Radioactief afval niet langer meer door bebouwde kom Sport '77: een "actieve" beurs Dienstweigeren in Duitsland nu makkelijker LEIDSE SPORTPERS Lotto en toto Damstrijd Beethoven- cyclus als nachtkaars uit Schmidt Nieuwe tennisbanen Roomburg en Unicum boos op oppositie ZATERDAG 28 MEI 1977 VARIA PAGINA 13 LEIDEN - De Leidse universiteit is bereid radioactief afval, dat wordt opgeslagen in een depot aan de Wassenaarseweg, voortaan af te voeren via een uitgang aan de Plesmanlaan. Het transport van de afval, dat periodiek naar het Energiecentrum Nederland in Petten gaat, hoeft hierdoor nauwe lijks door de bebouwde kom van Leiden. Een delegatie van de universiteit heeft deze week verklaard in een gesprek met de werkgroep verkeer en groen van de Stichting Voge lwijk e.o. Dat gesprek was belegd naar aanleiding van de onrust die er bij de bewoners van de Vogelwijk was ontstaan over de opslag en het vervoer van radioactief afval van de universiteit en het academisch zie kenhuis In de Leidse gemeente raad werden daar vragen over ge steld. De universitaire delegatie liet aan de werkgroep weten dat voor het maken van een uitgang aan de Plesmanlaan wel een vergunning van B en W nodig is. Onlangs nog heeft dit college echter laten blijken ook wel vooreen dergelijke uitgang te voelen. In het gesprek met de werkgroep werd verder meegedeeld dat de universiteit onlangs besprekingen met de arbeidsinspectie en de in spectie van de volksgezondheid heeft afgerond en dat er spoedig een vergunning ingevolge de Ker nenergiewet zal komen voor het depot aan de Wassenaarseweg. Inmiddels worden door de univer siteit voorbereidingen getroffen voor enkele verbouwingen in het opslagdepot, aldus de dienst voor lichting van de universiteit. Zo zul len o.m. een geforceerde ventilatie en een douche met afvoer naar een speciale tank worden aangebracht en zal het hekwerk rond het depot worden verbeterd. Overigens werd tijdens het gesprek opnieuw gezegd dat de bewoners van de Vogelwijk e.o. door de op slag en het transport van radioac tief afval geen enkel gevaar lopen. De stralingswaarde is gering, zo werd gezegd. Ook bij brand - wat volgens de universiteit in de prak tijk uitgesloten moet worden ge acht - is er geen reëel risico. Om die reden zou er ook geen bezwaar hoeven te zijn tegen de plaats van het depot. Volgens de dienst voorlichting van de universiteit heeft de werkgroep het gesprek als verhelderend en ge ruststellend ervaren. De universi teit vond het gesprek „leerzaam". Steeds meer tijgersoorten verminderen in aantal. Daarom worden er overal i om de dreigende uitsterving te verhinderen. tregelen getroffen coach van de Russische ijshockey- TRAINERS IN DUEL MET ploeg, Koelagin, kreeg r yan zijn team in het toer wereldtitel zijn ontslag. Viktor Tis- jonov zal hem gaan vervangen. DEN HAAG - De lotto van het afge lopen weekeinde (no. 21) heeft geen winnaar van de eerste prijs opgele verd. Voor de tweede prijs meldden zich vijf mensen, die elk 54.155,- bruto ontvangenl Voor de eerste prijs van de toto komen achttien deelnemers in aanmerking. Zij J ontvangen elk 4911,- bruto. Lotto no 21. De cijfers van lotto en toto zijn: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede 1 prijs: 5 winnaars, die elk bruto 54.155,- ontvangen. Derde prijs: 237 winnaars, die elk 1478,- onvangen. Vierde prijs: 10.830 winnaars, die elk 39,- ontvangen. Vijfde prijs: 12.592 winnaars, die elk 34,- ont vangen. Jackpot: 111.497,- Toto r 21 Eerste prijs: 18 winnaars, die elk bruto 4.911,- ontvangen. Tweede prijs: 330 winnaars, die elk 167,- ontvangen. Derde prijs: 3.323 win naars, die elk fl. 23,- ontvangen. BRUSSEL - Na de tiéhde ronde in het toernooi om de Europese dam titel in Brussel gaat Oscar Verpoest (Belg) alleen aan de leiding met 16 punten uit 10 partijen. Hij wordt echter direct gevolgd door de Ne- 1 derlander De Ruiter en Letsjinski (Sov), die beiden een punt minder hebben maar uit slechts negen par tijen. Verpoest hield gisteren Sjawel (Sov) op remise. De Ruiter versloeg Fanelli (Ita) en Letsjinski boekte een zege op de Fransman Vigne. Hockey - Het vierde toernooi om de Europese beker voor dames landskampioenen is voor de hockey-dames van Amsterdam te leurstellend begonnen. De tweev oudige bekerhouder en titelverde diger won weliswaar zijn eerste poule-wedstrijd, maar vermocht met de schamele 1-0 zege op de Franse kampioen Stade Francais geen enkele indruk te maken, be halve die van onmacht. AMSTERDAM - Vandaag, zaterdag voot brandjes en baldadigheid. Hier een plaatje i een prooi van de vlammen werd. LEIDEN - De voetbalvereniging DOCOS organiseert in het Pinkster- weekeinde twee toernooien "oor de jeugd. Vandaag is er een pupillentoer- nooi voor D2 en E2-junioren. Deelnemers zijn: Lugdunum, Oegstgeest, Roodenburg, UDO, UVS EN DOCOS. Op Tweede Pinksterdag organiseert DOCOS het traditionele A-juniorentoernooi voor Leidse verenigingen. In de pauze spelen, evenals vorig jaar, de Leidse trainers tegen de sportpers. Dit duel begint om 12.15 uur. Het team van de sporpers is voor deze gelegenheid versterkt met enige gastspelers, ondermeer afkomstig uit het betaalde voetbal. De op stelling van de oefenmeesters is gelijk aan die van vorig jaar. Ook nu is nestor Piet Kantebeen coach. Aan het jeugdtoernooi wordt deelgenomen door LDWS, Leidse Bovs, Lugdunum, Quick Boys, Roodenburg, Rijpwe- tering, SJC, UDO, Unitas, VNA, VTL en DOCOS. De korfbalvereniging Fides Pacta organiseert op Tweede Pinksterdag een groot korfbaltoernooi. Het evenement, dat om 10.00 uur begint, zal worden opgeluisterd door een disco. De damesafdeling van de voetbalvereniging S.IC viert deze maand haar eerste lustrum. Ter gelegenheid daarvan organiseert de Noordwijkse ver eniging een toernooi waaraan deelgenomen wordt door Lugdunum. SVLV, Zwarte Schapen, Celeritas, Van Nispen, Flamingo's, NEC. EN SJC. Vandaag en morgen organiseert Oranje Groen het traditionele jeugd toernooi voor A, B, C, D en E junioren op het complex aan de Boshuizer- kade. Aan dit voetbal toernooi nemen zeventien verenigingen uit de Leidse regio deel. Het wedstrijdprogramma begint om 10.00 uur, terwijl de laatste wedstrijd zondag om 15.30 geprogrammeerd staat. Het Pernix-toernooi geniet al een aardige faam. Ook dit jaar had de Leidse korfbalclub weinig moeite om een bijzonder groot aantal teams naar de terrein in de Leidse Hout te halen. Het geheel vindt plaats op Tweede Pinksterdag met als aanvangstijd 9.30 uur. De finale begint om 17.00 uur. Bekerhouder is De Algemene. Deelnemende clubs in dit om vangrijke toernooi zijn: Dubbel Zes (Den Haag), KVS (Scheveningen), SMS (Utrecht), VES (Den Haag), HKC (Hardinxveld), Zuiderkwartier, De pleet met veel lawaai, straat- Algemene, ODS (Rijswijk), Warmond, Heemskerk, ODI (Schiedam), <aar een bejaarde Volkswagen Oranje Zwart (Mijnsheerenland), ODO (Maasland), Crescendo, Madjoe Fides Pacta en Pernix zelf. LEIDEN - Temperatuur en voch tigheidsgraad in de Leidse Stads gehoorzaal mochten gisteravond wellicht gunstig zijn geweest voor het kweken van tropische planten, het beluisteren van een concert werd echter hierdoor een afmat tende aangelegenheid. Dat niet alle musici van het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest deze beproe ving konden doorstaan was merk baar aan de over het algemeen vrij lome reacties op de aanwijzingen dirigent James De Preist, die zelf trouwens ook al geen toon beeld van evenwichtigheid leek. Zo ging dan K. en O.'s Beethoven- cyclus uit als een nachtkaars. De ouverture Die Geschöpfe des Pro metheus verliep routineus en weinig schokkend, Daniël Waven- berg speelde vervolgens het vierde pianoconcert zakelijk en correct, op dito wijze bijgestaan door het orkest, al met al dus evenmin een enerverende belevenis. In de Eroïca-symfonie viel op, hoe zeer het tempo steeds terugviel, en omdat de pogingen tot het geven van nieuwe impulsen kennelijk slecht waren getimed door de diri gent hadden deze een averechtse uitwerking op het waarschijnlijk evenwichtig bedoelde spannings veld. Daar als enige uitzondering het tempo in de treurmars aan de hoge kant was, werd deze begrafe nis van Napoleon naar mijn gevoel een nogal oppervlakkige bedoe ning. Een concert, dat ik het liefst snel zou willen vergeten. RON HARMS Ingenieuze golf-o-mat absolute primeur in Leiden LEIDEN - Gistermiddag om twee markt verkrijgbare sportartikelen, opende de Leidse wethouder Doel van de sportbeurs is het pu- van Onderwijs en Sportzaken, Dick Tesselaar, in de inmiddels droogge legde Ton Menkenijshal de sport beurs Sport '77. Op deze beurs zul len sportbonden en -verenigingen het publiek, via films, demonstra ties en uiteenzettingen, informatie verschaffen over allerlei takken van sport. Ook het bedrijfsleven is met een aantal stands op deze beurs vertegenwoordigd. De bezoeker het niet o wordt zo de gelegenheid geboden Sport'77 een indruk op te doen van de op de LEIDEN - Wethouder Dick Tess elaar snijdt de taart met de twee nieuwe tennisbanen van de Leidse tennisvereniging Unicum aan en verricht daarmee symbolisch de opening. Even later toog Tesselaar in gezelschap van verschillende be stuursleden van de overige Leidse tennisverenigingen, de districts- bond van de KNLTB en de Sport stichting naar Roomburg. Daar werden drie nieuwe banen al pra tend en zwetend onder de meedo genloos brandende zon met een wandelingetje informeel geopend. Als dank voor de uitbreiding van het Roomburg-complex wilde praeses Van Aelst iets terug doen. Hij gaf wethouder Tesselaar een enveloppe met inhoud met als be stemming de invalide sport. Van Aelst: "Ik ben nu zestien jaar voorzitter van Roomburg. Al die tijd heb ik gevochten voor uitbrei ding van onze accommodatie. Na zestien jaar is het me dan met me dewerking van de wethouder, ge- opend. Met deze uitbreidingen lukt. Voor mij dus een dag van er- (dertien in totaal) hopen de Leidse kenning". tennisverenigingen voorlopig de Vandaag wordt het nieuwe tenni- grote stroom tennisenthousiasten scomplex "de Merenwijk" ge- te kunnen opvangen. bliek bij de sport te betrekken. Organisator Verheul: "Het gaat er in eerste instantie om het publiek zo nauw mogelijk bij de sport te la ten betrekken. En in het bijzonder dan de minder bekende sporten. Daar weet de burger in de meeste gevallen maar weinig van. We pro beren te tonen, wat de sport in houdt, wat er achter zit. En dan gaat i het passief informeren, een actieve beurs, in die het publiek de verschil lende sporten willen laten beoefe nen, van kruisboogschieten tot boksen. Van topsporters of trainers krijgen ze dan daarbij de nodige adviezen". Onder meer de sporten schermen, boksen, judo, hand- en kruisboog- schieten, taekwon-do, kick-boksen en sail-surfing zijn op de beurs ver tegenwoordigd. Primeur in Neder land is de kunstijsvloer op nylon basis. De bekende Poolse kunstrij- Rugbyduel voor dames bij DIOK LEIDEN - Steeds minder sporten zijn aan de leden van het mannelijk geslacht voorbehouden. Na bij voorbeeld wielrennen, kogelstoten en voetballen hebben zich nu ook een aantal dames in ons land op de rugbysport gestort. Bij het Leidse DIOK zijn de afgelo pen maanden ongeveer 25 vrouwen serieus met deze sport bezig. Het eerste resultaat hiervan kan men op tweede Pinksterdag aanschouwen. In sportpark de Kikkerpolder zal 's middags de eerste rugbywedstrijd voor dames plaatsvinden. Om half3 spelen de dames van DIOK tegen de vrouwelijke studenten uit Wa- geningen. deze vloer van zijn kunnen blijk ge- bal uiteindelijk in het "gaatje" uitvinding een "acht" te draaien. Ter opluistering Verder zal elke enthousiast zijn bovendien elke race-mogelijkheden in wagen kunnen testen scherm van een autocircuit. Absolute pril introduktie van d( sport Long Golf, mat. Staande de beurs zal aen bekende sportman aanwezig zijn, die men vragen kan stellen of een handte kening kan vragen. Gisteren was de op Sport'77 is de bokser Rudie Lubbers aanwezig. indoor- Vandaag de Belgische lange af- Golf-o- standsloper Gaston Roelants, mor- filmscherm, gen de "Leidse" wielrenner Gerben waarop een golfterrein geprojec- Karstens teerd is, is het de bedoeling de golf- Barry Hulshoff. bal zo hard mogelijk tegen het pro jectiescherm te slaan, die vervol gens de bal "in zich opneemt" en het voorwerp een aantal honderd meters verder op in de buurt van de maandag Ajaxied Praten met dieren door Barbara Woodhouse, 17.90. C. Eggink. Uitg. Hollandia B.V. Baarn. De bruid van Falkenhorst door Mark Rascovich, gebonden 29.90. Ad. M C. Stok, Zuid- Hollandse Uitg. B.V. Baarn. Tapijtknopen. Ruim 25 ontwerpen om zelf te maken, gebonden 24,50. Geschreven dooi Sue Simmons. Elsevier Nederland B.V.. A dam. De dans ontsprongen. Het levens verhaal van een jonge prostituée. Geschreven door Jeanne Corde lier, Paperback 27,50. Elsevier Nederland B.V., A'dam. Voetbal - Hamburger SV, de West- duitse winnaar van de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft zich versterkt met de Joegoslavi sche international Ivan Buljan (Hadjuk Split). De Hamburgse ploeg zal een bedrag van ruim 560.000 gulden moeten betalen. Voetbal - Feyenoord heeft gisteren een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Zeeuws amateur-elftal in Goes met 7-1 (rust 4-0) gewonnen. In het door 3500 toeschouwers bij gewoonde duel scoorde Nico Jan sen viermaal. Basketbal - In een wedstrijd voor de intercontinentale basketbalbe ker voor landenteams heeft de Sowjet-Unie gisteren in Moskou gewonnen met 105-53 van Mexico. In Brussel verloor België met 80-92 van Brazilië. Boksen - De Italiaanse bokser Na tale Vezzoli heeft gisteravond met succes zijn Europese titel in het lichtgewicht verdedigd. In de twaalfde ronde maakte de scheids rechter een einde aan het ongelijke gevecht tussen de titelverdediger en zijn Franse uitdager George Co- pin. BONN - Als een poging tot laster .omschreef gisteren de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt de verklaring van de oppositie dat hij in 1973 als minister van Fina nciën twee miljard belastinggeld slordig en opzettelijk in strijd met de grondwet zou hebben uitgege ven. Eergisteren had het federale hof voor grondwetszaken in Karls ruhe in een door de oppositie ver langd oordeel uitgesproken dat de toenmalige minister van Financiën in strijd met de grondwet had ge handeld, toen hij zonder raadple ging van het parlement dit bedrag ondermeer voor steun aan de spoorwegen had uitgegeven. Daar de spoorwegen en enkele an dere staatsbedrijven na de oliecri sis in liquiditeits-moeilijkheden verkeerden, waren de uitgaven ge rechtvaardigd en geenszins "slor dig" zoals de oppositieleiders Kohl en Strauss hadden beweerd. Ook van een opzettelijke schending van de grondwet is, aldus Schmidt, geen sprake. Het federale hof heeft het grondwetsartikel, dat in on voorziene en spoedeisende uitga ven buiten het parlement om voor ziet. niet anders uitgelegd dan tot nu alle ministers van Financiën hadden gedaan.-Aan die langjarige staatspraktijk heeft Strauss, toen hij zelf nog minister van Financien was. evenzeer deelgehad als zijn opvolgers. Het oordeel van Karlsruhe, waar door Schmidt zei te zijn verrast, be tekent een ombuiging van deze langdurige praktijk en volgens de bondskanselier een bedenkelijke inperking van de bewegings vrijheid van de minister van Fina- BONN - De bondsdag (Tweede Kamer) heeft gisteren met de stemmen van de christelijke demo cratische oppositie tegen besloten een eind te maken aan het gewe tensonderzoek van dienstweige raars. In de toekomst zal een een voudige verklaring van de aan staande dienstplichtige voldoende zijn om hem in aanmerking te doen komen voor een achttien maanden durende vervangende dienst, drie maanden meer dan de normale diensttijd bedraagt. De oppositie van CDU/CSU over weegt echter dit bondsdagbesluit op zijn grondwettelijkheid te laten toetsen door het constitutioneel ge rechtshof in Karlsruhe. De chris tendemocraten zijn weliswaar voor een verbetering van het gewetens onderzoek, maar willen de daarmee belaste commissies niet opheffen. Zij meent dat het thans door so ciaaldemocraten en liberalen toe gestemde besluit in feite neerkomt op algehele opheffing van de diens tplicht. De regering voert aan dat het prak tisch onmogelijk is het geweten te toetsen. Zij is echter in zoverre in consequent dat zij de mogelijkheid van wederinvoering van het gewe tensonderzoek open houdt, als het voor de Bundeswehr vereiste aan tal militairen al te sterk zou terug lopen. k BEGRIP Nier big voErEAUa^zicH zo DRUK O/A MAKETi 'N t>E KRVNT STAAT PReaes HOE DE BAD D£ B£ZC.{£Gi£R

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13