Er is behoefte te leren wegen te bewandelen" Klachten over kwaliteit van drinkwater in Leidse regio Buurtcomité wil inspraak vooraf niienmarkt in en rondom de Sterrenwacht Pinksteractiviteiten in Cultureel Centrum en Open Luchttheater Swingend concert Earth &Fire DINSDAG 31 MEI 1977 LEIDEN - Zowel uit Leiden als uit de Leidse regio zijn vorige week en ook vanmorgen een groot aantal klachten gekomen over de smaak van het drinkwater. De Leidse Duinwater Maatschappij kreeg vele telefoontjes, waarin melding werd gemaakt van zowel een „mufTe smaak" van het water als het hoge chloorgehalte. Het laboratorium van de LDM in Katwijk is daarop begonnen met het onderzoeken van verschil lende watermonsters. Een woord voerder deelde in de loop van de dag mee dat door de warmte van de afgelopen dagen het zuurstof gehalte omlaag is gegaan en dat in verband met het schoonmaken van filters in de zuiveringsinstal latie het chloorgehalte enigszins is opgevoerd. De LDM had de ind ruk dat het euvel op vrij korte termijn te verhelpen zal zijn en de smaak van het water weer „nor- yijf medewerkers van het team van de open school voor hun kantoor aan de Hooglandsekerkgracht 4Av In r maar zal worden. n- 1 r»---* Open school in Leiden begint werving Paul Erades, Frances van der Rijst, Netty van Aken, Janny de Hoog en Anjo Clement. LEIDEN - "Ik heb zelf in het onderwijs gezeten, ben in Leiden-Noord terecht gekomen en heb daar de problemen van nabjj meegemaakt. Later ben ik vrijwilligster gewor den bij ouders op herhaling. En vanuit die ervaring zie je dat er bij nog veel mensen erg veel behoefte bestaat om te leren zich een bepaalde plaats te verwerven in de maat schappij. Te leren wegen daarvoor te vinden. Want vaak vallen ze terug op anderen, omdat ze niet weten welke wegen ze moeten bewandelen". Door Wim Wirlz De acrobaten van het LAK in het Open Luchttheater LEIDEN - Geen popfestival op Eerste Pinksterdag, ook geen Groot Leidse Hout Gebeuren, maar wel activiteiten en be langstelling gisteren in, zowel het Open Luchttheater als het Cultureel Centrum. Vorig jaar al werd het Open Luchttheater in de Leidse Hout door Projekt'75 in oude luister hersteld. Het programma van gisteren was wederom een be wijs van de nog lang niet ach terhaalde functie van dit schit terend aangelegde theater. Na armate de dag vorderde werd de belangstelling steeds groter. Opgetreden werd door een goochelaar, door acrobaten en clowns van het LAK, door ver schillende Leidse pop-groepen en door de volksdansers van Achalay. K en O/Schouwburg hielden voor het eerst sinds de restaura tie in het Cultureel Centrum een waarlijk „open huis". Het pro gramma begon daar 's middags om drie uur met een doorlo pende voorstelling van vier films van onder meer Laurel en Hardy, The Pink Panther, Jean-Paul Belmondo em Mar tin Scorsese. In de middaguren ook demonstraties van edels teen slijpen en hout bewerken, muziek van discjockey Rob West, en theater door „Matra- goth". En dit alles in nauwe sa menwerking met het Leids Vrije Tijdscentrum en de Leidse begeleidingscommissie CJP. Over het Cultureel Jongeren Paspoort werd gedurende het hele programma informatie ge geven en werd bekend gemaakt dat met ingang van het volgend seizoen de leeftijdsgrens ge deeltelijk is opgeheven en nu iedereen tussen 0 en 25 jaar voor zo'n paspoort in aanmerking kan komen. In de Schouwburg verving „Earth Fire" 's avonds de popgroep „Alquin", die door ziekte van één van de leden niet naar Leiden kon komen. Een recensie van dit gebeuren, el ders op dpze pagina. LEIDEN - Het buurtcomité voor het gebied D in Noorderkwartier (Wil lemstraat en omgeving) vindt dt er een andere procedure moet worden gevolgd om te komen tot een bestemmingsplan van dit gebied. De huidige procedure wordt door het buurtcomité omschreven als een waarbij er eerst plannen worden gemaakt en dat daarna de bewoners inspraak krijgen. Het buurtcomité wil dat er voor.af afspraken worden gemaakt met de gemeente of andere plannenmakers en dat er van dit zijde voordaf ga ranties worden gegeven dat de bewoners mogen medebeslissen. Ook wil het buurtcomité duidelijkheid over de rol van de Nationale Woningrood, die in opdracht van de gemeente voor Noorderkwartier een bestem mingsplan en rehabilitatieplan maakt. Het buurtcomité vindt dat beide plannen gescheiden moeten blijven in opzet. In een brief aan o.a. B en W en de Nationale Woningraad heeft het buurtcomité het voorstel gedaan om een procedure te volgen, waarbij de plannen door de betrokkenen samen worden gemaakt. Er zou eerst besproken moeten worden hoe, wie en wat de gesprekspartners zijn, afspraken worden gemaakt over de inspraakprocedure en een tijd/werkschema. In samenwerking met de planwinkel Delft heeft het buurtcomité dit voor stel gemaakt. Het geeft er vanavond in clubhuis De Zevensprong aan de Bernhardkade een nadere toelichting op. Aanvang van deze bijeen komst om acht uur. Zo verklaart Janny de Hoog haar betrokkenheid bij het Leidse proefprojekt open school voor jong-volwassenen, waarvan ze teamleidster is. Een projekt dat deel uitmaakt van een landelijk ex periment en dat na een grondige voorbereiding in september moet gaan draaien. Er is nu een team geformeerd, dat belast is met de uitvoering van het twee jaar durende proefprojekt. En volgende maand wordt er begon nen met de werving van deelne mers. Mensen van zeventien tot dertig jaar die op een of andere ma nier de boot hebben gemist en die niet verder zijn gekomen dan vijf jaar lagere school of een paar jaar Die werving gebeurt met behulp van buurt- en clubhuizen en wer kers die in wijken actief zijn. Daar naast is er het plan om volgende maand informatieve bijeenkoms ten te organiseren, terwijl de televi sie op 5 juni - zondagmiddag - het eerste voorlichtingsprogramma over de open school, zal uitzenden. Tot nu toe zijn aan dit onderwerp al twee radio-uitzendingen gewijd. Ervaringen In een voorlichtingsfolder, die de LEIDEN - Het concert van Earth Fxre" trok, zoals gebruikelijk, weer veel belangstellenden naar de Leidse Schouwburg, die wat betreft de akoestiek meer moge lijkheden biedt dan de Stadsge- hoorzaa lHet werd een zeer swin gend concert. Natuurlijk waren daar de num mers 'What Difference Does It Make', 'Storm And Thunder', 'Love Of Life' en 'To The World Of Future', bij, die bij het Leidse poppubliek, in het bezit van alle langspeelplaten van de uit Leids- chendam/Voorschoten afkom stige groep, natuurlijk een groot herkenningseffect teweeg brach ten. De groep gaat spoedig de studio's in voor een nieuwe langspeelplaat. Van die elpee is nu al bekend, dat de A-kant uit één nummer zal be staan, terwijl de B-kant een vijf- tal nummers zal bevatten, waar uit de nieuwe single van de groep moet voortkomend. Drummer Ton v.d.Kley speelde zijn herken- baar strak ritme, Chris Gerard Koerts, resp. leadgitaar en toet sen zorgden,met basgitarist Theo Hurts en zangere Jemey Kaag man voor het melodieuze, dat 'Earth Fire-music' steeds weer in sterke mate bepaalt. Zonder noemenswaardige moeite bleek de groep gisteravond in staat de afwezigheid van 'Alquin' op meerdna professionele wijze te compenseren Bert Koekebakker komende tijd her en der verspreid zal worden, wordt de open school in Leiden als volgt omschreven: "De open school wil volwassenen nieuwe vormen van leren aanbie den. Dat leren gaat niet zoals op de lagere school of in het vervolgon derwijs. Daar wordt precies door anderen voorgeschreven wat je moet leren. In een open school ma ken de deelnemers zelf uit wat ze willen leren. Dat leren sluit aan op de ervaringen in het werk, gezin en vrije tijd". Het laatste bepaalt ook nadrukke lijk het karakter van de open school. Er wordt naast het "certifi caat gericht en bezigheidsgericht onderwijs" namelijk grote aan dacht besteed aan zg. thematisch gericht onderwijs. Dat wil zeggen: onderwijs met thema's die voor de mensen herkenbaar zijn en die rechtstreeks aansluiten op de din gen van alledag. "Dit onderwijs", zegt Janny de Hoog, "is opgezet vanuit de gedachte datje onderwijs niet los kunt zien van een stuk vor ming. De dagelijkse situatie leert mensen immers al een hoop; alleen kunnen ze soms met bepaalde din gen niet uit de weg". Neem de procenten. Je kunt aan de hand van leerboekjes leren hoe je met procenten moet omgaan. Ge woon rekensommetjes maken. Maar je kunt ook zeggen: ik doe het aan de hand van de huidige prijs stijgingen. Of met de huurverho gingen. Dat is iets wat voor de deel nemers herkenbaar is". Anjo Clement, eveneens teamlei der van het open-schoolprojekt, voegt daar aan toe: "Ik heb zelf in het vormingswerk voor werkende jongeren gezeten. Geprobeerd werkende jongeren een stukje vorming te geven waardoor ze in zicht kunnen krijgen in datgene wat er om hen heen gebeurt. Je maakt dan duidelijk dat de pro blemen waarmee zij zitten, dat dat maatschappelijke problemen zijn, waar een samenhang tussen be staat. Dat is vorming en tegelijk ook scholing. Die twee los van elkaar zien is een onmogelijke zaak. En zo ligt het ook in de open school: er is een verband tussen vorming en scholing, een relatie tussen kennis en inzicht". Drie categorieën De proefprojekten voor de open school zijn over het gehele land verspreid. Ze zijn opgezet onder auspicién van de zg. commissie open school, een adviesorgaan van de ministers van onderwijs en we tenschappen en van CRM (van- LEIDEN - Visvereniging Sport vrienden viste de eerste wedstrijd van het seizoen in de Rijn bij Alp hen. De vangst was goed en de uit slag luidde: 1. T. Kneijber 88 st (5890 gr), 2. C. Schouten jr. 89 (5640), 3. D. Schouten 81 ,(4910); 4. K. Schouten 70 (4580), 5. A. Doesburg 73 (4450), 6. E. Mooybroek 43 (2970), 7. C. Schouten sr. 47 (2600), 8. J. Jansen 41 (2230), 9. B. v. Went 25 (1530), 10. B. Honsbeek 26 (1500). Hugo de Groot straat drie weken dicht LEIDEN - Met ingang van vandaag wordt de Hugo de Grootstraat tus sen Vreewijkstraat en Jan van Goyenkade gedurende drie weken voor alle verkeer gesloten. De af sluiting houdt verband met de aan leg van een transportleiding tussen twee aan weerszijden van de straat gelegen gebouwen van de Juridis che Faculteit. Het verkeer zal met borden worden omgeleid. LEIDEN - Volgende week maan dag beslist de Leidse raad over de aankoop van het schilderij „Pilatus wast zijn handen in onschuld" van Jan Lievens. Het schilderij is het museum aangeboden voor een be drag van 75.000 gulden. De Vereni ging Rembrandt is bereid een schenking van 25.000 gulden te doen als deze aankoop doorgaat. ENGEL F) I renieine Soort- V LEIDEN - In en rondom de Ster renwacht werd zaterdag voor de eerste maal in Leiden een milieu- bijenmarkt gehouden. Het initiatief daartoe was genomen door de Ver eniging ter Bevordering van de bij enteelt in Nederland. Omdat de Af deling Leiden en Omstreken dit jaar haar 65-jarig bestaan viert, or ganiseert men een aantal aktivitei- ten, waarmee men vooral ook een breder publiek wil bereiken. Cen traal op de markt, die 's morgens werd geopend door Wethouder Tesselaar, stond de handel en de keuring van aangevoerde bijenkas ten en bijenkorven. De imkers uit de regio konden hier hun materiaal aanschaffen. Uiteraard was er ook Nederlandse honing te koop. Het overbrengen van bijenkasten voor een dergelijke markt heeft overi gens bepaalde consequenties, die een leek totaal onbekend zijn. Zo vertelde de Heer Th. Weijman, voorzitter van de plaatselijke afde ling, dat de eigenlijke, normale standplaats van de bijenkasten minstens 6 km. van de ruimte, waar de markt gehouden wordt, verwij derd moet zijn. Een bij bestrijkt namelijk een gebied met een straal van zo'n 3 km. Binnen dat gebied weet de bij zijn volk direkt terug te vinden. De kast mag dan ook bin nen dit gebied geen meter verscho ven worden, of het richtingsgevoel van de bij is verstoord en het volk verdwaalt en sterft uit. Om over lappingen van verschillende ge bieden te vermijden, houdt men een verplaatsing van minimaal 6 km. aan. Er vond op de markt ook een bijenvolkenkeuring plaats, waaraan een prijsuitreiking was verbonden; de eerste prijs ging naar de Heer Doorschot uit Leiden, de tweede prijs naar de Heer Prins uit Delft. De juryleden, bestaande uit twee ereleden en een oud bestuurslid, letten daarbij op de kwaliteit van het volk, waarvoor bijvoorbeeld de hoeveelheid ho ning een kriterium is. Om een en ander voor een breder publiek nog aantrekkelijker te ma ken, waren het Straattheater van het L.A.K. en verschillende oude Imkers controleren de bijenkasten. ambachten, zoals wolspinnen, de markt aanwezig; o.a. de Alge kantklossen en dergelijke op de meen Christelijke Jeugdbond voor markt vertegenwoordigd. Het Natuurvrienden, de Leidse Bond Straattheater bracht in haar voor- van Amateur-Tuinders, de Stich- stelling - naast een stukje acroba- ting Vogelasiel Noord wijk, een bio- tiek - de relatie voeding/reclame logisch dynamische winkel etc. Zo voeding/bioindustrie ter sprake, was er een grote expositiewagen Omdat de imkers al geruime tijd van Staatsbosbeheer en voerde de goede contacten onderhouden met aktiegroep 'lekker dier' een hand- groepen en verenigingen, die actief tekeningenaktie tegen de bioindus- zijn op het gebied van natuurbe- trie. scherming en milieuzorg, waren De organisatoren waren na afloop deze met verschillende stands op van het marktgebeuren tevreden en vonden het voor herhaling vat baar. Men hoopt hiermee de aan dacht gevestigd te hebben op de verschillende activiteiten van de vereniging, zoals jaarlijkse cursus sen bijenteelt, begeleiding van de imkers, lezingen etc. Mede door de uitstekende weersomstandigheden bezochten vele de markt. Een kleine, enigzins "pijnlijke" bijkom stigheid was, dat enkele bezoekers - zij het niet ernstig - door bijen gestoken zijn. wege het vormingsaspect). Begin vorig jaar wees de commissie een aantal gemeenten aan, waar de proefprojekten van de grond moes ten komen. De "doelgroep" (deel nemers) werden daarbij in drie ca tegorieën onderverdeeld: (werken de) volwassenen van dertig tot on geveer vijftig jaar, (werkende) jong-volwassenen van zeventien tot dertig jaar en vrouwen. Minimum-toelatingseis: vijf jaar lagere school. Maximum: een paar jaar voortgezet onderwijs. Leiden werd met Emmen en Til burg aangewezen om een proefpro jekt voor jong-volwassenen op po ten te zetten. Daartoe werd medio maart van het vorig jaar een werk groep ingesteld met vertegen woordigers van een groot aantal Leidse sociaal-educatieve instel lingen (zoals openbare bibliotheek, Troef, Leidse Jeugd Actie, Ouders op Herhaling, vormingswerk wer kende jongeren en avondscholen gemeenschap "Boerhaave"). De werkgroep bereidde - hier en daar met enige vertraging - de organisa tie voor en trok medewerkers aan voor het uitvoerende team (acht man). Inmiddels heeft de werk groep haar papieren arbeid zo'n beetje achter de rug en is het de beurt aan de teamleden om de han den uit de mouwen te steken. Wijksgewijs Wat men zich in de praktijk precies moet voorstellen van een open school is nog niet erg duidelijk. Wel staat vast dat er in groepen van tien tot vijftien man gewerkt gaat wor den en ook dat dit zoveel mogelijk wijksgewijs zal gebeuren. Dat geldt overigens niet voor alle deelnemers. Janny de Hoog: "Het geldt niet voor de mensen uit de bedrijven. We zijn van plan te be kijken of er bedrijven zijn, waar werknemers educatief verlof kun nen krijgen voor dit proefprojekt. Dat is in Friesland ook gelukt bij Douwe Egberts. We kunnen dat doen via de vakbonden en zeker via de personeelschefs. In het alge meen zullen het grotere bedrijven zijn, die daarvoor in aanmerking komen". Voorlopig is het plan om één tot twee keer per week de open school te laten draaien. Waarschijnlijk zal dat voornamelijk 's avonds gebeu ren. Wat de leerstof betreft wordt er, zoals al eerder aangeduid, ge werkt met thematisch gericht, cer tificaat gericht en bezigheidsge richt onderwijs. In de eerste vorm van onderwijs hebben de deelne mers de keus uit een beperkt aan bod van thema's. Thema's die al in zg. klankbordgroepen zijn uitge probeerd. Een thema kan bijvoor beeld gaan over wonen, of werken, of scholing. Het certificaat gerichte onderwijs bestrijkt zeven leergebieden: Ne derlands, moderne talen, aard rijkskunde en geschiedenis, wis kunde, natuurkunde en biologie, handelswetenschappen en alge mene technieken, waaronder o.a. leren studeren. Voorbeelden van bezigheidsgericht onderwijs zijn o.a. cursussen fotografie, kinder verzorging en "hoe werkt een ou dercommissie". Wat het certificaatgericht onder wijs aangaat, kan men in principe voor elk onderdeel van een vak een certificaat behalen met als eindni veau eerste klas - overgang - tweede klas (avond)mavo. Belangstellingspunten Janny de Hoog: "Bij het thematisch gericht onderwijs komen er be paalde belangstellingspunten bij de deelnemers naar voren. En daar kan je je dan op gaan richten. Per plaats ligt dat ook verschillend. Als de mensen in Leiden wonen, dan kunnen ze zich bijvoorbeeld afvra gen: wat zijn de gevolgen van het bebouwen van de Stevenshofpol- der, dat wil ik wel eens weten. Of: wat betekent het als er een recon structie van de Breestraat komt. Je moet dat dus plaatselijk invullen, zodat het herkenbaar is". Anjo Clement: "De deelnemers hebben goede of slechte ervaringen met het onderwijs. Maar wat is de echte behoefte van die mensen? De behoefte wordt bij iemand mis schien de wil om engels te doen. Maar degene die dat wil doen, heeft misschien slechte ervaringen van vroegen dat schoolse, waar-ie juist op was afgeknapt. Nou kiest-ie dus weer engels maar hoe lang houdt-ie dat vol? Uiteindelijk is het toch vanuit de behoefte om mee te kun nen praten. En dat moet je er uit zien te halen. Dan kun je er iets mee doen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3