LEIDSCH mDAGBLAD Conflict over aanpak terreur Treinen na geruchten uitgevallen ®i2i mm vandaag Minister V an Agt wil uitbreiding strafwet Opvang- programma kinderen opgeschort MAANDAG 13 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35265 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het verheugende nieuws, dat zaterdagochtend een einde kwam aan de kwelling waaraan de gegijzelden waren blootgesteld, wordt overschaduwd door de gevolgen van het geweld dat onvermijdelijk bleek. Doden, gewonden, ernstig geschokten vormen de hoge prijs, die werd betaald. Onze gevoelens van diep medeleven gaan allereerst uit naar de nabestaanden van hen die om het leven kwamen. Zij zijn slachtoffers geworden van de verfoeilijke middelen, waarnaar gegrepen werd in de strijd van een op zichzelf te eerbiedigen ideaal. Dankbaarheid overheerst in de gevoelens, die uitgaan naar de gewonden en de zonder lichamelijk letsel bevrijden. Van harte hopen wij, dat hen een spoedig en volledig herstel, zowel lichamelijk als geestelijk, gegeven wordt. Onze erkentelijkheid gaat uit naar allen, die in overheidsdienst of anderszins zich hebben ingezet voor leven en welzijn van onze in de gekaapte trein verblijvende reizigers. Dat geldt zowel voor de wekenlang e tijd van de gijzeling, als voor het uur der bevrijding en de daarop volgende opvang en verzorging. Ook onze „eigen" mensen, van wie in deze weken zoveel extra inspanning is gevfaagd en die hun werk onder dikwijls zware druk moesten verrichten, betrek ik in die dank. Van harte hoop ik, dat Nederlanders en Zuidmolukkers, niettegenstaande het ernstige leed dat wederom is toegebracht, de weg zullen vinden naar een vreedzaam samen leven. Utrecht, 11 juni 1977. De Bruin President Direkteur NV Nederlandse Spoorwegen. PEC-doelman Gerards loopt de MW-er Brokamp omver i doelgebied. De strafschop die hier uit voort komt zet Bonfrère c een doelpunt: 1-0 voor Ml/V, Q Wat in eerste instantie nie mand verwacht had, maar wat later iedereen op zijn klompen kon aanvoelen is geschied: Volendam is ge promoveerd naar de eredi visie. Ten koste van Excels ior en MW, maar vooral toch van PEC Zwolle, de ge doodverfde favoriet voor dat ene, nog beschikbare plaatsje in de hoogste afde ling van het betaalde voet bal. De ploeg van de schei dende trainer Hans Alleman greep dit seizoen finaal na ast de prijzen. Geen titel, geen beker, geen promotie. En het zag er toch allemaal zo veelbelovend uit. Het is overigens maar de vraag in hoeverre Volendam zich gelukkig mag prijzen met het zojuist verworven ere divisieschap. Het team van 20 PAGINA'S uitvallen van zijn baas Freddy Maertens in de Giro gebombardeerd tot kopman, heeft zich van die taak op magistrale wijze gekweten. De „leider voor een week" bleek meer te kunnen dan al leen maar een knechtenrol te vervullen, want de al ka lende Belg veegde in de Ronde van Italië de vloer aan met favorieten als Moser en Baronchelli. Maar de ster van Pollentier is al weer aan het verbleken. Maertens is herstellende technisch directeur Joop De 24 uren van Le Mans lever- Brand herbergt weliswaar de, voor de vierde maal, heel wat techniek in zich, maar lijkt wat „licht" voor het echte zware werk. Het liedje „Heen en weer" ken nen ze in Volendam dan ook uit hun hoofd. Michel Pollentier, door het overwinning op voor Jacky Ickx. Porsche, het merk waarvoor de Belg rijdt, ver sloeg daardoor in een rege lrechte confrontatie aarts rivaal Renault PAGINA'S 9-13 Bloedhonden ontdekken Earl Ray PETROS ReuterIUPD - James Earl Ray, de moordenaar van ds. Martin Luther Kingis vanmorgen weer opgepakt. Vrijdag was hij met zes mede gevangenen uit de streng be waakte gevangenis van Brushy Mountain ontsnapt. Ray werd opgepakt bij een ko lenmijn op slechts 13 kilome ter van de gevangenis. Enkele uren eerder had de politie in het zelfde gebied een an de ander ontsnapten, Earl Hill, gearresteerd. Beiden werden gevonden op aanwijzingen van bloedhondeii. Ray werd vandaag meteen weer terug gebracht naar de gevangenis. Van de in totaal zeven ont snapten zijn er nog twee op vrije voeten Bij de ontsnapping maakten de gevangenen gebruik van een provisorische ladder. De actie vond plaats tijdens het luch ten. De ontsnapping van Ray had in de Verenigde Staten veel ach terdocht gewekt. Sommigen veronderstelden dat hij was ontvoerd. Ray zou binnenkort meer over de achtergronden van de moord op King onthul len. (Zie verder pagina 15) DEN HA AG (ANP/SP) - Tussen minister Van Agt van justitie en de PvdA is een politiek conflict te verwachten over de invoering van wettelijke maatregelen tegen terreurdaden. Op het ministerie van Justitie is een uitbreiding van de strafwet in voorbereiding, die het beramen van plannen voor terreurdaden en gijze lingsacties strafbaar stelt. Tot nu toe staat de politie vrijwel machteloos als ze wordt getipt over 3en complot om bijvoorbeeld een trein te kapen. Het gijzelingsplan van de Koningin kon destijds wor den verijdeld op basis van de wet geving die het Koninklijk Huis be schermt. Om terroristen ook in andere geval len een slag voor te kunnen zijn wil minister Van Agt „het samenspan nen tot ernstige delicten" strafbaar maken. Hij denkt hierbij ook aan de heroïnehandel. Al bij het debat in de Tweede Ka mer over de gijzeling te Wijster heeft. Van Agt zijn plannen over uitbreiding van de strafwet naar voren gebracht. HetPvdA-Kamerlid Kosto opperde toen meteen grote bezwaren. „Wij vrezen dat zo n regeling niet zonder gevaar voor de burgerlijke vrijhe den tot stand zal kunnen komen. Het schampt al gauw langs de rand van politieke onverdraagzaam heid," zei Kosto. Wapenhandel Na de jongste gijzelingen is Kosto niet van gedachten veranderd. Zijn voorlopige indruk is, dat mogelijk niet alles is gedaan om de nieuwe terreurdaden te voorkomen. Dat zou hebben gekund door aanpak van de „wapenhandel" onder de Zuid-Molukkers en een intensie vere surveillance. De plannen van Van Agt hebben in het kabinet ook geen genade ge vonden in de ogen van de progress ieve ministers. Wel is een wetsvoor stel ingediend om een strenger op treden tegen verboden wapenbe zit mogelijk te maken. Ook de Zuidmolukse ordediensten, die het karakter van para-militaire organisaties hebben, zullen worden verboden. Zij worden in strijd ge acht met de wet op de weerkorpsen. Crematie Het stoffelijk overschot van de om gekomen gegijzelde uit de trein, de heer Van Baarsel uit Eist, zal' woensdagmiddag worden gecre meerd in Arnhem. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de twee omgekomen treinpassagiers (be halve de heer Van Baarsel verloor ook de 19-jarige Ans Monsjou uit Groningen het leven) zal nog enige dagen vergen. Dit heeft justitie- woordvoerder Van Leeuwen van morgen meegedeeld. Uit het me disch en laboratorium-onderzoek zal moeten blijken door wat voor kogels, en uit welke wapens afge vuurd, de twee slachtoffers dode lijk zijn getroffen. Begrafenis Morgenmiddag zullen de zes om gekomen Zuidmolukkers uit Assen en Bovensmilde gezamenlijk wor den begraven op de Asser begraaf plaats De Boskamp. Twee van de drie gearresteerde Zuidmolukse treinkapers - de derde ligt nog altijd zwaar gewond in het Academisch Ziekenhuis in Groningen - en de vier bezetters van de basisschool in Bovensmilde zullen woensdag- Pontjesbaas ging er met geld vandoor (Van éen onzer verslaggevers) ALKEMADE (KAAG) - Eén van de waarnemende pontjesbazen in Kaag, een inwoner van Leiden, is er met een geldbedrag van vierdui zend gulden vandoor gegaan. De gemeente Alkemade, die het pontje exploiteert, heeft hiervan aangifte gedaan bij de rijkspolitie in Roelo- farendsveen. Het gemeentebestuur deed aan gifte van de fraude nadat de man een aantal dagen geen geld had af gedragen en zich niet meer liet zien op het pontje. De Leidenaar, die tot nog toe spoorloos is, was niet in vaste dienst van de gemeente. Hij was op contractbasis aangesteld. Het is de tweede keer dat het Kaag pontje in opspraak komt. Vorig jaar werden alle acht de veerlieden ge schorst. Zij worden er van verdacht geïnd pontgeld niet te hebben af gedragen. Hun schorsing duurt nog altijd voort. De officier van Justitie heeft deze zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een na der onderhoek omdat hij niet over voldoende feitenmateriaal be schikte. De verwachting is nu toch, dat de acht veerlieden zich in de loop van augustus zullen moeten verantwoorden voor de rechter. morgen worden voorgeleid aan de Assense officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek. De regering zal morgen bij het be gin van de vergadering van de Tweede Kamer een korte verkla ring afleggen over de door haar ge nomen beslissingen met betrek king tot de twee gijzelingen. De verklaring zal worden gevolgd door een schriftelijke uiteenzetting over het gevoerde beleid, die de Kamer uiterlijk volgende week woensdag zal bereiken. Dankbaarheid en bedrukte blijd schap bestaan over de afloop van de terroristische activiteiten in Dren te. De regering verdient grote lof voor de wijsheid en het geduld alle lange weken aan de dag gelegd.Er was geen andere oplossing dan de ze, die helaas acht in meerderheid jonge levens heeft geèist. De Nederlandse samenleving zaf tijd nodig hebben om weer tot zich zelf te komen. Het zal niet gemakke lijk zijn om in een eventuele lange hete zomer altijd het hoofd koel te houden. De wonden die de terroris ten met hun lafhartige misdadige acties geslagen hebben zullen niet snel helen: voor sommigen van de nabestaanden van de slachtoffers wellicht nooit. De Molukkers binnen onze samen leving mogen vanzelfsprekend niet allen met de misdaden van het stel letje zich chanterendewijs tian on schuldige volwassenen en kinderen bedienende criminelen worden ge lijkgeschakeld Maar het moet al die goedwillende Molukkers wel voor eens en altijd duidelijk gemaakt worden, dat dagdromen voor nabij en ver prachtig zijn, zelfs nuttig kunnen zijn, maar dat ze nooit en te nimmer meer de rechtsorde in het gastland mogen bruskeren: De vorige gijzeling bracht meer be grip voor de Molukkers: het zou goed zijn als de jongste nachtmerrie enig begrip voor de Nederlanders zou brengen. De 17-jarige Peter Putker is ook weer thuis. In Waddinx- veen. Hij was de gegijzelde in de trein bij De Punt. In het begin vormde gebrek aan voedsel een groot probleem. „Ik had niet meer dan een in de restauratie gevonden halve gevulde koek". Later ging het beter. Er is zelfs hartelijk gelachen in de trein. „Je kan toch geen drie weken met een lang gezicht blijven zitten". Met nog meer nieuws en beel den over het einde van de twee angstige gijzelingen PAGINA'S 5, 6 en 7 In Bovensmilde BOVENSMILDE (ANP) - De 105 ruim twee weken geleden in Bo vensmilde gegijzelde kinderen zijn vanmorgen niet naar het opvang- programma in de christelijke la gere school gegaan. Hun ouders en leraren vonden dat onverantwoord, omdat de bewaking volgens hen te laat (negen uur) verscheen en om dat het schoolgebouw niet was on derzocht op explosieven. De gemeente Smilde spreekt van een misverstand. Volgens wethou der H. Eleveld was "de situatie met betrekking tot de bewaking rond de school niet in overeenstemming met gedane toezeggingen". Het op- vangprogramma voor de ex- gegijzelde kinderen zal nu één a twee dagen worden opgeschort, zegt hij. Het gemeentebestuur is momenteel bezig de zaak recht te trekken. Het opvangprogramma voor de ge gijzelde kinderen is vorige week wel naar wens verlopen. De vijf man geüniformeerde politiebewa king was steeds op tijd aanwezig en het schoolgebouw werd onder zocht, voordat de kinderen aan het opvangprogramma begonnen. Over Zuidmolukkers HAREN/HOOGEZAND - De poli tie van Haren en van Hoogezand en de spoorwegpolitie hebben vanochtend van half één tot half zeven het traject langs de 15 ki lometer lange spoorlijn Groningen-Hoogezand uitge kamd na een tip dat er Zuidmo lukkers zouden rondlopen. Zon der iets verdachts te vinden overigens. Omdat men geen ri sico wilde nemen vielen de eerste treinen van Groningen naar Win schoten en in omgekeerde rich ting uit. Militairen hebben vanmorgen in Bovensmilde een prikkeldraad versperring aangelegd rond de flink beschadigde openbare school. De versperringfs bedoeld om de school te vrijwaren van ongewenst bezoek. In Bovens milde maar ook in andere plaat sen is er op het ogenblik extra politie-bewaking. In Wassenaar blijft de bewaking van een school en een internaat voor Indonesische kinderen en de residentie van de Indonesi sche ambassadeur voor onbe paalde tijd gehandhaafd. In Alphen zijn extra politie-mensen ingezet om de Molukse woonwijk in de gaten te houden. Hoofdin specteur Rutting van de Alp- hense politie vertelde vanmorgen "uit taktisch oogpunt" liever niet hoeveel. Ondanks dat er weinig spanningen in deze wijk zijn zal de extra surveillance voorlopig blijven doorgaan. Incidenteel zijn er telefonische bedreigingen geweest. Gisteravond heeft zich in de Brokopondo-bar in het Gro ningse Appingedam een vecht partij voorgedaan tussen Zuid molukkers en andere bezoekers van de bar. Drie personen raak ten licht gewond. In de bar heerste een gespannen sfeer tus sen beide groepen waarbij over en weer gescholden werd. De stemming ontlaadde zich vol gens de politie bij binnenkomst van een aantal militairen. De Zuidmolukkers verweten hun hun kameraden te hebben dood- Zomers Zonnig, warm en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, In de middag vrij krachtige, oostelijke wind. Minima on geveer 15 graden, maxima van 25 tot 30 graden, maar aan het strand enkele graden lager. (opgemaakt om 11.15 uur) 14 JUNI Zon op: 5.19 uur; onder: 22.01 uur. Maan op: 4.04 uur; onder: 19.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.49 en 15.13 uur; laagwater te 10.44 en 23.19 u geschoten. Er ontstond een vechtpartij met de militairen waarin zich ook de overige bar- bezoekers mengden. Uiteindelijk gingen de Zuidmolukkers er vandoor. De politie heeft nog geen arrestaties verricht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1