Molukse overvallers zijn bereid eis te laten vallen Pandbrief biljetten „Treintje kijken": voor veel mensen een grote attractie Machtsstrijd binnen CDA in volle gang O Westland/Utrecht Gegijzelden niet naar buitenland „Ze raakt niet snel in paniek9 MAN BEKENT MOORD PAGINA 7 DE PUNT (SP)- Zoals al werd verwacht is „treintje kijken" een van de grote pinksterattracties geworden. Vooral Eerste Pinksterdag reden honderden auto's bumper aan bumper over omringende wegen, terwijl de inzittenden probeerden een glimp van de gekaapte trein op te vangen. Op de oude weg van Assen naar Groningen ontstond zon dag af en toe een file van bijna tien kilometer. Wie niet zo goed in de omgeving bekend was. nam gewoon een wegenkaart mee waarop thuis de trein al zo'n beetje was gelocaliseerd. Terwijl moe der met de kaart op schoot de gezochte plaats probeerde te ontdekken, drukte vader telkens maar net op tijd op de rem, omdat hij weer te laat in de gaten had, dat zijn voorganger ijlings moest stoppen. Ook die auto mobilist had meer aandacht voor de trein dan voor het verkeer. Op elke open plaats langs de weg werden de auto's schots en scheef geparkeerd. Hele gezinnen, bewapend met verrekijkers (je kon er ook huren!) en foto- en filmapparatuur, stapten uit en wandelden naar een plek, die nog een handvol meters dichterbij de trein was. Maar die stond door alle afzettingen toch nog altijd op tenminste anderhalve kilometer afstand. De afzettingen werden gisteren zelfs nog uitgebreid om een verkeers- knoop als zondag te voorkomen. Ook het gedeelte van de oude weg Assen-Groningen tussen De Punt en Glimmen werd tijdelijk voor het verkeer taboe verklaard. WACHTEN DINSDAG 31 MEI 1977 ■k ASSEN - Eén van de vrijgeko men kinderen van de gijzeling in de school in Bovensmilde herstelt, met de steun van haar pop, in het zie kenhuis in Assen. Geen rust is er voor de drommen journalisten die verslag moeten uitbrengen van de gijzelingen. Een buitenlandse cor respondente (foto rechts) seint haar verhaal, midden in het Drentse veld gezeten, door. DEN HAAG/ASSEN/BOVENSMILDE /DE PUNT (ANPDe bezetting van de openbare lagere school in Bovensmilde en de kaping van de trein bij De Punt is gisteren de tweede week ingegaan. Na de vrijlating van 105 kinderen en één onderwijzer uit de school is de situatie in het Pinksterweekeinde vrijwel on gewijzigd gebleven. Het voornaamste nieuws werd giste ren in de namiddag bekend gemaakt. Justitiewoord voerster Faber verklaarde toen op nadruk kelijke vragen van journalisten in het beleidscentrum in Assen dat de Zuidmolukkers in de trein en de school de eis lieten vallen dat de gijzelaars met hen per vliegtuig naar een onbekende bestemming moesten vertrekken. Volgens mevrouw Faber hadden de overvallers zich al enkele dagen eerder bereid verklaard deze eis in te trekken. Overeind staat nog de eis dat de 21 Zuidmolukse gevan genen van de overvallen in Am sterdam, Beilen en degenen die bij het ontvoeringsplan van de konin gin betrokken waren, moeten wor den vrijgelaten en zich bij de kapers moeten voegen. Minister Van Agt van Justitie zei later dathet bepaald niet zo was dat een fase is bereikt waarin een aanvaardbare oplossing in zicht zou zijn. De bewindsman voegde er aan toe dat er voortdurend gesprekken van soms emotioneel karakter zijn waaruit blijkt dat een eenmaal in genomen standpunt weer door ka pers c.q. bezetters wordt verlaten. Naar aanleiding van de eis van de Zuidmolukkers voor een vliegtuig te zorgen verklaarde staatssecreta ris mr. H. J. Zeevalking van justitie zondagmiddag tijdens een korte persconferentie in het gebouw van het ministerie van justitie aan het Plein in Den Haag dat er in Neder land geen vliegtuigbemanning te vinden is die bereid is de groep te vervoeren naar een onbekende be stemming. „Als je niet weet waar je naar toe wilt zul je nooit in de verste verte iemand bereid vinden je daar naartoe te vliegen", aldus de heer Zeevalking. Zorgelijk avond verbleven nog zeven kinde- A ren in hel Wilhelminaziekenhuis in V mi mb fA Assen. Zij zouden waarschijnlijk vandaag of morgen naar huis mo- f f J f De enige activiteit bij de school be- eerste daarvan gistermiddag. De operatie" I De tien treinkapers, die 54 of 55 fl personen in gijzeling houden, 1 1 1'l I". nodig hééft, te laten gaan. De toe- ASSEN - Minister Stemerdink (rechts) en staatssecretaris Van Lent (links) van defensie brachten zondag een rnilitairen die zijn ingeschakeld bij de gijzelingssituaties in Drente. De minister verklaarde onder zich in de trein onder meer een bezoek man, die aan neerslachtigheid leidt, de indruk te zijn i de inzet van de militah Zowel de school in Bovensmilde, waar vier overvallers een even groot aantal leerkrachten in gijze ling houdt, als de trein bij De Punt werden tijdens het weekeinde en kele malen voorzien van voedsel, schoonmaakartikelen en medi cijnen. De situatie in de school werd zaterdag zorgelijk genoemd. Enkele Zuidmolukkers en onder wijzers zouden ook besmet zijn ge raakt door het virus dat vrijdagoch tend heeft geleid tot de vrijlating van de schoolkinderen. Gister- Nederlanders in Spanje omgekomen LAS PALMAS (ANP) - Een Neder- lands echtpaar en hun 7-jarige dochtertje zijn zondag op het Spaanse eiland Gran Canaria om het leven gekomen als gevolg van een gaslek in de keuken van hun appartement. De omgekomen Ne derlanders waren Harry en Lam- berdina Paauw, 35 en 34 jaar, en de 7-jarige Yvette Paauw. Kennissen van zwangere vrouw ARNHEM (APA) - „Juist om dat ze zich zo flink houdt zou het heel goed kunnen dat de kapers denken: haar laten gaan is niet nodig, al zeggen de mensen in het beleidscentrum dat ze dringend medische hulp nodig heeft". Dat zeggen de vrienden van de 23-jarige Nelleke Ellen broek-Prinsen uit het Overijs selse Wierden van het nu vijf en een halve maand zwangere meisje, die acht dagen geleden op weg was naar haar specia list in Groningen voor een kon- trole inzake haar schild klierkwaal. Nelleke wordt door haar vrienden beschreven als een bijzonder aardige meid, maar vooral rustig en kalm. „Ik denk dat ze het heel goed zal opne men", aldus de heer J. Schat man uit Wierden. Hij is zo on geveer de enige dorpsgenoot die het vorig jaar april ge trouwde echtpaar Mark (27) en Nelleke Ellenbroek kent: pas twee maanden geleden koch ten ze in Wierden een huis om dat kernfysicus Mark bij de Almelose uraniumfabriek gaat werken. Op aanraden van Nel- leke's vader, een oude diens- tkameraad, ging hij een keer op de koffie. „Erg aardige men sen allebei. Ik zie ze ook vaak 's zondags, als ze naar de kerk gaan". Voor Nelleke Ellenbroek trouwde werkte ze drie jaar bij de Enka in Arnhem. In die tijd bezocht ze vaak de schoenma kersfamilie Mensink in Rhe- den. Mevrouw Gerda Mensink: „Het is een heel rustig kind. Ze zal niet zo gauw in paniek ra ken, daar is ze veel te nuchter voor. Ik denk dat ze eerder an dere mensen zal helpen dan voor haar zelf vragen of ze er uit mag". Mark Ellenbroek - begin deze week bood hij aan met haar van plaats te verwisselen, maar dat werd afgewezen - is daar nog niet zo zeker van: „Je weet niet hoe de situatie is in de trein, het hangt er heel erg van af hoe de andere mensen zich houden". De kwaal waaraan Nelleke El lenbroek lijdt is pas na het be gin van de zwangerschap ont dekt. Omdat ze eerder al in Groningen bij dezelfde gyna ecoloog was geweest keerde ze nu bij hem terug. Haar moeder; „Ze ontdekten het omdat ze wat zenuwachtig werd". De medicijnen die ze nu krijgt zijn bedoeld om dat te onderdruk ken. „En sindsdien is het veel minder", aldus de verschrik kelijk ongeruste familie. De toestand van de Wierdense - die op doktersadvies al voor haar verhuizing van Amster dam waar ze nog als secreta resse werkte naar haar nieuwe huis haar baan opzegde - wordt in Assen zorgwekkend genoemd. Verder was het weer wachten bij de trein. En kijken naar de voedseltrans- porten, die elke keer het zelfde zijn. Toch zijn dat de enige momenten, die wat spanning onder de wachtende pers en de postende politieman nen, marechaussees en soldaten brengen. Komen de twee inmiddels internationaal bekende rechercheurs- lorrietrekkers samen terug, of hebben ze iemand bij zich? Wordt einde lijk die ruim vijf maanden zwangere vrouw vrijgelaten? Retour ver schijnt echter alleen een hoop'afval en af en toe wat eten en drinken da- Naast de voedselleveranties wordt zondag ook een bak vol schoonmaak middelen en enkele harken en schoppen naar de trein gebracht. Even later kunnen enkele Zuidmolukkers worden aanschouwd, die het men selijk afval van onder de trein vandaan scheppen. „Bereid tot plaatsvervanging gegijzelden". Die mededeling en een tele foonnummer staan op een bord waarmee een man sinds zondagmiddag bij de afzetting is geposteerd. Circa zeventig personen hebben om ver schillende redenen (pacifistische inslag, religieuze motieven, of gevoe lens van medemenselijkheid) aangeboden de plaats van de gegijzelde treinpassagiers in te nemen. Een 75-jarige vrouw wil eventueel ook individueel de zwangere vrouw vervangen. Ongeveer dertig van de plaatsvervangers meldden zich zaterdagavond bij het crisiscentrum in Assen en zondag bij de trein. „We geloven dat de oplossing van dit conflict tijd en overleg vraagt. Voor een goede geweld loze oplossing is veel tijd nodig en die tijd kunnen wij geven. Wij menen dat we een risico moeten nemen, dat we zelfs de dood zouden vinden", vertelt een woordvoerder van de groep, die evenals de anderen ano niem wil blijven. Het is niet het enige aanbod aan de regering om de plaats van de gegijzel den in te nemen. Vanuit het beleidscentrum is begin vorige week echter al meegedeeld, dat zoiets nooit zal gebeuren, omdat het niet in de plan nen past. INITIATIEF Maandag bestond de afwisseling in De Punt uit een onverwacht initiatief van de eigenaar van het cafe waar de pers onderdak heeft gevonden. De man besloot ineens de houten stoelen, die fotografen naar buiten had den gehaald om hun statieven op te zetten of om zelf op te kunnen zitten of staan, naar binnen te slepen. Wie een stoel wilde houden, kon die kopen voor vijftien gulden! Een oud, krakkemikkig tafeltje bracht bij deze „handel" vijftig gulden op. De cafe-eigenaar en de verrekijkerverhuurders zijn niet de enigen, die een financieel slaatje uit de gijzelingsdrama's proberen te slaan. Een boer wordt elke dag enkele honderden guldens rijker door een paar fotogra fen en een cameraman toestemming te geven vanaf zijn land opnamen- te maken. Toch ook (weer) een vrolijk bericht vanuit De Punt. Nadat vorige week al twee koeien voor een blijde gebeurtenis hadden gezorgd, was het giste ren de beurt aan een paard om te bevallen. Een gezond veulen verscheen op aarde. Het dier werd echter opgescheept met de onsmakelijke naam Treka, om de treinkaping maar nooit te vergeten. AMSTERDAM (ANP) - De 35- jarige Marokkaan M. H. die zondag is aangehouden op verdenking van moord op de 48-jarige mevrouw A. Preschler uit Amsterdam heeft gis teren een volledige bekentenis af gelegd, zo heeft de Amsterdamse politie bekend gemaakt. De vrouw werd zondagmorgen dood aange troffen in haar woning aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam. De Marokkaan, die met de vrouw sa menleefde. had haar in de nacht van zaterdag op zondag na een hooglopende ruzie bij de keel ge grepen. Toen de vrouw daarna be wusteloos was neergevallen was hij het huis uit gevlucht. Volgens eigen zeggen wist hij op dat moment niet dat de vrouw dood was. DEN HAAG (ANP, SP) - De heer Aantjes is niet kwaad of verdrie tig geworden door de aanwijzing van de heer Andriessen als frac tieleider van het CDA in de Tweede Kamer. Hij vindt dit ech ter een politiek erg onverstandige beslissing, zo heeft hij zaterdag avond in het NCRV- televisieprogramma "Hier en Nu" gezegd. Hij verwees hierbij naar het stemmenverlies, dat het CDA heeft geleden in de provin cies, waar traditioneel veel stemmen voor de KVP kwamen en naar de stemmenwinst in de traditioneel protestantse provin cies. Het gaat niet om mij persoonlijk, verklaarde mr. Aantjes, maar om onze aanhang, die op mij als eerste man na de heer Van Agt heeft gerekend. Die mag ik niet in de steek laten. De heer Aantjes wees er verder op, dat ook de heer Van Agt geschokt was door de aanwijzing van de heer Andries sen en dat de heer Steenkamp er "perplex" over was. Het was trouwens niet alleen de ARP, die zich tegen de aanwij zing van de heer Andriessen heeft verzet. Voormalig fractieleider van de CHU, Kruisinga, heeft de heer Aantjes verzocht te verkla ren, dat ook de CHU niet akkoord gaat met het passeren van de heer Aantjes. Minister Boersma zei zaterdag voor de radio: "Om politieke redenen ligt het voor de hand dat Aantjes fractievoorzitter wordt als Van Agt een post in het kabinet krijgt". Over de vorming van een nieuwe regering zei Boersma: Als D'66 aan een regeringscombinatie meedoet zou deze partij niet meer dan één minister moeten leveren. Andriessen In het voor de verkiezingen afge treden kabinet zat ook één minis ter van D'66 en verder zeven van de PvdA, zes van het CDA en twee van de PPR. Aantjes Volgens de formule-Boers den PvdA en CDA er elk één r nister bij krijgen in vormen kabinet. Boersma wee een socialistisch verlangen om i de sociaal-economische driehoek óók de minister van Economi sche Zaken te leveren van de hand. Boersma vond het niet redelijk, dat de PvdA in een nieuw kabinet naast de minister-president ("ik neem aan, dat het weer Den Uyl wordt") en de minister van Fina nciën (Duisenberg) ook een mi nister van Economische Zaken zou leveren. Boersma wekte de indruk niet weer minister van Sociale Zaken te willen worden in het nieuwe ka binet. "Na zes jaar geloof ik dat het goed is dat op een bepaalde post een nieuw gezicht komt. Bo vendien is een Kamerlidmaat schap erg belangrijk voor het in standhouden van de coalitie". Zijn carrière als minister van So ciale Zaken begon Boersma in het kabinet-Biesheuvel. Deze post bekleedde hij ook in het kabinet-Den Uyl. Hij neemt deze functie nu waar totdat er een nieuwe minister is. Boersma herhaalde zijn voorkeur voor een regeringscombinatie van PvdA en CDA, eventueel aangevuld met D'66. "Gezien de angstwekkende problemen die ons land de komende vier jaar te wachten staan zal de nieuwe re gering op een zo breed mogelijk draagvlak in het parlement moe ten steunen", zei Boersma. Officieel is de formatie van een nieuw kabinet nog maar nauwe lijks op gang gekomen. De Ko ningin heeft het raadplegen van de fractieleiders in de Tweede Kamer in verband met de gijze lingszaken voorlopig uitgesteld. De fractieleiders van PvdA en CDA, Den Uyl en Van Agt, zijn als minister-president en minister van Justitie, ten nauwste bij de gijzelingen betrokken. In coupures van f 1.000,- of f 10.000,- Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerderopneembaar: opklim mend van 5%% na twee jaar tot 81/» na vijf jaar Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje. 071-132645

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7