LEIDSCH X DAGBLAD Duizenden Molukkers vanmiddag begrafenis treinkapers altijd iets voor vader». Menten eist tien miljoen voox» z'ti hond, tfoqfej4» of f aquarium 1 +S alles Vlieland Ü2I KM vandaag Trekker met oplegger van viaduct gevlogen Weer een meisje dood gevonden HUISMAN b.v. DINSDAG 14 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35266 Aft-, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zjy 4 weken lang .EÏDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS ik ga liever met over 1 nacht i|s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U m.| aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e a. Dagblad Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071 aan juwelen geroofd in Sassenheim SASSENHEIM - Bij een inbraak vannacht even na vier uur bij juwe lier Jacques van Dijck in de Hoofd straat te Sassenhein is door de da ders een kleine ton aan juwelen uit de vitrine gegrist. Een drietal ge tuigen, gewekt door het alarm dat onmiddellijk na inslag van de ruit in werking trad, heeft drie mannen in een Mercedes zien wegrijden. De gewaarschuwde politie, die snel ter plaatse was, heeft de mannen niet kunnen achterhalen maar heeft wel vermoedens omtrent de identiteit van het drietal. Dit in verband met de juwelenroof on langs in Oegstgeest. Hangende het onderzoek wil de po litie niet meer meedelen dan dat wordt samengewerkt met de Haagse politie. Demissionair verkeersmi nister Westerterp speelt vandaag een merkwaardige dubbelrol in de Kamer Als Kamerlid van het CDA en als minister moet hij in het strijdperk treden tegen een gelegenheidscombinatie van PvdA en VVD. De socia listen en liberalen hebben tegen de zin van de be windsman in een wetsvoor stel ingediend bij de Tweede Kamer over verplichte au tokeuringen die voorname lijk in bestaande garages mogen worden verricht. Dat wilde de minister niet. Die hield het op speciale keu ringsstations. Maar het ziet er naar uit, dat de Kamer de garages zal accepteren. PAGINA 14 De Gaay Fortman wil weten waarom de BVD niets wist van de gijzelingen PAGINA 7 Tom Okker niet geplaatst voor Wimbledon PAGINA 9 Carter gaat de strijd aan met de Senaat over zijn energie- voorstellen PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Een trekker met oplegger is vannacht om half drie even voor het viaduct in de Rijksweg 4 (Voorburg-Amsterdam) ter hoogte van de Hoge Rijndijk van de weg gevlogen. Het gevaarte reed door de vangrail, maakte een zweefvlucht van zo'n twintig meteren kwam tegen het talud van het viaduct aan de kant van de Rijn tot stilstand. Vervolgens vloog de combinatie in brand. De chauffeur, de 22-jarige A.P. Teunissen uit Naald wijk, moet op slag dood zijn geweest. Als vermoedelijke oorzaak wordt overver moeidheid opgegeven. De vrachtwagencombinatie kwam uit de richting Voorburg en ver voerde twaalf vrachtautomotorenDoor de grote snelheid waarmee de combinatie tegen het talud botste, werden deze motoren vele meters weg geslingerdZe werden teruggevonden in de bosjes en op het voetpad dat vanaf de Hoge Rijndijk naar boven loopt. De brand, die direct na het ongeluk in de cabine van de trekker ontstond, werd geblust door de Leidse brandweer, die snel ter plaatse was. Het kostte de brandweer zeker vijf kwartier voordat ze het gedeeltelijk verbrande lichaam van de chauffeur uit het wrak kon bevrijden. De cabine was helemaal in elkaar gedrukt. Een kraanwagen van de firma Marwijk uit Oegstgeest verwijderde vanaf het viaduct de her en der verspreid liggende brokstukken van de combinatie. Het wrak, dat zich gedeeltelijk in de dijk van de rijksweg had geboord, versperde vannacht de Hoge Rijndijk in de rijrichting naar de stad. De gemeentepolitie zorgde er met mede werking van de rijkspolitie voor, dat het verkeer op de Hoge Rijn dijk en de rijksweg werd gewaarschuwd. Volgens de politie, die nog bezig is met het onderzoek, was de trekker met oplegger afkom stig uit 's Gravenzande. (Foto Jan Holvast) Van Hans Knoop AMSTERDAM (ANP) - De van oor logsmisdaden verdachte Pieter Menten uit Blaricum heeft een proces aangespannen tegen hoofdredacteur Hans Knoop en uitgeverij De Lage Landen van het weekblad Accent, waarin hij onder meer tien miljoen gulden schadevergoeding en smartegeld eist voor een reeks publicaties waarin hij als een oorlogsmisda diger is afgeschilderd. Verder wil Menten dat de recht bank in Amsterdam verklaart dat Knoops publicaties beledigend zijn en dat Knoop en zijn uitgever zich verder moeten onthouden van dergelijke verhalen. Het vonnis zou moeten worden aan geplakt op alle openbare aan- plakplaatsen in Nederland. Als de hoofdredacteur en de uitgever in gebreke blijven, wil Menten een dwangsom van 200.000 per dag opgelegd zien. Plaatselijk een bui Zonnige perioden, maar ook plaat selijk een bui. Meest matige zuidweste lijke wind. Minima omstreeks 12 gra den. Maxima van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 JUNI Hoogwater te Katwijk te 3.25 en 15.49 uur, laagwater te 11.28 en 23.54 uur. De heer Knoop reageerde met de opmerking dat hij "zeer hartelijk heeft gelachen" om de dagvaar ding. Hij herinnerde er aan dat dat Menten een tegen Knoop aangespannen kort geding heeft verloren (waarmee Menten de verspreiding van een boek en verdere publicatie over de zaak Menten wilde voorkomen). Menten heeft 33 passages uit num mers van Accent vermeld, waar van hij beweert dat ze onwaar en beledigend zijn. Hij zegt schade te hebben geleden door de publi caties en doordat Knoop "arge loze jongelieden «heeft opgezet om door provocerende demon straties voor het veilinggebouw eisers kunstveiling te verhinde- De Blaricumer beweert miljoenen guldens schade te hebben gele den dooor het niet doorgaan van de veiling en doordat hij in ver band met zijn detentie zijn aande- lenportefeuille niet goed heeft kunnen beheren. Ook heeft vol gens de dagvaarding Mentens ge zondheid "onherstelbaar gele den", evenals zijn eer en goede Bij het gerechtshof in Amsterdam loopt nog het hoger beroep van het kort geding dat Menten en zijn vrouw Mcta in maart j.l. ver loren tegen Hans Knoop, de uit geverijen van diens boek "de zaak-Menten" en het weekblad Accent. WANSUM (ANP) - Voorbijgangers hebben vandaag in het Limburgse Wansum het stoffelijk overschot van de achttienjarige Gerda Franc- ken uit die plaats gevonden. De po litie vermoedt een misdrijf. Zelfs wordt gedacht aan samenhang met het maandag gevonden stoffelijk overschot van de 17-jarige mej. Bar- tels op de vuilstortplaats in het Noordbrabantse Wanroy. Beide slachtoffers waren ontkleed. Het bijstandsteam van de rijkspolitie uit het district Roermond is bezig met het onderzoek. Dr. Zeldenrust zou in de loop van vandaag sectie verrichten. Gesprek Den Uyl- Van Agt geschorst DEN HAAG (anp) - CDA- fractievoorzitter Van Agt heeft vanmorgen met kabinetsforma teur Den Uyl geen overeenstem ming kunnen bereiken over deel neming van het CDA aan de for matie. Het bijna twee uren du rende gesprek tussen de formateur en de CDA-onderhandelaar werd „geschorst, niet afgesloten", aldus Van Agt na terugkeer van zijn be zoek aan de formateur. De CDA- fractievoorziter deelde mee, dat er een „nog hangende kwestie" is, waarover hij nader beraad in de CDA-fractie op prijs stelt. Het be treft hier het betrekken van D'66 als partner in het nieuw te vormen kabinet, zo is niet-ofTicieel meege deeld. ASSEN (SP) - Naar schat ting vijfduizend Zuidmo- lukkers uit het gehele land hebben vanmiddag de be grafenis bijgewoond van de zes Molukse treinkapers die zaterdag tijdens de beëindi ging van de gijzelingsactie in de trein bij De Punt wer den gedood. De kapers wer den op de Asser begraaf plaats De Boskamp ter aarde besteld. In een onafzienbare rij liepen zij achter de zes lijkwagens van de Zuidmolukse evangelische kerk in de Zuidmolukse woonwijk in As sen naar de begraafplaats, een af stand van drie kilometer. Zuidmo- lukkers die slecht ter been zijn, re den in bussen mee. De begeleiding door de politie was slechts bescheiden om provocatie te voorkomen. De zes Zuidmolukkers werden in één graf ter aarde besteld. Aan het graf werd gesproken door ir. Manu- sama, de president in ballingschap van de Republiek der Vrije Zuid- Molukken, mevrouw Soumokil, de weduwe van de in 1966 geëxecu teerde voorganger van ir. Manu- sama en twee vertegenwoordigers van de Zuidmolukse wijkraden in Assen en Bovensmilde. Twee van de treinkapers en de Vier schoolbezetters die bij het mi litair ingrijpen in de gijzelingsza ken werden aangehouden, zijn vanochtend voorgeleid voor de rechter-commissaris in Assen. Deze heeft op vordering van de of ficier van justitie besloten tot verdere bewaring. In de regeringsverklaring die premier Den Uyl vanmiddag om kwart over twee uitsprak, zei hij onder meer dat de beide contact personen mevrouw Soemoekil en dr. Tan na hun tweede bezoek (donderdag dus) een brief van de kapers hadden meegekregen, waarin stond dat er voor hen nog maar twee mogelijkheden be stonden: een vrije aftocht mét de Ambonnese gedetineerden van Wijster, Amsterdam en Soestdijk, óf de dood. Bij dat laatste werd ook opnieuw gedreigd met de dood van al de gegijzelden. „TERRORISTEN WILDEN NAAR VIETNAM' HAMBURG (AP) - Het Westduitse weekblad Stern heeft vandaag ge meld dat de Zuidmolukse terroris ten die betrokken waren bij de gij zelingszaken in Bovensmilde en bij de Punt van plan waren met hun gegijzelden naar Hanoi te vliegen en de Vietnamese regering om politiek asiel te vragen. Deze informatie zegt het blad van een niet nader geïdentificeerde persoon te hebben verkregen, die zou hebben deelgenomen aan de vermoede Vietnamese-Molukse besprekingen. Volgens Stern zou deze persoon gezegd hebben dat "in de zomer van 1976 geheime con tacten bestonden als voor waarde voor hun medewerking eis ten de Vietnamezen dat de Zuidmo lukkers het socialisme moesten na streven Het weekblad meldde voorts dat het de bedoeling was, dat de Zuid molukkers "na hun militaire oplei ding in Vietnam met valschermen op hun eilanden zouden landen om geheime contacten te leggen met de verzetsleden in andere delen van Indonesië". Radicale Molukkers hoopten de Vietnamezen te kunnen dwingen tot openlijke steun aan hun bevrij dingsbeweging na het begin van de actie op 23 mei, aldus Stern. 1 uw Fiatdealer Levendaal 80 - Leiden 071-144345 ZWAMMERDAM - Onder zeer grote belangstelling heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, vanochtend de Hooge Burchin Zwammerdam officieel geopend- Dat gebeurde door het afschieten van een „kanon waaruit de vlag van de Hooge Burch tevoorschijn floepte. Daarna gingen honderden ballonnen de lucht in. Met er aan kaartjes met de namen van de ruim 600 bewoners van dit centrum voor qeestelijk gehandicapten Voor deze ,Jiuisgenotenis het twee dagen lang volop feest. Zo trad vandaag de Koninklijke Militaire Kapel op en vanavond komen o.a. Ciska Peters en Rob de Nijs. Mor genavond is er een groot amateur- muziekconcours op het feestterrein (foto) van de Hooge Burch. Vannacht voor kleine ton

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1