Halsbrekende hoogstandjes bij uitspraak "Breestraat" HET VISSERSLEGIOEN GROEIT NOG STEEDS 1 vis J sport Lezers schrijven Informatie. Fa. Verhoog Voor al uw hengelsport artikelen is uw adres HENK TEUNISSEN ZATERDAG 4 JUNI 1977 Het Leidse conflict tussen winkeliers en gemeentebestuur over de Breestraat heeft een uitspraak van de Raad van State opgeleverd die ook in andere steden stof zal doen vrommade Maar zo n proef zou volgens de Raad Zuidin ol ukkers State niet hebben opwaaien. De strijd voor en tegen het terugdringen van de auto uit de binnenstad levert bijvoorbeeld ook in Delft en toen op proefde Haarlemmerstraat Amsterdam het nodige wapengekletter op. In die steden zal een dag in de de uitspraak van de Raad van State ongetwijfeld nauwkeu- rig gespeld worden. i de week voor verkeer Het zal vriend en vijand dan op moeten vallen dat in de motivering die tot de schorsine van Hp vpr. keersmaatregelen leidde enkele halsbrekende hoogstandjes wor den uitgevoerd. Het beroep van de winkeliers was ingesteld tegen twee verkeers maatregelen die vooruit liepen op de eigenlijke reconstructie. Door Tom Maas len zijn volgens het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW) slechts mogelijk als daaraan behoefte is op grond van omstan digheden van voorbijgaande aard. De gemeente noemt de verkeers maatregelen voor de reconstructie tijdelijk. De proefreconstructie valt echter niet onder de omschrijving in het niets beleid Het valt te verwachten dat met de steeds ingewikkelder verkeerssi tuaties in Nederlandse steden er meer en meer behoefte bestaat aan proefmaatregelen voorafgaand aan definitieve maatregelen om de vaak niet te voorspellen effecten te kun nen nagaan. De formalistische opstelling van de Raad van State heeft nu iedereen de pas afgesneden en dwingt tot een alles-of De overwegingen die de Raad van State gewijd heeft aan het idee van bestaat de reconstructie moeten uiterst ge brekkig genoemd worden. Het stuit volgens de Raad uit De bedoeling was duidelijk: via schorsing van de verkeersmaatre gelen komen tot uitstel (eventueel afstel) van de reconstructie. On vermijdelijk moet de Raad van State rekening houden met de ar gumenten vóór en tégen de recon structie Maar op de allereerste plaats moet een uitspraak worden gedaan over de aangevochten maatregelen. Om tot schorsing te kunnen komen tieve maatregelen over te gaan, dan heeft de Raad van State hier het nog is zo'n proef niet mogelijk, een- eerste hoogstandje uitgevoerd. In voudigweg omdat zo'n proef niet grote lijnen luidt de motivering als volgt. Tijdelijke verkeersmaatrege- Reglement van die omstandighe den van voorbijgaande aard. Con clusie Raad van State: "ruimte voor twijfel" of één of an der "strookt met doel strekking van het RW". De gemeente krijgt niet het groene licht. Het gevolg van deze formalisti sche opvatting moet onvermijde lijk zijn: in alle gevallen waarin ergens in Nederland een proef ge nomen wordt met tijdelijke ver keersmaatregelen bevindt men zich in strijd met het RW. Ook al zouden alle partijen en be- langhebbenden een proef noodza- ten op! De Raad kelijk vinden alvorens tot deflni- moeten weten dat een winkelpromenade, uit oogpunt van economiche belangen (afslui ting Haarlemmerstraat!). Uit oog punt van verkeersbelangen kan de reconstructie van de Breestraat best nog jaren op zich laten wach ten. Maar de Raad van State had die andere belangen moeten afwegen. Even gebrekkig is de overweging gewijd aan de schade die de winke liers vrezen op te lopen door de re constructie. Overwogen wordt dat zowel in de (schriftelijke) stukken als bij het (mondelinge) verhoor de winkeliers' hun bezwaren doen steunen op de volgens hen optre dende en niet of nauwelijkes te her stellen schade. Naar aanleiding daarvan wordt verder overwogen dat bij het verhoor niet is komen vast te staan dat deze vrees voor oogpunt van verkeersbelangen niet schade "grond 2 onoverkomelijke bezwaren eerst de resultaten af te wachten van de binnenstadsonderzoeken die nu door zowel gemeente als be drijfsleven ondernomen worden; van die bezwaren is de Raad al thans niets gebleken. Uit ëen oog punt van verkeersbelangen: dat be- Dit i r bedenkelijk hoogstandje. Schade Tijdens het verhoor is er geen en kele concrete, kritische vraag over mogelijke schade gesteld. Hoe kan dan in hemelsnaam de Raad tekent dat alleen gelet wordt op het State de mogelijkheid van schade verloop van het verkeer, of dat soe- afwegen? pel gaat of niet. De bekrompenheid De raadsman van de winkeliers mr. State had toch Teekens jr. interpreteert deze dig, vooral verkeersmaatregelen neemt niet zozeer uit oogpunt van verkeersbe langen, maar van bijvoorbeeld be- de kern wonersbelangen, of, bij aanleg "De gemeente Leiden verkeer dicht ging dus al goed fout toen de Haarlemmerstraat op proef tegenwoor- overweging als volgt: de Raad a binnensteden, tal van State acht de vrees voor schade "reëel en onweersproken".Het af wegen van de mogelijke schade is de hele beroepspro cedure om draait. Het zou het in- dringenste deel van de overweging moeten zijn, maar helaas is het het oppervlakkigste Klakkeloos wordt opgemerkt dat niet is komen vast te staan dat de vrees voor schade "grond zou missen" terwijl er nau welijks over gesproken is. Maar het meest bedenkelijk: klaar blijkelijk werd van de gemeente verwacht dat die zou weerspreken welke schade de winkeliers al dan niet zouden lijden. Terwijl het toch bij een beroepsprocedure als deze dé taak is van degene die in beroep gaat om te bewijzen dat hij schade lijdt. In elk geval betekent deze uit spraak van de Raad van State een versterking van de positie van de winkeliers. In de krant van zaterdag werden de Amerikaanse kranten "Washington Post" en "Baltimore Sun" geci teerd. Deze bladen schreven dat al leen de Zuidmolukkers schuldig zijn aan de gijzelingen in De Punt en Bovensmilde. Maar met de Amerikaanse Marshall-hulp, na de Tweede Wereldoorlog, werd cle zeggenschap van Nederland in het voormalige Nederlands Indië nihil. Ik bedoel maar: Amerikanen, be moei niet met de Zuidmolukkers, immers jullie zijn de hoofdschul digen, jullie dwongen Nederland tot het loslaten van de overzeese gebiedsdelen en met jullie kran tenstukken veroorzaken jullie al leen nog maar meer onrust. Eigen lijk moeten jullie Indonesië nu on der druk zetten en het regime dwingen er een Verenigde Staten van Indonesië van te maken en niet zoals nu een republiek, waarbij de Javaan de heerser is en op Ambon armoede wordt geleden. Alle eilan den moeten dezelfde rechten heb ben als Oost Java. Dr. Hans Jansen schreef zaterdag in deze krant in het stuk "Onschul dige kinderen": "God roept: mens, waar is je broeder? Want hij slaapt niet, maar waakt dag en nacht over het leven van onschuldige kinde ren". Zou diezelfde God dan ook niet nu van ons verlangen een einde te maken aan het zwerven van de Zuidmolukkers? Het wordt nu tijd dat eens de waar heid wordt verteld over Indone siërs, Zuidmolukkers en Neder landers. Wat de Molukse bevolking is aangedaan, moeders van wie de borsten werden afgesneden, en de baby's werden doodgeslagen. Maar vertel vooral wat de Zuidmoluk kers voor ons betekenden. Mevrouw E. G. MEIJER Potgieterlaan 56 Hazerswoude-Rijndijk (Van redactiewege bekort) Energietekort Met betrekking tot het op korte termijn dreigende beangstigende wereld-energietekort zou ik het volgende willen opmerken. Bij de aanbevelingen die zijn opgesteld door de betrokken internationale commissie ontbreekt de belang rijkste: de gebiedende noodzaak tot een zo spoedig mogelijke stabilisa tie van de wereldbevolking. Niet aan te nemen valt dat een commis sie op dit niveau de relatie tussen bevolkingsaantal en energiever bruik niet zou onderkennen. Het zullen wel weer eens overwegingen van politieke aard zijn die een be letsel vormen voor de toch zo nood zakelijke openlijke erkenning van deze - voor de hand liggende - rela tie! Voor wat ons eigen land betreft kan hieraan nog het volgende worden toegevoegd. De regeringspolitiek betreffende de kinderbijslag c.a. is hoogst onverantwoordelijk en vol slagen onbegrijpelijk knabbelen aan de toelagen voor de eerste beide kinderen is precies de ver keerde maatregel. Juist en noodza kelijk zou het zijn de kinderbijslag vanaf het derde kind te laten verval len (uiteraard met behoud van be staande rechten). Het is geen uitgemaakte zaak of dit een rechtstreekse invloed op het geboortecijfer zou hebben. Wèl staat vast dat nu de ouders met een sociaal verantwoord kindertal - d.w.z. hoogstens twee - via hun be lastingbiljet moeten bijdragen aan gezinnen met een onverantwoord aantal kinderen. Als "tegenpresta tie" zorgen deze laatste gezinnen dan wel voor een snel nog onleef baarder worden van ons overvolle landje en voor kostenverhogingen op allerlei gebieden, die ook weer belastingverhogend werken. Tenslotte zou ik in dit verband nog de aandacht willen vragen voor de merkwaardige voorstelling van za ken die men zonder een enkele uit zondering in de regeringspublika- ties met betrekking tot de planolo gie aantreft, onverschillig of die nu voor leken (voorlichtingsbrochu res) of voor deskundigen is be stemd. Ik duid hiermee op de veel gebruikte constatering "de grond in Nederland is schaars", wanneer bedoeld wordt: "er zijn te veel men sen in ons land." De eerstgenoemde uitdrukkig suggereert immers dat het grondoppervlak de variabele factor is, en het inwonertal de on variabele, terwijl in werkelijkheid de zaak juist tegenovergesteld ligt. D. VAN DER KELLEN Roëllstraat 29 Delft. Sinaasappelsap In een artikel over Weight Control lers in de krant van 18 mei wordt eerder getracht een negatief beeld weer te geven dan informatie te verschaffen. Het is inderdaad zo dat de Weight Controllers sinaasap pelsap verkopen, maar niemand is verplicht dit te kopen. Vaak wordt zelfs verwezen naar andere mer ken, zoals "Appelsientje". Daarbij komt nog dat het bericht over de Weight Controllers in Amerika niet klopt. Ze zitten helemaal niet in Amerika en verkopen geen kle ding. Zelf heb ik goede ervaringen met de Weight Controllers. Al veertien jaar probeer ik af te vallen en het afgelopen jaar ben ik 36 kilo kwijt in ongeveer veertig weken, dankzij de Weight Controllers. Bovendien heb ik geleerd om op gewicht te blijven. Daardoor ben ik ook aller lei andere kwalen als hoge bloedd ruk, hoofdpijn en benauwdheid kwijt. Bij de Weight Controllers word je bovendien niet, zoals bij de huisarts, verplicht bepaalde artike len te gebruiken. Wist u dat bijna alle huisartsen in Lisse de mensen doorsturen naar de Weight Controllers? Nee, ik ben nog altijd zeer gelukkig met de Weight Controllers. Mevrouw S. R. WOERLEE Leharstraat 16 Lisse ADVERTENTIE Informatie, nuchter en objectief over aardgas en zijn toepassingen. In 12 brochures. Voor u, als u vragen of problemen hebt. Uw Gas- of Energiebedrijf ook voor advies en documentatie) ADVERTENTIE 1BRlNK Luchtverwarming Hm Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Opmerkelijke jacht van filatelisten op "dure" viskaart-zegels Nog maar nauwelijks is de juni-maand begon nen of de eerste visweek zit er al weer op. Dank zij de minister van Landbouw en Visserij, die toestemming gaf om al op zaterdag 28 mei voor de eerste maal de hengel uit te gooien. Het was overigens wel even wennen, na de drooglegging van zo'n tweeënhalve maand. Vele sportvissers hadden zich kennelijk ook niet gerealiseerd, dat het als gevolg van de zomertijd dit jaar wat later licht is, tenminste als men de klok raad pleegt. ADVERTENTIE 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Leidseweg 14, Voorschoten telefoon 01717-2430 FRED VELTMAN Lage Rijndijk 36-40 Leiden, tel. 122293 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR AL UW HENGELSPORT In het visserscafeetje waar ik mee stal kom waren de eersten al ge arriveerd toen het nog stikke- donker was en ze hebben er maar een extra kopje koffie op geno men, tot zo tussen half vijf en vijf uur de dageraad aanbrak. Wat het weer betreft mocht er de eerste dagen niet geklaagd wor den. De wind was af en toe wel wat aan de krachtige kant, maar de zonneschijn vergoedde veel. Minder enthousiast is men over het algemeen geweest over de vangsten op die eerste dagen van het nieuwe seizoen. Wisselvallig Zeker, er waren hengelaars die te vreden huiswaarts keerden, maar veel groter was het legioen, dat het na een dag vissen met slechts wat voorn en een enkele brasem Levendaal 28 Telefoon 071-122053 moest doen. Wat nogal opviel uit de verschillende meldingen was, dat de betere vangsten werden gedaan in kanalen en vaarten en dat het met name op het grote wa ter nogal wisselvallig was. De één had flink wat leven gezien, de an der nauwelijks. Wat wel duidelijk is geworden, is dat het koude voorjaar de vissen- bruiloft duidelijke vertraagd heeft. De karper in de polder, waar ik in de gesloten tijd altijd een oogje in '.iet zeil houd, was dit jaar zeker twee weken later dan normaal. Met een wat aangena mer voorjaar duiken ze aan het eind van de eerste helft van mei op in de ondiepe sloten, om daar met gracieuze bewegingen, wat te spelen tussen de snel groeiende waterplanten. Dit jaar signaleerde ik de eerste exempla ren pas kort voor de opening van het visseizoen. Met de andere vissoorten is het idem dito, zodat ik er bij de sport vissers op zou willen aandringen om de gevangen vis extra voor zichtig te behandelen. Nu is een goede behandeling (vastpakken met natte hand, en terugzetten, niet teruggooien) altijd een ver eiste voor de goede sportvisser, maar voor de vis die nog met kuit zit is er extra voorzichtigheid ge boden. Het is overigens wel eens aardig om in sloten waar vissekuit aanwezig is, wat mee naar huis te nemen en te bewaren in een potje of glas op een vrij warme plaats. U kunt dan zelf zien hoe snel de donkere pun tjes in de eitjes groeien en de kleine visjes tevoorschijn komen. Zet de visjes, als ze uitgekomen zijn, weer terug. Op die manier levert u ook nog een bijdrage aan de verbetering van de visstand. Wat dat laatste betreft mogen we overigens niet klagen. Wie zegt dat de visstand in de ons omrin gende wateren slecht is, moet echt zijn techniek nog maar eens oppoetsen, want daar mankeert waarschijnlijk nog wel iets aan. Zowel in de stadswateren, de poldersloten, de kanalen en vaar ten als op de plassen en meren is meer dan voldoende vis te vin den. Iets anders is of er ook in elk water veel kanjers rondzwem men. In het ene water zal dat in sterkere mate het geval zijn dan in andere. Onderzoekingen hebben uitgewe zen, dat de vis in bepaalde wate ren gemiddeld veel kleiner blijft dan in ander water. Voor een deel is dat toe te schrijven aan de voedselvoorraad die zich in het water bevindt, maar er zijn ook andere oorzaken, zoals de struc tuur van de bodem, en de aanwe zigheid van roofvis. Wat me de weken voorafgaand aan het nieuwe seizoen opviel was dat er ondanks de voorlichting van de PTT nog steeds misverstan den bestaan over de visvergun ningen. Nog altijd blijken er bos jes sportvissers te bestaan, die een viskaart aanschaffen voor een bedrag van 33 gulden, in de overtuiging dat men daarmee op elke manier en in elk viswater mag vissen. Niets is minder waar. Een hengelaar heeft werkelijk niets aan zo'n vergunning, want die is bestemd voor de beroeps- visserij. Voor het seizoen 1976/1977 zijn er van dergelijke grote visakten 15.000 verkocht, een frappante stijging ten op zichte van de voorgaande jaren, toen het aantal op rond 7.000 lag. De oorzaak van die opvallende stijging werd toen toegeschreven aan de gebrekkige voorlichting rond de overschakeling van de vergunningen die bij gemeente huis of politie moesten worden gehaald op de viskaarten die via giro en postkantoor te verkrijgen Opmerkelijk is echter dat directeur Van Drimmelen van de Organisa tie ter Verbetering van de Bin nenvisserij vlak voor de opening van het visseizoen meedeelde dat er dit jaar waarschijlijk weer zo'n 15.000 grote vergunningen zijn verkocht. Het vermoeden bestaat nu dat de verzamelaars van zegels daar voor verantwoordelijk zijn. Men verschaft zich of die manier geen visrecht, maar een collec tie fraaie zegels, waarvan vooral die met een hoog bedrag (dus 33 gulden) in de toekomst mogelijk een hoge waarde krijgen. Tot dusver is aan één wens van de filatelisten nog niet tegemoet ge komen: de zegels die op de vis kaarten geplakt worden, zijn niet los aan het loket verkrijgbaar, maar alleen afgestempeld op een viskaart. En nu ik het toch over de visdocu- menten heb: de stijging in de verkoop van vergunningen, die zich de laatste jaren aftekende heeft zich ook in het afgelopen seizoen 1976/1977 weer voortge zet. In totaal werden er dat sei zoen 970.000 vergunningen ver kocht en dat waren er 77.000 meer dan in het seizoen daarvoor. eerste maal meer kleine visakten werden verkocht dan bijdrage- bewijzen van vijf gulden. Volge nde week in deze visrubriek meer over deze vergunningen. ADVERTENTIE De enige speciaalzaak voor al u< HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Er is tegenwoordig meer dan voldoende vis in de ons omringende wa teren te vinden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17