De Gaay Fortman: 'Waarom wist BVD van niets' Eis vier jaar voor import hasj YYD boos op Vondeling Buitenlandse kranten vol lof Meer dan vierduizend kilo uit Marokko Uw Kunstgebit Uitstel van rechtszaken tegen visserij-rederijen BINNENLAND PAGINA 7 ASSEN /BOVENSMILDE - De= stoffelijke overschotten van de zes gedode Zuidmolukse treinkapers zijn gistermiddag in Groningen vrijgegeven. Met lijkwagens werden er vier naar Bovensmilde en twee naar Assen gebracht. Bij aankomst in de Molukse woon wijken werden de kisten begeleid door Zuidmolukse mannen en vrouwen in zwarte gewaden foto rechts). Gisteravond werd er in de Zuidmo lukse evangelische kerk in Assen een herdenkingsdienst gehouden die door meer dan duizend Zuidmolukkers uit het hele land werd bijgewoond. Onder hen wa ren ir. Manusama, ds. Metiary, dr. Tan en mevrouw Soumokil. Leden van de Zuidmolukse orde dienst hadden gisteravond de toegangswegen tot de Molukse wijk in Assen afgegrendeld. Van justitie-zijde zijn gisteren de namen van de drie gearresteerde treinkapers en de vier schoolbe- zetters vrijgegeven. De treinka pers zijn: de 18-jarige A. Luhu- lima uit Assen, de 23-jarige M. Lumalessil uit Smilde en de zwaargewonde 27-jarige J. Riri- masse uit Smilde. De schoolbezet- ters zijn de 25-jarige W. Soplanit uit Smilde, de 27-jarige I. Thenu uit Smilde, de 24-jarige G. The- hupuring uit Assen en de 22- jarige T. Polnaija uit Assen. HILVERSUM (ANP) - Minister De Gaay Fort man van binnenlandse zaken wil weten hoe het komt, dat de inlichtingendiensten niet op de hoogte waren van de gijzelingsacties in Noord- Drente, terwijl in Zuidmolukse kring al lang be kend was "dat die bepaalde maandag iets zou gebeuren De bewindsman heeft dat gister- BOVENSMILDE - Hoofdonderwijzer Eef van der Vliet werd gisteren herenigd met zijn gezin. Van links avond gGZOgd op do tolovisio. rechts ^zesjarige dochter Iris, mevrouw Van der Vliet, de tienjarige Evelien (die de eerste week ook werd gegijzeld Wel vond hij, dat een Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) niet elke terroristische actie kan voorko men. De BVD houdt enkel mensen in de gaten, die een gevaar vormen voor de democratie en voor de staat. Opsporingsbevoegdheid heeft de dienst niet en de be windsman zou die een veiligheids dienst ook niet graag geven. Vol gens hem moet een democratie met terrorisme leren leven. Het afluisteren vén telefoons bij- voorbeld, is in Nederland een in gewikkelde zaak, aldus de be windsman. Daarvoor is de toe stemming nodig van vier bewinds lieden: de minister-president, de minister van justitie, van binnen landse zaken en van verkeer en wa terstaat, waaronder de PTT valt. Versnelling De bewindsman voorziet, dat de laatste gijzelingsacties de ontwa pening van de Zuidmolukse orde diensten versnelt. In de gemengde Nederlands-Zuidmolukse com missie Köbben-Mantouw is daar over inmiddels overeenstemming bereikt, aldus De Gaay Fortman. Hy is voorstander van een ambte lijke commissie, die in de periode tussen gijzelingen op haar quivive is. Die zou onder leiding kunnen staan van één procureur-generaal. Op het ogenblik houden de crimi nele recherche informatiedienst van het ministerie van justitie, de BVD van het minister van binnen landse zaken en het terroristen- team van gemeente en rijkspolitie zich daarmee bezig Wel hebben die drie onderling contact, aldus de minister. Te weinig steun De gemeente Smilde heeft tot dus ver te weing steun gehad van de hogere overheid bij het probleem van de Zuidmolukkers. Dat heeft het gevoel van machteloosheid om dat probleem op te lossen versterkt. Dat is de strekking van een una niem ondersteunde verklaring, die PvdA-raadslid M. Kiers gister avond tijdens een openbare spoed- ng van d< aflegde. De problematiek kan niet op ge meentelijk niveau worden opge lost. De politieke aspecten gaan het niveau van de gemeente té boven. De raad meent, dat de gijzelingsac tie in de school een ontoelaatbare schending van de rechtsorde is ge weest, hijj roept de burgers op tot zelfbeheersing en dringt aan op maatregelen om de veiligheid in de gemeente te garanderen. Daarom is' de raad even teleurgesteld als de burgerij over het uitblijven van een onderzoek naar verboden wapen bezit. De raad vroeg B en W de be trokken bewindslieden uit te nodi gen zich zo vroeg mogelijk ter plaatse op de hoogte te stellen en hun verklaring door te geven aan de Staten-Generaal. Burgemeester P. de Noord beloofde dat te zullen doen. Bagage De spoorwegpolitie in het districht Zwolle zal zich ontfermen over de bagage van de ex-gegijzelden uit de trein, zo gauw deze is vrijgegeven door de autoriteiten. Volgens een woordvoerder van de NS zullen de spullen waarschijnlijk halverwege deze week bij de rechthebbenden worden thuis bezorgd. De bagage wordt momenteel nog onderwor pen aan een onderzoek evenals de trein, die is ondergebracht in een loods van de NS- lijn werkplaats in Zwolle. De spoorweg- voorlichtsdienst heeft voorts mee gedeeld, dat ex-gegijzelden voor 'het in bezit krijgen van spoedei sende zaken contact kunnen op nemen met de spoorwegpolitie in Zwolle. Weigering vragen door te sturen DEN HAAG (SP) - Amper een week nadat Anne Vondeling is her kozen als voorzitter van de Tweede Kamer, heeft hij zich het ongenoe gen op de hals gehaald van de frac tie van de WD in de Tweede Ka- De liberalen zijn boos omdat Von deling geweigerd heeft schriftelijke vragen van de VVD over de gijze lingen in Drente door te sturen naar de regering. De VVD-fractie deponeerde de vragen over de gijzeling afgelopen zaterdag bij de griffie van de Tweede Kamer, terwijl één van de griffiers op de hoogte werd gesteld. Omdat kamervoorzitter Vondeling een vergadering van voorzitters van Europese parlementen in het buitenland bijwoonde, werd zon dag vice-voorzitter Kleisterlee in gelicht. Na contact met Vondeling werd be sloten de goedkeuring uit te stellen. Aan het einde van de middag be sloot Vondeling gisteren de vragen niet door te sturen. Als argument voerde hij aan dat de regering reeds had toegezegd vanmiddag met een uiteenzetting over de gijzeling te komen. WD-leider Wiegel nam daar geen genoegen mee. Hij meende dat de vragen van zijn fractie een aanwij zing kunnen zijn voor de regering om te weten welke punten de libe ralen in de uiteenzetting in ieder geval aan de orde gesteld zouden willen zien. Vondeling hield echter voet bij stuk. Volgens Wiegel heeft Vondeling het recht van Kamerleden om vra gen aan de regering te stellen ge schonden. De voorzitter zou bij het verlenen of onthouden van zijn goedkeuring uitsluitend dienen te letten op de wijze waarop de vragen zijn gesteld. Over militaire acties LONDEN/BONN (DPA) - De buitenlandse pers heeft giste ren uitgebreid aandacht be steed aan de militaire acties waarmee de treinkaping in De Punt en Bovensmilde werden beëindigd. De Engelse Guardian betitelde de twee acties van de Zuidmo lukkers als „barbaarsheid waarmee niets gewonnen wordt". Premier Den Uyl en de mariniers moe en zich de afloop niet al te zeer aantrekken. „Er was moed voor nodig om op te treden zoals de Nederlandse re gering dat zaterdag deed." Vol gens de Guardian heeft niet al leen de Nederlandse regering een nederlaag geleden door ge weld te moeten gebruiken, „maar de hele beschaafde mensheid". De Westduitse Frankfurter Allgemeine Zeitung filosofeert over het nemen van gijzelaars als de „pest van onze tijd" waarvan politieke desperado's en misdadigers zich gelijkelijk bedienen. De Nederlanders verdienen daarom geprezen te worden. Zij zijn rustig, omzichtig en met psychologisch inzicht te werk gegaan, zonder toe te geven aan afpersing. De afloop kan men beschouwen als een nederlaag, maar „wie de medaille van Assen omkeert, ziet ook een overwinning: die van de rechtstaat die zichzelf doet gelden". Het Westduitse dagblad Die Welt schrijft dat de afloop van het drama in Nederland bewijst dat „terreur te overwinnen" is. „Het kleine Entebbe" van As sen en Bovensmilde zou Eu ropa elders moed moeten doen vatten. De commando-acties passen volgens Die Welt in het mozaiek van met succes be kroonde bestrijding van ter reur. Zij wijzen de weg aan waarlangs terreur te bestrijden is. Zoals Entebbe zou de psy chologische dieptewerking van het optreden in Nederland niet misverstaan moeten worden bij de internationale terroristen, aldus het dagblad. Die Welt schrijft tenslotte dat Israels strategie en tactiek bij de bestrijding van terreur nog maals hun bevestiging hebben gevonden en dat men een les is gaan leren die vruchten af werpt. De Londense Daily Telegraph keurt het gebruik van geweld goed. „Het feit dat twee gegijzelden zaterdag het leven lieten legt ge tuigenis af van het afschuwe lijke dilemma waarvoor de Ne derlandse regering was plaatst niet van haar onbe kwaamheid. Het wonder is dat zovelen gered werden", aldus deze krant. Alleen de Hamburger Morge- npost vraagt zich af of de poli tici in Den Haag na twintig da gen toch het hoofd verloren. „Hun doel, de 55 gegijzelden uit trein en school levend te be vrijden, hebben zij niet bereikt. De Nederlandse minister president en zijn raadgevers zuLlen verder moeten leven met de last, dat er twee dood zijn. De vraag of die slachtoffers nodig waren om het leven van de an deren te behouden, kan nie mand beantwoorden", aldus de Hamburger Morgenpost. ADVERTENTIE Motorhuis Verhuur het autoverhuurbedrijf met een oude, vertrouwde naan die borg staat'voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend, nieuwe auto's, alle auto's friet autoradio, zeer gunstigë voorwaarden bij verhuur -op'langere termijn,, snélee.iYauto voor u klaar," ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: volgens de voorwaarden van het n.euwe BOVAG verhuurcontract, kosteloos reserveren. ^eoAi cona Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Póstbus 44 - Leiden/teU 071 -769313 vragen naar DEN HAAG (SP) - De straf van vier jaar eiste de procu- reurgeneraal bij het Haagse ge rechtshof gisteren tegen de 36- jarige beroepssmokkelaar Sjefke F. uit Hulst, Zeeuws Vlaanderen, die volgens de justitie de grote organisator is geweest van een smokkelreis op en neer naar Ma rokko met de kotter "Latvia", waarmee in de nacht van 28 ja nuari jl. 4.300 kilo hasj werd bin nengesmokkeld in de Flipjesha ven aan de noordkust van Noor- Beveland. Een eis van driejaar viel te beluiste ren tegen de 33-jarige scheeps- weiktuigkundige Akkie P. uit Temeuzen, die wordt gedood verfd als de naaste medewerker van Sjefke. Beide verdachten ontkenden bij de smokkelorga nisatie betrokken te zijn geweest. Zij werden in de nacht van 28 ja nuari gearresteerd tijdens een politie-overval op de boerderij van Dirk 3. te Heinkenszand, waar de4.300 kilo hasj in de schuur stond opgeslagen. Akkie P. probeerde tevergeefs met een sprong dwars door een ruit te ontkomen. Voor het Hof beweerden beide mannen alleen maar te hebben geholpen met het lossen van de vrachtwagen waarmee de hasj van Flipjeshaven naar Heinkes- zand was gebracht. Zij zouden niet eens hebben geweten dat er hasj in de zakken zat. Evenals voor de rechtbank te Mid delburg trad voor het Haagse hof de machinist van de kotter op als kroongetuige: Hans Dieter P. (33), uit Rotterdam, die ver klaarde in opdracht van Sjefke F. de reis naar Marokko te hebben gemaakt voor een honorarium van 35.000 gulden. Hij was door Akkie per auto naar Zuid-Frankrijk gebracht, waarde Latvia klaar lag voor vertrek. On- deraweg naar Marokko moest worden binnengelopen in Ali cante en Gibraltar voor het ver richten van reparaties. Het schip was zo lek als een mandje. Sjefke zelf was hiervoor naar Gibraltar gekomen. ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en lekker zit, neem dan Dentofix - het speciale moderne poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevre den zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want u kunt lachen, spreken en eten zoals u wilt! Dentofix is daarbij verfrissend en is een weldaad voor Uw gehemeltje. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Onder de kust van Marokko was de hasj met twee rubberboten naar de kotter gebracht, die vandaar rechtstreeks doorvoer naar de Oosterschelde. Voordat hij Flip- jeshaven binnenliep had hij per walkie talkie contact opgenomen met de vrouw van Akkie, om te horen of de kust veilig was. In Heinkeszand had boer Dirk (51) niet alleen zijn schuur beschik baar gesteld aan Sjefke - voor de derde keer al. zo bleek ter zitting - maar had ook met speciale ont- vangstapparatuur geluisterd naar de radiogesprekken tussen de douanecentrale en het pa trouillevaartuig "Albatros". Er leek geen vuiltje aan de lucht te zijn. De smokkelaars vermoed den niet dat douane en politie al "getipt" waren en dat de hele landingsoperatie met het vervoer naar Heinkeszand van een af stand door het gezag nauwlet tend in het oog werd gehouden. Sjefke en Akkie werden door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot respectievelijk drie en twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal bij het Haagse Hof achtte deze straf fen te laag. Hij vorderde tegen elk een jaar meer. Tegen boer B. eiste hij bevestiging van het vonnis: drie maanden voorwaardelijk en vijfduizend gulden boete. Sjefkes advocaat mr. J. de Wit uit Rotterdam bepleitte nietigheid van de dagvaardiging op grond van innerlijke tegenstrijding- heid. Ook vroeg hij vrijspraak van het medeplegen van hasjim- port, omdat Sjefke ten hoogste medeplichtig is geweest. Tenslotte wees pleiter er op dat Sjefke ondanks zijn lange stra flijst met vonnissen wegens smokkel toch bepaald geen cri mineel is. Vonnis 23 juni. Weer enkele lichaamsdelen vermoorde Aziaat aangetroffen AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft gisteren uit het water van het Noorder Amstelkanaal in Amster dam een plastic tas met twee armen en twee onderbenen opgehaald. Een voorbijganger had de tas drij vend achter het Hiltonhotel aange troffen. De recherche is er vrijwel van over tuigd, dat de lichaamsdelen horen bij de stoffelijke resten, die in ja nuari in de hoofdstad zijn gevon den. In het water langs de Valen- tijnkade werden toen een romp en een dag later in de Amstel een afge sneden hoofd en twee dijbenen aangetroffen. Daarbij wees sectie uit, dat de delen bij elkaar hoorden en het slachtoffer een Aziaat van 30 tot 35 jaar moet zijn geweest. De patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust is inmiddels in kennis ge steld van de nieuwe vondst. Hij zal sectie moeten verrichten om ze kerheid te krijgen dat het inder daad om ontbrekende lichaamsde len gaat. De recherche is er nog niet in geslaagd de vermoorde man te indentificeren. HAARLEM (ANP) - De politie rechter in Haarlem heeft maandag de zaken tegen zes visserij- rederijen uit Ijmuiden, die vorig jaar de vangstbeperkingsregeling voor tong en schol zouden hebben overtreden, aangehouden. De offi cier van justitie had hierom ge vraagd omdat over soortgelijke za ken, onlangs behandeld door an dere rechtscolleges, een uitspraak van de hoge raad kan worden ver wacht. De advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag is namelijk bij de Hoge Raad in beroep van cas satie gegaan tegen het arrest van dit gerechtshof, waarbij negen vissers uit Goedereede en Stellendam werden ontslagen van rechtsver volging. Eerder waren deze vissers door de politierechter in Rotterdam tot boeters veroordeeld. De vraag waar het in al deze zaken om ging of gaat, is of de beschik king, waarbij de minister van land bouw en visserij de aan Nederland toegewezen vangsthoeveelheden onder de vissers verdeelde, wel had mogen worden uitgevaardigd. Het hof in Den Haag vond van niet en de hoge raad moet nu zeggen of dit het juiste antwoord was.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7