken om de Molukse kwestie op te lossen. De publieke opinie in Nederland staat thans welwillend tegenover pogingen om een fundamentele op lossing te vinden, zo verklaarde hij tegenover het Indonesische pers-, bureau Antara. Waaruit deze oplos sing zou moeten bestaan zei hij niet, wel dat de Nederlandse regering reeds stappen heeft gedaan om deze oplossing te verwezenlijken. )eze historische gebeurtenis werd ijdens het Knesseth-debat door de ianwezige Israëlische parlementa- iërs met ontelbare ordinaire 9 icheldpartijen gevierd. Gedurende ln9* iet acht uur durende debat werd de irse Cnesseth vannacht misbruikt als itrijdtoneel voor de verkiezingen roor de Histadroet, het Israëlische rakverbond waarbij de Arbeiders- >artij en de Likoed vandaag op- ïieuw tegenover elkaar stonden. Set meest kenmerkende facet van Ie regeringswisseling waren de iteurige maatkostuums met das van 3e nieuwe rechtse ministers tegen- pver de 'traditionele open boorden fan de uitgaande socialistische ka binetsleden. Begin heeft voor zijn regering behalve de stemmen van de coalitiepartners alleen de steun an de afvallige generaal Dajan en e voortvluchtige multi-miljonair Flato Sharon gekregen. De Demo- :ratische Beweging voor Verande ring (DASH) van Jadin die na de ferkiezingen enkele weken kandi daat stond voor deelname aan de regering heeft tegengestemd. In het dertien ministers tellende kabinet «■jdat door premier Begin is aange rateld zitten verder op de belang rijkste posten de voormalige op perbevelhebber en ex-minister van KRIMPEN A/D IJSSEL (ANP) - Vertegenwoordigers van de Mo lukse gemeenschap in Krimpen aan de IJssel gaan vanavond pra ten met de gemeente en de poli tie. Het gesprek zal gaan, zo heeft een Molukse woordvoerder mee gedeeld, over de „voorwaarden voor normalisering van de toe stand in de Molukse wijk". Het initiatief is volgens een woord voerder van de gemeente uitge gaan van zowel Molukkers als gemeente. De gemeente ziet het gesprek vooral als algemeen oriënterend. „Later kun je dan gaan praten over concrete za ken", aldus de woordvoerder. Aan de kant van de Molukkers hebben vooral de ouderen, de le den van de kerkeraad, aange drongen op een gesprek met de plaatselijke overheid. Het laatste gesprek was 16 juni. Volgens an dere Zuidmolukkers zijn er geen redenen om nu al weer te gaan praten, aangezien de afspraken die toen zijn gemaakt, zijn ge schonden. Het gaat dan vooral om de afspra ken die de activiteiten van de po litie in de Molukse wijk betreffen. De Molukkers wensen dat de po litie zich beperkt tot één pa trouille per 24 uur, per normale surveillance-auto. Nu wordt er meer gepatrouilleerd, ook wel in overvalwagens. Als de afspraken over dit onder werp weer gelden kan er ook weer worden gepraat over „nor malisering" van de hele situatie in de Molukse wijk, waar enkele dagen geleden onlusten waren tussen Molukkers en politie. De Molukse vertegenwoordigers zullen vanavond na afloop van het gesprek meteen hun mensen voorlichten over de - eventueel - nieuwe situatie. defensie generaal Mosje Dajan als minister van buitenlandse zaken en de voormalige luchtmachtcom mandant generaal Ezer Weizmann als minister van defensie terwijl drie ministers van de Nationaal - Religieuze partij in het kabinet zijn opgenomen. De militante generaal Sharon heeft zich met het ministe rie van landbouw tevreden moeten stellen. Terwijl de Knesseth bijeenkwam werd voor het Israëlische parle mentsgebouw met een straatthea ter op bijzonder ludieke wijze door de Israëlische feministische bewe ging onder aanvoering van de ex- Haagse Etty Rosenthal-Van Cre- veld de eerste buitenparlementaire demonstratie tegen de nieuwe Is raëlische regering gehouden. De Is raëlische vrouwen demonstreer den voor een vrije abortuswetge ving terwijl de regeringscoalitie van ultra-orthodoxen en nationalis ten de bestaande wet wil terugd raaien zodat zwangerschapsonder breking in de toekomst uitsluitend op medische gronden wordt toege- - staan. De Zionistische Vredespartij Eban, feliciteren premier Begin midden), minister Sjeli demonstreerde gisteravond Weizmann elkaar, nadat de Knesseth vanmorgen in tegen de nationalistische politiek van de regering-Begin, het koloni- satiebeleid en het liberale sociaal- economische beleid. van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan en defensieminister alle vroegte het nieuwe kabinet van Begin had aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1