Menachem heeft coalitie in Israël rond onbezorgd op vakantie President Mozambipe beticht Rhodesië Mitterrand onbetwist leider socialisten Bordjes in Ierland zijn op harde wijze verhangen JACK LYNCH WEER TERUG ALS PREMIER Chili wisselt weer een gevangene uit verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Dodental in Soweto loopt op tot twaalf MAANDAG 20 JUNI 1977 LONDEN (Reuter) - De president van Mozambique, Samora Ma- chel, heeft in een radio uitzending Rhodesië ervan be schuldigd openlijk oorlog tegen zijn land te voeren. Hij zei dat de Rhodesische aanvallen in de af gelopen dagen een peil zonder weerga hadden bereikt waarbij grote vernielingen werden aan gericht. in zijn 20 minuten durende rede deed de president een beroep op VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim tot bijeenroeping van een spoedzitting van de Veilig heidsraad. Machel sprak na terugkeer in Loeanda van een bijeenkomst in de noordelijke stad Mapoeto met president Julius Nyerere van Tanzania en een afgezant uit Zambia. De president van Mozambique zei dat tussen mei 1976 en 15 juni van dit jaar 1433 mensen in Mozam bique waren gedood door Rho desische aanvallers en dat tiental len steden en dorpen waren ver nield. De militaire aanvallen hadden de proporties aangeno- stad Mapai was weggevaagd. Zijn land was vastbesloten een einde te maken aan wat hij „die misdaden" noemde. Hij deed een beroep op internationale hulp van socialistische landen. Hij her innerde eraan dat Rhodesië een maand geleden door een interna tionale conferentie in Mapoeto was veroordeeld. Vnmiddels heeft Rhodesië zaterdag zijn tweede waarschuwing in een week tijd inzake meer aanvallen in Mozambique gegeven en de wereld meegedeeld dat men „niet op ons moet trappen, want onze steek kan scherper en dodelijker zijn dan die van de ratelslang". Premier Ian Smith zei in een zater dag gepubliceerd vraaggesprek dat de blanke Rhodesiërs beter konden afwachten dan het land te verlaten. Hij beschuldigde Londen ervan „toe te geven aan een paar zwarte extremisten" door te verklaren dat een macht soverdracht in 1978 zal geschie den. Hij zei dat de zwarte nationalisten die andere facetten van het nu ter ziele zijnde plan van de Ameri kaanse oud-minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger verwierpen, niet moeten vast houden aan de uiterste termijn van 1978. n zijn radiotoespraak zei president Machel nog dat op het ogenblik waarop hij sprak de stad Epun- gabera nog leed onder de agress ie. bezetting en massamoord. De situatie die de recente agressie van het bewind van Smith had veroorzaakt was ernstig en bete kende een bedreiging van de we reldvrede en veiligheid. „Het wordt een gebiedende eis dat de internationale solidariteit op een meer concrete wijze en in een meer actieve vorm tot uiting wordt gebracht. Het Mozambikaanse volk heeft dringend materiële bijstand no dig tot ondersteuning bij de zware last die wij al te dragen kregen. Wij doen een beroep op de hele internationale gemeen- ,ld schap bij te dragen aan de verbe- 'er tering van onze defensiecapaci- Bn teit en de wederopbouw van de door de racisten vernielde gebie den". Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken gaf later te kennen dat Groot-Brittannië zijn bond genoten in de EG zal raadplegen over de maatregelen die zouden moeten worden genomen na het Mozambikaanse besluit om te vragen om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. BUITENLAND LONDEN (SP) - Jack Lynch is weer terug als premier van de Ierse republiek. Tegen alle ver wachtingen en opiniepeilingen in behaalde zijn Fiama Fail-partij een sensationele overwinning in de algemene verkiezingen en heeft zij nu een grotere meerder heid in de Dail, het Ierse parle ment dan ooit tevoren een rege ring in de republiek heeft ge kend. De coalitie tussen de Fine Gael-partij van de verslagen premier Lyan Cosgrave en de so cialisten had de verkiezingen uit geschreven in de heilige overtui ging dat juist zij een grotere meerderheid zou behalen. De strenge, maar omberispelijke Lyam Cosgrave zal nog wel enige dagen nodig hebben om vast te stellen wat er nu precies is mis gegaan en wat leidde tot de groot ste vergissing uit Ierlands parle mentaire geschiedenis. Hij wist dat zijn regering tal van bekwame ministers telde, die in elk geval in de ogen van de experts Ierlands groeiende economische proble men bekwaam aanpakte. Hij was Jack Lynch er zeker van dat de grenzen van Ierlands kiesdistricten tijdens de viereneenhalf jaar van zijn be wind dusdanig gewijzigd waren, dat zijn coalitie en niet de opposi tie van Fianna Fail daarvan zou profiteren. Dit is echter uitge draaid op een totale misrekening van de man. die tot het laatst toe onverbiddelijk, heeft vastgehou den aan zijn grondige afkeer van alles wat ook maar riekt naar een gewelddadige verwezenlijking van het oude ideaal van een her enigd Ierland. Onder premier Lyam Cosgrave is de IRA, het geheime republi keinse leger, in eigen huis krach tig bestreden en zijn harde standpunten over orde en tucht werden door de kenners vanaf het eerste begin uitgelegd als een duidelijk pluspunt voor de ver kiezingscampagne. Nietemin kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat ook in dit opzicht premier Cosgrave en de zijnen volledig hebben misgeslagen. De ruim twee miljoen Ierse kie zers hebben echter duideliik aangegeven dat zij door de vele pluimen op de hoed, die de rege ring Cosgrave voor haar econo mische koers van de experts heeft gekregen, wel degelijk de grote dagelijkse problemen zijn blijven zien. Snel groeiende prijzen en een voortdurend toe nemende werkloosheid, vooral onder de jeugd. Het is op deze thema's dat de oppositie van Fianna Fail zijn strategie heeft gericht. Met een politiek sterk gekleurde popsong, getiteld „Your kind of country" en ge zongen door een plaatselijke rocksinger, schoot zij ook vooral bij de jongere kiezers midden in de roos. Met name toen de regenng-Cosgrave bekend maakte dat in ieder geval de staatsradio de song tot en met de verkiezingen moest boycotten. Met behulp van grammofoonpla ten t-shirts en de voortdurende aanwezigheid van oppositielei der Jack Lynch, is een naar Ierse begrippen unieke verkiezings campagne gevoerd, die voor Fianna Fail tenslotte ongekende vruchten afwierp. De bordjes zijn op harde wijze verhangen en nu is het dus de beurt aan de oude partij van Ea- monn de Valerea, die in het ver leden langdurig aan het bewind is geweest, maar nu niet bepaald een indrukwekkende staat van dienst heeft. Niettemin belooft hij de kiezers 20.000 nieuwe ba nen per jaar en krachtige uitbrei ding van de bestaande werkver schaffing als aanpak van de in derdaad ernstige werkloosheid die volgends onofficiële ramin gen wel op 18 procent wordt ge steld. Een andere koers ook ten aanzien van Noord-Ierland? Tot duide lijke woede van Cosgrave's coali tieregering heeft Jack Lynch tij dens zijn verkiezingscampagne de nogal vage opmerking gelan ceerd dat Engeland nu maar eens precies moet aangeven wanneer het van plan is om zich uit Noord-Ierland terug te trekken. Een opmerking die duidelijk be stemd was voor de sterke repu blikeinse elementen in het sup porterslegioen van Fianna Fail. Jack Lynch is een uiterst ge wiekste politicus. En hij heeft dan ook niet verzuimd om tel kens weer te spelen op de repu blikeinse sentimenten ten aan zien van een herenigd Ierland, die de meeste Ieren wel degelijk be roeren. Gezien deze uitlating ligt het echter voor de hand dat de nieuwe premier Jack Lynch spoedig zijn opwachting zal ma ken bij de Britse regeringsleider. Jim Callaghan, die graag van hem zal willen horen wat zijn houding ten aanzien van het Britse Noord-Ierland wordt. Het staat wel vast dat met de vlotte verkie zing van ondermeer sterke poli tieke figuren als Charles Haug- hey en Neil Blaney, destijds be schuldigd, maar tenslotte vrijge sproken van wapensmokkel voor de IRA. de extreme republi keinse lijn in het gehele optreden van de triomfantelijke Fianna Fail-partij niet zal ontbreken. En ook al daarom zal premier Cal laghan van Jack Lynch willen weten of hij net als zijn voorgan ger bereid is om in eigen omge ving krachtig op te treden tegen elementen van met name de pro- vissionele IRA, die direct na de verkiezingstriomf van Fianna Fail heeft laten weten de gewa pende strijd voor de hereniging van Ierland krachtig te zullen voortzetten. TEL AVIV (AFP) - Gisteren hebben het Likoedblok, de Nationale Religieuze Partij en de Agoedat Israël, een groepering van orthodoxe Joden, een coalitie-akkoord van 46 punten getekend waardoor Menachem Begin vandaag zijn nieuwe regering kan voorstellen aan het Israëlische parlement. De Agoedat Israël, die vier zetels in de Knesseth heeft, neemt niet aan de regering deel, maar zal die wel steunen als „bepaalde voorwaar den na een redelijke tijd" zijn ver vuld. Als deze orthodoxe partij haar steun intrekt, zal de regering-Begin nog slechts kunnen rekenen op de 45 stemmen van het Likoedblok, de 12 van de Nationale Religieuze Par tij en de stemmen van Mosje Dajan en Flatto-Sjaron. Bij elkaar zijn dit 59 stemmen. Daar het parlement 120 zetels heeft, zal de regering- Begin zich dan in het parlement in de minderheid bevinden. Streng De voorwaarden die de Agoedat Is rael heeft gesteld en die tot op ze kere hoogte ook de instemming hebben van de Nationale Reli gieuze Partij, hebben in hoofdzaak betrekking op morele en religieuze problemen. Het gaat hierbij onder meer om een strenge regeling van het openbare vervoer tijdens de sabbat, intrekking van de wet die abortus op bepaalde sociale indica ties mogelijk maakt, uitbreiding en striktere toepassing van de wetten, gericht tegen de activiteit van zen delingen en missionarissen, steun aan het Joodse godsdienstonder richt en strijd tegen de pornografie. Wat de maatregelen op economisch gebied betreft, wil de nieuwe rege ring tot een akkoord zien te komen met de machtige vakcentrale Hi- stradoeth en wel voornamelijk in verband met de strijd tegen de loon- en prijsstijgingen. Op het ter rein van de buitenlandse politiek krijgt Begin, althans volgens het regeringsprogram, volledig de vrije hand. Op een bepaalt punt wy kt het akkoord tussen de drie partijen enigszins af van het program waarmee het Likoedblok de ver kiezingen is ingegaan. Zo komt de bepaling waarin gezegd wordt dat „Cis-Jordanië niet overgedragen zal worden aan een buitenlands bewind", niet in het akkoord voor. Vrede Vrede zal de voornaamste zorg van de regering zijn. De regering is dan ook bereid naar Genève te gaan (voor een hervatting van het gesp rek over het Midden-Oosten, red.). De regering nodigt alle Arabi sche buurlanden van Israël uit met haar over vredesakkoorden te on derhandelen. Het zal echter moeten gaan om rechtstreekse onderhan delingen. Geen van de betrokken partijen zal voorwaarden voor deze onderhandelingen mogen stellen en er zal onderhandeld mogen worden over „alle onderwerpen". Zolang er geen vredesakkoorden zyn, acht de nieuwe regering zich gebonden aan de - tussentijdse - akkoorden die door de voorgaande Israëlische regeringen gesloten zijn. Over de toepassing van de Israëli sche wetten in Cis-Jordanië zegt het akkoord: „De Knesseth heeft de regering gemachtigd de Israëlische wetten toe te passen in heel Israël. Maar deze macht zal niet uitgeoe fend worden zolang de vredeson derhandelingen duren. De regering zal de Israëlische wetsbepalingen in Cis-Jordanië slechts ten uitvoer leggen als dit uit politieke of veilig heidsoverwegingen geboden is en wel op een tijdstip dat zij dit ver standig acht en na de goedkeuring van het parlement te hebben ge kregen". Begin wordt, na ondertekening van het akkoordgefeliciteerd door leden van de Nationale Religieuze Partij. ADVERTENTIE BONN (SP) - Na maandenlange geheime onderhandelingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR is dezer dagen de Chileense commu nistische leider, Montez, die in zijn land gevangen zat, uitgewisseld te gen elf Westduitsers die zeer lange gevangenisstraffen in de andere Duitse staat uitzaten. Hoewel bonn zoals gebruikelijk over deze trans actie met het oog op toekomstige uitwisselingen steeds uiterste dis cretie handhaaft, kwam de zaak toch tamelijk uitvoerig in de open baarheid. Dit was het gevolg van mededelingen van de p'mbassad- rice van Chili in de Westduitse hoofdstad Lucia Gevert, wier spraakzaamheid in Bonner rege ringskringen nogal wat verbazing heeft gewekt. Zij bevestigde dat de Chileense communist Montez in ruil voor elf Westduitse gevange nen was losgelaten en gisteren in de DDR is aangekomen, waar hij door partij-secretaris Honnecker is ont vangen. Gisteravond verscheen de ambassadrice op de Westduitse te levisie om het gebeuren te bevesti gen. Over de identiteit van de elf vrijge laten Westduitsers hebben de auto riteiten geen mededeling gedaan. Ze zijn niet, zoals dergelijke geval len gebruikelijk in het doorgangs kamp Giessen opgenomen, maar reizen rechtstreeks door naar vrienden of verwanten. Een van de uitgewisselde Duitsers was een 75- jarige man die in de DDR tot le venslang werd veroordeelden reeds 21 jaar in een Oostduitse ge vangenis had doorgebracht. Zijn gezondheidstoestand schijnt slecht ie zijn. Het is de tweede keer dat Chili in ruil voor gevangenen van een communistisch regime een eigen politieke gedetineerde vrijlaat NANTES (DPA/Reuter) - Francois Mitterrand blijft de onomstreden leider van de Franse socialistische partij (PSF). Dit is een van de voornaamste re sultaten van het congres van de Franse socialistische partij dat in Nantes is gehouden. De verwachte politieke verzoening van de grote meerderheid van de partij (75 per cent) en de linker vleugel (25 per cent) kwam echter niet tot stand. Het Ceres (Centre d'Etudes et de Recherches Economiques et Socia- les) dat zich beschouwt als de voor vechter van de zuiver socialistische leer en bang is voor een afglijden van de partij in "sociaal democratische richting", legde zich wel bij de wil van de meerderheid neer en Francois Mitterrand gaf te verstaan dat "het probleem van de synthese interessant noch Op de meningsverschillen met de linkervleugel ging hij niet verder Dat het Ceres zich niet zonder meer bij de wil van de meerderheid heeft neergelegd, blijkt wel uit de felle debatten die de hele zaterdagnacht hebben geduurd. Niet minder dan 23 wijzigingsvoorstellen van de linkervleugel werden afgewezen. In verband met de geïsoleerde posi tie van de "linksen" lieten hun ver tegenwoordigers weten dat zij "hun verplichtingen met betrekking tot de partijdiscipline zouden nako men" en dat het Ceres in het belang van de eenheid van de partij bereid is zijn eigen organisatie binnen de partij op te heffen. Maar de discus sies over de omstreden punten zul len, zoals ook Mitterrand in zijn toespraak beloofde, voortgaan. Mitterand Mitterrand hield gisteren een rede van twee uur. Hij had vrijwel geen goed woord over voor de huidige Franse regering, verklaarde zich opnieuw voorstander van het bondgenootschap met de commu nisten en legde de nadruk op de noodzaak van eenheid in de partij. Vliegtuigkaper gearresteerd in Belgrado BELGRADO (AFP/Reuter) - Een 22-jarige Bulgaar, die zaterdag avond in zijn land een vliegtuig met 50 mensen aan boord kaapte, is en kele uren later op de luchthaven van de Joegoslavische hoofdstad Belgrado gearresteerd. Hij wilde met het toestel een Antonow-24 van de Bulgaarse LuchtvaartmaLt- schappij "Balkan" - naar München of Londen, maar daarvoor was er niet genoeg brandstof, terwijl bo vendien de gezagvoerder nog nooit buiten Bulgarije had gevlogen. Daarop mocht het vliegtuig in Bel grado landen. De kaper, de automonteur Cankow Dimitrow, was in het bezit van een pistool. Hij gaf zich tegen midder nacht, drie uur na de landing in Belgrado, over na onderhandelin gen met Bulgaarse functionarissen. Passagiers en bemanning bleven ongedeerd. PRETORIA (Reuter/AFP) - Het aantal doden na de botsingen op de ver jaardag van de rassenrellen in Soweto is zaterdag tot 12 gestegen. Twee zware betogers zijn bezweken aan de verwoningen die zij vrijdag hadden opgelopen, zo heeft een woordvoerder van de politie in Pretoria meege deeld. Voorts stierf een blanke politieman die bij vergissing in Atteridgeville bij Pretoria door een collega was neergeschoten. Het secretariaat van de Unesco (VN-organisatie voor onderwijs, wetens chap en cultuur) in Parijs heeft zaterdag naar aanleiding van de verjaardag van de bloedige rellen in Soweto die vorig jaar aan ruim 500 zwarten het leven kostten, verklaard dat zij alles zal doen wat in haar macht is om degenen te steunen die voor een wereld zonder racisme strijden. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pik Botha, is zater dag naar Washington gereisd waar hij deze week zijn Amerikaanse ambt genoot, Cyrus Vance, zal ontmoeten. Zijn "privé"-bezoek aan de VS volgt na een achteruitgang in de betrekkin gen tussen beide landen na de ontmoeting in mei in Wenen van de Ameri kaanse vice-president, Walter Mondale, en de Zuidafrikaanse premier, John Vorster. Mondale had Vorster toen gewaarschuwd dat de regering-Carter de poli tiek van gescheiden ontwikkeling (apartheid) fundamenteel afkeurt. Een belangrijk punt van bespreking zal naar verwacht wordt het leiden van Namibië (Zuidwest-Afrika) naar onafhankelijkheid zijn. In Lissabon heeft de voorzitter van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo, Sam Nujomo, verklaard dat zijn organisatie bereid is met de Zuid afrikaanse regering te spreken als "deze ermee akkoord gaat haar troepen zonder voorwaarden vooraf uit Namibië terug tr trekken". Hij was in de Portugese hoofdstad ter bijwoning van "de wereldconferentie tegen apartheid, racisme en kolonialisme in zuidelijk Afrika". Vandaag brengt Niyomo een bezoek aan Nederland.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7