BR AND... roepen wellicht oplossing bij een aanranding JEANS-RING Mode cruise Van New look tot folklore In het zojuist voor het Kos tuummuseum in gebruik genomen pand aan de Lange Vijverberg nr. 15 in Den Haag wordt tot en met 16 oktober een tentoonstel-, ling gehouden genaamd: „Van New Look naar Fol klore". In meer dan zestig kos tuums geeft deze tentoon stelling een overzicht van de mode van de laatste dertig jaar, van de New Look van Christian Dior in 1947 tot en met de folklore-look van Yves St. Laurent in 1977. Op de tentoonstelling, die is ingericht door mej. I. Meij, zijn kostuums van Franse en Nederlandse couturiers te zien, allemaal eigendom van het Kostuummuseum, maar ook confectiemodellen. Door de vele stromingen in de mode na de Tweede We reldoorlog is er een grote verscheidenheid aan kos tuums te bewonderen. Lijnen die elkaar snel op volgen, de New Look, de H-lijn, de A-lijn en de Y-lijn en de zaklijn. Daarna de mini-mode, de felle kleuren en de lange laarzen (Courre- ges). De hot-pants ontbre ken op de tentoonstelling. In de jaren zeventig begint de mode te veranderen. Jonge mensen willen een voudige, niet dure kleding en kiezen voor spijkerbroek en t-shirts. De afkeer van de westerse consumptie maatschappij van veel jon geren leidt niet alleen tot een grotere belangstelling voor het Oosterse denken en leven, maar ook voor de fol kloristische en exotische mode. En ook die is te zien op de tentoonstelling, waar bovendien ook allerlei ac cessoires zijn te bezichtigen. André Courreges, een wollen japon van de Rotterdamse ontwerper .Cargelli Hedendaagse mode, een ensemble van Max Heymans, een folklore-pak van Frank Govers en de maxi-trui-mini-jurk van Frans Molenaar "BrancT'roepen is misschien een oplossing om een aanranding te voorkomen. Men heeft meer kans op hulp als men brand roept "help" of "aan randing". Dat is een van de punten uit het rapport van een crisis-centrum voor aanranding dat sinds een jaar in Noord-Londen bestaat. "Hoewel", zo gaat het rapport ver der, "er ook een kans is dat een voorbijganger dan naar een tele fooncel holt om de brand aan te ge ven in plaats van te kijken wie er brand roept. Het is overigens wel gebleken dat men meer reageert op de kreet "brand" dan op het roepen om hulp. De Londense brandweer heeft naar aanleiding van deze gegevens in het rapport trouwens al geprotesteerd. "We krijgen al meer dan 30.000 brandmeldingen per jaar en als deze meldingen er dan nog eens bijkomen, kunnen we het helemaal niet meer bijhouden". Het rapport van het crisis-centrum dat 24 uur per dag is geopend en direkt hulp biedt op medisch, wet telijk en vertrouwelijk terrein is niet met groot enthousiasme ont vangen. Vooral omdat het centrum voor hen niet veel goede woorden heeft. "Het is niet zelden voorgekomen dat er gesuggereerd werd dat de vrouwen de aanrandingen zelf hadden uitgelokt. Waarom lachte je dan tegen hem wordt er bijvoor beeld vaak gevraagd". Daaruit blijkt dat het geval van de Ita liaanse Claudia Caputi waar on langs veel aandacht aan is besteed, niet alleen staat. Ook de Engelse politie hecht weinig geloof aan de beweringen van vrouwen dat ze zijn aangerand. Er heeft blijkbaar een sterk wan trouwen om welke onuitgesproken of mytische redenen dan ook, tegen vrouwen die zijn aangerand als ze niet uit de middenklasse komen, maagd zijn of ouden van dagen. "Bent u aan de pil?", wordt er ook vaak gevraagd en als dan bevesti gend wordt geantwoord, is het re sultaat dat men smalend zegt, o, dan bent u onvruchtbaar en kunt u niet aangerand worden. Gebruikt men geen anticoncep tiemiddelen dan wil men nog al eens insinueren, dat men dan een aanranding heeft voorgewend om een ongewenste zwangerschap te verklaren. Scotland Yard, tegen wie de meeste van deze beschuldigingen worden geuit, weigerde commentaar te ge ven op het rapport. Wel wilde men kwijt, dat men niet gelukkig was met het centrum omdat vrouwen nu daarheen gaan en niet meer di rekt naar de politie. "Maar ook daar zal wel een reden voor zijn, aldus Scotland Yard, want de meeste vrouwen durven niet naar de politie te gaan omdat men bang is dat de aanranding dan serieus zal worden onderzocht. In het rapport van het crisis centrum, enig in zijn soort in Enge land, heeft men een andere theorie. Vrouwen gaan niet graag naar de politie omdat het niet leuk is om nog eens uitgebreid te vertellen wat er is gebeurd en de hele aanranding nog eens een keer te beleven. Bo vendien aldus het rapport, bekijkt de politie aanranding toch niet als een serieuze misdaad. Op het ogenblik wordt slechts één op de drie aanrandingen aangege ven bij de politie. Van de helft hier van komen strafzaken en daarvan levéren 60 procent een veroorde ling op. Met andere woorden 90 procent van de aanranders gaat vrijuit. Van de 84 aanrandingen die het centrum de laatste zeven maanden behandelde, werd bijna de helft bedreven door buitenlanders, een vierde door bekende en de rest door vrienden of relaties. Meer dan drie kwart van de aanrandingen is van te voren gepland en een vierde er van wordt gepleegd door meer dan een man. Het centrum behandelde trouwens ook mannen die waren aangerand door mannen. Wat vrouwen moeten doen om een aanranding te voorkomen wordt niet duidelijk uit het rapport. Soms helpt lief praten, soms slagen vrouwen die zich heftig verzetten erin de aanrander op de vlucht te jagen, terwijl extreme passiviteit juist vaak tot ernstige mishande lingen leidt. }Vaar het rapport vooral op hamert, is dat aanranding wel degelijk een ernstig misdrijf is en dat de politie deze zaken serieuzer zou moeten behandelen. Mode is één van de belang rijkste export-artikelen van Frankrijk. Inkopers uit de ge hele wereld komen daarvoor meerdere malen per jaar naar Parijs, terwijl de voorzitter van de Kamer van de Haute Couture nog eens 250.000 kilometer per jaar reist om overal in de wereld die Franse mode te tonen, te verkopen en goodwill te kwe ken voor Frankrijk. Men heeft nu eens wat anders bedacht. De Franse mode gaat een cruise maken langs havens in de Middellandse Zee. Daar voor scheepten zich op 5 mei vertegenwoordigers van vier grote modehuizen (Balmain, Carven, Lanvin en Ungaro) van vijf zeer bekende bontfirma's plus mannequins en een aantal' mensen dat graag bij wil horen, op een zeer luxe cruiseschip. Er werden vier modeshows aan ,boord gegeven, terwijl in Pira eus een galavoorstelling wordt gehouden. De cruise die 14 da gen duurde, ging via Sicilië naar Piraeus, vandaar naar Alexan- drië, Haifa en het eland Kreta. Het idee is overigens niet nieuw. Al eerder manifesteer den zich op deze manier de Franse muziek, de beeldende kunst en het theater. Samenstelling Henriëtte van der Hoeven Hoewel er in de voedingsgewoon ten in ons land in de afgelopen jaren veel veranderd is, kan men de zuurkool bij ons slechts van sep tember tot eind april kopen. Het blijft voor de Nederlander een typi sche wintergroente. In vrijwel alle andere Europese landen kan men zuurkool het gehele jaar door eten. Zuurkool is bereid Van witte kool die men met weinig zout heeft laten gisten en verzuren. Dit procédé dankt men aan de omzetting van koolhydraten in melkzuur. De kool krijgt daardoor een friszure smaak, is licht verteerbaar en bevat vrij veel vitamine c. In midden- en oost-Europa is het een volksvoedsel en daar maakt men de zuurkool nog thuis. In ons land werd de thuis-bereiding van de groente al in het einde der vorige eeuw overgenomen door de zuur koolfabriekjes uit Broek-op- Langendijk en de Scharwoudes. De groenteman die zelf nog de zuurkool uit het vat voor u op schept wordt zo langzamerhand ook al een bijzonderheid. Steeds meer betrekken we het produkt bij de grootkruideniers die het in plas tic zakjes verkopen. Die voorverpakte zuurkool uit het vat dient geen conserveermiddelen te bevatten en mag niet voorge kookt of gepasteuriseerd zijn. Óp het pakje staat altijd een uiterste verkoop-datum aangegeven. Het is belangrijk daarop te letten want na die datum loopt de kwaliteit sterk terug. Daarnaast is er ook zuurkool in de handel die wel conserveermidde len bevat, vaak is voorbewerkt, en in blik, glas dan wel in een plastic builtje is verpakt. Smaak en kwali teit hebben door de "voorbewer king" veel te lijden. Het verdient m.i. dus de voorkeur de zuurkool uit het vat - al of niet verpakt in plastic - te kopen. Sinds een tiental jaren kookt men de zuurkool veel korter dan men tot dan t'oe gewend was. In alle recep ten kwam men stoof/kooktijden te gen van een uur of meer. Ook de zuurkool voor de wereldberoemde Poolse Bigos, de Hongaarse Szé- kely Gulyasen de zuurkool schotels uit de Elzas wordt meer dan een uur gekookt. Tegenwoordig kookt men de zuur kool niet veel langer meer dan 25 minuten. Zelf geef ik er de voor keur aan om die kooktijd nog te- halveren. De zuurkool blijft dan die aangename frisheid behouden en is nog licht knapperig. Ook het zuurkoolnat vergeten we niet meer. Zuurkool behoeft niet gewassen te worden. Met het was sen spoelen we veel waardevolle en smaakstoffen weg. Zo uit het vat in de pan - eventueel aangelengd met wat droge witte wijn, lichte bouil lon of wat water - is het beste. Dat men bij zuurkool slechts var kensvlees kan eten is ook al naar het sprookjesland verwezen. Zuur kool combineert u uitstekend met gebakken vis, met lamsvlees met wild en gevogelte. Ook rauw is zuurkool heel best te genieten en als koude salade is het een goede begeleider van tal van gerechten. Gerookte makreel met een salade van zuurkool met appel en rode biet is er zo'n voorbeeld Zo'n salade maakt u als volgt: Vermeng heel voorzichtig 250 gram uitgelekte zuurkool met een zeer grof geraspte biet en een eveneens grof geraspte goudreinette. Even tueel mag u er nog een klein gehakt uitje, wat fijngesneden bieslook of wat ringetjes prei aan toevoegen. De salade zet u in de koelkast. Het sausje, dat u verkrijgt door twee eetlepels zonnebloemolie, wat ci troensap, een theelepeltje mosterd, een snufje zout, wat witte peper uit de molen en een mespuntje suiker dooreen te mengen, giet u er vlak Een zuurkoolsalade met kleine blokjes ananas (verse - en niet die flauwe uit een blikje) past heel goed bij fgzant of patrijs. Wanneer u zo'n .salade opdient in een uitgeholde ananas krijgt het geheel nog een heel feestelijk tintje ook. Met zeer kort gekookte zuurkool (niet langer dan een minuut of 12 kunt u eveneens tal van variaties bedenken. Giet na het koken de zuurkool goed af, roer er dan een borrelglaasje droge witte wijn door en vermeng de zuurkool met een grof geraspte appel. Laat het geheel slechts een minuutje warmen en dien het op. Inplaats van appel kunt u er ook ananas, rode biet, zeer fijn gesne den rode kool, wat augurken uit het zoetzuur of partjes verse manda rijnen aan toevoegen. Trouwens zuurkool gecombineerd met geweekte gedroogde appeltjes of abrikozen, met gepelde en ont pitte witte druiven, met gehakte amandelen of met gewelde rozijnen smaakt - ook al komt het u op het eerste gezicht wellicht wat vreemd voor - heel bijzonder. Tot slot nog een suggestie voor een groene zuurkoolschotel die uitste kend past bij gebakken vis. Meng door de gekookte zuurkool vier of vijf eetlepels gehakte groene krui den. Peterselie, selderiegroen, een enkel blaadje dragon en wat dille komen er voor in aanmerking. Een gehakt sjalotje, een teentje kno flook en wat prei doen het er ook heel goed bij. Het dragen van spijkerbroeken, oorspronkelijk als werkkleding in de Ver enigde Staten gebruikt,en nu als vrijetijdskleding in de rest van de wereld in de mode, heeft in Amerika tot een nieuwe rage geleid: de "Jeans-ring". Een gedecoreerde ring van koper, gemakkelijk aan jeans of tas te haken en te gebruiken als sleutelhanger of als versieringOp de ring is plaats voor een in te graveren ncyim'of tekst. Deze ringen, in vele vormen en afmetin gen, zijn binnenkort ook bij alle jeanswinkels in Nederland te verkrijgen. New Look uit 1952, veel stof en tamelijk lang. Van rechts naar links, twee ontwerpen van Jacques Griffe en een van Jacques Fath.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11