"Eenmaal in de wedstrijd word ik helemaal wild" Hassink; met dank aan de ploegmaten Happel beschikbaar Speedboatracer Arthur Mostert: Atleet Jos Renne bij Leidse titelstrijd snel op 5 kilometer fysiotherapeut of sportmasseur ZATERDAG 28 MEI 197 SPORT LEIDEN - Een metershoog opspui tende waterfontein dan een ang staanjagend gebrul en vervolgens splijt de Piranha, met alleen de staart nog in het water, zowel de stilte als de Rijn. Eenden stijgen luid kwakend op, een fuut duikt in paniek onder em voorlopig de eerste minuten zijn kuif niet moei te laten zien. Terwijl het geluid nog weerkaatst, golven de kant over spoelen en verbijsterde walbewo- ners hoofdschuddend weer aan het werk gaan, drijft hij luid lachend langszij. "Aardig, hè", besluit hij de vertoning. „Dit was niet vol gas" Arthur Mostert, 27 jaar, houdt wel van een beetje bravour. Dat wordt duidelijk als je men bezig ziet op de Rijn of, quasi nochalant hoort pra ten over zijn jachtwerf, fraaie huis en Alfa Romeo. Het is ook wel een beetje typerend. Schijnt eigen te zijn aan mensen die zich verslin gerd hebben aan een sport waarbij snelheid en gevaar een grote rol spelen. Al valt het met dat laatste wel mee, vindt Arthur Mostert. In de klasse waarin hij vaart komt men niet zo gauw boven de 100 ki lometer per uur. „Het gaat niet overdreven hard, het is dus ook niet zo erg gevaarlijk". Speedboat-racing dus. Tamelijk onbekend en bij velen (bewust) on bemind. Zeker bij degenen die naar een dobber turen, met spanen roeien of simpelweg een muziek gevoelig oor hebben, leeft onmis kenbaar de hoop, dat dit ooit nog eens verboden zal worden. Niet evenwel bij Arthur Mostert, hoewel hij niet exact kan vertalen wat nu het aantrekkelijke van dit gebeuren is. Wel weet hij: „Als ik er eenmaal inzit, in zo'n wedstrijd, dan word ik helmaal wild. Dat klappen op die golven is een hele sensatie. En blijven gaan, zo scherp mogelijk •sturen, je niet laten afbluffen. Dat is - - gW -- "Ik voel er niets voor om achterin het veld mijn rondjes mee te draaien"1 Klinkt onaantrekkelijk in vergelij king met de autosport waarbij juist in de bochten spectaculaire dingen gebeuren. Maar zo is het niet. Met honderd kilometer per uur met z'n allen op een boei af en dan tot het uiterste gas houden om er als eerste omheen te gaan. vereist veel con centratie en stuurmanskunst. En durf natuurlijk". Daarover beschikt Arthur Mostert wel, tenminste gezien zijn resulta ten. Want de nieuwkomer in de lichtste klasse staat na twee weds trijden onbedreigd bovenaan in de strijd om de Nederlandse titel. Zijn commentaar: ,,Ik voel er nu een maal niets voor om achterin het veld m'n rondjes mee te draaien. Als ik wat doe wil ik het ook goed doen. Durf is belangrijk, maar als je vooraan wilt varen komt er toch meer om de hoek kijken. „Kijk", zegt hij en hij tikt op het zwart ge lakte staal van de Mercury- outboard, „in mijn klasse (Natio nale I) ben je verplicht met stan daard materiaal te varen. Opvoeren is er niet bij, er mag aan de motor niets veranderd worden. Iedereen heeft dus in principe gelijke kan sen Binnen de grenzen van het toe laatbare valt er echter heel wat te rommelen. Zorgen voor een opti male afstelling bijvoorbeeld. En een goede ophanging, een beter glijvermogen, een perfecte dose ring van het gas. Het zijn détails, niet iedereen let er op. Maar als je daardoor twee kilometer harder gaat, stijgen je kansen wel". Over kilometers gesproken: Arthur Mostert zou er best een paar meer in een uur willen maken. Vrij ver taald, hij zou volgend seizoen flink wat harder willen gaan. Twee jaar lang mag je in de beginnersklasse toeven, maar de Leidenaar denkt er sterk over het overstapje naar de Nationalen II aan het eind van dit seizoen alvast maar te maken. Nog liever zou hij het helemaal hogerop zoeken, uitkomen in een interna tionale klasse. Meevaren met 'ka nonnen' als Cees van der Velden, ex-wereldkampioen in de aller zwaarste klasse. De kans dat die wens in vervulling gaat is echter klein. „Niet te betalen, zo'n catama ran, want daar wordt mee gevaren. Die motoren van zo'n dikke 300 pk zijn eveneens niet te bekostigen. De Piranha waar ik nu in vaar kost, compleet, al tienduizend gulden, maar dat is gewoon een kinderach tig bedrag in vergelijking met wat je kwijt bent als je zo'n boot zou kopen. Nee, voor zoiets moetje een sponsor hebben. Anders kan je dat nooit doen", zegt hij, niet zonder spijt in zijn stem. Terug in de realiteit blikt hij alvast vooruit naar zijn Nederlandse titel. „Zoals het nu gaat kan dat kam pioenschap haast niet stuk. Echt veel zegt het me niet, al doe je na tuurlijk mee om te winnen en niet om achteraan te sukkelen. Tot nu toe is het erg goed gegaan, ik heb alle heats gewonnen. Daarom noet ik volgend jaar maar een stapje ho gerop. Kost wel weer een hoop geld. Maar ik heb het er wel voor over, tenslotte krijg je er veel lol voor terug". AD VAN KAAN Holland-atleet Jos Renne ligt nu nog in tweede positie achter Clemens van Rooden van De Bataven. Ren ne zou even later met een tussensprint ver van de concurrentie weglopen. Olympia's Ronde eenzijdig AMSTERDAM - Arie Hassink'gaf zijn triomf in Olympia's Ronde toch niet de glans die hij zichzelf had toegedacht. Hoe had de nationale kampioen immers duidelijker zijn suprematie kunnen aantonen dan met een herhaling van de briljante demonstratie waarmee hij vorig jaar de „rit van de waarheid", de eenzame strijd tegen de tijd, in Nibbixwoud beheerste? Arie Has sink slaagde daarin niet. Moest na een voor zijn doen bijzonder matige verrichting met een achtste „klok,, genoegen nemen. Maar toonde zich er overigens allerminst rouwig om. „Ik hoorde dat ik halverwege ruim twintig seconden op Frits Schur was uitgelopen", lichtte de Twent opgewekt toe. „Dat vond ik. met zo'n voorsprong in het klassement al prachtig. Daarom heb ik geen ri sico's meer genomen". Hoe dichter bij Amsterdam, hoe meer Arie Hassink naar het einde verlangde. „Ik ben altijd weer blij als het over is. Geluk speelt in deze koers zo'n grote rol. Natuurlijk moetje goed rijden, maar het is al lemaal niet te vergelijken met wat normaal in het buitenland ge beurt". Waarbij Hassink (26 jaar) ook de rol van zijn helpers prees. „Na Lim- ren. Krott herstelde de orde („Ty pisch dat snel prikkelbare van de vedetten") al kwam het de verrich tingen van de opzienbarende win naar van vorig seizoen niet ten goe de. In de tijdrit waarin hij in 1976 zo schitterend presteerde kwam Van Vliet tot een zeer matige zeven tiende plaats, die hem bovendien de groene pun ten trui kostte. Een kwestie van de juiste mentale in stelling. Hassinks onverwacht snelle come-back aan de top van het amateur-peloton blijft intussen het buitengewoon knappe succes van een coureur met meer dan alleen wilskracht en eerzucht. Hassink moest zeven weken geleden na een auto-ongeluk in Tsjechoslowakije nog absolute rust houden in ver band met een scheurtje in het bek ken. Nog enkele „lichtingen" zullen dan ook met Hassink (internationaal al zo'n tien jaar een topper getuige zijn prestaties in de Vogezen, Cir cuit des Mines, Luxemburg en Quebec) moeten leven. Ondanks zijn kritiek op de vaccinatieproce dure is de Achterhoeker ook weer kandidaat voor de WK in Venezue la. De concurrentie van de jongeren in eigen land blijft bescheiden. burg ben ik nooit meer echt bang Natuurlijk de klasse die het rijden geweest om die oranje trui te verlie- van Jos Lammertink, Guus Bie zen. Niemand heeft ons nog durven rings en Bart van Est in deze teleur- aanvallen. Ze hadden al gauw ge zien dat wij van Amstel de sterkste ploeg hadden. Daarom hadden even goed Leo van Vliet of Jos Lammertink hier kunnen winnen. Het ging er maar om wie van de drie beschermde coureurs er het beste voor zou komen te staan". En natuurlijk om het bewaren van de eenheid in de biergelederen. Ploegleider Herman Krott speelde daarbij weer een grotè rol. De op standigheid van de toekomstige (Miko) professional dreigde even de rust in eigen gelederen te versto- stellende (gebrek aan spanning strijd) Ronde inhield, is voor de KNWU-wegcoach Joop Middelink een aansporing om door te bouwen. Al vergeet ook hij zeker niet dat zij deel uitmaken van de twee ditmaal zo oppermachtige formaties: Am- stel en Jan van Erp. Middelink kent ook de namen van de andere oprukkende talenten. Prinsen (22), Havik (21), Jonkers (21), Ad Verstijlen (19) en bewust uit de koers gehouden Theo de Rooy (19). Zij behoren echter allen tot de verliezende sponsors. Groe pen die er nauwelijks aan te pas kwamen in de negen dagen van Olympia. HENK KRUITHOF Uitslag Jan van Houwelingen (BSB) won gisteren het eerste gedeelte van de achtste en laatste etappe. Hij won de individuele tijdrit over 23,2 ki lometer in Nibbixwoud in 31 minu ten en 16 seconden. 2. Lammertink (Ams) 31.24, 3. Mak (BSB) 31.25, 4. Oosterbosch (ERP) 31,26, 5. Schip per (Bat) 31,50. Uitslag tweede gedeelte: 1. Herman Ponsteen (Sok) 1.49.31, 2. Hans Lamgerijs (Elm) 1.49.37, (met bon 1.49.27), 3. Geert Oosterbosch (Ula) 1.53.37 (met bon. 1.53.32). 4. Erik Visschers (Elm) z.t.. 5. Bert Ooster bosch (ERP) z.t.. 6. Rhett van Trigt (Ula) 1.54.04. EINDKLASSEMENT: 1. Arie Has sink (Ams) 28 uur, 19 min. en 55 sec., 2. Jos Lammertink (Ams) op 3.00, 3. Ad Prinsen (Sok) op 3.59. 4. Leo van Vliet (Ams) op 4.20. 5. Piet van Leeuwen (Erp) op 4,21, 6. Frits Schür (Elm) op 4.23.7. Hans Lange- njs (Elm) op 5,27, 8. Bart van Est (Erp) op 7.51, 9. Jan Spijker (Ams) op 8.03, 10. Guus Bierings. (Mil) op 926. Freddy Maertens heeft gisteren in de Ronde van Italië zijn zesde ntzege geboekt. De wereldkam pioen toonde zich in de eindsprint van de rit van Gabicce naar Forli de snelste in de eindsprint. Hij ging juist voor de Italiaan Francesco Moser als eerste over de streep. De Belg staat hierdoor nog steeds zes tien seconden achter op Moser, die in de rose leiderstrui rijdt. Arie Hassink viert zijn triomf met de ronde-miss. LEIDEN - Voor de opvallendste prestatie tijdens de gisteravond van start gegane Leidse atietiekkam- pioenschappen zorgde ongetwij feld Holland-atleet Jos Renne op de 5 kilometer bij de heren. De 20-ja- rige politie-agent draaide op zijn eerste 5 km-race dermate sterk dat de concurrentie hem halverwege de strijd niet meer kon bijbenen. Met grote voorsprong finishte Renne, die vorig jaar pas serieus de atletiek is gaan beoefenen, in een prima tijd van 15 minuten 28,0 se conden. Het was met de enige goede presta tie die gisteravond in de Leidse Hout werd afgeleverd. Ook op de 100 meter sprint bij de heren viel een verrassend sterk optreden te noteren en wel van Holland-atleet Dick van de Vijver. Ondanks een lichte tegenwind maar wel op een goed geprepareerde sintelbaan kwam hij tot 11.2 sec., daarmee de twee favorieten, zijn clubgenoten Alfred Verhoef en Frank Mingelen, aftroevend. Vei hoef werd tweede in 11.3 sec. en Mingelen derde in 11.5 sec. Trouwens, ook in de verspringbak liet Van de Vijver een prima serie sprongen opmeten met als versie 6.43 m. Zijn clubgenoot Aya van Gemeren, de voornaamste kans hebber op de titel, kon hem terna uwernood één centimeter voor blijven: 6.44 m. Overigens, de su prematie van de AV Holland was gisteravond een opmerkelijke zaak. Alle titels op de heren-nummers kwamen bij Holland-atleten te recht terwijl ook op de gisteravond verwerkte jeugdnummers het me rendeel van de titels in Holland handen terecht kwam. Batave-atlete Tineke de Groot doorbrak bij de dames die monoto nie. Zij sleepte drie kanpioens- chappen in de wacht met verrich tingen die er mochten zijn: 100 min 12.9 sec; verspringen 5.05 m en 400 m in 62.0 sec. Bij de jeugd sprong de hoogte- sprong van B-junior Walter Bot man (1.75 m) er letterlijk en figuur lijk uit terwijl Celina v. d. Meer, evenals Botman lid van Holland, het goed deed bij de meisjes B met twee titeis: 100 m in 13.1 sec en hoogspringen 1.50 m. De voornaamste verdere uitslagen van gisteravond luiden: (een H ach ter de namen betekent Holland, een B betekent Bataven en een L staat voor AV Leiden): Heren: 400 m: Frans Kroone (H) 52.2, Bert Paauw (H) 52.4; kogel: Bram v. d. Mey (H) 13.52, Gerrit Verdoes (B) 12.12: 5000 m: Clemens van Rooden (B) 15.52.0; Dames: 100 m: Anne Politiek (B) 13.0, Joske Boom (H) 13.0; 400 m: Jeanet Hend riks (B) 62.5; kogel: Marjan Bruin- sma (1) 9.33. Jongens A: 100 in: Peter Konter (B) 11.9: ver: Hennie Hakker (H) 5.90; kogel: Kees Gerretse (h) 10.58; Meisjes A: 100 m: Barry van Haar lem (H) 13.4; 400 m: Heieen Haver kort (B) 63.5; ver: Alice Saat (H) 4.82; kogel: Heieen Haverkort (B) 8.84; Jongens B: 100 m Peter Florijn (H) 12.3; 400 m: Hans Goudsmit (H) 58.0; speer. Hennie van Egmond (L) 37.74; hoog: Chris Winkel (H; 1.70; Jongens C: discus: RudieKerkman (H); Meisjes C: discus' Carine Dammer (1) 22.96. VOETBAL - Ruud Geels zal geen Europees topscorer worden. Stond hij tot nu toe bovenaan met Dieter Müller met 34 doelpunten, gisteren werden beide ingehaald door de Roemeen Georgescu, die drie doel punten scoorde en nog drie weds- 'BRUGGE trijden voor de boeg heeft. ADVERTENTIE De onderhandelingen L.D.W.S. ,,50" toernooi 29 mei (1e pinksterdag) 11.00 uur VTL-Randstad Sport 14.30 uur Unitas L.-Lugdunum 14.30 uur Oranje Gr'oen-Sleutels 30 mei (2e pinksterdag) 11.00 uur Leidse Boys-LDWS 11.00 uur VNA-ASC tussen mr. Jacques Hogewoning en Ton Zwikstra enerzijds en het be stuur van Club Brugge anderzijds over het beschikbaar stellen van Ernst Happel als interim- bondscoach voor de KNVB zijn gis teren in Brugge met succes be kroond. De voorzitter en financiële deskundige van het betaalde voet bal, die al eerder met Happel tot een akkoord kwamen, hebben nu ook in principe overeenstemming met de werkgever van de Oostenrijker bereikt. Dit houdt in dat Happel beschik baar is als tijdelijk bondscoach voor het Nederlands elftal voor de kwalificatiewedstrijden die nog moeten worden gespeeld en dat hij Oranje ook kan leiden als de ploeg zich plaatst voor de eindronden van 1978 in Argentinië. Alle partijen zijn het er voorts over eens dat de wedstrijd Neder- land-België, die op 26 oktober wordt gespeeld, een probleem op zich vormt. Voordat ten aanzien van deze ontmoeting beslist zal worden dat de Oostenrijker de ver antwoordelijke man bij Oranje is zullen Club Brugge en de KNVB overleg plegen met de Koninklijke Belgische Voetbalbond. Leidenaar Ton Kamphues gaat de rijen van de eredivisieclub FC Amsterdam versterken. De Telstar-middenvelder tekende gis termiddag een contract voor twee jaar op het Amstelveense kantoor van Inter Football dat de belangen van Kamphues heeft behartigd. IF en FC Amsterdam waren woens dagavond al rond gekomen over de transferbedrag van Kamphues, wiens transferbedrag rond de twee ton ligt. Kamphues is optimistisch gestemd: "Ik heb me goed kunnen verbeteren", aldus de Leidse voet baller (22) "en ik zie het bij Amster dam wel zitten ook. Wetzel blijft, en voor Jongbloed die naar Roda gaat, is Stuy aangetrokken. Ik kom op het middenveld, samen met Sóren- sen die nu nog bij PEC Zwolle speelt. Verder blijven Heini Otto, Wetzel en Meier terwijl de club vrijwel rond is met Smeets van AZ. Op papier dus beslist geen degrada- tieploeg". Op regionaal voetbalniveau stapt Hennie de Klerk over van Randstad Sport naar de zaterdag tweedeklasser Rijnsburgse Boys. V.V. ROODENBURG te Leiden zoekt een Sollicitaties te richten aan mevr. L. Jansen, Drechtstraat 71, Leiden. Telefoon: 071-149216. -QJ OJZÊ PLAAT5ELJI4E M KEOasDuiKflB 5P£LEM EEM WATEfSFOLO- UJBVSTKJV~TCG£K woMGAReo oir NA0VKK- PUSZTAPÜS»£ OF IÊT5

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11