Benoeming Dayan als minister twijfelachtig Tribunaal: volkenmoord in Argentinië OPSTAND ANGOLA NEERGESLAGEN 111 li n 1111111 In Spanje weinig ervaring met democratische methoden NA KRITIEK VAN VELE ZIJDEN Filmprijzen Onlusten West-Irian WAT GAAT DE STEMBUS OP 15 JUNI OPLEVEREN? ZATERDAG 28 MEI 1977 AMSTERDAM - Vijf- tot zesdui zend politieke gevangenen, 2500 mensen vermoord, twintig- tot der tigduizend mensen spoorloos ver dwenen. Dat is de trieste balans van ruim een jaar militair bewind in Ar gentinië, zoals die naar voren kwam uit de getuigenverklaringen op het tribunaal „Aanklacht tegen de vol kenmoord", dat gisteren in de Vrije Universiteit van Amsterdam werd gehouden. De bijeenkomst was ge organiseerd door het solidariteits- komitee Argentinië-Nederland om de aandacht te vestigen op de schending van de mensenrechten die in dit Zuidamerikaanse land aan de gang is sedert het Arge ntijnse leger op 24 maart 1976 de macht overnam van Isabel Peron. Als aanklagers waren o.a. op het tribunaal aamwezig dr. Enrique Er- ro, voormalig minister van Handel van Uruquay, die twee jaar in Ar gentinië gevangen heeft gezeten, en dr. Roberto Quevara, een Arge ntijns advocaat die zich inzet voor politieke gevangenen. Guevara is tevens lid van de Argentijnse commissie voor de rechten van de mens, die door de militaire junta is verboden. Vijf leden van deze commissie zijn inmiddels spoor loos verdwenen. Guevara noemde de Argentijnse junta „de wreedste regering die- Latijns-Amerika ooit heeft ge kend". „De juridische structuur van dit ogenblik is een regelrechte schending van de grondwet", aldus S. Guevara. „Iedere politieke acti viteit is verboden en wordt met ge vangenisstraf beantwoord. Op deelname aan een staking staat een gevangenisstraf van tien jaar. Tal lozen worden door de junta zonder aanklacht en zonder vorm van pro ces gevangen gezet. De volledige isolatie van die gevangenschap (geen bezoek, geen post, geen kran ten) maakt het voor de junta ge makkelijk hen geruisloos te doen verdwijnen. De 30.000 mensen die in de loop van het afgelopen jaar spoorloos verdwenen zijn zijn hoogstwaarschijnlijk allen ver moord door de junta". Het solidariteitskomitee wil door middel van deze actie druk uitoefe nen op de Europese en Latijns- Amerikaanse regeringen om de junta internationaal te isoleren. Ook hoopt het SKAN deze regerin gen te bewegen hun invloed aan te wenden om in Argentinië volledige naleving van de grondwet af te dwingen, in het bijzonder artikel 23. Daarin staat dat „iedereen die op grond van de staat van beleg door de uitvoerende macht zonder proces en zonder aanklacht gevan gen wordt gehouden, kan verkie zen het land te verlaten. CANNES - Padre, padrone, een Ita liaanse film, heeft op het filmfesti val alhier de gouden palm (eerste prijs) gewonnen. Fernando Rey kreeg de eerste prijs voor zijn rol in Elisa, via mia van de Spanjaard Carlos Saura. De beste actrices waren de Ameri kaanse Shelley Duval en de Cana dese Monique Mercure. De speciale prijs van de jury werd gegeven voor The duellists, een Britse film. TEL AVIV (AP) - De leider van het Israëlische rechtse Likoed-blok, Menahem Begin, heeft gisteren besloten zijn uitnodiging aan Mosje Dayan om minister van Buitenlandse Zaken te worden in de nieuwe regering, opnieuw te overwegen. Begin is tot zjjn besluit gekomen nadat ook binnen zijn eigen partij verzet tegen de keus van Dayan was gerezen. Een woordvoerder van Likoed zei dat het dagelijks bestuur van de partij zondag zal bijeenkomen om de keus van Dayan opnieuw te bezien. De liberale fractie van het Likoed-blok vergaderde donderdagavond over de beslissing en een van de afgevaardigden verklaarde dat met de keus van Dayan "in onze gezichten is gespuugd". Niet alleen binnen het Likoed-blok is wrevel ontstaan over de nomina tie van Dayan. De democratische beweging voor verandering (DMC), welke wordt geleid door Yigael Ya- din, heeft de onderhandelingen over een eventuele regeringscoali tie met het Likoed-blok afgebroken nadat het nieuws over de uitnodi ging aan Dayan bekend was ge worden. De woordvoerder van de liberale fractie van het Likoed-blok, Avra- ham Sjarir, verklaarde dat "de libe ralen zich formeel zullen keren te gen de uitverkiezing van Dayan" tijdens het overleg van aanstaande zondag. Begin zei eerder dat zijn keus op Dayan was gevallen "om het di plomatieke prestige van Israël in het buitenland te verhogen". De beslissing van Begin kan echter een bedreiging gaan vormen voor zijn mogelijkheden een coalitie samen te stellen. Likoed behaalde bij de verkiezingen op 17 mei 43 zetels. Om een regering tot stand te bren gen zijn echter tenminste 61 zetels vereist. Begin rekende op de 43 zetels van Likoed, 12 zetels van de Nationale Religieuze Partij, zes zetels van ultra-religieuze partijen en twee ze tels van de Sjlomzion-fractie van Ariel Sjaron - een totaal van 63 ze tels. LISSABON JOHANNESBURG - Angolese getrouwe troepen, ge steund door Cubaanse militairen, hebben gisteren de onderdrukking van een militaire opstand in de ge lederen van de Angolese volksbe vrijdingsbeweging MPLA voor zich opgeëist. Daar zijn omvan grijke gevechten in de straten van de hoofdstad Loeanda aan vooraf gegaan. „De situatie is weer normaal", deelde radio Loeanda mee. Hij riep zijn communiqué om nadat ge trouwe soldaten de opstandelingen hadden overmeesterd die zich in de middag van de studio's hadden meestergemaakt. In het radiobericht stond dat de MPLA en de strijdkrachten zich volledig achter prsident Agostinho Neto hadden geplaatst. De opstand was in de nacht van donderdag op vrijdag ontketend door soldaten die de vrijlating eis ten van twee leiders van de zwarte nationalistische vleugel van de MPLA. Beiden waren uit het cen trale comité van de MPLA gezet en 'gedetineerd, nadat zij vorige week in het openbaar kritiek hadden uit geoefend op de groeiende Cu baanse en Russische invloed op alle niveaus van het landsbestuur. Inwoners van Loeanda vertelden dat in de omgeving van het presi dentiële paleis en het hoofdkwar tier van het leger de hele nacht flink was geschoten en dat de gevechten zich hadden verspreid over andere stadsdelen tegen het aanbreken van de dag. Zij vertelden dat Cubaanse solda ten in pantserwagens de orde in het centrum van de stad hadden her steld, wegversperringen hadden opgeworpen en de weinige burgers die zich op straat gewaagd hadden, hadden gefouilleerd. De opstandelingen hadden zich aanvankelijk meester kunnen ma ken van de radiozender en hadden opgeroepen tot een massale beto ging van steun „volksmacht". We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn. nensen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken. Ze weten t heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen. Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- i chefs dan jij, da's nogal wiedes. En hoe eerder ze weten wat je bedoelt, hoe beter het is. Want als je hün meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Daarom: niet uitstellen! Direct doen. Nog vóórdat je met En als je Tóch op het arbeidsbureau bent. pak dan meteen het boekje "Wegwijzer voor werkende jongeren" mee. Explosief In Angola wordt dit in verband ge bracht met zwarte radicalen die staan tegenover de pro-Russische vleugel van de MPLA, waarvan de leiding wordt overheerst door mu latten. De spanningen in de MPLA zijn sinds enige tijd opgelopen door uitdijende campagnes van drie pro-westerse guerrillagroeperin- gen tegen het marxistische bewind van Neto en de aanwezigheid van 18.000 Cubaanse soldaten die het staande houden. De opstand van gisteren was het eerste zichtbare teken dat de situa tie een explosief karakter heeft ge kregen. In een toespraak tot het volk zei president Neto dat de vooraan staande dissidenten in de partij die de ideologie van de regering „ver keerd interpreteerden" en verant woordelijk waren voor de opstand, gestraft zouden worden met „uit erste strengheid". Waarnemers in Lissabon hebben de opstand in verband gebracht met berichten over een opmars van guerrillatroepen van de vrijheids bewegingen Unita en FN LA. Kort nadat Angola in november 1975 los van Portugal was. braken bloedige gevechten uit tussen de drie bevrij dingsbewegingen MPLA, Unita en FNLA. Begin februari 1976 wist de MPLA zich met behulp van een Cubaans expeditieleger van de macht meester te maken. Gekaapte Sovjet vliegtuig terug STOCKHOLM - De donderdag door een 37-jarige man uit Riga ge kaapte verkeersmachine van de Aeroflot is gisteren van Stockholm naar de Swojet-Unie teruggekeerd. De kaper, die ongewapend Begin voerde ook onderhandelin gen met de centrum-partij van de archeoloog Yigael Yadin. Deze on derhandelingen werden echter door de DMC afgebroken nadat be kend was geworden dat Begin zijn keus voor de post van minister van Buitenlandse Zaken had laten val len op Dayan. Pas nadat de nomina tie van Dayan ongedaan is gemaakt is de democratische beweging voor verandering weer bereid tot een ge sprek met Likoed. Schadelijk Yigal Allon, lid van de Arbeiders partij en minister van Buitenlandse Zaken in de scheidende regering, heeft zijn partij opgeroepen "te on derzoeken wie loyaal is en wie een opportunist is - wie in het schip blijft en wie het als een rat verlaat". In een donderdagavond gehouden redevoering zei Allon de voorkeur te geven aan 50.000 minder partij leden vooropgesteld dat de andere 200.000 "bereid zijn iets over te hebben voor de partij en haar niet alleen gebruiken als springplank voor een hoge functie". Allon is al lange tijd een politieke rivaal van Dayan. De scheidende minister heeft een vernietigend oordeel uitgesproken over Begin's verklaringen dat de bezette weste lijke Jordaanoever nooit mag wor den opgegeven in ruil voor vredè met de Arabieren. "Nog nooit zijn er in zo korte tijd zoveel schadelijke dingen gezegd", aldus Allon. Hij beschuldigde Begin ervan "een po litieke situatie te hebben gescha pen, die schadelijk is voor Israël. Dayan in de dagen dat hij nog een gevierd minister van defensie JAKARTA - In het centrale hoog land van West-Irian zijn Indonesi sche parachutisten afgeworpen om een opstand van stammen te on derdrukken, zo is gisteren uit lege- rkringen in Jakarta vernomen. Aan de opstand zijn ernstige bot singen tussen de politie en leden van de Dani-stam in de Baliemval- lei voorafgegaan, waarbij zes poli tiemannen en minstens 20 inwo ners zijn gedood. Onderzocht wordt of de verboden beweging Vrij Papoea, die een on afhankelijk West-Irian wil, bij de opstand betrokken is. Met het oog op de onveilige toe stand had de Indonesische regering eerder deze maand de nationale verkiezingen in delen van de pro vincie uitgesteld. Gistern werd gemeld dat guerrilla strijders landingsbanen hadden geblokkeerd, regeringsposten in brand hadden gestoken en militai ren in de Baliemvallei hadden aan gevallen. PARIJS - De nieuwe Mirage 2000 moet een gevechtsvliegtuig worden met die het macabere doel bijna doen vergeten. De man die er tevreden weest maar wel had gedaan of hij glimlachend bijstaat is Serge Dassault, i de beroemde vliegtui- een bom bij zich had gehad, is in gontwerper Marcel Dassaultin wiens fabrieken de Mirage 2000 i Stockholm in verzekerde bewaring bouw isHet model is te zien op de luchtvaartshow die volgende week op Le achtergebleven. Bourget geopend wordt. NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult adrM: S.v.p. In blokfttteri Invullen! In leder vakjt t.v.p. ttn tetter MADRID (SP) - Op 15 juni is het einde lijk zo ven de eerste democratische Spaanse verkiezingen sinds 41 jaar. De laatste keer dat de Spanjaarden ter stem bus gingen was in februari 1936, vijf maanden voordat er een opstand van of ficieren tegen de Republikeinse regering losbarstte, het begin van de blcedige burgeroorlog waarmee generaal Franco in het dictatoriale zadel kwam. De aanduiding democratische verkie zingen is misschien wat optimistisch. De Spaanse geschiedenis heeft heel weinig praktische ervaring met democratische methoden opgeleverd. De kortstondige Tweede Republiek was een even ver warde en rampspoedige zaak als de Duitse Weimar-republiek na de Eerste Wereldoorlog. In beginsel is er nu algemeen kiesrecht voor alle Spaanse onderdanen van 21 jaar en ouder, uitgezonderd gevangenen en krankzinnigen. Er wordt een parlement van twee kamers gekozen, 350 leden in de Tweede Kamer en 248 senatoren in de eerste. Ministers, staatssecretarissen en bepaalde hoge ambtenaren moeten ont slag nemen als zij zich kandidaat willen stellen. De enige uitzondering is Suarez, lie premier blijft tot het nieuwe parie- nent gekozen is. Of hij daarna in het par ement wil of toch weer in een regering, is log onbekend. Cr wordt op 15 juni niet gestemd op kan- lidaten persoonlijk, maar op partijlijs- en. Voor kleine partijtjes lijkt dat weinig ;ans te bieden. Iedere provincie krijgt wee vertegenwoordigers in de Tweede Camer, plus een aantal leden in verhou- ling tot het bevolkingscijfer. Zo krijgt 3arcelona de meeste kamerleden, 33, ge- /olgd door Madrid met 32. De Spaanse mclaves in Marokko, Ceuta en Melilla, lebben elk één kamerzetel en één in de senaat. De provincies kiezen elk vier se natoren. de Balearen en de Canarische Eilanden sturen er vijf. En dan is er nog een zeer ondemocratisch verschijnsel: koning Juan Carlos mag 41 senatoren aanwijzen, wellicht een overblijfsel uit het stelsel van zijn voorganger en mentor Franco. Alles tezamen genomen is het nog geen toonbeeld van een onbezoedelde demo cratie. De weegschaal neigt nogal sterk naar bevoordeling van de rechtervleugel. Misschien leek dit Suarez en Juan Carlos de enige manier om een democratische ontwikkeling op gang te brengen, het oude franquistische "parlement" tot aanvaarding van het nieuwe parlemen taire leven te bewegen en krachtdadige reacties van de cude garde te vermijden. Een van de hardste noten die er gekraakt moesten worden, was de toelating var andere partijen, vooral de communisti sche partij. (Dat geldt natuurlijk alleen maar in het verband van verkiezingen en parlement, want wat de rechtvaardiger verdeling van macht en welvaart betreft, is de toelating vakbonden op den duui misschien zeker even belangrijk). De met maanden extra vertraging gele galiseerde communistische partij toont zich zeer gematigd en redelijk. En ook realistisch omtrent wat haalbaar kan zijn. Zij doet haar uiterste best om niet "pro vocerend" op te treden, heeft te kennen gegeven dat zij de democratisch parlementaire regels eerbiedgt en niet met buitenlandse stelsels hult overigens verzekeringen die de rechtervleugel niet heeft hoeven geven). De communistische aanvaarding van de bestaande toestand als uitgangspunt heeft hier en daar wel boosheid gewekt, niet alleen bij rechtse groepen die graag redenen voor een blijvend verbod had den gehad, maar ook bij uiterst linkse "marxistisch-leninistische" organisaties en "maoïsten", jongelieden die van geen compromis willen weten en die boven dien de gewelddaden van fascistische woestelingen zoals de Strijders van Christus-Koning met gelijk geweld wil len beantwoorden. De legalisatie van de communistische partij heeft eeh politieke crisis veroor zaakt die volgens velen even gevaarlijk was als de toestand vóór de rechts- militaire opstand van 1936. Admiraals die verontwaardigd ontslag namen, ge heime bijeenkomsten van rechtse gene raals. Men zegt dat de steun van Juan Carlos aan premier Suarez een uitbar sting maar net heeft kunnen voorkomen. Een Franco-achtige rebellie, zoals in 1936, zou nu vermoedelijk weinig kans meer maken. De oudere officierstop kan voor zoiets niet meer zo zeker rekenen op de jongeren, want er is zelfs een linkse beweging (UMD, Militaire Democrati sche Unie) van kapiteins, majoors en zelfs kolonels. Ze zijn niet zo machtig als hun Portugese collega's, maar in elk ge val bestaan zij. Op de dienstplichtigen is bij een opstand die tegen het Spaanse volk gericht is, al evenmin te rekenen. Ongetwijfeld wel een gevaarlijk element zijn de paramilitaire politietroepen. De politieke politie martelt, de oproerbriga- des zijn berucht om hun hardhandigheid en het is bekend dat vele jongere leden van de veiligheidspolitie tevens behoren tot de neo-nazistische Strijders van Christus-Koning. Toch zag een bestuurs lid van de communistische partij de toe komst niet al te duister in. Hij vertelde zelfs dat vele leden van de gewapende politie en de Guardia Civil "welwillend" tegenover de communistische partij staan. Bias Pinar en zijn "Fuerza Nova" (Nieuwe Kracht) van gelaarsde vech tersbazen vormen waarschijnlijk geen echte bedreiging - zij zijn niet talrijk, er zijn opvallend veel meisjes uit de ge goede burgerij bij. Girons liga van (fran quistische) oud-strijders lijkt ook niet erg gevaarlijk. Het wezenlijke gevaar voor de Spaanse democratie-in-wording schuilt in de neo-franquistische "Alianza Popular" van Manuel Fraga Iribarne. Partijleider Fraga, onder r ranco minis ter van Voorlichting, oud-ambassadeur in Londen en minister van Buitenlandse Zaken na Franco's dood, is een man van vrijwel grenzeloze politieke ambitie, in telligent en energiek en zeer bedreven in verhulling van zijn doel achter een laagje uiterlijke charme. Volksalliantie streeft naar een nieuw franquistisch bewind met Fraga als cau- dillo en tenminste vijf andere rechter handen van Franco in machtsposities. Opinie-onderzoeken hebben nog niet veel aanwijzingen opgeleverd: de Demo: cratische Centrum Unie van Suarez staat er met bijna 20 procent beter voor dan de Volksalliantie met nog geen vijf. Ook de drie belangrijkste linkse partijen, met samen ruim 20 procent lijken een rede lijke garantie tegen een franquistische terugkeer, maar een derde van de onder vraagden "wist het nog niet" en het libe rale blad El Pais vermoedt dat daar heel wat rechtse "zwijgende meerderheid" bij zit. Samen met het ingewikkelde verkie zingsstelsel kan dat op 15 juni vreemde verrassingen opleveren. Observer-diensi

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9