aaraan he< deze straf verdiend? Golf spelen in de garage via door computer geleide dia's Lyceum krijgt dankbrief van dovenscbool Alphen wil uitsluitsel over omleggen Oude Rijn Provincie roept halt toe aan ongebreidelde groei: WOENSDAG 1 JUNI 1977 GEMEENTE HOUDT VAST AAN PLAN ALPHEN AAN DEN RIJN - "Waaraan hebben Alphense bestuurders het verdiend zo gestraft te worden met dit streekplan. In het verleden hebben we altijd in overeenstemming met de wensen en verlangens van provincie en rijk ge handeld als men een beroep op ons deed om mensen op te vangen". Waaraan hebben we 't in Alphen te danken, dat we nu zonder overleg en inspraak dit voorstel met die vergaande detaillering krijgen op gelegd. De ombuiging van het streekplan Rijn en Gouwe naar het streekplan Zuid-Holland Oost in zo'n korte tijd is een ombuiging van wit naar zwart". Vinger in pap Uit deze gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en stadsont wikkeling door wethouder J. W. Haanstra blijkt, dat de gemeente Alphen aan den Rijn allerminst te spreken is over het ontwerp- streekplan voor Zuid-Holland Oost. Als dit plan wordt aanvaard krijgt de provincie een dikke vinger in de pap als het gaat om vraagstukken welke gemeenten mogen groeien (en met hoeveel) en welke niet. In het vroegere streekplan "Rijn en Gouwe" was Alphen een sterke groeifunctie toegekend, in verband met de "overloop" uit de Randstad. Alphen voerde de wensen van de hogere overheden braaf uit en ver dubbelde in tien jaar tijd het aantal woningen en inwoners. Het ontwerp-streekplan Zuid- Holland Oost, zoals dat nu ter dis cussie is voor gemeenten en inter gemeentelijke overlegorganen, roept een duidelijk halt toe aan de groei van Alphen. De mensen die uit de grote steden wegtrekken, moeten dichter bij huis en in een later stadium in (stad)vernieuwde wijken worden ondergebracht. Daarmee voorkom je, zo is de filo sofie, grote verkeersstromen tij dens spitsuren (forensen) en te ver gaande verstedelijking van het Zuidhollandse platteland: de dichtslibbing van het Groene Hart, zoals dat eigentijds heet. Alphen mag nog wel een klein beetje groeien, maar niet meer dan met de eigen» bevolkingsaanwas en over loop uit kleine dorpen in de streek. En daarin zit 'm de pijn. Wethouder Haanstra, die gister avond de gemeentelijke reactie op het ontwerp-streekplan, die voor 1 juli bij de provincie moet liggen, aan de orde stelde, over die pijn: "Als de provincie blijft bij zijn voornemens, dan is het schier on mogelijk dat zelfs Ridderveld II kan worden afgebouwd, zonder dat dit grote financiële consequenties met zich brengt voor Alphen aan den Rijn. En we zullen dan grote financiële zekerheid moeten heb ben-van rijk en provincie willen we aan Kerk en Zanen (de polder over het spoor) ook maar kunnen begin- Alphen, kortom, heeft meer inwo ners per jaar (en dus meer wonin gen) nodig om financieel rond te kunnen komen. Grondprijzen Ter toelichting, samengevat Alp- hens klacht. Minder sterk groeien, betekent minder snel bouwen. Door allerlei oorzaken, onder meer renteverliezen op langer braak lig gende grond, zullen in Ridderveld II de prijzen van de grond stijgen. Die prijzen kunnen echter bij de gesubsidieerde woningen nu al niet meer gemaakt worden (het rijk dic teert de prijzen min of meer), zodat via kavels voor de vrije sector ver liezen moeten worden goedge maakt. Maar de prijzen daarvoor zijn al zodanig, dat het moeilijker wordt die grond aan de man te brengen, vandaar de angst van de wethouder. Voor Kerk en Zanen is het nog dui delijker. De provincie wil tot 1990 niet meer dan 2400 woningen in die polder gerealiseerd zien en geeft, niet aan, wat er na dat jaar moet gebeuren. Er moeten dan zo weinig huizen in zo lange tijd gebouwd worden, dat het bouwen erg duur wordt (hetgeen ook geldt voor Rid derveld II). Bovendien wordt de aansluiting van de wijk op de stad per huis dan wel erg duur. zodat Alphen vasthoudt aan acht- tot tienduizend woningen in Kerk en Zanen óf voldoende financiële compensatie van de hogere over heden Vandaar de forse kritiek tegen het streekplan zoals dat ontworpen is. Kritiek die overigens hiertoe niet alleen beperkt zal blijven in de, in de door de provincie opgelegde te korte tijd vervaardigde, lijvige ge meentelijke reactie. ïn het ontwerp-streekplan zijn de van be lang zijnde zaken nogal gedetail leerd aangegeven. Dit wordt door Alphen uitgelegd als een gebrek aan vertrouwen. Ook het ontbreken van overleg vooraf ontmoet veel kritiek. Ver scheidene detailpunten worden door Gedeputeerde Staten anders bekeken dan door de gemeente. Bepaalde ontwikkelingen die al gaande zijn, werden in het plan niet opgenomen. Al met al veel kritiek op het ontwerp van het streekplan, kritiek die volgende week tijdens een gesprek van éen uur ook zal worden uitgestort bij de provincie. Die provincie kan die kritiek dan al dan niet verwerken in het defini tieve streekplan, dat dit najaar van de persen zal rollen. Via het indie nen van een bezwaarschrift kunnen de gemeenten dan alsnog proberen meer begrip voor hun standpunten te wekken bij Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dat college na melijk zal volgend voorjaar het de finitieve streekplan vast stellen en daarmee volgende college's van Gedeputeerde Staten een belang rijk middel in handen geven om de ontwikkelingen in Zuid-Holland voor de komende dertien jaar in be langrijke mate te beïnvloeden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ambtenaren van de provinciale planologische dienst van de provincie Zuid-Holland zijn er niet van overtuigd, dat de vaarweg van de Oude Rijn in Alphen nog ooit moet worden omgeleid. Tijdens een gesprek over het ontwerp-streekplan Zuid-Holland Oost had de directeur van openbare werken, ir. A.A. Bos dit te verstaan gekregen, zoals hij gisteravond meedeelde tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en stad sontwikkeling. Die omlegging van de vaarweg, waarover al tientallen jaren wordt gesproken, wordt door Alphen om een aantal redenen zeer dringend verlangd. De schepen met gevaarlijke stoffen (tankers) worden dan van hun kronkelige route door het nauwe binnenstads vaarwater verlost en geleid via Aarkanaal en Zandwinplas via een nieuw te graven kanaal (recht) tussen waterzuivering en politiebureau naar een buiten het centrum gelegen gedeelte van de Oude Rijn. Alphen krijgt dan bovendien de gelegenheid om twee eenvoudige bruggen te slaan over de Oude Rijn (Gewenst voor de versterking van het centrum) en latep nog een derde brug (nabij de motorenfabriek de Industrie) om uitbreidingsgebied Kerk en Za nen beter te ontsluiten. Volgens de chef van de hoofdafdeling gemeentewer ken. ing. J.J. de Back, hoeft de omlegging op zich zelf niet zoveel te kosten. De te bouwen brug in de Kennedylaan zal het duurste onderdeel van de plannen zijn. Het laatste beletsel voor de vaarwe gomlegging. de functie van Oranje Nassausingel als verbinding voor het doorgaande verkeer, zal vervallen zijn als de noordelijke randweg (Zeger- baan) gereed is'. "Verder is er geen beletsel, dan alleen het ontbreken van geld", aldus ing. De Back. Hij zette vervolgens uiteen dat ook veel, "misschien evenveel of zelfs meer" geld gemoeid zal zijn met het bouwen van gecompliceerdere bruggen in het centrum en an dere aanpassingen. De commissie ruimtelijke ordening en stadsontwik keling drong gisteravond (niet vergeefs) bij de wet houder Haanstra aan om te trachten zo spoedig mogelijk klaarheid te brengen in de zaak. Met name wil de commissie van Gedeputeerde Staten een duidelijke uitspraak over de vaarwegomlegging. Naar het inzicht van de commissie moet die omleg ging ook op zo kort mogelijke termijn, liefst vóór 1990 geschieden. IN KATWIJK Presentatie boek over kustvisserij KATWIJK - Op de boetzolder van de School voor de Zeevis vaart in Katwijk aan Zee is gisteren het boek "Achter de branding" van dr. M. A. H. Boelmans Kranenburg ten doop gehouden. Dit gebeurde op 31 mei, de dag dat de ha ringvloot weer uitvoer. Direc teur Witteman van uitgeverij Unieboek overhandigde het boek aan burgemeester mr. C. A. Bos, waarbij onder anderen aanwezig waren de schrijver en het kamerlid Roels. Voorzitter Den Duik van het bestuur van de visserijschool was trots dat dit boek op deze boetzolder ten doop werd ge houden al ging het enige tijd geleden niet zo best met de school". Momenteel kiest de jeugd echter weer voor de zee visvaart. Als je wilt vissen moet je door de branding", zo zei hij". Jammer dat je momen teel achter de branding wordt weggejaagd. De schrijver had speciaal Katwijk uitgekozen om het boek te presenteren omdat Katwijk een bijzondere vis sersplaats is". Het heeft geen haven en de saamhorigheid onder de vissers is erg groot. Katwijk is bovendien ook re derijplaats", aldus de auteur. De behoefte dit boek te schrijven ontstond omdat de heer Boelmans Kranenburg vindt dat de kustvisserij er in de Nederlandse literatuur niet zo best af komt. De heer Bos, de "havenloze" burgemeester, ging in op de economische problemen van de kustvisserij en van de ha ringvangst in het bijzonder". De oplossing ligt niet alleen in Brussel", zo zei hij. "Vooral po litiek via het Europese Parle ment moet het mogelijk zijn samen de kustvisserij te ver beteren. Een heid in verschei denheid is erg moeilijk. Je kunt niet blijven vechten voor Auteur Dr.H.A.H. Boelmans Kranenburg rechts)en burgemeester C.A. Bos bekijken het boekwerk Achter de Branding". eigen huis en eigen schip, maar er moet een positief eenheids front komen in economische zin die zo goed mogelijk onze zaak moeten verdedigen, zodat het de Nederlandse visser weer goed mag gaan in de toe komst", aldus de heer Bos. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Als er één sport is die zich niet leent voor indoor- beoefening dan is het wel golf, zou je zo denken. Want in welke afgesloten ruimte zou enigszins de sfeer kunnen worden nagebootst van het met millimeter gras begroeide hectaren grote golfterrein? Compleet met obstakels als zanderige duinpannetjes, water partijen en dicht begroeide struikgewas. De golf speler slaat en het balletje iet de baan voort op het dia-scherm. Deie binnensport-machine kost u een slordige f 50.000,-. Om dan nog maar te zwijgen over de enorme klappen weg geslagen golfballetjes die vaak met gemak een paar honderd meter overbruggen. Hoeveel gesneuvelde ruiten zou dat niet gaan opleveren in bijvoorbeeld een sporthal? Demonstratie Indoor-golf dus onmogelijk? Toch niet, blijkens de (hoe kan het ook anders) Ameri kaanse uitvinding Golfomat, een met computers uitgerust, uiterst compact alternatief dat om niet meer dan een af geschermde ruimte vraagt van 3.5 bij 8 meter. Zoiets als een garagebox. In Leiden, in de Ton Menken- hal, werd de Golfomat voor het eerst gedemonstreerd. Bij die kennismaking was onder anderen uitgenodigd hockey-international Ties- strafcorner-Kruize, zelf en thousiast golfspeler. Hij mocht wat proefballetjes slaan. Die kans kregen ook de geinvi- teerde journalisten. (Ik liet mijn beurt voorbij gaan om dat ik bij een eerdere gele genheid, maar dan op een bui tengolfterrein, bij de eerste de beste slag mijn weinig soe- De paar honderd leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Sas- senheim hebben gisteren voor lopig een punt gezet achter hun actie's ten bate van de bouw van een dovenschool in het bergdorp Kerugoya (Ke nya). Ze zijn met een positief saldo van ruim 16.500 gulden uit de bus gekomen en daar is door de doofstomme kinderen inmiddels enthouasist kennis van genomen. Via hun Amerikaanse onder wijzer Joe Morrisey. die in 1972 met dit dovenproject van start ging (in de meeste Afri kaanse landen zijn kinderen met deze handicap verschop pelingen in de maatschappij en wordt er ook nauwelijks naar hen omgezien) hebben de kinderen een brief richting Sassenheim gestuurd. Daarin wordt de "inwoners van Sas senheim, Warmond, Lisse, Voorhout en Kaagdorp harte lijk dank gezegd voor hun be langstelling en steun". Over de bestemming van hetmet een fancy-fair bijeenge brachte geld schrijft de le raar: "Het grootste deel zal worden besteed aan het bou wen van een eetzaal en de rest zal opgaan aan het schoolgeld vanNkudu,een 8-jarig meisje uit de buurt van Machakos. Zij heeft zes broers en zes zus ters en haar moeder is te arm om het schoolgeld voor haar te betalen". "De leerlingen waren allemaal erg blij toen ik hen vertelde dot wij in september, wan neer de zware regentijd voor bij is, kunnen beginnen met de bouw pan een nieuwe eetzaal, dankzij alle Hollandse vrien den. Door de hulp hopen wij dat onze dove kinderen eens ontwik kelde en zelfstandige volwas^ senen zullen worden, die met trots en zelfvertrouwen in de toekomst hun plaats in de we reld zullen vuiden. Hartelijke dank voor het helpen van de dove kinderen om zichzelf te helpen", zo schrijft hij de Sos- senheimse scholieren. pele golfclub vlak voor het balletje het stugge gras in joeg. Die abrupt gesmoorde mep leverde mijn onderar men toen zo'n oplawaai op dat ik tot een paar dagen daarna niet in staat was te typen. Dan maar een ooggetuigever- slag. Bij Golfomat wordt het golfterrein via kleurendia's geprojecteerd op een 3 bij 3 meter hard nylon scherm. Daar moeten de spelers, die op 5 meter afstand daarvan op een kunststof grasmat staat, hun schoten afvuren. Zodra de bal richting projectie scherm is geslagen (om de dia's beter te kunnen be kijken speelt het geheel zich af in het schemerduister) be palen microfoons en elektri sche ogen, de snelheid waar mee is geslagen en de plaats waar de bal het nylon raakt, waar in het echt de bal zou zijn neergekomen. Stuiterend De golfspeler kan zelf zien hoe zijn klap is aangekomen. Want op de geprojecteerde dia beweegt zich vlak na de slag een kleine witte stip (de bal) die in een elliptische baan over het golfterrein gaat, ook nog stuiterend neerkomt en uiteindelijk blijft liggen. Hoe dicht men in de buurt van de hole is gekomen wordt vlak daarna zichtbaar. De computer heeft snel bere kend hoever en in welke rich ting het balletje zich heeft voortbewogen en produceert binnen een paar seconden een volgende dia, waarop de nieuwe positie is te zien en in cijfers hoeveel yards inmid dels zijn overbrugd. Bij de volgende mep komt men weer wat dichterbij enzo voorts. Uiteindelijk is het bal letje tot op een paar meter af stand het gat in het gras (de hole) genaderd. Het licht in de speelcabine floept weer aan, het spel met de dia's is voorlopig uit. Nu gaat men verder op de kleine kunststof grasmat waarop wat afstandmarkeringen zijn aangebracht en ook een hole, waarin men nu het balletje moet zien te slaan. Daarna begint het spel opnieuw. Er zijn 18 holes. Er bestaan series kleurendia's van diverse bekende Ameri kaanse golfterreinen (Pebble Beach, Doral Golf Coun tryclub en de Congressional Countryclub). Met oplopende moeilijkheidsfactor. In Amerika slaat indoor-golf erg aan. Er zijn al duizend van dergelijke machines verkocht. De prijs: 47.000 gulden excl. btw. Beperkin gen zijn er nauwelijks. Er kan met dezelfde golfclubs als buiten worden gespeeld, er mag even hard worden ge slagen. De in modieuze snit gestoken verkopers die de Golfomat in Nederland moeten zien te slijten zijn uiteraard één en al enthousiasme. Maar wat is bijvoorbeeld de mening van de Noord wij kerhoutse golf- professional Gerard de Wit, meervoudig Nederlands kampioen en momenteel be zig met het schrijven van een golfboek waarin ook zijn vroegere successen in Ame rika sappig de revue passé- Mist voeling Hij zag de demonstratie ook en hij zei mij: „Voor een hotel gast die in zijn vakantie wel eens een balletje wil slaan is het een leuk tijdverdrijf. Maar iemand die het serieus met de golfsport meent waagt zich mijns inziens niet aan. Zo'n afgesloten ruimte lijkt in de verste verte niet op een buitenterrein. Je mist de voe ling met het gras en de wind, de zon. Financiel zal het best een leuke business zijn maar voor mij hoeft het niet. Een echte golfspeler waagt zich niet aan deze machine". Verdienstelijk werk muziek scholieren SASSENHEIM - De Stichting Muziekschool Bloembollens treek gaf in de Gereformeerde Kerk een leerlingenuitvoering. In feite is zo'n bont concert een expositie van wat de discipelen studeren en vermogen. Een re clame voor een goede zaak dus. Direkteur Wim van Duyn was zelfs doorlopend in de weer om alles te regelen en de vele be langstellende ouders zo nodig van zinnige inleidingen en kommentaar te voorzien„Er werd wel 's gevraagd; „waarom maken jullie zo'n lange lijst? Zoek gewoon een stuk of vijf bes ten er uit en laat die optreden". Maar dat is niet de bedoeling. Ze moeten allemaal een kans hebben". Het werd intussen wel duide lijk, dat de verschillende docen ten al hun goede zorgen aan de voorbereiding van hun pupillen hadden besteed. Men had blijk baar geen risico's genomen. Zo konden de talrijke uitvoeringen zonder ernstige ongelukken ver lopen. Bij zo'n gelegenheid is het een interessant bedrijf na te gaan of er uit komt wat er ach ter de noten staat. Dus hoe het gesteld is met de muzikale drif ten. Een docent kan het vóór- doen, doch waar niet is, verliest zelfs de allerbeste zijn recht. Ik moet zeggen dat men zich in deze volkrijke muziekschool niet slechts op een nauwkeurige techniek en een zo duidelijk mo gelijk klankbeeld richt, maar tevens de gemotiveerde voor dracht niet verwaarloost. Dan kan er wel eens een gat vallen, een intonatie mislukken, een valse toondie niet vals moest zijn, opdoemen. Als het met de muziek dan maar goed is. Er was veel goeds en ook veel moois te horendeze avond. Soms deed zich zelfs een echt ta lent kennen. Namen passen niet in dit relaas. Als regel traden de jongelui in allerlei combinaties op. Zo in het begin de AMV- groep met hun blokfluiten, ge volgd door het strijkers ensemble ter begeleiding van een pianiste, die een concert van Haydn speelde. Zeer verdienste lijk werk. Vele instrumenten werden be speeld: piano, viool, cello, saxo foon, hout en koper van allerlei soort. Men kan in deze muzieks chool te kust en te keur gaan. Misschien stikten de executan ten wel zowat van de zenuwen, de meesten maakten toch een goed stuk muziek. Vele ama teurverenigingen kunnen van hun medewerking profiteren. Dit is de sociaal-culturele bete kenis van zo'n school. JOH AN VAN WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4