Houders rente- kaarten: twee miljoen tegoed Vrouw op Cleveringa-leerstoel Oosteuropese landen toch in Kieler Woclie Symposium aan universiteit Raad van Arbeid wacht op aanvragen LEIDEN LID VAN RECREATIESCHAP PLASSENGEBIED Blommendaal gewipt in districtsstrijd cue DINSDAG 21 JUNI 1977 VARIA PAGINA 11 LEIDEN - Aan de Leidse universi teit wordt van maandag 27 tot en met donderdag 30 juni het derde "International Symposium on Educational Testing" gehouden. Het is de tweede keer dat het tweej aarlijkse symposium in Nederland plaatsheeft. Aan het symposium, dat de kloof tussen geavanceerde theorie op het gebied van toetsen en de dagelijkse praktijk van de onderwijsresearch moet overbrug gen, wordt door meer dan tweeh onderd theoretici en praktici uit ze ventien landen deelgenomen. De vier onderwerpen waarover gedis cussieerd zal worden zijn de erfe lijkheid van intelligentie, discrimi nerend gebruik van tests, "op maat gesneden" tests en examens met open vragen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen filosofie T. J. de Looy (Lei den), kerkelijk examen L. C. Ver zijden (Oegstgeest), K. ten Klooster (Katwijk aan Zee), pedagogiek mej. A. W. J. Knuttel (Leiden), psycho logie mevr. C. J. Faddegon- Meertens (Leiden), R. J. Pijpers (Leiden), mevr. E. v.d. Wiel- Bruggeman (Oegstgeest), S. J. M. Hoogwegt (Leiden), C. E. Radema kers (Leiden), R. F. Rienwers (Lei den), F. G. Schilder (Leiden), En gels P. C. M. Kies (Leiden), Spaans mevr. S. D. Saktoe-Bainathsan (Leiden), staatkundig recht J. M. G. Kievits, Nederlands recht J. E. Demper, mej. J. Ratelband, A. L. de Haas, J. H. Warnaars, mej. M. C. Boekei, T. Groenewald, A. D. J. Keizer, mej. J. H. B. Lebret, R. Le ver, L. S. Linscheer, J. Mever Tim merman Thijssen, mevr. H. L. G. v.d. Pias-Wieten, J. van Wieringen, mej. S. Luyt, J. W. M. Pothof, P. R. M. v.d. Kroft, sociologie R. N. M. Maas (Leiden), fiscaal recht A. Le der (Leiden), B. R. C. d. Roo (Lei den), E. A. Brassem (Leiden), R. H. v.d. Poel (Leiden), A. L. J. Groten huis (Leiden), wiskunde M. P. Kol- lenveld (Leiden), D. Verkerk (Oegs tgeest), Nederlands C. A. J. Tho massen (Leiden), cum laude, J. J. M. Foppe (Oegstgeest). Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het docto raal examen vliegtuigbouwkundig ingenieur P. R. BrinKgreve (Wad- dinxveen) en F. Roode (Hillegom), cum laude, bouwkundig ingenieur E. A. Bloemen (Alphen aan den Rijn) en T. A. J. Schiere (Alphen aan den Rijn). Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam zijn geslaagd voor het doc toraal examen economische we tenschappen J. H. Schroeder (Lei den), G. Jaarsma (Alphen aan den Rijn), A. W. van der Spek (Leiden) en E. J. Denekamp (Alphen aan den Rijn). Aan dezelfde universiteit zijn bevorderd tot accountant A. Roest (Leiderdorp) en J. C. Toet (Leiden). Voorlopig heeft men besloten de komende twee jaar een bedrag van drie ton bijeen te brengen om de plannen te kunnen voorbereiden. Leiden draagt 15 procent van de totale kosten bij. CD A-fractieleider Driessen merkte gisteravond in de raadsvergadering op dat deelneming wenselijk en nuttig kan zijn, maar dat de verdeelsleutel voor de bijdragen onaanvaardbaar is. "Tussen het stemrecht dat Leiden krijgt en de bijdrage die we leveren bestaat geen enkele verhouding". Volgens Driessen is er evenredigheid tussen lasten en rechten gewenst. Dat zou betekenen dat Leiden niet twee maar vijf zetels zou moeten bezetten of dat de bijdrage drastisch zou moeten worden ingekrompen. "Nu dat niet het geval is, moeten we gewoon hardop nee durven zeggen", aldus Driessen. PPR/D'66-raadslid Beyen verzette zich tegen het recreatieschap, omdat daarmee een aantal bevoegdheden uit handen wordt gegeven. Hij vond dat een onjuiste zaak temeer daar de werking van het schap zich ook uitstrekt over het noordelijke deel van de Merenwijk. Dat over dit gebied in het voorstel niet werd gerept, schreef wethouder Tesselaar toe aan het feit, dat er plannen zijn om het bewuste stukje grond met Warmond te ruilen. Overigens zei hij het een zinnige zaak te vinden, wanneer Leiden zich over twee jaar sterk maakt voor een zetelverdeling, die meer in overeens temming is met de bijdrage, die wordt gegeven. "Hoe het recreatieschap zich zal ontwikkelen, weet ik niet. Veel zal afhangen van de plannen die over twee jaar worden gepresenteerd. We hebben in het overleg nadruk kelijk gezegd dat we ons voorlopig niet langer dan twee jaar willen binden", aldus Tesselaar. De raad besloot tenslotte met 21 tegen 11 stemmen om voor twee jaar toe te treden. Tegen stemden CDA, GPV/SGP, PPR/D'66 en PSP. LEIDEN - Prof. Irma Adelman van de universiteit van Maryland is be noemd op de Cleveringa-leerstoel van de Rijksuniversiteit in Leiden om het komende academiejaar „armoede en ongelijkheid" te be handelen. Haar oratie houdt zij op 14 oktober. Na prof. B. A. Sijes, prof. dr. Ed ward Shils, prof. dr. J. Tinbergen en prof. M. H. Gans is prof. Adelman de eerste vrouw op de leerstoel. Deze is in 1970 ingesteld ter herin nering aan prof. mr. R. P. Cleverin- ga, die in 1940 protesteerde tegen de afzetting van Joodse hooglera ren en andere medewerkers door de bezetters. De leerstoel is bestemd voor wie zeer bijzondere verdiensten heb ben voor de wetenschappelijke be studering van de belangrijkste poli tieke en maatschappelijke vraag stukken van de eeuw. Prof. Adelman is tijdens haar hoog leraarschap in Leiden ook werk zaam aan het Nederlands instituut voor voortgezet wetenschappelijk onderzoek in Wassenaar. Zij werd in 1972 hoogleraar in de economie aan de universiteit van Maryland, publiceerde veel over economische planning, groei, ontwikkeling, ar moede en ongelijkheid. Haar „Theories of economie growth and development" uit 1961 is ook in het Spaans en het Japans verschenen. Samen met G. T. Morris schreef zij in 1973 „Economic growth and so cial equity in developing countres". Zij is lid van de Amerikaanse aka- demie van kunsten en wetens chappen. Prof. Adelman werd in Roemenië geboren, emigreerde met haar ou ders bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog naar Pales tina en ging in 1947 aan de He breeuwse universiteit studeren die na de verdeling van Palestina is ge sloten. Na anderhalf jaar militair te zijn geweest en na de wapenstil stand ging zij in het Amerikaanse Berkeley studeren waar zij in 1955 promoveerde op een studie over de geldtheorie van Leon Walras. Voor zij benoemd werd aan de universi teit van Maryland werkte zij aan de universiteiten van Californië, Standford, de John Hopkins en de North-Western. Dr. C. Fasseur, raadadviseur bij het ministerie van Justitie, is per 1 juli aan de Leidse universiteit be noemd tot bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van de Westeuro- pese expansie overzee. Prof. Fas seur (38) studeerde Nederlands recht en geschiedenis in Leiden. Hij promoveerde bij prof. Schöffer tot doctor in de letteren. Sinds 1973 is hij bij justitie werkzaam als raad sadviseur bij de stafafdeling wet geving publiekrecht. Prof. dr. L. M. de Rijk en prof. dr. I. Schöffer, beiden hoogleraar in Lei den, zijn twee van de drie hooglera ren die zijn benoemd tot gewoon lid van de afdeling letterkunde van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen. De derde is prof. dr. P. Gerbenzon, hoogle raar in oud Fries recht en oud- canoniek recht in Groningen. Prof. De Rijk en prof. Schöffer zijn hoog leraar in resp. antieke en midde leeuwse wijsbegeerte (in Leiden en Utrecht), en vaderlandse geschie denis. LEIDEN - Binnen de Leidse gemeenteraad bestaat nogal wat terughou dendheid over de vorming van een recreatieschap voor het Noord- en Zuidhollands Plassengebied. Het gaat hier om een gemeenschappelijke regeling, waaraan een groot aantal gemeenten, gelegen tussen Amster dam en Leiden, deelnemen, met als uiteindelijke doel om in het piassen- gebied een aantal recreatieobjecten tot stand te brengen. LEIDEN - De provinciale com missie voor monumentenzorg en molens heeft gisteren een werk bezoek gebracht aan Leiden. In de ochtenduren werd na een ontvangst op het Leidse stad huis een wandeling door de stad gemaakt, waarbij een aantal monumentale gebouwen werd bezocht, 's Middags brachten de statenleden een bezoek aan het molenmuseum "De Valk". Tijdens de lunch in Nieuw Minerva vergaderde de com missie. In die vergadering kwamen onder meer de verho ging van subsidie voor de res tauratie van particuliere mo numentale woningen en de uit gave van een nieuw Zuidhol lands molenboek aan de orde. LEIDEN - Bij de Raad v&n Arbeid in Leiden ligt naar schat ting nog altijd een bedrag van ruim twee miljoen gulden, dat beschikbaar is voor de houders van rentekaarten. Op 1 januari van dit jaar was van meer dan 15.000 verzekerden nog steeds geen aanvraag binnengekomen hoewel de ter mijn waar binnen dat kon gebeuren al sinds 1 juli 1975 is verstreken. Om toch zoveel mogelijk houders van rentekaarten op te sporen is de Raad van Arbeid vorig jaar begon nen om juiste adressen te vinden van verzekerden in de verschil lende bevolkingsregisters. Dat heeft in 1976alsresultaatgehad.dat in totaal toch 4031 aanvragen wer den ingezonden en uitbetaald. Ver reweg net grootste deel van de aan vragen kwam voort uit de "opspo ringscampagne". Aan de ruim vierduizend aanvra gers wérd in het afgelopen jaar een bedrag van ruim 619.000 gulden uitbetaald. In 92 gevallen ging het geld naar het buitenland en in 89 gevallen bleek de belanghebbende inmiddels te zijn overleden. Met de afkoopregeling werd op 1 juli 1967 een begin gemaakt. Sinds die da tum zijn er tot en met 31 december 1976 in totaal 102.000 verzekeringen afgekocht tot een totaal bedrag van ongeveer 21 miljoen gulden. Een woordvoerder van de Raad van Arbeid deelde desgevraagd mee, dat nog niet bekend is wanneer de afkoopregeling officieel zal worden afgesloten. Destijds is er wel een uitbetalingsschema van acht jaar opgesteld, maar een werkelijke einddatum is nooit vastgesteld. De Raad van Arbeid in Leiden, die een functie vervult voor de sociale voorzieningen van ongeveer 400.000 inwoners van de Leidse agglomeratie, is ook belast met de uitbetaling van kinderbijslag. Blij kens het jaarverslag over 1976 werd in dat jaar bijna 140 miljoen gulden aan kinderbijslag uitbetaald. Dat was bina 73 miljoen krachtens de Kinderbijslagwet voor Loontrek- kenden, bijna 66 miljoen volgens de algemene kinderbijslagwet en ruim één miljoen aan kleine zelfstandi gen. In een vrij groot aantal gevallen bleek er achteraf ten onrechte of te veel kinderbijslag te zijn uitbe taald. In 332 gevallen werd tot een totaal bedrag van f 256.000.- terug gevorderd. Meestal was de uitbeta ling een gevolg van onduidelijk, onvolledig of onjuist ingevulde formulieren. LEIDEN - Het Oosten hield een vlucht uit St. Quentin met 96 dui ven. Uitslag: 1, 9 H. de Haas, 2. W. Gijsman, 3, 6, W. Fokker, 4. J. Gijs man, 7. W. v.d. Klink, 8. G. Grebel, 10. S. Schoetman. Boycot bleek storm in glas water KIEL - De politieke storm, die zondag bij de Kielse zeil- week opstak, is gisteren weer gaan liggen. Nadat de Oos teuropese landen - onder aanvoering van Oost-Duitsland - op de eerste wedstrijddag hun protest tegen de deelneming van Zuidafrikaanse zeilers kenbaar hadden gemaakt door zich van dit evenement terug te trekken, bleek gistermor gen dat de deelnemers uit Polen, Tsjecho-Slowakije, de Sovjet-Unie en Hongarije toch weer van start gingen. Overigens was zondag al gebleken dat niet alle Oosteuropese sportlie den hun zeilen voortijdig hadden gestreken. De Pool Ryszard Kar- binski werd winnaar van de weds trijd in de Finn-klasse, de Tsjechos- lowaak Josef Sinkyr eindigde op de derde plaats. Volgens wedstrijdleider Otto Schlenzka heeft het probleem zich zelf opgelost. Van de vijf aange melde Zuidafrikaanse boten waren er drie niet eens in Kiel verschenen. De vierde bleek bemand te zijn door een Westduitser. De enige echte Zuidafrikaan die in Kiel wilde starten, David Booth, voelde er weinig voor roet in het eten te gooien. Hij trok zich vrijwillig te rug. De Oostduitse afvaardiging was inmiddels al afgereisd maar zal vandaag weer aan de wedstrijden deelnemen. De Nederlanders Sjoerd en Erik Vollebregt wonnen gisteren de ADVERTENTIE toegangsprijzen: overdekte zitplaats 7,50 onoverdekte zitplaats 6,- staanplaats 4,- jongenskaart t/m 12 jaar 1 ,- Borussia geheel compleet, erwin kostedde, manfred burgsmüller, horst bertram aanvang 19.30 uur terrein quick boys s j j laan van nieuw zuid donderdag7]Ull katwijk aan zee voorverkoop o.a.: kantoor leidsch dagblad, witte singel 1, leiden kantoor leidsch dagblad, badstraat 9, katwijk aan zee v.v.v. katwijk, boulevard 58, katwijk aan zee verder: bijkantoren leidsch dagblad te sassenheim (sigarenmagazijn vink, hoofdstraat 208) en te lisse (sigarenmagazijn de bruin, heereweg 240) en het v.v.v. te noordwijk aan zee, de grent 8 De uitslagen van de Nederlanders zijn: Flying Dutchmanklasse: 1. Volle bregt (Ned), 2. Ewaldsen (Wdl), 3. Stanway (Aus), 4. Batzill (Wdl), 5. Wolf (Wdl), 6. Gersing (Wdl). 470-klasse (eerste groep): 18. Van Waldmeijer. 470-klasse (tweede groep): 6. Sta- venuiter, 18. Van Ieperen. Flying Dutchmanklasse: 10. Van der Aat, 13. Bierman, 34. Bellinga. Star-klasse: 11. Douze. Finn-klasse: 10. De Vos, 18. Wilton. Klasseringen van de Nederlanders in de niet-Olympische klassen: Laser-klasse: 1. Van Gent, 2. Neel- eman. Draken-klasse: 5. Frech, 14. Bak ker. 420-klasse: 15. Wallage, 23. Valk. OK-jollen: 23. Hoogesteger. Van Karnebeek erelid IOC DEN HAAG - Het IOC heeft Her man Jonkheer van Karnebeek die tijdens de vergadering in Praag is teruggetreden als lid van het IOC, benoemd tot erelid. De traditie werd daardoor ook op dit punt gehandhaafd. De ge woonte wil namelijk dat een Neder lander lid is van het IOC, ook al worden de leden zuiver persoonlijk gekozen en niet als vertegenwoor diger van een land. Kerdel werd in Praag benojemd nadat Van Karne beek, op 73-jarige leeftijd, zijn lid maatschap neerlegde. Gebruik is tevens dat vooraanstaande aftre dende leden benoemd worden tot erelid. Kolonel Scharroo in 1957 en generaal Pahud de Mortanges in 1964 gingen Van Karngbeek op dat punt voor. De andere twee Neder landse leden van het IOC baron Van Tuyll van Serooskerken en ba ron Schimmelpenninck van der Oye overleden tijdens hun lidmaat schapsperiode. CARLSBAD - Gerrit Wolsink, de Nederlandse motorcrosserheeft in Carlsbad in Californië de Grote Prijs van de Verenigde Staten in de 500 cc klasse gewonnen. Het was de vierde achtereenvolgende maal dat de dertigjarige Wolsink in de G.P. van de Verenigde Staten zegevier de. Wolsink eindigde in de eerste manche als derde en in de laatste als tweede. De Fin Mikkola be haalde weliswaar hetzelfde aantal punten (vierde en eerste plaats) maar werd na het optellen van de tijden in de twee ritten behaald, als tweede geplaatst. Wolsinks' totaal- tijd bedroeg 1 uur 30 minuten en 52 seconden. Mikkola kwam uit op 131.07. In de strijd om het wereldkam pioenschap deelt Gerrit Wolsink de tweede plaats met de Belg Roger Decoster. Het tweetal heeft 136 pun ten. Heikki Mikkola heeft de leiding met 188 punten. De overwinning in Carlsbad leverde Wolsink 6000 dol lar (15.000 gulden) op. De uitslag van de G.P. van de Ver enigde Staten is: 1. Gerrit Wolsink (Ned) Suzuki eerste manche (3), tweede manche (2) tijd: 1.30.52; 2. Mikkola (Fin) Yamaha 4-1 tijd 1.31.07; 3. Lackey (Vst) Honda 7-4; 4. Croft (Vst) Honda 5 LEIDEN - In de districtskam pioenschappen tennis op het ten nispark van de vereniging Unicum heeft zich al in de eerste ronde een verrassing van formaat aange diend. Blommendaal, aanvoerder van de Noordwijkse sportvereni ging, die voor "onverslijtbaar" doorgaat omdat hij het klimmen der jaren ten spijt geen stap terug lijkt te hoeven doen voor zijn jon gere rivalen, ging in de eerste ronde aan de kant. Jan Hasenoot profi teerde beheerst en bekwaam van het feit dat Blommendaal zijn dag duidelijk niet had. Met afwisselend kort en lang spel voorkwam hij dat de Noordwijker in zijn ritme kwam. Tekenend voor Blommendaals te leurstellende optreden was het aan tal smashes dat hij miste. Die waren niet op de vingers van een hand te tellen en op dat onderdeel pleegt de Noord wijker zelden fouten te ma ken. Intussen neemt een en ander niet weg dat Hasenoot weer eens een geïnspireerde partij speelde en dan moet men van goeden huize komen om hem te bedwingen, 6-4, 6-2 voor Hasenoot. De geplaatsten in het HE B behoefden nog niet in actie te komen. Dat zijn achtereen volgens kampioen Emnes„Madera, van Overbeeke en Koemans. Van de spelers met een zekere reputatie, zoals Bob Bijleveld Marcel de Bak ker en Lodewijk Kallenberg die gisteren wel moesten aantreden had Bób Bijleveld bepaald geen eenvoudig karwei tegen R. van Veelen, 6-3,5-7,2-6! Toch mag zijn nederlaag als een surprise worden aangemerkt. Een surprise, die hij met wat meer vertrouwen in eigen kunnen en vooral met wat meer doorzettingsvermogen stellig zou hebben kunnen voorkomen. Mar cel de Bakker won zonder in gevaar te zijn geweest van de Jong, 6-4, 6-4 en Lodewijk Kallenberg gunde van Overvest maar één spel, 6-1,6-0. Bij de veteranen leverde Jaap Noord- man een keurige prestatie door Nuis, n.b. in drie sets terug te wijzen, 3-6, 6-3, 6-4. Piet van Pari don jr. leek tegen Verdegaal op een verrassende winst te zullen afste venen. Vooral dankzij een goed werkende service. In het zicht van de haven kreeg hij echter de "bib bers" in de benen en dat bracht Verdegaal in de volgende ronde met de sprekende score 6-3,3-6,7-9. Bij de dames zijn in het DEB ge plaatst Tine Langeveld, Ineke van der Meer, Joke van Sas en Miijam Mulder. In C is de plaatsing als volgt: HEC P. Kwestroo E. Bosch, H. de Jong en P. Theunissen. DEC: R. Verdegaal, H. van Paridon, B. Tombrok en A. Snellenberg. AMSTERDAM - De Oosteuro pese landen zullen niet deelnemen aan de roeiwedstrijden van de ko ninklijke Hollandbeker die van vrijdag 24 tot en met zondag 26 juni op de Bosbaan in Amsterdam wor den gehouden. De grote afwezigen zijn de topploegen van Oost- Duitsland en de Sowjet-Unie, die de wedstrijden in het recente ver leden beheersten. Ook de West-> duitsers ontbreken, omdat het ko mende weekeinde bij onze Ooster buren de nationale kampioens chappen worden afgewerkt. ADVERTENTIE. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch jitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, JuJianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» adrM: S.w.p. In Wokl«tt»j» Invulton! In l»d»r vakje ».v.p. een lattar VakanUaadree: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Opzending is gratis in'Nederland Wijknummer i België. Overige landen 1 90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11