Maertens moet na valpartij de strijd opgeven Luijendijk held van Zandvoort Dammer De Ruiter komt juist één punt tekort BW kansloos voor titel bij amateurs Moser nu favoriet voor eindzege in Giro Sheene blijft winnen Na fraaie tweede plaats in Formule Super Vee 01 s I DINSDAG 31 MEI 1977 PAGINA 15 SPORT SALSOMAGGIORE - Na twee tumultueuze da gen was het gisteren weer rustig in de Ronde van Italië. Op pinkstermaandag, toen de renners 230 kilometer tussen Pisa en Salsomaggiore moesten afleggen, gebeurde er niets. Niemand deed een aanval op de rose trui van Francesco Moser, die het klassement bleef aanvoeren met 55 seconden voorsprong op de Belg Michel Pollentier, die sinds het uitvallen van wereldkampioen Freddy Maertens kopman is. Maertens werd na Roger de Vlae- minck (tweede etappe) de tweede belangrijke Belgische uitvaller. Even later gevolgd door de sprinter Rik van Linden. Zaterdag, aan het einde van het tweede gedeelte van de achtste etappe, waren beide Belgen tijdens een massasprint bij een snelheid van meer dan zestig kilometer per uur op afschuwelijke wijze ten val gekomen. Zij waren zo ernstig gewond geraakt dat zij de strijd moesten staken. Maertens startte nog wel in de tijdrit van zon dag over 25 kilometer, maar hij was niet meer in staat om een behoor lijke prestatie te leveren. De eindsprints in de Giro zijn altijd al levensgevaarlijk geweest. De coureurs halen halsbrekende toe ren uit en herhaaldelijk gaat het dan ook mis. Zaterdag werd Freddy Maertens, die de laatste twee jaar overal zonder onderbreking als winnaar overeind bleef, het slach toffer. De wereldkampioen die de Giro met een reeks overwinningen begon en de rose trui min of meer vrijwillig verspeelde, heeft geen kans meer gekregen om Francesco Moser aan te vallen. Zijn zucht naar een nieuw record-aantal overwin ningen (hij had er al weer bijna veertig), werd hem zaterdag fataal. Maertens uit de strijd. Michel Pol lentier staat nu voor de zware taak om hem als kopman te vervangen. Hij is België's laatste hoop, want Johan de Muynck heeft al bijna drie minuten achterstand opgelopen. In de massale eindsprint van de tiende etappe won de Italiaan Gia- LE CASTELLET - De Zuidaf rikaan Jon Ekerold was de grote verrassing tijdens de wedstrijden om de grote prijzen van Frankrijk voor motorcou reurs. Hij werd winnaar van de 250 cc-klasse voor zijn landge noot Alan North, die zich op kop nestelde van de ranglijst om de wereldtitel. Ekerold werd later ook nog eens tweede in de 350 cc-klasse, die - natuur lijk - werd gewonnen door de Japanner Takazumi Katayama. Een surprise was ook de over winning in de zijspanklasse van de Franse equipe Alain Michel en Gerard Lecorre, die de lei ders in de strijd om de wereldti tel, de Britten O'dell en Konny, naar de tweede plaats verwe- In de 125 cc-klasse de lichtste, die gisteren op Le Castellet werd verreden, eindigde de Ita liaanse broederstrijd tussen Pier Paolo Bianchi en Eugenio Lazzarini weer eens in een overwinning voor Bianchi. De Brit Barry Sheene boekte zijn vierde overwinning in de halve liter klasse. Sheene heeft nu een voorsprong van twintig punten op de Amerikaan Steve Baker, die achter „good-old" Giacomo Agostini derde werd. De Nederlander Gerard Rond heeft een zeer fraaie prestatie geleverd door beide manches van de Deense GP, meetellend voor de strijd om het wereld kampioenschap motorcross in de 125 cc klasse, te winnen. Rond zegevierde beide malen met een halve minuut voor sprong op de huidige wereld kampioen Gason Rahier. Door zijn overwinning klom Rond op naar de tweede plaats in het lclassement. De eerste finalewedstrijd voor het Nederlands kam pioenschap motorcross in de 500 cc-klasse op het circuit in Amsterdam is gewonnen door Frans Sigmans. De grote favo riet, Gerrit Wolsink, won de tweede manche, maar viel uit in de eerste. Henk Aarts werd in het totaalklassement tweede. cinto Santambrogio uiteindelijk voor zijn landgenoten Gavazzi en Moser. Uitslag: 1. Giacinto Santambrogio (Ita) 230 kilometer van Pisa naar Santomag- giore in 5 uur, 34 minuten en 6 se conden (gemiddeld 36.797 km/u), 2. Pierino Gavazzi (Ita) z.t., 3. France sco Moser (Ita) z.t. Algemeen klassement na tien etap pes: 1. Francesco Moser (Ita) 49 uur, 30 minuten en 18 seconden, 2. Michel Pollentier (Bel) op 55 sec., 3. Gian- battista Baronchelli (Ita) op 1.14, 4. Wladimiro Panizza (Ita) op 2.16, 5. Ronald de Witte (Bel) op 2.42. Dauphiné Liberé De proloog van de Franse etappe- wedstrijd voor profs, de Dauphiné Liberé, is gisteren gewonnen door de 22-jarige Belg Jean-Luc van den Broucke. het gemeenteraadslid uit Moeskroen was tijdens de indivi duele tijdrit over 5 kilometer in Avignon een halve seconde sneller dan de Fransman Bernard Hinault. Jean Pierre Danguillaume (Fra) werd derde op 4 seconden en Eddy Merckx vierde op 10 seconden. Milkrace Bert Scheuneman is gisteren in de eerste etappe van de Milkrace als vierde geëindigd. Eerder had Scheuneman tijdens de proloog, een tijdrit, beslag gelegd op een vijfde plaats. De eerste etappe le verde een zege op voor de Poolse "veteraan" Szurkowski, voor de Tsjech Kalis en de Duitser Keiler. Oud-Nederlands kampioen Ad Tak werd zesde. In het algemeen klas sement staat Scheuneman ook op een vijfde plaats. Szurkowski leidt. Maertens en Van Linden slaan tegen het wegdek. De wereldkampioen moest de strijd staken. Rus Letsjinski Europees kampioen BRUSSEL - Rotislav Letsjinski is de nieuwe Europese damkam- pioen. In de spannende slotfase van de vijfde titelstrijd wist de 19-jarige speler uit de Sovjet-Unie de Nederlander Jan de Ruiter juist één punt voor te blijven. Aanvan kelijk had de Belgische grootmee ster Oscar Verpoest de beste kan sen om de titel te winnen, maar in de achtste ronde moest Verpoest de Fransman Vigne remise toe staan, waardoor de uitzichten van de Belg ernstig aangetast werden. De kansen van Verpoest, die in de eerste helft van het toernooi nog de leiding had, werden nog minder door zijn zaterdag behaalde remise tegen de Fransman Delhom. Daar door had de onderlinge puntende- ling tussen Letsjinski en De Ruiter voor de beide koplopers (Verpoest had zaterdag immers een vrije dag waardoor De Ruiter en Letsjinski hem konden passeren in de rang schikking) geen negatieve gevol gen. Zondag, in de dertiende en laatste ronde, zorgde Letsjinski voor de beslissende wending. Hij versloeg de Tsjechoslowaak Malik, terwijl De Ruiter tegen de tweede deelnemer uit de Sovjet-Unie, Sja- wel, niet verder kwam dan remise. De Ruiter heeft er gisteren tegen Sjawel alles aan gedaan om tot winst te komen, maar de Rus hield - behoedzaam verdedigend - de felle aanvallen van de Deventernaar on der controle. Het resultaat was een puntendeling. Ook de Tsjechoslo waak Malik heeft fel gestreden. Hij bereikte tegen Letsjinski zelfs een positie van elk acht stukken met ieder een dam, waarbij de Tsjechos lowaak zelfs beter stond. Van dit moment af begon Malik echter zwak te spelen. Hij stapelde de ene fout op de andere en Lets jinski kon - onverwacht - nog ge makkelijk winnen. Gezien het spel van Letsjinski, die tweede werd in het kampioenschap van de Sovjet-Unie in 1976, lijkt het spel peil in de Sovjet-Unie bepaald niet gestegen. Verpoest tenslotte won, na de lang ste partij van de dertiende zitting, van Marini. De Belg behaalde daar door een gelijk aantal punten als De Ruiter, maar door toepassing van het Sonnenborn-Berger- puntensysteem eindigde De Ruiter toch op de tweede plaats. De Neder landse bondscoach sloot met deze klassering een goed toernooi af. Onverwacht goed misschien gezien zijn plaats (elfde) bij het onlangs gehouden toernooi om het Neder lands kampioenschap. De eindstand van het toernooi is: 1Letsjinski 20 punten; 2. De Ruiter 19 punten; 3. Verpoest 19; 4. Sjawel 17; 5. Vigne 15; 6. Delhom 14; 7. Bo- rosjov 14; 8. Fanelli 10; 9. Malik 8: 10. Marini 7; 11. Guignard 7; 12.Bot- tero 3; 13. Lepsic 3. AMSTERDAM - BW is bij DWV door de 0-0 in Amsterdam kansloos geworden voor het kampioenschap van Nederland voor zondagamateurs. DWV, dat nog bij Rheden op bezoek moet, zal daar moeten winnen om de titel in de wacht te sle pen. Ook nu weer bleken de DWV'ers zeer moeilijk tot sco ren te kunnen komen. DWV en BW hebben een zeer goede en sportieve wedstrijd gespeeld en de 3000 toeschou wers spanning en aantrekkelijk voetbal geboden. BW, dat het doelman Jaap Bloem nogal las tig maakte, was de grote anima tor in de eerste helft, vooral als Heesbeen, Hoeks en Hermse zich in de strijd mengden. Maar met veel elan en vooral met spectaculaire uitlopen kon Jaap Bloem zijn doel schoon houden. Aanvallend was DWV minder sterk dan de Bosschenaren, on danks het feit dat Barbe (de laatste wedstrijden niet al te Fit) aanvallend weer sterker ging spelen. Ook bij BW was echter de doelman in uitstekende vorm. Spierings toonde zich de evenknie van Jaap Bloem en zo was het te verklaren dat DWV ook in de derde kampioens wedstrijd niet tot scoren kwam. Zaterdag had BW ook grote pech, toen Rheden in Den Bosch met 0-1 zegevierde. Bij een gelijkspel heeft Rheden, thuis tegen DWV, genoeg om de landstitel bij de zondagama teurs van Limburgia over te 1. Rheden 3 2 0 1 4 2-1 2. DWV 3 1113 1-1 3. BW 4 112 3 1-2 Hongarije is winnaar gewor den van groep 9 in de strijd om kwalificatie voor het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentinië. De Hongaren wonnen op eigen veld met 3-0 van Grie kenland. Geplaatst heeft de Hongaarse ploeg zich nog niet. ADVERTENTIE /I van 27 mei toten met5juni Ideaal voor het hele gezin I Openingstijden: werkdagen: 14 - 22 uur I weekends en 2e Pinksterdag 10 -18 uur De sportbeurs in de Ton Menken Ijshal in Leiden (vlakbij het station) Entree Volwassenen f 4, Kinderen van 4 -12 jaar f 2,50 l( Tal van attrakties om naar te kijken èn zelf te doen j ZANDVOORT - Arie Luijendijk stond niet op het hoogste podium. Toch was de Lola-coureur de held van Zandvoort tijdens de internationale pinksterraces. De man uit Rosma len, door tegenslag in de training ver terug geworpen in het startveld voor het hoofdnummer, zorgde voor een grote triomf voor de tweede manche voor de Europese beker voor formule super Vee-renwagens op te eisen. Wellicht had hij zelfs de eindzege in deze race over twee manches kun nen winnen als hij in de eerste wedstrijd niet vrijwel het hele veld had moeten passeren voordat hij zich werkelijk in de strijd kon men gen. De Westduitse Veemax-rijder Die ter Engel eerste en tweede - kon zich mede daardoor totaalwinnaar noemem. Na drie van de zestien te rijden ronden had Luiendijk zijn 27ste plaats al ingeruild voor een tiende Engel, die van start tot finish leidde, zou overigens dat verschil pas in de slotfase uitbouwen. Halverwege de race kwam Luijen dijk als zesde door. Twee plaatsen winst wist hij in de eerste race nog te boeken. De eindrangschikking van de eerste manche vormde uiteraard de startopstelling voor de tweede. Dat bracht Luijendijk in het voorste ge lid. De rijder uit Rosmalen be perkte zich niet tot verdedigen van de positie. Aanvankelijk ging de strijd opnieuw tussen 'Engel en Plankenhorn. Slechts winst telde voor Plankenhorn. Hij verdreef zijn rivaal van de kop. Een lekke band bracht hem echter bij de kanslozen. Kansloos was Luijendijk, na het uitvallen van Plankenhorn, lang niet. Een enkele seconde scheidde hem nog ban Engel. Toen de Tar- zanbocht voor de zevende maal werd gepasseerd ging de Neder lander de grote favotiet voorbij. Ook nu werd het verschil niet gro ter dan een enkele seconden. Vrees bekroop de supporters op de tribu nes, dat de Duitser het in de races- port zo geliefde spel kat en muis speelde. Dat bleek echter aller minst het geval. De laatste aanval die Engel inzette sloeg de Neder lander bekwaam af. Een ongeluk dat ernstige konsek- wenties scheen te hebben maakte dat de Formule Ford-race de rode vlag kreeg. De snel gestarte Frans Hettinga moest onmiddellijk nadat de vlag gevallen was inhouden om dat de voor hem rijdende Crossle van Maarten Henneman terug viel. Hettinga werd vervolgens door een van links komende wagen aange reden hetgeen in het compacte veld een kettingreactie te weeg bracht. De materiële schade was groot, doch alle rijders bleven ongedeerd. Een ronde later zou Henn Schou- wink op het rechte gedeelte opzij worden gedrukt. Zijn Dulon ver loor daarbij het linker achterwiel. Door de chaotische situatie in deze race liep het programma ruim vijf kwartier uit. Uitslagen Zandvoort: Super Vee 1. Dieter Engel; 2. Arie Luijendijk; 3. Tibor Merray. Golf 1. Lammie van de Heuvel; 2. Rob Visser; 3. Ton Zwanenburg. Toerwagens Groep I 1. Coen van Arum Simca. Toerwagens Groep 2, 3, 4 1. Rob Slotemaker Camaro; Ge rard Houthuysen Escort; 1. Anto- nides Datsun. •k Arie Luijendijk aan kop in de Super Vee. Vlak achter hem eindwinnaar Dieter Engel Tegen de nummer drie van de Zuidamerikaanse groep (Brazi lië, Bolivia, Peru) dienen de MagVaren in twee duels uit te maken wie er naar Argentinië gaat. De Hongaarse doelpunten werden gescoord door Pusztai, Nyilasi en Fazekas. Door de overwinning van Hongarije op Griekenland is de Sowjet-Unie kansloos geworden. UEFA-toernooi België is voor de eerste maal winnaar geworden van het UEFA-jeugdtoernooi om de Europese beker. In de finale versloeg het organiserende land voor 7000 toeschouwers de jeugdploeg van Bulgarije met 2-1. De Sowjet-Unie won de strijd om de derde en vierde plaats met 7-2 van West- Duitsland. Köln Hennes Weisweiler heeft zijn eerste jaar als trainer bij de FC Kóln toch nog succesvol kun nen afsluiten. Kon de Keulse ploeg in de strijd om het lands kampioenschap geen belang rijke rol spelen - de ploeg ein digde op de vijfde plaats - slaagde hij er wel in de West duitse beker te winnen. Daar voor hadden de mannen van Weisweiler, die zonder Overath („ik zat onvrijwillig op de tribu ne") speelden, de tweede weds trijd nodig: 1-0. In de eerste ontmoeting, zaterdag in Han nover toen Overath zijn laatste wedstrijd voor FC Köln speel de. kon geen van beide ploegen een beslissing forceren: 1-1. Brugge De Belgische voetbalkampioen Club Brugge heeft zich gister middag op eigen veld geplaatst voor de finale van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. In de halve finale werd streek genoot Waregem met 4-2 ver slagen. De wedstrijd tussen Brugge en Waregem was een boeiende partij voetbal. De landskam pioen leek aanvankelijk een gemakkelijke overwinning te gaan behalen. Na drie minuten was het al 1-0 door Krieger. Nog voor de pauze verhoogden Cools en Lambert de score tot 3-0. Na de pauze kwam Ware gem echter sterk terug. Door Giba en Haleydt werd het 3-2. Met een tweede doelpunt stelde Julien Cools de Brugse zege vei lig- De tweede halve finale van het Belgische bekertoernooi wordt vandaag gespeeld tussen An- derlecht en Cercle Brugge. De winnaar van die wedstrijd is verzekerd van deelneming aan het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars om dat Club Brugge zal uitkomen in het toernooi der landskam pioenen. Toto SPORTTOTO Hongarije-Gnekenlanfl Noord-Ierland-Engeland Wales-Schotland Huizen-DOVO Noordwijk-Quick Boys Kozakken Boys-SHO Excelsior-CSVD RCL-Zwart Wit De Zwervers-Nunspeet GA Kampen-ACV IJssel'vogels-Bennekom OWIOS-Heerjansdam Formule Ford 1. Maarten Henneman Crossle; 2. Michael Bleekemolen Hawke. Indianapolis De 42-jarige A. J. Foyt heeft gist» ren in Indianapolis autosportge schiedenis gemaakt door als eerste rijder voor de vierde keer de be roemde 500 mijl van Indianapolis te winnen. Eerder ging de Ameri kaanse veteraan in '61, '64 en '67 als winnaar over de streep. Voor de eerste maal in de geschiedenis reed er ook een vrouw mee in de 500 mijls race. De 39-jarige Janet Guth rie speelde evenwel geen rol van betekenis, evenals trouwens de enige Europese deelnemer, Clay Regazzoni. Hij moest opgeven. O De Nederlandse autocoureur Toine Hezemans heeft gisteren sa men met de Westduitser Rolf Stommelen en de Australiër Tim Schenken de 1000 kilometer van de Nürnburgring gewonnen. Het was de vierde race die meetelde voor de strijd om het wereldkampioens chap merken. Porsche was opper machtig. Bij de eerste zes kon zich slechts een BMW scharen. De Spaanse autocoureur Carlos Barbeito is zondag om het leven gekomen toen hij, in een wedstrijd meetellend voor het Spaanse rally kampioenschap, met zijn Lancia van de weg raakte en tegen een boom sloeg. LOTTO Eerste prijs f 670.929,-; tweede prijs f 159.838,-; derde prijs f 239.757,-; vierde en vijfde prijs f 319.675,-. Winnende getakken zijn 2- 10-11-15-30-41. Reservegetal is 21. WESTDUITSLAND Winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 12-13-22-39-45-48. SUPERTRIO De Olga-Lutoprijs te Groningen: 1. nummer 4 (Nescio); 2. nummer 2 (Netzer Spencer); 3. nummer 7 (Oh You). UIBETALING F 124,90.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15