nijiiiana paia watervervuiling met kracht aan Demonstratie tegen p arkeerre gelin g AZ LCC: "Altijd bereid te praten BBBjöI Reconstructie Breestraat pas over drie jaar weer aan bod? WOENSDAG 1 JUNI 1977 LEIDEN - Het Hoogheemraadschap van Rijnland is van plan de verontreiniging van meren,'kanalen, vaarten en sloten met kracht aan te pakken. Daarvoor is een bestrij- dingsplan opgesteld voor de jaren tot en emt 1981. Met de uitvoering van het plan is een bedrag van 114 miljoen gul den gemoeid en van dat geld zal onder meer een aantal nieuwe waterzuiveringsinstallaties worden gebouwd. Be staande installaties zullen worden verbeterd en uitgebreid, terwijl het lozen van ongezuiverd afvalwater steeds verder zal worden teruggedrogen. Daarnaast wil Rijnland door het verscherpen van voorschriften en een betere controle de kwali teit van het boezemwater de ko mende jaren aanmerkelijk verbe teren Het plan-geldt voor het hele noordelijke deel van Zuid- Holland en het zuidelijke deel van Noord-Holland. In totaal een wateroppervlakte van ongeveer 10.000 hectare liggend in een ge bied van ruim 110.000 hecta re.Binnen dit gebied zijn op het ogenblik nog tal van verontrein igingsbronnen. Bedrijven en wo ningen die niet zijn aangesloten op een waterzuiveringsinstalla tie, maar hun afvalstoffen zonder zuivering in het omringende op pervlaktewater lozen. Een paar voorbeelden; In Ter Aar en Roelofarendsveen is een aantal conservenfabrieken nog niet op de riolering aangeslo ten, maar wordt er geloosd op het polderwater in de directe omge ving; Afvalwater afkomstig uit Roelo farendsveen wordt ongezuiverd geloosd in de Ringvaart rondom de Haarlemmermeer; Zwaanshoek, Nieuw Vennep, Lisserbroek, Abbenes en Bui tenkaag lozen ongezuiverd af valwater direct in de omringende polders; Op vele kampeerterreinen ont breken aansluitingen op riolerin gen en komt het afvalwater in ge- Metalen Het afvalwater van huishoudens en bedrijven bevat onder meer een hoeveelheid zware metalen. Be rekend is dat met het huishoude lijk afvalwater en met de regen jaarlijks binnen Rijnland 50.000 kilo zware metalen wordt afge voerd. Bedrijven voegden daar het afgelopen jaar nog eens 5.000 kilo aan toe. Daarvan was onge veer 1300 kilo afkomstig van de vuilverbrandingsinstallatie in Leiden. Vooral de galvanische bedrijven zijn de grote boosdoe- De kwaliteit van het oppervlakte water in Rijnland wordt behalve door de lozingen van aldan niet gezuiverd afvalwater vooreen be langrijk deel beïnvloed door het water dat moet worden ingelaten. Dat is jaarlijks tussen de 250 en 300 miljoen kubieke meter. Dat water is in hoofdzaak afkomstig van de Rijn en heeft over het al gemeen een vrij hoog zoutgehal te. Het boezemwater wordt nog meer verzilt door diepe polders waar men te kampen heeft met zoute kwel, terwijl ook via de schut- Algen sluizen bij het Noordzeekanaal nogal wat verzilt water naar bin nen komt. Zes klassen Om te beoordelen hoe de kwalitei ten van de verschillende wateren in Zuid-Holland zijn is een inde ling gemaakt in zes klassen. De eerste klas betekent dat het water uitstekend van kwaliteit is en klasse zes houdt in; een zeer slechte kwaliteit. Aan de hand van deze indeling blijkt, dat de meeste wateren in de provincie ingedeeld moeten worden in klasse vier. Aan het criterium bio logisch gezond water werd alleen voldaan door het water van de Kagerplassen. Voor de toekomst wordt er naar ge streefd om de kwaliteit van het water in de grote plassen en me ren, die van belang zijn voor de recreatie, zo te verbeteren dat ze ingedeeld kunnen worden in klasse twee. Volgens de metin gen die het afgelopen jaar werden verricht is de indeling van een aantal belangrijke wateren als volgt: Reeuwijkse Plassen, Braassemermeer, Nieuwkoopse Plassen en Westeinder Plassen: klasse vier. In de Gouwe en in de trekvaart van Leiden naar Haar lem kwam de waterkwaliteit zelfs niet verder dan klasse vijf. Als plaatsen waar de waterkwaliteit op het ogenblik sterk onvol doende is noemt het bestrij- dingsplan van Rijnland onder meer: de Hoogmadesche polder, de Langeraarse Plassen, het wa ter langs de oevers van de Nieuwkoopse Plassen, dg droog gemaakte polder aan de West zijde in Aarlanderveen, de Stompwijkse Vaart, de stads grachten van Leiden, de Pas toorwetering in Oegstgeest en de Warmonderdam- en Alkemader- polder. die het sterkste te zijn in de Lan geraarse Plassen in een deel van de Nieuwkoopse Plassen. Ka gerplassen, Braassemermeer en Westeinder komen relatief gun stig uit de bus. Daartegenover staat dat in wateren als de Stompwijkse Vaart, de Haar lemmertrekvaart, de Ringvaart om de Haarlemmermeer en in de Leidse Vaart sprake is geweest van zogenaamde "algenbloei" (een explosieve ontwikkeling van algen, gepaard gaande met een grote wisseling van het zuur stofgehalte in het water). Om de kwaliteit van het water te verbeteren heeft Rijnland als uit gangspunt gekozen dat in prin cipe alle afvalwater gezuiverd moet worden en ontdaan moet worden van stoffen, die gevaar kunnen opleveren voorde kwali teit van het water. Zo zal er in het kader van het bestrijdingsplan geen uitbreiding worden toege staan van het lozen van ongezui verd afvalwater. Voor die wate ren waar gestreefd wordt naar een kwaliteitsklasse twee, zullen zelfs lozingen van wel gezuiverd afvalwater worden tegengegaan. Als het nodig is zal er zelfs toe wor den overgegaan om vergunning in te trekken of zullen lozingen aan strengere voorwaarden wor den gebonden, bijvoorbeeld de plicht tot het aanleggen van be- zinkgistingsputten en het verleg gen van lozingspunten. Voor de vergunningen voor woonboten wordt een "uitstervingsbeleid" gevolgd. Lozingen van bedrijfs- afvalwater zullen van geval tot geval bekeken worden. Rijnland ontraadt de aanleg van kleine particuliere zuiveringsin stallaties, gezien de onvoldoende kennis en toezicht die er meestal is. Zo worden de installaties die nu aanwezig zijn bij een complex van tweede woningen in War mond. een bejaardenflat in Roe lofarendsveen, een militaire werkplaats in Alphen aan den Rijn en bij een tweetal psychia trische ziekenhuizen in Noord- wijk duidelijk gezien als tijde lijke oplossingen. De vergunnin gen zullen worden ingetrokken zodra er mogelijkheden zijn voor aansluiting op een riolering. Verbetering van de waterkwaliteit hoopt Rijnland ook te bereiken door het uitbaggeren van een aantal watergangen, waardoor de doorstroming kan worden ver sneld. Volgens een globale schat ting gaat het om een hoeveelheid van vijf a tien miljoen kubieke meter bagger. In voorbereiding Verreweg het meeste effect hoopt men te bereiken door de uitbrei ding van het bestaande en bouw van nieuwe afvalwaterzuiverin gsinstallaties. en de aanleg van nieuwe persleidingen naar die in stallaties. Voor de periode 1977-1981 zijn in voorbereiding de volgende wer ken: nieuwe waterzuiveringsin stallaties in: Hoogmade, Zwaanshoek en Nieuwe Wete ring, uitbreiding van de be staande installaties in Leimuiden en Leiden-Noord en aanleg van gemalen en persleidingen in Be nthuizen, De Zilk, Hillegom (Els- broek en Zanderijpolder), Ha- zerswoude Rhijnenburch/Groe- De nieuwe waterzuiverin gsinstallatie op het Katwijkse industrieterrein 't Heen waar het afvalwater wordt gezuiverd van Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg. Oegstgeest en de Leidse unwersiteitswijk. nendijk. Hoofddorp Zuid, Nieuw Vennep, Lisserbroek/Beinsdorp, Hillegom Noord-Zwaanshoek, Bennebroek, Vogelenzang, Pa penveer. Burgerveen- Weteringbuurt, Leiderdorp, Roe lofarendsveen, Rijpwetering en Kaagdorp. Om de plannen te kunnen bekosti gen zal voor de komende jaren een verdere verhoging van de verontreinigingsheffing nodig zijn. Uitgaande van het prijspeil op 1 januari 1977 zal de heffing in 1981-1982 met ongeveer vijftig procent verhoogd zijn ten op zichte van het tarief voor dit jaar. Houdt men rekening met een jaarlijkse inflatie van acht pro cent dan zal de heffing in 1981 ongeveer f 135,- per jaar bedra gen. LEIDEN - Het kan drie jaar duren voor de reconstructie van de Breestraat weer ter sprake komt. Dit bleek gistermiddag tijdens de vergadering van de evaluatie commissie; een commissie die de gevolgen had moeten bestuderen van de proefafsluiting van deze winkelstraat voor doorgaand verkeer. Nu de reconstructie voor lopig onmogelijk is geworden door de schorsing van een aantal verkeersmaatregelen door de Raad van State, richt de gemeente haar aandacht op de vernieuwing van de riolering en walmuren van de marktenroute en de Nieuwe Rijn. Pas na deze werkzaamheden zou de reconstructie van de Brees traat weer aan de orde kunnen komen. Wethouder Waal betreurde het bijzonder dat er door de schorsing "in wezen nauwelijks tijd" zou zijn om een proef te nemen met een voetgangersgebied in de Brees traat. Hij schetste de gedachten- gang als volgt: voor de omvan grijke werkzaamheden aan de marktenroute had men een proef In dit deel van de Breestraat zal r willen nemen met afsluiting van de Breestraat vanwege de zorge lijke toestand waarin de Brees traat verkeert. De taxatie van de wethouder is dat nu eerst de riole ring in de Breestraat gelegd wordt, waarna de straat in de oude staat hersteld wordt; daarna wordt gedurende minstens een jaar gewerkt aan de marktenroute waarbij het verkeer waarschijn lijk in twee richtingen door de Breestraat omgeleid wordt; ver volgens kan de Nieuwe Rijn ver nieuwd worden, waarbij wellicht de markt verplaatst wordt naar de 2 riolering worden gelegd; de reconstructie is voorlopig van de baan. Botermarkt. Voor al deze werken zou al gauw twee jaar nodig zijn, schatte de wethouder; voorjaar 1978 zou met de marktenroute be gonnen kunnen worden. Vragen daarbij zijn hoe de bestra ting van de Botermarkt zal wor den (zal dat een voetgangersge bied worden?) en wat de ervaring is met tweerichtingverkeer in de Breestraat. De wethouder noemde het speculatief over die toekom stige situatie al een uitspraak te doen. Commissielid Van Zijp (raadslid voor het CDA) vroeg zich af of de gemeente niets zou moeten onder nemen om te voorkomen dat in de tijd van de werkzaamheden de aantrekkingskracht van het cen trum achteruit gaat. Waal: "Dat was een van de redenen om de Breestraat aan te pakken. De kans op overleving was groter geweest als die er een beetje behoorlijk had uitgezien". Uit verdere discussie bleek dat de wethouder niet van plan is iets aan de Breestraat te doen zolang de schorsing duurt. Hij meende dat de uitspraak van de Raad van State hem dat onmo gelijk maakt. "We zijn ten alle tijde bereid te praten over oplossingen, want de Breestraat behoeft aanzien lijke verbeteringen", aldus gis termiddag voorzitter Van Eg- mond van het Leids City Cen trum tijdens een persconferen tie over de schorsing door de Raad van State van een aantal verkeersmaatregelen rond de reconstructievan de Breestraat. Een reconstructie van de Brees traat is echter slechts mogelijk, zoals bestuurslid Brummer aanvulde, als aan een pakket voorwaarden is voldaan: er zal namelijk eerst gewacht moeten worden op het verkeerscircula tieplan en de rapporten van de projectgroep voor de binnens tad van de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel. Pas op grond van deze onderzoekingen kan be paald worden welke maatrege len nodig zijn; waar bijvoor beeld een parkeergarage zou moeten komen. Voorzitter Van Egmond van de winkeliersvereniging wees erop dat in het verleden een dia loog tussen de gemeente en LCC kennelijk niet mogelijk was: een aantal brieven van het LCC en de raadsman van de winkeliers mr. Teekens bleven onbeantwoord. Hij hoopte nu in redelijk overleg samen tot een oplossing te kunnen komen. "Het woord is aan wethouder Waal". Het uitstel van de reconstructie kan betekenen dat lange tijd tweerichtingverkeer door de Breestraat moet als er gewerkt wordt aan de marktenroute. De bestuursleden van het LCC toonden zich daar tamelijk gela ten oven net als bij de vernieu wing van de riolering in de Breestraat zal gekeken moeten worden hoe de nadelen van die Tijdens de persconferentie wees de raadsman van het LCC, mr. Teekens sr., erop dat het ge volg van deze voorlopige uit spraak kan zijn dat proefafslui- tingen niet meer mogelijk zijn. Hij dacht aan mogelijke conse quenties voor andere binnens teden. Ook Van Egmond plaat ste de zaak in een landelijk ka der; hij wees erop dat Leiden en Amsterdam brandhaarden zijn waar het voor grootwinkelbe drijf en middenstand een kwes tie is van leven en dood. LEIDEN - Een groep artsen en verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis heeft vanochtend voor de nodige opschudding gezorgd door omstreeks acht uur een van de toeganswegen van het ziekenhuis aan de Wassenaarseweg met hun auto's te blokkeren. Als gevolg daarvan zat het verkeer tot op de Rijnsburgerweg muurvast. De blokkade droeg een demonstra tief karakter. De .artsen en ver pleegkundigen - voornamelijk af komstig van de afdeling heelkunde zijn het namelijk niet eens met de nieuwe parkeerregeling op het zie kenhuisterrein, die vandaag is in gegaan. Deze nieuwe regeling houdt in dat alleen nog automobi listen met een geldig parkeervignet het terrein op mogen. Het aantal parkeerplaatsen op het AZL- terrein is teruggebracht van 800 naar 500. Om half negen vanochtend was de Aanleg riool in Breestraat LEIDEN - T1et aannemingsbedrijf H.WZ. is va idaag in opdracht van de Dienst Gemeentewerken begon nen met de uitvoering van riole ringswerken in het gedeelte van de Breestraat tussen de Koornbrug- steeg en het Gangetje. Het werk gaat ongeveer een maand duren. Tijdens het werk geldt de volgende verkeersregeling Breestraat en Botermarkt worden tussen Koornbrugsteeg en het Gan getje afgesloten voor particulier autoverkeer. Fietsers en brommers kunnen de bestaande routes ge woon blijven gebruikenBedienend verkeer voor de winkels in het afge sloten stuk Breestraat kan voor zo ver het werk dit toelaat,die winkels zowel vanaf het Gangetje als uit de Breestraat bereiken om er te laden en te lossen. De Botermarkt staat zolang het rio leringswerk duurt alleen ter be schikking van bussen en taxi's, die er in twee richtingen zullen rijden. Bedienend verkeer voor de daar ge vestigde bedrijven kan er van maandag tot en met vrijdag tussen half tien 's morgens en vier uur 's middags laden en lossen. Dat kan echter alleen door gebruik te maken van de rijrichting Koombrugsteeg-Gangetje en uit sluitend op de aan de kant van de bebouwing gelegen rijbaan. chaos bij en op de Wassenaarseweg zo groot, dat de directie opdracht gaf de demonstrerende artsen en verpleegkundigen, die geen geldig vignet hadden, maar door te laten. Andere automobilisten, die zich la ter aan de toegangspoort vervoeg den, moesten wel een parkeervig net tonen, anders werden ze naar een parkeerplaats buiten het ter- parkeerregeling heeft bij een groot aantal medewerkers van het AZL grote ergernis gewekt, omdat er naar hun mening geen goed alternatiefis om hun auto bui ten het ziekenhuis te parkeren. Een speciaal ingestelde parkeercom- missie, die de nieuwe regeling heeft gemaakt, heeft als alternatief ge noemd de omgeving van de Boer- haavelaan, Kagerstraat en Hout laan. Maar volgens de bezwaarden staan deze straten al vol met auto's. De nieuwe regeling is overigens in gesteld op aandrang van de Leidse brandweer. Van die kant is er al meermalen op gewezen dat de brandweer door de vele auto's die op het terrein van het AZL gepar keerd stonden, niet goed uit de voe ten kon. De door de directie inge stelde parkeercommissie kreeg tot taak de 500 parkeerplaatsen te ver delen. Zevenhonderd aanvragers moesten worden teleurgesteld: zij kregen geen parkeervignet. Inmiddels is er een brief naar de directie van het AZL en de par keercommissie gegaan waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de nieuwe parkeerregeling Deze briefis voorzien van zo n 170 hand tekeningen. In de brief wordt o m. bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop de parkeercommissie via het ziekenhuisperiodiek "Cen trum" bekendheid heeft gegeven aan de nieuwe regeling. De briefs chrijvers hebben hieruit de conclu sie getrokken dat normaal overleg met deze commissie niet mogelijk is. Volgens de bezwaarden heeft de parkeercommissie "uit het verband gerukte en op komisch effectbejag afgestemde fragmenten van pro testbrieven" gepubliceerd De briefschrijvers menen dat als de plannen van de parkeercommissie worden doorgevoerd, alleen nog "harde stellingname" mogelijk is, als er tenminste geen zinnige dis cussie kan worden gevoerd. "Zoals heden gebruikelijk is, wordt dit be leid slechts gekenmerkt door be snoeiing zonder alternatieven", al dus de brief. Algemeen directeur drs. J.B.M. Verhey, die vanochtend vroeg al aan de poort zat omdat hij wist dat de demonstratie zou komen, zei dat het ziekenhuis denkt aan de aanleg van een parkeerterrein met uitein delijk 1000 plaatsen naast het zie kenhuis in de richting van de Ples- manlaan. Wethouder Waal deelde vanochtend desgevraagd mee dat hij in principe welwillend staat te genover een dergelijke oplossing, maar dat hij dat parkeerterrein in fasen aangelegd zou willen zien. Mogelijkheden daartoe zijn nu in studie. Het gemeenteraadslid Kuijers (WD) heeft inmiddels vra gen gesteld over de nieuwe par keerregeling op het AZL-terrein. Hij wil weten of B en W hier iets aan gaan doen. ADVERTENTIE voor Korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle.auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u Waar. ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: vraag inlichtingen aan: lMJ Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar - v' de heer Th. W.de Goede (na I8.O9 uur 071-891195)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3