Leiden ontvangt kabinetsbesluit AZL positief Robbertje vechten om Pomona-complex Wens tot nieuw overleg Breestraat Honden belasting wordt massaal ontdoken 'Dumpie' winkel voor strip fanaten ZATERDAG 28 MEI 1977 LEIDEN - Het besluit van de ministerraad om achter het station in Leiden een nieuw academisch ziekenhuis te bouwen, is zowel bij de gemeente als bij het AZL en de universi teit positief ontvangen. Weliswaar houdt men zich bij het AZL en de universiteit nog een bee tje op de vlakte, maar wethouder LEIDEN - De hondenbelasting wordt in Leiden in toenemende mate ontdoken. Dat heeft een proefsgewijze huis-aan-huis- controle uitgewezenHet aantal honden dat de laatste zes maanden van vorig jaar werd afgemeld bij de gemeente ligt zelfs ver boven het aantal nieuwe honden, dat werd aan gemeld. Om die ontduiking te bestrijden werkt de gemeente aan een nieuw systeem waarbij gebruik zal worden gemaakt van aangiftebiljetten In een ambtelijke nota wordt geconstateerd dat als gevolg van de ontduiking niet alleen de inkomsten van de gemeente te ruglopen, maar dat het een rechtsongelijkheid schept voor diegenen, die wel trouw hun hondenbelasting betalen. Het wordt niet mogelijk geacht de bestaande huis-aan-huis con trole uit te breidenOok oproe pen in de plaatselijke dagbla den om de hond op te geven bij de belastingdienst hebben vol gens de gemeente niet het ge wenste resultaat gehad. Daarom wil men in Leiden nu bekijken of het toesturen van een aangiftebiljet helpt. Als dat plan doorgaat zal elk Leids ge zin in de nabije toekomst een formulier met een begeleidende brief krijgen. Op dat formulier moet gemeld worden of men al dan niet in het bezit van een hond is. Het formulier moet weer aan de gemeente terugge stuurd worden. Ervaringen in andere gemeen ten, waar dit systeem wordt ge volgd, leren, dat een zodanig aantal positieve reacties is ont vangen, dat in sommige geval len van een verdubbeling van het aantal geregistreerde hon den sprake was. Iemand die een dergelijk aan giftebiljet niet retourneert krijgt een aanmaningdat als nog te doenGeeft men ook dan geen gevolg aan het verzoek dan krijgt men thuis bezoek van con trolerende ambtenaren. Volgens becijferingen zal de nieuwe op zet de gemeente 55.800 gulden extra kosten, maar men ver wacht dat dit bedrag geheel ge dekt zal worden door een hogere opbrengst van de hondenbelas ting. ADVERTENTIE TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi, voor de ontplooiing van alle vermogens INTRODUCTIE-LEZING woensdag 1 juni 1977 museum voor voh kenkunde, Steenstraat 1, Leiden, aan vang 20.00 uur. Maandag 6 juni 1977 in de ..Bron", Troubadourweg 2, Alphen aan den Rijn, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Waal (ruimtelijke ordening) zei gis teravond ronduit verheugd te zijn over het kabinetsbesluit. "Ik ben erg verheugd dat er een uitspraak is, die heel dicht bij de taxatie ligt, die ik al eerder heb gedaan", zei hij. Verheugd toonde Waal zich ook over het voornemen van het rijk om de grond in de Leeuwenhoek langs de Wassenaarseweg terug te verko pen aan de gemeente Leiden voor de bouw van 1800 woningen. Lei den verkocht de grond twee jaar ge leden aan het rijk em de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in dat gebied mogelijk te maken. Met de opbrengst van die grond- transactie - zo'n slordige 45 miljoen gulden - werd de exploitatie van het Morskwartier gefinancierd. Om de grond nu terug te kopen hoopt de wethouder op een zg. locatie subsidie van het rijk. "We hebben daarover in Leiden een keer ge praat met minister Gruijters, die deze mogelijkheid noemde. Hij gaat nu weg. Maar ik reken er toch wel op dat zijn beleid op dat punt wordt voortgezet", aldus Waal. Volgens Waal betekent de bouw van 1800 woningen in de Leeuwen hoek in elk geval dat als er ge bouwd zou moeten worden in de polder Stevenshof (het landschap pelijk waardevolle gebied achter de Rijndijk tussen tussen de Vink en de Haagse Schouw), dit later zal ge beuren dan werd gedacht. Tot nu toe was het de bedoeling van B en W om in 1983 in dit gebied te gaan bouwen. Waal zei echter dat een en ander met allerlei factoren samen hangt, zoals bevolkingsgroei en eventuele bouwplannen in de randgemeenten. De wethouder, die het nieuws over het kabinetsbesluit uit onze krant moest vernemen, zei er ten slotte wel voor te voelen om bij het over leg over de verdere planontwikke ling betrokken te worden. sing van de ministerraad. "Men is ook blij dat plan D (vernieuwbouw achter het station red.) niet de voorkeur gekregen. En men vindt het jammer dat plan C (nieuwbouw langs de Wassenaarseweg) het niet is geworden", aldus de woordvoer der. Hij zei verder dat men het nieuwe plan, dat aangeduid wordt met Z, wel een oplossing voor de bestaande huisvestingsproblemen acht. Mr. W. G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de univer siteit, wilde zich niet uitlaten in termen van "blij" of "jammer". Wel zei hij dat het ziekenhuis dat de mi nisterraad voor ogen staat, kleiner is dan het ziekenhuis dat het AZL en de universiteit wilden hebben. Drs. E. Meelis van de Werkgroep Milieubeheer stelde tevreden vast dat het kabinet in belangrijke mate aan de wensen van de werkgroep tegemoet is gekomen. "De druk op de woningbouwplannen, zoals in Stevenshof, zal hierdoor sterk ver minderen", zei hij. Wim en Bart Maat temidden van de vele stripboeken in hun winkeltje. LEIDEN - De twee duurste strips kosten er twintig gulden: een originele uitgave van De Guitestreken van Kwik en Flupke en de eerste en enige druk van De Zoon van Rood- baard. Wie legt er nu twintig gulden (of dikwijls een veel voud daarvan) neer voor één strip? "Dat is de echte groep fa naten. Een kleine groep onder de stripliefhebbers. Het gros van de mensen vindt het ge woon leuk om af en toe een strip te lezen. Of je hebt mensen die een bepaalde serie sparen. Of neem onze overbuurman. Die moet dagelijks een strip lezen, anders voelt hij zich niet pret tig". De gebroeders Wim en Bram Maat drijven sinds een week of zeven een stripwinkel, "Dum- pie" genaamd en gevestigd in het pand Janvossensteeg 37, een voormalige zeilmakerij. Zij hebben de eerste winkel in Lei den geopend, die zich uitslui tend toelegt op de verkoop van strips, oude en nieuwe. Ver heugend nieuws voor liefheb bers van dit soort lectuur. Vooral voor de bovenaange haalde "fanaten" die vroeger hun heil moesten zoeken in Den Haag of Amsterdam om hun verzameling zo compleet moge lijk te maken. De opening van een stripwinkel in Leiden mag bovendien beschouwd worden als andermaal een erkenning van de volwaardigheid van strips als lectuur. Vroeger was het vaak zo dat strips gelezen werden op toiletten of andere vertrekken waar sociale contac ten niet te verwachten zijn, om dat strips niet goed zouden zijn voor de opvoeding van de jeugd. In de winkel van Bram en Wim Maat zijn de strips in drie cate gorieën ingedeeld. De nieuwe strips, zoals die ook bij de siga renhandelaar verkrijgbaar zijn, de tweedehands strips, waar onder ook oude uitgaven van bladen als Pep, Sjors, Donald Duck, Kuifje, Robbedoes en Tina en strips met een zekere antiquaire waarde, bijvoor beeld omdat ze niet meer her drukt worden of ze deel uit ma ken van een eerste druk. De ware stripliefhebber heeft juist belangstelling voor deze cate gorie. "Dat is vaak een kwestie van nostalgie", zegt Bram Maat. "Ze willen bijvoorbeeld juist dat ene verhaal van Bessv, om dat Bessy er oorspronkelijk zo uitzag". De nieuwe strips wor den door Bram en Wim gekocht bij de groothandel; de tweed ehands strips en de "antiquai re" strips halen ze op beurzen of kopen ze bij particulieren. Politici willen niet wachten op beslissing Kroon "Blij'' Een woordvoerder van de afdeling voorlichting van het AZL zei dat het bestuur en de directie van het ziekenhuis "blij" zijn met de beslis- LEIDEN - „Waal ziet de omvang van het beroep en de consequenties daarvan niet in". Zo beoordeelt de raadsman van het Leids City Cen trum mr. Teekens jr. het optreden van de wethouder. Deze liet zich in eerste instantie zeer kritisch uit over de schorsing door de Raad van State van twee verkeersmaatrege len rond de reconstructie van de Breestraat. De schorsing werd eer gisteren door staatsraad Kan uitge sproken op verzoek van het LCC dat ook nog bij de Kroon een be roepsprocedure heeft lopen tegen het totale reconstructieplan. De schorsing duurt tot de Kroon over dit beroep uitspraak heeft gedaan. Ook politici van de VVD en het CDA toonden zich gisteren geër gerd over de wijze waarop wethou der Waal reageerde op het voor de gemeente negatieve vonnis. Zoals bekend verweet Waal de staatsraad onder andere dat hij niet alleen juridische argumenten zou hebben gehanteerd bij de schor sing maar op de stoel was gaan zit ten van de politici. Hoewel hij en enkele andere wethouders geneigd waren in eerste instantie om de re constructie toch door te zetten, be sloten B en W gisteren alleen de rio leringswerkzaamheden in de Breestraat uit te voeren, waarna deze straat in de oude staat hersteld wordt. Het LCC onthoudt zich nog van commentaar op de gang van zaken. Wel is voor komende dinsdagmid dag een persconferentie aange kondigd. De raadsman van het LCC meende desgevraagd dat tegen de uitvoe ring van de noodzakelijke riole ringswerkzaamheden geen be zwaar wordt gemaakt. „Dat staat helemaal buiten het geschil, dat heeft niets met de reconstructie te maken". Op grond van het vonnis van staatsraad Kan ziet mr. Teek ens jr. mogelijkheden dat de Kroon het raadsbesluit tot de proefrecon- structie zal verzietigen. In zijn overwegingen heeft Kan volgens hem niet alleen de geldigheid van de bestreden verkeersmaatregelen gewogen, maar ook de kans dat de Kroon eventueel de hele recon structie afwijst. Schorsing was dan noodzakelijk om de Kroon niet voor een voldongen feit te plaatsen. In tegenstelling tot wethouder Waal, die de hoop uitte dat de Kroon net zo snel als de Raad van State uitspraak zou doen, acht mr. Teekens jr. een wachttijd van een half of een heel jaar niet onmoge lijk. „Misschien wachten zo op de rapporten over de binnenstad die in de maak zijn". Gemeenteraadslid Van Zijp (CDA) hoopt dat nieuw overleg tussen de gemeente en het LCC nu misschien nog tot overeenstemming kan lei den. „Bij het leggen van de riole ring is al een soort proefperiode; dan kunnen de winkeliers kijken welke factoren een rol spelen bij af sluiting. De winkeliers zijn niet te gen de reconstructie, het is de on zekerheid die ze doet twijfelen." De WD'er Wessels had kippevel gekregen van Waals uitlatingen over het vonnis. Hij was juist blij dat een „nuchtere" hoge instantie het „door een minieme meerder heid doorgedreven besluit" in de ijskast heeft gezet. Wessels wil niet maanden wachten op een uitspraak van de Kroon: ie dereen moet wat water bij de wijn doen om tot een compromis te ko men. Hij is bereid tot een bemidde lende rol. „Een starre houding kost ons allen alleen maar erg veel geld". Laurens Beijen (PPR) vond het verstandig van het college de riole ringswerkzaamheden door te zet ten. Hij zag niet veel mogelijkheden om alsnog met de winkeliers tot overeenstemming te komen. „Maar als het te lang duurt bij de Kroon moet de gemeente andere plannen uitwerken om tot een beter winkel centrum te komen. Men kan de wachttijd misschien ten nutte ma ken door de Botermarkt vast te vernieuwen." Revalidatiecentrum of sportvelden? LEIDEN - Het ziet er naar uit dat er een stevig robber tje gevochten gaat worden om de grond van het zg. Pomona-complex aan de Nachtegaallaan. De Stich ting Prof. Jan Mulder Kli niek staat weliswaar te trap pelen om de grond van de gemeente te kopen voor de bouw van een regionaal cen trum voor revalidatie. Maar met name wethouder Tess- elaar (sportzaken) voelt daar niet zo veel voor. Hij wil het anderhalve hectare grote complex liever behouden voor de sport. Aanvankelijk leek het er op dat niets de verkoop van de grond in de weg zou staan. Er was voor de ge meente namelijk wel een dwinge nde reden om de grondverkoop door te zetten, omdat met de op brengst ervan de aanleg van sport velden in het Morskwartier mede gefinanciërd moest worden. Nu het rijk in de Mors is bijgesprongen met een finaciële bijdrage uit de pot „aanvullende werken", valt dat mo tief weg. Het college van B en W is inmiddels niet erg eensgezind waar het deze zaak betreft. Zo haalde wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) twee weken geleden nog de toorn van zijn ambtgenoot Tesselaar op de hals na een vergadering van de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. Tesselaar moest namelijk uit de krant vernemen dat deze, door Waal voorgezeten commissie het groene licht had gegeven aan de Stichting Prof. Jan Mulder Kliniek om het plan voor het revalidatie centrum verder uit te werken. Dit terwijl de wethouder van Sportza ken volgens zijn zeggen nooit an ders had begrepen dan dat de commissie over het globale plan „slechts zou worden geïnformee rd". Tesselaar was dan ook redelijk boos. „Dit is de eerste en de laatste keer geweest dat zoiets gebeurt", nep de wethouder uit tijdens een vergadering van de PvdA-fractie, enkele dagen na de bewuste com missievergadering. Stil Het bestuur van de Stichting Prof. Jan Mulder Kliniek is een beetje stil geworden van deze nieuwe ont wikkeling. "We zijn al jaren met dit project bezig, steeds is het uitge steld. Ik begin me nu toch werke lijk af te vragen waar we het nog voor doen. Het is so-wie-so al moei lijk om voor dit soort dingen men sen te vinden. Nou is er een stelletje gekken die dat willen doen en nou gaat het er op lijken dat je wordt tegengewerkt", zei een ietwat ver ontwaardigde voorzitter mr. S.C.H. Door Wim Wirtz Coebergh van het stichtingsbe stuur eind vorige week in een vraaggesprek. Wethouder Tesselaar liet deze week overigens weten niet tegen het plan voor het revalidatiecentrum te zijn. Hij wil alleen de sportvelden op het Pomona-complex behouden; het aantal sportvelden in Leiden zou dan immers eindelijk weer een worden uitgebreid. De argumenten van Tesselaar zijn, zoals aangeduid, de rijksbijdrage voor de aanleg van de sportvelden in de Mors en ook de groenbe- stemming („groene long") die Po mona heeft in het structuurplan Leiden-West. Ambitieuzer Wat het plan voor het revalidatie centrum betreft is een interessant aspect dat het in betrekkelijk korte tijd aanzienlijk groier is geworden. Een terugblik in de historie leert dat er twee jaar geleden nog bn de stichting gedacht werd in termen van IV2 a 2 hectare. Dat komt onge veer overeen met de grootte van het Pomona-complex. Het nieuwe plan gaat echter uit van 4 hectare, waarin dan nog een mogelijkheid voor uit breiding van 80 tot 120 bedden ligt opgesloten. Om aan die 4 hectare te komen, moet in elk geval de bebouwing van de voormalige Anna-Kliniek (niet de orthopedische werkplaats) te gen de grond. Er komt dan onge veer 2V-i hectare grond vrij. De Ver eniging voor Orthopedie "De Arina-Kliniek", waarvan mr. Coe bergh eveneens voorzitter is, heeft daar toestemming voor gekregen van staatssecretaris Klein. Nog dit jaar, zo luidt de verwachting, zou met de sloop begonnen kunnen worden. Dat het plan voor het revalidatie centrum in die twee jaar een stuk ambitieuzer is geworden, heeft vol gens het stichtingsbestuur met een aantal factoren te maken. Zo wordt o.m. genoemd de uitbreiding van V - functies met de hart-revalidatie en in meer algemene zin de hoger ei sen die er aan de revalidatie gesteld zouden worden. R. Smit, bestuurs lid: „De eisen van revalidatie ne men toe en als je daar niet aan te gemoet komt met een centrum als dit, dan krijg je een enorme ver snippering. Er is nu al een tendens waarneembaar bij de verpleegte huizen om de lacune die er is in de opvang van de revalidatiepatiënten zelf maar weg te werken. Dat werkt natuurlijk een enorme versnippe ring in de hand". Aflopende zorg Het regionaal centrum voor reva lidatie is in de visie van het stich tingsbestuur een wetenschappelijk onderbouwd en wetenschappelijk begeleid centrum voor aflopende zorg in de regio. Dat houdt in dat het centrum ziekenhuispatiënten (kortdurig) revalideert dan wel po liklinisch behandelt en ook patiën ten die afkomstig zijn uit de ver pleegtehuizen. Daartoe zijn al con tacten gelegd met de ziekenhuizen en verpleegtehuizen in de regio. Van oudsher is het nieuwe revalid atiecentrum een produkt van drie partners, namelijk het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk, Sole Mio in Noorwijk en de Vereniging voor Orthopaedie "De Anna-Kliniek". Wetenschappelijke samenwerking is er met de Leidse universiteit en naar verwacht wordt straks ook met het Medisch-Fysisch Instituut TNO, dat in het revalidatiecentrum waarschijlijk een eigen laborato rium zal krijgen. Onderhandelin gen hierover zijn nog gaande, maar volgens het stichtingsbestuur ziet het er wel naar uit dat het doorgaat. Het TNO-instituut, dat zich o.a. be zig houdt met wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de reva lidatie, is op het ogenblik nog ge huisvest in Utrecht. Het revalidatiecentrum zelf kan worden verdeeld in een klinisch en een poliklinisch gedeelte. Wat het poliklinische gedeelte betreft wordt gerekend op 61.000 behande lingen per jaar en voor de klinische revalidatie (met 80 bedden) op 113.00 behandlingen. In beide ge vallen wordt met een aantal disci plines gewerkt. Zo zijn er maat schappelijk werkers, fysiothera peuten, logopedisten etc. In totaal zullen er in elk geval 200 a 250 men sen werk kunnen vinden. De beddenverdeling in het revalid atiecentrum is voorlopig 20 bedden voor rheuma-patiénten, 20 voor orthopedische patiënten en 40 voor „algemene" revalidatie-patiënten. De hart-revalidatie is uitsluiten po liklinisch. Leiderdorp Het bestuur van de stichting Prof. Jan Mulder Kliniek hoopt over een jaar te kunnen gaan bouwen. Voorop gesteld dat de gemeente de grond van Pomona wil verkopen. En dat is nog zeer de vraag. Mr. Coebergh: „En anders moeten we maar ergens anders een stukje grond zien te vinden. In Leiderdorp bijvoorbeeld". ADVERTENTIE WniliHliHHH u slaagt snel, veilig, zeker en voordelig bij Motorhuis Verhuur het autoverhuurbedrijf met eenoude, vertrouwde naam, die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's Cnet autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract. 'kosteloos reserveren. vraag inlichtingen over onze nieuwe Opeis die te huur zijn: Kadett Special, Kadett City en A sco na LMU Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3