Pech zit Andretti steeds op de hielen Wil v. d. Laan schittert in Side Car Serie Opatij a eist slachtoffer: Ulrich Graf Cees van der Velden: kunnen beter thuis MAANDAG 20 JUNI 1977 SPORT Laffite bij verrassing winnaar GP-Zweden ANDERSTORP - Mario Andretti wordt de laatste weken door pech achtervolgd. Bij de Grote Prijs van België werd de 27-jarige kopman van Lotus in de eerste ronde van de weg gereden. Gisteren in de race om de Grote Prijs van Zweden slurpte de motor van zijn supersnelle bolide iets meer benzine dan was berekend en kwam hij drie ronden voor het einde met een lege tank bij de pits aan. Al valt de teleurstelling door de beschermmuts niet van zijn gezicht af te lezen: Lauda gedesillusioneerdDe Ferrari liep niet zoals hij moest lopen. Op dat moment had hij een voor sprong van meer dan twintig se conden. Mecaniciens schoten toe. maar konden niet verhinderen dat de winnaar van de Grote Prijs van Spanje terugviel naar de zesde plaats, waarmee hij nauwelijks be ter af was dan een jaar tevoren op hetzelfde circuit, toen hij ook leid de, maar met een kapotte motor moest uitvallen. De tegenslag van Andretti maakte de weg vrij voor een verrassing. De 33-jarige Fransman Jacques Laffite, die bij de training niet verder was geko men dan de achtste plaats, nam zijn kans waar en won. De eerste Grand Prix zege voor de Europese kam pioen Formule 2 wagens van twee jaar geleden, die reed in een con structie. welke de Franse oud- Guy Ligier had gebouwd rond een twaalf cylinder-Matra- motor. De Fransman reed aanvankelijk in een onopvallende rol. De Ier John Watson (Brabham) was zeer snel weg. Het kostte Andretti een volle ronde eer hij de koppositie had ver overd. Watson vocht in tweede po sitie een fel gevecht uit met de Zuidafrikaan Jodv Scheckter (Wolf). Halverwege de wedstrijd kwam het tot een carambolage. Watson kon de wedstrijd voortzet ten, maar Scheckter. de leider in het wereldkampioenschap van de coureurs, moest met een verbogen voorwielophang de strijd staken. Hij behield echter zijn voorsprong van eén punt op Niki Lauda, omdat de Oostenrijker op het circuit in Zweden geen rol van betekenis speelde. Hij gaf de strijd op in de 47ste ronde toen hij alle banden had gewisseld en de bestuurbaarheid van zijn Fer rari nog niet bleek verbeterd. In tussen was Laffite aan een opmars begonnen Hij passeerde Reute- mann in de 32ste ronde, Mass in de 39ste en Dépailler in de 40ste ronde. Twee ronden later ging hij ook de huidige wereldkampioen James Hunt voorbij en lag hij achter And retti in tweede positie. De West- duftse coureur J ochen Mass volgde in zijn spoor. Mass was in de ze vende ronde in aanraking gekomen met de Zweede Gunnar Nilsson, die geen voorrang wilde verlenen. De McLaren van Mass bleef in tact, terwijl Nilsson zich een ander ^ront moest laten aanmeten. In de slot fase kwam Mass in aanraking met de Shadow van de Australiër Jones, waarbij hij zijn frontspoiler verloor. De tweede plaats hield hij echter vast. De Argentijn Carlos Reutemann redde de eer voor Ferrari door als derde te finishen voor de Fransman Patrick Dépailler (tyrell) John Wat son en Andretti. UITSLAG 1. Jacques Laffite (Fra) Ligier- Matra 289,3 km in 1 uur, 46 min. en 55,52 sec. (gemiddelde snelheid 162,3 km/u): 2. Jochen Mass (Wdl) McLaren op 8 sec.; 3. Carlos Reu temann (Arg) Ferrari op 14 sec.: 4. Patrick Depailler (Fra) Tyrrell op 16 sec.; 5. John Watson (Ier) Brabham op 19 sec.): 6. Mario Andretti (VSt.) Lotus op 25 sec. STAND WK 1. Scheckter 32, 2. Lauda 30. OPATIJA - Het bijna traditioneel te noemen ongeluk met dode lijke afloop dit seizoen is ook bij de Grote Prijs van Joegoslavië op het circuit Opatija niet uitgebleven. De 31-jarige Ulrich Graf werd op het als onveilig bekend staande circuit van Opatija het derde Zwitserse slachtoffer van dit jaar. Eerder hadden Franz Kunz op het circuit van Le Catellet (Fra) en Hans Stadelmann op de Salzburgring (Oos) de dood gevonden. De overige slachtoffers van de motorsport in dit seizoen zijn: Pat Evans (VS) op het circuit van Imola (Ita) en George Neumann (Wdl) op het circuit van Chi- may (Bel). Ulrich Graf kende het circuit van Opatija op zijn duimpje. In 1973 werd hij er tweede in de 50 cc-klasse, in 1974 derde. Vorig jaar behaalde hij er zijn enige Grand Prix-overwinning. De Zwitser was van plan om aan het einde van dit seizoen met motorracen te stoppen. Op de lijst van meest gevaarlijke" circuits staat Opatija op een (gedeelde) eerste plaats. Verscheidene gedeelten van dit aan de Adriatische kust liggende parkoers zijn aan de ene kant omgeven door rotspartijen (die Ulrich Graf noodlottig werden) aan de andere kant door gapende afgron den. grenzend aan zee. HOnderd motorcoureurs ondertekenden een maand geleden na de Grote Prijs van Oostenrijk, waarin Hans Stadelmann de dood had gevonden, een vlammend pamflet, waarin betere veiligheidsmaatregelen geëist werden voor acht circuits waaronder dat van Opatija. Zij dreigden met harde bovcot-acties indien aan hun wensen geen gehoor zou worden gegeven. Ondanks het ongeluk van Ulrich Graf is het programma van de Grote Prijs van Joegoslavië normaal afgewerkt. In de 500 cc-klasse nam de Spanjaard Angel Nieto door zijn overwinning de leiding in het algemeen klassement voor de wereldtitel over van de Italiaan Lazzarini, die uitviel. Nieto moest in de 125 cc-klasse de overwinning laten aan de Italiaan Bianchi, die zijn leidende ,,overall"-positie weer versterkte. Ook hier kon Lazzarini, tweede op de algemene ranglijst, zich niet bij de eerste vijf plaatsen. In de 250 cc-klasse eiste het Yamaha-team alle aandacht voor zich op. De Italiaan Lega. eveneens leider in de stand om het wereldkampioenschap, won voor de Japanner Katayama en de Ier Herron. In de 350 cc-klasse ging de overwinning tenslotte naar Katayama, die zijn leidende positie in de wereldkampioenschapsranglijst versterkte. Ka- tayama's voorsprong op John Ekerold (Zafr) bedroeg aan de finish 53 seconden. Dé grote afwezige in de 350 cc-klasse was de Zuidafrikaan Alan North, die van de Joegoslavische autoriteiten geen vergunning om het land te betreden had gekregen. Fraaie zege Leidenaar Mostert in speedboatraees ALPHEN AAN DEN RIJN - Met even simpel als indrukwek kend machtsvertoon heeft Cees van der Velden de eerste Alphense "drie uren Power boat Holland" op zijn naam ge schreven. De botenbouwer uit Boxtel greep niet alleen zelf de eerste plaats in de zwaarste OZ-klasse (2.5 liter), maar zag ook direct achter zich de Enge lse teamgenoten Bob Spalding en Toni Percival in door hem gebouwde "Veldenboten" op de tweede en derde plaats ein digen. Door Wim Fortaijn Groot feest derhalve voor drie voudig wereldkampioen Van der Velden en zijn Mercu ry/Veldenteam. De concurren tie was duidelijk aan de kan gezet. Dat gold voor Hans Pels ter, die met zijn nieuwe gess boot wel goed gewapend aan de start verscheen maar door een matig draaiende mo tor niet verder dan de vierde plaats reikte; dat gold evenzeer voor de Italiaan Renato Moli- nari, die dan wel niet zelf op kwam dagen (racete in Italië) maar wel degelijk was verte genwoordigd door de Ameri kaanse snelheidsduivel Bob Hering in een Molinari-boot. Een mijlpaal", sprak Cees van der Velden gisteren direct na afloop van zijn laatste ronde. De 35-jarige Brabander, wiens onbedwingbare eerzucht naast zakelijke belangen hem stuwen om voorop te lopen in de waan zinnige merkenrace, wilde de champagne best laten knallen. Van der Velden over zijn concur renten: "Pelster? Hij heeft een mooie boot, maar niet zo'n mooie als de mijne. Dat geldt eigenlijk ook voor zijn motor. De hele opzet is niet goed". En over Hering. die er zaterdag in de eerste anderhalf uur al niet veel van terecht bracht en met een laatste, achtste plaats aan de zondag moest beginnen die ook al motorpech voor hem met zich meebracht: "Die jon gens van die Molinari-stal wil len hun boten achterstand op mij goed maken door de com pressie van de motor op te voe ren. Ze kunnen maar beter thuis blijven". Hans Pelster, die zondag wel uit stekend van start ging maar al na drie ronden door Percival werd gepasseerd en later ge heel stil viel: "Die nieuwe boot is uitstekend. Alleen de motor wilde vandaag niet. Maar, toe gegeven: Cees is gewoon de snelste op dit moment, niet te houden". Cees van der Velden heeft het zondag, nadat hij zaterdag met twee ronden voorsprong op teamgenoot Bob Spalding had gewonnen, overigens rustig aangedaan. De overtuigend va rende Toni Percival werd de eer gegund de tweede ander half uur te winnen "Een kwes tie van tactiek", aldus Van der Velden. "Na zaterdag hebben we besloten dat ik het rustig aan zou doen geen risico zou nemen en dat Percival, die het nogal matig had gedaan met zijn zesde plaats, er hard tegen aan zou gaan. Mijn totaalwinst stond voorop maar we wilden ook de tweede en derde plaats grijpen. De wedstrijden tellen tenslotte mee voor het Europees kam pioenschap. Dat is gelukt. Ik heb zo'n 2000 a 2500 toeren be neden mijn maximum ge draaid zondag en nog haalde ik Pelster in". Het speedboatgebeuren was za terdag goed van start gegaan. Alle groten waren er op Moli- nari en Thorneywork (Enge land), die vorige week na een "flip" in het ziekenhuis be landde. na. Een zelfde lot on derging zaterdag de Engelse Burgess-piloot Antony Bullen. De teamgenoot van Hans Pels ter schoot in de 61ste ronde als een speer uit het water omhoog met zijn OZ-boot en moest met ernstige kneuzingen naar het ziekenhuis Rijnoord worden afgevoerd. De ongelukken ble ven verder beperkt tot de Enge lse OE-piloot Jon Knight, die zaterdag naar een fraaie eerste plaats, vlak voor de West- Duitse Michael Werner, scheurde maar die zondag de eindzege verspeelde toen hij, even uit de concentratie, flipte. i der Velden l met drie illustreren hun overmacht. V.l.n.r.: Toni Percival, Bob Spalding e Hij kon zonder verwondingen aan wal stappen, doch moest de eindzege aan Werner laten. Pech was er ook voor een Vel- denpiloot: de Oostenrijker Er- win Zimmerman. Een kapotte zuiger wierp hem voortijdig uit de OZ-race. Een voorval dat wonderlijk goed afliep ge beurde bij het rennerskwartier. Vanaf vier meter hoogte boven het water schoot de boot van Leen Eikelenboom (Nationaal 1) los van de kraanhaak en smakte op centimers afstand van Ger Barends met zijn vaar tuig (Nationaal 2) onderstebo ven op het water. Zowel Ger Barends, ook nu overigens weer onbetwist winnaar in de Nationaal 2, als Leen Eikelen boom kwamen er met een nat pak vanaf. Van de Nederlanders leverde na ast Ger Barends en Cees van der Velden, ook Leidenaar Arthur Mostert een aanspre kende prestatie. Op konginne- dag had de Leidse piloot al aangetoond een eerste plaats te kunnen bemachtigen in de Na tionaal 1-klasse. Ook nu was er in Alphen winst voor hem weg gelegd. Met een gemiddelde snelheid van rond de tachtig ki lometer per uur was hij zijn concurrenten Van Hove en De Vries te snel af. Een goede prestatie leverde ook de enige Nederlandse ON- piloot: W. Torenvliet. Hem viel een derde klassering ten deel achter winnaar Jenkins (Enge land) en nummer twee), de Noor Halsaa. In de SE-klasse was de zege voor de Belg Cor- chia. Goed gevolgd door de Nederlander Dieleman met een derde plaats. Een knappe pres tatie leverde ook de enige vrouw van het gezelschap, Claudina Corchia uit Belgie. Zij stond na zaterdag op een uit stekende tweede plaats maar ging zondag in de fout nadat zij de strijd moest staken. De speedboatraees kunnen uit oogpunt van veiligheid al met al geslaagd worden genoemd. Ook op het racen viel op zich niets aan te merken. Het enige bezwaar van de grote zand win- plas is dat het speedboatracen als publiekssport er minder goed af komt dan op bijvoor beeld de Amstel. Op een derge lijk smal en bochtig circuit lijkt het allemaal veel spectaculair der. In Alphen was niet over weldigend veel publiek te zien, zelfs als men de matige weer somstandigheden in aanmer king neemt. De verwachting van 150.000 mensen mag schromelijk overdreven ge noemd worden. Meer dan en kele duizenden zullen er niet zijn geweest. GENDT - De Korteraarse motor coureur Wil van der Laan is samen met zijn Goudse bakkenist Marius van der Berg winnaar geworden van de Inter Side Car Serie 1977. Op het Gannita-circuit in Gendt toonde het zijspanduo zich gisteren oppermachtig temidden van de Eu ropese toprijders. In Gendt werden drie manches, waarvan de eerste twee meetelden voor het klassement van de Inter Side Car Serie. De derde was me debepalend voor de eindzege in Gendt. Wil van der Laan won de eerste en de laatste manche met veel vertoon van macht. In de tweede moest hij door een slechte start Ton van Heugten voor laten gaan, ondanks een indrukwek kende opmars van de negende naar de tweede plaats. Al in de eerste manche verzekerde Van der Laan zich van de hoofd prijs in de Inter S.ide Car Serie Dankzij z'n goede resultaten in de voorgaande drie wedstrijden te Apeldoorn, KamprLintfort en Ra tingen, was een derde (man- che)plaats al toereikend om de winstpremie van vierduizend gul den te kunnen opeisen. Maar Van der Laan wilde meer. Hij wenste vooral de prestigestrijd aan te gaan, die de regerend nationaal kampioen Ton van Heugten vooraf had aangekondigd. De Korteraar- der "Ik kon natuurlijk wel op die derde plaats gaan rijden, maar ik moest ook proberen me waar te maken." Welnu, op een formidabele wijze heeft Van der Laan zich gemanifes teerd. In de eerste manche vertrok hij, ondanks een minder gunstige trainingstijd en dus een minder goede start positie, toch als snelste. Al rap veroverde hij een voor sprong van acht seconden op de achter hem strijdenden Ton van Heugten en Cor den Biggelaar. Die twee teamgenoten jaagden elkaar dusdanig op, dat de voorsprong van Van der Laan langzaam maar zeker slonk. En toen Den Biggelaar kans zag om Van Heugten te passeren, leek de zege even in gevaar te ko men. Maar in de eindfase sloeg Van der Laan onverbiddelijk toe. Eerst Van Heugten en vervolgens Den Biggelaar, die met zijn stuur in het hekwerk belandde, moesten hun meerdere erkennen. Van Heugten zou na afloop verklaren: "Wil is op het ogenblik veel sterker, dat is ge woon zo. Wij kunnen alleen maar proberen terug te komen." Cor de Biggelaar, die als tweede over de eindstreep kwam, moest daarna opgeven, omdat bleek dat hij een middenhandsbeentje had gebroken. Ondanks zijn opgave legde Den Biggelaar toch beslag op de tweede plaats in het eindklas sement van de Inter Side Car Serie. De start van de tweede manche le verde veel problemen en vertraging op, toen de startvlag wèl viel, maar de starthekken niet. Een incident, dat Wil van der Laan noopte terug te keren naar de pits omdat de stuurderriper-bevestiging was af gebroken. Het euvel aan de 850 cc Westlake werd bijtijds verholpen, maar de start van Van der Laan verliep niet vlekkeloos. Wel voor Van Heugten, die de kop nam voor de Engelsman Nick Thompson, de Duitser Rein- hard Böhler, Terry Good uit Enge land, Broer Dirks en de Zwitser Ernst Reugg. Van der Laan leek met een negende -laats al bij voor baat kansloos voor een ereplaats. Een geweldige "inhaalrace" volgde evenwel. En Terwijl Ton van Heug ten een interessant duel uitvocht met de sterke Reinhard Bohler, verslond Van der Laan z'n ene op ponent na de andere. Twee ronden voor het einde kwam de Korteraar- der als vierde door; een ronde later als fortuinlijke tweede, achter Van Heugten. Vlak voor het ingaan van de laatste ronde had Böhler, in een alles of niets poging om Van Heug ten te achter halen, z'n bakkenist "verloren"; de nummer drie Thompson was stilgevallen. Pech voor Böhler dus, die zijn oge nschijnlijke zekere derde positie in de Inter Side Car Serie daardoor verspeelde aan Ton van Heugten, nu de verrassende derde man. Eindstand (na vier wedstrijden): 1. Wil van der Laan 144 punten, 2. Cor den Biggelaar, 3. Ton van Heugten, 4. Reinhard Böhler. 5. Nick ROND PAKT DE DRAAD OP DALECIN - Gerard Rond heeft de winnende draad weer opgevat. De Nederlandse kanshebber op de wereldtitel motorcross in de 125 cc-klasse won gisteren de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije vóór de Begische titel verdediger Gaston Rahier, die zijn voorsprong in het klassement op de Nederlander een klein stukje zag slinken. Rahier won in Dalecin wel de eerste manche. Rond werd daarin tweede. In de tweede manche was de Nederlander ongenaakbaar. Rahier kwam niet verder dan de vijfde plaats. Stand voor het wereldkampioenschap na zeven grote prijzen: 1Rahier 165 punten, 2. Rond 124, 3. Churary 85. Thompson. 6. Han Veis, 7. Broer Dirks, 8. Terry Good, 9. Robert Grogg en 10. Josef Brockhausen. De laatste manche in Gendt, mee tellend voor het klassement van de zijspancross aldaar, leverde op nieuw winst op voor het duo Van der Laan/Van, der Berg. Na de eer der geleverde inspanningen wisten zij gemakkelijk te winnen. Van der Laan passeerde de beter gestarte Van Heugten al vrij snel en liep vervolgens onweerstaanbaar weg. Reinhard Bohler, die lange tijd de tweede positie achter Van der Laan innam, viel wederom uit. Van Heugten werd daardoor tweede. Uitslagen: le manche: 1. Wil van der 2. Cor den Biggelaar, 3. Ton van Heugten, 4. Tony Bens, 5. Terry Good, 6. Nick Thompson, 7. Broer Dirks, 8. Augsut Muller, 9. Ernst Reugg, 10. Han Vels. 2e manche: 1. Ton van Heugten, 2. Wil van der Laan, 3. Tony Bens, 4. Terry Good, 5. Nick Thompson, 6. Han Vels, 7. Broer Dirks, 8. John Elliot, 9. Hans Klauser, 10. August Muller. 3e manche: 1. Wil van der laan, 2. Ton van Heugten, 3. Tony Bens, 4. Terry Good, 5. Broer Dirks, 6. Au- gust Muller, 7. John Elliot, 8. Cock Groot (Arnhem) met Ossa, 3. Roel Groeneveld (Zwijndrecht) met Su- de zege. (Ede) met Yamaha, 2. Gert Jan de (Daarle) met Kawasaki, 2. Peter zuki, 3. Freek Wilmerink (Okken- broek) met Suzuki. Wim van Wanrooy

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12