Grote problemen bij huisvesting alleenstaanden quick borussi donderdag7juli Bouw Waardeiland over tweeenhalf jaar klaar Jeugd Spartaan verbetert zich Witte Singel klaagt over verkeersdrukte Bram Madera neemt eerste hindernis Waal kreeg derde plan aangeboden WOENSDAG 15 JUNI 1977 LEIDEN - Een groot aantal belangenorganisaties heeft in een uitvoerige brief bij de gemeente aan de bel getrokken voor een verbetering en uitbrei ding van de huisvesting voor zg. "een- en tweep ersoonshuishoudens". Aan de hand van bij een blikse- menquête onder betrokkenen ver zamelde cijfers geven de organisa ties een beeld van de enorme pro blemen, waarmee alleenstaanden of samenwonenden op zoek naar goede huisvesting te kampen heb ben. Daarbij gaat het om studenten, werkende jongeren, buitenlandse werknemers, ongehuwde moeders, gescheiden mensen en in mindere mate ook om weduwen en weduw naars. In de brief wordt aangegeven dat de wachtlijst voor huisvesting voor werkende jongeren de afgelopen jaren is verdubbeld, dat de wacht lijst bij studentenhuisvesting na uwelijks kleiner wordt (1000 aan vragen in '76) en ook in het jaar daarvoor), dat meer dan de helft van de alleenstaande buitenlandse werknemers niet tevreden is met hun huidige woonruimte en dat ook voor ongehuwde moeders en gescheiden mensen de mogelijk heden vrijwel nihil zijn. De organisaties wijzen op een in '73 gepubliceerd rapport, dat aangaf dat in totaal 10.000 alleenstaanden een beroep doen op de kamermarkt en dat daar toen slechts 5805 ka mers tegenover stonden, een situa tie die in de afgelopen jaren nog is verergerd, aldus de briefschrijvers. LEIDEN - Ruim negentig bewo ners van de Witte Singel hebben in een brief aan de Leidse gemeente raad blijk gegeven van hun onge rustheid over het sterk toegenomen verkeer op de Witte Singel. Al eer der werd door de bewoners de vrees uitgesproken dat bij een ge deeltelijke afsluiting van het cen trum het verkeer de Witte Singel als doorgaande route gaat gebruiken. "Men heeft ons destijds gerustge steld, dat de cityring hiertoe zou moeten dienen. Maar uit de be wegwijzering naar aanleiding van de tijdelijke afsluiting van de Breestraat en het Rapenburg blijkt dat het nu wel degelijk de bedoe ling is om het doorgaand verkeer over de Witte Singel te leiden", al dus de bewoners. In de brief aan de raad zeggen de bewoners begrepen te hebben dat het plan destijds werd goedge keurd in de hoop dat het tot een verbetering van het leefklimaat in de binnenstad zou leiden "De be langhebbenden, zowel in die ge bieden waar het verkeer geweerd wordt (met name de winkeliers in de Breestraat) als die waar het ver keer wordt doorgeleid (met name de bewoners van de Witte Singel) verwachten echter eerder een te gengesteld resultaat. Zij zien name lijk niet in hoe het verplaatsen van verkeer uit een winkelgebied naar een woonwijk kan leiden tot een verbetering van het leefklimaat. Het lijkt ons wenselijk dat het ge meentebestuur het plan definitief en zonder voorbehoud laat vallen", aldus de Witte Singel-bewoners. Duidelijk wordt ook gemaakt dat het met de hoogte van de huren in deze sector nogal eens de spuigaten wil uitlopen en dat het recht op huurbescherming doorgaans niet teveel voorstelt. Van de gemeente wordt geëist dat gestreefd wordt naar 50 pet. van de totale woningbouw voor alleens taanden en tweepersoonshuishou dens en dat bij de overheid wordt aangedrongen op betere subsidie regelingen voor deze categorie huurders. Ook wordt voorgesteld de zg. A-urgentie drempel te verla gen tot 18 jaar, zodat ook samen wonenden en getrouwde jongeren beneden de 25 jaar op korte termijn voor woningen in aanmerking kunnen komen. Een opvang voor daklozen in de vorm van een tehuis achten de briefschrijvers van groot belang. De brief zal vermoedelijk behan deld worden in de stuurgroep die voor deze categorie woningzoeken is opgericht en die speciaal belast is met het geven van adviezen over mogelijke oplossingen voor dit huisvestingsprobleem. In de brief wordt aangedrongen op een verte genwoordiging van belangenbe hartigers van genoemde groepen in die gemeentelijke stuurgroep. ningen in de Filosofie, f 15,-. Uitg. Van Gorcum Comp. B.V., Assen. Fotograferen in zwartwit door Mi chael Gnade. Gebonden f39,50. Uitg. Elsevier Nederland B.V., A'dam. Van groothoek tot tele door Rob van 't Woudt. Paperback f 17,90. Uitg. Elsevier Nederland B.V., A'dam. Het Eumig-boek door Nico Kroeze. Paperback f 16,90. Uitg. Elsevier Nederland B.V., A'dam. Beschermheer door Larry Niven. Paperback f 14,90. Uitg. Elsevier Nederland B.V., A'dam. SASSENHEIM/LEIDEN - De prijzen van de nieuwe huizen op het Waardeiland. waarvan de bouw waarschijnlijk eind augustus door de nieuwe aannemer Van Wijnen ter hand genomen wordt, zullen va riëren van 175.000 gulden voor het Dienstencentrum gaat verhuizen LEIDEN - Het college van B. en W. heeft geld beschikbaar gesteld voor de verhuizing van het hoofdbureau van de Stichting Dienstencentrum van Noordeindsplein naar Hoog landse Kerkgracht. Het diensten centrum dat de gehuurde etages aan het Noordeindsplein al ge ruime tijd wegens ruimtegebrek en slechte toegankelijkheid willen verlaten, krijgt nu onderdak in het voormalige pand van het Katholiek Medisch Opvoedkundig Bureau dat enige tijd geleden naar de Witte Singel is verhuisd. Een bedrag van 70.000 is nu beschikbaar voor verbouwing en inrichting. Per 1 september zal het dienstencentrum in het nieuwe kantoor gehuisvest worden. kleinste appartement tot vier ton voor het grootste "townhouse" (prijspeil 1977). Nu Nieman Hol ding zich teruggetrokken heeft uit de ontwikkeling van het Waardei land stelt de nieuwe combinatie van Van Wijnen en de West- land/Utrecht zich ten doel het ei land volgens het oorspronkelijke plan in tweeëneenhalf jaar af te bouwen. Dit kwam gisterochtend naar voren op een persconferentie die de nieuwe ontwikkelaars gaven in Sassenheim. De Dordtse bouwer Van Wijnen en de Westland/Utrecht projectont wikkeling hebben voor ieder de helft zeggenschap in de nieuw op gerichte vennootschap onder firma "Waardeiland". Nieman Holding, die tot nu toe verantwoordelijk was voor de realisering van de zelf op gestelde plannen, heeft de grond van het Waardeiland verkocht aan de vennootschap onder het beding dat de oorspronkelijke ontwik kelde plannen uitgevoerd zullen worden. Voor Nieman Holding is de "Financiële kous" af, beamen de nieuwe ontwikkelaars; de Holding speelt alleen nog een rol achter de schermen voorzover gewaakt wordt over de daadwerkelijke uit voering van het door de Holding opgestelde plan. Tegenover woordvoerders van de nieuwe ven nootschap zou Nieman Holding hebben verklaard de opbrengst van de hele transactie nodig te hebben voor activiteiten elders van de "moedermaatschappij", de Belgi sche projectontwikkelaar Sokol. Voor welk bedrag de grond en het plan van eigenaar verwisseld is wilde men niet kwijt. De nieuwe ontwikkelaars hebben contact opgenomen met de Vereni ging Eigen Huis, die een inventari satie aan het maken is van de klach ten over de bouw tot nu toe. Het ontwerp zal verder de komende maanden getoetst worden aan en kele eisen die de vennootschap voor zichzelf heeft opgesteld. Het garantiecertificaat dat de West land/Utrecht voor haar eigen wo ningen hanteert zal ook gelden voor de woningen die op het Waardei land komen. De totale stichtingskosten van de komende bouw bedragen 130 tot 150 miljoen gulden. Er zullen onge veer 450 woningen gebouwd wor den, 20 minder dan in de oorspron kelijke plannen was opgenomen. Getracht zal worden een gedeelte te realiseren in de gemeentelijke ga rantiesfeer (tot 175.000 gulden). Het oorspronkelijk streven om nog be neden de premiegrens te bouwen is losgelaten. Ter voorkoming van geluids hinder in het gebied zal langs de rijksweg een helling aange legd moeten worden, voorzien van struweel. De bedoeling van de ontwerpers is dat de woningbouw vrijwel nergens boven de bomengrens uitgaat. Op die manier hoopt men te bereiken dat juist de groen voorzieningen in de wijk oriënteringspunten worden. Marianne Zwollo, de ontwerp ster van de woonomgeving in het plan zei gistermiddag dat het plan is bedoeld als een af bouw van de stad en tevens zal moeten functioneren als een soort bufferzone. Wethouder Waal zei gisteren nogal wat zorgen te hebben over de ver keersafwikkeling van deze nieuwe woonwijk. Bovendien kun je je afvragen op welke gemeente de toekomstige be woners geörienteerd zullen zijn: Leiden, Voorschoten of Den Haag. Ere-doctoraat LEIDEN-Op woensdag 22 juni zal de universiteit van Glasgow (Schot land) aan prof. mr. R. Feenstra, sinds 1952 hoogleraar in het Ro meins recht en zijn geschiedenis aan de Leidse universiteit, en die op het ogenblik als Visiting Fellow van het All Souls College te Oxford verblijft, het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid uitreiken. Eer der heeft prof. Feenstra reeds ere doctoraten ontvangen van de uni versiteiten van Dyon (1965), Siena (1967), Montpellier (1968), Gent (1972) en Rennes (1975). Voetbal - Saint Etienne en Reims kampioen Nantes in de verlenging ren wisselen. Husers heeft gisteren hebben zich geplaatst voor de fi- te kloppen met 5-1, nadat de eerste in Belgie een contract van twee jaar nale van het toernooi om de Franse wedstrijd met 3-0 verloren werd. getekend. Bij de eerste klasser, die voetbalbeker. St. Etienne haalde Voetbal - Theo Husers zal FC Am- aanvankelijk ook belangstelling het stoute stukje uit door lands- sterdam voor het Belgische Loke- had voor Lubse (PSV). ADVERTENTIE het leidsch dagblad organiseert voetbalwedstrijd tussen LEIDEN - Bram Madera, no 1 geplaatst in het tennistoernooi van De Munnik, nam gisteren de eerste hindernis zonder daarbij veel moeilijk heiden te ondervinden. Collé kon niet meer dan zes spellen maken, drie in beide sets, 6-3, 6-3. Madera echter was niet tevreden over zijn verrichtin gen. Evenmin trouwens als zijn teamgenoot van Forescate, Hennie Koom- ans kan juichen over zijn huidige vorm. „Ik denk", aldus Madera" dat het de reactie is op de zware promotiestrijd die we hebben moeten leveren. De zenuwen zitten ons nu nóg in de benen". Adri van Leeuwen zal ook niet zonder de kriebels in de benen van het gravel zijn gestapt na zijn partij tegen Hylkema. De laatste wist zelfs een matchpunt te verwerven, maar kon er geen zege uit fabriceren: 6-2,4-6,7-5 voor Adri van Leeuwen. In het HEB viel gisteren voorts de twee-sets zege op van Paul Theunissen tegen Rob Stam. Laatsgenoemde, bekend om zijn grote vasthoudendheid en zijn onvermoeibaar lopen, trof in Theunissen een speler met eenzelfde instelling en, althans gisteren, met een aanmerkelijk kleinere foutenmar ge. Stam, toch al niet in zijn beste doen, ging zodoende met 2-6, 3-6 ten onder. Arnold van der Capellen, de nummer één van Unicum, tenniste tegen Schoon zoals hij dat meestal doet tegen spelers beneden zijn niveau. De eerste set was royaal voor de Unicummer, 6—2, maar in de tweede set leidde gebrek aan concentratie enerzijds en feller verweer van Schoon anderzijds tot minimale winst, 7-5. Marcel de Bakker hield Tom Giberius in twee sets onder de duim, 6-3,6-4. Tenslotte liet Modderman zien, dat hij, als het tempo niet te hoog ligt, zijn inzicht nog altijd in winst weet om te zetten. Van Tongeren kwam er niét aan te pas, 6-2, 6-1. het DEB ging de belangstelling vooral uit naar de verrichtingen van de jonge Amsterdamse Miijam de Groot. Helma Kallenberg, bepaald niet slecht op slag, moest gisteren met 2-6, 3-6 de precisie van haar 14-jarige tegenstandster ondervinden. Een pluim verdient Helene van Paridon voor de dappere tegenstand die zij Karin Heestermans bood. In de eerste set deelde laatstgenoemde de la kens uit, 6-2, maar toen Helene van Paridon alle schroom van zich afzette en ging tennissen, werd het een moeilijk karwei voor de nummer één van De Munnik, dat zij met kunst en vliegwerk via een tiebreak moest klaren, 7-6. LEIDEN/LISSE - Jeugdploegen van de atletiekverenigingen De Spartaan uit Lisse en AV Holland uit Leiden hebben gisteravond de kans gegrepen hun posities in de landelijke competitie via een in- haalronde drastisch te verbeteren. De inhaalronde was noodzakelijk geworden omdat de eerste ronde, begin mei, door de regen zowel let terlijk als figuurlijk in het water was gevallen. De jongensploegen van De Spar taan en Holland scoorden gister avond een vrijwel gelijk puntento taal. De Lissenaren haalden op ei gen terrein 12.156 punten, de Lei- denaars kwamen in Alphen tot 12.103 punten. Bij De Spartaan werden de beste prestaties op de loopnummers genoteerd. Leo Wal raven was een puntenhaler met 16.9 sec op de 110 m horden en 54.3 op de 400 m. Op laatstgenoemde af stand kwam Dick Jan Veeger tot 54.5 sec. Op de 800 m een knappe tijd van B-junior Martien van Rijs- sel die 2.00.8 liet registreren maar ook goede verrichtingen van Wayne de Vries (2.07.0) en John Duivenvoorde (2.07.1). Op de 3000 m scoorde Rob Brouwer 9.33.2. Bij de technische nummers kwam Bert Mens sterk voor de dag met een ko gelstoot van 11.85 m en een discus worp van 35.16 m. John van Loon sprong over een hoogte van 1.75 m. Bij de AV Holland verliepen gister avond vooral de springnummers gunstig. Hennie Hakker haalde 6.21 m in de verspringbak en kwam bij het hinkstapspringen tot 12.45 m. Een goed gemiddelde leverde het hoogspringen op dankzij Frits Stof fers en Walter Botman die beiden 1.75 m haalden. Kees Gerretse wipte met de polsstok over een hoogte van 3.20 m. Ook op de werp- nummers draaiden de Hollanders goed. Jos Bader wierp de speer naar 40.88 m terwijl Kees Gerretse de kogel naar 11.33 m stootte. Op de 110 m horden verraste B-junior Walter Botman door in zijn eerste race op dit nummer 17.3 sec te note ren. Op de andere loopnummers kwamen er goede tijden op de klokken voor Peter Florijn (100 m in 12.0), Hans Goudsmit (400 m in 55.4), Peter Zwetsloot (800 m in 2.08.3) en voor Theo Spruit (3000 m in 9.32.2). Verdienstelijk De meisjesploeg van De Spartaan haalde gisteravond op eigen veld ook een verdienstelijk puntento taal bij elkaar 11.081. Voor veel punten zorgde Jacqueline Bierman met 13.0 op de 100 m en 64.9 op de 400 m. Een gunstig nummer was het verspringen omdat Klarien Winkelmolen 4.93 m haalde en Mo nique van Ravensberg 4.86 m. Ma- rinda van de Meer kwam bij het hoogspringen tot 1.55 m. Bij het speerwerpen deden Margriet Veeger en Brigitte Meekel nauwe lijks iets voor elkaar onder, resp. 26.44 en 26.30 m. Marian van Maris liep de 800 m in 2.31.5. De meisjesploegen van AV Holland en AV Leiden, beide uitkomend in de tweede klasse, haalden punten totalen van resp. 5224 en 4783. In de Holland-ploeg kwam Carla Bey goed voor de dag met een speer worp van 25.42 m en een discus- worp van 24.92 m. Jose van Sons- beek kwam behoorlijk uit de voe ten op de 400 m (65.0) terwijl Barry van Haarlem 13.1 sec noteerde op de 100 m. In de AV Leiden-ploeg slaagde Imca Cohen er in over een hoogte van 1.50 m te springen. Maartje Weeda liep de 800 m' in 2.39.0. Den Haag Op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat werden gisteravond tijdens senioren wedstrijden ook diverse uitste kende prestaties verricht. Opval lend was de 5000 m van Holland atleet Dré de Wit die zijn persoon lijk record met tientallen seconden verbeterde. De Wit, de laatste we ken in een glanzende vorm, kwam tot 15 minuten 18,4.seconden. Ook een aantrekkelijke tijd liet zijn clubgenoot Frans Kroone op de 800 m registreren: 1.56.9. Op de 800 m dames kwam Marion Komdeur, eveneens van Holland tot een voor treffelijke prestatie van 2.17.0. Van De Bataven uit Leiden was er een sterk optreden van Marian van Schie op de 3000 m dames met 10.05.9. Clubgenote Heieen Haver kort kwam uit op 10.41.6. Op de 800 m heren noteerden De Bataven Arie van Tol en Peter Wezel resp. 1.57.6 en 2.00.0. terrein quick boys - aanvang 19.30 uur. laan van nieuw zuid - katwijk aan zee. borussia dortmund geheel compleet, met o.a. willy lippens, erwin kostedde, man- fred burgsmüller, horst bertram. w V toegangsprijzen; overdekte zitplaats 7,50 ONOVERDEKTE ZITPLAATS 6,- STAANPLAATS 4,- JONGENSKAART T/M 12 JAAR 1,- VOORVERKOOP: KANTOOR LEIDSCH DAGBLAD - WITTE SINGEL 1 - LEIDEN KANTOOR LEIDSCH DAGBLAD - BADSTRAAT 9 - KATWIJK AAN ZEE bijkantoor leidsch dagblad - sigarenmagazijn vink - hoofdstraat 208 - sassenheim vw katwijk - boulevard 58 - katwijk aah zee. wv noordwijk - de grent 8 - noordwijk aan zee. bijkantoor leidsch dagblad - sigarenmagazijn de bruin - heereweg 240 - lisse. LEIDEN - Voor de derde maal in successie kreeg wethouder Waal gistermiddag een plan aangeboden voor de Stevens- hofjespolder. Ditmaal namens de Stichting Eigen Huis. Vol gens het plan - waarover wij gisteren reeds schreven - is er een bedrag van bijna 49 mil joen gulden nodig om dit ge bied bouwrijp te maken. Voor de inrichting van de pol der is men uitgegaan van een geologisch onderzoek. Zo werd nagegaan hoe in vroeger jaren de zijarmen van de Oude Rijn hebben gelopen. Op die manier zijn de "natte" en "droge plek ken" gelokaliseerd. De bedoe ling van het plan is dat alleen die plekken waar een stevige ondergrond aanwezig is voor de woningbouw worden benut. Een maquette van het plan werd gisteren aangeboden voor de makers. Op de foto links: de heer Renzen van de Stichting Eigen Huis, rechts wethouder Waal (Stadsontwikkeling). Bram Madera: ontevreden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17