Leiderdorp kampt met financiële problemen jUzqftK Demonstratie van brandweer slaat in ^eidse agenda Amnesty voert in Oegstgeest actie voor Argentijnse politieke gevangenen Drenth: Geen paniek ZOETERWOUDE MAG Met fiets NIET ONTEIGENEN Zestig jaar getrouwd PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 1 JUNI 1977 LEIDERDORP - De hoge jaarlijkse lasten, die de nieuwbouw van het gemeentehuis met zich meebrengt, en het achterblijven van de rijks bijdragen voor het onderwijs zijn er de oorzaak van dat Leiderdorp de komende jaren driftig zal moeten besnoeien op de uitgaven. Een en ander betekent dat er voor het ont plooien van initiatieven buiten de begroting om de komende driejaar slechts een ton per jaar beschikbaar zal zijn. Het nieuwe gemeentehuis, dat na ast het nieuwe winkelcentrum in het uitbreidingsgebied Winkelhof aan de Engelendaal komt te staan, gaat ruim tien miljoen gulden kos ten. Dat betekent dat er voorlopig per jaar een hap van zeven en een halve ton uit de financiële koek van Leiderdorp wordt opgeslokt door rente, afschrijving en aflossing van dat project. Onhoudbaar De Leiderdorpse raad heeft zich al eerder afgevraagd of de bouw van het gemeentehuis nog wel verant- i woord was, gezien het grote beslag, dat dat project op andere mogelijk heden zou leggen. Nu echter de eerste cijfers vrijkomen heeft met name de WD-fractie zich afge vraagd of het besluit niet alsnog te ruggedraaid moet worden. Men is echter van mening dat bouw toch doorgezet moet worden, omdat de situatie in het huidige gemeente huis onhoudbaar is en zich ook niet meer leent voor het treffen van tij delijke maatregelen. Nadat men aanvankelijk had ge hoopt dat er voor de komende vijf jaar zo'n anderhalve ton beschik baar zou zijn is intussen gebleken dat er tot en met 1979 slechts een ton in zit. Daarna zijn de problemen nagenoeg opgelost omdat het in wonertal van Leiderdorp dan bo ven de twintigduizend stijgt en alle bijdragen uit het gemeentefonds - waaruit iedere gemeente het groot ste deel van zijn inkomsten put - opgetrokken zal worden. Geen paniek Wethouder/loco-burgemeester drs. E. Drenth ziet voorlopig geen en kele reden tot paniek. „Omdat je alle gemeentelijke uitgaven nu eenmaal uitsmeert over een aantal jaren kunnen we nu per jaar het tienvoudige uitgeven van wat we direct voorhanden hebben. Dat be tekent een ruimte van een miljoen per jaar en daar kun je aardig wat mee doen, alhoewel ik besef dat zuinigheid geboden is." Drenth zoekt dé oorzaak van pro blemen voornamelijk in het feit dat de gemeente Leiderdorp vrij snel groeit wat grote uitgaven met zich meebrengt, omdat bijvoorbrrld het voorzieningenniveau moet worden aangepast, terwijl het rijk geen ex tra steun geeft: „Die krijg je alleen maar als je heel explosief groeit maar dat doen we niet, dus zullen Gat Intussen is de financiële positie van Leiderdorp de laatste jaren toch weinig rooskleurig. De begroting vertoont al twee jaar een gat, dat gedekt wordt uit de reserves. Wat voor invloed dat heeft gehad op deze financiële buffer van de ge meente is nu nog niet te zeggen, omdat de daadwerkelijke afreke ningen altijd enkele jaren op zich laten wachten. Tot nu toe bleek die afrekening al tijd mee te vallen, waardoor van de reserves meer overbleef dan werd verwacht, maar het is, omdat men geen direct duidelijk beeld heeft van de resterende reserves, niet uitgesloten dat er sprake is van een tegenvaller. Omdat men in 1979 weer een slui tende begroting hoopt te hebben wil Leiderdorp voorlopig nog niet bij het rijk om steun aankloppen. De enige mogelijkheid om die steun te krijgen is een financiële in greep van het Rijk op grond van artikel 12 van de gemeentewet. Dat is een bijzonder ingrijpende proce dure die onder meer inhoudt dat het ministerie van Binnenlandse Zaken zich rechtstreeks met het gemeentelijk bestuur bezig gaat houden. Daarna is het lastig om van deze „onder curatele stelling" af te komen. Vandaar dat men de groot ste aarzeling aan de dag legt waar het het aanvragen van rijkssteun betreft. Via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft Leiderdorp, eve nals overigens veel andere gemeen ten, een beroep op het ministerie van onderwijs gedaan om een be tere regeling voor de rijksbijdragen te bedenken, zodat de gemeenten niet langer een oneigenlijk beroep op andere gelden hoeven te doen Apotheken om het onderwijs te kunnen fina ncieren, vooral ook omdat de fina nciering van het onderwijs feitelijk nauwelijks een gemeentelijke taak Niet eensluidend Alhoewel ook Leiden en Warmond financieel in moeilijkheden verke ren kan niet gezegd worden dat er sprake is van een eensluidend pro bleem. Leiden kampt voornamelijk met moeilijkheden door het feit dat men als centrumgemeente een hoog voorzieningenniveau in stand moet houden en heeft daarnaast aanzienlijke problemen in de bin nenstad. Bij Warmond komen de financiële perikelen voornamelijk voort uit de hoge kosten voor planologie, en de daaraan verbonden personeelsuit breiding, die men in het verleden heeft gemaakt. Overigens klaagt men ook in Warmond over het ach terblijven van de onderwijsbijdra gen. HANS MEIJER De dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag tot maandag 8 uur vm., door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20. tel. 763134; Apot heek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. De dienst van maandag 8 uur vm. tot vrijdag wordt waargenomen door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek R. v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Woensdag OEGSTGEEST - Amnesty Interna tional ontketent deze week een grote actie om de aandacht te vesti gen op de situatie van de politieke gevangen in Argentinië. De afde ling Oegstgeest heeft die mogelijk heid aangegrepen om, behalve het opzetten van een plaatselijke Argentinië-actie, ook wat meer be- kendheidte geven aan het werk van de afdeling. De Oegstgeester afdeling werd twee jaar geleden opgezet, gesplitst in twee delen: een adoptiegroep en een werkgroep. De adoptiegroep zet zich vooral in voor individuele gevangenen De werkgroep houdt zich meer in algemene zin bezig met het lot van politieke gevange- Schrijfavonden Mevrouw Van der Pot, contact persoon voor Amnesty Internatio nal in Oegstgeest, vertelt over de adoptiegroep: „Deze groep richt zich steeds op drie individuele ge vangenen uit drie verschillende landen. Eén uit een kapitalistisch land, één uit een communistisch land en eén uit een ontwikkelings land. „De werkgroep daarentegen zorgt ervoor dat zoveel mogelijk brieven, kaarten en petities verstuurd wor den naar allerlei landen in de we reld. Om dat te kunnen doen orga niseren we eens per maand schrij favonden in het gemeenHcentrum aan de Lijtweg". "Amnesty" aldus mevrouw Van der Pot, „Is een onpartijdige orga nisatie die werkt voor de vrijlating van politieke gevangenen, die om hun overtuiging, ras of geloof ge vangen zitten. Voorwaarde daarbij is wel dat ze geen geweld gebruikt of gepropageerd hebben". Op de vraag of dat ook betekent dat Mevrouw Van der Pot: Voor iedereen". Amnesty International van haar medewerkers politieke onpartij digheid eist en of dat niet tot span ningen binnen het eigen apparaat leidt antwoordt mevrouw Van der Pot: „Persoonlijk heb ik er geen moeite mee, maar van niemand mag gevraagd worden er geen poli tieke mening op na te houden. Bin nen Amnesty moetje echter bereid zijn je mond open te doen voor ie dereen. die waar ter wereld ook, woont in een land waar de mensen rechten geschonden worden. Dat wij dat nu juist doen is noodzake lijk omdat men het in die landen zelf niet kan". Recht herstellen Over Argentinië, het land waar de huidige actie van Amnesty Interna tional zich op richt, zegt mevrouw Van der Pot: „Sinds de coup van 1976, waarbij de regering van Maria Slotfeest In het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zaterdag avond een feest gegeven ter af sluiting van het seizoen. Dat feest is bestemd voor iedereen die direct of indirect iets met het centrum te maken heeft. En voor wie nog nooit in het Vrije tijdscentrum is geweest, is dit een goede gelegenheid. Het programma is gevarieerd: een zigeunerorkest, een folk-duo, clowns, een jazz-formatie, de popgroep First Love, demon straties van volksdansen en jazzballet, een doorlopend filmprogramma en daarnaast nog een aantal verrassingen. Het feest begint om acht uur en is om twee uur afgelopen Hannekemaaiers "De Hannekemaaiers, Duitse gastarbeiders uit vroeger eeuwen". Daar spreekt mejuf frouw G. F. van Asselt over, dinsdag om kwart voor acht in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam in Wassenaar. Zij doet dat in aansluiting op de ledenvergadering van de His torische Vereniging Oud- Wassenaar, die om half acht begint. Een van de voorstellen voor deze vergadering is het instellen van e?n speciale werkgroep archeologie, in verband met de onderzoekin gen in het gebied Ter Weer. Fancy Fair In de Lucas van Leijdenschool aan de Leidse Aalmarkt is vanavond een fancy fair. Van zeven uur tot half elf. Het geld dat op deze manier verdiend wordt, wordt gebruikt voor al lerlei creatieve activiteiten op vrijdagmiddagen. Want reke nen en taal staan dan niet meer op het rooster. De tijd van meester Kwel is nu eenmaal voorbij. Voorschoten (1) Introduceren wij thans de ge meente Voorschoten in deze rubriek. De gemeente trou wens waarvan wij nog enige vrachtauto's gevuld met wilde havanna's te goed hebben. Maar dit terzijde, hoewel het niet onbelangrijk is. Deze ge meente meent er goed aan te doen het dorpscentrum te ver levendigen. Daarom zijn er in deze kom bet komend week einde tal van activiteiten. Zo kan de historische dorpstoren van tien tot twaalf uur bezich tigd worden. Voor het Am bachtshuis op de Voorstraat is er een ruilbeurs voor kinderen. Ieder kind mag zijn eigen spul letjes onder de bomen uitstal len en kan dan "winkeltje" gaan spelen. Wij achten thans de tijd rijp voor een tussenkop, die we Voorschoten (2) zullen Voorschoten (2) De atletiekvereniging Bata ven en de voetbalvereniging SVLV hebben voor zaterdag een parkenloop in Voorscho ten op touw gezet. De start is om elf uur, voor iedereen die zich bewegen wil. Het is toegestaan om tijdens het lopen wilde havanna's te roken. Mits de rook niet in het gezicht van de juryleden wordt geblazen. De Stichting Bin nensport komt zaterdag trou wens ook naar buiten (wie be grijpt deze woordspeling?) en houdt een speldag voor de hele familie op het terrein van de ijsbaan. Gaan we even terug naar vrijdagavond: Benve- nuto geeft dan een concert in het winkelcentrum Noord- ZOETERWOUDE - Gisteren stond „Zoeterwoude 700" in het teken van EHBO- en brandweerdemon straties. Omstreeks half acht begon op het industrieterrein een tot in de pun tjes toe verzorgde demonstratie de beide EHBO-verenigingen. Zoeterwoude 700 jaren Op telkens verschillende plaatsen werden verkeersongevallen in scène gezet, met „zwaar gewonde" verkeersslachtoffers. Het geloei van sirenes van de politie en ac Leidse Eerste Hulp Dienst was niet van de lucht. De gehele demonstratie deed op vallend echt aan. Wanneer ergens een ongeval via de speaker gemeld werd, stroomde het talrijke publiek naar de plaats des onheils. De on middellijk toegesnelde EHBO-ers wisten de slachtoffers telkens op snelle en professionele wijze via de ziekenauto af te voeren. De strakke en gedisciplineerde uitvoering van deze aan de realiteit grenzende Kennedylaan 11, Oegstgeest, bijeen komst Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werk- avond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 22, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Museum v. Volkenkunde, Steenstraat, 'lezing over transcendente meditatie, 8 Bedrijfs-Technische School, Javastraat, bijeenkomst plan-begeleidingsgroep De Kooi, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie middenstand, 8 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur van de rechtskundige dienst, leden van het C.N.V. Leiden, 7.30-8.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, zeefdrukken, volks dansen, jazzballet, astrologie, potten bakken, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 8-9 uur nam. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. 't Breehuys, Repelsteel. 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, gespreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie. 8-10 uur nam. Welfare-lokaal, Leidseweg 33. Voor schoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden- bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Stadhuis, vergadering werkgroep wij- Vrijetijdscentrum, avond over het leven, wonen en werken van Leidenaren van 1850-1914, met dia's, foto's e.d., 8 uur show dwong respect af bij het pu bliek. In samenwerking met de EHBO werd daarna door de Leidse brandweer op vakkundige wijze een slachtoffer van het dak van de fabriekshallen naar beneden ge bracht. De op de brancard liggende gewonde, werd, nadat zij hangende aan de schuifladder ongeveer 10 meter boven de grond zweefde, heel rustig naar de begane grond getakeld. Hierna werd door een aantal brandweerlieden in mum van tijd bijna de helft van de fabriekshallen nat gespoten. Het waterballet was nog niet ten einde, want met de hoogwerker werd gedemonstreerd hoe een eventueel brandend dak, dat vanaf de grond moeilijk te be naderen is, geblust, kan v/orden. Vervolgens verrichtten vier brandweerlieden werkzaamheden op de top van de dertig meter lange ladderwagen. Tot slot werd ge toond hoe een in brand gestoken auto vliegensvlug' met schuimblus-apparatuur geblust kan worden. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, teiefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Onderwijswinkel Peron omver werd geworpen door generaal Fidela, is Argentinië een onveilig land geworden, waar bur gers van hun elementaire burger lijke en politieke rechten beroofd zijn. Er vinden veel ontvoeringen plaats - ook van vluchtelingen die vanuit andere Zuid-Amerikaanse landen hun heil in Argentinië had den gezocht - en soms worden hun lijken, vaak verminkt, teruggevon den". Met de huidige actie hoopt Am nesty de martelingen in Argentinië te beëindigen en het recht in het land te herstellen. Om dat te berei ken wil men Nederlanders brieven en kaartjes naar Argentijnse autori teiten laten sturen. Dat zou bij voorkeur in het Engels of Spaans moeten gebeuren. Omdat niet ie dereen die talen beheerst heeft Amnesty International voorge drukte kaartjes die alleen maar ge tekend hoeven te worden. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De Kroon is van mening dat het niet nodig is langs de Verlengde Nassaulaan in Zoeterwoude grond te onteige nen ten behoeve van de aanleg van trottoirs en voortuinen van bungalows. De Raad van State heeft de plannen van de gemeente Zoeterwoude om daar te gaan onteigenen afgekeurd. Een en ander speelt zich af in het bestemmingsplan Hoge Rijndijk Oost. De onteigening zou ten koste gegaan zijn van de voortuinen van woningen, die daar nog niet zo lang geleden gebouwd zijn. Overigens heeft het bestemmingsplan nog geen rechtskracht, omdat er nog altijd een beroepsprocedure tegen loopt. onder auto LEIDEN - Een 57-jarige ster van Leiden kreeg een hoofd wond en een dubbele beenfractuur, .toen ze gisterochtend met haar fiets op de kruising van de Haarlem merweg en de Willem de Zwijger laan onder een auto kwam. De vrouw, die van de Haarlemmerweg kwam en links af de Willem de Zwijgerlaan in wilde slaan, zou bij het oversteken niet van het fietspad gebruikt hebben gemaakt. Volgens de politie kon de automobilist, een 20-jarige Leidenaar, een botsing niet voorkomen. De gewonde fiets- ter is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren) Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Dierenhulpdienst Hofland. Om lialf acht. Wij ste ken thans een wilde spriet op, armoede natuurlijk, maar de gemeente Voorschoten is nu eenmaal zo krenterig. Voorschoten (3) Avanti zorgt zondag voor een fietstocht vanuit Voorschoten naar de Rottemeren. De af stand bedraagt vijftig kilome ter en de start is om negen'uur bij sporthal De Vliethorst. Dan is er maandagavond het eerste orgel-beiaardconcert van dit seizoen in de Dorpskerk. Om acht uur. En in het atelier Mo lenlaan 3 is vrijdag, zaterdag en zondag de tentoonstelling "Dieren" te bezichtigen. Het is voorwaar geen sikkepit wat zich allemaal in de bruisende gemeente Voorschoten gaat af spelen. Wat ontbreekt is een collecte, waarvan de op brengst in wilde havanna's zou kunnen worden gestoken. Het is maar een subtiele wenk. De Klinker Bij dit al mag niet vergeten worden dat het Leidse club huis De Klinker donderdag avond om acht uur een open huis houdt. Een expositie van datgene wat er op het gebied van fotografie, handenarbeid en naaiclubs in het afgelopen 'zoen is gemaakt. Laat ons i bravo uiten. Bravo. Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den. katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Leidse Rechtswinkel 130775. Geopend: ma.en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 1X30-20.30 uur. Van Hoge-, ndorpstraat 35: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raausvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, ven Hogendorpstraat36,ma. 10.30-11.30 utr, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt- -tier. Top 761198, woensdag 10.00-13. stadwijk, Ferenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. ZOETERWOUDE - In het bejaardencentrum Huize Emmaus in Zoeter woude vierde het echtpaar Schenkeveld-Van Gaaien gisteren hun 60-jarig huwelijksfeest. Jan Schenkeveld, in juli hoopt hij 90 jaar te worden, is een geboren ZoetewoudenaarOngeveer 55 jaar is hij veehouder geweest op zijn bedrijf aan het Westeinde. Ondanks zijn overvolle agenda in verband met Zoetwoude 700, bracht burgemeester Detmers rechts op deze foto met zijn vrouw het echtpaar Schenkeveld gisteren een bezoek. ,£edert mijn loopbaan in Zoeterwoude is dit de eerste keer dat ik een 60-jarig huwelijk meemaak", aldus de burgemeester. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEM EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Vitte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor be-aling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalibonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per postƒ219,10 Losse nunmers 0,60 Abonnenentsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geer administratie- en in- cassokosen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2