Na zomer eerste woningen voor de oude bewoners Geen kantoorflats maar woningbouw Nu beurt aan de burger Nieuwbouw Herengracht- Zijlsingel krijgt vorm als nieuwe stadswijk Aantal misdrijven in Leiden sterk stijgend 99 Tekst: Tom Maas en John Kroon Foto's Jan Holvast De door Treffers en Polgar ontworpen gevelwand aan de Waardgracht: vol afwisseling. De achterzijde van de huizen aan de Waardgracht. Duidelijk zijn de twee verschillende types te zien. Veranderde gedachten over binnensteden LEIDEN - Het gebied tussen Her engracht, Zijlsingel, Haven en Nieuwe Rijn vormt het meest oos telijke deel van de Leidse binnens tad. Het was de laatste uitleg van Leiden voor het jaar 1670. In de volksmond kreeg het gebied be kendheid als de "Leidse Jordaan". In de jaren zestig werd de slopers hamer er rigoureus gehanteerd. De vele grachtenpandjes moesten ver dwijnen en plaats maken voor de vindingen in een bestemmingsplan die de geest van die tijd uitstraal den: brede, geasfalteerde wegen, hoge kantoorgebouwen, de drang naar groei. Eigenlijk door geldgeb rek is het er nooit van gekomen dat dit soort plannen ook daadwerke lijk ten uitvoer kwamen. De gedachten over wat planolo gisch wenselijk is in oude binnens teden veranderden. In hoog tempo zelfs. En zo werd in de beginjaren zeventig door de gemeente gewerkt aan een nieuw bestemmingsplan. Het doel: woningbouw en dat zo veel mogelijk in de sfeer die een grachtenstructuur met zich mee brengt. Het bestemmingsplan dat in 1974 werd vastgesteld, is allerminst om streden. Herinneringen aan het oude brachten overgebleven buurtbewoners en anderen tot be zwaarschriften. De voorgenomen demping van de Waardgracht trof velen pijnlijk. Die werd gedeelte lijk al uitgevoerd om de bouw van het bejaardencentrum Huis op de Waard aan de Nieuwe Rijn moge lijk te maken. Nog altijd is het de vraag wat er met de gracht gebeurt: komt het water erin terug of niet. Omstreden is eveneens de toekom stige breedte van de Oosterkerk straat, die volgens de plannen on geveer dezelfde breedte als de Hooigracht zal krijgen. Verder is een nog onopgelost probleem de omvang die de garage van Kempe- neers in de Langestraat zal moeten krijgen. Buurtbewoners willen het liefst geen garage, Kempeneers houdt het op een lengte van 125 me ter en de gemeent op 45 meter. De Kroon zal moeten beslissen. Tenzij de gemeente en Kempeneers over eenstemming bereiken over bij voorbeeld een verplaatsing van het bedrijf naar de Merenwijk. Door middel van een advertentie werden architecten destijds door de gemeente aangezocht om bouwplannen in te dienen voor het gedeelte tussen de Oosterkerk straat en de Nieuwe Rijn. Achttien plannen werden ingediend; daar van werden er uiteindelijk drie ge kozen. De bouwactiviteiten, die op deze pagina zichtbaar worden gemaakt, hebben louter betrekking op dit deel van het gebied Herengracht- Zijlsingel. In het andere gedeelte zal de stichting Nieuw Groenhoven een groot aantal bejaarden- en an dere woningen neerzetten. Het is de bedoeling dat de bouw hiervan dit jaar begint Op de plaats waar vroe ger de Grofsmederij stond, aan de Zuidsingel, zijn de eerste voorbe reidingen getroffen om er een park met een speeltuin aan te leggen. „Het is heel apart, niet allemaal het zelfde". Vol belangstelling loopt een bejaard echtpaar uit De Kooi rond de nieuwbouw aan de Waar dgracht en de Oosterkerkstraat. Ze lijken wel zin te hebben in hun nieuwe huisvesting. Begrijpelijk, want ze hebben acht jaar bij het Bu reau Huisvesting te boek gestaan als urgente woningzoekenden. Ze hadden gehoord dat ze nog deze maand naar hun nieuwe huis zou den kunnen verhuizen, maar dat wordt september of oktober. Iets meer dan een jaar na het begin vari de bouw worden dan de eerste wo ningen aan de oostzijde van de Waardgracht opgeleverd. Het is nog steeds de vraag of deze bewoners een echte gracht voor hun deur zullen krijgen of niet. Van Monumentenzorg kan de gemeente geen cent krijgen om de Waar dgracht weer in oude glorie te her stellen. Een herhaaldelijke vraag om rijkssubsidie heeft nog niets opgeleverd. Gemeentewerken is bezig met de plannen voor een gracht, dit jaar moet in ieder geval de beslissing vallen. Men over weegt om aan de gemeenteraad te vragen dan alle kosten (2,6 miljoen) door de gemeente te laten dekken. Wie door de Oosterkerkstraat rijdt zal zien dat de woningen van het architectenbureau Treffers en Pol gar (de puntdaken) hun voltooiing naderen. Het zijn in grootte varië rende boven- en beneden wonin gen. De grootste (vijf- kamer)woning is bepaald riant te Wat verderop langs de Waardgracht en bij 't Huvs op de Waard staan woningen van de architecten De Hollander en Van Loosbroek. Het blauw en groen geschilderde hout geeft veel fleur aan deze boven- en benedenwoningen met afgeplatte daken en halfrond uitstekende trappenhuizen. Van de woningen van Goedhart en Links langs de Oranjegracht zijn al leen nog maar de betonskeletten te Als alle 227 woningen klaar zijn heeft het rijk 20 miljoen subsidie betaald op de totaal 40 miljoen gul den bouwkosten. De gemiddelde huur van de woningen (twee tot zes kamers) kan omlaag worden ge bracht tot 305 Gulden. Mochten de toekomstige bewoners van deze woningwetwoningen deze huur niet kunnen opbrengen dan kan huursubsidie een uitkomst bete kenen. De definitieve toewijzing van de woningen zal deze maanden op gang komen. Het eerst komen de oude bewoners in aanmerking die terug willen keren. Daarna dege nen die de renovatiegebieden ver laten willen. En tenslotte de "over ige urgente woningzoekenden". In het gebied Herengracht- Zijlsingel zullen grote en kleine ge zinnen, alleenstaanden en bejaar den een nieuwe huisvesting kun nen vinden. De Waardgracht en Oranjegracht zullen wandelgebied worden, evenals de Groenesteeg waar. enkele buurtwinkeltjes ko men. Parkeerplaatsen komen on der andere achter de huizen van de Waardgracht naast het Neder- landsch Drukkerij Bedrijf. Zes oude panden blijven overeind LEIDEN - Bijna tegen de verdruk king in staan er aan de Oranje gracht nog zes panden, die een beeld geven van de geschiedenis. Ze wor den niet afgebroken, maar geres taureerd. De Leiderdorpse archi tect Van derSterre maakt hiervoor, in opdracht van de Stichting Stadsherstel, de plannen. Tegen de verdrukking in. Want met uitzondering van een pand dat door de bewonder zelf al helemaal opgeknapt is, is de staat van de hui zen slecht. Van één van de twee kleinere pandjes is het dak hele maal ingestort, ook van de kapcon structie is niets meer over. Van de drie grote panden rechts stond al eerder vast dat ze zouden blijven. De andere drie stonden op de nomi natie om afgebroken te worden. Buurtbewoners protesteerden; de panden werden geplaatst op de voorlopige lijst van beschermde monumenten. Ook een aantal raadsleden kwam later tot het in zicht dat de panden eerherstel ver dienden. Ten slotte besloten B enW om de panden definitief tot monu ment te laten verklaren. LEIDEN - Het aantal misdrijven in Leiden is het afgelopen jaar met bijna 18 procent gestegen. Kwamen er in 1975 2289 ter kennis van de Leidse politie, het afgelopen jaar waren het er 2697. Dat staat in het zojuist verschenen jaarverslag van politie in Leiden. Evenals in vele andere gemeenten, zo wordt ge constateerd wordt de samenhang tussen het gebruik van drugs en andere vormen van criminaliteit steeds duidelijker. Vooral in de ca tegorieën zwaardere vermogensde licten, zoals inbraak en valsheid in geschrifte werden zeer frequent verslaafden aan heroïne als ver dachten aangehouden. Een opvallende stijging was er ook bij de zogenaamde agressieve de licten in Leiden. Het aantal aangif ten van 511 in het afgelopen jaar betekende een stijging met bijna 11 procent ten opzichte van 1975. "Vooral het optreden van meer groepen straatschenders en ge weldplegers stelden de recherche en de kinderpolitie meermalen voor problemen, "zo meldt het jaarverslag. Uit de verklaringen van de verdachten kon worden op gemaakt, dat het plegen van dit soort misdrijven vaak voorafge gaan wordt door het gebruik van alcohol. Het aantal processen-verbaal voor overtreding van de vuurwapenwet vertoonde een stijging van vijftig procent. Er werden 57 vuurwapens in beslag genomen waaronder 12 automatische pistolen, 16 koge lgeweren en 9 revolvers, alsmede 57 granaten en 1579 kogelpatronen. Het aantal overtredingen van de Vuurwapenwet steeg van 35 in 1975 tot 62 in 1976. Daarbij waren tweemaal zoveel verdachten (82) betrokken als in het vorige jaar. Te vens werden grote hoeveelheden verdovende middelen, injecties puiten e.d. in beslag genomen. De grootste vangst was het afgelopen jaar het opsporen van 12 kilo her oïne die in het bezit bleek van twee Chinezen. Tegenover alle minder gunstige ontwikkelingen stond ook een po sitieve. Het aantal inbraken en diefstaliep dat werd opgelost door de Leidse politie vertoonde een stijging. Was het aantal opgeloste zaken in 1975 nog ruim 17 procent, in 1976 steeg dat percentage tot 26.7. Ook van het aantal agressieve delicten werd een aanmerkelijk hoger percentage opgelost, name lijk 33.6 procent in 1976 tegen 24.3 procent in 1975. Commissaris van politie Van Voor den stelt in de inleiding van het jaarverslag vast dat door de toege nomen criminaliteit in Leiden de werkzaamheden van de politie be langrijk zijn toegenomen. Hij schrijft daarom met zorg vervuld te zijn over het feit, dat de toegestane sterkte van het korps - ondanks een intensieve werving nog steeds niet bereikt is. Projektgroep bij presentatie nota: 99 Commissaris Van Voorden LEIDEN - Wie de komende maan den behoefte heeft om zijn zegje te doen over de Leidse binnenstad, kan daarvoor terecht in de Bin nenstadswinkel aan de Morsweg 10. Van daaruit "opereert" de Pro jektgroep Binnenstad Leiden, die op het ogenblik een nieuw struc tuurplan voor het centrum voorbe reidt. Een stap op weg daar naar toe werd gisteren gezet met de publikatie van de nota "Berichten uit de bin nenstadswinkel". In die nota wordt weergegeven wat er de afgelopen jaren aan onderzoekingen in de binnenstad heeft plaatsgevonden en wat de resultaten daarvan zijn geweest (zie deze krant van giste ren). Aan de hand van deze gegevens zul len nog voor het eind van de maand ontwikkelingsschetsen worden gepubliceerd door de projektgroep waar op globale wijze wordt aange geven hoe conflicten die in de bin nenstad bestaan kunnen worden opgeheven. Het is de bedoeling dat individuele burgers, wijkvereni- gingen, actiegroepen, club en be langengroepen hun oordeel over die oplossingen geven en eventueel zelf met andere oplossingen ko men, zodat in de maanden septem ber en oktober een meer definitieve versie kan verschijnen. De nu ver schenen nota is voor een rijksdaal der verkrijgbaar. Ir. Post. een van de leden van de projektgroep benadrukte gister middag dat de nota is bedoeld om problemen bespreekbaar te maken, zonder in emotionale discussies te vervallen. "Neem het parkeerpro bleem. Tot dusver zijn er twee groepen: de ene groep zegt dat het een schande is dat er zo weinig par keerplaatsen zijn en de ander roept dat het er veel te veel zijn. Wij heb ben in de nota de gegevens aange dragen op basis waarvan nuchter over deze zaken gesproken kan worden. Zo bevat het rapport een kaart waarop de verschillende par keervoorzieningen in de binnens tad in beeld zijn gebracht. We heb ben daar geen conclusie aan ver bonden. Dat mag nu elke burger van Leiden gaan doen."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3