Inspiratie en wisselwerking niet voldoende GESLAAGDEN CBBBnasa» Je eigen kerk is nooit af... Ontwikkelingshulp op basis van gelijkheid Mogelijk 'schakelkop' middenschool DINSDAG 21 JUNI 1977 Somber vooruitzicht voor Ned. Protestantenbond f De afdelingen van de Nederlandse Protestanten Bond leiden over het algemeen een naar binnnen gericht bestaan, zijn traditoneel ingesteld en la ten zich wéinig aan het buitengebeuren gelegen liggen, uitzonderingen, zoals de actie Hulp N OORD Ierland daargelaten, Het kerkje van de Sassenheimse afdeling van de Protestantenbond. Deze afdeling vierde onlangs haar gouden jubileum. Dat is een conclusie uit een "on dogmatisch onderzoek naar be staan en groei" van deze in 1870 op gerichte geloofsgemeenschap, die over het hele land ruim 10.000 leden telt en in deze regio afdelingen heeft in Noordwijk, Sassenheim, Wassenaar en Woubrugge. De sa menstellers van het rapport willen met deze nogal harde conclusie geen waarde-oordeel uitspreken over de kwaliteit van de activiteiten binnen de NPB, noch over de le venshouding of de intenties van de leden. De NPB wordt omschreven als een vereniging van mensen die willen samenwerken om de vrije ontwik keling van het godsdienstige leven te bevorderen, zowel binnen de kring van de kerken als op ander gebied. In het verleden heeft de bond in Utrecht opgericht als ver eniging van vrijzinnige christenen, belangrijk werk gedaan. Zo gaf hij de stoot tot de "Leidse vertaling" van de bijbel en bevorderde hij so- cilae activiteiten. Hij kent zowel af delingen die regelmatig kerkdiens ten houden als afdelingen die zich beperken tot godsdienstonderwijs. Vorige week werd een onderzoek van enkele jaren naar de groeimo gelijkheden van deze kleine ge loofsgemeenschap afgesloten met de aanbieding van het rapport "Ge loof in de NPB". "Het ging,', aldus de werkgroep "Onderzoek Groei", "niet om een analyse van de situatie waarin de NPB verkeert aan de hand van bij voorbeeld leeftijdsopbouw, kerkbezoek en al lerlei activiteiten die door en voor leden worden georganiseerd .Ook niet om vast te stellen met welk problemen de bond zoal te kampen heeft. Maar om te ontdekken of de NPB met een afnemend ledental nog kan groeien". De werkgroep ziet zich als een intermediair (be middelaar) die tracht een "actie" op gang te krijgen. Zes afdelingen van de bond (Bennekom, Bilthoven, Den Haag, Rijssen, Weesp en Zandvoort) waren bereid zich de spiegel te laten voorhouden om te zien of zij daardoor in beweging zouden kunnen komen. Functieverlies Het rapport slujt de mogelijkheid niet uit, dat de NPB 'geestelijk .trefpunt van allen die een innerlijk jopen levenshouding bezitten" - idoor onvoldoende inspiratie of jdoor te weinig wisselwerking met de omgeving steeds meer aan kracht inboet en op langere termijn Izelfs zijn functie verliest. Dit mag jniet alleen worden toegeschreven iaan de vergrijzing van de leden en 'het verdwijnen van de "elite" die ivan oudsher de NPB bevolkte; de joorzaak moet, aldus het rapport, jgezocht worden in het ontbreken van duidelijke, gemeenschappe lijke en hedendaagse doelstellin gen, die op jong en oud zuigkracht uitoefenen. De onderzoekers menen dat ieder afde ing van de NPB afzonderlijk en daarin weer ieder lid zich op nieuw de vraag moet stellen vanuit welke motieven men handelt. Daarbij zal de vrijzinnigheid die aan het samenzijn binnen de afde lingen ten grondslag ligt, geen doel op zichzelf (meer) mogen zijn, maar hooguit een voorwaarde. Het formuleren van doelstellingen zal bij voorkeur niet moeten uit gaan van het bestuur of de voor ganger, maar van de leden zelf. Daarbij zullen de leden zich moeten realiseren, dat het juist de vrijzin nigheid zelf is, die het moeilijk maakt om tot gemeenschappelijke, hedendaagse doelstellingen te ko men. Van een nieuw hoofdbestuur mag niet worden verwacht, het dit het getij voor de bond kan keren. Vrijzinnigheid vraagt om ontwik kelingen vanuit de leden. Juist kleine groeperingen, waarin men sen elkaar kennen, zijn zeer ge schikt om in beweging te komen. De ervaring van de onderzoekers was, dat men ook in de zes "proef tuinen" vooralsnog worstelt met het probleem van de doelstellin gen. Bovendien is er een grote af stand tussen het regionale gebeu- In „Oegstgeest", waar de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk zetelt, is er spanning of de werkloosheid en in het algemeen de economische situatie van ons land invloed hebben op het geven voor de zending. Het juni-bulletin van deze raad meldt, dat nu ruim een kwart van wat de zending dit jaar verwacht binnen is. Dit jaar is 9.3000.000 nodig. Daarin zit 200.000 voor evangelisatiewerk in eigen land. Die ruim 9 miljoen zijn nodig voor het lopende werk. Als er meer bin nenkomt kan ook gedacht worden aan de vele verlangens van kerken overzee die binnen het raan van de huidige begroting geen plaats kon den vinden. Het bulletin voegt daaraan toe: „Ook al zullen we ons in Nederland wat moeten beperken in de ogen van de derde wereld blijven we ontzaglijk rijk". Vrouwen vechten „De verhouding tussen mannen en vrouwen in de Lutherse Kerk is er meestal een waarbij de één leidt en de ander volgt". Dat zei de voorzitster van de vrou wenafdeling van de Lutherse We reldfederatie op een ontmoeting met de pers ter gelegenheid van de zesde algemene vergadering van deze federatie in Dar es Salaam (Tanzania, Afrika). Ruim 700 afge vaardigden van 93 lutherse kerken in de wereld nemen aan deze ver gadering deel. Er zitten geen vrou wen in het presidium van de feder atie en geen vrouw heeft ooit een dienst mogen leiden tijdens de ver gadering. „Vróuwen", zo verklaarde me vrouw Anna-Marie Agaard (Dene marken), „willen méér dan alleen zingen". Er wordt volgens haar op het ogenblik „gevochten" over de rol die de vrouwen zullen spelen in de laatste dienst van deze algemene vergadering. De vrouwen zullen geen eigen kandidaat voordragen voor het presidentschap van de fe deratie. „Wij strijden geen verloren strijd", aldus mevrouw Agaard. Een vrouwelijke dominee uit Oos tenrijk, mevrouw Eva Zabolai - Csekme, die op het lutherse hoofd kwartier in Genève werkt, be schuldigde mannen ervan, dat zij in het verleden historische religieuze registers hebben vervalst om de rol van de vrouw in de geschiedenis van de godsdienst te bagatelliseren. Beroepingswerk Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Lisse B. C. de Gelder Maasdijk, naar Zeist J. Lugtigheid Sneek; bedankt voor Oud-Beyerland J. Jonderden Har derwijk, voor Dordrecht C. den Boer Wageningen, voor Strijen J. D. van Roest Ederveen. Geref. Kerken: aangenomen de benoe ming tot leraar godsdienst te Ein dhoven A. C. Bronswijk (Zwitser land) Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Rotterdam H. U. Westerterp Spijkenisse. Ds. Den Tonkelaar (Warmond): ren en de landelijke activiteiten, alsmede tussen afdelings besturen en leden. In de regel werd een afde ling aangetroffen met een kleine ac tieve kern, met daaromheen een tamelijk groot aantal randleden, die nauwelijks deelnemen aan het af de lingsgebeuren. Hier en daar zou zelfs van desintegratie moeten worden gesproken. De rapporteurs zien het hoofdbe stuur concreet functioneren in het scheppen van voorwaarden tot verdere ontwikkeling van de afde lingen, in representatie op lande lijk, Europees of wellicht mondiaal niveau, in het verzamelen en ver strekken van informatie en in op leiding, vorming en training van bestuursleden en kader. Naam ter discussie In het rapport wordt ook de hoop uitgesproken dat de naam van de NPB ter discussie zal komen, waarbij de aanduiding "protestant" verdwijnt en de letter B niet langer meer zal staan voor het statisch woord "bond", maar voor "bewe ging", want alleen uit beweging ontstaat groei. "Wie alle hoofdstukken van het on derzoek doorleest, kan slechts tot de conclusie komen dat "gelovig Nederland" zich in een uiterst ge compliceerd secularisatieproces bevindt, dat' zich nog steeds voort zet en waarvan de uitkomst niet voorspelbaar is. Uit vele onderzoe ken in rk, hervormde en gerefor meerde kring blijkt dat ook daar ve len even oprecht twijfelen en zoe ken als destijds de vrijzinnigen die besloten tot oprichting van de NPB". Het rapport stelt dan ook de vraag, in hoeverre de vrijzinnigen in deze tijd zich nog wel op de juiste "orp- geving" richten om hun vrijzinnig heid te ervaren of ervan te getuigen, voorzover zij dat tenminste nog no dig achten. De Raad van Kerken in Nederland is een gemeenschap geworden waarin voor verdachtmaking geen plaats meer is. Die komt nog wél van buitenaf. Voor de Warmondse hervormde predikant Den Tonkelaar was dat een reden om in de juni-editie van het blad "Saamhorig" eens van binnenuit te zeggen, hoe dankbaar hij is dat hij namens de redactie van dit blad, nu al twee jaar, de vergade ring van deze raad mag meemaken. Ze stimuleren hem bij zijn werk van elke dag in de eigen gemeente. Wat ds. Den Tonkelaar nu juist zo bijzonder vindt, is dat deze verga deringen (telkens op de tweede woensdag van de maand van 10 tot 4 uur) worden gehouden in een sfeer van cjuidelijke vanzelfspre kendheid. Zelfspot Ds. Den Tonkelaar "Geen enkele krampachtigheid of voorzichtig heid. Als buitenstaander zou je dat wellicht verwachten. In plaats van uithoren is er een open gesprek' over eikaars problemen. In elke vergadering geeft één kerk of groep een portret van zichzelf: een mo mentopname. Komt er dan kritiek van de anderen die "natuurlijk" al les beter weten? Integendeel, er komt een vragend mee-denken. Er is hier duidelijk een sfeer van: wat kunnen wij voor elkaar betekenen en doen? Worden er geen scherpe dingen ge zegd? O ja, maar meer en vakerover zichzelf dan over de ander. Aan de zelfkritiek en zelfspot merk je nu juist, hoe in de loop der jaren die oecumenische Raad van Kerken tot een hechte en echte vriendschap is geworden. De verschillen worden soms breed uitgemeten, ja zeker, maar niet in de vorm van het zich tegen de ander afzetten, zoals dat oudtijds de gewoonte tussen de kerken was, maar door met kritiek op het eigene de ander te bevragen. Zo ontdek je dan over en weer, dat je nooit klaar bent en dat je eigen kerk nooit "af' is". Ds. Den Tonkelaar zet ook uiteen, dat de raad niet aan politiek doet. De vergaderingen worden geken merkt door een grote mate van nuchterheid ten aanzien van de po litieke ontwikkelingen, zowel de grote wereldpolitieke ontwikke lingen als de partijpolitieke in eigen land. Juist vanuit die gezamenlijke en evangelische bewogenheid. Oude jongens "Ik durf te stellen, dat de bespre kingen op dit punt duidelijk staan in het ene teken van lijden, sterven én opstaan van de Heer der kerk. Deze grote woorden zijn niet mi splaatst, wanneer ik let op die sfeer van samen ip dienst van die ene Heer staan, \frelke sfeer op mij meer indruk maakt (dat moogt u best we ten) dan wanneer ik in een kring binnen de eigen kerk over "politie ke" zaken kom te spreken. Want daar krijg je maar al te gauw het vertrouwelijke van de oude jon gens onder elkaar. Juist de oecu mene verlost je van deze gezapig heid. Oecumenisch denken werkt aanstekelijk". Ds. Den Tonkelaar deelt in zijn stukje nog mee, dat binnen de Raad van Kerken voorbereidingen wor den getroffen voor een bezinnings dag in augustus. Bezinning op de kerkelijke en interkerkelijke situa tie in ons land. Deze week wordt in Lage Vuursche een breed overleg gehouden tussen de Protestants-christelijke stich ting voor medefinanciering van Ontwikkelingsprojekten en een twaalftal organisaties uit Afrika, Azië en Zuid-Amerike waarmee deze stichting al lang samenwerkt. De bedoeling van de ontmoeting is, een stuk verantwoordelijkheid voor ontwikkelingsprojekten aan de deelnemende organisaties in de ontwikkelingslanden over te dra gen en zo een stap verder te komen in het doorbreken van de afhanke lijkheidsrelatie tussen rijke en arme landen, gevende en ontvan gende organisaties. Dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, zit het overleg voor. In een openingswoord zei hij, dat de rol van het geld in het ontwikke- lingsverkeer nog altijd overheer send is en dat regeringen er ge makkelijk toe komen, ontwikke lingshulp te gebruiken als macht sinstrument voor hun buitenlandse politiek. Ook kerken zijn zich vaak niet bewust van de machtige rol van het geld. Het overleg in Vuursche, op insti gatie van de Wereldraad van Ker ken, moet het proces naar gelijk waardigheid van de partners voort zetten. De afgevaardigden komen uit Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Geslaagd voor Mavo-3 Simone Corsel, Henk van Delft, Conny van Egmond, Jandirk van Egmond, Hans van Egmond, Arjen Hogewoning, Jannie Hogewoning, Hans Jungerius, Anie de Koning, Ruud Lagas, Kees de Mooy, Martien de Mooy, Jaap van der Plas. Jeroen Plasmeijer, Nancy Rijksen, Theo Schijff, Bram Vijlbrief, Rob van Wijk. Mavo-4 Helma Anholts, Patricia Barning, Rob Beekhuis, Arie van Beelen, Martien de Boer, Sylvia Botermans, Theo Bouk- necht, Nancy Brussee, Bram Buik, Roe lof van der Burg, Roel van der Burg, Frank Buyze, Anja van Delft, Arianne van Delft, Connie van Delft, Lizette van Dommelen, Peter van Doorn, André van Dijk, Andrea van Egmond, Nico den Haan, Bram Haasbroek, Jan Piet Hazenoot, Jes Hazenoot, Lettie Heems kerk, Marius van der Heul, Judith Hoek, Helmie Hogewoning, Hanneke Hogewoning, Nicoline Hoogstraten, Kees van der Kaaden, Conny Kerrebi jn, Gerjan van Klaveren, Ans de Kluy ver, Leo Heemskerk, Marja de Koning, Ar jan Kreuze, Elly Kromhout, Jan Krom hout, Anja van der Kwaak, Gerda La- badie, Cock Lafeber, Hans Luksenburg, Cobie van der Meij, Margriet van der Meij, Hanneke de Monyé, Hans de Mooy, Greet de Mooy, Nelly de Mooy, Angelique de Niet, Nel Noort, Sandra Noort, Bram Paauw, Marieke Pas schier, René Passchier, Marja Plas meijer, Kees Prins, Jan Ravensbergen, Jeanette Ravensbergen, Marian Ra vensbergen, Wim Remmelzwaal, Bart Reterink, Corrie Slootweg, Kees Snel, Nieske Star, Nel van Starkenburg, Frits van Tol, Jan van der Wel, Corrie Wolthaus, Hennie Zandbergen, Lydie Zandbergen, Kees van der Zwan. Aan de Paulus-scholengemeenschap voor MAVO en LEAO in Leiden slaag den voor het diploma: Jolanda v. Berge Henegouwen, Maija Buikstra, Ronald Dijkstra, Maija Her tog, Ted Herder, Anita van Hooven, Grabelien van Kerkhof, Rob KnijfT, Heidy Kramer, Ria Kulker, Corine Na- .uta, Hans Peereboom, Marian Schlag- wein, Yvonne van Steenbergen, Franka Verhaar, Gerko de Blanken, Heieen Borst, Sergio Candido, Wim Florisson, Rens Goddjjn, Peter Koevoet, Jaap Montagne, Leo Onderwater, Marcel Pe ters, Julia, Peterse, Peter Versteegen, Greta Vreeden MAVO-4 Allard Alberga, Angela Alkemade, Kees van Bemmelen, Joke Berg, Karina v.d. Berg, Meja v. d. Berg, Marian v. Berge Henegouwen, Marianne Bik, Rob Bo- denstafF, Lidy v. Brero, Hans de Bruyn, George Cohen, Adrie van Diemen, Peter van Duyn, Ton van Egmond, Ruud Els- tgeest, Anita Fuchs, Frans de Goede, Jan de Goede, Jos de Goede, Loes de Goede, Lucia de Goede, Corinne de Haas, Rita Haasjes, Carla v.d. Heuvel, Frans v. Hilst, Marian Hockx, Ben Hoogenboom, Rolf-Peter Kok, Pauline Koster, Marcel Kuipers, Kees van Leeuwen, Elly van Leeuwen, Ineke Ligtvoet, Fred v.d. Meer, Michiel v.d. Meer, Monique Mei man, Sjors Mooren, Ko Noord man, Wilco van Oosten, Harry Oudshoorn, Gladys Pand ay, Paula Pelle, Hans Pie- ters, Lia v.d. Poel, John van Schaik, Anja Schrijvers, Kees v.d. Star, Ronald Ste vens, José Verhoosel, Nel Vink, Rico Zandbergen, John Zevenhoven, Temple Zuma, Erica Zuurbier, Harry Zwetsloot, Patricia Baert. Duncan Campbell, Taco van Ginkel, Lidy Heilbron, Janske Hogewoning, Ca roline Jacobs, Henk Jobsen, Tessa Kraus, Gerard Laurent. Anneke Nyen- huis, Hanno Roberts, Valentine Roth, Jan van Steyn, Klaas van der Struys, Je roen Zwart, Marjolein van Bellen, de mentia Blankevoort, Helga van Elk, An- net Knijff, Paul Korpelshoek, Mariêtte Lampier, Asha Newalsing, Alice de Raad, Arya Scheerhoorn, Karin Ver- bruggen, Dick van Bommel, Joke Boodt, Mark Bouw, Han Deibei, René Ess er. Marjolein de Groot, Arie Landsmeer, Gerben van Manen, Wouter van Mullem, Marloes van Rees, Sonja Romijn, Jan Roodenburg Vermaat, Erik Spruyt, Mo nique Weeke, Carla Welink, Rob Witte, Allard Bekker, Dick Holtkamp, Dirk Jonker, Erik ten Kley, Anton Klok, Sas- kia Leentvaar, Annelies de Leeuw, Do- rieke Mulder, Monique van der Togt, Theo de Veer, Jan Louk Vrijenhoek, Angela Belfor, Meta Daems, Paul Esser, Patricia Hogers, Tycho van der Reijden, Arthur van der Schalie, Quirine van Steyn, Jacqueline Zirkzee, Twan Deibei, Nic Dnon, Hans Fabius, Floris van Gu- lick, Ronald Hietbrink, Dirk Kuiperbak, Eva Ouwehand, Erik Poelman, Frank Snieder, Cécile Voogd, Gerda Weeda, Barbara Wessel, Evert Brouwer, Marjan Dorgelo, Daan van Egmond, Peter Ess- eveld, Dirk Fock, Antien Frets, Thomas Gerlach, Marlies de Groot, Roelien Jan sen van Rosendaal, Yvonne Karl, Lies beth Koenen, Jaap Lammers, Renée Loeffen, Annette Los, Christiaan Mer- kelbach, Hansje Planjer, Harry Porsc- hen, Ariane Repelaer van Driel, Ocker Repeiaer van Driel. Klaartje Schweizer, Peter van Solinge, Bart in 't Veld, Onno Voorhoeve, Rudi Wessel, Petra Denig, Wim Heemskerk, Katja Hogendoorn, Geert-Jan de Jong, Paula Korevaar, Ottoline van der Kreek, Claudia Kuyck, Lizzy van Leeuwen, Fons Leyten, Marga Medendorp, Mi chiel Plomp, Steven van Rossem, Maud Struijvenberg, Caroline Vollaard, Nel Wagenaar, Monique Bogaards, Matthijs Cats, Arjen Dangerman, Gerrit Jan Hal link, Lenneke van der Mark, Mieke Mus, Loes de Nie, Marjan Nijenhuis, Heilet van Ree, Erik de Roo, Ghene Snellen, Gaia Son, Hans van Vreeswijk, Egbert- Jan Zweers, Nico van Amerongen, Guus Blaauw, Harm-Jan van Dobben de Bruyn, Kann van Duyn, Christien El lens, Frans Evenblij, Luciènne Evers, Ron Franken, André de Graaff Guilloud, Lucas Groeneveld, Onno de Groote, Wim van Hartingsveld, Jan Willem Hoe vers, Liesbeth Hugenholtz, Wim van der Kamp, Marie-Louise Koop, Vera de Dalmijn, Geertjan Carien van Leeuwen, Nouel van Leeuwen, Bart Meilink, Ma-' riëtte van de Rest, Cynthia Riemersma, Kees Turnhout, Cato Went, Monique Dalmijn,Geertjan Frese, Peter van Ger- ven, Monique Kuiper, Emile van der Linden, Wicher van Lingen, Jaap Mus, Rob Otten, Hans van Overhagen, Gijs Remmelts, Sybiel Smits. KATWIJK - Geslaagd aan de christe lijke scholengemeenschap voor havo en atheneum te Katwijk voor het Havo-diploma: (zonder plaatsnaam is Katwijk) Yvonne Baljeu (Noordwijk), Jos Beeloo, Martin Haasnoot, Sophien Hoek (Noordwijk), Corrie Houwaard, Heieen Klok, Wouter van der Linden (Noord wijk), Albert van der Mey, Frans Miere- met, Marja Oosterlee (Valkenburg), Kees van der PlasHeidi van der Schoot, Addy van der Snoek, MaijaTinga (Noordwijk), Rien de Vreugd, Philip Whittle, Petra de Wit, Siebe Wobbes, Jan Zuyderduyn, Arnold van Zwet, Maritza van der Berg (Valkenburg), Infl Drijver, Arend Jan van Duyn, Annke van Duyn, Coba Guyt, Corien Meyvogel, Hayke Ouwehand, Evert Jan van der Plas, Huig van der Plas, Jaap van Rijn, Hilda Schaap, Gea Sijpkes (Noordwijk), Marion Spieren burg, Ada Verhart, Hans Verschoor (Noordwijkerhout), Henk Vink (Noord wijk), Willem-Jo Barnhoom, Wim Blok, Harry van Duyn (Noordwijk), Fred Eijs- berg, Nel van der Gugten, Kees van der Meij, Grieteke van Ryn, Kees van Rooi- jen, Floor Schaap, Hans Berkheij, Truus van Duy venboden, Teuny van Egmond, Wilma Hasenoot, Gerda van Hoek (Noordwijk), Arend Kuyt, Beatrix van der Laan (Rijnsburg), Amneke van den Oever, Bert Parlevliet, Jan Parlevliet, Ria Ravensbergen (Rijnsburg), Gerrit van Ryn, Herman Russchenberg (Rjjns- burg). Jan Schaap, Jeanette Slootbeek, Anja van der Tang (Noordwijk), Ineke Wassens, Tine van der Wiel (Noordwyk). Geslaagd voor het Atheneum-diploma: (zonder plaatsnaam is Katwijk) Jan Aandewiel, Arie van Beelen, Gerco van Beelen, Sanneke Boom, Jan van Dam. Janna van Duyn, Joke Hagen, Rianne van Halsema, Jaap van Harten, Ada Hoek, Wim Kralt, Wandi van Leeu wen, Tinka Murk (Noordwyk), Willy Noort, Jan van der Plas. Jolanda Rieze- bosch, Peter van Rijn, Petra Sijpkes (Noordwijk), Alt Varkevisser (Noord wijk), Kees van Vliet (Noordwijkerhout), Nico van der Zwart (Noordwyk), Anne- liet van Beelen, Gysbert van der Bent, Ben Fisser (Noordwijk), Corrie Haas noot, Joke Hoek, Marja Hortensius, Louis de Jong, Cor Kralt, Jan Mouter, Kees Oudshoorn, Liesbeth Passchier (Noordwijk), Dick van der Plas, IJs brand van Rijn, Els Schaap, Elma Schoonderwoerd, Magdalies Schut (Noordwyk), Anne van Veen, Coby Ver- does, Hans Verloop. Aan de Jullana-mavo In Katwijk slaagden: Mavo-3: Jaap van Beelen, Wim van Duy- venvoorde, Marleen Ouwehand, Elga Varkevisser. Afgewezen één. Mavo-4: Carla Aanhane, Jaap van Bee len, Gerrit de Best, Ankie Burgerhout, Arie Buwalda, Maija v. d. Does, Peter Dubbelaar, Jacco le Due, Dirk van Duyn, Dick van Duyn, Koos van Duyn, Alida van Duyvenbode, Rien van Duy- venbode, Kees van Duyvenbode, Jac queline van Duyvenbode, Karin van Duyvenbode, Petra van Duyvenbode, Arie van Duyvenvoorde, Erik Fleur, Rianne Freke, Hilko v. d. Giessen, Pim Groenendijk, Neeltje Guyt, Klaas Haas noot, Lia Haasnoot, Matjan Hazenoot, Anton Herbert, Dick Hoek, Jeannette Hoek, Gys Imthorn, Tineke de Jong, Ar jan Kerpershoek, Wim van Klaveren, Janneke Klinkenberg, Hilma Koelman, Marja Korevaar, Johan Krijgsman, Floor Kuyt, Marco Kuyt, Ank van Leeuwen, Juzyna v. d. Meij, Koos Meijer, Nico Kuyt, Mildred van Mourik, Lida v. d. Oe ver, Margreet van Ommen, Berend Oudshoorn, Wilma Ouwehand, Dik v. d. Plas, Helma v. d. Plas, Manie v. d. Plas, Ronald Pool, Mary Jane van Pypen, Margreet Ravensbergen, Wim Remmel zwaal, Huug van Rhee, Pleter van Rhyn, Wouter Rombouts, Kees Ros, Thea van Rijn, Machteld Sabee, Karla Schuite maker, Wonnie Stüger, Johan Varkevis ser, Hanneke van Veen, Janneke Ver hoef, Elly Vlasman, Lida Vooijs, Geertje de Vries, Alice Wagter, Frank v. d. Wei de, Gary Whittle, Riekel Witteveen, Lida Zuyderduyn, Been Zwaan. Afgewezen 8. Een leerling krijgt een herexamen. STUTTGART - Sneeuwploe- W1TTF 7f)MFR gen zijn druk in de weer geweest om het centrum van Stuttgart sneeuwvrij te maken. Vlak voor daar een halve ™ter het officiële begin van de zomer sneeuw gevallen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Kemenade van Onderwijs en We tenschappen is in principe bereid om een schakeljaar aan de mid denschool toe te voegen om tradi tionele diploma's te verwerven als dat noodzakelijk zou blijken. Deze „schakelkoppen" op de middens chool zijn ter sprake gebracht in de centrale commissie voor onderwij soverleg. De schakelkop is eigenlijk in strijd met de uitgangspunten van een middenschool: een vierjarige op leiding met gedifferentieerd on derwijs voor alle kinderen na de la gere school. Bij veel ouders zou angst bestaan over de afronding van het middenschoolonderwijs en over de mogelijkheden van aanslui ting op vervolgonderwijs. Dr. H. Snijder, hoofdbestuurslid van de sectie voor openbaar en overig bijzonder onderwijs van het Nederlands Genootschap van Le raren (NGL) schrijft in het week blad van het genootschap, dat het niet zeker blijkt te zijn dat de scho len die thans aan de experimenten voor een middenschool deelne men, een schakelkop krijgen. De mogelijkheid ertoe wordt wel opengelaten. Aparte schakelscholen acht minis ter Van Kemenade niet doelmatig. Op deze scholen, die alle ervaring missen, zou toch weer moeten wor den bijgesprongen. Misschien kunnen de mogelijkheden voor voortgezette beroepsleidingen een oplossing bieden voor de afgestu deerden van de middenschool, al dus mr, Snijder. Verdachte van moord aangehouden AMSTERDAM (SP) - De Amster damse politie heeft gisteravond een 23-jarige Duitser aangehouden die wordt verdacht van de moord op de 28-jarige studente Rita Geeris uit de hoofdstad. De Duitser is helemaal in de war en is moeilijk aanspreekbaar, aldus de politie. Het ernstig verminkte li chaam van Rita Geeris werd vrijdag in haar huis door de politie gewon den. Toen werd ook hetpaspoort van de Duitser aangetroffen Het slachfoffer bleek hem al enige tijd te kennen. Ander soort aardgas uit de kraan in Noordwijkerhout GRONINGEN (SP) - Ruim 1,3 mil joen Nederlanders in het gebied tussen Noordwijkerhout; - en Ber gen (N.H.) - Hoorn krijgen de ko mende zomermaanden een ander soort aardgas uit de kraan. Aan het "gewone aardgas" uit Slochteren wordt in dit gebied aardgas uit zie toegevoegd. Het gaat hier om gas dat wordt gewonnen onder het Ne derlandse deel van de Noordzee- todem en afkomstig is uit putten van de NAM bij Callandsoog en de Fennis Oil Group. Omdat het aardgas uit zee een wat andere samenstelling heeft heeft de Nederlandse gasunie besloten tot "menging". Om na te gaan hoe een en ander in de praktijk werkt wor den de eerste mengproeven geno men in het noorden van Zuid- Holland en en het zuiden van Noord-Holland. De ervaringen in die streken worden verwerkt bij de plannen om later ook in de rest van ons land meer andersoortig gas te distribueren. Volgens de Gasunie merkt de ver bruiker thuis weinig of niets van het experiment, omdat de kwaliteit praktisch niet afwijkt van het pro- dukt uit Slochteren. De klant krijgt dezelfde warmtehoeveelheid voor dezelfde gasprijs als voorheen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14