"MOLUKKERS ONREALISTISCH Ieder jaar grotere oogst aan gepakte zwartrijders T andverzorging kinderen wordt bedreigd Buitenlandse pers over de gijzelingen Al het tekenpapier is opgegaan eieren bekogeld Vier miljoen foto's met camera-auto's ZATERDAG 28 MEI 1977 99 De Washington Post noemt het on realistisch van de Molukkers om te verwachten dat zij van Nederland, een republiek der Zuid-Molukken zouden kunnen afdwingen. Dat is „dagdromerij", aangezien de Mo- lukken nu deel uitmaken van In donesië. Bromfiets het gevaarlijkste vervoermiddel UTRECHT (ANP) - Van de auto, de motorfiets en de brommer is de personenauto het veiligste, zo men wil minst gevaarlijke, vervoermid del. De motorfiets lijkt na 1972 - toen voor de berijders ervan de helm verplicht werd gesteld - ge leidelijk minder gevaarlijk te wor den. De bromfiets is nu, berekend per afgelegde kilometer, het ge vaarlijkste vervoermiddel gewor den. Wel is na 1973 een lichte verbe tering waarneembaar. Deze conclusies trekt dr. D. Hoog- endoorn van de stichting Medische Registratie op grond van gegevens over in ziekenhuizen opgenomen verkeersslachtoffers. Dr. Hoogen- doorn vermeldt ook het "merk waardige" feit, dat de aantallen fietsers, die in ziekenhuizen wor den opgenomen in bijna alle onge valscategorieën regelmatig stijgen, terwijl bij voetgangers het tegen overgestelde het geval lijkt te zijn. Per 100.000 bromfietsen werden in 1969/1970 gemiddeld 432 brom fietsberijders in het ziekenhuis op genomen (met. alle soorten letsels), in 1973 waren dat er 514 en in 1975 nog 427. Het blad constateert dat de overval lers en kapers behoren tot de gene ratie die in Europa geboren is en het oude vaderland alleen kennen uit de verhalen van de ouderen. De Baltimore Sun schrijft dat de genen die de illusie van een Zuid- molukse natie koesteren, langza merhand moeten aanvaarden dat zij Indonesië verruilden voor een Nederlands toevluchtsoord voor zichzelf en een Nederlandse toe komst voor hun kinderen. „De Ne derlandse autoriteiten en de Am- bonese ouderen moeten de jonge ren samen aanmoedigen tot volle dige deelneming aan het Neder landse nationale leven, ter voor koming van nog meer verschrik kingen dan de huidige", aldus de Baltimore Sun. Oorzaken Het door de Indonesische regering gesteunde dagblad Soeria Karia schreef gisteren over de gijzelingen onder meer: Sommige gemeenten verlenen geen medewerking meer UTRECHT (ANP) - Zowel het aantal all percentage kinde ren dat deelneemt aan de schooltandverzorging, is vorig jaar flink gedaald. De directeur van de Nederlandse Ver eniging voor Sociale Tandheelkunde, de heer T. G. J. Kui- péres, zegt in zijn jaaroverzicht dat de georganiseerde jeugdtandverzorging hierdoor woTdt bedreigd en verschil lende gemeenten hun financiële medewerking beëindigen. Van de ruim 1,2 miljoen leerlingen van de 8516 aan de schooltandver zorging deelnemende scholen, de den er in het schooljaar 1975/1976 ruim 606.000 niet mee, vijftig pro cent dus, terwijl dat percentage in 1965/1966 nog maar 33,8 was. De gemiddelde kosten per deelne mend kind stegen van 72,80 in 1974/1975 tot 92,92 in 1975/1976 en ze worden voor het lopende school jaar begroot op 101,05. Als een van de oorzaken voor het teruglopen van de belangstelling noemt de heer Kuipers de bijdrage, die wordt gevraagd aan de ouders, die niet bij een ziekenfonds zijn verzekerd. De ziekenfondsen be taalden in 1974/1975 van de totale kosten 57 procent, particulieren 11,5 en gemeenten 30 procent. Ook het toenemend aantal vesti gingen van tandartsen heeft, vol gens de heer Kuiperes, invloed op het deelnemerspercentage. In plaatsen waar zich "nieuwe" tan dartsen vestigden, loopt het per centage leerlingen dat deelneemt aan de schooltandverzorging soms sterk terug. Dit proces wordt soms duidelijk door die tandartsen ge stimuleerd. Hij zou dat op zichzelf niet erg vinden als ook zij prioriteit gaven aan de verzorging van de jeugd, maar uit talrijke onderzoe ken blijkt dat dat niet het geval is. Zuigkracht Veel praktizerende tandartsen - zegt hij - houden nauwelijks of niet een patiëntenadministratie bij, waardoor het vrijwel niet mogelijk is te bevorderen, dat een kind zich regelmatig aan onderzoek en be handeling onderwerpt. Aangezien de georganiseerde jeugdtandver zorging er in de regel goed in slaagt, dat aan haar toevertrouwde kinde ren met een gesaneerd gebit de ba sisschool verlaten, is de vereniging voor Sociale Tandheelkunde, "be paald niet gelukkig" met de zuig kracht die van de tandartsen uit gaat. De heer Kuiperes pleit dan ook voor een actieve werving onder meer via goede voorlichting aan de ouders." De georganiseerde jeugtandver- zorging heeft haar werkzaamheden in bepaalde regio's al moeten sta ken omdat gemeenten hun fina nciële medewerking hadden beëindigd. Zelfs gevallen waarin de plaatselijke tandartsen de gemee nteraad hadden laten weten dat ze wegens hun overbezette praktijken geen mogelijkheid zagen om de kinderen uit de jeugdtandverzor ging goed op te vangen, besloten gemeenteraden toch, er geen geld meer voor uit te trekken. Regeling Om het voortbestaan van de jeugd tandverzorging te kunnen waar borgen, is er overleg met de Ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen over een financieringsre geling die de diensten minder af hankelijk maakt van de gemeenten. Volgens de heer Kuiperes is al ge bleken, dat de VNZ de noodzaak van het voortbestaan van de geor ganiseerde jeugdtandverzorging volledig onderschrijft en dat zij daaraan ook financiële consequen ties wil verbinden. ADVERTENTIE IBRlNK Luchtverwarming JÉ Uw installateur: LUCOTHERM D.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Dit toont hoe ernstig het gevolg is van het feit dat men de Zuidmo- lukse beweging in Nederland heeft laten bestaan. Als het Nederlandse volk werkelijk respect heeft voor de vriendschappelijke betrekkin gen met Indonesië, dan is hel niet gepast, tegelijkertijd te sympathi seren met een anti-Indonesische beweging." Het in de Engelse taal verschij nende dagblad Indonesian Obser ver is van oordeel dat de gebeurte nissen „in het kalme Nederland zijn ingeslagen als een bom". Maar de grote vraag is hoe de kapers auto matische vuurwapens hebben kunnen krijgen, ondanks de zeer strikte bepalingen inzake vuurwa pens in Nederland, aldus deze krant. Gefouilleerd „De houding en het uitgesproken optreden van de Nederlandse rege ring jegens de Zuidmolukse terro risten beslissen of de daden van geweld zullen eindigen of blijven bestaan. Deze houding en dit op treden zijn gerechtvaardigd vol gens de eigen soevereine rechten; maar de mogelijkheid dat de Zuidmolukse terroristen hun wrede actie zullen herhalen zal be staan zolang Nederland niet met ernst de oorzaken wegneemt" „Uit reacties in de pers tegen de Zuidmolukse terroristen komen wij tot de slotsom dat de opinie in Nederland ten aanzien van de Zuidmolukse bev/eging is veran derd van een van tolerantie in een van haat. De trein bij de Punt, waarin 55 of 56 reizigers nu al vijf dagen lang wor den gegijzeld, heeft gistermiddag een schoonmaakbeurt gekregen. Even na vijf uur namen ooggetui gen waar dat een aantal geblin deerde ramen van de trein werd vrijgemaakt en geopend en afval naar buiten werd gegooid. Uit de ramen hingen even later donkere lappen, vermoedelijk dekens die gelucht werden. Het waren de eerste zichtbare teke nen van leven bij de trein sinds in de nacht en vroege ochtend alle ge gijzelde schoolkinderen in Bo- vemsmilde en een van hun onder wijzers waren vrijgelaten. De situatie rond de bezette school is in de loop van vrijdag nauwelijks veranderd. Mariniers en mare chaussee kregen het even druk met de fouillering van Zuidmolukse bruiloftsgangers die in een stoet van twintig auto's achter een bruid spaar reden. Beroep ran overleg Zuidmolukkers-Nederlanders heeft in een verklaring „een beroep op alle mensen van goede wil" ge daan om woedereacties naar aan leiding van de gijzelingen te voor komen. „De terreurdaden verwekken af schuw bij het Nederlandse volk en bij bijna alle Zuid-Molukkers in Nederland". De commissie zegt van verschillende kanten berichten te hebben gekregen over Neder landers die hun woede over de gij zelingen willen koelen op willekeu rige leder, van de Zuidmolukse gemeenschap. „Als commissie van overleg werken wij in grote eensge- zinsheid aar. een toenadering tus sen Nederlanders en Zuid- Molukkers. Wij vragen de steun van beide partijen om voortzetting van dit werk mogelijk te maken", aldus de verklaring van de commissie. "In het begin vonden wij ze nogal brutaal, maar ze waren later best aardig voor ons". Dat zei de 11-jarige Paul Leer touwer uit Bovensmilde. Gis termorgen werd hij samen met zijn mede-leerlingen bevrijd uit de school en 's middags kwam hij - alleen - laconiek een kijkje nemen bij het ge bouw waar nog steeds vier on derwijsmensen worden vast gehouden. Paul zit in de zesde klas van schoolhoofd E. van Vliet. "Die heeft zich ontzettend voor ons ingespannen". Na de roerende ontvangst thuis kon Paul heel nuchter praten over de gebeurtenissen van de afgelopen week. "Het is wel eens voorgekomen dat een van ons een klap kreeg, maar die was nooit hard. Dat gebeurde dan 's avonds als we niet snel genoeg gingen sla pen". De onderwijzers en on derwijzeressen waren erg aar dig, volgens Paul, maar ook zij werden wel eens een beetje boos. "Vooral als we iets deden dat we niet mochten". Eenmaal heeft een van de Zuidmolukse bezetters een pistool op Paul gericht. Dat gebeurde toen hij 's nachts naar de W.C. ging. Een van de Zuidmolukkers wilde ook naar de w.c. en schrok toen die bezet was. Volgens Paul is er nooit ge schoten vanuit het overblij flokaal waar de kinderen za ten. "Daarom ben ik ook nooit zo geschrokken". "Na zo'n schietpartij liepen de overval lers een beetje te lachen". De kinderen moesten zich overdag bezighouden met te kenen en spelen. Al het teken papier is opgegaan en het speelgoed heeft geen lang le ven in de overbevolkte over- blijfruimte gehad. "Er waren veel te veel kinderen", aldus Paul. Paul heeft tijdens de bezetting niet gehuild. Dat deden vol gens hem wel sommige kinde ren van de lagere klassen, maar die werden dan getroost door de onderwijzers. De nachten waren over het al gemeen rustig. "Alleen werden we vrij vroeg wakker". Paul sliep toen hij gistermorgen naar buiten werd gedragen. Hoe voelde hij zch nu, onge veer twaalf uur na zijn bevrij ding? "Ik ben weer wat uitge rust. Alleen voel ik me nog een beetje duizelig". Gisteren hebben zich in Gronin gen strubbelingen voorgedaan tussen stakende chauffeurs en directeur Hafkamp van de Groninger taxicentrale, bij welke centrale de stakers in dienst zijn. Met auto's reden de stakers de volgauto's van twee begrafenisstoeten, die op weg waren naar het sterfhuis, klem. Na afloop van de begrafenissen bekogelden de stakers de lege aufos waarin Hafkamp en en kele oud-werknemers aan het stuur zaten, met eieren. Er ont stonden problemen tussen de po litie en de stakende chauffeurs. De politie sommeerde drie chauffeurs mee te gaan naar hel politiebureau, waar zij in een cel terechtkwamen en een ver hoor ondergingen. De taxistaking in Groningen begon op 25 april. Buitenlanders gewaarschuwd tegen zakkenrollerij SCHIPHOL (ANP) - De buiten landers die dit pinksterweek- einde op Schiphol aankomen zullen bij de paspoortcontrole door de marechaussee kaarten uitgereikt krijgen waarop ge waarschuwd wordt tegen zak kenrollers en tegen dieven die het op bagage van auto's voor zien hebben. In eerste instantie krijgen al leen de buitenlanders die de grote steden in de Randstad als bestemming hebben een derge lijke kaart. De kaart vermeldt in vier talen korte waarschuwingen en voor zorgsmaatregelen voor diefstal len uit auto's, en soortgelijke waarschuwingen tegen zakken rollers. De kaarten zijn aan de marechaussee verstrekt door het ministerie van justitie. De maatregel is genomen gezien de vele gevallen van zakkenrollerij en diefstallen uit auto's waar van tijdens de afgelopen paas dagen aangifte is gedaan. Vele buitenlandse toeristen zijn toen het slachtoffer geworden van lieden met grijpgrage vingers. Van der Broek kreeg gelijk DEN HAAG (ANP) - De economi sche politierechter in Amsterdam heeft Dirk van den Broek, die vorig jaar een proces uitlokte door mer kartikelen gedistilleerd tegen la gere prijzen te verkopen, in het ge lijk gesteld. De officier van justitie had een boete van f 1000 geëist. Hei bedrijf zou vandaag in al zijn win kels sterke drank met flinke reduc ties verkopen. Begin vorig jaar begon de onder neming sterke drank te verkopen tegen prijzen die lager waren dan vastgelegd in de prijsverordening van januari 1976. uitgevaardigd door het produktschap voor gedis tilleerde dranken. De eerste zitting had een jaar geleden plaats, maar werd voor onbepaalde tijd ge schorst. De rechter verklaarde de verorde ning gisteren onverbindend en ont sloeg Dirk van den Broek van rechtsvervolging Hii achtte de overweging van de onderneming, dat het produktschap zijn be voegdheid onjuist heeft gebruikt, terecht. De onderneming had er groot bezwaar tegen dat. nadat het kartel van merkartikelfabrikanten len val was gebracht, direct daarna Woor het optreden van het produkt schap opnieuw de situatie ont stond. waarin de verkoopprijs aan de consument door de fabrikanten werd bepaald. DEN HAAG (ANP) - De fiscus vangt jaarlijks honderdduizen den automobilisten, die hun motorrijtuigenbelasting niet hebben betaald. De vangst is zo groot, dat het volgens de belas tingdienstvrijwel geen zin meer heeft te proberen deze belasting te ontduiken. Nagenoeg alle automobilisten, die het betalen van de motorrij tuigenbelasting nalaten in de hoop niet te worden gegrepen, komen bedrogen uit. "Wij pak ken bijna alle fraudeurs en de weinigen, die wij het ene jaar missen, vliegen wel het volgend jaar tegen de lamp. zodat het voor hen niet loont de gok te wagen. Onze controle is zo in tensief, dat het veel te riskant is geworden om met de motorrij tuigenbelasting te gokken". Dit hebben de plaatsvervan gend directeur-generaal van de belastingen, de heer J. de Ko ning, en het hoofd van het cen traal bureau motorrijtuigenbe lasting te Apeldoorn, de heer H. Vermeulen meegedeeld. In 1976 is ongeveer 450.000 keer geconstateerd, dat een automo bilist zijn belasting niet had be taald. Dit had betrekking op een kwart miljoen auto's, want het komt nogal eens voor, dat een zwartrijder meer dan eens per jaar op heterdaad wordt be trapt. Per ongeluk Van ca. 250.000 zwartrijders heeft ongeveer de helft zijn be lasting per ongeluk niet op tijd betaald, schat de belasting dienst. Er zijn mensen, die het gewoon vergeten. Er zijn ook die veronderstellen, dat de garage, waar zij de auto hebben gekocht, de betaling heeft verzorgd, en zo zijn er meer gevallen van onopzettelijk betalingsverzuim. Daarnaast is er een harde kern van ongeveer 130.000 autobezitters, die een voudig niet willen betalen en die bewust fraude plegen, aldus beide functionarissen van de belastingdienst. Om alle romps lomp, die dit gokken met de motorrijtuigenbelasting mee brengt, te vermijden, zou de be lastingdienst deze mensen wil len waarschuwen, dat door de perfectionering van de controle in de loop der jaren hun kans om niet te worden gegrepen, vrijwel nihil is geworden. Om de andere helft van de niet-betalers, een wisselende groep van ongeveer 130.000 mensen, die onopzettelijk ver zuimen te betalen, in het gareel te krijgen, heeft de belasting dienst een uitgebreide voorlich tingscampagne opgezet. Zo hebben ambtenaren van alle ga rages in ons land bezocht om de autoverkopers nauwkeurig te informeren over de betaling van de motorrijtuigenbelasting. Gehoopt wordt, dat op die ma nier misverstanden over de be taling van de belasting tussen de autohandelaar en zijn klan ten kunnen worden voorko- Het moet niet meer voorkomen, dat de klant ten onrechte denkt, dat de garage de belasting voor hem heeft betaald. Via een groot aantal televisiespots, aanplakbiljetten op de kanto ren van de PTT en de belasting dienst zelf wordt veider de au tobezitter erop gewezen, dat hij zelf voor de betaling heeft te zorgen. Veel boetes (de wet eist honderd procent van de ver schuldigde belasting) kunnen worden voorkomen als men be ter van zijn verplichtingen op de hoogte is. Autobezitters blijken namelijk nogal eens te menen, dat zij wel een aanslag zullen krijgen, maar dat is niet zo: men moet uit eigen bewe ging de belasting betalen. Men moet zelf opgeven, dat men een auto heeft. De talloze Neder landers, die dat niet blijken te weten, schrikken dan ook erg als zij plotseling een aanslag krijgen met een boete van hon derd procent. Bergen bezwaar schriften en andere protesten komen bijhet CBM binnen, maar de inspecteur kan daar niet op ingaan. Het fs voor hem niet na te gaan, of men opzette lijk of onopzettelijk zijn belas ting niet heeft voldaan en daarom krijgt iedere niet- betaler de volle boete te betalen. Rood licht De belastingdienst heeft tachtig man in dienst, die met 25 met speciale camera's uitgeruste au to's dag en nacht op de weg zijn om de nummerborden van rij dende en stilstaande auto's te fotograferen. Dit wordt nu al een aantal jaren gedaan en in die tijd hëeft men ruimschoots geleerd, hoe men dit zo effectief mogelijk moet doen. Met we tenschappelijke methoden heeft de dienst een controle strategie opgebouwd, die ieder jaar een grotere oogst aan ge pakte zwartrijders oplevert. De nieuwste ontwikkeling is, dat de automobilist niet of al thans veel moeilijker zal kun nen merken dat zijn wagen wordt gefotografeerd. Het witte flitslicht, dat waar schuwt, dat er een foto is ge maakt en waaraan ook wel vei ligheidsrisico's zijn verbonden, is er niet meer bij. Alle contro lewagens worden uitgerust met camera's die met rood licht fo tograferen. Omdat infrarood fo tograferen te kostbaar en te in gewikkeld is, heeft de belas tingdienst zelf deze manier van fotograferen uitgedacht. Bij de politie bestaat hiervoor belang stelling, omdat deze ook het wat riskante flitslicht, dat autorij ders aan het schrikken kan ma ken, wil vervangen door een veiliger methode, die boven dien de kans op het pakken van overtreders (mensen die door rood licht rijden bijv.) groter maakt. Men is namelijk niet meer gewaarschuwd, dat er wordt gefotografeerd. Vrijwel nul Jaarlijks worden met de camera-auto's ongeveer vier miljoen foto's gemaakt. Door de voortdurend beter wordende strategie van deze controle dienst worden jaarlijks steeds meer zwartrijders gepakt bij een gelijkblijvend aantal foto's. Daarnaast zijn de laatste jaren andere strategieën ontwikkeld. Zo hebben de ambtenaren van de douane, die aan de grens en door het gehele land hun werk zaamheden verrichten, sinds een jaar of drie opdracht zoveel mogelijk autonummers te note ren. Deze mensen komen in alle uithoeken van het land en op deze manier heeft de belasting dienst ook een behoorlijke greep gekregen op het platte land. Deze controle levert per jaar zo'n half miljoen meldin gen op. Tenslotte is er een vergaande samenwerking met rijkspolitie en gemeentelijke politiekorp sen tot stand gekomen. Alle au tomobilisten, die zich schuldig maken aan verkeersovertre dingen of misdrijven, worden aan de belastingdienst doorge geven, wat een 600.000 meldin gen per jaar oplevert. Vooral deze meldingen zijn interess ant, omdat onder de verkeerso- vertreders naar verhouding meer (anderhalf maal zoveel) belastingontduikers te vinden zijn dan onder de niet- overtreders. De belastingdienst vindt dit al les bij elkaar een vergaand wa terdicht controlesysteem, dat de kans op geslaagd belastin- gontduiken op vrijwel nul heeft gebracht. Overigens wordt er gestudeerd op de mogelijkheid van een an der systeem, waarbij ook wordt gekeken naar de manier, waarop het in het buitenland wordt gedaan. In Engeland bij voorbeeld moet iedere automo bilist op zijn voorruit een bewijs van betaling meevoeren. Deze studie naar de mogelijkheid van een nieuwe belastingheffing zal nog geruime tijd m beslag ne men. aldus de heer De Koning.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7