Geen rijken, geen zieken, dan maar toeristen V- Een Koreaan kocht voor f150.000 een ginseng- wortel en dronk hem op Het geheim van de échte Je zie het steeds meer. In de etalages van drogis ten en reformwinkels. In advertenties. In aanbie dingen van postorderbedrijfjes. Het heet ginseng. Een wonderbaarlijk middel voor gezondheid en levenskracht, zeggen ze. Afkomstig uit het mys terieuze Oosten, waar eeuwenoude wijsheid ver borgen ligt. Maar hoe serieus moet je nou ginseng nemen? Wat is er over bewezen, en wat zijn maar praatjes? Wij vezamelden er een aantal gegevens over, die wij hier op een rijtje zetten. Een Koreaan betaalde onlangs 150.000 gulden voor een wilde ginseng-wortel. Een fors bedrag. U vraagt zich natuurlijk af wat zo'n man bezielt. Wat doet hij nou verder met die wortel? Op sterk water zetten en er naar kijken? In een doosje stoppen als een kostbaar relikwie? Niets van dat alles. Hij kookt hem (dat is een mogelijkheid) een half uur in water en drinkt die ,,thee" op. Punt uit. Weg 150.000 gulden. Ginseng-ogst in Zuid-Kófea. Nou verwacht deze ginseng- gebruiker natuurlijk wel iets van die thee. Hij verwacht er eigenlijk verschrikkelijk veel van, want aan de geneeskrachtige ginsengwortel worden een hele reeks gunstige uitwerkingen toegeschreven. Van ginseng voel je je fitter, zegt men. Je wordt minder snel moe, bent min der vatbaar voor ziektes en oudere mensen blijven er langer actief door. Ginseng, zegt men ook, voor komt moeheid, hoofdpijn, depres sie, geheugenverlies. Het is zowel een opwekkend als een slaapmid del. Enzovoort. Gezond Is dat niet prachtig? In het Verre Oosten geloven ze er al tweeduizend jaar lang in. In oude Chinese geschriften wordt ginseng genoemd als het belangrijkste kruid om gezond te blijven. De Chinezen betaalden in die tijd hun dokter alleen maar als ze gezond bleven. Ziek worden was zijn schuld. Die gedachte leeft in het- huidige China waarschijnlijk niet meer, maar het geloof in ginseng is nog net zo levend als tweeduizend jaar terug. Het verbreidt zich zelfs. Ook in onze contreien zijn steeds meer ginsengaanhangers te vinden. "Controle-zegel op de Koreaan ginseng. Boterham Maar de meningen blijven ver deeld. In het tv-programma Koning Klant kwam een dokter verklaren, dat je in plaats van ginseng net zo goed een bruine boterham met een beker melk kon nemen. Van een andere arts weten wij echter dat hij ginseng voorschrijft aan een ou dere dame. Ook sportartsen schijnen geïnteresseerd te zijn, in het bijzonder natuurlijk in de sti mulerende werking van ginseng. Een ginseng-fabrikant maakt daar nu weer reclame .mee: verspreidt foto's van beroemde schaatsers die (zegt hij) ginseng gebruiken, met het verhaal van een enthousiaste sportarts erbij. Maar er zijn ook serieuzere berich ten. Proeven De moderne Chinese geneeskunde' gebruikt ginseng in de voor- en na zorg van operatiepatienten. Russi sche astronauten kregen ginseng mee om infecties en stress te weren. Een Russische professor heeft muizen met en zonder hulp van ginseng laten zwemmen. Met hiel den ze het veel langer vol dan zon der. Een Finse geleerde heeft twee groepen studenten ginseng laten gebruiken, en een groep iets dat. erop leek, maar het niet was. De ginsengeters bleken beter in handigheids- en intelligentietesten. En dan weer de Russen die hebben ook de invloed van ginseng op ar beidsprestaties gemeten. Druk werkcorrectoren konden met gin seng 12 procent meer letters lezen en ze maakten de helfl procent minder fouten. Gezwendeld Omdat er zoveel moois aan ginseng wordt toegeschreven, is er door de jaren heen ook altijd mee gezwen deld. Er werden andere wortelsoor ten als ginseng verkocht. De ene Nederlandse fabrikant beschuldigt de andere ervan grote hoeveelhe den tonicum aan derden te verko pen, die het misschien wel heel gterk verdund aan de man brengen. Er zijn drankjes waar ginseng in zit, maar hoeveel is vraag een, en of dat dan nog helpt is vraag twee. Controle Er is een land dat erop let wat er met rinseng gebeurt. Dat is Zuid-Korea. Het controleert de teelt en de kwali teit van de wortel. Alle ginseng die het land uitgaat wordt voorzien can een zegel met et oischrift „Inspec ted by Office of Monopoly, Repu blic of Korea". Ginseng is voor Zuid-Korea net zoiets als de wijnbouw voor Frank rijk. Akkers met ginseng zien er ook enigszins uit als wijngaarden: lange rijen planten onder strooien afdaken, om ze tegen regen, sneeuw, vorst en direct zonlich te beschermen. Ze nogen niet worden gevoed met kunstmest, alleen met dooie bladeren en oud gras. Rood en wit Korea maakt rode en witte ginseng. Witte ginseng wordt geoogst na vier of vijf jaar groeien, de rode na zes jaar. De rode en witte wortel worden allebei gedroogd, maar de rode wordt eerst gestoomd. Ginseng-fans zeggen dat de rode wortels beter werken. Ze zijn in ie der geval duurder en Korea expor teert ze allemaal. In Nederland zijn ze niet te koop, maar volgens het Koreaanse Handelscentrum in Amsterdam is er een importeur die de rode hier naar toe wil halen. De rode ginseng wordt gemaakt in bedrijven van het Office of Mono poly (in feite dus staatsbedrijven), de witte bij prive-ondernemingen, waar de produktie overigens wei- weer wordt gecontroleerd. Subsidie Korea heeft grootse plannen met de ginseng-handel. Er wordt op het ogenblik 6 miljoen kilo per jaar ge produceerd. Rond 1980 moet dat 15 miljoen zijn, dor betere teeltmet- hodeni Regeringssubsidies moedi gen de teelt aan. Ginseng wordt als hele wortel ver kocht, maar ook als stukken wortel, extract, poeder, tabletten en capsu les. Duitsland (de vierde belang rijke afnemer van Korea) en Zwit serland kopen wortels, waar ze zelf produkten van maken (natuurlijk zonder het Koreaanse zegel). De Koreanen zelf maken er nog van al les en nog wat van: thee, frisdrank, jam, snoepjes, kip-in-blik mét gin seng, haarwater, shampoo, huidlo tion, creme, zeep, tandpasta, enz. Ze hebben zelfs licenties om cog nac en whiskey met ginseng te mo gen maken. In de Koreaanse hoofd stad Seoul is een bar, die niets .anders dan ginseng-drankjes ver koopt Kuur Ginseng is zo duur dat van de Koreanen-zelf alleen de midden- en toplaag het kunnen kopen. Volgens directeur Chung van het Monopoly Office zou elk zichzelf res pecterend mens twee keer per jaar een ginseng-kuur van een maand moeten doen. Per kuur 600 gram gebruiken, anders heeft het geen effect, zeg Chung. In Neder land betaalden we onlangs 12 voor 60 gram ginseng. Dat wordt dus 120 voor een kuur. Goedkoop is het niet...En succes is niet gegarandeerd, want bij som mige mensen doet ginseng niets. Zegt meneer Chung. Revolver Maar er zijn mensen die er bijna een moord voor doen. Uit Amerika komt het berich over een jonge man, die met getrokken revolver een apotheek binnenstape en daar twee pakken ginseng eiste. De ginseng-wortel heeft een bee tje de vorm van een mens. Er wordt wel eens gezegd dat dit feit er de oorsprong van is dat men er myste rieuze krachten aan toeschrijft. Het Franse ministerie voor .toerisme is een actie begonnen om met staatssubsidie nieuw leven in te blazen aan de kuuroorden waarvan het land er ongeveer honderd heeft. Men wil de oude accommodatie van deze plaatsen - waar vroeger de rijken van Europa en de Franse koloniën genezing van hun kwamen kwamen zoeken bij genees krachtige bronnen - aanpassen aan de be hoeften van het moderne toerisme. Ze zouden een aantrekkingskracht kunnen gaan uitoefenen op de niet-onbemiddelde vakantieganger die rust en frisse lucht- zoekt. Renteloos Er staat heel wat van die oude accommoda tie renteloos in Frankrijk. Want afgezien van het feit dat de tijden zijn veranderd en daarmee de genoegens van de rijken, gelo ven de gewone Fransen in het algemeen niet meer zo sterk in de heilzame werking van bronwateren. Vorig jaar lieten zich nog 500.000 Fransen in kuuroorden behandelen. Vergeleken met de twee miljoen Duitsers en anderhalf miljoen Italianen die dat in hun eigen landen deden, is dit nog maar weinig. Bijvoorbeeld Vichy Plaatsen zoals bijvoorbeeld het eens be roemde Vichy zitten daarmee. Vichy, met zijn 34.000 inwoners, heeft als erfenis van het kuur-tijdperk niet minder dan 167 ho tels. Na Parijs, Nice en Lourdes staat het daarmee zelfs landelijk op de vierde plaats wat hotelruimte betreft. Al die hotels zijn in de laatste tientallen jaren meer en meer on gebruikt blijven staan en in verval geraakt. Opgeknapt Men is begonnen Vichy op toeristisch ge bied leven in te blazen. Het casino is opge knapt en uitgebreid met een modem restau rant, een nachtclub en een theater. Er komt deze zomer een opera en een muziekfestival. Zoals gezegd, men mikt op de niet- onbemiddelde toerist. Reform Er hangt hier een reform-sfeertje amheen. Een van de fabrikanten bijvoorbeeld zet „bio" op zijn fles ginseng-tonicum. In puur- natuurkringen zitje dan altijd goed En dan zijn er de postorderbe drijven, die aanbiedingen sturen voor het genre dubieuze middel tjes, dat mannen krachtig gespierd maakt in hun slaap en vrouwen grote borsten bezorgt. Daartussen wordt ook ginseng aangeprezen, met „wetenschappelijke be wijzen", en foto's van Kissinger en Mao, twee gebruikers. „Wetenschappelijk bewijs"is ook te vinden in de pocket „About Gin seng" van dr. Stephen Fulder. lec tor in de menselijke biologie aan 't Chelsea College in Londen. Helaas zet-ie er nergens bij waar hij al die gegevens vandaan haalt. Hij geeft weinig kritische, maar ook niet overdreven enthousiaste informa tie. Het boekje is vorig jaar uitge komen en ook al in het Nederlands vertaald. De titel hier: „Een boekje open over ginseng". Uitgevers zijn Helmond en Orion. Prijs 5,90. Erkenning Dezelfde Stephen Fulder heeft on langs, onder de titel „Waardeloze wortel, of subtiel medicijn?", ook in de New Scientist over ginseng ge schreven. Een soort korte inhoud van zyn boek. Het feit, dat dit popu- lairwetenschappelijke blad aan dacht aan ginseng besteedt, wordt hier in het westen als een zekere erkenning gezien. Daarna is bij voorbeeld in Nederlandse kranten een stroom publikaties ipsgebars- ten. Postorderbedrijfjes prijzen de ginseng aan als natuurlijke wonderdoener.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25