EENHEID VRAAGT ACTIE „Schuim" in het vuur Bert Scheuneman sprint in Milkrace naar de zege Tweede plaats Leids team in Frans toernooi .emsmsm- „Geloof en Kerkorde" vijf tig jaar KONINGIN SCHONK GIFT VOOR LEIDSE SYNAGOGE Joop Zoetemelk vijfde in Dauphiné Liberé LEKKER E83EE3R1 WOENSDAG 1 JUNI 1977 De hervormde synode heeft op de agenda ran haar zomerver gaderingdie van 13 tot en met 15 juni zal worden gehoudende problematiek van Zuid-Afrika en die van de kernenergie ge plaatst. De discussie over het eerste on derwerp, dat dinsdagmiddag 14 juni op het programma staat, zal vooral uitgaan van een nota van het bestuur (moderamen), waarin een overzicht wordt ge geven van het beleid van de Hervormde Kerk in de afgelo pen jaren ten aanzien van de Zuidafrikaanse problematiek. In de synodevergadering van november vorig jaar is om een bespreking van dit onderwerp gevraagd. Aanleiding daartoe ivas een voorstel van de werk groep "raciale vraagstukken" van de Raad van Kerken in Ne derland tot eventuele verdere initiatieven in verband met het racisme in Zuid-Afrika. Zomerzitting herv. synode over Zuid- Afrika en kernenergie Informatiemateriaal van de consultatiegroep "kernenergie" van de Raad van Kerken en een daarop gebaseerde poging tot een advies aan de synode van de hervormde raad voor overheid en samenleving zullen als uit gangspunt dienen voor een be spreking van de problematiek die samenhangt met de opwek king van kernenergie voor de algemene en industriële ener gievoorziening. Dit punt komt maandagavond en dinsdagoch tend 13 en 14 juni aan de orde. In de synodezitting van maart is om een dergelijke discussie gevraagd omdat men een aan zet tot meningsvorming van ur gent belang achtte, een wens die door de raad voor overheid en samenleving volledig wordt ge deeld. Verder zal de synode opnieuw praten over de vraag van de sa cramentsbediening door hulp predikers. In de synodezitting van maart werd besloten dat de twee commissies, die daarover hadden gerapporteerd tot een gezamenlijk voorstel zouden moeten komen. Het rapport met dit voorstel is nu gereed. Volgens de leider van de afdeling "Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van Kerken, dr. Lukas Visscher, wordt het tijd dat de inzichten van de theologen door de kerken in praktijk worden gebracht. Op zoek naar de zichtbare een heid moeten we overgaan van het plannen maken naar actie, zei hij. Zaterdag 11 en zondag 12 juni wordt vanuit Leiden, Noordwijk, Gouda, Den Haag, Delft en Rotter dam een pelgrimstocht gehouden naar Banneux - Notre Dame, „Ma ria's genade-oord" in de Belgische Ardennen. Belangstellenden in omliggende plaatsen kunnen zich daarbij aansluiten. Men kan zich opgeven bij het Diocesaan Banneux-secretariaat, postbus 16, Nootdorp, of wat Leiden, Noord- wijk en Zoeterwoude betreft bij de volgende adressen: zuster Theodo ra, Haagweg 49, Leiden, tel. 125164, mevrouw Van Houten, Voorstraat 145, Noordwijk, en mevrouw Van Leeuwen Noord Aa 2, Zoeterwou de, tel. 01715-1277. De tocht begint op zaterdagmiddag 11 juni rond het middaguur. Men overnacht in het congrescentrum Rolduc te Kerkrade. Alle deelne mers krijgen in Banneux een her inneringstegel met het thema van de bedevaart: „De mens leeft niet van brood alleen, maar van ieder woord dat komt uit de mond van God". Het is dit jaar 25 jaar geleden dat de organisatie voor deze pel grimstochten werd opgericht. EO-landdag Aanhangers van de Evangelische Omroep kiezen zaterdag 11 juni een andere richting. Die brengt ze in het Utrechtse Jaarbeurscomplex, waar deze omroep dan zijn jaarlijkse landdag houdt, die ditmaal in het teken staat van het tienjarig be staan van de EO. Vorig jaar trok de landdag niet minder dan 18.000 mensen. Het thema van de ko mende dag is: „ik ben de weg en de waarheid en het leven; niemand komt tot de Vader dan door Mij". Sprekers zijn ds. W. Glashouwer, voorzitter van de EO, drs. L. P. Do renbos, directeur, de heer D. Jan Bruijn, evangelist te Wassenaar en bestuurslid van de omroep, en ds. G. van den End, hervormd predi kant te Papendrecht. Medewerking verlenen de Noordveluwse man nenkoren (600 man), een grqot meisjeskoor uit Hoogeveen, de Zwolse zanggroep The Burning Candles, de alt Reinata Heemskerk en de zanger Harry Smink. Er is ook samenzang onder leiding van Ane Pronk met medewerking onder anderen van Jan van Weelden aan het orgel. In de Bernhardhal van het complex wordt de kleine kinde ren een eigen programma -aange- boden. Wie voor deze dag, die om half 11 begint en om 4 uur is afgelopen, met de bus naar Utrecht wil, kan zich opgeven bij een van de volge nde personen: C. J. Vermeulen, Leiden (tel. 765653); J. Kol, Leiden (131755); H. Benning, Leiderdorp (tel. 894588) en J. Buurman, Oegs- tgeest (tel. 150230). Vorstelijk Het bestuur van de Israëlitische Gemeente in Leiden heeft voor de restauratie van de synagoge aan het Levendaal een gift van 30.000 ontvangen van het Prins Berhard- fonds. Ook de koningin heeft met een bedrag blijk gegeven van haar sympathie voor dit doel. De heer Lesgever van de restaura tiecommissie deelde ons mee, dat er van kerkelijke en particuliere zijde nog regelmatig giften binnne- kgmen. Zo berichtte een pastoor uit een dorp in de omgeving van Lei den, dat het parochiebestuur had besloten 250 over te maken en dat hij er, gezien zijn vroegere relaties met het jodendom en de worteling van het christendom in de joodse godsdienst, zelf behoefte aan had, dit bedrag te verdubbelen. Een extra stimulans voor restaura tiecommissie en bestuur isl dat de subsidiëring van de restauratie door de rijksdienst voor de monu mentenzorg nu officieel is geregeld. Orgelserie De commissie Pro Organo et Mu- sica te Katwijk heeft weer een serie orgelconcerten in de Triumfator- kerk aldaar op stapel staan. Op vrijdag komt Charles de Wolff uit Zwolle naar Katwijk, op 5 augustus Gerard Akkerhuis uit Den Haag en op 7 oktober speelt plaatsgenoot Nico de Raad. Op 2 september ver zorgt het Leids Kamerkoor met het Barokensemble een concert. Aan het concert met Nico de Raad werkt de fluitist Courtney Westcott mee. Niet alleen Er komt deze week een boek uit, dat een „evangelische visie op ho mofilie" bevat. Het heet: „Een mens hoeft niet alleen te blijven". De uitgever is Ten Have in Baam. Twee werkgroepen hebben na mens een aantal kerken in Neder land deze publikatie voorbereid, te weten de Centrale pastorale werk groep Homofilie (die ressorteert onder het Nationaal centrum voor geestelijke Volksgezondheid) en de Werkgroep Homofilie (die door de Raad van Kerken in het leven werd geroepen). „Ook in de kerken kan men niet meer heen om het feit dat zo'n 5 van de 100 leden homofiel zijn", zo wordt in de aankondiging van het boek opgemerkt. „Toch blijkt in de praktijk de aanvaarding van dit feit problemen te scheppen, die van plaats tot plaats en van gemeente tot gemeente verschillend van aard en diepgang zijn. Vaak wordt nog onderscheid gemaakt tussen geaardheid en praktijk. De moraal is dan: we zullen het tolereren datje zo bent, als je maar niet je geaard heid in de praktijk laat blijken. Zo wordt de homofiele naaste in de kou gezet". Het boek richt zich niet alleen tot hen die homofiel zijn, maar ook - en soms vooral - tot hun omgeving: ouders, verwanten, echtgenoten, vrienden en vriendinnen. Beroepen Beroepingswerk - Hervormde Kerk: Beroepen te Vlaardingen J. Mansvelt Zwijndrecht, te Stnjen J. D. van Roest Ederveen. te Rhenen P. van Die Wolfaartsdijk, Te Nij megen H. Frijiing aldaar. Te Baam H. Ommering Glanerbrug; aange nomen naar Assen J. Walstra Ber gen (NH), naar Papendrecht (bui tengewone wijkgemeente in wor ding) G. H. Otte Aagtekerke, naar Zevenbergen S. T. Baarda Nun- speet. de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Bladel S. P. de Roos Rotterdam: bedankt voor Veenen- daal J. Koppenol Huizen, voor Bleskensgraaf E. M. Bakker Nieu- werkerk aan de IJssel. Geref. Ker ken: aangenomen naar Spijkenisse J. W. Muntendam Heerjansdam, naar Noord-Scharwoude kandidaat H. Veer Amsterdam-Bijlmer. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Damwoude K. D. van Dijk Zwijndrecht, voor Hasselt C. J. Smelik Enschede, voor Schild- wolde A. den Broeder 't Harde. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor IJmuiden A. Bijkerk Aalten. Geref. Gemeenten: bedankt voor Oudemirum J. Mijnders Ridder kerk. Oud-Geref. Gemeenten: Bedankt voor Urk C. Smits Hardinxveld. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen naar Rotterdam J. van Beek (proponent) Utrecht. Uit een onderzoek van het rk sociaal-instituur KASKI in Den Haag is gebleken, dat bijna 91 pro cent van alle als rk geregistreerde levendgeborenen in de Neder landse kerkprovincie wordt ge doopt. Het doopcijfer loopt wel te rug. In 1965 bedroeg het nog 97.6 procent. De Wereldraad heeft rond pinkste ren het 50-jarig bestaan van de beweging "Geloof en Kerkorde" herdacht. Deze beweging werd in 1948 als afdeling van de Wereld raad voortgezet. Juist wél Haar oorsprong ligt eigenlijk in de wereld-zendings-conferentie die in 1910 in Edinburgh werd ge houden, waar kwesties als "leer" en "kerkbegrip" beslist taboe Terug in de Verenigde Staten, stak de Episcopaalse bisschop Char les Henry^Brent niet onder stoe len of banken, dat er juist wél over de verschillen tussen de kerken gepraat zou moeten wor den, wilde het ooit tot een echte eenheid kunnen komen. Ter voorbereiding van een conferen tie daarover legde hij contacten met kerken over de hele wereld. Het duurde tot 1927 voordat die conferentie, in Lausanne, kon worden gehouden. Daar was men achttien dagen bijeen om te luis teren naar eikaars standpunten. De eenheid werd duidelijk er kend als Gods wil, als was de rk kerk op die conferentie de grote afwezige. Maar sinds 1948 is ook deze kerk in de afdeling Geloof en Kerkorde van de Wereldraad vertegenwoordigd. Behalve met verschilpunten tussen de kerken houdt de afdeling zich ook bezig met actuele proble men, zoals het verband tussen de eenheid van de kerken en de een heid van de mensheid. Drempelvrees Dr. Vischer constateerde in de ker ken een zekere "drempelvrees". Als voorbeeld noemde hij het do cument van de afdeling Geloof en Kerkorde over doop, eucharistie en ambt. Daarover zijn protes tantse, rooms-katholieke en ort hodoxe theologen het eens ge worden, maar uit recente ant woorden van zo'n 85 kerken op dit document blijkt, dat deze er niet goed raad mee weten, hoe zij Veiligheidshalve heeft een niets aan het toeval overlatende kerkvoogd onder de zeventiende-eeuwse kansel in de hervormde kerk van Kloe- tinge een schuimblussers neergezet. De driebeukige pseudobasiliek in dit bij Goes gelegen dorp is in de jaren '70 voor heel veel geld bijzonder fraai gerestaureerd en de kerkvoogdij heeft daarvoor zo diep in de beurs moeten tasten dat alleen al de gedachte aan een mogelijkheid van brand haar onrustig maakt. Gebouw en inventaris zijn daarom met alle moge lijke voorzorgen omgeven. De Kloetingers beschikken over genoeg humor om over de „liturgische brandbus" de nodige grapjes te maken. Zo zou het apparaat ook ge bruikt kunnen worden als de man op de preekstoel in het - tegenwoordig nogal schaarse - vuur van zijn preek zelf vlam mocht vatten. Men heeft zowaar ook een symbolische waarde voor het ding gevonden. De oude Statenvertaling is in Zeeland nog altijd geliefd, en daarin valt te lezen (Ezechiël 24) dat „het schuim" in het vuur moet. De gebruik saanwijzing op de bus vermeldt dat trouwens zelf ook. En nu maar hopen dat de niet zo kerkeli jk-gezinde pinkstermensen in de plaatsing van het apparaat geen bevestiging zien van hun verwijt aan het adres van „het instituut" kerk, dat daar de Geest wordt uitge blust op concrete suggesties moeten ingaan. Toch zag dr. Vischer een verbete ring van de sfeer. "Vooral dank zij het werk van de theolqgen zijn kerken gekomen tot erkenning van eikaars doopsel en huwe lijk", zei hij. Vischer gaf in Genève een perscon ferentie ter gelegenheid van het gouden jubileum van de afdeling. In Lausanne, waar in 1927 meer dan 400 afgevaardigden van 127 kerken bijeen waren, werd zon dag een internationale herden kingsdienst gehouden. Eurovisie zond deze uit. De Duitse theoloog prof. dr. Jürgen Moltmann, die docent is aan de universiteit van Tübingen, merkte in een voordracht op, dat er tussen de kerken geen leerstel lige verschillen meer zijn die scheiding zouden kunnen recht vaardigen. Het zijn de kerkelijke praktijk en gezagsdragers die scheiding in stand houden. DOURGES - Het Leidse voetba lelftal voor spelers tot 21 jaar is tij dens een groot internationaal toer nooi in Dourges (Frankrijk) tweede geworden. In de finale verloor de Leidse équipe met 3-1 van Charle roi. Aan dit toernooi werd onder meer deelgenomen door het Poolse Ruch Chorzow, Hamburger SV, Hannover'96, FC Luik, Charleroi, RS Roubaix en Dynamo Kiev. Het Leidse selectie-elftal was door de organisatie van de Tour de France Leiden uitgenodigd om in Dourges te spelen en werd begeleid door Piet Kantebeen. Het driedaagse evenement werd omlijst met een ontvangst van spelers op het stad huis, een taptoe en een lunapark. Het Leidse elftal speelde de eerste wedstrijd tegen de betaalde jeugd spelers van FC Luik. Lugdunum- speler Bennie de Roo was hier de matchwinnaar 1-0. Jan Klein, Ger- rie Nachtegaal en Paul Goozen za gen goede scoringskansen net na ast of over gaan. Diezelfde dag ('s avonds) traden de Leidenaars aan tegen Stade Heninios. Doelpunten van Jan Klein, Paul van Goozen en Ronnie Bekooy brachten de Leide naars een moeilijk verkregen zege. nadat de Fransen tot vlak voor tijd nog met 2-1 hadden voorgestaan. Tegen Ruch Chorzow speelde het Leids selectie-elftal doelpuntloos gelijk. Tegen Hannover'96 hadden de Leidenaars het uiterst gemakke lijk. Rob Aniba scoorde al na vier minuten 1-0. Binnen tien minuten scoorde Hoogenboom 2-0 en 3-0, in de tweede helft scoorde hij zijn derde doelpunt. Rob Bekooy be paalde de eindstand voor de Leide naars tenslotte op 5-1. Door deze zege was het Leids selectie-elftal eerste in de poule geworden en kwam het team in de Finale tegenover Charleroi te staan. Voor vierduizend toeschouwers, die toegangsprijzen van 5 tot 30 gulden moesten neertellen, hebben de Belgen voor een wanvertoning gezorgd. Mede-oorzaak hiervan was de scheidsrechter, die alle charges van de Belgen in eerste in stantie toestond, maar toen een maal het publiek zich er mee ging bemoeien in de tweede helft uit eindelijk toch twee Belgen het veld uitstuurde. Hoogenboom, Nagte- geller. De Roo en Teeuwen zaten toen al geblesseerd aan de kant, onder meer na kaakslagen. Rob ADVERTENTIE Vanavond om 8 uur SJZ Meerburgcombinatie tegen Oud Internationals De aftrap wordt verricht door WIM RIJSBERGEN. Aangeboden door de Korevaar Garage te Leiden. LEICESTER - Bert Scheuneman heeft gisteren een geslaagde poging gedaan de Poolse over macht in de Milkrace te doorbreken. Hij zege vierde in de tweede etappe over 164 kilometer van Kings Lynn naar Leicester in de eindsprint van de voltallige groep. Aruba werd zelfs eenmaal finaal te gen het gras geslagen. De Belgen wonnen met 3-1. Rob Bekooy redde de Leidse eer, voordat de scheidsrechter tien minuten te vroeg zou affluiten. Bij de prijsuitreiking viel de Leidse selectie een enorme bokaal ten deel en mocht aanvoerder Van Ginkel tevens prijzen in ontvangst nemen voor de best spelende en meest aanvallende ploeg. De doelverde- digers Drillenburg en Van de Berg vielen eveneens in de prijzen. Winnaar Foyt krijgt zes ton INDIANAPOLIS - A. J. Foyt, afge lopen zondag winnaar van de be roemde 500 mijl van Indianapolis, heeft aan zijn zege een bedrag van 259.791 dollar (ruim zes ton) over gehouden. Daarmee zat Foyt.diede race voor de vierde keer won, toch nog altijd 10.000 dollar onder zijn record-verdiensten van 1971, toen hij door zijn zege 271.000 dollar mocht De 23-jarige renner uit Veendam won vorig jaar een etappe in de Schotse amateurronde. Scheune man bleef oud-wereldkampioen Ryszard Szurkowski een band dikte voor. De Pool, die de eerste etappe had gewonnen, behield de leiding in het algemeen klasse ment. De verschillen zijn overigens nog zeer gering. Bert Scheuneman, die als vijfde staat geklasseerd, heeft een achterstand van drie se conden. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Bert Scheuneman (Ned) de 164 km in 3.44.09, 2. Ryszard Szur kowski (Pol) z.t., 3. Frantisek Kalis (Tsj) z.t., 4. Roger Young (VS) z.t., 5. Ian Hallam (Gbr) z.t., 6. Ad Tak (Ned) z.t. Het algemeen klassement luidt 1. Ryszard Szurkowski (Pol) 7.43.11, 2. Jan Bieniek (Pol) z.t., 3. Ian Hallam (Gbr) op 1 seconden, 4. Vondracek (Tsj) op 2 seconden, 5. Bert Scheuneman (Ned) op 3 se conden, 6. Said Goessjenov (Sov) op 4 seconden. Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 20.58.48, 2. Polen z.t., 3. Groot Brittannië z.t. Italië De Italiaan Claudio Bortolotto heeft gisteren de eerste zware etappe van de Ronde van Italië ge wonnen. Na een rit van 198 kilome ter die van Salsomaggiore via een aantal beklimmingen in de appe- nijnen naar Santa Margherita voer de, won hij de sprint voor zijn land genoten Paolini en Francioni. Bor- tolotto's teamgenoot Francesco Moser voerde in dezelfde etappe het peloton aan dat een achterstand van iets meer dan een minuut had. Moser, die vierde werd, behield de leiding in het algemeen klasse ment. Hij heeft een voorsprong van 55 seconden op de Belg Michel Pol- lentier, een van de weinige niet- Italianen in het deelnemersveld. De etappe werd gekenmerkt door twee pittige beklimmingen, die werden gewonnen door de Spanjaard Faus- tino Fernandez Ovies na een in drukwekkende solo. De stand in het algemeen klasse ment is: 1. Moser (Ita) 54 uur, 58 minuten en 33 seconden, 2. Pollentier (Bel) op 55 sec., 3. Baronchelli (Ita) op 1.15, 4 Panizza (Ita) op 2.16, 5. De Witte (Bel) op 2.42. Dauphiné De eerste etappe van de Dauphiné Liberé, gewonnen door de Frans man Bernard Hinault, had slechts 28 kilometer behoeven te zijn. Want pas in die laatste kilometers van de rit, die van Orange naar St. Etienne voerde, werd er werkelijk gefietst en werd de strijd ook beslist. In de eerste tweehonderd kilometer ge beurde er vrijwel niets. Het peloton Joop Zoetemelk: vijfde begon een uur later dan gepland aan de beklimming van de Col de Chabouret. Daarna ging alles zeer snel in zijn werk. De Spanjaard La- jarreta nam na een paar kilometer een voorsprong, maar zijn vlucht poging was niet krachtig genoeg. In de afdaling nam Merckx al snel honderd meter voorsprong. Hij werd echter ingehaald door zes an deren. Het zevental bouwde ge staag aan een voorsprong, die in St. Etienne 22 seconden bedroeg. Daar werd het een strijd tussen de beste sprinter, Hinault, Merckx en The- venet, die uiteindelijk in deze vol gorde over de finish gingen. Zoe temelk, geen sprinter bij uitstek, moest genoegen nemen met de vijfde plaats. Daardoor raakte hij ook niet meer achter dan de veertig seconden, die hij in de proloog op Hinault, de leider in het algemeen klassement, was kwijtgeraakt. Het algemeen klassement is: 1. Hinault (Fra) 7 uur, 4 minuten, 2. Merckx (Bel) op 20 sec., 3. Thevenet (Fra) op 30 sec., 4. Martin (Fra) op 40 sec., 5. Zoetemelk (Ned) op 40 sec., 6. Van Impe (Bel) op 44 sec., 7. Tor res (Spa) op 45 sec., 8. Danguil- laume (Fra) op 46 sec., 9. Martins (Por) op 51 sec., 10. Van Looy (Bel) op 53 sec. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15