LEIDSCH DAGBLAD EINDE AAN KWELLING Gegijzelden school maken vitale indruk mm v.d.wiel Militaire bliksemactie bij gijzelingen: acht doden IÊ2I fSMSS vandaag musterring m weet alles van brillen en contactlenzen. Straaljagers legden rookgordijn om trein sümir mxBcwtw ZATERDAG 11 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35264 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 PAGINA'S De onlangs overleden acteur Peter Finch speelde een van zijn laatste rollen in de Ame rikaanse film "Network". Wat is er waar van de satire die daarin wordt gegeven op het medium televisie? Zijn de tv-makers in de ban van de kijkcijfers? PAGINA 15 Namibië krijgt van Vorster een gouverneur-generaal om overgang naar onafhanke lijkheid te regelen PAGINA Lugdunum-voorzitter Breedeveld viert afscheid en jubileum. PAGINA 13 exclusieve meubelen Bij INTERIEURVERZORGING VERDU YN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 HH Dode en twee zwaargewonden bij ongeluk in Merenwijk LEIDEN - Eén dode en twee zwaargewonden vielen er bij een verkeersongeval dat vannacht rond kwart voor drie gebeurde op de I Js- selmeerlaan in de Merenwijk. Ver moedelijk door het rijden met een al te hoge snelheid vloog de auto, die werd bestuurd door de 37-jarige Marokkaan M. A. ter hoogte van de splitsing rechtdoor,'reed het talud af en kwam in de sloot terecht. Een van de inzittenden de 37-jarige Jannetje Rijsbergen uit Leiden kwam bij het ongeval om het leven. Twee andere inzittenden, de 50- jarige mevrouw K.v.E. uit Leiden en een Turk, waarvan de personalia vanochtend nog niet bekend wa ren, werden door de brandweer met zware verwondingen uit het wrak gezaagd. Een vijfde inzittende van de auto, die totaal vernield werd, bleef vrijwel ongedeerd. De gecombineerde acties van lege ronderdelen, marechaussee en rijkspolitie startte tegen vijf uur vanmorgen toen het net licht werd. Een pantserwagen ramde de school in Bovensmilde. waar korte tijd la ter vier Molukkers waren aange houden en de vier gijzelaars, twee ofiderwijzers en twee onderwijze ressen, waren bevrijd. De actie bij de trein begon met een aanval door enkele straaljagers, die over de kop van de trein gierden. Tegelijk gingen de mariniers die rond de trein lagen tot de aanval over. Een rookgordijn werd om de trein gelegd en in de trein had een i vuurgevecht plaats tussen de mari- niers en de Molukkers. Korte tijd later was alles voorbij. De passa giers konden de trein na bijna 19 dagen erin opgesloten te zijn ge weest, verlaten. Justitie-woord voerder Van Leeu- wen deelde in Assen mee dat in de trein totaal negen Zuidmolukkers zaten. De drie die de aanval hebben overleefd, zijn aangehouden. Uit de trein zijn in totaal 49 passagiers be vrijd, van wie 9 gewond, zij het niet ernstig of levensgevaarlijk. Blije indruk De bevrijde gegijzelden uit de trein zijn overgebracht naar de psychia trische kliniek in Groningen. Zij maakten een blije indruk. Premier Den Uyl heeft gezegd ver vuld te zijn van gemengde gevoe lens. Hij zei er dankbaar voor te zijn dat een einde is gekomen aan de ondraaglijke kwelling van de gegij zelden en hun familieden. Ook bracht hij dank aan de mensen die de actie met gevaar voor eigen le ven hebben uitgevoerd. Maar, aldus de premier, er is ook verdriet omdat er doden zijn geval len, zowel onder de gegijzelden als onder de kapers. De regering wist dat het mogelhk zou zijn, maar zag na bijna drie weken zoeken langs de weg van geduld en overreding geen andere uitweg. "Wij konden en mochten de kapers niet straffe loos naar het buitenland laten gaan", aldus de peremier. "Dat zou een uitnodiging zijn tot herhaling. De regering mocht geen toezeggin gen doen die ze niet waar kan ma ken. Ze mocht geen valse verwach tingen wekken, ook niet tegenover de Zuidmolukse gemeenschap in ons land". Premier Den Uyl zei het als een ne derlaag te ervaren dat geweld nodig is geweest, maar soms is geweld geboden om oplossingen mogelijk te maken. De regering wil voor al len in ons land een leven in veilig heid mogelijk maken en vraagt daaraan medewerking te geven. Onverwacht De Zuidmolukse acties begonnen volkomen onverwacht op maandag 23 mei rond 9 uur 's morgens. Bij De Punt in het noorden van Drente werd de trein naar Groningen over vallen en in Bovensmilde de open bare school. Pas op de tweede dag maakten de Zuidmolukkers hun eisen bekend. Vrijlating van hun landgenoten die gevangen zitten wegens eerdere gijzelingen of po gingen daartoe, verder moest er voor overvallers en gegijzelden op Schiphol een vliegtuig klaar staan dat hen naar een niet genoemde be stemming zou brengen. De Zuidmolukse jongeren in Assen en Bovensmilde hebben de acties van de militairen in de trein en in de school vanochtend bestempeld als een laffe aanval. De jongeren zeg gen in hun verklaring: "De Neder landse regering heeft zich niet aan haar woord gehouden en het leven op het spel gezet". (Zie ook pag. 7) 2 PUNT - Vier van de bevrijde gegijzelden uit de gekaapte trein bij De Punt iaar Groningen zal brengen. Dodelijke schoten niet uit wapens mariniers DEN HAAG (ANP) - De twee doden die onder de gegijzelden in de trein zijn gevallen, zijn volgens minister Van Agt "op basis van de vanmorgen voor handen informatie niet gedood door kogels uit de vuurwapens van de mariniers". "Minister Van Agt wilde op dit punt niet verder ingaan. Hij wil het onderzoek afwachten." BOVENSMILDE (ANP) - "De vier gegijzelden uit de school maakten een vitale en psychisch goede ind ruk. Drie van hen kwamen vanuit de school lopend onze rode- kruispost binnen, de vierde werd per brancard aangevoerd. Ze waren natuurlijk erg blij en opgelucht en hadden deze actie na de verklaring gisteravond van dr. Tan verwacht. Het viertal had zich dan ook niet uitgekleed om te gaan slapen en drie van de vier waren de hele nacht wakker gebleven". Dit vertelde vanochtend dr. R. W. H. van Reedt Dortland, eén van de artsen van het chirurgisch team van het academisch ziekenhuis in Utrecht, dat op circa 300 meter van de openbare school in Bovens milde de rode-kruispost bemande. Hij vond de gezondheidstoestand van de vier gegijzelden op het eerste gezicht erg goed. "Natuurlijk maakten zij een wat verfomfaaide indruk maar één van de leerkrach ten had zich zelfs geschoren". De arts vertelde dat de rode kruispost niet van te voren was in- gelichtover de op handen zijnde ac tie. "Ik werd even voor vijf uur wakker, merkte dat we ondër vuur lagen en kregen het bevel op de grond te gaan liggen", aldus de Utrechtse arts. Geboeid één voor één per VW-busje van de mareschaussee afgevoerd. Nie mand van hen was volgens de arts gewond. Wel moesten een marinier (wegens glasscherven in zijn arm) en één van de beide onderwijzeres sen (schaafwonden) worden be handeld. De onderwijzeres had de lichte verwonding opgelopen door dat één der gepantserde rupsvoer tuigen zich tijdens de actie een zij muur van de school was binnenge drongen. Juist achter deze muur was de slaapplaats van de gegijzel den. De Utrechtse arts: "Er zit op het ogenblik zeker een gat van tien meter in deze muur". Na het eerst, vluchtige medische onderzoek in de rode-kruispost zijn de vier gegijzelden naar het Wil- helmina gasthuis in Assen overge bracht. Daar vond ook de hereni ging met hun familieleden plaats. Ook de lichamelijke en de geeste lijke conditie van de veertig niet- gewonde treinpassagiers valt bij- zonder mee, zo heeft een woord voerder van het academisch zie kenhuis in Groningen, J. M. Wie sing, vanochtend meegedeeld. Over het aantal mensen dat met li chamelijke verwondingen is opge nomen kon hij geen uitsluitsel ge ven. Hef ziekenhuis heeft twaalf mensen opgenomen, het kan zijn dat een aantal hunner een shock heeft. Eén van de vier bezetters, van de school aldus het relaas van dr. Van Reedt Dortland, heeft nog gepro beerd te ontsnappen. Hij werd ech ter op het grasveld voor de school overmeesterd. Van de actie zelf weet hij nog te vertellen dat er ver schillende malen door de bezetters vanuit de school op de aanstor mende militaire politie is gescho ten. "Maar er schijnt toen ook van uit enkele woonhuizen te zijn ge vuurd", aldus de medisch arts. Dat is volgens hem ook de reden ge weest dat drie van de tien in actie gekomen gepantserde rupsvoer tuigen hun mitrailleurs niet op de school maar op de dichtbij gelegen woonhuizen gericht hielden. Uitgekamd Volgens de Utrechtse arts werd vanmorgen de gehele Molukse woonwijk in Bovensmilde op ver dachte personen uitgekamd. Ver schillende Zuidmolukkers schijnen al enkele minuten na de actie uit hun woning te zijn gehaald en weggevoerd. „Er stonden tien tallen militairen met het wapen in de aanslag in de straten van de Zuidmolukkenwijk. Overigens werden er op de daken tientallen RMS-vlaggen gehesen. Een helicopter cirkelde voortdu rend boven de Zuidmolukse woonwijk om de zaak in de gaten te houden en foto's te maken. DEN HAAG (ANP) - Met een militaire operatie heeft de Nederlandse regering vanmorgen een einde gemaakt aan de gijzelingsacties van Zuid molukkers in de trein bij De Punt en de openbare basisschool in Bovensmilde. Hierbij zijn twee van de gegijzelde passagiers en zes Zuidmoluk kers in de trein om het leven gekomen. De actie bij de school slaagde zonder bloedvergieten. Hier werd slecht één marinier lichtgewond door glas scherven. In de trein werden verder negen passa giers bij de actie gewond, terwijl één Zuidmoluk- ker zwaar werd gewond en één marinier niet ern stig. Hoe Holland Een Speciaalzaak 1 n Klassieke Muziek RijkerWerd. Grammofoonplaten& musicassettes LeidenHaarlemmerstraat 37, tel. 133505 Zonnige perioden Zonnige perlodn en vooral in de mid dag plaatselijk en bui. '.2 juni Zon op: 05.20 ur, onder: 22.00 uur. Maan op: 03.07 ur, onder: 17.38 uur. Hoogwater te tatwijk te 13.33 uur, laagwater te 8.9 en 21.39 uur. 13 juni Zon op: 05.19 ur, onder: 22.00 uur. Maan op: 3.33 ur, onder: 18.40 uur. Hoogwater te latwijk te 2.00 en 14.31 uur, laagwater.e 9.55 en 22.32 uur. AIRKONDITïONING gestookte airconditioning. Goedkoop en voordelig in ekspioitatie. Voorkom alle proble men en houdt het overal lekker koel. Bel nu 02522-11371 en u krijgt per omgaande alle informatie thuis. LAKEMAN B.V. rRê** Jac. van Beyerenweg 22, o3g fssc™ Voorhout. LICHTREKLAME HOGEWOERD LEIDEN TELEFOON 071-134964-134001

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1