Samkalden verlaat Amsterdam ,'t Is niet altijd makkelijk geweest' 'u&utóBI Goede raad. Rabobank S oleha.b\.< Die krijgen we bij de persoonlijke bank! ZATERDAG 28 MEI 1977 EXTRA PAGINA 21 Door H. J. Oolbekkink compensatie zoeken. Zichzelf als het ware willen overwinnen. Die problemen gaan altijd samen met de problemen van alcohol en drugs, en in dat opzicht is Am sterdam niets anders dan een re flex van het wereldbeeld". „Het heeft hier zo kunnen groeien omdat we praktisch geen pers oonscontrole meer hebben aan de grenzen en omdat Amsterdam een open stad is. Door die sterk veranderde omstandigheden is er een grote overbelasting bij de po litie. Dan zie je de problemen vanzelf worden tot fixaties en frustraties en dientengevolge tot een zekere stagnatie van groepen mensen die in een soort van on beweeglijke tegengesteldheden tegenover elkaar komen te staan" Ervaart u de situatie bij de politie, vooral in het bureau Warmoess traat, als pijnlijk? „Tja er is jarenlang een tekort aan politie geweest, Er is nu wel een toename, maar de problemen zijn stellig veel sterker toegenomen dan dan de politie. Er is onvol doende voor gezorgd om de poli tie kwalitatief en vooral kwanti tatief op peil te houden. Dat is niet zonder invloed op de situatie van nu. De politie bestaat voor het allergrootste deel uit buiten gewoon bekwame en toegewijde mensen die hun werk goed doen en het tot voor kort ook met animo deden. Maar er zijn natuur lijk dingen gebeurd waardoor, ten onrechte geloof ik, de politie als geheel in opspraak is geko men". „Laten we maar zeggen dat ook po litiefunctionarissen gewone mensen zijn. En als die gewone mensen met verleidingen in aan raking komen, dan zijn er bij die bezwijken, er zijn er die niet be zwijken, er zijn er die de lijn heel strak weten te houden en er zijn er die niet bezwijken maar toch ook de lijn niet erg goed strak houden. Die dingen komen naar buiten, niet in een groot aantal, maar toch in een mate die je niet elke dag hoopt te zien. En dat slaat terug op het hele korps. Ik vind dat te emotioneel gereage erd". Maar Amsterdam is een emotio nele stad. „Dat moet in die kritiek ook wel kunnen doorklinken. Ik heb het gehad toen ik mij kritisch uitliet over een opdracht om ongeveer dertig krakers uit een pand te ha len, wat toen met vierentwintig politiemensen is gebeurd. Je moet je realiseren dat je geen Amsterdammer met de Amster dammers bent wanneer je niet beseft dat zoiets tegenstand oog st. Tenslotte ging het niet om criminelen, het was duidelijk een demonstratieve actie. Die poli tiemannen moesten hun op dracht, toen die eenmaal gegeven was, natuurlijk uitvoeren, maar ik vond dat de opdracht niet ge geven had mogen worden Ziet u een oplossing? „Die zit natuurlijk niet in het voort duren van de spanning tussen po litie en publiek, maar alleen in een meer gestabiliseerde ver houding waarin het korps meer als geheel opereert zodat de af stand tussen degenen die belast zijn met de leiding en degenen die de taken moeten uitvoeren een tikkeltje kleiner wordt". Belemmerend „Een probleem is ook dat de grote toewas bij de politie bestaat uit jeugdige personen en dat aan de top door functioneel leeftijdsont slag de gemiddelde leeftijd veel lager is komen te liggen, zodat het aantal mensen dat leiding kan geven aan de jongeren, de adju danten, brigadiers en hoofdagen ten, minder talrijk is. Daarom komt er meer verantwoor delijkheid te liggen by de jonge brigadier, de jonge hoofdagent die de ervaring missen om dat gene wat ze eigenlijk zouden moeten overbrengen ook goed over te brengen. Zoals het nu ligt is het vaak een onaanvaardbare druk voor mensen die er niet te gen kunnen en voor het hele functioneren van het korps- werkt het belemmerend". Het is geen geheim dat u - en an dere burgemeeesters - vrijwel elke avond met een dik pak werk onder de arm naar huis gaat en het de volgende ochtend weer klaar moeten hebben. Staat dat optimaal functioneren niet in de weg? „Ach, dat hoeft niet. En in zekere zin is het ook een vrije keuze. Ik word trouwens ook te goed oe- taald om tekunnen zeggen: het is vijf uur, ik hou er mee op". U heeft zich altijd te goed betaald gevonden. „Zeker; het salaris van een burge meestervan een grote stad'is door gelopen in een tijd dat andere sa larissen min of meer waren be vroren. Dat heeft een niet geheel gerechtvaardigd onderscheid opgeleverd, ook al vind ik, zoals ik al zei, het burgemeesterschap zwaarder dan een ministers chap". Reizen „Nou, met vakantie lukt het me na iets meer dan een week en dan ben ik er echt wel helemaal uit. Wat zwemmen, wandelen, lezen. In het algemeen vind ik een an dere ongeving erg inspirerend, daar kan ik me helemaal bij ont spannen". En straks? „Ik ga eerst een hele tijd niksdoen" Dat lukt u natuurlijk nooit. „Nee, helemaal niksdoen zal wel niet, maar in elk geval geen age nda volstoppen met vaste ver plichtingen. Ik hoop wat te rei zen. In deze tien jaar zijn we wel vrij veel op reis geweest, maar dat was altijd sterk aan het protocol gebonden, je kon geen zijspron gen maken". „En daarna, ach, dan zal er wel weer een tijd komen dat ik weer enigs zins aan de slag wil, en dat zal dan toch wel gedeeltelijk liggen op het terrein waarin ik werkte voor ik minister en burgemeester werd - de vraagstukken van het recht van internationale organi saties". „Nee, dat zie ik-niet zitten; voorlo pig niet in elk geval. Tenslotte wordt ik 65". U mag dus gaan freewheelen. „Ik mag. En dat vind ik ook wel fijn. Ik heb collega's gesproken die op het ogenblik met een uiterst ont spannen gevoel lopen door de gemeente waarin ze gewerkt hebben en waarin ze gepensio neerd zijn. Zo met het gevoel van: Ik zie nog wel allerlei problemen, maar daar heb ik lekker niks meer mee te maken". ADVERTENTIE U vergeet de tijd als u rondkijkt in de showroom van 7 CIEBABegrijpelijk, want op 750 m2 vindt u zóveel interes sant nieuws op 't gebied van kantoorinrichting, meubilair voor directiekamers, enz Daarom krijgt iedere bezoeker onze kleurige ClEBA-cata- logus mee. Om alles nóg eens op z'n gemak te bekijken en dan een weloverwogen keus te doen. Ook u bent van maandag tot en met vrijdag tijdens de kantooruren welkom Willem Barentszstraat 35 Industrieterrein "de Waard" Leiden. (071) 14 9044* Hij is op 12 augustus 1912 in Rot terdam geboren, wa$ (een bloem lezing slechts) bestuursambte naar in Nederlands«Indie, secre taris van de commissie-generaal die de overdracht van Indonesië- regelde, hoogleraar in het agra risch recht in Wageningen, lid van Provinciale Staten van Gelderland, Tweede Kamerlid, Eerste Kamerlid, minister van Justitie tweemaal lid van de SER. En de laatste tien jaar burgemee ster van die lastige stad. Een carrière die door crises is gete kend, maar zijn voorzichtige minzaamheid is er niet door aan-' getast. Gevraagd kan worden of deze vormelijke man de beste burgemeester voor Amsterdam is geweest; ongetwijfeld was hij een g o e d e. De stroomversnelling in de maatschappelijke ontwikke ling van de „republiek" Amster dam heeft hem wel eens overval len, maar de geoefende bestuur der Samkalden reageerde soms laat, zelden te laat. Een Rotter dammer die overtuigd Amster dammer werd blikt terug. Voldoening Hoe aijn de jaren in Amsterdam u afgegaan? „Nou, het is de langste baan ge weest die ik gehad heb, en het is natuurlijk niet altijd makkelijk geweest. Het heeft me wel steeds voldoening gegeven, ook als het wel eens moeilijk was. Uiteraard heb ik meer plezier gehad aan dingen zoals het vaststellen van het krediet voor de bouw van de opera. Dat muziektheater hebben we al op verscheidene plaatsen zien staan, ook nog op het Freder- iksplein waar nu de Nederlandse Bank is. Veel mensen hadden er liever het nieuwe stadhuis gehad maar ik heb toch het gevoel dat het een goed plein is geworden. „Dat is overigens een sterke Am sterdamse trek: zolang iets er niet staat wil niemand het hebben, maar als het er eenmaal staat hoor je er na een tijdje niets meer van, dan is het op weg geaccepteerd te worden en tegen de tijd dat er iets mee zou gebeuren, verbouwing, brand, sloop, is iedereen prak tisch in de rouw". Er wordt vaak gezegd dat Am sterdam aan het verloederen is» Bent u het daarmee eens? „Zeker niet. Er zijn gedeelten van de stad die gevaar lopen, in de eerste plaats de delen die eigen lijk nog opgebouwd moeten worden. En dan de negentiende- eeuwse wijken die gevaar lopen als men ze niet snel verbetert. Op dat gebied heeft de stad nog altijd grote problemen, en ik kan niet zeggen dat de omvang en de' zwaarte van die problemen erg veel lichter zyn dan tien jaar ge leden, maar zo is het natuurlijk altijd geweest". Illusie Er zal stellig in Amsterdam dan ook nooit een burgemeester ko men die bij zijn afscheid kan zeggen: ik laat een gave stad na. „Nee, dat lijkt me uitgesloten, hoe wel iedereen die er aan begint wel een beetje die illusie heeft. Als je begint aan je ambtsperiode lijkt tien jaar lang, zeker als je een baan nooit langer dan vier jaar hebt gehad, maar het gaat heel snel en je kunt lang niet alles be reiken wat je gedacht had. Daarom heb ik ook wel eens ge zegd dat een minister vergeleken bij een burgemeester een be schermd beroep heeft". „Want als minister ben je minder gemakkelijk bereikbaar, je hebt duidelijk een aan één sector ge bonden verantwoordelijkheid waarin je beschikt over een gro- chap ter aantal gespecialiseerde men sen, terwijl je hier in de stad aan spreekbaarder bent. De flexibili teit die je moet hebben heeft in vloed op je inventiviteit en dat heeft dan weer invloed op de tijd Er wordt van u nogal eens gezegd die de zaken je kosten. Ik heb dat u behoedzaam bent in uw daarom nooit geaarzeld om te zeggen dat ik dit vak aanmerke lijk zwaarder vind dan het minis terschap". Hoe dat kan? Omdat elke Rabobank (en er zijn er maar liefst 3100) helemaal is ingesteld op de mensen in haar direkte omgeving. Wij merkten het aan de vriendelijke en persoonlijke service, toen we onze privérekening openden. Kregen er meteen een paar tips bij over een aantal mogelijkheden, waar we zelf nog niet bij hadden stil gestaan. Kijk en dat vinden wij belangrijk: persoonlijke aandacht en goede raad! geld en goede raad uitspraken. Is dat een beroeps matige behoedzaamheid? „Een natuurlijke behoedzaamheid. Ik denk dat die voortkomt uit het gemak waarmee uitspraken voor meer interpretaties vatbaar zijn en waarmee ze te excessief kun nen worden geïnterpreteerd Nou heb ik niet op alle vragen een de finitieve uitspaak, maar als ik er één heb geef ik die graag". U bent ook niet zelden een rege ntesk bestuurder genoemd. Voelt u dat als een belediging, of bent u het er niet mee eens? „Ik ben het er niet helemaal mee eens. maar ik voel het ook niet. als een belediging. Kijk, je bent tegenwoordig al heel gauw regen- tesk wanneer je er van over tuigd bent dat er bepaalde ver anderingen moeten komen. Als je die veranderingen dan ook nog wilt realiseren ben je een regent. Dat moet dan maar". Amsterdam heeft altijd aristocra tische en/of intellectuele bur gemeesters gehad. In Rotterdam zit Van der Louw, toch een heel ander soort man. U komt uit een andere sfeer. „Ik kom uit een heel andere sfeer omdat ik behoor tot een andere generatie dan Van der Louw. Hij heeft een andere manier van op treden, een andere manier van- kleden en een beetje een andere manier van met mensen omgaan, maar verder geloof ik niet dat de verschillen zo verschrikkelijk groot zijn". Koopmanschap Een man die kleiner is dan ik verwacht had. Op een wat afstandelijke manier beminnelijk; van hem is bekend dat hij in het bezit is van een tong waarvan hooguit zijn echtgenote ooit het ach terste heeft gezien. Dr. Ivo Samkalden: per 1 juni ex- burgemeester van Amsterdam. Over criminaliteit gesproken, u hebt gezegd dat die in Amster dam onrustbarend toeneemt. Amsterdam heeft, misschien meer dan andere steden, altijd een grote vrijheidszin laten blijken. „Een vrijheidszin die wel altijd heeft samengehangen met het koopmansschap, he. Het is een zeer duidelijk mercantiel vrij heidsbegrip. Het meest in het oog vallende voorbeeld daarvan vind ik De Staalmeesters, een vroeds chap van heren die economische macht uitoefenden doordat ze de textiel-keurden. Maar ze behoor den tot de groep katholieken die hun godsdienst niet mochten uitoefenen en schuilkerken had den. Als daar vanuit de Staten van Holland bezwaar tegen wordt gemaakt en gezegd wordt dat Amsterdam deze personen moet uitwijzen, is het antwoord dat het goede burgers zijn die hun bij drage aan de economie van de stad leveren en op tijd hun belas ting betalen. Daar kun je niet te gen optreden alsof het misdadi gers zijn". ,Het is een van mijn grote zorgen geweest vanaf 1970 en dat is het nog. Het vraagstuk van de crimi naliteit heeft oorzaken die ver band houden met maatschappe lijke problemen elders, met te leurstellingen van grote groepen die in de euforie van de vooruit gang om allerlei redenen achter blijven en toch meewillen en

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21