LEIDSCH DAGBLAD Treinkapers en regering zijn het nu eens iras maaien E25 0 Verwarring rondom spreidingsplannen vandaag Arts en auto Verruiming van regelingen voor huurgewenning Over kandidaten voor bemiddeling Drie jaar voor bezit amfetamine Ogtm gasapparaten servicedienst mm nederiand VW's hebben het financieel moeilijk met'n maaier,die heel makkelijk instelbaar is. licht maait. een aangepaste snijbreedte heeft: zen maaier van alles HBI uinre dQQjeC. TIJDELIJKE AANBIEDING aantrekkelijke kortingen OPEL KADETT en OPEL KADETT CITY zolang de voorraad strekt! Het Motorhuis VRIJDAG 3 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35257 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Van rijksdiensten ASSEN (SP, ANP) - De kapers van de trein in De Punt en het beleidscentrum in Assen zijn het vanmorgen eindelijk eens geworden over de be middelaars. De namen zijn weliswaar niet be kend gemaakt maar wel zijn beide partijen het vanmorgen eens geworden over enige kandida ten die voor geen van beide partijen onaanvaard baar zijn. Drie leden van de regering van de republiek der Zuid-Molukken in balling schap en de leider van de Zuidmolukse jongeren zijn niet de dood bedreigd. Ze nemen de bedreigingen door mili tante groeperingen van land- en lotgenoten uit Bovens- milde en Assen serieus. Dit heeft P.W. Lokollo, hoofd van het crisiscentrum van de Zuidmolukkers dat in Capelle aan de IJssel is gevestigd, vandaag meegedeeld. De bedreigde leiders zullen gezien de acties in Bovensmilde en De Punt af te keuren. Daarnaast heb ben ze kritiek op de Nederlandse regering. de eigen belangen en verantwoor delijkheden geen aanklacht v gens bedreiging met de dood dienen, aldus de heer Lokollo. De bedreigde leden van de regering Die heeft volgens de verklaring te binnenlandse zaken J. Latumahina zjch tot persoonlijke en incidentele o. premier P-W. Lokollo. De acties van sommige Tweede- vierde lessi v: Het viertal zich niet met de gijzelingsaffaires de voorzitter Otto Matu- Kamerleden. "Vooral aan de poli- de jongerenorganisatie. tieke vragen is nauwelijks recht te verstaan gegeven gedaan, zeker als we letten op het buitenlandse beleid van de Neder- dreigt totaal onverwacht de verdere AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft vandaag de 47-jarige aannemer Flip J. uit de hoofdstad wegens het voorhan den hebben van in totaal bijna veer tig kilo amfetamine conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek. Toen op 9 januari van dit jaar in een auto van de aannemer met Zweeds kenteken 10 kilo amfetamine werd gevonden leidde dat tot het oprol len van een amfetaminefabriekje in het Friese Makkinga. Ook de hoeveelheid van 28 kilo am fetamine, die in het huis van de schoonmoeder van de aannemer in Dongjum werd aangetroffen, kwam van dat fabriekje. Volgens zijn zeggen was Flip, een man met een lang strafblad, in aan raking gekomen met de inmiddels tot twee en tweeëneenhalf jaar ver oordeelde "fabrikanten". Hij zou grondstoffen leveren en zou daar voor een geldelijke krijgen. Maar toen het op betalen aankwam bleken de fabrikanten geen geld te hebben en gaven zij de aannemer volgens zijn verklaring een hoeveelheid amfetamine. raad. Tot nu toe zijn volgens het ministerie van Binnenlandse Za ken in de afgelopen vier jaar 6500 arbeidsplaatsen vanuit de randstad verhuisd naar het noorden, oosten en zuiden. Het tweede project voor de komende 10 a 12 jaar omvat nog eens de overplaatsing van ruim 15.000 banen. De verwarring over het al dan niet doorzetten van de tweede helft van het spreidingsplan is ontstaan door het gelijktijdig verschijnen van twee tegengestelde adviezen. Re gering en provinciaal bestuur van Limburg hebben namelijk in een brief aan de Tweede Kamer laten weten dat met name de werkloos heid in de oostelijke mijnstrook moet worden bestreden door spreiding van rijksdiensten. Dwars daartegen in gaat een brief van de regionale raad voor de Ar beidsmarkt voor de provincie Zuid-Holland. Daarin wordt de re gering juist gevraagd „voorzichtig heid" te betrachten, omdat ver plaatsing van dienstonderdelen „niet" verantwoord is vanwege de grote werkloosheid in het Westen". Volgens de Raad is Zuid-Holland met circa 36.000 werklozen ook na tionaal gezien koploper, en gaat de verdere teruggang van het aantal arbeidsplaatsen opmerkelijk snel. Als het nieuwe kabinet ermee in stemt moeten tot 1998 ruim 15.000 bureaus naar de rest van het land: 8.000 naar Groningen, 1.000 naar Emmen, 1.000 naar Zwolle, 5.000 naar Heerlen en enkele honderden naar Leeuwarden. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) wil onder geen beding commentaar geven op de haalbaarheid of wenselijkheid van de nieuw-uitgebrachte adviezen omdat het een politiek uiterst ge voelige zaak betreft. de school in Bovensmilde trein bij De Punt te bemoeien niet naar Bovensmilde of Assen te komen. "Als we er een voetstap zet ten worden we neergeknald, heb ben ze gezegd", aldus Lokollo. landse regering. Geen ontbijt De overvallers en de vier gegijzel den in de school in Bovensmilde hebben het vanochtend zonder ontbijt moeten stellen. De Zuidmo lukse onderwijzeres die het eten al tijd naar de school brengt was vanmorgen verhinderd omdat ze weer moest werken. Iemand anders zou toen het karretje naar de school rijden maar de overvallers gingen daar niet mee akkoord, zodat het ontbijt moest blijven staan. Van avond zou de onderwijzeres wel be schikbaar zijn voor vervoer van voedsel naar de school, aldus lichtte justitie-woordvoerder Van Leeuwen nader toe. Begin vorige maand spraken de vijf °e„ j>'™°n centrales van overheidspersoneel zich al tegen het spreidingsbeleid Oerdegelijk onderhoud aan al uw gasapparaten Aardgasdlenst Nederland B.V. VOOR STORINGEN 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR DEN HAAG (ANP) - De Neder- rechtstreeks op de doelmatigheid landse VWs hebben als gevolg kunnen inwerken, zoals admini- •erslechterd economisch stratiev klimaat moeite de eindjes aan el kaar te knopen. Zij zullen dan ook op korte termijn maatregelen moe ten nemen om hieraan een einde te maken. De voorzitter van de algemene Ne derlandse vereniging van VW's, ergoedlng Jhr-mr- H.G. van Holthe tot Echten, i opleiding zullen Beetz uit Assen die met de leer lingen een week geleden uit de school in Bovensmilde door de Zuidmolukse overvallers werd vrijgelaten, ligt nog in een zieken huis om wat bij te komen. Hij heeft niet de virusziekte waaraan tiental len kinderen bleken te lijden, vol gens het beleidscentrum in Assen. Leider Kapers en gegijzelden in de trein hebben vanmorgen wel hun ontbijt gekregen. De vaste voedselbrenge- rs, twee rechercheurs van de Gro ningse rijkspolitie, brachten per lorrie broodjes en enkele gamellen met waarschijnlijk warm water. Op de terugweg brachten de recher cheurs afval mee uit de trein. In middels is de indruk ontstaan dat eén overvaller, die zich in de trein bevindt, de algehele leiding heeft. Het overleg tussen de trein en het crisiscentrum in Assen wordt steeds door dezelfde persoon ge voerd die bovendien onmiddellijk antwoordt en niet overlegt met de andere overvallers. Vanmorgen heeft het Opvang van gegijzelde kinderen niet rond BOVENSMILDE (ANP) - Het staat nog niet helemaal vast wanneer het opvangpro- gramma voor de 105 vorige week in Bovensmilde gegij zelde kinderen kan beginnen. Aanvankelijk was bekend gemaakt, dat het maandag zou zijn in de christelijke school in Bovensmilde, maar de ouders vinden, dat „de daarbij nood zakelijk geachte rust voor de kinderen nog onvoldoende is gegarandeerd." Omdat de ou ders de komende dagen of volgende week daarover met elkaar willen praten, staat dus nog niet vast wanneer de op vang van de kinderen begint 28 PAGINA'S I De Belgische kabinetsfor mateur Leo Tindemans, die gisteren bij koning Boude- wijn op de stoep stond om zijn pas gevormde kabinet door hem te laten beedigen, kreeg de kous op de kop. Vier Franstalige'ministers in spe kwamen onder druk van hun partijgenoten - die vonden dat hun vertegenwoordi- geng in het nieuwe kabinet te klein was - niet opdagen. Tindemans heeft nu zijn formatie-opdracht aan ko ning Boudewijn teruggege ven PAGINA 9 Ger Vaders: „Beide partijen hebben van Wijster ge leerd" PAGINA 7 Dusbaba moest van zijn fa milie naar Anderlecht, zegt Jaap van Praag. PAGINA 13 Aantjes heeft de machts strijd in het CDA gewonnen. Althans voorlopig. PAGINA 17 Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (07^ "Wij weigeren geen werk. Welnee, we willen juist graag werken. Maar we mogen het terrein niet op hi deze simpele bewoordin gen legde een arts gisteren uit waarom hij met een groepje colle ga's en verpleegkundigen de auto demonstratief voor de poort van het Academisch Ziekenhuis had gezet. Hun probleem is bekend: ze zijn het er niet mee eens dat zij geen parkeervignet hebben ge kregen en dus niet met hun auto het AZL-terrein op mogen. Nu gaat het er niet zozeer om of ze wel of geen gelijk hebben. Veel in teressanter is de vraag of deze artsen en verpleegkundigen een parkeerprobleem inzet mogen maken van een demonstratie die schade doet aan de patiënten. Want terwijl de dames- en heren-demonstranten het grootste deel van de dag al dan niet met een spelletje schaak doorbrachten bij de poort van het ziekenhuis, moest de patiëntenzorg worden Anders gezegd: de patiënten had den het maar te slikken dat hun gestudeerde hulpverleners in plaats van op hun werk bij de poort van het ziekenhuis stonden om de veronderstelde onbillijk heid van een parkeermaatregel aan. te vechten. Operatieprogramma's moesten worden opgeschort, gastvrouwen in het pohkliniekgebouw werden overstelpt met klachten en in middels deden steeds hardnekki ger verhalen de ronde dat een aantal patiënten die voor een operatie waren ingeleid, niet konden worden behandeld omdat de artsen en verpleegkundigen ontbraken. Het laatste werd weer later zowel door de demonstran ten als door de directie van het ziekenhuis tegengesproken. Maar toch: de onrust was er. Het interessante nu is dat de artsen en verpleegkundigen hun demon stratie rechtvaardigden door uit te roepen dat de impopulaire parkeermaatregel op den duur negatief zal inwerken op hun werklust en dus schade zal doen aan de patiënt. Een arts zei: "Als ik een dag hard gewerkt heb en om acht of negen uur 's avonds het ziekenhuis verlaat, dan heb ik geen zin om nog eens zoveel tijd te steken in het openbaar vervoer als ik de volgende ochtend weer om zeven uur in het ziekenhuis moet zijn. Dan krijg ik de pest in en dat is van invloed op m'n werk". Een andere arts zei: "Deze demonstratie komt uiteindelijk ten goede aan de patiënt". Academisch gewauwel. De patiën ten die gisteren afspraken had den. geholpen zouden worden, maar onverrichterzake op hun schreden moesten' terugkeren, waren niet in de demonstratie gekend. Ze mochten er niet over meepraten. Er werd voor hen be slist wat goed voor hen was. Bo vendien ondervonden ze hinder van het gebeurenEn talrijke psy chologen hebben het al eerder ge zegd: patiënten voelen zich in een ziekenhuis toch al niet op hun ge mak. Ze staan vaak onder zware psychische druk en moeten goed worden opgevangen. Een demon stratie als die van gisteren doet daar afbreuk aan. Artsenen verpleegkundigen hebben gekozen voor een verantwoorde lijkheid die te groot i$ om dit soort acties te kunnen voeren. Op die manier wordt er gesjoemeld met patiëntenbelangen. Tenslotte hadden de patiënten hier niet om gevraagd, ze hadden trouwens ook niets te vertellen. Maar ze werden er wel de dupe van. Daarom moet de demonstra tie, die overigens meer weg had van een mislukte studentengrap dan van een serieuze actie, ten zeerste worden afgekeurd. belangrijke rol spelen bij de trum in Assen twee gesprekken ge- erwezenlijking van eep ^heviger voerd met de treinkapers. Volgens justitie-woordvoerder Van Leeu wen is het overleg daarna niet afge broken. Acht Zuidmolukse welzijnswer- streven naar doelmatighfeid Gedacht wordt aan zaken als uni- forse rekenschema's de mogelijk heid tot geautomatiseerde verwer Wisselvallig Veel bewolking niet morgen van het noordwesten uit regen. Matig tot krachtige noordwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen ongeveer 9 Gra den, maxima morgen circa 15 graden, (opgemaakt om 11.15 uur) 4 juni Zon op: 5.24 uur; onder; 21.35 uur. Maan op: uur; onder: 9.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.52 en 17.24 uur, laagwater te 13.13 uur. heeft dit vandaag op de algemene vergadering in Den Haag ver klaard. Hij had eerst geconstateerd dat het afgelopen jaar toeristisch gezien geen ongunstig jaar is geweest, maar dat er desondanks toch weinig reden is voor tevredenheid en optimisme. De voorzitter verklaarde verder dat de VW's zeer arbeidsintensieve instellingen zijn, die een deel van, de loonkostenstijgingen zullen moeten opvangen door grotere produktiviteit en doelmatigheid. Anders zullen de financiële moge lijkheden voor de WV's verminde ren met als gevolg minder diens tbetoon en inkrimping van de voor lichting en het voorlichtingsmate riaal. Ondersteunende activiteiten, die king van administratieve gegevens kers, die zeggen enkele duizenden en salarissen en de verbeterde ver- Zuidmolukkers te vertegenwoor- werking bij de centrale documenta- digeni hebben de afgelopen nacht tie. in het perscentrum in Assen gezégd |ancia| KOREVAARSTRAAT19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 1 a «Hollands lünste recreatiecentrum I &s$£met talloze 8^^ra£mpereB... p fepfe aas!i gg. DEN HAAG (ANP) - Van 1 juli 1977 afkunnen bepaalde groepen huur ders met een inkomen van 35.000 per jaar (was ƒ33.000) of minder, gedurende vijf jaar (tot nu toe drie jaar) een gewenningsbijdrage krijgen. Deze groepen 'zijn, aldus vandaag een persbericht van het ministerie van volkshuisvesting: huurders, die een woning (al dan niet een krot) verlaten omdat deze in het kader van de stadsvernieu wing moet worden afgebroken en een andere woning met een hogere huur betrekken. huurders, die na ingrijpende verbetering van hun woning daarin terugkeren en dan een hogere huur moeten betalen. huurders die bij ingrijpende ver betering van hun woning naar een andere woning met een hogere huur verhuizen. Voorwaarde is dat de nieuwe huur na aftrek van de individuele huur subsidie nog tenminste 100,- per maand hoger is dan de oude. In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder op de huidige modellen. (splinternieuwe auto's, model 1977) Uw royale Opel dealer

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1