DAMES-RUGBY NIET AJAKKI-BAH Dusbaba: "Ajax heeft afgedaan" Notermans akkoord met AZ'67 Hagenaar wil zich vrijkopen WOENSDAG 1 JUNI 1977 SPORT PAGINA 13 Oh, dames "Moeten vrouwen zich zoo uit sloven en inspannen, zoodat ze met verwrongen gezichten met verbeten trekkenverwil derde haren, hijgend ei} af gemat door de finish gaan? Hebben vrouwen geen andere, geen betere sport dan deze,die Dat vrouwen 's winters schaat senrijden met eleganten, maar forschen slag. dat zij zoo'n beetje tennissen met hupsche gebaartjes, dat ze glijden op een rijwiel, zacht- kens zonder zich in te span nen, langs slingerende paden door bosch en hei: dat ze zich laten meevoeren in een auto, aan het stuur zittend, gerief lijk in de kussens: dat ze paardrijden, één geheel van sierlijkheid met den edelsten viervoeter van de wereld: dat ze dansen of in'den stuurstoel van een wherry zitten, dat ze zelf eens de riem ter hand ne men en de mooie roeibewe ging verrichten zonder dat die storend op haar gratie werkt.we kunnen t ons al les best voorstellen. Maar sport die zooveel eischt, zoo groote inspanning neen die is niet voor de vrouw. Daar zijn ze beide te goed voor, de vrouw en de sport". Dit mooie, barokke stuk proza schreef de sportredactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant in 1928 bij de intro ductie van de dainesatletiek op de Olympische Spelen van Amsterdam. Hardlopen voor de vrouw dat kon echt niet - 50 jaar geleden. Damesrugby Gelukkig heeft het vrouwvolk zich niet al te veel aangetrokken van wat mannen als "gratiever- storend ondervonden, want dan had het nooit verder dan netjes zitten op de divan geko men. Maar de sublieme regelen van bovenstaand stuk spookten toch wel door mijn hoofd toen ik mij op tweede pinksterdag naar de Kikkerpolder spoedde om getuige te zijn van de Leid se première van het damesrugby. Naar schatting 200 anderen hadden aan hetzelfde voorne men uitvoering gegeven. Allemaal mensen met een be denkelijke inborst natuurlijk, want ze kwamen om dingen te zien die ze eigenlijk niet be hoorden te zien. als u begrijpt wat ik bedoel. Van echt damesrugby (vrou- wenrugbv) kwam weinig te recht, omdat de gasten uit Wa- geningen niet kwamen opda gen wegens personeelstekort. Daarom speelden de DIOK- dames tegen de DIOK-junioren en die acteerden zo goed dat het voor wie slecht keek net een echte wedstrijd was. Damesrugby - bij die term hoor ik vele vrouwen en mannen al roepen: ajakki-bah. En de hier boven aangehaalde schrijver van het NRC-artikel anno 1928 (een figuur die de vrouw hoofd zakelijk als franje aan de arm van de man zag) zou bij de ge dachte alleen al ter plekke dood achter zijn pen zijn gebleven. Het beeld van manwijven duikt meteen weer in allerlei hoofden op. Ten onrechte, zoals ik met eigen ogen heb kunnen consta teren. Bij de DIOK-dames wa ren geen kenau's; Liesbeth en Jose deden zelfs even mijn neus vleugels trillen. Dat ging dus best. Verder werd er heel redelijk ge speeld, voor beginners. Wat mij betreft (maar wie ben ik) kan er tot lengte van dagen door da mes rugby worden bedreven. Al vermoed ik toch dat het bij niet meer dan een incidenteel potje zal blijven. Taak John van der Born was, zo ver nam ik uit de krant, mede organisator van de succes volle Rommelmarkt voor sportverenigingen die zeer onlangs in de M enkenhal werd gehouden. Hij schatte vorige week maandag de om zet op tussen de tachtig en honderdduizend gulden. "Niet gering he", verklaarde hij. "Komt allemaal ten goede aan de Leidse sportvereni gingen. Taak voor de over heid eigenlijk. Maar die doet niets." Ik vind dat een nogal merk waardige opstelling van de' heer Van der Born. Ik neem niet aan dat hij het tot de taak van de overheid rekent om rommelmarkten te organise ren, hoewel dat er wel enigs zins op lijkt. Dat de overheid niets doet .zoals hij beweert, is onzin. Vermoedelijk wil hij ermee zeggen dat de overheid niet voldoende doet voor de sport. Dat ben ik in grote trekken met hem eens, al vind ik weer wel dat juist Leiden de laatste tijd niet te klagen heeft. Een op merking als van Van der Born mist dus de broodnodige nuancering. Maar dat even daargelaten: het kan nooit de bedoeling zijn dat de overheid zo'n beetje alles voor de sportwereld regelt. Spaar me. Ik zeg dat maar even want voordat je het weet roept ie dere organisator van bazaar, rommelmarkt of snuisterijen- tempel dat "hier eigenlijk een taak voor de overheid ligt". Gouda-Leiden Met verbazing overgaand in verbijstering heb ik kennis genomen van de manier waarop zes (van de elf) ver enigingen van de Goudse Voetbalbond de afdelingssa- menwerking tussen Gouda en Leiden torpederenDat ze van de geïntegreerde competitie afwillen, is hun goed recht, maar de manier waarop slaat werkelijk alles. De argumenten die ze voor hun besluit aanvoeren, variëren van wat gezocht (reiskosten) tot volstrekt klunzerig ("we worden in Leiden niet aardig ontvangenMaar het ergste is wel dat de zes (Ammerstol, Bergambacht, Schoonhoven, Nieuwerkerk, Gouderak en Stolwijk) er absoluut niet over willen praten. Van een hoorzitting in War mond bleef het zestal weg. een poging van het Goudse afde lingsbestuur om over de kwes tie te discussieren werd afge wezen. De zes hebben nu een maal een nipte meerderheid en daarmee basta. Eens heb ik de Leidse afdelingsvoorzitter Dusee een beet je verweten dat hij in deze zaak te stiel op een breuk afkoerste. Ik houd vol dat het verwijt op dat moment juist was. Er diende eerst te worden bemiddeld. Het vervolg heeft echter geleerd dat de zes met een halsstar righeid, een betere zaak waardig, oren en ogen dicht wensten te houden BJÖRN BORG: alleen al dat bandje c fortuin op. Zelfs het openlijk verdedigen van hun standpunt vonden ze niet nodig. Punt isnu trouwens niet meer óf de samenwerking wordt ont bonden, maar wanneer er weer gescheiden competities zullen zijn. Leiden en vijf Goudse clubs zeggen: met in gang van 1978/79. want daar voor zijn we destijds een mondelinge overeenkomst aangegacri. Niks daarvan zeggen de zes Goudse clubs, zijn hoofd brengt jaarlijks e spraken. Maar je krijgt dan een competitie vol irritatie en de hemel weet wat dat op het voetbalveld aan taferelen zal geven. De vraag is wat de KNVB zwaarder zal lateii wegen. Ik vrees het laatste. Die zes Goudse clubs toch. Klagen over een niet-aardige behandeling in Leiden en dan zelf zo'n ongenietbare hou ding aan de dag leggen. Je moet het maar kunnen. iets op nt papier gezet. De z september 1977 al gescheiden te spelen Ze willen daarvoor zelfs in ho ger beroep bij de KNVB Die i de i de zes blinde querulanten afwijzen, want mon-. delinge afspraken zijn oók af Boerenkool RCL toch op de tweede plaats geëindigd. Ik ga niet meer te rugkijken naar de dingen die verkeerd zijn gegaan. De blik wordt weer fonkelend vooruit gericht. Wil RCL volgend sei zoen dezelfde rol spelen dan zal dat nog meer inzet vergen, want zó verrassen doe je maar eén keer. Er is dus krachtvoer nodig. De wenk is duidelijk: een beetje RCL-speler zet zijn tuin nu haastig vol stronken boerenkool. Met worst. Björn Borg Dat toptennissers fortuinen verdienen, is bepaald geen nieuws. In eén goed bezet toernooi kan een sperler een bedrag winnen waarvoor een normale sterveling een jaar lang in de weer is. Iels minder bekend is dat de cracks buiten de baan nóg meer verdienen met het aan prijzen van allerlei artikelen: van tennisspullen tot auto's en van camara's tot frisdran ken. Barry Lorge van de Washington Post heeft eens nagegaan wat de Zweed Björn Borg buiten de tennisbaan opstrijkt: voor die band om zijn hoofd (met daarop het kenteken van een brouwerij) krijgt hijf 125.000 per jaar. Voor het dragen van tenniskleding van een be paald merk ontvangt hij per jaarf 475.000. Een zeker merk racket levert hem f 250.000 piek op. Tennisschoenen: f. 125.000. De zweethandjes rond de polsen zijn nog altijd goed voor f 70 .000. Dit is lang niet alles. Het lijkt er zelfs niet op. Maar laten we het hier maar even bij houden. Als Borg 's ochtends opstaat en zijn werk(tennis)kleding aan trekt, rollen de geldstukken al bij duizenden zijn bed in. U en ik moeten dan nog van de nullijn af beginnen. (Noot: wegens plaatsgebrek moet de correspondentie van de Stichting tot Behoud van de Kuisheid der Vrouw uitge steld worden tot volgende week) Jan Notermans wordt per 1 juli a.s. trainer van eredivisie club AZ'67 uit Alkmaar. Gisteren is Hans Kraay, ex- trainer en nu coördinator bij AZ'67, tot overeenstemming gekomen met de leiding van de club van Notermans, eerste divisieclub FC Groningen. Van de zijde van AZ'67 heeft men er in toegestemd binnen een halfjaar een vriendschappelijke wedstrijd in Groningen te komen spelen. Kevin Keegan, de 26-jarige spitsspeler van Europacuphouder Liver pool, zal het volgend seizoen voor de bundesligaclub Hamburger Sport Verein spelen. Manager Peter Krohn van HSV en algemeen secretaris Peter Robinson van Liverpool kwamen gistermiddag telefonisch tot een overeenkomst. Krohn verklaarde dat het transferbedrag boven de 1,6 miljoen mark lag. maar weigerde de exacte som te noemen. Dit record cijfer zou komende vrijdag in Londen worden bekend gemaakt. Dan zal het contract getekend worden. De vorige recordhouder in de Bundesliga voor wat betreft transferbedra gen is de Belg Roger van Gooi, die vorig seizoen voor een miljoen Dm van FC Brugge naar Keulen verhuisde. Fevenoord heeft gisteravond in Verona een testwedstrijd tegen het Ita liaanse voetbalelftal met 1-3 verloren. Alle doelpunten vielen in de tweede helft. Paolini Pulici zorgde voor een hattrick met treffers in de 52e, 61e en 70e minuut. Dertien rhinuten voor tijd scoorde Vreysen uit een strafschop tegen. Naast Pulici was Claudic Sala bij Italië de beste speler. De wedstrijd maakte deel uit van de Italiaanse oefencampagne voor het kwalificatietoernooi van het toernooi om het wereldkam pioenschap tegen Finland, dat over een week in Helsinki wordt ge speeld. Er waren ongeveer 20.000 toeschouwers. Na de successen op clubniveau van Liverpool heeft het Engelse voetbal gisteren een enigszins onverwachte tik gekregen. Het nationale elftal verloorop Wembley met 0-1 van Wales. Hetwas een ontmoeting voor het Brits kampioenschap waarvoor Wales de leiding heeft genomen: Voor 48.000 toeschouwers kwam het enige doelpunt uit een door James be nutte strafschop. Panatta met moeite in kwartfinale PARIJS - De als nummer twee geplaatste Italiaan Adriano Pa natta heeft zich gisteren tijdens tegen het toernooi om de open Franse kampioenschappen geplaatst voor de kwartfinales. Panatta staan won, zij het met zeer veel moei te, van de Brit Buster Mottram. Naast de Italiaan bereikten ook de Argentijn Guillermo Vilas, de Mexicaan Raul Ramirez en de Pool Wojtek Fibak de-fcwart- finales. Van deze spelers had ook Fibak vijf sets nodig om zijn tegenstander, de Westduit ser Gehring, te verslaan. Rami rez gunde de Zuidafrikaan John Yuill geen set en Vilas behoefde tegen oud- Wimbledonkampioen Stan Smith slechts vier games af te ADVERTENTIE Ideaal voor het hele gezin van 27 mei toten met5juni De sportbeurs in de Ton Menken IJsbal in Leidert (vlakbij het station) Openingstijden: werkdagen: 14 - 22 uur weekend 10-18 uur Entree Volwassenen f 4, Kinderen van 4 -12 jaar f 2,50 Tal van attrakties om naar te kijken èn zelf te doen li' M— DEN HAAG - John Dusbaba wil nooit meer iets met Ajax te maken hebben. Van alle rebellerende spelers bij de lands kampioen gaat de Hagenaar, wiens 3-jarig contract met de Amsterdammers is afgelopen, het verst, voelt zich nadruk kelijk hedrogen door Ajax en door Jaap van Praag in het bijzonder. Gisteren heeft Dusbaba de gehele middag met zijn advocaat overlegd op welke manier hij het best van Ajax afkan komen. Zelf voelt hij er het meest voor zich vrij te kopen, om dan als vrij man op zoek te gaan naar een andere voetbalclub. Een unieke zaak ook in de betaalde voetballerij, niet te vergelijken met bijvoorbeeld de zaak-Johnny Rep, die nog een contract van een jaar had bij Valencia, maar dat met 90.000 gulden heeft afgekocht, en nu transfervrij is zoals in zijn con tract was bepaald. Ajax zou altijd geld voor Dusbaba kunnen vragen, indien deze voor een andere club gaat spelen en dat wil de Hagenaar op alle mogelijke manieren voorkomen. Hij wil des noods via een kort geding van Ajax horen, hoeveel het voor hem vraagt en dat bedrag zelf op tafel brengen. De Hagenaar wil daarvoor zijn stuk grond aan de rand van de Residen tie verkopen en zijn familie zal de rest aanvullen. Er bestaat in dit soort gevallen geen enkele jurisprudentie en dat onder streept andermaal de ingewikkelde rechtspositie van de betaalde voet baller in ons land. De normale wet ten, die alle werknemers in ons land beschermen en de "wetgeving van de KNVB", die elkaar royaal over lappen. Of voor de arbitrage commissie van de voetbalbond, maar waarschijnlijker voor de bur gerrechter wordt het conflict Ajax-Dusbaba weer een hele kluif. Tenzij Ajax tijdig water bij de wijn doet en Van Praag zijn mondelinge toezegging aan Dusbaba van drie jaar geleden, dat hij bij de Amster dammers net zoveel zou gaan ver dienen als het toenmalige aanbod van Feyenoord, snel nakomt. Dusbaba is niet van plan om toe te geven, al heeft hij niet een andere club - alleen Anderlecht heeft se rieuze belangstelling getoond - achter de hand. Er is donderdag bij hen een kam pioensreceptie. Wist ik niets van. Mij zal je daar dan ook niet zien. Er zullen trouwens toch niet veel spe lers zyn vrees ik". Dusbaba heeft gelijk, Krol, Suur- bier en Geels komen niet vaker dan strikt noodzakelijk in De Meer en zullen mokkend nog hun contract uitdienen. Schrijvers (gaat de bouw in), HulshofT (misschien toch naar Spanje) en Ling (naar AZ'67?) lijken zeker te vertrekken. Maar Dusbaba is op dit moment de meest verbitterde van allemaal. Anderlecht in bekerfinale BRUSSEL - Anderlecht heeft zich gisteravond in Brussel geplaatst voor de finale van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. In de halve finales versloeg Anderlecht 'de ploeg van Cercle Brugge na ver lenging met 3-2. Na negentig minu ten was de stand 1-1. De oud- Feyenoorder Peter Ressel zorgde in de 118de minuut voor de beslissing. De drie "probleemkinderen" van Ajax. Geels (links). Schrijvers en Dusbaba zittend KPM OP WCP MEUEEÏ2 6MAkEi.oo$, HEEFT 6ELCOFP H£T 2l<JEMB>Ap OP DEZE PtP- KJ/EC TE CF&JEU (J kGMT NU Dl ET MEER TEEU6

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13