,JAN STEENHUISJE SNEL RESTAUREREN VEEL GE- WONDEN IN HET LEIDSE VERKEER Inbraak in Oegstgeest Burgerlijke stand Voorzitter genootschap Warmelda 99 Experiment met bouw in plan Voorhof [Weidse agenda Inbraken WARMOND - Binnen afzienbare tijd zullen de pandjes Jan Steenlaan 34 en 38 in War mond, die het Jan Steenhuis aan weerszijden begrenzen, leeg komen te staan. De dienst gemeentewerken die nu voor een deel ge huisvest is op nummer 38 vertrekt naar het nieuwe gebouw in Endepoel. Ook voor de waterpolitie die op dit moment Jan Steenlaan 34 bewoont, wordt naar andere ruimte gezocht. Samen met de "land"politie verhuist zij misschien naar de huidige Rabo bank. Het Jan Steenhuis zelf, dat op de mo numentenlijst staat vermeld, wordt momen teel bewoond door mevrouw Overes-Koot. Onlangs kwam een concept studie gereed van de voorzitter van het historisch genootschap "Warmelda", de heer A.G. van der Steur. De studie is getiteld "Jan Steen en Warmond" en gaat uitvoerig op deze relatie in. Jan Steen, die in 1625 of 1626 in Leiden werd geboren, liet zich in 1646 aldaar inschrijven als student in de letteren. Waar schijnlijk deed hij dat om vrijs telling van schuttersdiensten en van wijn- en bieraccijns te verkrijgen. Na eerst nog een tijdje in Den Haag te hebben gewoond, ver huisde hij naar Warmond. Al geruime tijd wordt door ver schillende historici beweerd dat Jan Steen gedurende de pe riode 1656-1660 in Warmond heeft gewoond. Van der Steur heeft onderzocht of dat ge noemde tijdvak klopt en of Steen inderdaad in het pandje Jan Steenlaan 36 heeft ge woond. Hiervoor maakte Van der Steur gebruik van de zogenaamde ga- ringslijsten die werden opge steld door een gemeenteamb tenaar die van oost naar west door het dorp trok en huis aan huis dorpsbelasting inde. In het oude archief van Warmond zijn slechts twee van deze lijsten bewaard, en wel die van 1650 en 1660. Alleen op de lijst van 1660 komt Jan Steen voor. Er bestaat dus geen enkel bewijs dat Jan Steen gedurende andere jaren dan 1660 in Warmond woonde. Omdat er in Warmond maar één dorpshuis staat dat van vóór 1660 dateert, achtte Van der Steur een gedegen onderzoek noodzakelijk. De historicus Machen die in 1926 dit huis als de voormalige woonplaats van Steen aanwees, zou namelijk wel beïnvloed kunnen zijn door de sterke wens het voormalige huis van Jan Steen aan te wijzen. Voor het onderzoek maakte Van der Steur weer ge bruik van eerder genoemde ga- ringslijsten. Omdat destijds de huizen nog niet genummerd waren, werden op deze lijst de namen van de achtereenvol- Het Jan Steenhuisje in War mond met links het bureau van de rijkspolitie te water en rechts het huisje dat nu nog bij de Warmondse dienst gemeente werken in gebruik is. MAANDAG 20 JUNI 1977 OEGSTGEEST - Terwijl de be woners lagen te slapen hebben onbekenden in de nacht van vrij dag op zaterdag uit een woning aan de Akeleilaan in Oegstgeest een staartklok, een Perzisch tapijt en ander antiek gestolen. De daders kwamen binnen door gaatjes in de sponningen van een keukenraam te boren, waarna het raam uit de scharnieren kon wor den gelicht. De totale waarde van de buit bedraagt naar schatting vijfduizend gulden. gens bezochte bewoners geno teerd. Het erf waar begonnen werd, was bekend zodat door aftellen vrij nauwkeurig te be palen was in welk pand Steen gewoond heeft. Een hulpmiddel voor de uit werking van de lijst is een kaart van Warmond geweest die in de jaren 1665 tot 1669 werd ge maakt door de landmeter Johan Dou. Uit deze twee bronnen kan geconcludeerd worden dat Jan Steen zeer waarschijnlijk het pandje Jan Steenlaan 36 heeft bewoond. "De Hoenderhof' Zeer interessant zijn ook de schilderijen die Steen in zijn Warmondse tijd produceerde. Op een aantal daarvan zijn Warmondse taferelen te aan schouwen. Zo staat op het doek Door Jan Bonjer "De Hoenderhof' het slot Oud-Teijlingen of Lokhorst op de achtergrond afgebeeld. Het op de voorgrond afgebeelde kind is mogelijk Jacooa Maria van Wassenaar, dochter van Jan Baron van Wassenaar die als weduwnaar tot 1661 op Oud Teijlingen woonde. De historici zijn het hierover nog niet eens. De historicus professor Martin ontdekte alliantiewapens 1920 dat boven de poort een over schildering zichtbaar was. Na restauratie van het doek kwa men boven de poort de allian- tewapens van Mathenesse en Lockhorst, de grootouders van Jacoba Maria, te voorschijn. Vermoed wordt dat een slim merd deze wapens in de acht tiende eeuw overschilderde om prins Willem de Vijfde te doen geloven dat het afgebeelde kind een prinsesje van Oranje was. Blijkbaar is stadhouder Willem de Vijfde op handige wtjze om de tuin geleid, want.in 1774 kocht hij het schilderij aan. Als onderdeel van de verzameling van Willem de Vijfde is het nu in het bezit van hét Mauritshuis. Waardevol Het huisje van Jan Steen werd in 1920 wegens verval gepleis terd terwijl bovendien de gevel werd afgeknot. Deskundigen zeggen echter dat het zonder al te veel moeite kan worden her steld. Van der Steur wijst erop dat het hier gaat om een vrij goed bewaard zeventiende eeuws dorpshuis dat van bin nen ook tal van waardevolle bouwkundige elementen bevat. Hij pleit er dan ook sterk voor dat binnenkort een restauratie plan gemaakt wordt. Het Jan Steenhuis en de beide ernaast gelegen pandjes zouden volgens Van der Steur door een relatief kleine ingreep herscha pen kunnen worden in een uniek stukje oud Warmond met een culturele bestemming. Waarnemend gemeentesecreta ris C.A. Neefjes deelde mee dat de gemeente destijds om subsi die heeft verzocht voor het ma ken van een restauratieplan maar dat daarvoor momenteel geen gelden beschikbaar zyn. De gemeente tracht echter an dere middelen te vindne om de restauratie alsnog door te laten gaan. Het ligt in de bedoeling dat de huisjes ter beschikking komen van Warmondse wo ningzoekenden, aldus Neefjes. LEIDERDORP - De bebouwing van „blok 3" van de uitbreidings wijk Voorhof in Leiderdorp het ge deelte dat is gereserveerd voor ex perimentele woningbouw - zal binnenkort worden gerealiseerd. Er komen 22 door de Leiderdorpse architect j. Franso ontworpen wo ningen, die voornamelijk in de premie-kodp-sfeer zullen liggen. Aanvankelijk schreven vijf archi tecten in, nadat de gemeente Lei derdorp had meegedeeld dat er in Voorhof ruimte was voor experi mentele woningbouw. Een werk groep, bestaande uit de Leider- dorpse stedebouwkundige, het hoofd van bouw- en woningtoe zicht en de Vrouwen Advies Com missie, heeft - onder voorzitters chap van wethouder drs. E. Drenth -uiteindelijk het plan Franso geko- De raad stemde al in het begin van vorig jaar in met die keuze, waarop de architect het bouwplan nader uitwerkte. Die uitwerking nadert nu de eindfase en de architect heeft - volgens suggesties van de raad en het college - heeft het plan voorge legd aan een aantal Leiderdorpse aannemers, waarvan de firme De Water de voorkeur van de architect kreeg. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 17 junit Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 89000; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 13 uur apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegs tgeest, tel. 153274. Maandag LEIDEN - In tegenstelling tot eer dere berichten wordt deze week in Leiden géén grofvuil opgehaald. De afgelopen zaterdag gepubli ceerde opgave komt derhalve te vervallen. LEIDEN - Overleden: van Werkhoven, T. J (1917) man. Geboren: Selma M, dv van Dam P M en van van der Holst C. M. F. Dagmara A. M. dv Rongen W. A. en Van Bliek M. Cinta dvJTepondt J. P. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen vanaf 8 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, sport en spel, improvisatie theater, fotocursus beginners, boetse ren. Go, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, gemeenteraad, 7.30 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge- ndorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad, Gerecht 10, tel. 143503, woe. 16 30-17.30 uur. Noord, van Hogendorp- straat 36, tel. 144912. ma. 10.30-1T.3Öuur. Kooi, Driftstraat 49a, tel. 149726; di. 10 30-11.30 uur. Morskwartier, Morsch- .vijk Topaaslaan, tel. 761196, woe. 10.00-11.00 uur. Tuinstad wijk, Herens traat^. tel. 144112, vr. 10.30-11.30 uur, Stadhuis, Stadhuisplein, tel. 145344, do. 17.30-19.30 uur. i der Post C. M.'j. G. Michiel J. A. zn v. van Marie G. A. J. S. en van den Hollander A. S. Gehuwd: van Wissen P.-B. M. en Keiler P. T. Verstraten J. P. en Kooien C. M. Weenk H. J. en Sira S. H. Meijwers R. en Mark H M. van der Berg W. en van Haar lem C. M. Bavelaar H. en de Haas I. van Oosten R. J. en van Vliet F. M. ZOETERWOUDE - Geboren: René P. zoon van W Drost en van I. J H. Goede. Esther dochter van C. A. Bregman en van E. de Ruiter. Mark Olof zoon van P. S. D. van Ommen en van E. W. Ravens- bergen. Ondertrouwd: J. G. P. M. Mensch en J. C. G. M mooijman. J p overdijk en A. G. M. Opdam. A. Th. Meijer en A Th. M. Berg G. A. Mets en J. G. Zevenhoven. Gehuyd: P. G. M. Olsthoorn en M. J. M. Ammerlaan. J. Th. M. de Jong en M. C. M. van Veen. P. H M. Konijn en C. W. C. van der Drift. KATWIJK - Uit een geldla van een bakkerszaak aan de Katwijkse Van Limburgstraat is een bedrag van 350 gulden ontvreemd. Van de da- der(s) nog geen spoor. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den. katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders LEIDEN - De 37-jarige Leidse mevrouw C.v.D. kreeg een schedelbasisfractuur, toen ze in de afgelopen nacht op het Noordeindsplein met haar bromfiets kwam te vallen. De juiste oorzaak van het ongeval is niet bekend, maar het staat SOS-dienst volgens de politie wel vast dat de brommer plotseling be gon te slingeren. De vrouw is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een duopassagier, die tijdig van de brommer kon springen, bleef ongedeerd. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 7-8 uur. De bouw van de 22 woningen wordt een leerlingenproject van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf (SVB). Dat betekent dat een afge studeerd bouwteam onder leiding van een ervaren voorman aan het project zal werken. Daardoor zal de bouwtijd wat langer zijn dan nor maal, maar daar staat tegenover dat de bouwkosten aanzienlijk lager zullen zijn. Juist daarom vindt de aannemer het plan een haalbare zaak, ook al omdat het plan aan dacht voor elk detail vergt - wat bij bouw door een professioneel, en dus duur, bouwteam tot onover komelijke (loon)kosten zou leiden. De bouw wordt traditioneel - dus zonder betonnen gietwerk - uitge voerd; in het plan komen negentien premiekoopwoningen en drie wo ningen in de vrije sector. De wo ningen worden rondom een bin nenplein gesitueerd. Onder dat plein komt een parkeergarage. De woningen zijn in Leiderdorp wel kom, omdat er met name bij de koopwoningen weinig kleinere woningen, zoals in dit plan gereali seerd worden, voorradig zijn. Pancras-west Pietje Pancras, een bekende verschijning in de Leidse Mid delweg en omgeving, opent woensdagavond het nieuwe onderkomen van de wijkver- eniging Pancras-West. Dat is een zaaltje van het Burcht complex dat de brand die daar vorig jaar woedde, heeft door staan. Om half zeven vertrekt het muziekkorps De Burcht van de Kaasmarkt en maakt een rondgang door de wijk. Een half uur later doet Pietje zijn werk en daarna moet er nog een naam uitgevonden worden voor het zaaltje. Be woners mogen die zelf beden ken. Voorhof Morgen wordt de eerste sleutel overhandigd van een complex bejaardenwoningen in de Lei derdorpse nieuwbouwwijk Voorhof. De lokale beroemd heden Drenth en Gordijn, wet houders, zullen daarbij aan wezig zijn. 's Middags om vijf uur. Noord In het Dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat in Leiden-Noord worden morgen en woensdagavond voorlich tingsbijeenkomsten belegd over de verbeteringsplannen van de gemeente voor vier straten in de wijk. Morgen wordt met de bewoners ge praat over de Willemstraat en de Prins Hendrikstraat; woensdag komen de Bronk- horststraat en de Prins Freder- ikstraat aan de orde. De stra ten krijgen een nieuwe riole ring onder zich en de indeling wordt anders. Er worden par keerhavens en verkeersdrem pels aangelegd en bomen aan geplant. De bijeenkomst be gint om acht uur en die van woensdag om half negen. Schoolzwemmen Er zijn nog steeds mensen, die niet weten hoe de uitslagen luiden van het schoolzwem men in Leiderdorp. Vooruit dan maar. 1 Samen Onderweg, 2 Willem de Zwijger, 3 De Hob- bit. De andere scholen eindig den lager, zo gaat dat nu een maal. De wedstrijden werden gehouden in De Does. Elke school moest twee nummmers afwerken: vijftig meter vrije slag en de estafette. Dit werd zowel door jongens als meis jesteams gedaan. Voor de totaal-uitslag werden alle tijden van een school opgeteld en vervolgens gedeeld door het aantal deelnemende leerlin gen. Vissen De KPJ in Zoeterwoude ging de visstand controleren en Kees van Velsen trok daarbij de beste conclusies. Hij ving vier vissen met in totaal een lengte van 75 cm. Harry Berk werd tweede (48 cm) en Harry Borst derde (40 cm). Twee inwoonsters van Wassenaar raakten gewond bij een autobot sing, die zich in de nacht van zater dag op zondag voordeed op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Leiderdorpse brug. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van een van deze brug komende auto geen voorrang ver leende aan een op de Hoge Rijndijk in de richting van de stad rijdende wagen. Deze laatste auto reed als gevolg van de botsing tegen de rand van een vluchtheuvel en sloeg om. Twee vrouwelijke inzittenden, resp. 78 en 50 jaar, kregen inwendig letsel. Ze zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De 51-jarige Wasse- naarse bestuurder bleef ongedeerd. Beide auto's bleken geheel te zijn vernield. Een 84-jarige Leidse automobilist moest met onbekend letsel naar het Elizabethziekenhuis worden ver voerd nadat hij zaterdagmiddag op de Plesmanlaan een ongeval had veroorzaakt. De bejaarde Leide- naar S.d.N. zou volgens de politie bij het linksaf slaan in de richting van de Vondellaan geen voorrang hebben verleend aan een in de rich ting van de stad rijdende Amster damse automobilist. De verkeers lichten stonden op het moment van het ongeval op knipperen. Beide auto's werden zwaar bescha digd Het 19-jarige Katwijkse meisje S.V. raakte gewond, toen ze vrij- een ongeluk op de kruising Lange- gracht - Lammermarkt - Korte Ma re. Ze kreeg onbekend hoofdletsel en brak bovendien een onderbeen. De bestuurder van de brommer, die op het fietspad van de Langegracht reed, zou bij het oversteken in de richting van de Mare geen voorrang hebben verleend aan een automo bilist. Een 26-jarige inwoonster van Lei den kreeg een hoofdwond en schaafwonden, toen ze vrijdag avond met haar fiets op de Lam- menschansweg onder een brom mer raakte. Ze wilde op de ventweg rijdende ter hoogte van het viaduct de Lajnmenschansweg oversteken op het moment dat een 17-jarige bromfietser uit Stompwijk haar in haalde. De Stompwijker kreeg schaafwonden aan de knie. LEIDEN - In de Rudolf Steiner- school aan de Cesar Franckstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De daders, die via een openstaand raam het schoolge bouw zijn binnengekomen, maak ten een aantal sportbekers en medailles buit. In dezelfde nacht is ook een in braak gepleegd in een woning aan de Hoge Rijndijk. De daders gingen er vandoor met een antieke Drentse hangklok en een Perzifch tapijtje. Ze verschaften zich toegang tot de woning door aan de achterzijde een gat in de serredeur te boren. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Leiden - Stichting viezmsvérzorgmg Leiden. Mare 45, teL 149441.. Aan vragen hulp voor bejaarden, langdurig zieken eh gezinsverzorging, vrijdag van 9-10 ....„7™ ün ünn 13.14 uur. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaveijassen, woe en vr. van 9.30-12 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2