Kaastosti Gegijzelden krijgen weer voedsel Gisteren al kinderen vrij m Dij zet even de fietsen weg. I Danmaakik intusseneen 'laÉ paarieKKere^ Ja kaastosti's, Bij Tienertoerkaart dagkaart kado. Na vier mislukte pogingen gaan kapers overstag 'De gijzelings acties waren te voorzien' gen zijn geïnstalleerd houdt men de trein in de gaten. Reporters van Amerikaanse tv-ploegen laten zich in gechauffeurde limousines af en aan rijden en installeren zich in ca ravans. Men bereidt zich voor op een lange periode van wachten. In het veld hebben commando's zich ingegraven in schuttersputten. Ge ruchten dat een of twee passagiers gisteren uit de trein zouden zijn ontsnapt, vinden bij officiële bron nog steeds nergens bevestiging. In het café van Sijtsma hangt a muur een bordje: "Houdt t i de schietsport. Elke dinsdagavond ma, waar de trein staat. Elke nacht schietavond. Kom kijken en meldt worden bij de trein schoten ge- u als lid. Geweren zijn aanwezig". hoord. Waarop de kapers schieten is niet duidelijk. Verwacht wordt De wrange actualiteit is dat het op dat het op de wegen rond het afge- het ogenblik vrijwel elke nacht zette gebied gedurende het pink- schieten is geblazen op luttele af- sterweekeinde erg druk zal wor stand van het schietcafé van Sijts- den. ASSEN/DEN HAAG (ANP, SP) - Hoewel de overval lers vari de school in Bo- vensmilde gisteren in to taal vier kinderen vrijlie ten was toch niet te voor zien dat binnen korte tijd alle kinderen vrij zouden komen. Nadat gistermiddag, even na het middaguur, het meisje Madeleine Witjes uit de tweede klas "we gens inwendige problemen" de school mocht verlaten volgde gis teravond omstreeks acht tweede meisje, Jeanette Heijnen uit de vijfde klas. Na inlichtingen van het hoofd van de school stel den de medici vast dat het meisje een ernstige infectie moest heb ben. Omdat het kind te zwaar was om naar buiten gedragen te wor den haalden twee ziekenbroeders haar met een brancard uit school. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Even voor half twaalf gisteravond volgde de vrijlating van een derde kind, de zeven-jarige Ger- ben Buist. Hij werd door twee onderwijzers naar de ingang van de school gebracht en aan zie kenbroeders overgegeven. Dit jongetje is hartpatiënt. Er hebben overigens geen ernstige klachten tot zijn vrijlating geleid. Even la ter werd een vierde kind vrijgela ten, de 12-jarige Albert Kosthuis. Hij is een leerling van de zesde klas. De jongen werd per ambu lance naar het ziekenhuis in As sen gebracht. De bezetters van de school eisten van de autoriteiten in het be leidscentrum dat geen medede lingen meer werden gedaan over de toestand in de school. Volgens mevr. Toos Faber maken dit soort mededelingen, als zij via de me dia naar buiten komen, de bezet ters nerveus. ADVERTENTIE I if* m lif Ui* Ai C m i de zieke kinderen werd gisteren al uit de school gehaald door ziekenbroeders. Bedoeling van Zuidmolukse processie was de kinderen vrij te krijgen UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Molukse evangelische kerk heeft gisteravond een na dere verklaring gegeven van de processie van zang en gebed die een dertigtal Zuidmolukkers woensdag maakte tot op korte af stand van de bezette school in Bovensmilde. De bedoeling van de processie was te proberen om contact te maken met de overvallers en wanneer het overleg over de vrijlating van de schoolkinderen zou misluk ken de kinderen in processie uit -de school te halen, zo blijkt uit de verklaring. In het korte gesprek van de bezet ters van de school bleek evenwel dat met verdere uitvoering van dit plan onverantwoorde risico's zouden worden genomen. Het bestuur besloot toen haar poging de vrijheid van de kinderen te bewerkstelligen te staken. Weet je wat Wiet eerst klaar is. n Pa's gped eten. Met de Tienertoerkaart kun je 8 dagen per spoor heel Nederland door. Voor maar f 39,—. En koop je 'm in juni, dan krijg je er ook nog's een dagkaart bij. Da's helemaal mooi. Kun je je vriend, vriendin, broerof zus ook's een dagje mee de trein in nemen. En Nederland in. De Tienertoe rkaart geldt t/m 19 jaar.Bij't loket even een bewijsje meebrengen waaruit je leeftijd blijkt. Plus een pasfoto. En niet dringen. Onverwacht bezoek prinses Beatrix DEN HAAG (ANP) - Prinses Beatrix heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Bo vensmilde en het opvangcen trum van de trein m Gronin gen, zo heeft de RVDdesge vraagd gemeld. De prinses sprak in Bovensmilde met ou ders van de gegijzelde leerlin gen en in het opvangcentrum met familieleden van mensen in de trein. Haar bezoek was niet officieel. GLIMMEN (SP)-Voor het eerst in 55 uur hebben de gegijzelde passagiers in de trein bij Glimmen gisteravond verse proviand gekregen. Vier po gingen daartoe na het laatste voedseltransport dinsdagmiddag om twaalf uur waren mislukt, omdat de Molukkers in de trein elke medewer king weigerden. door de kapers in de trein werd vastgehouden. Na precies 29 minu ten werd hij weer naar binnen ge haald. Ook een tweede voedsel transport, 's middags, mislukte. Twee uur lang stond het proviand in de brandende zon. Daarna laad den de politie en legermensen de lorry weer af, waarna een aantal langdurige exercities met de lorry over de rails werden uitgevoerd. Klaarblijkelijk om na te gaan hoe licht de lorry over de rails liep als het wagentje een flinke duw kreeg. Er werd gemanoeuvreerd met planken en touwtjes. Gerommel Het hele gerommel met het karre tje, waarbij een groot aantal men sen betrokken was, maakte een nogal ongecoördineerde indruk. Later werd die indruk bewaarheid. Om zeven uur 's avonds stoof er een bestelwagen met proviand naar de spoorwegovergang. Met grote snelheid werden dozen met pro viand op de lorry geladen en direkt gingen de twee rechercheurs over de rails op pad naar.de trein. Het ging echter allemaal zo chaotisch dat de lading begon te wankelen en dozen met bekertjes yohurt in het grint langs de rails vielen. Tenslotte slaagden de politiemannen er na vijftien minuten in de trein te be reiken met hun wankelende lading. Bij terugkomst weigerden zij ech ter enig commentaar te geven over de toestand die zij bij de trein had den aangetroffen. Om kwart over negen gisteren wer den dan ook nog dekens en sigaret ten naar de trein gebracht. De tem peratuur daalt hier gedurende de nacht snel, zodat de passagiers de vierde nacht eindelijk wat comfor tabeler hebben door kunnen ma ken. Intussen is de omgeving van de trein in de wijde omtrek nog steeds hermetisch afgesloten door eenheden van de 44ste pantserin- fanteriebataljon en eenheden van de rijkspolitie. Langs de wegen lig gen prikkeldraadversperringen en op belangrijke punten staan grim mige gevechtswagens opgesteld met de loop van de mitrailleurs ge richt op de trein. Limousines In het café, annex discotheek van de heer Sijtsma binnen de afzetting van de spoorwegovergang heeft zich de internationale pers verza meld. Met de modernste telelenzen ter waarde van vele tienduizenden guldens per stuk en op trapjes waar rechtstreekse telefoonverbindin- Onder druk van het beleidsteam via de waarschuwing aan de terroris ten dat de onderhandelingsbasis zou wegvallen als de gegijzelden geen voedsel mogen ontvangen, lukte een nieuwe poging gister avond om zeven uur uiteindelijk wel. door Jan Kees Kokke De inzittenden in de gekaapte trein ontvingen onder meer water, sina asappelen, bekertjes yoghurt melk, maaltijden, ondergoed, maandver band, toiletpapier, geneesmidde len, bestek en bekertjes. Bij de spoorwegen neemt men aan dat zich 56 of 57 passagiers in de trein bevinden: 36 of 37 man en twintig vrouwen. Een van de vrouwen is zwanger. Zij lijdt aan struma, een schildklieraandoening. Over hun toestand is weinig of niets con creets bekend. Aangenomen mag worden dat de hygiënische om standigheden in de trein bij de hui dige hogere tempareturen overdag snel verslechteren. Chef-staf E. F. de Boer van het Rode kruiskorps Drente, kon evenmin iets concreets zeggen over de omstandigheden jn de trein. "De toestand laat zich ech ter gissen", aldus de Rode Kruis man, die driemaal daags voedsel pakketten voor de gegijzelden in de trein en in de school samenstelt. Tevens is hij verantwoordelijk voor de inrichting van twee gewonden verzamelplaatsen: een in een boer derij niet ver van de trein en een in de gereformeerde kerk in Bovens milde, in geval eventualiteiten zich tijdens de kaping voor mochten doen. Behalve voedsel en drinken stopt hij bij de transporten ook spelletjes en literatuur. Afgeladen De voorbereiding van het voedsel transport naar de intercity-trein had gisteren nogal wat voeten in de aarde. Het begon al 's morgens om zeven uur, toen er dozen met brood jes en gamellen met koffie en water op de lorry werden gezet lpij de spoorwegovergang aan de rand van het dorpje Glimmen. De lorry zou i' door ,twee rechercheurs van de rijkspolitie over de rails naar de 1 trein worden geduwd over een af stand van ongeveer 1400 meter. Eer) kwartier later werd de lorry echter al weer afgeladen, omdat de kapers het voedsel weigerden. Ongeveer een uur later verscheen er buiten de trein wel een passagier. Zijn han den waren op de rug gebonden en om zijn nek had hij een touw, dat VRIJDAG 27 MEI 1977 ADVERTENTIE PKfizïéfM ALPHEN AAN DEN RIJN - Deze gijzelingsacties waren te verwachtenomdat de meest Zuidmolukse jongeren teleurgesteld zijn in het feit, dat door middel van overle gorganen de Nederlandse overheid en de Zuidmolukse politici denken, dat de poli tieke idealen langs deze weg te bereiken zijn." "Het overleg verdoezelt de zaak van de Zuid molukkers. De commissie Zuid-Molukken /Nederland is er tot op heden nog niet in geslaagd duidelijk te maken hoe onze zaak moet worden opgelost. Ik betreur, dat dit soort acties plaatsvindt, maar aan de andere kant is hetbegrijpelijk vanuit het gevoel van machteloosheid." Aan het woord is Alphenaar Baboyo Porsisa, coördina-, tor interne zaken en lid van de beleidsgroep van Gera- kan Pattimura, een organi satie van middelbare scho lieren, werkende jongeren en studenten. De organisatie probeert frisse ideeën aan te dragen die moeten leiden tot een bezinning op herformu lering van de ideologie van de Republiek Maluku Sela tan. Gerakan Pattimura kwam in het nieuws toen zij in een perscommuniqué stelde dat de Nederlandse regering moet ingaan op alle door de treinkapers en schoolbezet- ters gestelde eisen. Posisa meent, dat Zuidmo lukse politici zich moeten afvragen in hoeverre over leg kan leiden tot oplossin gen en ter dege rekening moeten houden met de op vatting van de jongeren. Volgens hem is een mogelijke oplossing te bereiken als de Zuidmolukkers wegen vin den om de strijd op de Zuid-Molukken aan te kaar ten "Er moet contact gezocht worden met de verzetsbewe ging aldaar en onderzocht moet worden in hoeverre die strijd geactiveerd kan wor den. In Nederland moeten we zorgen een politiek kader te kweken, dat gebruikt kan worden voor het opbouwen van een vrije staat." Porsisa geeft daarbij verder aan, dat strijd alleen moge lijk zal zijn als het huidige Indonesische systeem omver geworpen zal worden. "En dat kan alleen als de Zuid molukse leiders samenwer ken met andere onderdrukte volken in Indonesië. Porsisa weer over de acties in Drente: "Ze zijn ingegeven door machteloosheid en dat leidt dikwijks tot uiting van frustaties waarbij de gevol gen niet zijn te overzien. De jongeren zijn zich bewust, dat verschillende vrijheids bewegingen in de wereld wel eens succes hebben bereikt met gewelddadige agressie. Dan vraagt men zich op ze ker moment niet meer af of die acties ethetisch verant woord zijn en in hoeverre op die manier resultaten be reikt kunnen worden". Por sisa hoopt, dat de recente gijzelingen de Zuidmolukse zaak dichter bij een oplos sing zal brengen. Tenslotte zegt Porsisa nog: "Ik hoop dat de Nederlanders zich bewust gaan afvragen wat de Zuidmolukkers in derdaad be weegtKreten als "utopie", "hersenschim" en dergelijke onzin mogen poli tiek gezien in de relatie tus sen Zuidmolukkers en Ne derlanders niet meer voor komen. Het streven van de Zuidmolukkers naar een vrije staat is een beleving die door de Zuidmolukkers als reëel ervaren wordt en daarmee moet men in Neder land ter dege rekening hou den".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9